VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#1 VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by nermin9200 »

Imam VW Passat B5, kao na slici:
Image
Motor 1.9 TDI (crveno DI) 74 kW 2002. godiste i imam s njim jedan problem. Sutra vozim auto na servis, ali me zanima i misljenje forumasa.

Do sada mi se 4 puta ugasila turbina:
- 3 puta na istom mjestu u 4toj brzini pri brzini voznje od 80 km/h uzbrdo... Nakon dostizanja te brzine turbina mi se jednostavno ugasi
- 1 puta pri preticanju slepera pri brzini od 100 km/h na ravnome, sto me malo i prepalo, jer preticanja moraju biti brza i efikasna...

Sto posto sam siguran da je u pitanju gasenje turbine. Nakon sto se turbina ugasi, stao sam pored ceste, ugasio automobil, upalio ga i sve je bilo kao novo (kao da se igram s Windwsom :mrgreen: ) Zanima me da li se ovome nekome od vas desavalo? Da li je u pitanju kvar na turbini ili neki drugi uzrok, kao sto je usisna grana motora, filter za gorivo ili nesto slicno?

Lijep pozdrav svima, nadam se da nisam prekrsio kakva pravila otvaranjem teme :)
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#2 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by sorcerer »

turbina nije sijalica da se upali ili ugasi.....
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#3 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by nermin9200 »

sorcerer wrote:turbina nije sijalica da se upali ili ugasi.....
iskljuci, prestane s radom... ne volim ljude koji pametuju bez veze...
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#4 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by sorcerer »

volio ne volio ja ti kazem da nije sijalica .turbina je mehanicka sprava ,na njoj nema prekidaca ni struje .ako prestane s radom prestala je zauvijek dok je ne skines i ne odneses na reparaciju nece pocet raditi.kako si siguran da je turbina? imas supermenov vid pa vidis iz kabine sta se desava u motornom prostoru?mozda su dizne prestale raditi ....ako ti neko ukaze na neznanje to nije pametovanje....na forumu se ne rjesavaju takvi problemi ,vec kod majstora.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#5 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by TDK-90 »

Slične simptome sam imao na passatu kada je puklo crijevo što se kači negdje oko turbine, auto jednostavno izgubi snagu :-?
Prvo provjeri crijeva sva , nekada pukotina zna biti velika a ne primjeti se ako se dobro ne pogleda ( uzdužna pukotina)
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#6 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by nermin9200 »

sorcerer wrote:volio ne volio ja ti kazem da nije sijalica .turbina je mehanicka sprava ,na njoj nema prekidaca ni struje .ako prestane s radom prestala je zauvijek dok je ne skines i ne odneses na reparaciju nece pocet raditi.kako si siguran da je turbina? imas supermenov vid pa vidis iz kabine sta se desava u motornom prostoru?mozda su dizne prestale raditi ....ako ti neko ukaze na neznanje to nije pametovanje....na forumu se ne rjesavaju takvi problemi ,vec kod majstora.
vidim ja kod koga je ovdje u pitanju "neznanje"... procitaj prvo sta sam napisao, pa onda kritikuj mene i moj supermenov vid... ja nigdje nisam rekao da je turbina crkla, nego da se "gasi", tj. prestaje s radom... nakon tog procesa, hajmo ga nazvat "gasenjem turbine", radi lakseg sporazumijevanja s takvima, auto prestaje da vuce kako treba, spor je kao vrag, nema one eksplozivnosti u startu... vuce kao sdi motor...i ne rjesavam ovdje, vec raspravljam o tome...
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#7 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by nermin9200 »

TDK-90 wrote:Slične simptome sam imao na passatu kada je puklo crijevo što se kači negdje oko turbine, auto jednostavno izgubi snagu :-?
Prvo provjeri crijeva sva , nekada pukotina zna biti velika a ne primjeti se ako se dobro ne pogleda ( uzdužna pukotina)
hvala druze :thumbup:
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#8 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by sorcerer »

nermin9200 wrote:
vidim ja kod koga je ovdje u pitanju "neznanje"... procitaj prvo sta sam napisao, pa onda kritikuj mene i moj supermenov vid... ja nigdje nisam rekao da je turbina crkla, nego da se "gasi", tj. prestaje s radom... nakon tog procesa, hajmo ga nazvat "gasenjem turbine", radi lakseg sporazumijevanja s takvima, auto prestaje da vuce kako treba, spor je kao vrag, nema one eksplozivnosti u startu... vuce kao sdi motor...i ne rjesavam ovdje, vec raspravljam o tome...
ajde mi objasni ''znalac'' kako moze prestat s radom propeler i osovina koju vrte izduvni gasovi?jedino da nestane izduvnih gaova ili da nesto upadne unutra i zaglavi se......da je puklo crijevo ne bi se popravilo kad ugasis i ponovo upalis auto.....
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#9 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by hopi »

jel ti se auto ugasi ili samo izgubi na snazi?
znam za skučaj na jednoj oktaviji bilo (nije daleko od passata) i što reče kolega iznad da je bilo u pitanju neko crijevo (detaljnije ne znam, ne sjećam se kavo ni šta) nije strašan popravak, znam da auto izgubi snagu odjednom i teško vozi.
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#10 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by nermin9200 »

sorcerer wrote: ajde mi objasni samo kako moze prestat s radom propeler i osovina koju vrte izduvni gasovi?jedino da nestane izduvnih gaova ili da nesto upadne unutra i zaglavi se......da je puklo crijevo ne bi se popravilo kad ugasis i ponovo upalis auto.....
stvarno ne znam ko je tebe pustio na ovaj forum... normalan odgovor koji mozes dati je "mozda je do izduvnih gasova" ili "neki od senzora je u pitanju"... interesantan si tip, nema sta :kiss:
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#11 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by nermin9200 »

hopi wrote:jel ti se auto ugasi ili samo izgubi na snazi?
znam za skučaj na jednoj oktaviji bilo (nije daleko od passata) i što reče kolega iznad da je bilo u pitanju neko crijevo (detaljnije ne znam, ne sjećam se kavo ni šta) nije strašan popravak, znam da auto izgubi snagu odjednom i teško vozi.
bas tako, snaga se gubi najednom pri vecim brzinama, kao sto sam ranije naveo... nakon gasenja i paljenja automobila, sve je kao normalno, dok opet ne dodjem do iste brzine... danas sam slepera preticao i hop - crce najednom :shock:
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#12 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by sorcerer »

nermin9200 wrote:
stvarno ne znam ko je tebe pustio na ovaj forum... normalan odgovor koji mozes dati je "mozda je do izduvnih gasova" ili "neki od senzora je u pitanju"... interesantan si tip, nema sta :kiss:
pustio me ejup ganic

mozda ti je senzor prekidaca turbine otisao ,a mozda ti je i do kontakt brave ,otidji do autoelektricara pa pregledaj instalaciju malo cmok
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#13 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by nermin9200 »

sorcerer wrote:
nermin9200 wrote:
stvarno ne znam ko je tebe pustio na ovaj forum... normalan odgovor koji mozes dati je "mozda je do izduvnih gasova" ili "neki od senzora je u pitanju"... interesantan si tip, nema sta :kiss:
pustio me ejup ganic

mozda ti je senzor prekidaca turbine otisao ,a mozda ti je i do kontakt brave ,otidji do autoelektricara pa pregledaj instalaciju malo cmok
ma :kiss: i tebi i njemu, maksuz ti javim sutra vijesti sa servisa :lol:
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#14 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by sorcerer »

vazi ,jedva cekam da mi javis :lol: :lol: :lol:
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#15 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by ranger »

haha jao lika, pa prika ako si vec doso na forum da pitas nesto prihvati kad ti neko kaze da nisi u pravu.
a nisi u pravu milion posto, coek ti je vec reko, turbina jednom kad se "ugasi" nema vise paljenja prije mehanicara i reparacije.
to sto se tebi desava je "safe mode", ECU dobije info da postoji greska u radu motora i automatski reducira snagu motora kako ne bi nastala eventualno veca ostecenja zato ti mislis da ti je ugasena turbina a nije.
nisam neki strucnjak, al ovako odokativno moje misljenje ti mogu biti porozna crijeva ili mjerac protoka zraka, sto je cest problem kod tdi motora... ili nesto petnesto, uostalom to ti tacno moze reci samo dijagnostika.
aj zivio :thumbup:
User avatar
Antifriz+
Posts: 215
Joined: 23/08/2012 14:52

#16 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by Antifriz+ »

nermin9200 wrote:Imam VW Passat B5, kao na slici:
Image
Motor 1.9 TDI (crveno DI) 74 kW 2002. godiste i imam s njim jedan problem. Sutra vozim auto na servis, ali me zanima i misljenje forumasa.

Do sada mi se 4 puta ugasila turbina:
- 3 puta na istom mjestu u 4toj brzini pri brzini voznje od 80 km/h uzbrdo... Nakon dostizanja te brzine turbina mi se jednostavno ugasi
- 1 puta pri preticanju slepera pri brzini od 100 km/h na ravnome, sto me malo i prepalo, jer preticanja moraju biti brza i efikasna...

Sto posto sam siguran da je u pitanju gasenje turbine. Nakon sto se turbina ugasi, stao sam pored ceste, ugasio automobil, upalio ga i sve je bilo kao novo (kao da se igram s Windwsom :mrgreen: ) Zanima me da li se ovome nekome od vas desavalo? Da li je u pitanju kvar na turbini ili neki drugi uzrok, kao sto je usisna grana motora, filter za gorivo ili nesto slicno?

Lijep pozdrav svima, nadam se da nisam prekrsio kakva pravila otvaranjem teme :)
Zapusena turbina i sve cesce ce ti blokirati na 2-2,5k obrtaja dok vozis uz brdo, zato pravac majstoru da ne stajes stalno i gasis-palis auto da bi opet radilo kako treba... ciscenje cca 30-ak KM
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#17 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by semirsar »

Imao isti problem, uocio ga prvi put na autoputu pri brzini od 120km/h, poslije se uvijek javljao uzbrdo pri oko 4000 obrtaja... poslije problema sa kontakt bravom i promjenjenog uloska brave rijesio se i taj problem sa safe mod-om... e sad, da li je do uloska brave ili je elektricar problem uocio na dijagnostici i to usput rijesio, ne bih znao reci.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#18 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by milojicabrzi »

Meni se na 1,9 TDI 66 kW, znalo ponekad desavati da je auto polijen, slabije vuce, nece preko 120 km/h, majstor rekao da treba pogledati cijevi oko turbine, pregledao i nasao da se iskrivio ventil turbine, bio cini mi se cca 120 KM.

Uglavnom, moze biti prljava turbina, moze biti cijevi, moze i ventil turbine, to je najcesce...
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#19 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by esso_sa »

Tvoj problem je prljava turbina a mozda i blokada negdje u usisnom sistemu (prljav EGR ventil, prljavo ili osteceno crijevo do/od intercoolera, zacepljen ili ostecen intercooler) pa ti prepuhuje. To kako si opisao je 90% overboost (previsok pritisak turba) pa elektronika aktivira safe mod da sacuva motor a ti to vidis kao "ugasen turbo".
Gasenjem auta se u stvari resetuje greska i izlazi iz safe moda - do sljedeceg overboosta
Savjet, prvo uradi dijagnostiku da vidis koja konkretno greska je aktivirala safe mod pa onda dalje sarafaj. Nekad je potrebno ocistiti turbo, EGR i intercooler a nekad zna bit do senzora pritiska koji zna cesto crknut na tim motorima. Sve u svemu, uradi prvo dijagnostiku, skratit ce ti posao i ustedit vrijeme traganja za problemom :thumbup:
User avatar
nermin9200
Posts: 331
Joined: 10/12/2010 22:21

#20 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by nermin9200 »

Rekli su mi da je najvjerovatnije zaprljana turbina i da dodjem sutra, jer tu ima mnogo posla :mrgreen: tako da, konkretan problem cu znati sutra, do tada hvala svima na odgovorima :thumbup:
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#21 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by mahalas505 »

sorcerer wrote:
nermin9200 wrote:
stvarno ne znam ko je tebe pustio na ovaj forum... normalan odgovor koji mozes dati je "mozda je do izduvnih gasova" ili "neki od senzora je u pitanju"... interesantan si tip, nema sta :kiss:
pustio me ejup ganic

mozda ti je senzor prekidaca turbine otisao ,a mozda ti je i do kontakt brave ,otidji do autoelektricara pa pregledaj instalaciju malo cmok
Nekad covjek ne moze skontati neke likove,prvo upitaju na forumu,i kad im se odgovori, nije im pravo ako im se kaze da nisu upravu. Mozda @sorcerer ubaci nekad malo ironije i zezancije u svoje odgovore, ali u vecini slucajeva covjek uputi sta bi mogao biti problem.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#22 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by sorcerer »

ma morao sam se malo nasaliti kad sam vidio naslov teme ''gasi se turbina'' :D
tu moze biti 20 razlicitih kvarova ,tako da bez dijagnostike ili servisa glupo je davati neke pretpostavke.
clan esso_sa mu je dao najkonkretniji odgovor.
tavustavus
Posts: 242
Joined: 08/04/2010 22:33

#23 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by tavustavus »

bolje bi znao kada bi to vidio odnosno osjetio....ali po stoju :mrgreen: ....senzor pritiska usisne grane....senzor se nalazi na vrhu nekako ispod sajbe,malo desno.... ne iskljucejem mogucnosti ni prljavog turba,egr-a,protoka zraka,crijeva...ali prvo ovo gore provjeri uzmes sa necijeg istog passata :sax: :thumbup:
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#24 Re: VW Passat B5 1.9 TDI - Gasi se turbina!

Post by AdnanSA »

Hajde ne reklamiraj previše je ofirno
Post Reply