VRIJEME

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#26 Re: VRIJEME

Post by dr.gog »

prestanite odmah :D

Nazad na temu :)
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#27 Re: VRIJEME

Post by idealnaM »

Ateista wrote:
idealnaM wrote:Tebi je muzički ukus dokaz napredka i evoluiranja :-) ...vao...i jedno i drugo nije dio moga mentaliteta,niti muzickog ukusa,iz više razloga...da ne nabrajam...samo,tvoj pokusaj nekog"omalovažavanja"po ovom pitanju je jadan :D
Nije to samo stvar ukusa, ja sam muzicar i moj pogled na muziku je puno drugaciji od tvog, ja puno bolje razumijem muziku i na jedan drugaciji nacin mogu da je osjetim i dozivim na koji ti vjerovatno ne mozes, a dajes sebi za pravo da komentarises nesto sto ne razumijes...

Jeli ti ovo mozda poznato, samo sa malo zamijenjenim ulogama? :-)
Odkud tebi ideja da govoriš o tuđem mentalitetu samo na osnovu toga ,sto mu se ne svidja muzika koja se tebi svidja... 8) ...


Eto neću više :cry:
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#28 Re: VRIJEME

Post by Vitamin C »

idealnaM wrote:Vi ste vjerovatno zastupnik gosp.Ateiste...
Zastupnik sam isključivo sebe i svoga i ograđujem se od bilo koga i bilo čega na ovom forumu.
idealnaM wrote:To što me Vi smatrate neozbiljnim diskutantom,je Vaša i samo Vaša stvar. :D
QUI JACET IN TERA NON HABET UNDE CADET :thumbup:
Ugodan dan i Vama.
Naklon. :)
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#29 Re: VRIJEME

Post by zalizani »

Neko mi je jednom rekao da je vrijeme grabezljivac koji vreba na nase zivote.
Mislim da je ono nas suputnik. Putuje s nama i podsjeca nas da njegujemo svaki trenutak.
Nije vazno sto ostavljamo za sobom, nego kako smo zivjeli. Napokon, mi smo samo smrtnici!

Picard Farragutu.
Dvojica za teleportaciju.

:D :D :D
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#30 Re: VRIJEME

Post by Ateista »

Fakar, ja se nafurao da je ovo tema o Pink Floyd-u. :D
Izvinjavam se necu vise, samo da pojasnim i zavrsio sam.

@idealnaM
Ona obrada i sve vezano za to je bila obicna zezancija, nadam se da si to skontala, dok je svo ostalo subjektivno izdizanje PF-a bila samo mala paralela sa jednom drugom temom na kojoj sam i pomenuo PF, da ti pokazem koliko stvari mogu biti subjektivne, nadam se da ti to ne treba crtati.

I samo vrijeme je jako subjektivno...

EDIT: Da ne bude zabune, izvinjenje je upuceno pokretacu teme. :D
Last edited by Ateista on 31/07/2009 14:12, edited 1 time in total.
User avatar
idealnaM
Posts: 676
Joined: 07/07/2009 01:16
Location: zaKavdak

#31 Re: VRIJEME

Post by idealnaM »

Ateista wrote:Fakar, ja se nafurao da je ovo tema o Pink Floyd-u. :D
Izvinjavam se necu vise, samo da pojasnim i zavrsio sam.

@idealnaM
Ona obrada i sve vezano za to je bila obicna zezancija, nadam se da si to skontala, dok je svo ostalo subjektivno izdizanje PF-a bila samo mala paralela sa jednom drugom temom na kojoj sam i pomenuo PF, da ti pokazem koliko stvari mogu biti subjektivne, nadam se da ti to ne treba crtati.

I samo vrijeme je jako subjektivno...
Divim ti se. :mrgreen:
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#32 Re: VRIJEME

Post by andrija2007 »

Ljudi kažu: Vrijeme prolazi! A Vrijeme kaže: Ljudi prolaze!
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#33 Re: VRIJEME

Post by mostarac »

Mozemo li se vratiti u proslost? Mozemo, samo u drugoj dimenziji i tako necemo moci ubiti svog djeda :D

Znam ovo je malo SF, al ima da nam unuci putuju kroz vrijeme sve u 16 :D
Mozda su sad tu vec negdje oko nas i gledaju nas :P
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#34 Re: VRIJEME

Post by Ateista »

andrija2007 wrote:Ljudi kažu: Vrijeme prolazi! A Vrijeme kaže: Ljudi prolaze!
:thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#35 Re: VRIJEME

Post by Ateista »

mostarac wrote:Mozemo li se vratiti u proslost? Mozemo, samo u drugoj dimenziji i tako necemo moci ubiti svog djeda :D

Znam ovo je malo SF, al ima da nam unuci putuju kroz vrijeme sve u 16 :D
Mozda su sad tu vec negdje oko nas i gledaju nas :P
Teoretski, ali samo teoretski, postoji mogucnost gledanja proslosti. Na neki nacin, sve sto vidimo je proslost, zavisno od toga koliko je daleko, zbog potrebnog vremena da svjetlost dodje do nas. E sad, kada bi bilo moguce putovati brze od svjetlosti, mogli bismo prestici sopstvenu svjetlost i vidjeti sebe ili bio sta drugo u proslosti.

Medjutim, prema mom drugu Albertu, tako nesto je nemoguce, osim ako se ne otkrije neka crvotocina pa bas u trenutku prebaci na neko udaljeno mjesto u svemiru sa kojeg cemo nekim supermocnim teleskopima posmatrati zemlju i vidjeti ono sto se vec dogodilo...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#36 Re: VRIJEME

Post by mostarac »

Kontam ja tebe drug, a ponesto znam i o ucenju naseg druga Alberta, al i ono sto je Albert otkrio je samo nekoliko desetljeca pa i manje, prije njega djelovalo kao ludost i besmislica. Newtonova mehanika se smatrala neprikosnovenom, al vrijeme je ipak da nakon 50-60 godina fizika ponudi svijetu jednog onako bas giganta :D Dugo je susa. Ima velikih otkrica naravno i ima genijalaca, ali Sredinger je bio zadnji onako bas da se gigantom moze nazvat.
zato kazem da ono sto nama danas djeluje cudno i nemoguce i SF, da to sutra nasoj djeci mozda bude najnormalnija stvar. ja sam siguran, da ako se medjusobno ne istrijebimo, ljudi ce naci nacina kako da putuju brze i prelaze vece udaljenosti i kako da se nalaze na dva mjesta istovremeno. To sad jeste domen bajki, ali ko zna, mozda sutra nece biti i mozda se vec zaljuljao uz kolijevci neki genije koji ce to da nama omoguci :)
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#37 Re: VRIJEME

Post by Ateista »

mostarac wrote:Kontam ja tebe drug, a ponesto znam i o ucenju naseg druga Alberta, al i ono sto je Albert otkrio je samo nekoliko desetljeca pa i manje, prije njega djelovalo kao ludost i besmislica. Newtonova mehanika se smatrala neprikosnovenom, al vrijeme je ipak da nakon 50-60 godina fizika ponudi svijetu jednog onako bas giganta :D Dugo je susa. Ima velikih otkrica naravno i ima genijalaca, ali Sredinger je bio zadnji onako bas da se gigantom moze nazvat.
zato kazem da ono sto nama danas djeluje cudno i nemoguce i SF, da to sutra nasoj djeci mozda bude najnormalnija stvar. ja sam siguran, da ako se medjusobno ne istrijebimo, ljudi ce naci nacina kako da putuju brze i prelaze vece udaljenosti i kako da se nalaze na dva mjesta istovremeno. To sad jeste domen bajki, ali ko zna, mozda sutra nece biti i mozda se vec zaljuljao uz kolijevci neki genije koji ce to da nama omoguci :)
To svakako, ko zna sta nas jos ceka, kakve ce biti nove tehnologije i slicno.

Moj post se odnosio na ono o cemu sad mozemo teoretski razmisljati, na osnovu trenutnog znanja koje covjecanstvo ima, ali definitvno stoji i to da cemo u buducnosti mozda puno bolje shvatiti vrijeme nego sad i naci nacin da ga nekako kontrolisemo... :)
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#38 Re: VRIJEME

Post by andrija2007 »

idealnaM wrote:
Ateista wrote:
Vitamin C wrote:


Tired of lying in the sunshine staying home to watch the rain
You are young and life is long and there is time to kill today
And then one day you find ten years have got behind you
No one told you when to run, you missed the starting gun

And you run and you run to catch up with the sun, but its sinking
And racing around to come up behind you again
The sun is the same in the relative way, but youre older
Shorter of breath and one day closer to death

Every year is getting shorter, never seem to find the time
Plans that either come to naught or half a page of scribbled lines
Hanging on in quiet desperation is the english way
The time is gone, the song is over, thought Id something more to say
:thumbup: :thumbup:
LSD im prosirio "granice svijesti"..impresivan text... :lol:[/quote]

Eto po "teoriji" ove "vrle i ćudoredne" dame, članovi grupe Pink Floyd su obični narkomani bez talenta, jer, po njoj
da nisu uzimali LSD, ništa vrijedno ne bi komponovali. To isto vjerovatno vrijedi i za Beatles-e, Rolling stones-e, Bob Dylana, Jimmy Hendrix-a i još stotine i stotine ako ne i hiljade neprikosnovenih muzičkih talenata.
Zašto onda muzičari sadašnjice, koji se mnogo žešće drogiraju težim i štetnijim drogama od LSD-ja, raznorazni reperi
i šta ti ja znam, ne komponuju bar približno kvalitetnu muziku kao gore navedeni.
Jedno pitanje za "Idealnu"M: U čemu si ti to "idealna", u mentalnoj skučenosti?

P.S. Ja lično ne odobravam upotrebu bilo kakvih droga, niti ih koristim.
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#39 Re: VRIJEME

Post by 2407 »

Koga interesuje i kome nije mrsko citati, ovdje se nalazi jedna interesantna analiza(mozda prije dekonstrukcija) pojma vremena od strane vodeceg anarho-primitivistickog mislioca John Zerzan-a.

Vrijeme kao izvor nezadovoljstva

Pozdrav
User avatar
Vitamin C
Posts: 921
Joined: 13/05/2009 09:50
Location: Na prozoru, u ogledalu, pred vratima

#40 Re: VRIJEME

Post by Vitamin C »

andrija2007 wrote:Eto po "teoriji" ove "vrle i ćudoredne" dame, članovi grupe Pink Floyd su obični narkomani bez talenta, jer, po njoj
da nisu uzimali LSD, ništa vrijedno ne bi komponovali. To isto vjerovatno vrijedi i za Beatles-e, Rolling stones-e, Bob Dylana, Jimmy Hendrix-a i još stotine i stotine ako ne i hiljade neprikosnovenih muzičkih talenata.
Zašto onda muzičari sadašnjice, koji se mnogo žešće drogiraju težim i štetnijim drogama od LSD-ja, raznorazni reperi
i šta ti ja znam, ne komponuju bar približno kvalitetnu muziku kao gore navedeni.
Jedno pitanje za "Idealnu"M: U čemu si ti to "idealna", u mentalnoj skučenosti?

P.S. Ja lično ne odobravam upotrebu bilo kakvih droga, niti ih koristim.
:)
:thumbup:
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#41 Re: VRIJEME

Post by andrija2007 »

QUI JACET IN TERA NON HABET UNDE CADET :thumbup: IdealnaM,


Fraza koju navodiš na latinskom jeziku, ispravno se piše ovako: QUI IACET IN TERRA NON HABET UNDE CADET,
pozdrav, Andrija.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42 Re: VRIJEME

Post by Ateista »

2407 wrote:Koga interesuje i kome nije mrsko citati, ovdje se nalazi jedna interesantna analiza(mozda prije dekonstrukcija) pojma vremena od strane vodeceg anarho-primitivistickog mislioca John Zerzan-a.

Vrijeme kao izvor nezadovoljstva

Pozdrav
Ako si vec procitao, moze li kakvo kratko objasnjenje?

Ko ce onoliko citati. :-)
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#43 Re: VRIJEME

Post by 2407 »

Ateista wrote:
2407 wrote:Koga interesuje i kome nije mrsko citati, ovdje se nalazi jedna interesantna analiza(mozda prije dekonstrukcija) pojma vremena od strane vodeceg anarho-primitivistickog mislioca John Zerzan-a.

Vrijeme kao izvor nezadovoljstva

Pozdrav
Ako si vec procitao, moze li kakvo kratko objasnjenje?

Ko ce onoliko citati. :-)
Preporucio bi ti da procitas kada nadjes vremena jer se radi o interesantnom tekstu. Uglavnom vrijeme ne postoji, ono je produkt civilizacije i tu je samo da nas porobi. To bi mogle biti osnovne teze, ali je sire od ovoga. Zerzan ima dobru argumentaciju citirajuci neke od najvecih svjetskih umova.
...Einstein je, priznajući neprimjerenost vlastita odgovora, često definirao vrijeme kao ono što se mjeri satom...
:)
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#44 Re: VRIJEME

Post by bogumil-8 »

promašaj wrote:Da li je vrijeme prolazno ili vječno a mi prolazni a vrijeme stoji....?
@promašaj, jesu li tebe učili kako se postavlja upitna rečenica?
Po mom shvatanju vrijeme postoji samo kao posljedica promjena! Kako su promjene vječne i nezaustavljive to mu dođe i da je "vrijeme vječno" ( u duhu onog kako ti pitaš).
promašaj wrote:Ono za naše pojmove prolazi ide naprijed a može li se ono vratiti....?
Vrijeme ne prolazi, vrijeme ne ide, vrijeme se ne kreće (te zbog toga za vrijeme ne postoji naprijed nazad).
Šta je vrijeme?!
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#45 Re: VRIJEME

Post by NIN »

Mnogo manje filozofije i puno vise fizike i imat cete odgovore na sva svoja pitanja koja imaju veze sa pojmom vremena! :D

'Nako usput, cisto da se zna, vrijeme je fizikalna cinjenica i ono ima svoj pravac iz cega proizilazi da su proslost i buducnost distinktni konstrukti. Takodjer, ono sto je bitno za nasu percepciju vremena je to da je ono relativno - svako ga od nas percipira na drugaciji nacin i to je fakt, sto sa filozofsko-psiholoskog aspekta, tako i sa onog tehnickog (recimo, ljudi koji zive na visim nadmorskim visinama brze stare* jer njihovo vrijeme brze tece od vremena koje tece na nizim nadmorskim visinama ako znamo da je gravitacija ta koja ga usporava). Ostali faktori koji uticu na vrijeme sa tehnickog aspekta su jos i masa i brzina tijela. Itd... Kome je teska teorija relativiteta onda je sasvim dovoljno se podsjetiti/upoznati sa mnogo jednostavnijim zakonima termodinamike. :wink:

Dakle, vrijeme itekako da postoji i ono je fakticki jedna od dimenzija makro svijeta kojeg smo dio (fizicari nas uce da nas svijet nije trodimenzionalan nego cetverodimenzionalan** jer smatraju da je vrijeme upravo ta cetvrta dimenzija koja se uzima u obzir prilikom formulisanja fizikalnih zakona koji cine nas svemir).

Pozdrav...


*Radi se o milionitim djelicima sekunde koji sa naseg aspekta nemaju nikakav znacaj.
** Pogledati pod Prostor-vrijeme.
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#46 Re: VRIJEME

Post by bogumil-8 »

"Nako usput, čisto da se zna": vrijeme nije fizička već logička činjenica, činjenica koju formira ljudska svijest.
Moja definicija pojma vrijeme:
Vrijeme je odraz promjena (fizičke stvarnosti) u ljudskoj svijesti!
Pojam – vrijeme, ima mnogo šire značenje od pojma: vrijeme u fizici.
Vrijeme kao fizička veličina, širi je pojam od pojma vrijeme koji se koristi u Specijalnoj teoriji relativnosti. U STR se koriste i drugi „podpojmovi“ pojma vrijeme.
Da bi mogli pričati o pojmu vrijeme, kao fizičkoj veličini (a ne „fizičkoj činjenici“ kak si napisao) morali bi se usaglasiti o sadržaju tog pojma. Ukoliko ne pričamo o istom sadržaju (istom značenju pojma vrijeme) onda bi to bio samo – „razgovor gluhih“.
Prije bilo kakvog razgovora preispitajmo shvatanja osnovnih pojmova i „fizičkih činjenica“.
Vrijeme, baš kao i pravac objektivno ne postoji (zato i nemože imati „svoj pravac“ kako si naveo).
Ako neznamo kazati šta je vrijeme, onda bar pokušajmo kazati šta nije: vrijeme nije broj, parametar, podatak, koordinata, nije četvrta dimenzija u kvadri-vektoru „prostorvrijeme“.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#47 Re: VRIJEME

Post by NIN »

bogumil-8 wrote:"Nako usput, čisto da se zna": vrijeme nije fizička već logička činjenica, činjenica koju formira ljudska svijest.
Moja definicija pojma vrijeme:
Vrijeme je odraz promjena (fizičke stvarnosti) u ljudskoj svijesti!
Pojam – vrijeme, ima mnogo šire značenje od pojma: vrijeme u fizici.
Vrijeme kao fizička veličina, širi je pojam od pojma vrijeme koji se koristi u Specijalnoj teoriji relativnosti. U STR se koriste i drugi „podpojmovi“ pojma vrijeme.
Da bi mogli pričati o pojmu vrijeme, kao fizičkoj veličini (a ne „fizičkoj činjenici“ kak si napisao) morali bi se usaglasiti o sadržaju tog pojma. Ukoliko ne pričamo o istom sadržaju (istom značenju pojma vrijeme) onda bi to bio samo – „razgovor gluhih“.
Prije bilo kakvog razgovora preispitajmo shvatanja osnovnih pojmova i „fizičkih činjenica“.
Vrijeme, baš kao i pravac objektivno ne postoji (zato i nemože imati „svoj pravac“ kako si naveo).
Ako neznamo kazati šta je vrijeme, onda bar pokušajmo kazati šta nije: vrijeme nije broj, parametar, podatak, koordinata, nije četvrta dimenzija u kvadri-vektoru „prostorvrijeme
“.
Ah da, previdjeh cinjenicu da sam na Filozofiji. :lol:

Nego druze moj, ono cisto reda radi, moram ti reci da ako mislis da budes iole ozbiljno shvacen onda bi ipak trebao paziti pa ne pisati nesto poput vrijeme, baš kao i pravac objektivno ne postoji. Mislim, jest da je podforum filozofija ali, brat bratu, ne ide. Vrijeme jeste fizikalna cinjenica i ono zasigurno ima pravac!* Ako meni ne vjerujes onda se posavjetuj sa relevantnom literaturom i mani se filozofiranja.

A i ja budala pa dodjoh 'vam... :-)


* Pogledati Zakone termodinamike.
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#48 Re: VRIJEME

Post by bogumil-8 »

Sve, na šta me upućuješ, isčitavao sam u više navrata. Ćao!
----
Edit: Pravac (dakle ni ose: x, y, z) ne postoji, ne postoji pravougli koordinatni sistem (ne postoji ni kvadri-vektor: x, y, z, t).
Mnogi poistovjećuju apstraktno i konkretno (zamišljeno sa stvarnim).
User avatar
serafim prvi
Posts: 39
Joined: 03/03/2010 16:53

#49 Re: VRIJEME

Post by serafim prvi »

Vrjeme je izvjesna proslost , neizvjesna buducnost i beskonacno mala sadasnjost .
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#50 Re: VRIJEME

Post by walkabout »

vrijeme je brzina promjene...prvi izvod druge (glavne) velichine/funkcije...
Post Reply