Windows 10

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#2001 Re: Windows 10

Post by L u c i f e r »

instaliro

nije loše

Firefox tiito
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#2002 Re: Windows 10

Post by aditon »

maraccana wrote:
aditon wrote:
maraccana wrote:Vidim ovu reklamu free win10 upgrade traje do 29.7., imam win 8.1 krekovan, pa me zanima, hoće li biti problema ako upgrade. Najvažnije, ima li free instalacija da se skine i je li se dobije aktivacija samo jednokratno, jedan pc tj. ako budem opet htio sistem na čisto instalirat na svoj pc ili neki drugi, hoće li moći ? Najbolje kada bi dosao licence key...
Jednom kada nadogradiš windows na desetku, možeš uraditi i clean install s win10. Win će biti aktiviran i svaki naredni put kad uradiš clean install windowsa dok god je isti računar upitanju. Jednom kada promijeniš računar, tj ako ga promijeniš nakon 29.7. kad prestaje besplatna nadogradnja, a budeš imao bilo koji win instaliran, morat češ kupiti windows. Dakle licenca se veže samo za taj računar na kojem si uradio besplatnu nadogradnju.
U svakom slučaju, preporučujem ti da uradiš nadogradnju dok je još besplatna.
Ma nekako mi ljepše da spržim instalaciju ili na usb stavim, pa zato pitam ima li se skinuti posebno. :mrgreen:
Možeš preko media creation toolsa napraviti i usb bootabilni s win10. Tu ćeš opciju dobiti jednom kad pokreneš media creation tool.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#2003 Re: Windows 10

Post by fortaleza »

suad-sarajevo wrote:Juče sam radio restore sistema, to mu ga dođe kao neki clean install ali me zanima šta bih pobrisao od fajlova da sam išao "clean everytging". Ovako čini mi se da je pobrisao samo programe koje sam imao instalirane s obzirom da sam išao na "keep my files".

Dakle, pitanje glasi: Šta bi se desilo sa mojim podacima na drugoj particiji gdje su mi lični fajlovi da sam kliknuo na clean everything?
Ništa se ne bi dogodilo s drugom particijom, ali bi se sve izbrisalo na C: particiji, nedavno sam radio restore sustava, pobrisano sve na C:, dok D: ostao nedirnut, znači ta opcija briše i programe i podatke na osnovnom disku.
User avatar
maraccana
Posts: 1140
Joined: 10/08/2015 05:17

#2004 Re: Windows 10

Post by maraccana »

aditon wrote:
maraccana wrote:
Ma nekako mi ljepše da spržim instalaciju ili na usb stavim, pa zato pitam ima li se skinuti posebno. :mrgreen:
Možeš preko media creation toolsa napraviti i usb bootabilni s win10. Tu ćeš opciju dobiti jednom kad pokreneš media creation tool.
To mi je trebalo, evo našao sam - https://www.microsoft.com/en-us/softwar ... windows10/

Jedino što mi ne odgovara jeste ovaj dio -
If you’re on an Enterprise edition, the media creation tool and the Upgrade now button above won’t work for an upgrade.
A kod mene je win 8.1 enterprise. :sad: Morat ću instalirati na novoj particiji neki drugi win 8, kako bi mogao upgrade...
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3046
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#2005 Re: Windows 10

Post by suad-sarajevo »

fortaleza wrote:
suad-sarajevo wrote:Juče sam radio restore sistema, to mu ga dođe kao neki clean install ali me zanima šta bih pobrisao od fajlova da sam išao "clean everytging". Ovako čini mi se da je pobrisao samo programe koje sam imao instalirane s obzirom da sam išao na "keep my files".

Dakle, pitanje glasi: Šta bi se desilo sa mojim podacima na drugoj particiji gdje su mi lični fajlovi da sam kliknuo na clean everything?
Ništa se ne bi dogodilo s drugom particijom, ali bi se sve izbrisalo na C: particiji, nedavno sam radio restore sustava, pobrisano sve na C:, dok D: ostao nedirnut, znači ta opcija briše i programe i podatke na osnovnom disku.
Hvala na pomoći.
User avatar
Bronco_Billy
Posts: 669
Joined: 08/01/2008 21:43
Location: Sarajevo

#2006 Re: Windows 10

Post by Bronco_Billy »

Kakvo je stanje sa printerima na W10 kod vas? Mene ovaj problem izludi i vjerovatno se vracam na W7. Muka mi je od notifikacija could not detect i print error

via Tapatalk
User avatar
crnivrag
Posts: 12929
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#2007 Re: Windows 10

Post by crnivrag »

Bronco_Billy wrote:Kakvo je stanje sa printerima na W10 kod vas? Mene ovaj problem izludi i vjerovatno se vracam na W7. Muka mi je od notifikacija could not detect i print error

via Tapatalk
Meni rade oba stara printera koje sam koristio dok sam bio na Windows-u 7.

Međutim driver za printer "Lexmark X1100" mi je proradio nakon što sam ga instalirao kroz compatibility mode za Windows XP, dok mi je printer "HP P1102" proradio nakon instalacije drivera kroz compatibility mode za Windows 7.

Nakon instalacije oba printera rade bez ikakvih problema.
User avatar
Bronco_Billy
Posts: 669
Joined: 08/01/2008 21:43
Location: Sarajevo

#2008 Re: Windows 10

Post by Bronco_Billy »

Toga se nisam sjetio. Najcrnje sto sam namjestio bio ovaj HP al poslije izvjesnog vremena opet poceo zezati. Generalno imam problem sa USB portovima na W10. Desi mi se recimo nece da prepozna mis poslije sleep moda. USB proradi poslije restarta. Problem je sa chipsetom, maticnom, napajanjem, driverima itd. Desavao mi se i problem sa ekranom dok je printer skopcan na usb, kao da negdje napon probija. Recimo radi screensaver i kad dodirnem mis, ekran izgubi boju i nekakve linije po njemu, opet jedino restart pomaze. Jbg neda mi se peglati poslije godinu dana na W10 mada mi se pravo svidja sistem al definitivno jos uvijek nije to to.

via Tapatalk
User avatar
maraccana
Posts: 1140
Joined: 10/08/2015 05:17

#2009 Re: Windows 10

Post by maraccana »

Bronco_Billy wrote:Toga se nisam sjetio. Najcrnje sto sam namjestio bio ovaj HP al poslije izvjesnog vremena opet poceo zezati. Generalno imam problem sa USB portovima na W10. Desi mi se recimo nece da prepozna mis poslije sleep moda. USB proradi poslije restarta. Problem je sa chipsetom, maticnom, napajanjem, driverima itd. Desavao mi se i problem sa ekranom dok je printer skopcan na usb, kao da negdje napon probija. Recimo radi screensaver i kad dodirnem mis, ekran izgubi boju i nekakve linije po njemu, opet jedino restart pomaze. Jbg neda mi se peglati poslije godinu dana na W10 mada mi se pravo svidja sistem al definitivno jos uvijek nije to to.

via Tapatalk
Ma bitno je da si upgrade samo da dobijes free licencu, pa kasnije kad bude kakvih updatea vjerovatno ce i to popraviti. Ja cu upgrade na win10 samo zbog te licence, pa cu ga odma izbrisat i vratit 8.1, bice i nekakav aniversary update u augustu, mozda bude bolje.
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#2010 Re: Windows 10

Post by hali gali halid »

L u c i f e r wrote:
Qler wrote:A sta ako ti kažem da edge ima adblock :)

Poslano s moje Lumia 1520


Mozda bi se i nakanio onda da instaliram (cuo sam nesto oko anivrsari edišna?)

Mada suhvim da mi ne pojebe sistem, da li mi je komp dovoljno kuvetli i sta se nam zabiberiti nakon gratisa

A ne vidim plaho neki drugi hajr osim sminke
Iz istog razloga sam odolijevao da instaliram update, i hajde rekoh jutros da probam, ali stane na 32%, 6% driver updates... Da li se dešavalo nekome?
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#2011 Re: Windows 10

Post by hali gali halid »

Sada kada sam ponovo probao da izvrsim update, izbacilo mi je poruku Image
Nisam do sada imao problema s ovim, sta da radim?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18708
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#2012 Re: Windows 10

Post by SmokingMan »

Koliko kod vas radne memorije koristi NT kernel & system proces tokom jačeg opterećenja PC-a.Recimo kada su u pitanju zahtjevnije igre?
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#2013 Re: Windows 10

Post by aditon »

hali gali halid wrote:Sada kada sam ponovo probao da izvrsim update, izbacilo mi je poruku Image
Nisam do sada imao problema s ovim, sta da radim?

Koju verziju windowsa si koristio prije nadogradnje na win10?
Raniji windows koji si koristio je morao biti aktiviran pa makar to i pirat bio. Nakon što odlučiš nadograditi na win10 trebaš otići na microsoftovu stranicu i pomuću media creation tool-a uraditi upgrade. Kada završiš proces nadogradnje, wind10 je automatski aktiviran. Nakon toga svi update za isti se skidaju i instaliraju bez problema. Nakon nadogradnje ti ostanu i sistemski fajlovi prethodnog windowsa te ih je potrebno ukloniti kako ne bi zauzimali prostor na disku ili eventualno konflikt neki pravili. Najbolje nakon nadogradnje uraditi clean install također preko media creation tool-a.

https://www.microsoft.com/en-us/softwar ... ndows10ISO
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#2014 Re: Windows 10

Post by hali gali halid »

Win 7 sam koristio prije pokušaja nadogradnje na win 10, i bio je aktiviran, ali nakon što sam pokušao uraditi upgrade, sada mi pise da nije aktiviran...
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#2015 Re: Windows 10

Post by Montana »

hali gali halid wrote:Win 7 sam koristio prije pokušaja nadogradnje na win 10, i bio je aktiviran, ali nakon što sam pokušao uraditi upgrade, sada mi pise da nije aktiviran...
window 7 ti krekiran bio.samo kupljeni windows moš upgrejdat jer je u njima tvoj key.u krekiranoj 7ici je key koje milioni ljudi koriste.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#2016 Re: Windows 10

Post by aditon »

Montana wrote:
hali gali halid wrote:Win 7 sam koristio prije pokušaja nadogradnje na win 10, i bio je aktiviran, ali nakon što sam pokušao uraditi upgrade, sada mi pise da nije aktiviran...
window 7 ti krekiran bio.samo kupljeni windows moš upgrejdat jer je u njima tvoj key.u krekiranoj 7ici je key koje milioni ljudi koriste.
To naravno nije tačno. Upgrade se može bez problema uraditi s piratskom verzijom win 7/8/8.1. Ja sam lično uradio s 8.1. Dakle, u tom smislu nema nikakvih prepreka jer Microsoft je upravo u želji da potisne pirateriju dao ovaj win besplatno u prvoj godini od izdavanja.

Zašto se njemu sada ovo dešava ne mogu reći s sigurnošću, morao bih vidjeti to na licu mjesta.

I na kraju, ako imaš win 8 ili 8.1, probaj s njega uraditi upgrade jer mora proći. Prošlo je svima, proći će i tebi samo je stvar da li si sve odradio kako treba.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2017 Re: Windows 10

Post by agent_zero »

Koliko ja znam, legalno aktiviran windows 10 može dobiti samo sa nelegalni windows 7 koji je aktiviran daz loaderom.

Za windows 8/8.1 ne postoji daz loader, nego kmspico, a s njim se ne dobija legalno aktivirana desetka, nego se mora isto kmspicom aktivirati.

Dakle, nelegalni windows 7 se može nadogratiti na legalno aktiviran windows 10 samo ako je na windowsu 7 korišten daz loader.
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#2018 Re: Windows 10

Post by Montana »

agent_zero wrote:Koliko ja znam, legalno aktiviran windows 10 može dobiti samo sa nelegalni windows 7 koji je aktiviran daz loaderom.

Za windows 8/8.1 ne postoji daz loader, nego kmspico, a s njim se ne dobija legalno aktivirana desetka, nego se mora isto kmspicom aktivirati.

Dakle, nelegalni windows 7 se može nadogratiti na legalno aktiviran windows 10 samo ako je na windowsu 7 korišten daz loader.
Mislim da ne može jer daz loader isto key za masu instalira i peča provjeru key.Prilikom upgrejda,MS,skonta taj key.Ako je nekome uspjelo,grješim onda..
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#2019 Re: Windows 10

Post by aditon »

Možda je u međuvremenu se šta promijenilo. Ja sam svoju desetku uzeo mjesec nakon što su je ponudili i nadogradio je s 8.1. i da, loader je bio KMS.

Također, i prijatelj je desetku nadogradio s 8.1.

Ipak mislim da kolega nešto nije dobro uradio prilikom upgrade.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2020 Re: Windows 10

Post by agent_zero »

Montana wrote:
agent_zero wrote:Koliko ja znam, legalno aktiviran windows 10 može dobiti samo sa nelegalni windows 7 koji je aktiviran daz loaderom.

Za windows 8/8.1 ne postoji daz loader, nego kmspico, a s njim se ne dobija legalno aktivirana desetka, nego se mora isto kmspicom aktivirati.

Dakle, nelegalni windows 7 se može nadogratiti na legalno aktiviran windows 10 samo ako je na windowsu 7 korišten daz loader.
Mislim da ne može jer daz loader isto key za masu instalira i peča provjeru key.Prilikom upgrejda,MS,skonta taj key.Ako je nekome uspjelo,grješim onda..
Griješiš, par sedmica aktiviranih daz loaderom sam nadogradio na legalnu desetku.

Također i svoju sedmicu, koja je isto na daz loaderu bila, ali ja sam se ponovo vratio na nju, starije igrice bolje rade nego na desetki.
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#2021 Re: Windows 10

Post by Montana »

Vjerujem ti,i na drugim forumima su ljudi to potvrdili.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2022 Re: Windows 10

Post by ExNihilo »

Čim je Desetka izašla, testirao sam upgrade sa DAZ i sa KMS. Daz je vodio permanetnoj aktivaciji, dok KMS nije.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#2023 Re: Windows 10

Post by aditon »

Očito da ima svakakvih primjera. Ja sam dokaz, kao i moj frend, da je moguće izvršiti upgrade na desetku s 8.1 windowsa koji je KMS-om bio aktiviran.

U svakom slučaju, kolegi koji ne može da aktivira desetku, pod uslovom da je sve uradio kako treba, predlažem da skine ovaj daz loader, aktivira svoju sedmicu s istim, pa proba ponovo da nadogradi na desetku.
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#2024 Re: Windows 10

Post by semirsar »

aditon wrote:Očito da ima svakakvih primjera. Ja sam dokaz, kao i moj frend, da je moguće izvršiti upgrade na desetku s 8.1 windowsa koji je KMS-om bio aktiviran.

U svakom slučaju, kolegi koji ne može da aktivira desetku, pod uslovom da je sve uradio kako treba, predlažem da skine ovaj daz loader, aktivira svoju sedmicu s istim, pa proba ponovo da nadogradi na desetku.
bio win7 s daz ili 8.1 s kms, svaki mi je uspjelo nadograditi na win10
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5618
Joined: 12/10/2014 01:12

#2025 Re: Windows 10

Post by skupljac_zeljeza »

semirsar wrote:
aditon wrote:Očito da ima svakakvih primjera. Ja sam dokaz, kao i moj frend, da je moguće izvršiti upgrade na desetku s 8.1 windowsa koji je KMS-om bio aktiviran.

U svakom slučaju, kolegi koji ne može da aktivira desetku, pod uslovom da je sve uradio kako treba, predlažem da skine ovaj daz loader, aktivira svoju sedmicu s istim, pa proba ponovo da nadogradi na desetku.
bio win7 s daz ili 8.1 s kms, svaki mi je uspjelo nadograditi na win10
Da, isto. Win 8.1 sa KMS više puta upgrade i uvijek....Windows is activated.
Post Reply