Web dizajn Web developeri i koderi

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Vaduz
Posts: 188
Joined: 01/05/2014 11:52

#1 Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Vaduz »

Gdje su ovi dizajneri i developeri, uopšte gdje je sva ta IT zajednica u BiH?'

Zašto isti nisu aktivni i ne prave stilove i dodatke za Vbulletin, Xenforo, IPB, WBB.

Ogromna se lova vrti ovde, npr jedan dobar stil košta od 30 do 50 dolara, cijena dodataka isto.
Last edited by Vaduz on 30/08/2014 13:02, edited 1 time in total.
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Praetorious »

Nema ih :D

PS. Mogao si pitati i u onoj svojoj prvoj temi :D
Vaduz
Posts: 188
Joined: 01/05/2014 11:52

#3 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Vaduz »

Praetorious wrote:Nema ih :D

PS. Mogao si pitati i u onoj svojoj prvoj temi :D
Nema to veze s prvom temom stvarno me interesuje gdje je IT zajednica u BiH, pruža se velika mogućnost zarade samo od pravljenja stilova i dodataka.
User avatar
Praetorious
Posts: 1530
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#4 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Praetorious »

Pa kako rekoh: nema ih.
Na netu se mogu naći SR i HR proizvodi. Ako se nađe ponešto sa BH prefiksom (ili sufiksom :D ), onda je više riječ o HR inačici a ne o BH varijanti. Tako sam i ja morao staviti HR jezik keo defaultni za svoj forum, jer BH ili nisam našao ili se bojim na šta bi to ličilo i da ga ima.
Obzirom da naše obrazovanje štanca solidan broj kadrova godišnje, zaista je pitanje gdje su nam ljudi. Doduše, slabo će se ko baviti prodajom tih modova, svi traže siguran i stalan posao. S druge strane, pitanje je potražnje, jer te produkte će tražiti samo oni 1) koji imaju potrebu za time i 2) koji imaju novca da ih plate i 3) koji se osjećaju Bosancima - a znamo da je takvih malo na planeti ...
I kada se sve sabere dobiješ šta dobiješ - jedan BH vakuum sa informatičkim proizvodima, najšire rečeno.
PIMP-Meister-2000
Posts: 669
Joined: 26/06/2013 20:27

#5 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by PIMP-Meister-2000 »

Praetorious wrote:Pa kako rekoh: nema ih....svi traže siguran i stalan posao.
Jaran mi prica kako trazi mjesecima nekog WordPress developera za themeforest, kako bi pokrenuo saradnju, ali uzalud. Znaci upravu si s tim da ih nema! A sto se posla tice tu nema dileme...

p.s.
Jos je u potrazi za WordPress developerom pa ako neko ima preporuku neka se javi na pp, rado cu ga proslijediti momku. ;-)
Vaduz
Posts: 188
Joined: 01/05/2014 11:52

#6 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Vaduz »

Vidiš što se tiče jezika za forume ja koristim srpsku i hrvatsku inačicu jezika za Xenforo dok bosanski radim sam iz temelja za novu verziju koja uskoro izlazi, nisam još ni pola odradio jer prevodim s engleskog na bosanski.

Nije mi jasno ovo mrtvilo u BiH a tržište se samo nudi, u kontaktu sam s nekoliko vlasnika liceence za Xenforo i oni imaju iste probleme radije bi pare davali našim ljudima nego ovim strendžerima.Ali su primorani davat 30-40-50 dolara za stilove i razne dodatke.

Image
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#7 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by jahh »

Sto si navalio na forume, sitna lova je tu :).
Vaduz
Posts: 188
Joined: 01/05/2014 11:52

#8 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Vaduz »

jahh wrote:Sto si navalio na forume, sitna lova je tu :).
Bez ljutnje ali mislim da nemaš pojma o čemu pišeš ako si koder i web dizajner ogromna se lova vrti u ovim zajednicama Xenforo, Vbulletin, IPB i WBB.

https://xenforo.com/community/forums/ad ... leases.72/

https://xenforo.com/community/forums/style-releases.73/
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#9 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by xamp »

Eno ti super IT zajednice u HUB387, u Bosmalu :)
NightComer
Posts: 109
Joined: 26/01/2011 22:46

#10 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by NightComer »

[youtube][/youtube]
Vaduz wrote:
jahh wrote:Sto si navalio na forume, sitna lova je tu :).
Bez ljutnje ali mislim da nemaš pojma o čemu pišeš ako si koder i web dizajner ogromna se lova vrti u ovim zajednicama Xenforo, Vbulletin, IPB i WBB.

https://xenforo.com/community/forums/ad ... leases.72/

https://xenforo.com/community/forums/style-releases.73/
Slazem se da se u forumima vrti dobra lova,ali za onog ko je dio kolaca ugrabio jos prije 5+ godina. Navedi mi samo jedan uspjesan forum a koji je nikao nedavno. Ja iskreno, ne znam ni za jedan.

Ps: pisem s moba
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#11 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by jahh »

Vaduz wrote:
jahh wrote:Sto si navalio na forume, sitna lova je tu :).
Bez ljutnje ali mislim da nemaš pojma o čemu pišeš ako si koder i web dizajner ogromna se lova vrti u ovim zajednicama Xenforo, Vbulletin, IPB i WBB.

https://xenforo.com/community/forums/ad ... leases.72/

https://xenforo.com/community/forums/style-releases.73/
Ogromna lova je na drugim mjestima :)
Vaduz
Posts: 188
Joined: 01/05/2014 11:52

#12 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Vaduz »

NightComer wrote:[youtube][/youtube]
Vaduz wrote:
jahh wrote:Sto si navalio na forume, sitna lova je tu :).
Bez ljutnje ali mislim da nemaš pojma o čemu pišeš ako si koder i web dizajner ogromna se lova vrti u ovim zajednicama Xenforo, Vbulletin, IPB i WBB.

https://xenforo.com/community/forums/ad ... leases.72/

https://xenforo.com/community/forums/style-releases.73/
Slazem se da se u forumima vrti dobra lova,ali za onog ko je dio kolaca ugrabio jos prije 5+ godina. Navedi mi samo jedan uspjesan forum a koji je nikao nedavno. Ja iskreno, ne znam ni za jedan.

Ps: pisem s moba
Ja jedno ti deseto, pišem o dizajnerima i koderima koji prave stilove i dodatke za forume naveo linkove ko primjer, jedan stil sa frameworkom je najmanje 40 dolara evo nekoliko primjera kako web dizajneri i koderi uzimaju lovu.

https://pixelexit.com/

https://www.audentio.com/
NightComer
Posts: 109
Joined: 26/01/2011 22:46

#13 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by NightComer »

Pa ako ces i iz tog ugla gledati. Jedna wordpress tema kosta isto toliko, a potraznja je najmanje 10 puta veca, iz razloga sto ih kupuju obicni korisnici kojima je fantastico instalirao wordpress, a na themeforestu su nasli temu koja se instalirau dva klika.Forum extenzije kupuju samo profesionalci. A i pored toga, omjer zastupljenosti foruma naspram blogova, online magazina, korporativnih i licnih web stranica je nemjeriv.
Vaduz
Posts: 188
Joined: 01/05/2014 11:52

#14 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Vaduz »

Pišem o komercijalnim forum skriptama a ne o besplatnim, komercijalne plaćene forum skripte su sasvim nešto drugo od običnih forum skripti, imam ih svaku instaliranu i svako ih može testirat kako i na koji način rade.Ove zajednice su ogromne i nikad neće propasti.Wordpress uopšte ne može da konkuriše nijednoj ovoj skripti, ni u šali.

Xenforo

https://www.adminzona.pw/index.php

Vbulletin

http://adminzona.pw/vbb/

IPB

http://adminzona.pw/ipb-test/

Woltlab Burning Board

https://adminzona.pw/wbb/
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#15 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by jahh »

O kakvoj konkurenciji ti pricas? Ne moze ni Mercedes biti konkurencija DELL-u.

WordPress ima bar 100x vise korisnika, vjerovatno i vise. Samim time i veca potraznja za istim. Ali i dalje sitna lova tu :).
adincebic
Posts: 458
Joined: 13/07/2013 22:26
Location: Niđe na svijetu

#16 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by adincebic »

Ma ti si opsjednut sa tim premium skriptama. Dzaba ti bolan pricas, forumi se sve manje koriste, i nikad nece biti kao wordpress.
P.s. Yahoo je na wordpressu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Casual's
Posts: 5726
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#17 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Casual's »

Kakvi forumi, zar njih više koristi iko osim gejmera ? :roll:
oridjidji
Posts: 5811
Joined: 07/09/2009 10:07

#18 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by oridjidji »

Ne bih o tome koliko su forumi popularni. Kod nas su najpopularniji forumi obicno oni koji su stariji. Sto se tice IT foruma, ima ih dosta dobrih poput Elite Sicurity, Bug.hr, Warez.hr, Info.ba, Hardwarebase i td.

Forumi tesko da mogu donositi novac koji donose CMS platforme koje koriste web developeri za razvoj sajtova, pa i samih foruma. Zajednice koje stoje iza pojedinih CMS-ova su milionske i to ne obicnih posjetilaca, nego stvarnih korisnika, koji iste uce, nadogradjuju i prave boljim nego sto jesu. Mozda ova slika ilustruje kakva je to zajednica ljudi koja stoji iza jednog cms kakav je wordpress. A gdje su tek Joomla, Drupal, Magento, Scoop i td... A svi trebaju teme, plugine, ikone, detaljno osmisljene interfejse za administratorski dio sajta, dizajn za prezentacijski dio sajta, skripte kodova i td.

Image

Na netu postoji mnogo nacina da se zaradi novac. Tu su servisi koji nude poslove od Twaga, Elancea, Odeska, Freelancera, 99design i td.

Zalosno jeste da u BiH nismo razvili vlastiti zajednicu dizajnera, programera i drugih IT radnika, ali nije da se nebi moglo. Kasnimo za ostalima dosta...
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#19 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by victom »

Situacija je čudna.
Prije 3 godine sam očajnički tražio projekat da zaradim "sa strane". Nisam mogao naći-

Ove godine ja našao par poslova, i bilo mi previše, i da ne propadne, tražio nekoga da to uzme PO NABAVNOJ, ja nikakvog profita tu nisam imao, direkt ga htjeo spojiti sa mušterijom, MA JOK, nema ozbiljnog čovjeka.

Ljudi nema, ili neće, ili nemaju vremena, ili imaju svoje poslove po firmama.

A ko zaradi preko "Freelancera", halalus mu.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:10, edited 2 times in total.
User avatar
Casual's
Posts: 5726
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#20 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Casual's »

Kod nas se malo vjeruje takvim tipovima zarade, a i mnogima je mrsko da se 'takmice' po freelancer stranicama.

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2
AdoSS
Posts: 10
Joined: 24/05/2012 22:50

#21 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by AdoSS »

IT zajednica u bih je mrtva kao i sve ostalo
Zasto ?

Fakulteti u bih i kompletna bih misli da u IT sektoru cvjetaju ruže. Npr FIT obecava kule i gradove studentima i tvrdi da nema niti jednog ne zaposlenog fitovca. A ja znam 50 koji su jako dobri ali nemaju posao. Drugo plata programera u BiH recimo tuzla je 500km u mene prijatelj ima 700km lik ubija ruby on rails, ima zavrsen fax. Sad ti zamisli kakvo je to ponizenje kad je placen kao konobar. U tuzli programeri se bacaju lopatom udjes u logosoft 500km plata sjedi radi, neces ima ko oce jer ih je u redu 50. ETF tuzla izbacuje najori kadar programera i naj nesposobniji u odnosu na ostale faxove.
Hiper produkcija IT u bih je ocita, svi hoce informatiku jer je to toboze zanimanje gdje se muzu pare.

U sarajevu je situacija malo bolja jer su dosle neke outsorce kmpanije koje su ponudile neke plate koje jesu male ali eto moze se zivit. Seniori imaju 2000km opet malo placeni ali vise od ostalih.
E kavaka je u tome sto su programeri glupa bića on ce da radi i za 100km samo da radi u nekom programskom jeziku koji je on zacrto ili recimo radit ce da bi dobio iskustvo.
Ja sam svojim usima cuo i ocima vidio kad lik u mistralu dobio platu 1500km kaze on necu ja toliku ja ocu 1000km.
Snizavaju cijenu rada prije pocetnik 1500km sad 800km u sarajevu.

A sto se tice vbulletin i toga, pazi konkurencija je ogromna imas milion tema i bas tvoju da kupi? obicno prvih 50 sa spiska vrti neke pare ostalo nista. A treba i cekat da neko kupi nas narod i da zna da ce para ici on nece ako nije keš, jer ga mrzi da čeka pola godine da bi doso do nekih para, voli zaradit 500km odma nego 5000km posle 5 meseci.

Sve u svemu IT kao struka u bih je nula kazem ti iz licno iskustva, male plate u odnosu na druge zemlje, životari se jbg.
Moras nonstop da ucis a niko ti to ne priznaje. Programeri cudna bica u mojoj firmi ih ima 100 mislim da je 80% nevino a 40% nije probalo pivu :P ljudi smaraju, nesto se nonstop medjusobno takmiče glume idiote, ljudi pocjenjuju sami sebe. Ako si u IT vid ti ide sa vremenom a ledja ko violinski ključ ni to ti niko ne računa.
Ako oces koju paru iz IT bjezi iz BiH, abd sljedece godine arrivederci bosnia.

A te price ima posla traze se itd, dobre plate ... to je smijesno. Slazem se da je u IT sektoru malo bolje stanje nego u ostalim sektorima, ali samo malo

ocam dune liku da se radi subota ma nesta ne pita dodji u subotu i tacka normala nece ti platit, dune liku da skrati rok za 20 dana radi 2 sata prekovremeno upitno ocel ti platit. i sve to kod stranca to on u svojoj maticnoj zemlji nebi smio ni pomislit al mu bosnjo koji vodi odjel reko, ma jok buraz mi smo tovarna magarad mozemo mi i bez odmora da kodiramo ko roboti, a stranac veli ako možete onda bujrum i tako ti je to.

Freelance isto takava situacija samo na globalnom nivou ti kazes uradit cu posao za 30 dana 1500$. Kaze indijac uradit cu za 15 dana 600$. A da si ponudio 100$ uvijek se nadje budala koja bi ponudila 50$ tako da je mrka kapa i tu
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#22 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by victom »

AdoSS wrote: Sve u svemu IT kao struka u bih je nula kazem ti iz licno iskustva, male plate u odnosu na druge zemlje, životari se jbg.
Moras nonstop da ucis a niko ti to ne priznaje. Programeri cudna bica u mojoj firmi ih ima 100 mislim da je 80% nevino a 40% nije probalo pivu :P ljudi smaraju, nesto se nonstop medjusobno takmiče glume idiote, ljudi pocjenjuju sami sebe.
:thumbup:
Informatičari su obične budale. Znam po sebi.
PS : nisam djevica i pijem pivu, al znam iz iskustva.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:09, edited 2 times in total.
AdoSS
Posts: 10
Joined: 24/05/2012 22:50

#23 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by AdoSS »

victom wrote:
AdoSS wrote: Sve u svemu IT kao struka u bih je nula kazem ti iz licno iskustva, male plate u odnosu na druge zemlje, životari se jbg.
Moras nonstop da ucis a niko ti to ne priznaje. Programeri cudna bica u mojoj firmi ih ima 100 mislim da je 80% nevino a 40% nije probalo pivu :P ljudi smaraju, nesto se nonstop medjusobno takmiče glume idiote, ljudi pocjenjuju sami sebe.
:thumbup:
Informatičari su obične budale. Znam po sebi.
PS : nisam djevica i pijem pivu, al znam iz iskustva.

Radio u mistralu ponudili platu liku 1500km Kaže on necu ja 1500 ja ocu 1000.
Al plata ti je 1500km jok kaze ocu 1000. Lik ubi oce 1000 i daju mu hiljadu, posle toga nista me vise ne moze iznenadit.
A imam osjecaj da je programiranje postalo i vehabijska struka sve neki džamijaši koda sam medresu zavrsio a ne informatiku od 100 ljudi ja sam sa 5 na istim talasnim dužinama. A da nepricam programiras citav dan i zavrsis i sjedes na kafu sa njima oni opici odma pricu o informatici nema druge teme. joj izlazi vNext, joj jesil vidio... mene glava boli opasno od svega tog.
a da smo budale to stoji da sam normalan nebi visio na internetu u 3:30
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#24 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by victom »

meni nudili 2200 KM u "Personalu", ja nisam "šćeo", nije bilo aščinice u radiusu od 200 metara.

Ovim putem pozdravljam Aidu i gosp. Edina.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:09, edited 2 times in total.
Vaduz
Posts: 188
Joined: 01/05/2014 11:52

#25 Re: Web dizajn Web developeri i koderi

Post by Vaduz »

AdoSS wrote:

Radio u mistralu ponudili platu liku 1500km Kaže on necu ja 1500 ja ocu 1000.
Al plata ti je 1500km jok kaze ocu 1000. Lik ubi oce 1000 i daju mu hiljadu, posle toga nista me vise ne moze iznenadit.
A imam osjecaj da je programiranje postalo i vehabijska struka sve neki džamijaši koda sam medresu zavrsio a ne informatiku od 100 ljudi ja sam sa 5 na istim talasnim dužinama. A da nepricam programiras citav dan i zavrsis i sjedes na kafu sa njima oni opici odma pricu o informatici nema druge teme. joj izlazi vNext, joj jesil vidio... mene glava boli opasno od svega tog.
a da smo budale to stoji da sam normalan nebi visio na internetu u 3:30
LOL Mišljenja sam da treba kompletnu IT zajednicu okupit u jedno udruženje ili slično i kroz to udruženje djelovat i bacat bombe svuda, samo pravit aplikacije, stilove, dodatke i brandirat ih ko BiH produkt, ali na kraju kada vidim ovo ispod gadi mi se pisat dalje.

Image

"Hacked By Ner0 & Cyb3roo7'', poruka je koju su hakeri ostavili na stranici udruge informatičara u Bosni i Hercegovini.

Iako napad nije izazvao previše štete na stranicama, osim poruke izvjesnog Slobodana D, pokazao je još jednom u kakvoj to državi živimo.

Inače, na netaknutom dijelu internet prezentacije ove udruge stoji kako je Asocijacija informatičara u Bosni i Hercegovini je nezavisna, neprofitna, nepolitička i nenacionalna institucija čiji je cilj da uvede europske i svjetske standarde u proces edukacije korisnika osobnih računara u Bosni i Hercegovini.

Iako se navodi kako ovaj projekt podržava Europska unija u rubrici 'projekti' stoji kako ''Nije pronađen niti jedan članak.''

Asocijacija informatičara u Bosni i Hercegovini osnovana je 12.05.2003. godine i obuhvata članice iz oba entiteta.

Šupci uzeli pare napravili fejk sajt i razgulili.
Post Reply