Windows 10

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#1776 Re: Windows 10

Post by Rugafet »

Ako sam dobro shvatio (nisi napisao tacan model laptopa) ti imas i onboard grafiku pored tog radeona? Jesi li u biosu tu onboard stavio na disable?
User avatar
Averus
Posts: 20336
Joined: 13/02/2008 17:07

#1777 Re: Windows 10

Post by Averus »

Chmoljo wrote:Posto je ovdje tema aktivnija:

Imam problem na win 8.1

Toshiba sa Radeon R5 230, driveri su uredno instalirani, pokazuju se u device manageru, ali ako zelim otvoriti radeon settings kaze da kartica nije instalirana. Defaultna je integrisana.

Problem sto ne prepoznaje tv kada se spoji hdmijem... Guglao sam da vise ljudi ima ovih problema al bez nekog rjesenja konkretnog. Je li ko imao ovu zezanciju, i je li rjesivo instalacijom sedmice ili desetke?

Ne preporučujem, ali ako si dovoljno hrabar (i nije ti mrsko potrošiti sate da ispraviš učinjeno), ja sam kolegi na Toshibi sa istom tom grafičkom riješio problem tako što sam u device manager-u uradio uninstall one integrisane grafičke. Poslije toga je sve proradilo. Međutim na drugom laptopu je ovo izazvalo da nema uopšte slike na ugrađenom ekranu, nego samo na eksternom.

Druga stvar koja je uspjela na jednom HP-u je da instaliram prvo Integrisanu, a tek onda nabacim drivere od ove druge. Restart - sve riješeno :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1778 Re: Windows 10

Post by Chmoljo »

KvaziExpert wrote:jesi li instalirao catalyst drivere s amd-ove stranice ili je to odradio windows update automatski?
Crimson. Nije upalilo. Poslije sa toshibine koji ima ccc, opet nije htio. Prethodno sam uninstal crimson, naravno.
Rugafet wrote:Ako sam dobro shvatio (nisi napisao tacan model laptopa) ti imas i onboard grafiku pored tog radeona? Jesi li u biosu tu onboard stavio na disable?
Model je satellite L50-B-2DM. Trazio u bios, nisam mogao naci. Pogledacu jos jednom.
Averus wrote:Ne preporučujem, ali ako si dovoljno hrabar (i nije ti mrsko potrošiti sate da ispraviš učinjeno), ja sam kolegi na Toshibi sa istom tom grafičkom riješio problem tako što sam u device manager-u uradio uninstall one integrisane grafičke. Poslije toga je sve proradilo. Međutim na drugom laptopu je ovo izazvalo da nema uopšte slike na ugrađenom ekranu, nego samo na eksternom.

Druga stvar koja je uspjela na jednom HP-u je da instaliram prvo Integrisanu, a tek onda nabacim drivere od ove druge. Restart - sve riješeno :)
Mislio sam i na uninstall, ali nisam se usudio...
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#1779 Re: Windows 10

Post by Rugafet »

Mora biti negdje (vjerovatno u Advanced sekciji) nesto tipa onboard graphic Enable/Disable. Sto se tice samog uninstalla sumnjam da ces ista tako napravit jer pri sljedecem paljenju jednostavno ce ga sistem opet detektovat i opet sve po starom. Jesi instalirao Speccy( program za informacije o sistemu)? Sta on kaze?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1780 Re: Windows 10

Post by Chmoljo »

gledao, u biosu jednostavno nema opcije koja se odnosi na integrisanu grafiku...

evo speccy

Image

počeo sam sumnjati da nije do grafičke... :roll: ali mislim da bih prvo mogao pokuašati sa drugim operativnim sistemom...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1781 Re: Windows 10

Post by Chmoljo »

evo instalirao sam win7 ali opet pravi problem, s tim što sada kada se instalira u dev manageru stoji da "device is not working properly". pokušao prvo sa driverima sa toshibine stranice, desilo se to. pokušao update kroz win7, instalirao, restart, stanje isto. pokušao crimson, nije ni startala instalacija, javlja da ima problem.

inače, kada pokušam odraditi autodetect sa amdove stranice, ne prepoznaje da ima išta.

pokušaću još sa desetkom večeras. ako ne bude, laptop ide nazad u prodavnicu!!! posrali su mi se u ćejf samo tako :angry:
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5523
Joined: 12/10/2014 01:12

#1782 Re: Windows 10

Post by skupljac_zeljeza »

Našao u BIOS-u i isključio i opet se pojavljuje, a jedino ona zeza.

Image

Image
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1783 Re: Windows 10

Post by Chmoljo »

evo ja izgleda da sam uspio riješiti problem.

ova desetka je zakon, jedino je tu amd autodetect prepoznao karticu i uredno je instalirao. problem je samo što je integrisana primarna. uspio sam spojiti i laptop na LCD i sve uredno radi, a to mi je bilo izuzetno bitno.

kada bih karticu još uspio staviti kao primarnu bilo bi odlično. inače, win mi je instalirao sam sve drajvere osim grafike. nestvarno...
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#1784 Re: Windows 10

Post by Rugafet »

E odlicno :thumbup: Imas na youtube to kako staviti radeona za primarnog, bas sam skoro gledao pa baci pogled malo.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1785 Re: Windows 10

Post by Chmoljo »

vidio sam da ima. hvala :)

inače, našao sam tvrdnje pojedinih da po potrebi laptop sam aktivira grafičku karticu, a inače radi uštede baterije koristi se integrisana. u suštini najveći problem mi je da grafička nije slučajno neispravna. a evidentno da nije, čim ju je amd autodetect sam otkrio.

amd i njihovi driveri :roll:
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1786 Re: Windows 10

Post by agent_zero »

Chmoljo wrote:evo ja izgleda da sam uspio riješiti problem.

ova desetka je zakon, jedino je tu amd autodetect prepoznao karticu i uredno je instalirao. problem je samo što je integrisana primarna. uspio sam spojiti i laptop na LCD i sve uredno radi, a to mi je bilo izuzetno bitno.

kada bih karticu još uspio staviti kao primarnu bilo bi odlično. inače, win mi je instalirao sam sve drajvere osim grafike. nestvarno...
Desetka se "ubila" za laptope, uvijek na laptop samo desetku stavljati. :wink:
User avatar
R9..
Posts: 1944
Joined: 03/06/2009 08:35
Location: Soda

#1787 Re: Windows 10

Post by R9.. »

Nestale mi iconice s taskbara sve osim starta i kortane koje ne mogu da otvorim.....
ne mogu nista otvorit s duplim lijevim klikom nego moram desni klik open

Sta bi to moglo bit.....
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#1788 Re: Windows 10

Post by bordo gandalf »

ima li neko da mi na PM poslaje link provjerene krekovane verzije win 10
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#1789 Re: Windows 10

Post by bordo gandalf »

Nije valjda da svi koriste originalni win :D
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3031
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#1790 Re: Windows 10

Post by suad-sarajevo »

Moderator a traži piratske linkove. To je isto kao kad bi učiteljica rekla, e hajde da vidimo ko ima najbolje đonove za prepisivanje. :D
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#1791 Re: Windows 10

Post by maida95 »

bordo gandalf wrote:Nije valjda da svi koriste originalni win :D
pa skinuli besplatno sa microsoft sajta :mrgreen:
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#1792 Re: Windows 10

Post by bordo gandalf »

suad-sarajevo wrote:Moderator a traži piratske linkove. To je isto kao kad bi učiteljica rekla, e hajde da vidimo ko ima najbolje đonove za prepisivanje. :D
Korumpirani moderator :zjev: :mrgreen:


Btw odavno nisam moderator, samo pise "titula"
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9890
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#1793 Re: Windows 10

Post by bordo gandalf »

maida95 wrote:
bordo gandalf wrote:Nije valjda da svi koriste originalni win :D
pa skinuli besplatno sa microsoft sajta :mrgreen:
Onda mora biti neki dobar aktivator :D
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#1794 Re: Windows 10

Post by maida95 »

moj je aktiviran, sam od sebe :-?
Image

prije nego sam uradila upgrade sam imala neku pirat verziju sedmice :mrgreen:
User avatar
ferratilis
Posts: 7223
Joined: 25/11/2013 16:48

#1795 Re: Windows 10

Post by ferratilis »

maida95 wrote:moj je aktiviran, sam od sebe :-?
Image

prije nego sam uradila upgrade sam imala neku pirat verziju sedmice :mrgreen:
Ako je nekad, kad je kupljen računar, došao i original Windows, onda je vjerovatno aktiviran putem digital entitlement sistema. To obično koriste za brand name računare i laptope, Win 10 automatski prepoznaje da je uređaj licenciran i aktivira ga. Ako ne, onda piratska verzija sadrži aktivator koji je sam odradio aktivaciju. :)

Ovako je kod mene
Image
maida95
Posts: 14626
Joined: 09/07/2013 11:26

#1796 Re: Windows 10

Post by maida95 »

i kod mene piše to isto :)
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1584
Joined: 11/06/2011 07:36

#1797 Re: Windows 10

Post by Kiki_Musampa »

Nestao mi windows store,kako da ga vratim...maltene sam sve pokusao sto sam nasao na netu...
User avatar
Quaresma
Posts: 6658
Joined: 19/07/2010 16:37

#1798 Re: Windows 10

Post by Quaresma »

pali serveri
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#1799 Re: Windows 10

Post by krater »

Sta bude ako se ne aktivira u mjesec dana ? :mrgreen:
User avatar
crnivrag
Posts: 12885
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#1800 Re: Windows 10

Post by crnivrag »

krater wrote:Sta bude ako se ne aktivira u mjesec dana ? :mrgreen:
Ništa, windows i dalje normalno radi, s tim da ne možeš mijenjati wallpaper na desktopu i postavke za boje start menija, taskbara i sl, te se u desnom donjem uglu nalazi watermark sa naznakom da windows nije aktiviran.
Post Reply