VW Tiquan vs Toyota Rav4

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#1 VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by whow »

Evo jedna poslastica za ljubitelje dobre diskusije i polemike. Pred vasim sudom se nalaze jedan klasicni Europljanin VW Tiquan ,izgraden na sasiji legendarnog Golfa te RAV4 nastala na DNA-u Toyote Corolle i na najboljojim tradicijama urbanog SUV-a i Japanskog inzenjeringa. Koje su im prednosti , mane , sta valja a sta ne. Misim da su i cijenom ova dva vozila tu negdje tako da poredenje ima smisla i po toj osnovi.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#2 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by shlauf »

RAV4 D4D 2007. godina i kupljen nov. Zet ga ima i sa njim je presao 150.000 km a do sada osim redovnih servisa imao je samo 2 intervencije na tom autu. Zamjenio lezaj prednjeg tocka i akumulator. Gledam zimus u njega prosjecna potrosnja 6,4/100 km sa upaljenom klimom i grijanjem sjedista a u moje Lagune potrosnja 2 litra ako ne i vise. Znam i siguran sam kad bih imao toliku lovu da bi sljedece moje auto bilo upravo to: RAV4.

Aleee aleeeeeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
:sax:
Utic
Posts: 60
Joined: 30/07/2009 09:26

#3 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by Utic »

RAV4
User avatar
corolla02
Posts: 10342
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#4 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by corolla02 »

sto, sta, to ti ponovno nesto kupujes :mrgreen:
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#5 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by Šeha »

Sad trenutno, u Americi bi radje uzeo RAV4. Cisto zbog cijene.
$100 (mjesecno) je jeftinija nego prosle godine! 170 dolara da lease-ujes RAV, to nikad nije bilo.

Da si me pitao prosle godine - Tiguan. Puno ljepsa unutrasnjost za pribliznu cijenu.
jedna od mnogih
Posts: 1
Joined: 05/10/2009 20:01

#6 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by jedna od mnogih »

Bas obrnuto, meni je Tiguan premakonog izgleda i vise mi lici na crossover nego na SUV. Unutrasnjost Tiguana mi se takoder ne svida prejednostavna je. Pametno bi bilo cekati osvjezeni RAV4 sa onim kosim farovima.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#7 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by whow »

Šeha wrote:Sad trenutno, u Americi bi radje uzeo RAV4. Cisto zbog cijene.
$100 (mjesecno) je jeftinija nego prosle godine! 170 dolara da lease-ujes RAV, to nikad nije bilo.

Da si me pitao prosle godine - Tiguan. Puno ljepsa unutrasnjost za pribliznu cijenu.
Rav4 ove godina donosi novu masinu 2.5l VVTi sa 179 ks . Tiquan jos uvjek ima 2.0T dobar za 200 ks. Performance su im tu negdje u pet deka , mislim da je Tiquan nesto dinamicniji dok je Rav4 nesto veca i ima manju potrosnju od Tiguana. Oba SUV ce sljedece godine dobiti blagi facelift. Tiquan po uzoru na novog Golfa a Rav4 ce dobiti nove stope i farove s tim da svaki facelift vjerovatno nosi i promjenu ono ako ne u cijeni ono bar u porastu cijene financiranje . Sheha je u pravu mislim da oba vozila Tiquan i RAV4 imaju po prvi put stopu financiranja od 0% sto je u prosjeku usteda izmedu 6-10 hiljada zavisno od modela. VW Canade se jos uvjek sluzi smicalicam tipa jedna cijena se pojavljuje na internetu dok je u salonu pojavljuje druga 10-15% visa cijena od one sa interneta. Toyota sa druge strane nudi indenticunu cijenu onoj koja se moze dobiti na internetu sto je za svaku pohvalu. Vozila su jako slicna konceptom iako je osjecaj u voznji totalno drugaciji jedan je pravi Europljanin dok je drugi tipicni Japanac.
@ Corolla , ne razmisljam o kupovini , mozda eventualno neki lease na dvije godine .
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#8 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by johntra »

cura koja se razumije u aute...nice... :thumbup:
Tiguan nema šta da traži sa enterijerom od Golfa Plus...to mi je veliki minus...terenski je sposoba, u to nema sumnje, ali Toyota ima mnogooooo više pedigrea na terenskom polju, tako da je RAV logičan izbor...pogotovo ovaj MY 2010... :thumbup:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#9 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by Ridjobrki »

Meni se ne čini da ovdje postoji neka dilema: tu klasu je RAV4 izmislio. Svaka čast Tiguanu ali on je ipak Golf koji se "propeo na prste".
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#10 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by whow »

Ridjobrki wrote:Meni se ne čini da ovdje postoji neka dilema: tu klasu je RAV4 izmislio. Svaka čast Tiguanu ali on je ipak Golf koji se "propeo na prste".
Interesantno je kako postoji ta razlika u percapciji kvalitete izmedu Europe i Amerike. U Americi se svako vozilo sa VW insigniom automatski stavlja ne neki pijedastal dok se Japanska vozila obicno kupuju iz prakticnih razloga. Cijenovna razlika takoder reflektira ovu predpostavku tako da je recimo osnovna verzija Rav4 4WD u Sarajevu kosta isto ili vise od osnovnog modela Tiquana dok je u Americi situacija obrnuta i osnovni model Tiquana kosta 4 hiljade vise od onovnog modela Toyote s tim da VW takoder odradzuje vece dadzbine kao i taj famozni dealers fee koji , ovisno od dealershipa , ponekad doseze i do famoznih 2000 dollara. Ovo je naravno potvda tezi da se cjene automobila odreduju prema prema specificnostima trzista a ne realnoj cijeni proizvoda . Kada je u pitanju interior mislim da je VW lider klase u svim segmetima koje pokriva , mada je sve pitanje ukusa i ovo je moje privatno misljenje. Specificno za te off road karakteristike , da li neko zna tacno koje se velicine uzmaju u obzir te na osnovu cega mozemo da kazmo/odlucimo a ovo vozilo je bolje off roead nego neko drugo ili je i ovo ponovo totalno subjektivna kategorija.
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#11 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by 1946 »

A jesi navalio na tiQuana... TiGuan je, bolan :)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#12 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by jefferson »

whow wrote:
Ridjobrki wrote:Meni se ne čini da ovdje postoji neka dilema: tu klasu je RAV4 izmislio. Svaka čast Tiguanu ali on je ipak Golf koji se "propeo na prste".
Interesantno je kako postoji ta razlika u percapciji kvalitete izmedu Europe i Amerike. U Americi se svako vozilo sa VW insigniom automatski stavlja ne neki pijedastal dok se Japanska vozila obicno kupuju iz prakticnih razloga. Cijenovna razlika takoder reflektira ovu predpostavku tako da je recimo osnovna verzija Rav4 4WD u Sarajevu kosta isto ili vise od osnovnog modela Tiquana dok je u Americi situacija obrnuta i osnovni model Tiquana kosta 4 hiljade vise od onovnog modela Toyote s tim da VW takoder odradzuje vece dadzbine kao i taj famozni dealers fee koji , ovisno od dealershipa , ponekad doseze i do famoznih 2000 dollara. Ovo je naravno potvda tezi da se cjene automobila odreduju prema prema specificnostima trzista a ne realnoj cijeni proizvoda . Kada je u pitanju interior mislim da je VW lider klase u svim segmetima koje pokriva , mada je sve pitanje ukusa i ovo je moje privatno misljenje. Specificno za te off road karakteristike , da li neko zna tacno koje se velicine uzmaju u obzir te na osnovu cega mozemo da kazmo/odlucimo a ovo vozilo je bolje off roead nego neko drugo ili je i ovo ponovo totalno subjektivna kategorija.
Niti Tiguan niti RAV4 imaju sta traziti na off road terenima.
Malu bi prednost dao RAV4 kada je u pitanju 4x4 pogon zbog iskustva Toyote sa PRAVIM off road autima. VW Tiguan koristi haldex lamelu koja je SUPER u normalnim uslovima voznje, snjeg na cesti, malo makadama i blata i sl, i da, imaju visu podnicu pa to olaksava posao. Medjutim, prvo krenimo od guma na tim automobilima? To su klasicne all season gume za americko trziste koje daju ispodprosjecne performanse na asfaltu a kamoli na nekom tezem terenu.
Medjutim, kada su u pitanju motori, mislim da ako bi kupovao u BiH tu nema govora onda, Toyota RAV4 D4-D je pravi izbor. U Americi ipak dajem malu prednost Tiguanu zbog super motora i obrtnog momenta, iako se taj motor moze kupiti i u BiH, ali je to glupost pored Tdi sa 140 ili 170ks.
Ali budimo realni! Sta ta dva auta s tom cijenom u SAD imaju traziti pored KIA Sorenta? Dok ubacis u VW ono sto ima Sorento platis 12,000 vise, jos Sorento ima V6.
User avatar
corolla02
Posts: 10342
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#13 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by corolla02 »

eh vala bas, sto ovi englosaxy vladaju vise svijetom, kad ce saci da i na nas red dodjee.. :D

sto se tice ova dva auta i njihovog off road, bolje da se ne usudjuju verati tamo gdje im nije mjesto, radje nek se drze dzungle od betona!

inace kako vec neko rece, R4 je puno stariji i taman kad vec mislis da mu se Tiquan priblizio i posto klipan, oni ubace V6 i treci red siceva i opet imas TiGuana da kasa i mora dosta pure jesti da se propne do thornaa.. :-D

i naravno nikad nije bilo povoljnije vrijeme za kupovinu jednog R4 radi posljednjeg toyotinog masovnog recalla
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#14 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by jefferson »

corolla02 wrote:eh vala bas, sto ovi englosaxy vladaju vise svijetom, kad ce saci da i na nas red dodjee.. :D

sto se tice ova dva auta i njihovog off road, bolje da se ne usudjuju verati tamo gdje im nije mjesto, radje nek se drze dzungle od betona!

inace kako vec neko rece, R4 je puno stariji i taman kad vec mislis da mu se Tiquan priblizio i posto klipan, oni ubace V6 i treci red siceva i opet imas TiGuana da kasa i mora dosta pure jesti da se propne do thornaa.. :-D

i naravno nikad nije bilo povoljnije vrijeme za kupovinu jednog R4 radi posljednjeg toyotinog masovnog recalla
Ma Tiguan je OK koncept, ali mora jos pure jesti da stigne RAV4, u to nema sumnje. Cak i da VW ubaci V6, nece nista promjeniti je je onaj 2.0T stvarno extra motor, i desilo bi se kao i sa Passatom, povukli bi V6 verziju sa trzista nakon godinu dana.
Ali eto, nije los ko hoce, ali brate unutrasnjost je ispodprosjecna.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#15 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by shlauf »

Image

Nove štope, maska, farovi, žmigavci u retrovizorima, nova paleta motora ....

Alee aleeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#16 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by whow »

shlauf wrote:Image

Nove štope, maska, farovi, žmigavci u retrovizorima, nova paleta motora ....

Alee aleeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
To za novi motor znam ,ubacili su 2.5l umjesto 2.4 sto je dalo dodatnih 13 hp pa je sad taj motor dobar za 179 konja al' to za shtope i farove ne primjecujem nikakve razlike isto brate ko' i prije . Ova RAv4 izgleda nekako robusnija od Tiguana . Znaci ni sa jednim nije preporucljivo na neko ozbiljinije off road putesestvije iako i neznam gdje bi to vozio off road taman i da su sposobni. Prijatelj sa posla prodaje Hummer H2 kaze za dvije godine koliko ga ima nije niti jednom otisao off road a trosi 20l lagane voznje. To glede Sorenta vjerovatno si u pravu za performance ali uoce ne vjerujem da je nesto puno jeftiniji , sve se to promangupisalo pa i Kia a preprodajna vrijednost strava . Polovnu je nemozes ni pokloniti u stratu gubis 50% sto nije slucaj kod Tiguan ili Rav4. Ono sto je interesanto kod VW je da ubacuju ovaj 2.0 T u masu automobila bez ikakve modifikacije . Tako recimo jedan GTI koji bi trebao biti sportsko vozilo pokrece isti motor kao i Passat koji je hajmo reci luksuzno vozilo ili recimo ovaj Tiguan koji je neki SUV/cross over, malo ga ipak pretjerase. A to za V6 se slazem ne bi bilo velike razlike imajuci u vidu da taj 2.0T stvarno ima extra obrtni momenat i da je miran . Za Tiguan ipak mislim da je dizel najbolja opcija. Mislim da ima tu jos par SUV koji su interesantni ; Suzuki Grand Vitara , Huyndai Tuscon , Ford na Americkom trzistu ima taj Escape koji je najprodavaniji SUV iako je po mom misljenju totalni tach od vozila , vozi kao fijaker a jos je skuplji od konkurencije za par hiljada al' zato ima one kromirane plastike ko u prici.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#17 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by chuchumbamayumbe »

Pomalo off topic, ali danas provozah Nissan X-Trail, star 2-3 mjeseca, dizel.
Na prvi pogled, fenomenalan!
Jel to neka klasa ala RAV i Tiguan?
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#18 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by sLLayer »

Kako mi se svidja ovaj rav4, uzeo bi ga prije x6 a kamoli tiquana :lol:
User avatar
corolla02
Posts: 10342
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#19 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by corolla02 »

@cuch;
ovaj Nissan ne postoji u SAD, licno ne znam o kakvom se vozilu radi, ali djeluje visi od Rava ili Tiquana mozda nesto kao 4Runner od Toyote, ili mozda novi Patrol tj. za silaska sa ceste

@jeff;
nema tu, svak radi i dobro i lose auto, ovaj Tiquan je tek pocetak pa nadati se u nekoj buducnosti da ce biti jos bolji, a inventar mu nije bas onako lijep ko kod Golfa MK6

nego jesi bio ovdje, valjalo bi otici dok su jos tu :D ako vec nisi, ne znam, cenera je ulaz
http://www.goautoshow.com/

@shalauf
koliko znam ovaj je vec stari, mislim sadasnji pa zavisno od opereme koju nosi malo moze izgledati drugaciji, ali sad u ce 2011 ce biti onaj pravi face lift
Image
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#20 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by jefferson »

corolla02 wrote:@cuch;
ovaj Nissan ne postoji u SAD, licno ne znam o kakvom se vozilu radi, ali djeluje visi od Rava ili Tiquana mozda nesto kao 4Runner od Toyote, ili mozda novi Patrol tj. za silaska sa ceste

@jeff;
nema tu, svak radi i dobro i lose auto, ovaj Tiquan je tek pocetak pa nadati se u nekoj buducnosti da ce biti jos bolji, a inventar mu nije bas onako lijep ko kod Golfa MK6

nego jesi bio ovdje, valjalo bi otici dok su jos tu :D ako vec nisi, ne znam, cenera je ulaz
http://www.goautoshow.com/

@shalauf
koliko znam ovaj je vec stari, mislim sadasnji pa zavisno od opereme koju nosi malo moze izgledati drugaciji, ali sad u ce 2011 ce biti onaj pravi face lift
Image
Podaleko mi je ATL da bi doazio samo zbog, ipak srednjerazrednog showa. ATL show je OK, ali nije toliko dobar kao Detroit, NYC, Chicago ili LA.
Medjutim, tu si upravu, Golf VI ima extra unutrasnjost. Bas sam neki dan isao na servis i dok su mjenjali ulje gledao sam GTI. Nema mu se sta reci, unutrasnjost je dest kopalja ispred Passata sto se tice kvalitete.
Medjutim Tiguan u startu gubi trku sa RAV4 jer je to jednostavno obiljezje te klase, te ovo )5 finansiranje je bas extra. Otisao sam na web stranicu i gledao V6 sport model sa 4x4, i jebote ispadne oko 300 dolara ako dadnes oko 7000 dolara down. I to da ga pristojno opremis!
User avatar
Šeha
Posts: 1666
Joined: 11/08/2005 13:46

#21 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by Šeha »

Finansiranje nikad nije bilo povoljnije za Toyotu.

A sto se Auto Show-a tice bujrum na Njujorski ;) Ja i brat nismo fulili nijedan od 2001.
neki
Posts: 6610
Joined: 17/02/2005 07:57

#22 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by neki »

1946 wrote:A jesi navalio na tiQuana... TiGuan je, bolan :)
Tikvan :lol:
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#23 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by whow »

neki wrote:
1946 wrote:A jesi navalio na tiQuana... TiGuan je, bolan :)
Tikvan :lol:
Meni je Tikvan pravo super izgledom i konceptom mada nisam siguran kako stoji sa eliktronikom i kvarovoma jer ako je njezan kao novi Passat onda ga mozes grebat.
User avatar
corolla02
Posts: 10342
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#24 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by corolla02 »

whow wrote:
neki wrote:
1946 wrote:A jesi navalio na tiQuana... TiGuan je, bolan :)
Tikvan :lol:
Meni je Tikvan pravo super izgledom i konceptom mada nisam siguran kako stoji sa eliktronikom i kvarovoma jer ako je njezan kao novi Passat onda ga mozes grebat.
dobar naziv :thumbup: :lol:

@whow; neko nepisano pravilo za Toyotu; oni obicnio stave novi motor kad je vrijeme za facelifting nekih modela npr. Camry a isti motor pogoni R4 ili Corollu XRS
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#25 Re: VW Tiquan vs Toyota Rav4

Post by whow »

[Tikvan :lol:[/quote]
Meni je Tikvan pravo super izgledom i konceptom mada nisam siguran kako stoji sa eliktronikom i kvarovoma jer ako je njezan kao novi Passat onda ga mozes grebat.[/quote]

dobar naziv :thumbup: :lol:

@whow; neko nepisano pravilo za Toyotu; oni obicnio stave novi motor kad je vrijeme za facelifting nekih modela npr. Camry a isti motor pogoni R4 ili Corollu XRS[/quote]

Toyota ima strasan deal za RAV4 . Sa svim porezima taxsama i zajebancijama Rav4 4WD te izade 30 hiljada Canadana a financiranje 0 % ,sto je najbolja Toyotina ponuda do sada . Sa VW-om je malo drugacija prica opremljen sa 4WD + taxe i poreze , skoro pa 40 hiljki za osnovnu verziju a ako ga napucas moze i vise.
Post Reply