VRIJEME

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
wirbelbet
Posts: 21
Joined: 17/01/2012 00:46
Location: Zlatni Grad
Contact:

#126 Re: VRIJEME

Post by wirbelbet »

vrijeme je percepcija otcijepljenog uma od njegove cjeline

dok je cjelina bezvremena, Tvorevina, Kreacija, Svemir, Bog

i unutar NjegaNje se dešava Sve
severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#127 Re: VRIJEME

Post by severin »

vrijeme je okov za ljude...kako su ljudi zivjeli prije mjerenja vremena? a kad vec pricamo o vremenu jel iko primjetio da nesto nije uredu poslje nove godine zidni sat mi kasni 5 min mada sam kontao da nije uredu sat ili se baterija ali kad sam dosao na posao isto je vrijeme bilo i na pc koji nije prikljucen na mrezu dok mi je na mobitelu pokazivalo drugo vrijeme za razliku od sata zidnoga i pc :? :? :?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#128 Re: VRIJEME

Post by respo »

ograniceni smo da bi razumjeli vise

evo jedne logicke stvari

da udjemo u brod koji ide brzinom svjetlosti
i da odemo na put koji traje godinu dana
mi bi ostarili godinu jeli tako
a kad bi se vratili na zemlju bila bi 23038 godina (lupam sada mrsko mi racunati)
kako je to moguce?
User avatar
trafa
Posts: 119
Joined: 27/11/2011 22:15

#129 Re: VRIJEME

Post by trafa »

respo wrote:ograniceni smo da bi razumjeli vise

evo jedne logicke stvari

da udjemo u brod koji ide brzinom svjetlosti
i da odemo na put koji traje godinu dana
mi bi ostarili godinu jeli tako
a kad bi se vratili na zemlju bila bi 23038 godina (lupam sada mrsko mi racunati)
kako je to moguce?
E=MC^2 Sto je veca gravitacija sporije vrijeme prolazi.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#130 Re: VRIJEME

Post by respo »

to je tako iz nase perspektive
zato kazem nedovoljno smo razvijeni da shvatimo vise od toga
jel ovo znaci u svemiru ima ogranicenje brzine?
User avatar
trafa
Posts: 119
Joined: 27/11/2011 22:15

#131 Re: VRIJEME

Post by trafa »

respo wrote:to je tako iz nase perspektive
zato kazem nedovoljno smo razvijeni da shvatimo vise od toga
jel ovo znaci u svemiru ima ogranicenje brzine?
Svjetlo je najbrze, drugi dio Einsteinove teorije je ako se brze kreces sporije vrijeme prolazi.
SprecoM
Posts: 468
Joined: 26/12/2011 15:02

#132 Re: VRIJEME

Post by SprecoM »

trafa wrote:
E=MC^2 Sto je veca gravitacija sporije vrijeme prolazi.
2E = mc<sup>2</sup>
Neke fizičke promjene (fizička zbivanja, procesi,..) odvijaju se sporije ( "sporije" - u odnosu na svoje odvijanje u slabijem gravitacionom polju), a neke promjene (zbivanja, događanja, procesi) odvijaju se brže!
Zato nije preporučljivo generalizovati da: "što je veća gravitacija sporije vrijeme prolazi"!
Pijesak iz pješčanog sata će brže iscuriti u jačem gravitacionom polju, tijelo (čestica) brže/sporije će preći istu duljinu u jačem/slabijem gravitacionom polju, u zavisnosti od smjera i pravca svog kretanja.
Nikako ne znači da će i vrijeme teći "brže"/"sporije" ukoliko neka spravica/spravetina u kojoj se odvija neko fizičko zbivanje (neka fizička promjena) pod drugim i drugačijim fizičkim uslovima odvijati se brže/sporije.
Temu sam "prelistao" i samo se podsjetio na "obostranu netrpeljivost" sa "NIN"-om i "Chmoljom"!
severin
Posts: 744
Joined: 09/02/2011 20:25

#133 Re: VRIJEME

Post by severin »

mjerenje vremena je netacno i ne ide u korak sa tehnologijom... :)
User avatar
trafa
Posts: 119
Joined: 27/11/2011 22:15

#134 Re: VRIJEME

Post by trafa »

SprecoM wrote:
trafa wrote:
E=MC^2 Sto je veca gravitacija sporije vrijeme prolazi.
2E = mc<sup>2</sup>
Neke fizičke promjene (fizička zbivanja, procesi,..) odvijaju se sporije ( "sporije" - u odnosu na svoje odvijanje u slabijem gravitacionom polju), a neke promjene (zbivanja, događanja, procesi) odvijaju se brže!
Zato nije preporučljivo generalizovati da: "što je veća gravitacija sporije vrijeme prolazi"!
Pijesak iz pješčanog sata će brže iscuriti u jačem gravitacionom polju, tijelo (čestica) brže/sporije će preći istu duljinu u jačem/slabijem gravitacionom polju, u zavisnosti od smjera i pravca svog kretanja.
Nikako ne znači da će i vrijeme teći "brže"/"sporije" ukoliko neka spravica/spravetina u kojoj se odvija neko fizičko zbivanje (neka fizička promjena) pod drugim i drugačijim fizičkim uslovima odvijati se brže/sporije.
Temu sam "prelistao" i samo se podsjetio na "obostranu netrpeljivost" sa "NIN"-om i "Chmoljom"!
Sa mojom izjavom vise sam mislio na ekperiment sa atomskim satom.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#135 Re: VRIJEME

Post by respo »

trafa wrote:
respo wrote:to je tako iz nase perspektive
zato kazem nedovoljno smo razvijeni da shvatimo vise od toga
jel ovo znaci u svemiru ima ogranicenje brzine?
Svjetlo je najbrze, drugi dio Einsteinove teorije je ako se brze kreces sporije vrijeme prolazi.
to je nasa predodzba najbrzeg jer ne znamo za brze sto ne znaci da ne postoji brze
mi smo se ogranicili na tu brziu kao najbrzu
User avatar
trafa
Posts: 119
Joined: 27/11/2011 22:15

#136 Re: VRIJEME

Post by trafa »

respo wrote:
trafa wrote:
respo wrote:to je tako iz nase perspektive
zato kazem nedovoljno smo razvijeni da shvatimo vise od toga
jel ovo znaci u svemiru ima ogranicenje brzine?
Svjetlo je najbrze, drugi dio Einsteinove teorije je ako se brze kreces sporije vrijeme prolazi.
to je nasa predodzba najbrzeg jer ne znamo za brze sto ne znaci da ne postoji brze
mi smo se ogranicili na tu brziu kao najbrzu
Za sad su samo brze cestice pod imenom Neutrino, ali idalje naucnici provjeravaju tacnost rezultata. Dok se to ne rijesi vlada Status quo.
SprecoM
Posts: 468
Joined: 26/12/2011 15:02

#137 Re: VRIJEME

Post by SprecoM »

Ni jedan od opštih značenja i atributa pojma VRIJEME nije materijalan. Vrijeme je apstraktan pojam koji formira ljudska svijest upoređujući pojave i promjene u materijalnoj fizičkoj stvarnosti.
Vrijeme nije moguće predstaviti geometrijskim modelom. Vrijeme nije linija, nije broj, nije koordinata.
User avatar
vaca
Posts: 751
Joined: 24/02/2006 16:31
Location: sarajevo

#138 Re: VRIJEME

Post by vaca »

DJERDAN
Posts: 17
Joined: 27/02/2008 17:15
Location: Zavidovici

#139 Re: VRIJEME

Post by DJERDAN »

trafa wrote:
respo wrote:ograniceni smo da bi razumjeli vise

evo jedne logicke stvari

da udjemo u brod koji ide brzinom svjetlosti
i da odemo na put koji traje godinu dana
mi bi ostarili godinu jeli tako
a kad bi se vratili na zemlju bila bi 23038 godina (lupam sada mrsko mi racunati)
kako je to moguce?
E=MC^2 Sto je veca gravitacija sporije vrijeme prolazi.
Prema Einsteinovim formulama teorije relativiteta to je moguce radi vremenske dilatacije.Prema njegovoj teoriji
kada bi se svemirski brod kretao bas brzinom svjetlosti vrijeme bi stalo.To je nesto sto je meni licno najteze shvatiti.I dalje ako bi se svemirski brod kretao brzinom vecom od brzine svjetlosti vrijeme bi teklo unatrag.Medjutim prema Einsteinu to je nemoguce jer se po njegovom misljenju nista ne moze kretati niti brzinom svjetlosti niti vecom od nje.Svojom teorijom relativiteta Einstein je dobro uzdrmao Njutnove zakone ,ali ih nije u cjelosti pobio,nego samo u onom dijelu gdje je brzina bliska brzini svjetlosti.Kao sto rekoh prema Einsteinu se nista ne moze kretati brzinom vecom od brzine svjetlosti.Medjutim pronalaskom cestice "neutrino" od strane naucnika u CERN za koju iako ne bas sasvim sigurno tvrde da se krece brze od svjetlosti,mogla bi i Einsteinova teorija relativiteta doci u pitanje ili mozda neki njen dio.I u ovom slucaju teoretski bi bilo moguce putovati u proslost.Ali po mom misljenju ne bi se opet moglo ici u neku daleku proslost posto bi brzina kretanja trebala vjerovatno biti dosta veca od brzine svjetlosti.Znaci da bi nam opet za putovanje u proslost bile potrebne precice u vidu crvotocina.I sada kad bi se desilo da mi odemo u proslost prije svog rodjenja i kad bi sreli svog djeda i kad bi ga ubili onda prema jednoj hipotezi desilo bi se da mi automatski prestanemo da postojimo sto je na neki nacin razumljivo i logicno,ali to povlaci i drugi dio,da mi onda ako ne postojimo nismo mogli putovati kroz vrijeme pa ni ubiti djeda.U vezi ovoga nisam nigdje nasao razumno objasnjenje. Postoji i druga hipoteza a to je da bismo mi ubistvom svoga djeda zaista automatski nestali ali u postojecem svemiru,medjutim mi bi tim cinom automatski stvorili novi paralelni svemir u kojem mi ne bismo nestali,ali se vjerovatno ne bismo vise mogli vratiti tamo odakle smo dosli.
User avatar
sitninčine
Posts: 30
Joined: 26/05/2012 15:29

#140 Re: VRIJEME

Post by sitninčine »

vrijeme = tokom = je = ima = mora = bilo = bude = kao = takav = to = kako = u cilju = namjena =
raspodjele = raspored = aranžman = rješavanje = rezolucija = definicija = definiranje = definirano =
definiran = definitivno = vrijeme


vrijeme =
Image

tokom =
Image

je =
Image

mora =
Image

bilo =
Image

bude =
Image

kao =
Image

takav =
Image

to =
Image

kako =
Image

u cilju =
Image

namjena =
Image

raspodjele =
Image

raspored =
Image


aranžman =
Image

rješavanje =
Image

rješenje =
Image

definicija =
Image

definiranje =
Image

definirano =
Image

definiran
Image

definitivno =
Image

vrijeme =
Image

vrijeme = tokom = je = ima = mora = bilo = bude = kao = takav = to = kako = u cilju = namjena =
raspodjele = raspored = aranžman = rješavanje = rezolucija = definicija = definiranje = definirano =
definiran = definitivno = vrijeme
Last edited by sitninčine on 30/05/2012 18:52, edited 1 time in total.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#141 Re: VRIJEME

Post by Gaia »

vrijeme je kružno, i aplikacija 3D realnosti. :wink:
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#142 Re: VRIJEME

Post by Platformas »

DJERDAN wrote:
Prema Einsteinovim formulama teorije relativiteta to je moguce radi vremenske dilatacije.Prema njegovoj teoriji
kada bi se svemirski brod kretao bas brzinom svjetlosti vrijeme bi stalo.To je nesto sto je meni licno najteze shvatiti.I dalje ako bi se svemirski brod kretao brzinom vecom od brzine svjetlosti vrijeme bi teklo unatrag.Medjutim prema Einsteinu to je nemoguce jer se po njegovom misljenju nista ne moze kretati niti brzinom svjetlosti niti vecom od nje.Svojom teorijom relativiteta Einstein je dobro uzdrmao Njutnove zakone ,ali ih nije u cjelosti pobio,nego samo u onom dijelu gdje je brzina bliska brzini svjetlosti.Kao sto rekoh prema Einsteinu se nista ne moze kretati brzinom vecom od brzine svjetlosti.Medjutim pronalaskom cestice "neutrino" od strane naucnika u CERN za koju iako ne bas sasvim sigurno tvrde da se krece brze od svjetlosti,mogla bi i Einsteinova teorija relativiteta doci u pitanje ili mozda neki njen dio.I u ovom slucaju teoretski bi bilo moguce putovati u proslost.Ali po mom misljenju ne bi se opet moglo ici u neku daleku proslost posto bi brzina kretanja trebala vjerovatno biti dosta veca od brzine svjetlosti.Znaci da bi nam opet za putovanje u proslost bile potrebne precice u vidu crvotocina.I sada kad bi se desilo da mi odemo u proslost prije svog rodjenja i kad bi sreli svog djeda i kad bi ga ubili onda prema jednoj hipotezi desilo bi se da mi automatski prestanemo da postojimo sto je na neki nacin razumljivo i logicno,ali to povlaci i drugi dio,da mi onda ako ne postojimo nismo mogli putovati kroz vrijeme pa ni ubiti djeda.U vezi ovoga nisam nigdje nasao razumno objasnjenje. Postoji i druga hipoteza a to je da bismo mi ubistvom svoga djeda zaista automatski nestali ali u postojecem svemiru,medjutim mi bi tim cinom automatski stvorili novi paralelni svemir u kojem mi ne bismo nestali,ali se vjerovatno ne bismo vise mogli vratiti tamo odakle smo dosli.
I da ubijes svog djeda ti bi opet postojao jer si ti u drugoj dimenziji u odnosu na njeg. Bar tako vidjo u ovim dokumentarcima.




Post Reply