Web dizajn Web developeri i koderi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#51 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Broly_the_Legend »

je li zna neko od vas neki code editer u kojem mogu imat live prewev koda. Zelim da naucim jade i sass, ali kad kucam sass i jade da vidim u drugom tabu direktno sta izalzi u cssu i htmlu. Koristim atom, medjutim package koji to omogucava iz nekog razloga ne radi kod mene bar...
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#52 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Hajvan »

Broly_the_Legend wrote:je li zna neko od vas neki code editer u kojem mogu imat live prewev koda. Zelim da naucim jade i sass, ali kad kucam sass i jade da vidim u drugom tabu direktno sta izalzi u cssu i htmlu. Koristim atom, medjutim package koji to omogucava iz nekog razloga ne radi kod mene bar...
izvoli:

http://codepen.io/anon/pen/RNqyXZ
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#53 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Broly_the_Legend »

Hajvan wrote:
Broly_the_Legend wrote:je li zna neko od vas neki code editer u kojem mogu imat live prewev koda. Zelim da naucim jade i sass, ali kad kucam sass i jade da vidim u drugom tabu direktno sta izalzi u cssu i htmlu. Koristim atom, medjutim package koji to omogucava iz nekog razloga ne radi kod mene bar...
izvoli:

http://codepen.io/anon/pen/RNqyXZ
Hvala ti znam za ovo, medjutim nije to sto ja trazim...Izgleda da samo coda od editora to moze bas onako kako ja zelim al ona je sam za mac..

Mozda moze sublime al je poskup jbg.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#54 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Hajvan »

Sublime je odlican- imaš free verziju, pa ako ti se svidi mozes i da je kupis i podržiš developere ( kao što tebe neko podržava placajuci te za rad :) )
imaš Jade Build for Sublime Text.
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#55 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Broly_the_Legend »

Zar ima free verzija? Koliko sam ja vidio sublime ima samo neogranicen trial, ali bas da ima free nisma vidio. Znam da ima jade packet za sublime jer je isti prenesn u atom. Vidjecu jos oko ove verzije packeta da ga probam instalirat kroz konzolu, izgleda da tako radi makar djelimicno.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#56 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by ciza_bliza »

Kako naučiti Javascript?
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#57 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Broly_the_Legend »

ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#58 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by ciza_bliza »

Nije u tome stvar, radije bih neku preporuku iz iskustva, ako je neko nedavno učio js da proširi znanje, knjige, tutovi?
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#59 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Hajvan »

ciza_bliza wrote:Nije u tome stvar, radije bih neku preporuku iz iskustva, ako je neko nedavno učio js da proširi znanje, knjige, tutovi?

treci ili cetvrti link koji ti gul izbaci:

http://www.w3schools.com


kreni od te tačke, ai jutjub ima finih klipova.
nakon što udariš temelje, lako je graditi ostalo
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#60 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by dema225 »

ciza_bliza wrote:Kako naučiti Javascript?
Meni je ova knjiga pomogla

http://www.larryullman.com/books/modern ... nd-design/
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#61 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Broly_the_Legend »

treba mi pomoc od malo iskusnijih. znaci imam ovaj kod:
cd ~/.atom/packages
git clone https://github.com/skandasoft/preview-plus
cd preview-plus
apm install

ovaj prvi kod ne radi na win nego sam mora kucat full pathi kad to uradim dobijem ovaj odgovor:

Image

Uz to mi je napsisao ovo : And maybe you need to put the full path to the git executable in the git clone command, if it is not in your path.

Git imam instaliran, medjutim kad sma birao one opcije izmedju cmda i gt bash izabrao sam bash jer je pislao tamo da je to najsigurnije. Sam ne znam radit s gitom, ali imam namjeru da naucim. znaci moje je pitanje kako da naisem ovu git clone komndu pravilno i sta cu s ovim sot mi ne rpikazuje git kao validnu komandu.
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#62 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by dema225 »

Broly_the_Legend wrote:treba mi pomoc od malo iskusnijih. znaci imam ovaj kod:
cd ~/.atom/packages
git clone https://github.com/skandasoft/preview-plus
cd preview-plus
apm install

ovaj prvi kod ne radi na win nego sam mora kucat full pathi kad to uradim dobijem ovaj odgovor:

Image

Uz to mi je napsisao ovo : And maybe you need to put the full path to the git executable in the git clone command, if it is not in your path.

Git imam instaliran, medjutim kad sma birao one opcije izmedju cmda i gt bash izabrao sam bash jer je pislao tamo da je to najsigurnije. Sam ne znam radit s gitom, ali imam namjeru da naucim. znaci moje je pitanje kako da naisem ovu git clone komndu pravilno i sta cu s ovim sot mi ne rpikazuje git kao validnu komandu.
Jesi li probao postaviti path u Environment varijable?
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#63 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Broly_the_Legend »

nisam nit to znam

nije mi cmd jaca strana nit git, ovo sam skino sam da probam instalirat ovu extenziju na taj nacin jer nadruge ne radi meni , a drugima radi

ako mozes napisis kakoda to uradim
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#64 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by dema225 »

Ideš desni klik na My Computer i izabereš properties. Možeš i kliknuti start pa desni klik na Computer.

Zatim na lijevoj strani klikneš na Advanced System settings.
Onda klikneš dugme Environment variables.
U prozoru koji ti se otvori u tabeli System Variables nađi polje Path kao na slici:
http://pokit.org/get/?fd159c328315995e2 ... 5ba992.jpg

Dva puta klikni na taj red gdje je path i u polju Variable Value postavi kursor na sam kraj i opali tačku-zarez (;)
Zatim ukucaj put do foldera gdje se nalazi file git.cmd. To bi trebalo biti C:\Program Files\Git\cmd
Klikni OK i onda probaj ponovo. Možda budeš morao restartovati Windows da bi proradilo.
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#65 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Broly_the_Legend »

ok javim ti za par minuta jel proslo, hvala na odgovoru :-D
dema225
Posts: 107
Joined: 18/11/2012 01:11

#66 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by dema225 »

Možda pored tog cmd path-a budeš morao dodati i path do bin foldera (C:\Program Files\Git\bin) kako su ovdje objasnili

http://blog.countableset.ch/2012/06/07/ ... ws-7-path/
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#67 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Broly_the_Legend »

evo ga instalira se, hvala ti puno na pomoci :D , citav dan sam izgubio na ovaj glupi paket i konacno radi iz treceg pokusaja :evil:

@hajvan evo kako izgleda to, mnogo bolje nego na onon web alatu , plus ovaj dio panela stoje u htmlu se moze zasebno snimit iako je split panel.
Mnogo manje teksta za isti rezultat, a ovo cudo podrazava 15 jezika, isto sam napravio da mi ide iz stylusa u css.
Naravno smao jos savladat haha :D


Image
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#68 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Hajvan »

User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#69 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Broly_the_Legend »

...

edit

Imao sam isntaliran node.js pa sam isntalirao i jade global, naletio sam na video u kojem momak objasnjava upotrebu jade i bas ono sto mi treba je preko one -w i -p naredbe i cim snimim prebacice mi u html. Jedino mi ostane da vidim mogu li kako stylus prebacit u css na slican nacin.

jos jedna edit :D

imao sma malih problema da kompajliram jade i stylus iz svojih foldera jer mi ih nije htjelo naci na terminalu, ali sam rijesio i to :D
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#70 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by celeron »

Kako u wordpressu uraditi sledeće: Recimo imam 4 page-a (mada je broj nebitan). Kompletna stranica je smještena na jednoj strani, s timda kad kliknem na određeni page on samo skrola do svoje pozicije na glavnoj stranici..
OffTheWall
Posts: 176
Joined: 01/11/2014 16:24

#71 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by OffTheWall »

celeron wrote:Kako u wordpressu uraditi sledeće: Recimo imam 4 page-a (mada je broj nebitan). Kompletna stranica je smještena na jednoj strani, s timda kad kliknem na određeni page on samo skrola do svoje pozicije na glavnoj stranici..
Ne znam jesam te dobro shvatio, no ovo bi trebalo raditi:

<div id="prva-stranica">
Sadrzaj ovdje
</div>

<div id="druga-stranica">
Sadrzaj ovdje
</div>

<div id="treca-stranica">
Sadrzaj ovdje
</div>

To dodas u page a onda u navigaciju stavis linkove www.stranica.com/#prva-stranica, www.stranica.com/#druga-stranica, www.stranica.com/#treca-stranica i trebalo bi raditi.Nece scrollati nego ce jednostavno "skociti" do tog dijela, za scroll effect proguglaj jquery smooth scroll.

Ovo ti je jako prljavo i jednostavno rjesenje, moj savjet ti je da nadjes one page temu koja je bas namijenjena za ove stvari
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#72 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by quarterback »

celeron wrote:Kako u wordpressu uraditi sledeće: Recimo imam 4 page-a (mada je broj nebitan). Kompletna stranica je smještena na jednoj strani, s timda kad kliknem na određeni page on samo skrola do svoje pozicije na glavnoj stranici..
proguglaj "anchor link"
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#73 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by celeron »

Hvala na odgovorima, pokusat cu se pozabavit ovim. Nekako mi se svidio ovakav nacin izgleda stranice, ne znam sta vi generalno mislite o tome.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#74 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by quarterback »

zavisno od namjene weba moze biti ok, ja sam nedavno radio jednu takvu, firma je imala mali budzet a i web je bio mali obimom pa mi se ucinilo da je to ok rjesenje

http://bhtours.ba/
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#75 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by celeron »

quarterback wrote:zavisno od namjene weba moze biti ok, ja sam nedavno radio jednu takvu, firma je imala mali budzet a i web je bio mali obimom pa mi se ucinilo da je to ok rjesenje

http://bhtours.ba/
Jako lijepo i uredno. Ovakve stranice volim, ne one nađiđane mada sve zavisi od namjene. Jedina zamjerka je sto se na "meni" nije fiksiran.
Post Reply