Wimbledon 2023

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

User avatar
necko_hz
Posts: 3593
Joined: 18/04/2009 12:36

#376 Re: Wimbledon 2023

Post by necko_hz »

Ne mislim da je mogao bolji scenarij za tenis biti.

Prvo, Novak je svoje dokazao i potvrdio, nema više ništa što mu može ugroziti legacy, dok je za Alcarazov, makar simbolični legitimitet, a i generalno sve teniske fanove, bilo izuzetno važno da pobijedi Novaka u momentima dok je ovaj još na vrhuncu, jer to je potvrda da zaista pripada toj najvećoj kategoriji koja mu se pripisuje. Dokaz da hype nije slučajan, dokaz da njegovi teniski nivo, tehničke sposobnosti i šampionske kvalitete spadaju među najveće koje smo ikada imali priliku vidjeti. I najvažnije, spoznaja svima nama da ćemo nakon Đokovića, Rafe i Rogera gledati još jednog igrača te klase u godinama koje su pred nama. Igrača koji je spektakularan onoliko koliko je kvalitetan, što je još važnije jer garantuje nastavak, a možda i dodatno povećanje popularnosti ionako već popularnog sporta.

Druga stvar, vezana za sam meč. Đoković je naišao na protivnika koji u fizičkom smislu može raditi sve što i on, za koga nema nekomforne situacije na terenu te čija je tehnika, uz to, prilagođena samoj fizici. To znači da, kao i Novak, kao i Rafa, iz neprirodnih položaja tijela može zadržati istu efikasnost udaraca i pogađati ih. Može proklizavati, eksplozivan je u naglim promjenama kretanja, ima pasing, ima ritern, counterpunch sposobnosti i, što je posebno bitno, spektakularna mu je tranzicija iz odbrane u napad, namještanje na lopticu i sama egzekucija udarca.

Nije mu lako bilo okrenuti stvari nakon prvog seta, ali uspio je kada je osjetio kretanje i dinamiku udarca. Đoković mu je u određenim stvarima također pomagao i može se reći da je šteta što nisu krov razvukli jer igrati ovakav tip meča po onakvom vjetru je nonsens, ali tako je kako je. Svaka im čast kako su uz tenziju samog meča i vremenske okolnosti uspjeli pružiti ovakav nivo tenisa, posebno u petom setu.

Razmjene, neću se puno referirati, samo ću istaći ono što mi je najviše zapalo za oko. Stabilnost Carlosovog bekhenda danas, odnosno koliko mu trava pogoduje više u odnosu na šljaku kod tog udarca, jer ga je sve vrijeme hvatao u normalnoj visini i lako mogao mijenjati smjer loptice i uglove koristeći ubrzanje koje loptica dobija pri odskoku. Osim toga i ritern, jer to koliko je dobro čitao Novakov servis u većem dijelu meča vjerujem da je najveći razlog fizičke krize koju je Đoković doživio u periodu trećeg seta. Bukvalno su se na prste jedne ruke mogli prebrojati poeni i gemovi koje je lagano uzimao u tom periodu.

Ali glavni zaključak mi je da je Novak taj koji protiv Carlosa mora izlaziti iz zone komfora, onako kako su to Federer i Nadal i maltene svi drugi igrači morali protiv Novaka. Đoković igra protiv svoje mlađe verzije koja ima jednu posebnu vrstu ofanzivne eksplozivnosti i inovacija i jedini način da to ukroti jeste da bude značajno agresivniji u odnosu na svoj prosjek. I tu ne govorim o kontrolisanoj agresivi nego agresivi sličnoj onoj koju je pokazao na AO ove godine.

Hoće li i koliko to moći, ostaje da se vidi, ali sve je i dalje nepotpuno jer još nismo njihovu dinamiku razmjena viđali na tvrdim podlogama gdje se i može očekivati najveći broj njihovih okršaja. Uz to, obojica će se vremenom modifikovati kako bi bolje parirali jedan drugom jer sada pouzdano znaju da su jedina dva APEX predatora u svijetu tenisa. Alcaraz može još više pojačati motivaciju Đokoviću, a samim tim mu i produžiti karijeru, a to još više može biti dobro za sam tenis jer gledati njih dvojicu u narednih 2 i po godine biće prava poslastica.

Vezano za Novakov promašeni drive volej na brejk loptu u petom setu, dešava se. Često je kombinacija više stvari uzrok tome, nesigurnost i umor najviše. Nije bio siguran da li će loptica, u slučaju da je pusti, ući u teren ili ne, niti kako i šta treba odigrati da bi sigurno dobio poen, znajući da je preko puta mreže igrač koji može vratiti gotovo sve. Griješili su i mnogi igrači protiv Novaka na takav način nebrojeno puta, jer su u podsvjesti uvijek imali da sve može stići i sve može vratiti, što samo po sebi skraćuje teren i čini igrače neodlučnim i nesigurnim.

Nešto najbliže ovome, na istom turniru i u istoj fazi turnira, desilo se 2014. godine u finalu kada je Federer protiv Đokovića na Novakovom servis gemu promašio smeč na 15:30. Mislim da je bio početak ili sredina petog seta i da bi Federer imao dvije brejk lopte da je to pogodio.
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#377 Re: Wimbledon 2023

Post by elk »

Bravo necko :thumbup:
Visko, spavas li mirno :D
RJ57
Posts: 3404
Joined: 10/04/2017 15:12

#378 Re: Wimbledon 2023

Post by RJ57 »

može se sve to sa puno manje riječi opisati

pojavio se momak koji igra power tenis na svim podlogama i koji je u stanju odigrati sve i uzeti svaki turnir. danas je bio za klasu bolji i zasluženo osvojio. ovak ni u jednom elementu igre nije bio bolji ….fullstop!

koliko će to produžiti/skratiti karijeru noletu neznam. a koliko će alcaraz u budućnosti osvajati će zavisiti od tri stvari: motivacije, povreda i toga da li će se pojaviti neko ko mu može parirati
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#379 Re: Wimbledon 2023

Post by Isner »

n+1 wrote: 16/07/2023 19:27
Better Man wrote: 16/07/2023 19:24

Budimo realni, da se dopinguje, pa do sad bi ga otkrili i jedva čekali da ga suspenduju.
Kako se to slaže s ovim tvojim postom od maloprije:
Better Man wrote: 16/07/2023 19:07 Kako god se završi meč, ja bih odmah Novaka na doping test. Da vidimo taj njegov odlazak u toalet i da li se lik dopinguje. U trećem setu jedva stoji na nogama i sad igra kao da je tek počeo.
Druga strana tvoje ličnosti?
Covjek ima unutrašnja cijepanja pa jedna njegova polovina kaže da se dopinguje a druga polovina kaže da ne koristi zabranjena sredstva... :D
User avatar
necko_hz
Posts: 3593
Joined: 18/04/2009 12:36

#380 Re: Wimbledon 2023

Post by necko_hz »

elk wrote: 16/07/2023 23:16 Visko, spavas li mirno
A dobar je Viško :D , odličan znalac, još bolji komentator i siguran sam da on uživa u bukvalno svim kvalitetnim poenima, bez obzira ko ih osvoji, samo što ekspresiju oduševljenja pokazuje isključivo za Novakove, jer... ne moram previše objašnjavati zašto.

Prije desetak godina je to bilo drugačije, volio bih da je i sada takav jer fali taj uzvik i to oduševljenje na svaki kvalitetan poen, to daje čar gledaocu, ali šta ćeš.

Svakako bih ga uvijek radije slušao nego mrtvog Banjca i jebenog Pešikana i njegovo 'dal je moguće'.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#381 Re: Wimbledon 2023

Post by n+1 »

Isner wrote: 16/07/2023 23:23
n+1 wrote: 16/07/2023 19:27

Kako se to slaže s ovim tvojim postom od maloprije:



Druga strana tvoje ličnosti?
Covjek ima unutrašnja cijepanja pa jedna njegova polovina kaže da se dopinguje a druga polovina kaže da ne koristi zabranjena sredstva... :D
Image
User avatar
necko_hz
Posts: 3593
Joined: 18/04/2009 12:36

#382 Re: Wimbledon 2023

Post by necko_hz »



Ove riječi govore puno toga.
User avatar
Edin H.
Posts: 47043
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#383 Re: Wimbledon 2023

Post by Edin H. »

jarobot wrote: 16/07/2023 21:50
konoplja wrote: 16/07/2023 20:38

Ma i drugi set je imao u tie breaku. Da je tu otisao na 2:0 u setovima priveo bi ovo kraju. Bolji je pobjedio i to je to.
Bit ce zanimljivo vidjeti kako ce Novak odgovoriti na US Openu i sta buducnost donosi. Nadam se da ce uspjeti jos koji GS osvojiti, ali dok sam prije bio uvjeren da hoce sad vise nisam toliko.
Sat kuca i nije mu preostalo jos mnogo vremena.
Da su " babi " muda nebi bila baba
Dobra analiza :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55693
Joined: 15/12/2008 16:53

#384 Re: Wimbledon 2023

Post by ultima_palabra »

Pisao sam ranije da je sad drugacija dinamika nego na RG, i da Alcaraz kao relativni autsajder moze odigrati opustenije nego tamo. Ipak, nakon svega sto se tamo desilo i 1-6 u prvom setu danas, ovako se vratiti i dobiti u 5. setu (mislim da se na prste jedne ruke mogu nabrojati Novakovi porazi u 5. setu), pokazuje da je mali ipak veliki sampion.
trocadero
Posts: 2429
Joined: 14/03/2013 13:57

#385 Re: Wimbledon 2023

Post by trocadero »

necko_hz wrote: 16/07/2023 23:10 Ne mislim da je mogao bolji scenarij za tenis biti.

Prvo, Novak je svoje dokazao i potvrdio, nema više ništa što mu može ugroziti legacy, dok je za Alcarazov, makar simbolični legitimitet, a i generalno sve teniske fanove, bilo izuzetno važno da pobijedi Novaka u momentima dok je ovaj još na vrhuncu, jer to je potvrda da zaista pripada toj najvećoj kategoriji koja mu se pripisuje. Dokaz da hype nije slučajan, dokaz da njegovi teniski nivo, tehničke sposobnosti i šampionske kvalitete spadaju među najveće koje smo ikada imali priliku vidjeti. I najvažnije, spoznaja svima nama da ćemo nakon Đokovića, Rafe i Rogera gledati još jednog igrača te klase u godinama koje su pred nama. Igrača koji je spektakularan onoliko koliko je kvalitetan, što je još važnije jer garantuje nastavak, a možda i dodatno povećanje popularnosti ionako već popularnog sporta.

Druga stvar, vezana za sam meč. Đoković je naišao na protivnika koji u fizičkom smislu može raditi sve što i on, za koga nema nekomforne situacije na terenu te čija je tehnika, uz to, prilagođena samoj fizici. To znači da, kao i Novak, kao i Rafa, iz neprirodnih položaja tijela može zadržati istu efikasnost udaraca i pogađati ih. Može proklizavati, eksplozivan je u naglim promjenama kretanja, ima pasing, ima ritern, counterpunch sposobnosti i, što je posebno bitno, spektakularna mu je tranzicija iz odbrane u napad, namještanje na lopticu i sama egzekucija udarca.

Nije mu lako bilo okrenuti stvari nakon prvog seta, ali uspio je kada je osjetio kretanje i dinamiku udarca. Đoković mu je u određenim stvarima također pomagao i može se reći da je šteta što nisu krov razvukli jer igrati ovakav tip meča po onakvom vjetru je nonsens, ali tako je kako je. Svaka im čast kako su uz tenziju samog meča i vremenske okolnosti uspjeli pružiti ovakav nivo tenisa, posebno u petom setu.

Razmjene, neću se puno referirati, samo ću istaći ono što mi je najviše zapalo za oko. Stabilnost Carlosovog bekhenda danas, odnosno koliko mu trava pogoduje više u odnosu na šljaku kod tog udarca, jer ga je sve vrijeme hvatao u normalnoj visini i lako mogao mijenjati smjer loptice i uglove koristeći ubrzanje koje loptica dobija pri odskoku. Osim toga i ritern, jer to koliko je dobro čitao Novakov servis u većem dijelu meča vjerujem da je najveći razlog fizičke krize koju je Đoković doživio u periodu trećeg seta. Bukvalno su se na prste jedne ruke mogli prebrojati poeni i gemovi koje je lagano uzimao u tom periodu.

Ali glavni zaključak mi je da je Novak taj koji protiv Carlosa mora izlaziti iz zone komfora, onako kako su to Federer i Nadal i maltene svi drugi igrači morali protiv Novaka. Đoković igra protiv svoje mlađe verzije koja ima jednu posebnu vrstu ofanzivne eksplozivnosti i inovacija i jedini način da to ukroti jeste da bude značajno agresivniji u odnosu na svoj prosjek. I tu ne govorim o kontrolisanoj agresivi nego agresivi sličnoj onoj koju je pokazao na AO ove godine.

Hoće li i koliko to moći, ostaje da se vidi, ali sve je i dalje nepotpuno jer još nismo njihovu dinamiku razmjena viđali na tvrdim podlogama gdje se i može očekivati najveći broj njihovih okršaja. Uz to, obojica će se vremenom modifikovati kako bi bolje parirali jedan drugom jer sada pouzdano znaju da su jedina dva APEX predatora u svijetu tenisa. Alcaraz može još više pojačati motivaciju Đokoviću, a samim tim mu i produžiti karijeru, a to još više može biti dobro za sam tenis jer gledati njih dvojicu u narednih 2 i po godine biće prava poslastica.

Vezano za Novakov promašeni drive volej na brejk loptu u petom setu, dešava se. Često je kombinacija više stvari uzrok tome, nesigurnost i umor najviše. Nije bio siguran da li će loptica, u slučaju da je pusti, ući u teren ili ne, niti kako i šta treba odigrati da bi sigurno dobio poen, znajući da je preko puta mreže igrač koji može vratiti gotovo sve. Griješili su i mnogi igrači protiv Novaka na takav način nebrojeno puta, jer su u podsvjesti uvijek imali da sve može stići i sve može vratiti, što samo po sebi skraćuje teren i čini igrače neodlučnim i nesigurnim.

Nešto najbliže ovome, na istom turniru i u istoj fazi turnira, desilo se 2014. godine u finalu kada je Federer protiv Đokovića na Novakovom servis gemu promašio smeč na 15:30. Mislim da je bio početak ili sredina petog seta i da bi Federer imao dvije brejk lopte da je to pogodio.
Kao i uvjek :thumbup:
Hebo Matsa više...Necko ona te željno iščekuje. :-D
Image

Posle da nam je malo opišeš, analiziraš....onako izbliza. :D
Samprotivsviju
Posts: 6411
Joined: 03/12/2011 13:10

#386 Re: Wimbledon 2023

Post by Samprotivsviju »

Meni je najvise zao Rafe, 22 GS su malo koliko je mogao postici da nije svih tih silnih povreda i sindroma.

Sjecam se tamo negdje prije 15 16 godina...iako su on i Novak bili vrsnjaci godina kao sada Alcaraz, Novak mu ni do koljena nije bio...
Trile_
Posts: 19
Joined: 16/07/2023 01:06

#387 Re: Wimbledon 2023

Post by Trile_ »

sve_ovo_ja wrote: 16/07/2023 20:04
ljubijankic wrote: 16/07/2023 15:29 Očekivano, smiješno je na šta ce spasti nakon što Đoko ode u penziju
Zoooka wrote: 16/07/2023 15:34 Zamisli daš ogromne pare da gledas ovo
Student_u_Ostavci wrote: 16/07/2023 15:35 Opet Karlitosu hemija udarila u mozak. Ne treba se začuditi ako uskoro ne padne i preda.

Gledaj udaraca :lol: :lol:
Trile_ wrote: 16/07/2023 15:38 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kakvo guzenje jadnika. A ovdje ljudi analize neke pisu kako se moze nositi s Novakom na Wimbledonu, dokle ide ljudska masta :lol:
Zoooka wrote: 16/07/2023 15:29 Ovaj mrnjo je prvi na svijetu. Generalno je sport u qrcu
karanana wrote: 16/07/2023 15:41 mrs mali, dze si ti zaluto. Veca prevara od naomi osake. bolje predaj, izvuci se na istegnut misic ili nesto. samo stvar je u tome sto ce ovaj prosjecni malac da bude snaga tenisa iducih 10-12 godina jednostavno jer je ostali teniski svijet poprilicno siromasan i pun klovnova i mediokriteta tipa mede i zverka
:thumbup:
Pklat4
Posts: 184
Joined: 08/11/2016 19:34

#388 Re: Wimbledon 2023

Post by Pklat4 »

Bilo bi suviše šta da dodam na ovaj komentar doktora necko_hz.

Novaka je od vodstva od 2-0 u setovima greška iz bekhenda koštala u tiebreaku. Meč bi se totalno drugačije odvijao i završio vjerovatno u 3 nakon toga da je osvojio poen, ali naprosto neka veća sila je htjela da mali skine velikog sa trona. I to se desilo što je najbolja moguća stvar i na najbolji mogući način - dobiti VELIKOG NOVAKA na njegov način i na njegovom terenu. Jebote. Naježim se dok tipkam ovo. :run:

Ono što su mnogi kategorizirali kao najveću vrlinu prvog, a najveću manu drugog je mentalna snaga. Alcarazov pristup meču u prvom setu me toliko naljutio da sam jedva čekao da se završi ova sramota i mislio sam da će se desiti epska katastrofa u vidu od jednocifrenog broja gemova, ali NE. Mali je čudo! I to svjetsko čudo! Iščupati i oteti set Novaku (drugi) nakon toga što si i ti imao vodstvo u tom istom setu (prednost breaka), pa opet poslije to izgubio i tiebreak odigrao s onakvim mudima koja kao da mu je Ferrero ubacio pred tiebreak između nogu, a koja su do tog trenutka bila izgubljena. Nestvarno. Uzeti Novaku tiebreak u takvom trenutku gdje visiš i gdje bi te svi proglasili još jednim luzerom u nizu koji se prepao prilike, a ti iz bekhenda odigraš savršen return i uzmeš set. Od najveće pičke iz prvog seta do spartanskog ratnika iz kraja drugog seta. Strašna transformacija i ovo je po meni najveći razlog što je Carlos i dobio meč. Iz prve je upalio u šestu i dao sebi šansu.

Peti set vjerujem da od 100 ispitanika, 98 bi reklo da Novak to dobija nakon onakvog četvrtog seta gdje je zaista bio brutalan. A on odigra najbolji set života, kad je break napravio kao robot je returnirao. I onaj pobjednički gem, kakva muda na svakom poenu.

U poenima je 166-165, ali ono što je vrijednije i od same ove titule je činjenica da sada zna da može dobiti Novaka gdje god da igraju, što vjerovatno je prije sumnjao. Sada je kristalno jasno da je on taj koji te stvari može raditi.

O putu do titule ne treba ni pričati. Jarry-Berrettini-Rune-Medvedev-Đoković. Bolesno.

Čestitke i Novaku, ali od njega je ovo očekivana predstava. Visok nivo. Nije imao ni sreće, ali kako sam kaže - nekada prije je imao više gdje nije zaslužio. Šampion.

A za Alcaraza mislim da najveći njegov neprijatelj da skupi 20+ slemova je sam sebi (zdravlje). Nešto sumnjam da će se pojaviti ovakav igrač u skorijoj budućnosti, jednostavno daleko najveći talent kojeg je sam vidio. A konkurencija su ova trojica gladijatora. I nek pretjerujem možda, to osjećam iskreno.

ABd sad po odbranu naslova u New Yorku i po drugi #1 na kraju godine. Šampiončino!

Tenis je danas pobijedio, po meni ovo je sigurno top 10 najboljih mečeva ikad. A ko zna, možda bude i među značajnim kad se historija tenisa bude gledala.

Vrhunski turnir na kraju. Ima do New Yorka 6 sedmica, ali tu mislim da se pitaju opet ovi iz finala i Medvedev.

Šta prognozirate, na kojem slemu će Carlos imati najviše uspjeha? Ja ću biti hrabar i reći Wimbledon. :thumbup:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72902
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#389 Re: Wimbledon 2023

Post by Velkoski »

USO je vazda divlji, ne bi me čudilo da neko treći to osvoji
RJ57
Posts: 3404
Joined: 10/04/2017 15:12

#390 Re: Wimbledon 2023

Post by RJ57 »

Pklat4 wrote: 17/07/2023 02:56 Bilo bi suviše šta da dodam na ovaj komentar doktora necko_hz.

Novaka je od vodstva od 2-0 u setovima greška iz bekhenda koštala u tiebreaku. Meč bi se totalno drugačije odvijao i završio vjerovatno u 3 nakon toga da je osvojio poen, ali naprosto neka veća sila je htjela da mali skine velikog sa trona. I to se desilo što je najbolja moguća stvar i na najbolji mogući način - dobiti VELIKOG NOVAKA na njegov način i na njegovom terenu. Jebote. Naježim se dok tipkam ovo. :run:

Ono što su mnogi kategorizirali kao najveću vrlinu prvog, a najveću manu drugog je mentalna snaga. Alcarazov pristup meču u prvom setu me toliko naljutio da sam jedva čekao da se završi ova sramota i mislio sam da će se desiti epska katastrofa u vidu od jednocifrenog broja gemova, ali NE. Mali je čudo! I to svjetsko čudo! Iščupati i oteti set Novaku (drugi) nakon toga što si i ti imao vodstvo u tom istom setu (prednost breaka), pa opet poslije to izgubio i tiebreak odigrao s onakvim mudima koja kao da mu je Ferrero ubacio pred tiebreak između nogu, a koja su do tog trenutka bila izgubljena. Nestvarno. Uzeti Novaku tiebreak u takvom trenutku gdje visiš i gdje bi te svi proglasili još jednim luzerom u nizu koji se prepao prilike, a ti iz bekhenda odigraš savršen return i uzmeš set. Od najveće pičke iz prvog seta do spartanskog ratnika iz kraja drugog seta. Strašna transformacija i ovo je po meni najveći razlog što je Carlos i dobio meč. Iz prve je upalio u šestu i dao sebi šansu.

Peti set vjerujem da od 100 ispitanika, 98 bi reklo da Novak to dobija nakon onakvog četvrtog seta gdje je zaista bio brutalan. A on odigra najbolji set života, kad je break napravio kao robot je returnirao. I onaj pobjednički gem, kakva muda na svakom poenu.

U poenima je 166-165, ali ono što je vrijednije i od same ove titule je činjenica da sada zna da može dobiti Novaka gdje god da igraju, što vjerovatno je prije sumnjao. Sada je kristalno jasno da je on taj koji te stvari može raditi.

O putu do titule ne treba ni pričati. Jarry-Berrettini-Rune-Medvedev-Đoković. Bolesno.

Čestitke i Novaku, ali od njega je ovo očekivana predstava. Visok nivo. Nije imao ni sreće, ali kako sam kaže - nekada prije je imao više gdje nije zaslužio. Šampion.

A za Alcaraza mislim da najveći njegov neprijatelj da skupi 20+ slemova je sam sebi (zdravlje). Nešto sumnjam da će se pojaviti ovakav igrač u skorijoj budućnosti, jednostavno daleko najveći talent kojeg je sam vidio. A konkurencija su ova trojica gladijatora. I nek pretjerujem možda, to osjećam iskreno.

ABd sad po odbranu naslova u New Yorku i po drugi #1 na kraju godine. Šampiončino!

Tenis je danas pobijedio, po meni ovo je sigurno top 10 najboljih mečeva ikad. A ko zna, možda bude i među značajnim kad se historija tenisa bude gledala.

Vrhunski turnir na kraju. Ima do New Yorka 6 sedmica, ali tu mislim da se pitaju opet ovi iz finala i Medvedev.

Šta prognozirate, na kojem slemu će Carlos imati najviše uspjeha? Ja ću biti hrabar i reći Wimbledon. :thumbup:
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

meni se naglo ponovi gleda GS tenis … poslije dugog niza godina gdje je bilo vazda isto i jako često mukotrpno za gledati. naravno, postoji i opasnost da carlos uništi tenis u stili kako je šumaher uništio formulu …. ali sad trenutno je tenis jako cool!
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#391 Re: Wimbledon 2023

Post by probook »

Edin H. wrote: 16/07/2023 21:18
Karikaturist wrote: 16/07/2023 20:39

Mene je razveselilo. Neka se i drugi malo raduju i opare.
Ovaj mali nema konkurenciju, napraviće ovaj sport dosadnim, poput dominacije Verstappena, ako se ne povrijedi. Novak može probati još neko vrijeme, ali teško da će ga nakon ovoga dobiti, dosta je i u glavi. Možda je najbolje da se ove godine penzioniše.
Ma ja, za penzije je 😂 od moguca 3 grend slema osvojio je 2 🙄
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#392 Re: Wimbledon 2023

Post by konami666 »

Samprotivsviju wrote: 17/07/2023 00:56 Meni je najvise zao Rafe, 22 GS su malo koliko je mogao postici da nije svih tih silnih povreda i sindroma.

Sjecam se tamo negdje prije 15 16 godina...iako su on i Novak bili vrsnjaci godina kao sada Alcaraz, Novak mu ni do koljena nije bio...
A vise nisu vršnjaci, sada je rafa ostario :D
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#393 Re: Wimbledon 2023

Post by breuer »

probook wrote: 17/07/2023 13:31
Edin H. wrote: 16/07/2023 21:18

Ovaj mali nema konkurenciju, napraviće ovaj sport dosadnim, poput dominacije Verstappena, ako se ne povrijedi. Novak može probati još neko vrijeme, ali teško da će ga nakon ovoga dobiti, dosta je i u glavi. Možda je najbolje da se ove godine penzioniše.
Ma ja, za penzije je 😂 od moguca 3 grend slema osvojio je 2 🙄
meni ga žao :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 47043
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#394 Re: Wimbledon 2023

Post by Edin H. »

probook wrote: 17/07/2023 13:31
Edin H. wrote: 16/07/2023 21:18

Ovaj mali nema konkurenciju, napraviće ovaj sport dosadnim, poput dominacije Verstappena, ako se ne povrijedi. Novak može probati još neko vrijeme, ali teško da će ga nakon ovoga dobiti, dosta je i u glavi. Možda je najbolje da se ove godine penzioniše.
Ma ja, za penzije je 😂 od moguca 3 grend slema osvojio je 2 🙄
Do sada.
Ali od sada?
Samprotivsviju
Posts: 6411
Joined: 03/12/2011 13:10

#395 Re: Wimbledon 2023

Post by Samprotivsviju »

konami666 wrote: 17/07/2023 13:34
Samprotivsviju wrote: 17/07/2023 00:56 Meni je najvise zao Rafe, 22 GS su malo koliko je mogao postici da nije svih tih silnih povreda i sindroma.

Sjecam se tamo negdje prije 15 16 godina...iako su on i Novak bili vrsnjaci godina kao sada Alcaraz, Novak mu ni do koljena nije bio...ono sto i napravi na turnirima je cudo, jer frajer sa toliko malo meceva je cudo da uspije uopste uci u bilo kakvu formu..
A vise nisu vršnjaci, sada je rafa ostario :D
Ima onaj sindrom stopala, pa ko da i jeste ostario...frajer igra 2 turnira godisnje haman..
User avatar
Edin H.
Posts: 47043
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#396 Re: Wimbledon 2023

Post by Edin H. »

konami666 wrote: 17/07/2023 13:34
Samprotivsviju wrote: 17/07/2023 00:56 Meni je najvise zao Rafe, 22 GS su malo koliko je mogao postici da nije svih tih silnih povreda i sindroma.

Sjecam se tamo negdje prije 15 16 godina...iako su on i Novak bili vrsnjaci godina kao sada Alcaraz, Novak mu ni do koljena nije bio...
A vise nisu vršnjaci, sada je rafa ostario :D
Rafa se ponaša ko’ đuturum. :mrgreen:
sukis
Posts: 429
Joined: 11/02/2009 19:46
Location: Sarajevo

#397 Re: Wimbledon 2023

Post by sukis »

Edin H. wrote: 17/07/2023 13:59
probook wrote: 17/07/2023 13:31

Ma ja, za penzije je 😂 od moguca 3 grend slema osvojio je 2 🙄
Do sada.
Ali od sada?
Pa od sada, je sigurno da ce uzeti AO bar jos 2 ili 3, tamo mu niko nista ne moze. Ako mislis da je ovim porazom na Wimbledonu Djovak zavrsio svoju pricu sto se tice slemova, tu si se grdno zajebo, lik je i dalje brutalan i igrace najmanje jos dvije godine brutalan tenis to je garancija.

Sto se tice samog meca, lako je to moglo otici u 3:0 da je Novak pogodio ona dva bekenda, te udarce je kroz karijeru pogadjao u vise od 90% slucajeva u mnogo tezim i dramaticnijim situacijama, nemoj samo da mi neko kaze ali Alcaraz je bio sa druge strane, taj djecak je tek poceo igrati tenis a Novak je zvijer, dokazana zvijer, da se razumijemo bekende je promasio pri setu prednisti u tajbrejku drugog na set loptu za 2:0, znaci sto se tice pritiska minimalan, obzirom kakve sve meceve ima iza sebe.

Kada sve sagledam, meni se bas i ne svidja mec, da nije bilo tih par gresaka Djokovic bi priveo mec bez problema kraju. Prvi set, los pocetak Alkaraza, u drugom setu Alkaraz dolazi do seta zbog vec pomenutih Novakovih greski koje se ne desavaju ured pa nikad u takvim momentima i gotovo sam siguran da je tu i vjetar igrao dosta svoju ulogu, treci set Alkaraz lako dobio i vidjali smo Djokovica i protiv mnogo slabijih igraca kako zna pasti skroz taj jedan set i to nije nista novo, cetvrti set Novak se dize i tu Alkaraz nije imao nikakve sanse da uzme taj set, ono sto mi se najvise svidjelo je peti set i to je set koji mi daje neku nadu da Alkaraz jeste taj nivo velike trojke, taj set je odigrao brutalno, mada opet sve zavisi sta bi bilo da gem prije brejka Alkaraza onaj Djokovicev drajv nije zavrsio u mrezi, bilo bi to ekspresnih 2:0 u najavi 3:0 iz kojih bi se Alkaraz tesko izvukao,ono sto je Alkaraz odigrao do kraja seta i nacin na koji je zavrsio mec je fantasticno i nadam se da ce moci uvijek i na svim podlogama pokazati taj nivo igre protiv Novaka u sledecih par godina, ako ne bude tako nece imati sta traziti posebno na tvrdim podlogama.

Dolazi US Open, tu Alkaraz brani a Djokovic dolazi gladan, bijesan, zeljan revansa, US Open ce sve pokazati i nakon toga ce se sve znati.

Rekao sam da bi za tenis bilo dobro da Alkaraz pobijedi, medjutim ta pobjeda mi se nikako ne svidja, jer je dosla najvecim dijelom usled Novakovih gresaka.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55693
Joined: 15/12/2008 16:53

#398 Re: Wimbledon 2023

Post by ultima_palabra »

Impresivno je da nakon brejka u petom setu, u 4 svoja servis gema nije dopustio Novaku ni do 40-40 da dodje.

Kad skontas da je samo prije mjesec dana pukao kao kokica vec u trecem setu…
Pklat4
Posts: 184
Joined: 08/11/2016 19:34

#399 Re: Wimbledon 2023

Post by Pklat4 »

Vidim povlače dosta ljudi te šta bi bilo kad bi bilo situacije. Također vrlo lako je i Alcaraz mogao do breaka prednosti u četvrtom i to bi završilo 1-3 i ne bi se uopšte peti set igrao ako ćemo tako.. Pa onaj meč sa Fedom je vrlo vjerovatno historijska prevaga oko GOATluka, a Roger je vjerovatno bio bolji na terenu. Tenis je takva igra gdje jedna loptica mijenja tok meča i ljudi se moraju pomiriti s tim. Kao što je Rafa mogao do WB 2018. Ili Australije 2012. ili Roger do WB 2019. ili US Opena 2011. , tako je i Novak mogao ovo dobiti ali nije. Pomirite se s tim.

Pričalo se isto da niko ne zna hodati na travi do ovog Wimbledona i da je ovo lagana titula za Novaka, kad doslovno najnezamisliviji scenario se desio - Novak gubi u pet setova na CC.

Mislim da će ova pobjeda Alcaraza ohrabriti i ostatak mladih (naročito Runea) i da će početi vjerovati u sebe protiv Novaka. Ovaj poraz Novaka ne vrijedi samo kao poraz na WB nego sada Alcaraz će dosta sigurniji ulaziti u te mečeve u znat će kako će se postaviti.

Nisam vala siguran da je Novak toliko favorit u Australiji kao ove godine. Uostalom, nisam siguran da je više igdje prva violina koliko god imao uspjeha na svim turnirima na kojima je igrao. Ovaj poraz na WB vrlo moguće mijenja historiju tenisa. A i Alcaraz je trenutno, sviđalo se nekima ili ne, bolji igrač od bilo koga na svijetu - uključujući i Novaka.

Da li će Novak uzeti jedan, dva, pet ili nijedan slem do kraja - ne znam, ali znam da će sada mnogo manje šanse imati nego prošlih godina na svojim omiljenim turnirima.

@sukis vidi omjer UE i winnera pa ćeš vidjeti da je pobjeda došla zbog toga što je Alcaraz ga iskarao winnerima. Novaka ne otpisujem, ali sad je druga violina kao Federer od 12-19. Šta god da uzme do kraja karijere, dobro i jest, svoj status je zacementirao i to mu niko ne može ugroziti. Tako da, Novak nema šta izgubiti nego pokušati još koji put čvoknuti slem.
sukis
Posts: 429
Joined: 11/02/2009 19:46
Location: Sarajevo

#400 Re: Wimbledon 2023

Post by sukis »

Ne mogu nista tvrditi ali sam nekako prosto ubijedjen da ce Novak uzeti sledeca dva slema, gledajuci bas u ovaj mec sto je izgubio nekako sam siguran da ce uzeti sledece slemove.

Prije ovog meca na Wimbledonu napisao sam da bi volio da Alcaraz dobije mec i da je to za tenis najbolje, to se desilo ali ne na nacin na koji sam mislio da ce se desiti, kazem opet samo moje misljenje, uostalom US Open ce brzo i tu ce se sve vidjeti, ako Carlos ne obrani US Open i Novak ga uzme, sasvim sigurno ce onda Djokovic uzeti i AO, sto ce opet sve vratiti na pocetak prije ovog meca, ne znam ja sam misljenja da ce se to upravo i desiti, nakon toga vidjecemo sta ce biti i cemu ce Novak dati prednost jer znamo da je sledeca godina, Olimpijska godina i njegova zadnja sansa za zlato na Olimpijadi.
Post Reply