Vukovar 18.11.1991

Arogantni
Posts: 134
Joined: 02/10/2007 07:06
Location: Torshavn

#51

Post by Arogantni »

Jel Vukovar oslobodjen 1991 ili je Vukovar pao 1991?

Za hrvate (iz hrvatske i iz BIH) je pao!
Za srbe je oslobodjen!

E sad koji je odgovor tacan? :?

Ja sam pravo u sumnji sta je tacno! :)
User avatar
madner
Posts: 56818
Joined: 09/08/2004 16:35

#52

Post by madner »

Oslobodili ga Srbi od stanovnika, građevina i svih karakterstika mjesta. :x
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#53

Post by kicky »

Arogantni wrote:Jel Vukovar oslobodjen 1991 ili je Vukovar pao 1991?

Za hrvate (iz hrvatske i iz BIH) je pao!
Za srbe je oslobodjen!

E sad koji je odgovor tacan? :?

Ja sam pravo u sumnji sta je tacno! :)
Ne provociraj! :x
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#54

Post by obuca »

madner wrote:Oslobodili ga Srbi od stanovnika, građevina i svih karakterstika mjesta. :x
pa ja oni ga prilagodili svom nacinu zivota :x
@ arogantni za normalne ljude je pao :(
za zivotinje je osloboden
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#55

Post by osa »

madner wrote:
osa wrote:Mali osvrt vojnim znalcima. vukovar nije prodan, izdan, dogovoren, već svjesno žrtvovan. svjesno žrtvovan u cilju zaustavljanja agresije i konsolidacije hv. naravno nitko to neće reći direktno jer ružno zvuči, ali indirektno se to moglo izvući iz mnogih izjava aktera tih događanja. žrtva vokovara s vojnog stanovišta je potpuno opravdana, rat se vodi na strateškoj i taktičkoj razini a ne bitkama uličnih momaka.
To bi znaćilo da je hrvatska vojska mogla odbranit Vukovar da je htjela, ali je svjesno išla u zamjenu. Mislim da ta teorija ne stoji. JNA je imala absolutnu nadmoč u tehnici, i jedino što je HV mogla raditi jeste kupovati vrijeme i borit se u uslovima gdje je ta tehničko materijalna nadmoč manje izražena.

Dakle može se reč da je Vukovar iskorišten za kupovinu vremena i konsolidaciju, ali žrtva implicira da je bilo moguče spriječiti pad istog.

to ne bi značilo da je hv tada mogla obraniti vukovar, vukovar je dao potrebno vrijeme za konsolidaciju crta obrane, imao je strašno psihološko djelovanje na srbe prije svega na mobilizaciju u srbiji, slomio je kičmu gardijskoj brigadi i izbacio je iz daljnjih djelovanja (a to je elita jna-bila), svi oni koji to predbacuju tadašnjoj hrvatskoj vlasti, vjerovatno ne bi nikad pokrenuli desant na normandiju jer bi bili svjesni da će prvih 20000 vojnika koji se iskrcaju poginuti. rat je surova stvar i ne vode ga pubertetlije.
User avatar
madner
Posts: 56818
Joined: 09/08/2004 16:35

#56

Post by madner »

osa wrote: to ne bi značilo da je hv tada mogla obraniti vukovar, vukovar je dao potrebno vrijeme za konsolidaciju crta obrane, imao je strašno psihološko djelovanje na srbe prije svega na mobilizaciju u srbiji, slomio je kičmu gardijskoj brigadi i izbacio je iz daljnjih djelovanja (a to je elita jna-bila), svi oni koji to predbacuju tadašnjoj hrvatskoj vlasti, vjerovatno ne bi nikad pokrenuli desant na normandiju jer bi bili svjesni da će prvih 20000 vojnika koji se iskrcaju poginuti. rat je surova stvar i ne vode ga pubertetlije.
Jah, mada se slažem sa večinom, gardijska brigada je bila elitna ali elitno šminkerska.:-D U biti su to bila dva borbena bataljona, prvi je bio onaj paradni, što je dočekivao goste dok je drugi bio zadužen za osiguranje strateških objekata.

I sve je to tačno, ali ostaje pitanje zašto JNA nije zaobišla Vukovar.
User avatar
Truba
Posts: 82621
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#57 Re: Vukovar 18.11.1991

Post by Truba »

https://povijest.hr/nadanasnjidan/prvi- ... ovar-1991/

prvi dan bitke za vukovar

Snage JNA iz vojarne u Vukovaru i postava u Borovu Sela, zajedno s pripadnicima pobunjenih srpskih sastava iz okolnih sela (Bršadin, Pačetin, Trpinja), krenule su 25. kolovoza 1991. u napad na grad Vukovar i Borovo Naselje. Agresori su pri tim napadima ostali bez nekoliko tenkova i transportera. Na Sajmištu su hrvatski branitelji uništili jedan, a onesposobili tri tenka, dok su dva kamiona JNA zapaljena.
Post Reply