Windows 8

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
semirsar
Posts: 7551
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#3276 Re: Windows 8

Post by semirsar »

nece, hardware je brz koliko je brz i to je to. :mrgreen:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5601
Joined: 12/10/2014 01:12

#3277 Re: Windows 8

Post by skupljac_zeljeza »

Win 8.1 Pro 64-bit i ne radi mi live tile Vrijeme. Nije mi nešto bitno, ali smeta mi kada nešto ne funkcioniše.
User avatar
semirsar
Posts: 7551
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#3278 Re: Windows 8

Post by semirsar »

skupljac_zeljeza wrote:Win 8.1 Pro 64-bit i ne radi mi live tile Vrijeme. Nije mi nešto bitno, ali smeta mi kada nešto ne funkcioniše.
dok sam bio na 8.1 slicno mi se desavalo, kad sam ga uklonio i ponovo vratio radio bi normalno bar dva mjeseca pa bi jopet padnuo :mrgreen: :skoljka:
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#3279 Re: Windows 8

Post by Maharadza »

skafiskafsnjak wrote:jedno pitanje.

Racunar je core2duo 2.0 uz 3gb rama .

Trenutno je xp na njemu ...da li ce brze raditi ako 8.1 stavim, sta mislite ?
Dokazano je da win 8.1 brže radi od win7 (a time logično i od xp-a) jer zahtjeva manje procesorske "snage" nego prethodnici! Novije nije uvijek bolje ali u ovome slučaju - itekako jeste! :thumbup:

http://www.itpro.co.uk/desktop-software ... st-for-you
I just wanted to add that I just put 8.1 on a 6 year old "Vista Basic" machine, and it runs SO FAST now. I was extremely skeptical that it would have any benefit, but now I am considering slapping 8.1 on about 6-8 extremely low performance machines. The trick is, if users were having hard time with slow computers from boot up for email, basic java web apps, and 365 web apps on XP or Vista, that SAME EXACT hardware with no (hardware) upgrade whatsoever will FLY on windows 8.1. Thanks for doing/hosting these, they have been a blast to read.
https://blogs.technet.microsoft.com/kev ... -business/
User avatar
semirsar
Posts: 7551
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#3280 Re: Windows 8

Post by semirsar »

Maharadza wrote:
skafiskafsnjak wrote:jedno pitanje.

Racunar je core2duo 2.0 uz 3gb rama .

Trenutno je xp na njemu ...da li ce brze raditi ako 8.1 stavim, sta mislite ?
Dokazano je da win 8.1 brže radi od win7 (a time logično i od xp-a) jer zahtjeva manje procesorske "snage" nego prethodnici! Novije nije uvijek bolje ali u ovome slučaju - itekako jeste! :thumbup:

http://www.itpro.co.uk/desktop-software ... st-for-you
I just wanted to add that I just put 8.1 on a 6 year old "Vista Basic" machine, and it runs SO FAST now. I was extremely skeptical that it would have any benefit, but now I am considering slapping 8.1 on about 6-8 extremely low performance machines. The trick is, if users were having hard time with slow computers from boot up for email, basic java web apps, and 365 web apps on XP or Vista, that SAME EXACT hardware with no (hardware) upgrade whatsoever will FLY on windows 8.1. Thanks for doing/hosting these, they have been a blast to read.
https://blogs.technet.microsoft.com/kev ... -business/
Ne skontah ga sta pita, k'o ce brze radit' software il' hardware :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#3281 Re: Windows 8

Post by skafiskafsnjak »

Maharadza wrote:
skafiskafsnjak wrote:jedno pitanje.

Racunar je core2duo 2.0 uz 3gb rama .

Trenutno je xp na njemu ...da li ce brze raditi ako 8.1 stavim, sta mislite ?
Dokazano je da win 8.1 brže radi od win7 (a time logično i od xp-a) jer zahtjeva manje procesorske "snage" nego prethodnici! Novije nije uvijek bolje ali u ovome slučaju - itekako jeste! :thumbup:

http://www.itpro.co.uk/desktop-software ... st-for-you
I just wanted to add that I just put 8.1 on a 6 year old "Vista Basic" machine, and it runs SO FAST now. I was extremely skeptical that it would have any benefit, but now I am considering slapping 8.1 on about 6-8 extremely low performance machines. The trick is, if users were having hard time with slow computers from boot up for email, basic java web apps, and 365 web apps on XP or Vista, that SAME EXACT hardware with no (hardware) upgrade whatsoever will FLY on windows 8.1. Thanks for doing/hosting these, they have been a blast to read.
https://blogs.technet.microsoft.com/kev ... -business/
pa vodio sam se tom logikom al et... kontam,noviji i napredniji win ...
User avatar
semirsar
Posts: 7551
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#3282 Re: Windows 8

Post by semirsar »

Win 10 bolji, barem meni, leti... :mrgreen:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5601
Joined: 12/10/2014 01:12

#3283 Re: Windows 8

Post by skupljac_zeljeza »

semirsar wrote:Win 10 bolji, barem meni, leti... :mrgreen:
Letio je i meni dok se nije totalno zaledio. A ovo sa padanjem live tile, nisam imao problem godinu dana dok nisam probao desetku i sada kada se vratio, sada zeza. I Skype je pao. Ali inače leti kao mahnita.
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#3284 Re: Windows 8

Post by Maharadza »

semirsar wrote:Win 10 bolji, barem meni, leti... :mrgreen:
Letio je i haveru dok mu win nije počeo blokirati instalacije piratskih verzija photoshop-a i sl. Dobra je desetka ali nije za buraniju koja ne može bez piraterije! :mrgreen:
User avatar
semirsar
Posts: 7551
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#3285 Re: Windows 8

Post by semirsar »

Maharadza wrote:
semirsar wrote:Win 10 bolji, barem meni, leti... :mrgreen:
Letio je i haveru dok mu win nije počeo blokirati instalacije piratskih verzija photoshop-a i sl. Dobra je desetka ali nije za buraniju koja ne može bez piraterije! :mrgreen:
Piraterija kod mene na 10-ki fercera ko i na xp, jesam li i ja buranijaman :mrgreen:
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#3286 Re: Windows 8

Post by Walther »

Maharadza wrote:
skafiskafsnjak wrote:jedno pitanje.

Racunar je core2duo 2.0 uz 3gb rama .

Trenutno je xp na njemu ...da li ce brze raditi ako 8.1 stavim, sta mislite ?
Dokazano je da win 8.1 brže radi od win7 (a time logično i od xp-a) jer zahtjeva manje procesorske "snage" nego prethodnici! Novije nije uvijek bolje ali u ovome slučaju - itekako jeste! :thumbup:

http://www.itpro.co.uk/desktop-software ... st-for-you
I just wanted to add that I just put 8.1 on a 6 year old "Vista Basic" machine, and it runs SO FAST now. I was extremely skeptical that it would have any benefit, but now I am considering slapping 8.1 on about 6-8 extremely low performance machines. The trick is, if users were having hard time with slow computers from boot up for email, basic java web apps, and 365 web apps on XP or Vista, that SAME EXACT hardware with no (hardware) upgrade whatsoever will FLY on windows 8.1. Thanks for doing/hosting these, they have been a blast to read.
https://blogs.technet.microsoft.com/kev ... -business/
Po cemu je to bolja? ;-) Znas zasto se sad forsira 10tka? ;-) Jer 8ica ima sudbinu Viste. FAIL! Ako govorimo o piratima onda je 7 svakako top...
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#3287 Re: Windows 8

Post by Maharadza »

Walther wrote:
Maharadza wrote:
skafiskafsnjak wrote:jedno pitanje.

Racunar je core2duo 2.0 uz 3gb rama .

Trenutno je xp na njemu ...da li ce brze raditi ako 8.1 stavim, sta mislite ?
Dokazano je da win 8.1 brže radi od win7 (a time logično i od xp-a) jer zahtjeva manje procesorske "snage" nego prethodnici! Novije nije uvijek bolje ali u ovome slučaju - itekako jeste! :thumbup:

http://www.itpro.co.uk/desktop-software ... st-for-you
I just wanted to add that I just put 8.1 on a 6 year old "Vista Basic" machine, and it runs SO FAST now. I was extremely skeptical that it would have any benefit, but now I am considering slapping 8.1 on about 6-8 extremely low performance machines. The trick is, if users were having hard time with slow computers from boot up for email, basic java web apps, and 365 web apps on XP or Vista, that SAME EXACT hardware with no (hardware) upgrade whatsoever will FLY on windows 8.1. Thanks for doing/hosting these, they have been a blast to read.
https://blogs.technet.microsoft.com/kev ... -business/
Po cemu je to bolja? ;-) Znas zasto se sad forsira 10tka? ;-) Jer 8ica ima sudbinu Viste. FAIL! Ako govorimo o piratima onda je 7 svakako top...
10-ka ima bug-ova ali i novih-korisnih stvari ali win8.1 je DOKAZANO bolji od prethodnika (divi opet link gore, manje procesorske snage zahtjeva, brže radi, pogotovu od win7 koji jeste možda "ljepši" sa Aero temama koje su opet opterećenje po hardver, pogotovu na starijim mašinama)! :wink:
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#3288 Re: Windows 8

Post by Walther »

Maharadza wrote:10-ka ima bug-ova ali i novih-korisnih stvari ali win8.1 je DOKAZANO bolji od prethodnika (divi opet link gore, manje procesorske snage zahtjeva, brže radi, pogotovu od win7 koji jeste možda "ljepši" sa Aero temama koje su opet opterećenje po hardver)! :wink:
Mozes mi nabrojati 3 stvari koje su u W8 bolje nego u W7 i da bitno utjecu na rad? Procesorska snaga i sinteticki testovi nemaju veze sa onim sto zovemo "user experience". Ja na stariju masinu nikad necu staviti W8 jer stalno bolje po (starom) disku i radi u pozadini.
User avatar
Maharadza
Posts: 16720
Joined: 30/01/2013 15:13

#3289 Re: Windows 8

Post by Maharadza »

Walther wrote:
Maharadza wrote:10-ka ima bug-ova ali i novih-korisnih stvari ali win8.1 je DOKAZANO bolji od prethodnika (divi opet link gore, manje procesorske snage zahtjeva, brže radi, pogotovu od win7 koji jeste možda "ljepši" sa Aero temama koje su opet opterećenje po hardver)! :wink:
Mozes mi nabrojati 3 stvari koje su u W8 bolje nego u W7 i da bitno utjecu na rad? Procesorska snaga i sinteticki testovi nemaju veze sa onim sto zovemo "user experience". Ja na stariju masinu nikad necu staviti W8 jer stalno bolje po (starom) disku i radi u pozadini.
Da si kliknuo gore link kao što sam ti već preporučio, ne bi se provaljivao:
Winner: Windows 8 – The faster the machine boots up, the more time you are able to spend on doing more productive things. By the end of the multiple year lifespan of your PC, this can add up to hours of reclaimed time.

Winner: Windows 8 – It’s faster and less resource intensive.

Windows 8 – The latest version of Windows smartly has more security features set as default.

The Task Manager for Windows 8 displays more information in a visual form, with coloured charts for heat, CPU, memory, disk, Ethernet and wireless consumption. There’s even a breakdown of how each program effects boot time.

Winner: Windows 8 – Who doesn’t want more informative graphs and charts?

Windows 8.1 sports OS-level support for USB 3 devices. Instead of relying on manufacturers or updates to add support for devices, any Windows 8-enabled device can now enjoy faster speeds of up to 5 Gbit/s.

Winner: Windows 8 – Not only does it transfer data faster, but Windows 8 ensures less interruptions and more accurate time estimations.

Windows 8 finally added support for native mounting of ISO, IMG and VHD disk images. We can now access the content of virtual disk files and write them to physical CDs without any third-party programs like the now-obsolete Daemon Tools.

Winner: Windows 8 - It’s not a necessity yet but, in the future, the ability to print 3D prototypes could be invaluable to businesses.
http://www.itpro.co.uk/desktop-software ... st-for-you

Boldirao sam najvažnije prednosti po meni! Ako ovo gore po tebi nije "user experience" tj. što korisnik direktno iskusi nego "sintetički testovi" onda... :run:
User avatar
Fallen Angels
Posts: 2520
Joined: 28/09/2014 12:35
Location: Mal' ti ne rekoh

#3290 Re: Windows 8

Post by Fallen Angels »

Uvijek postoji bolje, a naravno tu su i losi momenti. Ne treba bit puno pametan da znas kako je, recimo 95, bio moderniji i dosta pristupacniji od prethodnika, iako su i oni bili od vazne koristi za tehnologiju. Onda ide 98 koji je dokucio vrh i kvalitet pa time stavio tacku na devedesete. Onda stize Windows 2000, novi milenijum i to daleko bolji od svih prethodnika. Moderan, lagan, pristupacan, brz i stabilan. Ubrzo pristize jos moderniji Windows ME. Onda 2003 godina postaje kao zlatno doba Microsofta, stize XP nudeci hrpu mogucnosti. Ljepsi, moderniji, brzi, stabilniji i sigurniji. Eto i dan danas se koristi, ali uz velike rizike jer je podrska stala. Onda, kao sto rekoh padovi, vista kao najnepristupacniji i najnekompatibilniji operativni sistem ikad stvoren. Lijep da, ali nimalo vrijedan. Jedino vrijedno je taj novi izgled, aero era koja je zapocela novi korak modernizacije windowsa. Tu nek i ostane. Zatim stize utjeha i lijek, windows XP broj 2, a to je nasa dobra sedmica koja se i sad koristi i ima jos uvijek veliku podrsku. Bolja, stabilnija i sigurnija od XP na svim poljima, nesumnjivo. Dalje, dolazimo do windows 8 koji pravi ogroman korak naprijed pa vecinu razocara zbog niza drugacijih i novijih opcija. Moderniji, ljepsi i sadrzajniji od prethodnika. Moram bit iskren, ipak nije bas toliko ni jednostavan a nit je bas savrsen. Daleko vise "light" i bolja mi je sedmica, ali nikako ne znaci da joj nasljednik ne valja. Samo se nekako jos uvijek ovaj veliki broj korisnika sedmice ne moze naviknuti na to. 10 kao i osmica pravi ogroman korak naprijed i potpuno je drugaciji od svakog iza sebe. Ja desetku ne mogu jos ocjenjivat, jedino mogu reci da je sad zasad nesigurna, labava i nedoradjena. Meni je na kompu crkla nazalost, al to ne znaci da ne valja. Vidit cemo za malo vise mjeseci, pa tek je izasla. To bi u konacnici reklo da je Vista jedino razocarenje u povijesti operativnog sistema, ali je stvorila aero i moderni dizajn. Eto to bi bio neki moj Windows Timeline :)
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#3291 Re: Windows 8

Post by Walther »

Maharadza wrote:
Walther wrote:
Maharadza wrote:10-ka ima bug-ova ali i novih-korisnih stvari ali win8.1 je DOKAZANO bolji od prethodnika (divi opet link gore, manje procesorske snage zahtjeva, brže radi, pogotovu od win7 koji jeste možda "ljepši" sa Aero temama koje su opet opterećenje po hardver)! :wink:
Mozes mi nabrojati 3 stvari koje su u W8 bolje nego u W7 i da bitno utjecu na rad? Procesorska snaga i sinteticki testovi nemaju veze sa onim sto zovemo "user experience". Ja na stariju masinu nikad necu staviti W8 jer stalno bolje po (starom) disku i radi u pozadini.
Da si kliknuo gore link kao što sam ti već preporučio, ne bi se provaljivao:
Winner: Windows 8 – The faster the machine boots up, the more time you are able to spend on doing more productive things. By the end of the multiple year lifespan of your PC, this can add up to hours of reclaimed time.

Winner: Windows 8 – It’s faster and less resource intensive.

Windows 8 – The latest version of Windows smartly has more security features set as default.

The Task Manager for Windows 8 displays more information in a visual form, with coloured charts for heat, CPU, memory, disk, Ethernet and wireless consumption. There’s even a breakdown of how each program effects boot time.

Winner: Windows 8 – Who doesn’t want more informative graphs and charts?

Windows 8.1 sports OS-level support for USB 3 devices. Instead of relying on manufacturers or updates to add support for devices, any Windows 8-enabled device can now enjoy faster speeds of up to 5 Gbit/s.

Winner: Windows 8 – Not only does it transfer data faster, but Windows 8 ensures less interruptions and more accurate time estimations.

Windows 8 finally added support for native mounting of ISO, IMG and VHD disk images. We can now access the content of virtual disk files and write them to physical CDs without any third-party programs like the now-obsolete Daemon Tools.

Winner: Windows 8 - It’s not a necessity yet but, in the future, the ability to print 3D prototypes could be invaluable to businesses.
http://www.itpro.co.uk/desktop-software ... st-for-you

Boldirao sam najvažnije prednosti po meni! Ako ovo gore po tebi nije "user experience" tj. što korisnik direktno iskusi nego "sintetički testovi" onda... :run:
Da ponovim pitanje? Koja je konkretna prednost...
Winner: Windows 8 – It’s faster and less resource intensive je znacilo nesto u vremenima 486DX.

Winner: Windows 8 – Not only does it transfer data faster, but Windows 8 ensures less interruptions and more accurate time estimations

Khm khm.... :-) gdje uopste poceti

Windows 8 finally added support for native mounting of ISO, IMG and VHD disk images. We can now access the content of virtual disk files and write them to physical CDs without any third-party programs like the now-obsolete Daemon Tools.

Jako bitno za 99.9% ljudi na ovom planet. NOT :zzzz:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#3292 Re: Windows 8

Post by Haris.ba »

Glupa rasprava. Najveća razlika između operativnih sistema može biti između windowsa 98 i xp. Ili ako hoćete 98 i 2000. Sve dalje je samo dorađivanje, prilagodba hardveru i poboljšanje grafičkog sučelja. Recimo vista je meni imala neka rješenja oko pretrage bolja nego sedmica. Prošlo je vrijeme velikih skokova u napretku. Sad su tu neke sitnice. Pa ja još većinu rada mogu obaviti na xp i ofisu iz 2007. godine. A nekome je neka sitnica neophodna, recimo na 10. famozni kontinijum.

Može se 8. bruka stvari prigovoriti. Meni se npr. metro start sviđa - i koristio sam ga češće nego start na 7. Ali, fazon je da većini raje za njihove potrebe 7. je bila sasvim dovoljna. I jačina hardvera je spriječila prijašnji tempo kad si sa novim os -om dobijao i brži hardver, te osjetno bolje iskustvo upotrebe. Te mali prelazak sa 7, pa i xp -a na 8. nije uzrokovan time što je 8 grozna. Jednostavno nije bilo potrebe.

Pitanje je samo šta će biti za nekoliko godina ako npr. Gugl uspije da se uvali u docx format (sumnjam), i napravi aplikacije jednostavno portabilnim - što Mikrosoft pokušava. Sve manje ima potrebe za klasičnim računarom za slušanjem muzike, gledanjem filmova i igranjem igrica. Odatle i dolazi filozofija za Mikrosoftov kontinijum, surfejs modele "laptopa" i davanje "džabane" 10.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3293 Re: Windows 8

Post by Qler »

Walther wrote:
Da ponovim pitanje? Koja je konkretna prednost...
Winner: Windows 8 – It’s faster and less resource intensive je znacilo nesto u vremenima 486DX.

Winner: Windows 8 – Not only does it transfer data faster, but Windows 8 ensures less interruptions and more accurate time estimations

Khm khm.... :-) gdje uopste poceti

Windows 8 finally added support for native mounting of ISO, IMG and VHD disk images. We can now access the content of virtual disk files and write them to physical CDs without any third-party programs like the now-obsolete Daemon Tools.

Jako bitno za 99.9% ljudi na ovom planet. NOT :zzzz:
Znaci nije ti bitno brzi rad sistema i manje zauzece resursa sto ih oslobadja za druge aplikacije?

Nije ti bitan brzi file transfer?

I u mom svijetu 99,9999% ljudi koristi ISO, IMG ili VHD... znaci to je veoma bitno.


Ako ti ne koristis nesto, ti nisi 99% korisnika. Ja imam 12GB RAM-a ali mi igra ulogu svaki MB slobodan pogotovo kad mi je pokrenuto 3 VM-a u isto vrijeme....
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#3294 Re: Windows 8

Post by Walther »

Qler wrote:
Walther wrote:
Da ponovim pitanje? Koja je konkretna prednost...
Winner: Windows 8 – It’s faster and less resource intensive je znacilo nesto u vremenima 486DX.

Winner: Windows 8 – Not only does it transfer data faster, but Windows 8 ensures less interruptions and more accurate time estimations

Khm khm.... :-) gdje uopste poceti

Windows 8 finally added support for native mounting of ISO, IMG and VHD disk images. We can now access the content of virtual disk files and write them to physical CDs without any third-party programs like the now-obsolete Daemon Tools.

Jako bitno za 99.9% ljudi na ovom planet. NOT :zzzz:
Znaci nije ti bitno brzi rad sistema i manje zauzece resursa sto ih oslobadja za druge aplikacije?

Nije ti bitan brzi file transfer?

I u mom svijetu 99,9999% ljudi koristi ISO, IMG ili VHD... znaci to je veoma bitno.


Ako ti ne koristis nesto, ti nisi 99% korisnika. Ja imam 12GB RAM-a ali mi igra ulogu svaki MB slobodan pogotovo kad mi je pokrenuto 3 VM-a u isto vrijeme....
Ako zelis brzi rad sistema onda napravis HW upgrade (pitanje koliko ljudi to uopste treba). Vecinu trgovci naguze da trebaju i5 i svasta nesto.

99,9% ljudi na ovom planet nece nista brze surfati, pisati dokumente ili gledati filmove zbog OSa. Danas je RAM jako jeftin i ako neko vec zeli "vise memorije" (opet pitanje koliko to uopste treba).

File transfer zavisi prije svega od HW (tj. diska). Vecina ljudi ne prenosi nekoliko Tb svaki dan... A za onih par Mb je jako bitna "brzina transfera".

U tvom svijetu isti ljudi mogu i danas koristiti image-e. Da to radis sa MS alatom moras zrtovati dosta.... Previse IMHO.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3295 Re: Windows 8

Post by Qler »

Dobro eto ti si u pravu. Ne znam koji quratz uopste ista razvijaju dalje od Pentium pro sa mmx. Dovoljno za web i word processing....
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#3296 Re: Windows 8

Post by Walther »

Qler wrote:Dobro eto ti si u pravu. Ne znam koji quratz uopste ista razvijaju dalje od Pentium pro sa mmx. Dovoljno za web i word processing....
Razvija (i prodaje) se prije svega zbog novca. Trenutno pisem sa masine stare cca 7 (sedam) godina i vrijedi 100€. Otvoren Word, dva browsera paralelno (IE&FF), WMP, Total Commander i pun q. nekih stvari....
CPU statira oko 7%
RAM cca 2Gb

jos resursa ...... jos.... jos... :-)
User avatar
Fallen Angels
Posts: 2520
Joined: 28/09/2014 12:35
Location: Mal' ti ne rekoh

#3297 Re: Windows 8

Post by Fallen Angels »

Dugo vremena treba da se frekvencija i cache procesora pregaze softverskim opterecenjem, memorija i frekvencija rama i graficke karte su vodeci nosioci stabilnog rada. Zato se konstantno nadogradjuje i kupuje. Sve se to moze ograniciti na CoreQuad i tako ostat dugo godina bez usporavanja i opterecenja. Al zarade onda slabo ima sto nije prioritet. Ko zna mozda se ipak nekad u buducnosti stavi tacka na nadogradnje hardwarea osim HDD-a.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#3298 Re: Windows 8

Post by agent_zero »

Fallen Angels wrote:Uvijek postoji bolje, a naravno tu su i losi momenti. Ne treba bit puno pametan da znas kako je, recimo 95, bio moderniji i dosta pristupacniji od prethodnika, iako su i oni bili od vazne koristi za tehnologiju. Onda ide 98 koji je dokucio vrh i kvalitet pa time stavio tacku na devedesete. Onda stize Windows 2000, novi milenijum i to daleko bolji od svih prethodnika. Moderan, lagan, pristupacan, brz i stabilan. Ubrzo pristize jos moderniji Windows ME. Onda 2003 godina postaje kao zlatno doba Microsofta, stize XP nudeci hrpu mogucnosti. Ljepsi, moderniji, brzi, stabilniji i sigurniji. Eto i dan danas se koristi, ali uz velike rizike jer je podrska stala. Onda, kao sto rekoh padovi, vista kao najnepristupacniji i najnekompatibilniji operativni sistem ikad stvoren. Lijep da, ali nimalo vrijedan. Jedino vrijedno je taj novi izgled, aero era koja je zapocela novi korak modernizacije windowsa. Tu nek i ostane. Zatim stize utjeha i lijek, windows XP broj 2, a to je nasa dobra sedmica koja se i sad koristi i ima jos uvijek veliku podrsku. Bolja, stabilnija i sigurnija od XP na svim poljima, nesumnjivo. Dalje, dolazimo do windows 8 koji pravi ogroman korak naprijed pa vecinu razocara zbog niza drugacijih i novijih opcija. Moderniji, ljepsi i sadrzajniji od prethodnika. Moram bit iskren, ipak nije bas toliko ni jednostavan a nit je bas savrsen. Daleko vise "light" i bolja mi je sedmica, ali nikako ne znaci da joj nasljednik ne valja. Samo se nekako jos uvijek ovaj veliki broj korisnika sedmice ne moze naviknuti na to. 10 kao i osmica pravi ogroman korak naprijed i potpuno je drugaciji od svakog iza sebe. Ja desetku ne mogu jos ocjenjivat, jedino mogu reci da je sad zasad nesigurna, labava i nedoradjena. Meni je na kompu crkla nazalost, al to ne znaci da ne valja. Vidit cemo za malo vise mjeseci, pa tek je izasla. To bi u konacnici reklo da je Vista jedino razocarenje u povijesti operativnog sistema, ali je stvorila aero i moderni dizajn. Eto to bi bio neki moj Windows Timeline :)
To je otprilike to...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#3299 Re: Windows 8

Post by shiljak »

Walther, znači ni windows ne treba novi ni hardver ne treba novi :D Recimo manje troši struje nego stari comp, brže mora da radi jer je noviji procesor i treba ti jači da otvaraš više tabova ili više stvari da radiš, možda si ti navikao na sporo i kontaš da to tako treba pa se ne žališ :-D Windows 10 baš treba običnim korisnicima jer imaju aplikacije kao što su mail, kalendar.. Ako govorimo o windowsu.
Microsoft nije pravio novu verziju windowsa za android korisnike, nego za postojeće windows. A ako postojeći koriste windows 10 aplikacije, onda će možda nekada kupiti i windows phone.

Ako te ne interesuje kako da iskoristiš novi windows od novih mogućnosti, onda možeš i windows xp koristit što kažeš, čak i windows 3.11, ako ti sam nisi pronašao neku korist. Ali ne moraš spamat po temi i hvaliti se kako ti sebi nisi našao nijednu korist od novih os-eva :D
User avatar
Fallen Angels
Posts: 2520
Joined: 28/09/2014 12:35
Location: Mal' ti ne rekoh

#3300 Re: Windows 8

Post by Fallen Angels »

shiljak wrote:Walther, znači ni windows ne treba novi ni hardver ne treba novi :D Recimo manje troši struje nego stari comp, brže mora da radi jer je noviji procesor i treba ti jači da otvaraš više tabova ili više stvari da radiš, možda si ti navikao na sporo i kontaš da to tako treba pa se ne žališ :-D Windows 10 baš treba običnim korisnicima jer imaju aplikacije kao što su mail, kalendar.. Ako govorimo o windowsu.
Microsoft nije pravio novu verziju windowsa za android korisnike, nego za postojeće windows. A ako postojeći koriste windows 10 aplikacije, onda će možda nekada kupiti i windows phone.

Ako te ne interesuje kako da iskoristiš novi windows od novih mogućnosti, onda možeš i windows xp koristit što kažeš, čak i windows 3.11, ako ti sam nisi pronašao neku korist. Ali ne moraš spamat po temi i hvaliti se kako ti sebi nisi našao nijednu korist od novih os-eva :D
To je to :mrgreen:
Post Reply