Windows 10

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3045
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#2951 Re: Windows 10

Post by suad-sarajevo »

Naziv matične ploče: Gigabyte GA-P31-ES3G (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Procesor: DualCore Intel Core 2 Duo E7400, 2400 MHz (9 x 267)
Grafička kartica: NVIDIA GeForce 9600 GT (512 MB)
Sistemska memorija: 4096 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
Operativni sistem: Microsoft Windows 7 Ultimate OS 64 bit
Instalirani servisni paket: Service Pack 1

Trebam li "čačkati gdje ne treba" ili mogu na ovoj staroj mašini sa ovakvom trenutnom konfiguracijom dići windows 10. Generalno me interesuje hoće li se primijetiti neka poboljšanja ili da ostavim ovako na win7.

Hvala.
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#2952 Re: Windows 10

Post by Rugafet »

Ne znam kakava poboljsanja ocekujes. Ako racunar koristis vecinom za net, knjigulica pokoji film i sl. onda ne moras metat desetku. Ako se igras onda mozes probat (mada nemas bas neku zvijer) jer w10 je barem kod mene bolje vrti igre. A na kraju krajeva, ako te onako zulja da ides na desetku idi neces nista izgubiti sigurno. Kod mene trenutno na slabijoj konfiguraciji od tvoje w10 radi k'o podmazana. Nemas sta izgubit osim nesto vremena, ako ti se ne svidi vratis sedmicu i zdravo.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3045
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#2953 Re: Windows 10

Post by suad-sarajevo »

Sistem je "friško" podignut pa ukoliko se ne isplati ne bih ništa dirao. Pod ovim "isplati" mislim da radi nešto fluidnije jer često osjetim neka trzanja, malo poduže dizanje sistema i tako. Ali ko što kažeš, može se uvijek vratiti na staro ako ne bude ferceralo kako treba.

Hvala.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2954 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

suad-sarajevo wrote:Sistem je "friško" podignut pa ukoliko se ne isplati ne bih ništa dirao. Pod ovim "isplati" mislim da radi nešto fluidnije jer često osjetim neka trzanja, malo poduže dizanje sistema i tako. Ali ko što kažeš, može se uvijek vratiti na staro ako ne bude ferceralo kako treba.

Hvala.
osjetiti ces poboljsanja u svakodnevnom radu,fluidnost i brzinu ali neces osjetiti brzo dizanje sistema,osim ako nemas SSD
ja sam na vise masina digao sistem sa win7 na win10 i razlika je drasticna,sto u surfanju sto u svakodnevnom radu i koristenju
imao sam donedavno komp sa konfiguracijom kao kod tebe i desetka je radila odlicno

a kada uradis upgrade sa win7 na win10,ostane ti komplet win7 na racunaru i mozes ga jednim klikom vratiti (downgrade) na win7,ako ti se nekim slucajem ne svidi desetka

ali stvarno je mali broj onih koji su se vratili a i to zato sto su navikli ili koriste neki software koji im mozda pravi problem na win10
kod mene sve radi kao podmazano i nema sanse da bi se mogao navici ponovo na win7,zato sto koristim i aplikacije na racunaru i sto mi je i mobitel win10 mobile i onda je to sve sinhronizovano
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#2955 Re: Windows 10

Post by Maharadza »

suad-sarajevo wrote:Naziv matične ploče: Gigabyte GA-P31-ES3G (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Procesor: DualCore Intel Core 2 Duo E7400, 2400 MHz (9 x 267)
Grafička kartica: NVIDIA GeForce 9600 GT (512 MB)
Sistemska memorija: 4096 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
Operativni sistem: Microsoft Windows 7 Ultimate OS 64 bit
Instalirani servisni paket: Service Pack 1

Trebam li "čačkati gdje ne treba" ili mogu na ovoj staroj mašini sa ovakvom trenutnom konfiguracijom dići windows 10. Generalno me interesuje hoće li se primijetiti neka poboljšanja ili da ostavim ovako na win7.

Hvala.
You’ve got better search, window management, file management, gaming tools and more. Windows 10 is faster in general use, too, and the new Start Menu is in some ways better than the one in Windows 7.
http://www.trustedreviews.com/opinion/w ... -7-2927022

Poboljšanja ćeš primjetiti ali neće to biti ništa drastično (kao kada bi recimo sa XP uradio upgrade na win10 - što sam nedavno haveru odradio na prastaroj dell optiplex office mašini, koju je win10 preporodio) ali je po meni uvijek bolje noviji, bolje optimizovan i dokazano manje zahtjevan OS koristiti. Jedino ako si vezan za win7 AERO interface, onda ostani na win7, sve ostalo je na strani 10-ke.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3045
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#2956 Re: Windows 10

Post by suad-sarajevo »

Hvala zippoo87 i Maharadza.
apolon_007
Posts: 15
Joined: 07/05/2017 15:10

#2957 Re: Windows 10

Post by apolon_007 »

Imam jedan mali problem sa W10 na laptopu, a to su slusalice.
Vidim da i kod drugih postoji taj problem, pa da li neko ima neki prijedlog za riješenje, posto mi laptop uopce ne prepoznaje kada ukljucim slusalice.
Koristeci se raznim tutorijalima po YT, nisam mogao dokuciti riješenje. Od updatea zvucne, pa do raznih nekakvih cackanja po Control panelu.
DonieBrasco
Posts: 15495
Joined: 31/08/2016 16:09

#2958 Re: Windows 10

Post by DonieBrasco »

Provjeri u "Sound > playback devices" da li ti je sve kako treba, driver zvucni u "device menager" provjeri da li je upatovan i ukljucen.

Mozda ti je nesto "disable" ugaseno.
apolon_007
Posts: 15
Joined: 07/05/2017 15:10

#2959 Re: Windows 10

Post by apolon_007 »

Ma svaki đavo sam pokusavao, hahahha, ali ne ide. Jedino jos nisam pokusao da deinstaliram driver, pa da ga opet instaliram. Mozda bude to nesto....
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#2960 Re: Windows 10

Post by Maharadza »

apolon_007 wrote:Ma svaki đavo sam pokusavao, hahahha, ali ne ide. Jedino jos nisam pokusao da deinstaliram driver, pa da ga opet instaliram. Mozda bude to nesto....
Skini driver-e za zvučnu za taj laptop (odeš na stranicu čiji je brend i "support", tamo bi trebao naći "download drivers" i nađi "sound"), potom otvori u windows-u "device manager" i pod "sound, video and game controllers" nađi zvučnu, desni klik - "update drivers" - "browse my computer for drivers" i nađi folder gdje se nalaze driveri koje si ručno skinuo (i "otpakovao" - ako si ih prethodno skinuo u zip-u što je izvjesno) i to je to! :thumbup:
User avatar
Praetorious
Posts: 1535
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2961 Re: Windows 10

Post by Praetorious »

Ako je u pitanju Realtek, onda ja problem lako rješiv, iako su genijalci iz Realteka napravili kao defaultni "problem" da slušalice ne rade.
Otvori Realtek HD Audio Manager. Ako ikonica nije odmah vidljiva uz sat, otvori prikaz svih ikonica ili idi preko Audio postavki iz Windowsa. Sa desne strane, iznad odjela Analog klikni na žutu ikonicu foldera i u otvorenom prozoru markiraj opciju "Disable fornt panel jack detection".
Sada slušalice rade ... ♫
User avatar
dzeko1
Posts: 812
Joined: 18/09/2012 13:55

#2962 Re: Windows 10

Post by dzeko1 »

Pozdrav, da li neko zna sta se desava sa monitorom ako je jedan dio tamniji ( gornji lijevi ugao), dok je ostatak malo svjetliji. Pokusao pojacati boje rucno na monitoru, ali nema efekta, i cesto se nesto kao refreshuje, sta ja znam, ko 'miga' kratko, ali dovoljno da se vidi. Da li je do monitora ili graficke, i jel se smijesi novi jer ovog imam vec 10-ak godina ( LG W1934).
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#2963 Re: Windows 10

Post by klixo »

p206 wrote:Sve to lijepo sa tim update.. Ali jaran koji održava hardver proklinje desetku.. Kad god neki update izađe zovu ga da ne mogu printati preko RDPa, pa onda oni Zebra printeri blokiraju, kod fiskalnih kasa driveri podešeni da se sami dižu sa operativnim sistemom odjednom nisu podešeni, firewall ako je izgašen poslije update se upali.i blokira neke programe.. . Uglavnom za osnovne potrebe gdje nema neke periferije je dobar OS za sve ostalo može te glava dobro zaboljeti
Meni isto sjebe printer nakon svako apdejta :roll:
Troko
Posts: 79
Joined: 23/11/2015 22:22

#2964 Re: Windows 10

Post by Troko »

Kayocera printer radi bez problema.

Nego, drugovi i drugarice.
Ono prvo sto zelim i sto mi je bitnije jeste ova informacija. Uzeo novi laptop, prebacio RAM iz starog i sada mi je stari neupotrebljiv iako ima nekih 2GB, al je spor ko kornjaca. Htio bih izvaditi i HDD i koristiti ga kao eksterni disk. Kakva su iskustva, fercera li to? I koje leziste, ladicu ili kako se to vec zove da kupim? Vidio sam da se razlikuju po necemu. Sve sto znam jeste da mi treba od 2,5 inca. Ima li nekih razlik i preporuka?

A druga stvar, taj novi laptop nema SSD vec HDD. Morao sam ga uzeti takvog, da ne tusim. Prodavac mi je rekao da umjesto optike mogu ugraditi SSD tako da koristim i HDD unutra kao spremiste i SSD zbog brzine. Da li je pametno vaditi cd citac i optiku i prckati po laptopu, nov je i pod garancijom pa i o tome mislim...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2965 Re: Windows 10

Post by ExNihilo »

Dok je pod garancijom ne diraj ništa. Eventualno, externi ssd.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2966 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

narode,imam cudnu situaciju na desktopu ,rijec je o ventilatoru graficke kartice
naime,sada cim upalim racunar,ventilator na grafickoj se pocne maksimalno vrtiti i zuji kao turbina aviona :D
a to mi je cudno,jer na pocetku ne bude otvoren ni jedan program ni nista

ovo sam primjetio unazad 4-5 dana i mislio sam da ce se samo rijesiti ali nije
zna li neko sta bi moglo biti i kako da ovo rijesim ?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#2967 Re: Windows 10

Post by avaks »

Grafička se sama očisti odnosno ispuše prašinu...
MSI mi je to radio a i ASUS zadnje dvije, na MSI se čak u suprotnom smijeru okretao pa nemoj da te sekira to uopšte :thumbup:
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#2968 Re: Windows 10

Post by crnivrag »

Windows 10 Fall Creators Update će biti dostupan od 17.10, a evo šta sve donosi novo:

https://www.microsoft.com/en-us/windows ... g-features

https://www.windowscentral.com/fall-creators-update
User avatar
ferratilis
Posts: 7278
Joined: 25/11/2013 16:48

#2969 Re: Windows 10

Post by ferratilis »

Pametnije bi im bilo da poprave search :-x Ukucam tacan naziv fajla, ne moze ga pronaci, ukucam pogresno, odmah nadje :D
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#2970 Re: Windows 10

Post by crnivrag »

ferratilis wrote:Pametnije bi im bilo da poprave search :-x Ukucam tacan naziv fajla, ne moze ga pronaci, ukucam pogresno, odmah nadje :D
Probaj uraditi ovo, pa vidi da li će se popraviti, ja sam na taj način popravio search i općenito funkcije cortane:

Prepare:

Check this folder exists "C:\Users\ (Affected Username)\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy"

Write down the username part.

Goal:

We will rename this directory into something else, so that Cortana can rebuild the entire thing again.

Enter into safe mode (Shift + click "restart" at the login screen -> After restart, choose "Troubleshoot > Advanced options > Startup Settings > Restart")
In Windows 10 safe mode, open up both powershell(Admin) and Task Manager.
In Task manager, end both processes "explorer.exe" and "Cortana"

In Powershell(Admin), use this line:

Rename-Item -path 'C:\Users\ (Affected Username)\AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy' -newName 'Cortana_backup'

Win+r > type in "explorer.exe". Ui should be back again.

Restart computer and done.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2971 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

avaks wrote:Grafička se sama očisti odnosno ispuše prašinu...
MSI mi je to radio a i ASUS zadnje dvije, na MSI se čak u suprotnom smijeru okretao pa nemoj da te sekira to uopšte :thumbup:
to je stvarno moguce ili me farbas ?

ne znam ko je proizvodjac ove moje graficke a rijec je o amd r7 260x grafickoj
cudno mi bilo to sto odmah pocne zujati nenormalno i kada pocnem nesto raditi na kompu,onda se stisa
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#2972 Re: Windows 10

Post by avaks »

Pa zuji par sekundi jer su ti ventilatori na 100% i normalno je da to radi, kao što rekoh ispuše prašinu sa sebe koliko to već može.
Dobro je ako prestane za nekoliko sekundi, nemaš brige osim ako i dalje bruji onda nije ova caka što ti govorim.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2973 Re: Windows 10

Post by zippoo87 »

avaks wrote:Pa zuji par sekundi jer su ti ventilatori na 100% i normalno je da to radi, kao što rekoh ispuše prašinu sa sebe koliko to već može.
Dobro je ako prestane za nekoliko sekundi, nemaš brige osim ako i dalje bruji onda nije ova caka što ti govorim.
pa ne prestane za par sekundi...zuji dok ne pokrenem sta na racunaru i onda prestane
nisam je nista vadio,iskopcavao ni ostalo...ali zuji bez prestanka sve dok je frisko upaljen komp u idlu
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#2974 Re: Windows 10

Post by avaks »

Pokušaj sa novim driverima ili starijim ako su ti najnoviji...
DDU pa iz safe mode obriši, restart pa onda nove drivere pa restart i vidi na čemu si.
Kod mene samo za vrijeme boota odnosno par sekundi zuji i dok uđe u windows prestane i to je normalno. Sve ostalo i nije baš, doduše ja imam SSD pa je taj proces dosta brz, možda je na mehaničkom drugačije.
ALi ne gubiš ništa da pokušaš ovo s driverima pa da javiš rezultate.
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#2975 Re: Windows 10

Post by _someone »

Ne znam na kojoj temi da pitam pa cu ovdje jer znam da je dosta ljudi imalo problem sa disk usageom na windows 10.Naime laptop mi je radio normalno do sinoc, jutros ga upalim i previse vremena mu je trebalo da se boota, 10-15 mina se vrtio windows logo i tek onda log in screen se pojavio.Provjerim task manager kad ono disk usage 100%, rijesim to i nastavim raditi normalno na laptopu ali povremeno opet disk usage skoci na 100% tokom rada i laptop uspori toliko da se nista ne moze raditi skoro ali se spusti za par minuta opet na normalno stanje.Probao sam svakakva rijesenja sa interneta ali opet isto, kad god ga ugasim i opet palim treba mu po 10,15 minuta da dodje sebi pa tek onda mogu raditi sta hocu, kontam da mu nije hard disk pri kraju kad se svkai put to desava i svaki put iznova moram rijesavati :?
Post Reply