Web dizajn Web developeri i koderi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Casual's
Posts: 5736
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#26 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Casual's »

Bystand wrote: Ovo je generaliziranje i apsolutno nije istina.

Prvi IT problem u BiH su sami fakulteti.Osim možda ETFa u Sarajevu, većina ih radi po zastarjelim programima rada, bez puno prakse i sa puno obećanja o svijetloj budućnosti.Drugi problem su i sami studenti.Većina njih, osim naučene/nabubane materije potrebne za polaganje ispita, nema puno veze sa svojom strukom i očekivaju da će nakon diplome pare početi pljuštati.Tako da postoje magistri računalstva koji neznaju Visual Studio instalirati ili napisati ni najobičniju PHP skripticu.

Sa druge strane, imaš osobe koje ova struka stvarno zanima i znaju raditi, i vjeruj mi, takve osobe neće raditi za 5 stoja.Niti jedna osoba iz moje generacije (koja zna posao) nije nezaposlena.Plaća je 800KM za prvi testni mjesec, ako se zasnuje radni odnos ide od 1200-1400km za junior-a te od 1900+ za seniora.

Što se freelance-a tiče, i to je jedna zabluda.Radim kao freelancer već 5 godina i znam kako stvari stoje.
U početku, da, moraš se natjecati sa Indijcima i Pakistancima, no nakon što se odradi 10ak projekata i dobije dobar rating, kvalitetne i dobre projekte nije teško naći.Indijci su već postali poznati kao "mrljava" i nepouzdana radna snaga koja nezna komunicirati i koja obećava "kule i gradove" za male pare.Na žalost, to ne ide tako, a poslodavac koji se prvi put opeče sigurno neće više njih odabrati.
Nisu ni fakulteti toliki problem, problem je u ljudima. Ja studiram na mašinskom fakultetu, a ono što radim i želim da radim je grafički dizajn i izrada web stranica. Zaradim i do 500 KM mjesecno, dovoljno za moje potrebe, a radim mozda 2 dana sedmicno na tome. Dakle, ako nekoga zanima on ce se boriti, a ako neko upiše fakultet (etf,fit) cisto zbog toga što mu je zanimljiv IT sektor,od njega nema ništa . Takav ceka samo da mu posao padne sa grane, jer Boze moj on je informaticar i programer :D
Vaduz
Posts: 188
Joined: 01/05/2014 11:52

#27 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Vaduz »

Casual's wrote: Nisu ni fakulteti toliki problem, problem je u ljudima. Ja studiram na mašinskom fakultetu, a ono što radim i želim da radim je grafički dizajn i izrada web stranica. Zaradim i do 500 KM mjesecno, dovoljno za moje potrebe, a radim mozda 2 dana sedmicno na tome. Dakle, ako nekoga zanima on ce se boriti, a ako neko upiše fakultet (etf,fit) cisto zbog toga što mu je zanimljiv IT sektor,od njega nema ništa . Takav ceka samo da mu posao padne sa grane, jer Boze moj on je informaticar i programer :D
Bravo burazeru svaka čast na zrelom i realnom razmišljanju treba stvari postavit onakve kakve jesu.
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#28 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Mr.Penguin »

V ciklus programa „Moja praksa“
Studentska praksa u IT organizacijama - "Moja praksa"
Šta je Moja praksa? Jedinstvena prilika da stekneš praktično radno iskustvo u IT kompanijama.

Zašto da se prijavim?

• da iskoristiš svoje znanje i vještine i stekneš nova;
• stvoriš poslovne kontakte;
• upotpuniš svoj CV sa radnim iskustvom;
• povećaš svoje šanse za buduće zaposlenje i
• iskusiš kako izgleda stvarni poslovni svijet

Kako da se prijavim? Pošalji nam kratko motivaciono pismo i CV na [email protected]

Kad se mogu prijaviti?

Poziv je otvoren do 20. septembra 2014.

Program “Moja praksa” je rezultat saradnje ICBL-a sa projektom USAID-a „Partnership for Innovation“ sa ciljem da se stvori prilika za zapošljavanje i samozapošljavanje mladih. Iza nas je IV ciklusa, preko 200 studenata, 40 projekata!
Studenti prolaze kroz edukativni dio, obuka iz timskog rada i upravljanja projektima a zatim obavljaju praksu u kompanijamau trajanju od 160 sati gdje zajedno sa svojim mentorima rade na realizaciji određenog projekta.
Za više informacija, obratite nam se na +387 51 340 619 ili na 066/828-482.
http://www.mladi.info/index.php?type=1&a=posao&id=6643
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#29 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Kruler »

AdoSS wrote:Drugo plata programera u BiH recimo tuzla je 500km u mene prijatelj ima 700km lik ubija ruby on rails, ima zavrsen fax.
Ukoliko je zaista tako, i prijatelj nema ništa protiv toga da se preseli nekih 1280km sjevernije, molim te da mu preneseš da mi se javi (ovdje na pp). Firma za koju radim trenutno traži par Ruby on Rails programera.
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#30 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by drag_gost »

http://forum.klix.ba/web-dizajn-html-cs ... 34477.html

Evo da updatujemo temu. Hajmo ljudi, javite se.
nedims
Posts: 662
Joined: 17/02/2007 12:54
Location: sarajevo

#31 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by nedims »

Best informacija za Web dizajnere i web razvijanja
Veliki i skupi paket....besplatno: Ogranicen rok za preuzimanje...
https://www.inkydeals.com/deal/download ... resources/
NightComer
Posts: 109
Joined: 26/01/2011 22:46

#32 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by NightComer »

Valjalo bi oživjet temu.

Šta vi mislite, isplati li se sada učiti PHP, ili pak neke next gen platforme, Node.js, RoR isl...? Znam da je trenutno najkorišteniji web programski jezik, ali pripada li mu budućnost?
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#33 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Broly_the_Legend »

Trenutno ucim html5 i css3, poslije toga cu javascript i jqurey, pa worpress php i eventualno neki od js frameworka. Volio bih da dodjem u poziciju da mogu da zaradim sebi djeparac kao @causal gore. Mnogo posla pa dokle doguram.
admialic
Posts: 13
Joined: 06/07/2012 02:04

#34 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by admialic »

https://www.youtube.com/channel/UCBBzBa ... CrFDxckrsw

dosta dobar kanal, moze pomoci pocetnicima.
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#35 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by drag_gost »

NightComer wrote:Valjalo bi oživjet temu.

Šta vi mislite, isplati li se sada učiti PHP, ili pak neke next gen platforme, Node.js, RoR isl...? Znam da je trenutno najkorišteniji web programski jezik, ali pripada li mu budućnost?
Ma PHP ce se uvijek isplatiti...

Mene je u posljednje vrijeme zainteresovao ovaj Google Go.

http://golang.com

Broly_the_Legend wrote:Trenutno ucim html5 i css3, poslije toga cu javascript i jqurey, pa worpress php i eventualno neki od js frameworka. Volio bih da dodjem u poziciju da mogu da zaradim sebi djeparac kao @causal gore. Mnogo posla pa dokle doguram.
Imas na http://academy387.com neki wordpress kurs. Pa ako savladas sve to sto zelis da naucis i steknes dovoljno iskustva, zaradit ces mnogo vise od obicnog djeparca. :thumbup:
Last edited by drag_gost on 03/03/2015 09:11, edited 1 time in total.
obuzdan
Posts: 312
Joined: 03/12/2013 14:33

#36 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by obuzdan »

Kod nas su svi developeri, koderi, designeri, odreda! Kao i aince sve ostalo - manageri, dirketori, mehanicari, fasaderi etc.. Mislim da se ne lazemo, ono sto kod nas ima su vecinom programeri u pravom smislu rijeci. I kao takvi su sasvim solidni. Medjutim design i ovo ostalo je dosta slabo jer niti ima trzista za to niti ima adkevatne edukacije.
Kad kazem "nema trzista", naravno da ga ima: primjer Themeforest. Ali malo ko od ovih "nasih" moze da zadovolji trazene standarde. Par ljudi sam vidio, sve ostalo je "Moze to mali od moje sestre..."
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#37 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by drag_gost »

Pa dobro... ovi iskusniji znaju da je dizajn ustvari "... kako nesto funkcionise, a ne kako izgleda..."
NightComer
Posts: 109
Joined: 26/01/2011 22:46

#38 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by NightComer »

obuzdan wrote:Kod nas su svi developeri, koderi, designeri, odreda! Kao i aince sve ostalo - manageri, dirketori, mehanicari, fasaderi etc.. Mislim da se ne lazemo, ono sto kod nas ima su vecinom programeri u pravom smislu rijeci. I kao takvi su sasvim solidni. Medjutim design i ovo ostalo je dosta slabo jer niti ima trzista za to niti ima adkevatne edukacije.
Kad kazem "nema trzista", naravno da ga ima: primjer Themeforest. Ali malo ko od ovih "nasih" moze da zadovolji trazene standarde. Par ljudi sam vidio, sve ostalo je "Moze to mali od moje sestre..."
Slažem se za dizajn. Za one prosječne tržište je dosta slabo. Međutim za freelancere koji uglavnom moraju biti full stack developeri, znanje iz ove oblasti itekako dobro dođe.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#39 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by quarterback »

drag_gost wrote:Pa dobro... ovi iskusniji znaju da je dizajn ustvari "... kako nesto funkcionise, a ne kako izgleda..."
http://en.wikipedia.org/wiki/User_experience_design skraceno UX design
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#40 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by quarterback »

NightComer wrote:Valjalo bi oživjet temu.

Šta vi mislite, isplati li se sada učiti PHP, ili pak neke next gen platforme, Node.js, RoR isl...? Znam da je trenutno najkorišteniji web programski jezik, ali pripada li mu budućnost?
apsolutno se isplati
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#41 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by hakazvaka »

quarterback wrote:
NightComer wrote:Valjalo bi oživjet temu.

Šta vi mislite, isplati li se sada učiti PHP, ili pak neke next gen platforme, Node.js, RoR isl...? Znam da je trenutno najkorišteniji web programski jezik, ali pripada li mu budućnost?
apsolutno se isplati
Ma ne isplati se ucit PHP pored Ruby-a, Scale i ostalih...
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#42 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by quarterback »

hakazvaka wrote:
quarterback wrote:
NightComer wrote:Valjalo bi oživjet temu.

Šta vi mislite, isplati li se sada učiti PHP, ili pak neke next gen platforme, Node.js, RoR isl...? Znam da je trenutno najkorišteniji web programski jezik, ali pripada li mu budućnost?
apsolutno se isplati
Ma ne isplati se ucit PHP pored Ruby-a, Scale i ostalih...
samo vi mladi budite cutting edge, mi starci cemo se drzati mainstreama :D
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#43 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by drag_gost »

Naravno da se PHP isplati...

Kad' smo vec kod toga, da li je neko zainteresovan da polaze ovaj Zend certifikat?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#44 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by xamp »

drag_gost wrote:Naravno da se PHP isplati...

Kad' smo vec kod toga, da li je neko zainteresovan da polaze ovaj Zend certifikat?
Ja sam razmisljao o tome bio prije par godina ali sam nedavno shvatio da je apsolutno bespotrebno jer ti niko ne trazi to, niti ti treba...
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#45 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by drag_gost »

xamp wrote:
drag_gost wrote:Naravno da se PHP isplati...

Kad' smo vec kod toga, da li je neko zainteresovan da polaze ovaj Zend certifikat?
Ja sam razmisljao o tome bio prije par godina ali sam nedavno shvatio da je apsolutno bespotrebno jer ti niko ne trazi to, niti ti treba...
Ma evo i ja par godina o tome razmisljam, sve vodjen mislju da bi bilo fino s' tim popuniti cv...
obuzdan
Posts: 312
Joined: 03/12/2013 14:33

#46 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by obuzdan »

drag_gost wrote:
xamp wrote:
drag_gost wrote:Naravno da se PHP isplati...

Kad' smo vec kod toga, da li je neko zainteresovan da polaze ovaj Zend certifikat?
Ja sam razmisljao o tome bio prije par godina ali sam nedavno shvatio da je apsolutno bespotrebno jer ti niko ne trazi to, niti ti treba...
Ma evo i ja par godina o tome razmisljam, sve vodjen mislju da bi bilo fino s' tim popuniti cv...
...koji ti apsolutno nista nece donijeti...kao sto vec neko rece...
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#47 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by drag_gost »

Pa ne bih se bas slozio...
Certificates are only worth if the authorities are trustworthy and relevant, and no authority could have more credibility than the main company behind PHP, Zend Technologies.
Nego, kada smo kod PHP-a i da malo tema zivne, koji framework koristite? Ja sam na PHPStorm-u.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#48 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by xamp »

drag_gost wrote:Pa ne bih se bas slozio...
Certificates are only worth if the authorities are trustworthy and relevant, and no authority could have more credibility than the main company behind PHP, Zend Technologies.
Nego, kada smo kod PHP-a i da malo tema zivne, koji framework koristite? Ja sam na PHPStorm-u.
PHPStorm je IDE, ne Framework :)
Sceko
Posts: 25
Joined: 22/03/2014 23:56

#49 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Sceko »

xamp wrote:
drag_gost wrote:Pa ne bih se bas slozio...
Certificates are only worth if the authorities are trustworthy and relevant, and no authority could have more credibility than the main company behind PHP, Zend Technologies.
Nego, kada smo kod PHP-a i da malo tema zivne, koji framework koristite? Ja sam na PHPStorm-u.
PHPStorm je IDE, ne Framework :)

Kakav kralj ne vjerujem, sto se mene tice Laravel.
CrniSA
Posts: 156
Joined: 22/01/2015 02:58

#50 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by CrniSA »

Mladene ljubavi jesil to ti :)
Post Reply