vw passat 2002. problem s motorom

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#26 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by esso_sa »

_tulumba_ wrote:Pozdrav raja,

forumaš "preludezalude" mi predloži da otvorim temu na ovom podformumu. (vec ranije otvorio pa nadam se da ce admini onu brisati).
Pored vec tamo napisanih odgovora, ako ima još neko neku ideju za rješenje ovog problema, samo naprije.

Molio bih nekog ko ima iskustva s motorom TDI 74 kw da mi pomogne, tj. da savjet. Otac prije 8 dana kupio sebi VW passat karavan 2002. godište s pomenutim motorom i odmah nakon 2 dana vožnje ima problem s ubrizgavanjem goriva i nivoom ulja u motoru. Auto normalno pali i ima normalnu vuču. Nakon ta dva dan otac me zamolio da provjerim sve tečnosti u autu (minusi najavljeni), izmedju ostalog i nivo ulja i kada sam izvadio onu sipku, bar 4 cm je bio viši nivo od uopće one trakice za mjerenje na šipci. Morao je na dalji put, i moguće zbog veće kompresije i obrtaja u motoru, nešto se poremetilo i auto mu se ugasilo totalno. Nakon hlađenja vratio se kući, pozvao majstora, objasnio šta je ranije uočio (povećan nivo ulja+nafte očigledno), čovjek mu rekao da su vjerovatno dizne tj. neke gumice otišle, to promjenio, bile su totalno ispucale, i otac se ponadao da je rješio problem. Nasuo tada i novo ulje naravno i sutradan opet na dalji put, i nakon cca 100 km, odluči da provjerio nivo ulja, opet isti problem, nafta se mješa sa uljem i na onoj šipci opet više od 4 cm iznad trakice za mjerenje. Eh sad, taj majstor će mu auto ponovno pogledati tek u ponedjeljak, mene a starog mi još više muka pojede (inače je i dijabetičar) pa ne mogu čekati da saznam šta je eventualni problem i koliko može koštati porpavka. Ovaj čovjek mu pominje da je moguće da je otišla ta neka tandem pumpa, auto na auspuhu izbacuje baš baš crni dim. Saznali smo i da je vozilo stajalo duže vrijeme (ne samo na placu u BiH,nego i vani). Majstor mu pominje i najgoru opciju, da je "otišao" blok motora, ja molim Boga da ne bude to. Prilikom kupovine nije vozio auto ni na kakvu provjeru, prodavac (EUROLINE Tešanj, neka im je ne na sramotu) ga ubjedjivao sve 100% uredu, otac nasjeo i duboko se pokajao. Znam,svako će reći kako je mogao tako nešto i sl. Sve razumijem, al' sad je kasno. Ako ima neko da je imao slično iskustvo ili se razumije, pomažite ljudi i unaprijed hvala.
Provjeri tandem pumpu. Vjerovatno je ona crkla (gumice u njoj). Sve sto si napisao su tipicni simptomi crknute tandem pumpe
I kad to sredis, usput promjeni i majstora...
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#27 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by _tulumba_ »

Esso_sa, hvala na odgovoru. Moram reci da si bio upravu. Otisla je upravo ta tandem pumpa. Otac ju je morao komplet promjeniti i vozi tri dana od popravke, za sada je sve ok, nivo ulja koliko se sada cini, ne oscilira. Neko od forumasa je postavio pitanje na mjestu, vezano da li sam cekao da se slegne ulje, nisam mozda u prvom postu detaljnije napisao, auto kada sam proveravao taj daj nije paljeno tj. prenocilo je i bilo na ravnoj podlozi. Jesam laik mozda ali i sam vozim od 2005. Tj. Od 18. Godine. Napomenuo bih da je ta tandem pumpa od ukupno 5 sarafa bila pricvrscena na svega 2 i da je fizicki bila slomljena. Popravka i nije bila jeftina, preko 600 KM ukupno. Sto se tice ove autokuce, opet neko rece da servisiraju u AC Skolj u Tesnju, iskreno u to ne vjerujem. Problem s uljem sam utvrdio iako nisam strucan ni 2% za auta, nakon 3–4 dana sto ga je otac vozio. Drugo, naknadno smo otkrili da se ne moze trenutno auto prikopcati uopce na dijagnostiku jer neka od zica je otkinuta iz onog utor/dzeka. Je li to uradjeno namjerno ili ne, ne znam zaista, to je vec polemika. Otac je i bio ponovo kod prodavca, auto bi mozda i vratio da zeder koji je 350 KM nije 2. Dan ugradio, napravio 2. Kljuc 70 KM. Dao mu je covjek kao 50% troska tj. 300 KM. Ni ocu ni meni ni taj niti da je bio i veci novac ne moze nadomjestit sekiranciju, pogotovo sto je covjek obolio vec 6 godina i ima izuzetno visok dijabetes. Da ne pricam dalje. Elem, nadam se da se sa ovim zavrsio bar ovaj problem a sto se tice ovog prodavca, ima ona "dobar glas se daleko cuje, a los jos i dalje". Hvala forumasima jos jednom na odgovorima.
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#28 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by _tulumba_ »

LeKo, vidjeh da si i ti upravo pomenuo i ispravno pretpostavio, upravo je tandem pumpa bila problem. Hvala jos jednom i tebi i forumasu dgl na odgovorima.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#29 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by 530i »

Jebi ga, nije čudno za 13 godina star auto. Ne vrijedi se brinuti, popravljeno je i sad samo gas.
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#30 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by _tulumba_ »

@531, slazem se ali nije jednostavno kad skontas nakon 4 dana od kupovine, da auto bas i nije onako kakl ti neko predstavi i kako se cini na prvu a jos te u voznji "izda" i ugasi. Da se desilo nakon, lupam, 3 mjeseca, sigurno bi bilo psiholoski podnosljivije. A ovako, reci nekom, bez brige vozi, ne gledaj ulje za 10000 km a ono bas u tome problem, covjeki bude jos teze. Ali eto, da sluzi u buduce kako treba. :)
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#31 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by johntra »

Reci još ljudima, ako već nisi, o kojoj se kući radi, pa da ih ljudi zaobilaze ili da barem budu još opezniji kad kod njih gledaju vozila...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#32 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by bitanga_sa_otesa »

ma svi su isti,nema ti se sta govorit ,oprez pri kupovini od bilo koga ,jer sve su to usminkani mejtovi u koje neko nije htio ulagati....
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#33 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by esso_sa »

_tulumba_ wrote:Esso_sa, hvala na odgovoru. Moram reci da si bio upravu. Otisla je upravo ta tandem pumpa.
Drago mi je ako sam pomogao :thumbup:

I ako vec niste odradili nakon zamjene pumpe, odmah zamjenite jos ulje, uljni filter i filter goriva. Da imas cisto ulje bez nafte i naftu bez ulja ;)
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#34 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by _tulumba_ »

@esso. Zamjenjeno je ulje naravno, hvala ipak na sugestiji :)
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#35 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by ranger »

_tulumba_ wrote:@531, slazem se ali nije jednostavno kad skontas nakon 4 dana od kupovine, da auto bas i nije onako kakl ti neko predstavi i kako se cini na prvu a jos te u voznji "izda" i ugasi. Da se desilo nakon, lupam, 3 mjeseca, sigurno bi bilo psiholoski podnosljivije. A ovako, reci nekom, bez brige vozi, ne gledaj ulje za 10000 km a ono bas u tome problem, covjeki bude jos teze. Ali eto, da sluzi u buduce kako treba. :)
naravno da su auto kuce u 90% slucajeva bagra, al realno ovo je situacija sam pao sam se ubio... ne mozes kupit auto bez da ga provjeris, narocito ne danas i u ovakvoj zemlji.
al nadam se da si bar naucio lekciju
zivo i sretno :thumbup:
User avatar
_tulumba_
Posts: 687
Joined: 07/04/2008 17:52

#36 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by _tulumba_ »

@ranger.. Sve znam druze, otac je kupovao auto, u stisci s vremenom, u zurbi i impulsivno, vjerujuci na rijec nekome. Ja nazalost nisam bio u mogucnosti da idem s njim a prije 6 god. kada smo kupovali neko drugo auto, igrom slucaja u Sa, vozili smo ga na pregled u ovlasteni servis, platili 70 KM nakon cega smo i kupili auto i nismo se pokajali. Ovo sad sto se desilo svakako da jest greska iz koje svako moze nauciti lekciju. Hvala :thumbup:
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#37 Re: vw passat 2002. problem s motorom

Post by haso hasic »

Imam isto takvo auto samo 2001g 96Kw.
Kupio sam ga samo uvezenog prije 3 godine.
Iako znam covjeka od kojeg sam ga kupio i vjerujem mu
otisao sam u ovlasteni servis sa autom i njegovom servisnom knjigom.
Ljudi pregledali rekli da je ok.Posto je u servisnoj knjizi
pisalo da je odrzavan samo u ovlastenom servisu u njemackoj htio sam
da mi i to provjere.
Svi servisi koji su upisani u knjizi bili su i u memoriji kompjutera u servisu,
to mi je bilo bitno jer sam tako bio siguran da kilometraza nije vracena
jer je zadnji servis bio 6 mjeseci prije nego sto je uvezen.
Servisi upisani u knjigu neznace nista ako ih nema u memoriji kompjutera ovlastenog servisa jer
ovdje kod nas u USK ova bagra sto prodaje pocela je lazirati servisne knjige.
I ja sam se opekao ovako jednom i reko vise nikad.
Halalis nesto love za pregled u O.servisu a ako ti kazu da auto nevalja posaljes toga sto ti je napricao bajke o tom
autu u qurac i trazis drugo auto.
Post Reply