Windows 10

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1851 Re: Windows 10

Post by Qler »

Mega Man X wrote:
ferratilis wrote:
Mega Man X wrote:5 puta sam dizao Windows 10 da ga probam i nikad nisam mogao izdržati na njemu više od 2 dana. Zato lagano na lijepi 8.1 i kraj.

Zanima me, šta ti tačno ne odgovara?
- Spor po pitanju dizanja (HDD imam, ne SSD. 8.1 se digne za 3 sekunde dok Windows 10 treba jedno 13 sekundi).
- Privatnost je nula bodova.
- Nema niti će biti Service Pack-ova.
- Cortana se nekada sama od sebe upali (Srećom može se ugasiti skroz).
- Konstantno se updateuje što govori da nije uopšte završen produkt.
- 2 mjesta za odabir postavki (Control Panel i System settings). Doduše istu stvar ima i 8.1 ali djeluje bolje napravljeno.
- Nema Windows Media Center i DVD playback.
- Nepotrebne aplikacije kao što su: Calculator, Alarms & Clock, Calendar, Camera, Cortana, Mail, Maps. Ali ozbiljno, što će aplikacija kao npr. alarm na Windowsu?
- Microsoft Edge je redizajnirani Internet Explorer. Što znači da ne valja uopšte i da ne može da se takmiči sa Mozillom i Chrome-om.

Ima još pisanja ali najbitnije sam naveo.
Hajde spor, moze biti, iako ja nisam osjetio razliku...
privatnost, kao eto imas je i sa windows 8, a i sa mobitelima...
nema service packova?! kakav je to razlog? Ti snimas OS samo zbog SP-a? Win10 ce se konstantno unapredjivati, znaci nema vise verzija i SP-ova, idu samo nadogradnje konstantno..
cortana, meni odlicna stvar, ali jos ni jednom mi se nije sama upalila, ali eto ugasis je i govota stvar...
konstantno se updateuje i to znaci da se poboljsava.. i na telefonu ti se konstantno updateuje i OS i aplikacije... znaci 3310 ima bulletproof sistem...
ovo za odabir postavki stoji, ali isto tako, ne vidim sto smeta pri svakodnevnom radi... koristis ono sto ti treba i to je to...
za MC i DVD playback ne bih ti znao reci, DVD nisam stavio u komp godinama :D a i kad jesam VLC je tu. Isto i za MC...
boga ti kako ti je digitron nepotreban?? Ja bi ga prvi izbrisao da nema digitrona, kalendara, maila... mape isto cesto koristm kad nesto trazim, alarm za podsjetnik neki, kao i kalendar. Ne kontam kako su ti ovo sve glupe aplikacije?
Edge, kao i IE sluzi samo da skinem Firefox...
limunkada
Posts: 12
Joined: 14/05/2016 13:12

#1852 Re: Windows 10

Post by limunkada »

Mega Man X wrote:
ferratilis wrote:
Mega Man X wrote:5 puta sam dizao Windows 10 da ga probam i nikad nisam mogao izdržati na njemu više od 2 dana. Zato lagano na lijepi 8.1 i kraj.

Zanima me, šta ti tačno ne odgovara?
- Spor po pitanju dizanja (HDD imam, ne SSD. 8.1 se digne za 3 sekunde dok Windows 10 treba jedno 13 sekundi).
- Privatnost je nula bodova.
- Nema niti će biti Service Pack-ova.
- Cortana se nekada sama od sebe upali (Srećom može se ugasiti skroz).
- Konstantno se updateuje što govori da nije uopšte završen produkt.
- 2 mjesta za odabir postavki (Control Panel i System settings). Doduše istu stvar ima i 8.1 ali djeluje bolje napravljeno.
- Nema Windows Media Center i DVD playback.
- Nepotrebne aplikacije kao što su: Calculator, Alarms & Clock, Calendar, Camera, Cortana, Mail, Maps. Ali ozbiljno, što će aplikacija kao npr. alarm na Windowsu?
- Microsoft Edge je redizajnirani Internet Explorer. Što znači da ne valja uopšte i da ne može da se takmiči sa Mozillom i Chrome-om.

Ima još pisanja ali najbitnije sam naveo.
1) Na hddu se ništa ne diže tako brzo. Na SSDu možda, ali na hddu definitivno ne.
2) Privatnost se da srediti. I mene je prvi put odbilo no sve uređeno i sređeno bez problema. Iritantno je jedino što mi baca reklame kad igram pasijans.
3) Da, i?
4) Sam si sebe ispravio, nemam šta dodati.
5) Svi windowsi su se nadograđivali konstantno. Šta je SP drugo no zbir apdejtova?
6) Kakve to veze ima i sa čim?
7) Da, i? Imaš programe za to, potrudi se. Što misliš što su ih ukinuli (hint: niko ih ne koristi). DVDevi su odavno izašli iz mode.
8) Calculator je tebi nepotreban, ima nas koji ga i koristimo. Isto je i za mape, mail i kalendar. Kamera je tu za laptope, mobitele i tablete a ne za guzonju. Kortana je debilna ali se može ugasiti. Za alarm, vidi ovo za kameru.
9) Pa? Nabaciš chrome i problem riješen. Evo ja piskaram sa x64 Chrome verzije i ne vidim nikakav problem.

Eto "najbitnije" odgovoreno.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1853 Re: Windows 10

Post by Qler »

Plus i Win8.1 ima sve ove aplikacije :D
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#1854 Re: Windows 10

Post by jahh »

Konkretno ja sam na Win 10 imao problema sa enterprise software-om (ORACLE), te mi se sporije bootao nego Win 8.1 za 20-25%.
User avatar
ferratilis
Posts: 7278
Joined: 25/11/2013 16:48

#1855 Re: Windows 10

Post by ferratilis »

Kakav je ovaj KMspico aktivator? Trebam prijatelju instalirat win10 a nema orignal win7
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1856 Re: Windows 10

Post by agent_zero »

ferratilis wrote:Kakav je ovaj KMspico aktivator? Trebam prijatelju instalirat win10 a nema orignal win7
Zasad najbolji aktivator za win 10.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#1857 Re: Windows 10

Post by Mega Man X »

ferratilis wrote:Kakav je ovaj KMspico aktivator? Trebam prijatelju instalirat win10 a nema orignal win7
Ima se skinuti i piratska verzija Win 10 već aktivirana.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1858 Re: Windows 10

Post by Truba »

kolege instalirale danas
izgleda simpatično i ok
to je to
dalje me ne zanima :D dok ne bude 10ka na mom :D kompu
EasyWay
Posts: 266
Joined: 31/03/2011 00:55

#1859 Re: Windows 10

Post by EasyWay »

poz ekipi. Ovako, imam stolni racunar, znaci nije laptop.

Imam sljedeće konfiguracije:
1.windows 7 professional SP1, jaran mi nabacio krakovanu verziju, Product ID: nekakav serijski broj ispisan
2. Ram 2 gige
3.Procesor: Core 2 duo 2,53 GHz, 32-bitni
4.grafička: Nvidia 512 MB

Nemam nekih velikih problema u radu racunara, ponekad zapne tu i tamo. Eh sad, s obzirom da mi odavno stoji dole u cosku obavijest o instalaciji windowsa 10, da li mi preporucujete da ga nabacim umjesto sedmice? Hocu li imati fluidniji racunar, hoce li ici sve glatko? Igre ove malo zahtjevnije vec odavno ne igram, isfuralo mi odavno :)
Kakva su vasa iskustva. Citao sam na par postova da je 10-ka idealna za laptope. Moze li koji savjet. Hvala svima
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2518
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#1860 Re: Windows 10

Post by Del_Boy1 »

Nemaš šta da izgubiš,osim malo vremena, ako ti se ne bude sviđao možeš se vratit na 7-icu u roku 30 dana čini mi se, pod uslovom da ne radiš čistu instalaciju, nego ideš nadogradnju sa 7 na 10.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1861 Re: Windows 10

Post by ExNihilo »

Najkorisnija promjena koju je Win 10 donio jeste to što je termal shutdown zapravo pretvoren u termal standby. :D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1862 Re: Windows 10

Post by agent_zero »

EasyWay wrote:poz ekipi. Ovako, imam stolni racunar, znaci nije laptop.

Imam sljedeće konfiguracije:
1.windows 7 professional SP1, jaran mi nabacio krakovanu verziju, Product ID: nekakav serijski broj ispisan
2. Ram 2 gige
3.Procesor: Core 2 duo 2,53 GHz, 32-bitni
4.grafička: Nvidia 512 MB

Nemam nekih velikih problema u radu racunara, ponekad zapne tu i tamo. Eh sad, s obzirom da mi odavno stoji dole u cosku obavijest o instalaciji windowsa 10, da li mi preporucujete da ga nabacim umjesto sedmice? Hocu li imati fluidniji racunar, hoce li ici sve glatko? Igre ove malo zahtjevnije vec odavno ne igram, isfuralo mi odavno :)
Kakva su vasa iskustva. Citao sam na par postova da je 10-ka idealna za laptope. Moze li koji savjet. Hvala svima
Moglo bi malo bolje raditi, ali tek kad odradiš sa te desetke novu svježu reinstalaciju. Dakle poslije apgrejda sa 7 na 10 nova svježa instalacija desetke.

Ali pošto igraš stare igrice, ne rade baš sve najbolje na desetki. Probaj, lako se vratiti na sedmicu.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1863 Re: Windows 10

Post by agent_zero »

ExNihilo wrote:Najkorisnija promjena koju je Win 10 donio jeste to što je termal shutdown zapravo pretvoren u termal standby. :D
Vidiš, meni je to najveća glupost koju su uveli od 8.1.

Neko slučajno samo dotakne tastaturu, komp se pali :-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1864 Re: Windows 10

Post by ExNihilo »

agent_zero wrote:
ExNihilo wrote:Najkorisnija promjena koju je Win 10 donio jeste to što je termal shutdown zapravo pretvoren u termal standby. :D
Vidiš, meni je to najveća glupost koju su uveli od 8.1.

Neko slučajno samo dotakne tastaturu, komp se pali :-)
Nismo se razumjeli. :D
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#1865 Re: Windows 10

Post by Qoom »

14342.1003 na 930 radi odlično, ako je neko u dilemi.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1866 Re: Windows 10

Post by Qler »

Fulio si temu :D
User avatar
Kolovodja
Posts: 13
Joined: 13/11/2015 15:11

#1867 Re: Windows 10

Post by Kolovodja »

EasyWay wrote:poz ekipi. Ovako, imam stolni racunar, znaci nije laptop.

Imam sljedeće konfiguracije:
1.windows 7 professional SP1, jaran mi nabacio krakovanu verziju, Product ID: nekakav serijski broj ispisan
2. Ram 2 gige
3.Procesor: Core 2 duo 2,53 GHz, 32-bitni
4.grafička: Nvidia 512 MB

Nemam nekih velikih problema u radu racunara, ponekad zapne tu i tamo. Eh sad, s obzirom da mi odavno stoji dole u cosku obavijest o instalaciji windowsa 10, da li mi preporucujete da ga nabacim umjesto sedmice? Hocu li imati fluidniji racunar, hoce li ici sve glatko? Igre ove malo zahtjevnije vec odavno ne igram, isfuralo mi odavno :)
Kakva su vasa iskustva. Citao sam na par postova da je 10-ka idealna za laptope. Moze li koji savjet. Hvala svima
Koliko se ja razumijem u to, a dobro se razumijem, toplo preporucam da :
- S jedne strane ne radis upgrade sa 2 GB RAM-a ( Radice sve uredno ali ce ti stekati, cak i na obicnom browse-anju)
- S druge strane, uradi upgrade cim prije dok jos mozes taj crack provuci da to dobijes besplatno.
Znaci nabaci jos dvije gige minimalno i opali upgrade ( nemoj cistu instalaciju-trazice ti kod)
Ako ti je grafika AMD serije starije od 5000, neces moci naci driver za nju za Win 10.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2354
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#1868 Re: Windows 10

Post by moon_walker_90 »

Pozdrav svima,nadam se da mi neko moze pomoci,oprostite ako je off,naime ženi treba da kada se laptop upali da joj je skype odmah fullscreen,znaci samo skype,ali nigdje ne mogu da nađem takvo nesto.Tamo u opcijama je čekirano da se automatski logira i da automatski skype starta kada se windows podigne,ali ostaje minimiziran,a meni treba da je odmah maximized,u biti za stariju je zenu i ne zna da koristi,znaci ne zna da klikne mišem na ikonicu koja je u taskbaru.Da li neko zna kako da skype odmah ide na maximized ili to ne postoji? Lijep pozdrav.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#1869 Re: Windows 10

Post by aditon »

EasyWay wrote:poz ekipi. Ovako, imam stolni racunar, znaci nije laptop.

Imam sljedeće konfiguracije:
1.windows 7 professional SP1, jaran mi nabacio krakovanu verziju, Product ID: nekakav serijski broj ispisan
2. Ram 2 gige
3.Procesor: Core 2 duo 2,53 GHz, 32-bitni
4.grafička: Nvidia 512 MB

Nemam nekih velikih problema u radu racunara, ponekad zapne tu i tamo. Eh sad, s obzirom da mi odavno stoji dole u cosku obavijest o instalaciji windowsa 10, da li mi preporucujete da ga nabacim umjesto sedmice? Hocu li imati fluidniji racunar, hoce li ici sve glatko? Igre ove malo zahtjevnije vec odavno ne igram, isfuralo mi odavno :)
Kakva su vasa iskustva. Citao sam na par postova da je 10-ka idealna za laptope. Moze li koji savjet. Hvala svima

win 10 je najbolji win do sada, bar su moja iskustva takva a sve sam windowse od 3.1 na ovamo koristio. Sigurno će ti raditi bolje nego sedmica i toplo preporučujem da ga instaliraš. Dvije gige rama je malo, ali te dvije gige je tek nedostatno na sedmici. Ja kad upalim komp, potrošnja rama je 1,5 giga, ako otvorim neki browser onda ide do dvije gige. Obzirom da mi se neke aplikacije podižu prilikom paljenja računara, ova potrošnja rama se može smanjiti za još nekoliko stotina MB-a. Zato "DA" za win 10. :thumbup:
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#1870 Re: Windows 10

Post by aditon »

moon_walker_90 wrote:Pozdrav svima,nadam se da mi neko moze pomoci,oprostite ako je off,naime ženi treba da kada se laptop upali da joj je skype odmah fullscreen,znaci samo skype,ali nigdje ne mogu da nađem takvo nesto.Tamo u opcijama je čekirano da se automatski logira i da automatski skype starta kada se windows podigne,ali ostaje minimiziran,a meni treba da je odmah maximized,u biti za stariju je zenu i ne zna da koristi,znaci ne zna da klikne mišem na ikonicu koja je u taskbaru.Da li neko zna kako da skype odmah ide na maximized ili to ne postoji? Lijep pozdrav.
Mislim da ta opcija ne postoji, međutim ne mogu tvrditi jer nisam nikad ni tražio takvu opciju. Ako ti niko u međuvremenu ne da pouzdan odgovor, kada budem u prilici provjerit ću pa ti javim.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1871 Re: Windows 10

Post by Qler »

User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#1872 Re: Windows 10

Post by aditon »

:thumbup:
pa da, samo guglati jer niko nije rođen naguglan :D

uglavnom, desni klik na ikonu programa koji želiš da ti bude maximiziran, properties odabrati u padajućem meniju "run" opciju maximized i to je to...

dakle ako je u skype opcijama podešeno da se isti "diže" s windowsima, nakon što se odrade ova tri koraka ne bi trebalo biti problema odnosno skype bi prilikom paljenja odmah bio u fullscreen-u
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#1873 Re: Windows 10

Post by Maharadza »

Konačno se nakanio neki dan i nabacio Win10 pro x64, odmah poslije KMS instalirao i zasad sve šljaka! :thumbup:



Ko hoće da mu "File Explorer" shortcut u taskbar-u otvara direktno "My PC" tj. particije a ne dosadni "quick access" kao što je po default-u! :thumbup:
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1874 Re: Windows 10

Post by Qler »

Prvo prebacim sa tog recent favorites sta li vec na my computer...
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#1875 Re: Windows 10

Post by Maharadza »

Qler wrote:Prvo prebacim sa tog recent favorites sta li vec na my computer...
Odmah sam primjetio to jer recimo na osmici po default-u otvara my computer a ovdje nekakav quick access, ali šta se to na win-u ne može namjestiti po želji?! 8-)

PS. Ima li iko sa KMS-om instaliranim da mi javi iskustva, konkretno oko update-a! Ja sam ih uspio ukinuti totalno kao na win8, tj. da provjeri ALI da ništa ne skida niti instalira bez moga "odobrenja", što naravno nikada neće dobiti! :mrgreen:

Image

Eh, sada me zanima da li ima još ko da koristi ovu kombinaciju win10+KMS duže vrijeme i kakva su iskustva?

Inače, ako nekoga zanima kako ukinuti automatski update/ažuriranje sistema, evo tutorial:

http://www.howtogeek.com/224471/how-to- ... g-updates/

Ima više metoda, ovisno koju verziju imate, ja sam uspješno koristio "Use Group Policy to Disable Automatic Updates — Professional Editions Only" metodu! :thumbup:
Last edited by Maharadza on 31/05/2016 16:28, edited 1 time in total.
Post Reply