Vrh Trebevića

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#51 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

chuchumbamayumbe wrote:Puhova ravan, može li objašnjenje gdje se nalazi, ako može prikaz na Google Earth, to bi bilo najlakše?!
HVALA!
Drug to sam već objašnjavao, ali evo još jednom. Dakle prođeš Brus glavnom cestom i malo prije Jasika ima mali put na desnu stranu i samo tim putem uzbrdo, prvo naiđete na česmu(postavljao sliku) a malo iznad česme je Puhova ravan i nevjerovatno kako tu uvjek puše vjetar, ljudi su mi pričali da mora te da čučnete koliko jako zna puhati.
Ako profuliš malo prije Jasika imaš tablu na kojoj piše likovna kolonija na desnu stranu i to je pl. dom u kojem uvjek ima domar i spreman je dati sve informacije.
Pozdrav!!
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#52 Re: Vrh Trebevića

Post by chuchumbamayumbe »

HVALA, HVALA!
Nadam se da će sutra biti lijepo vrijeme i da ću se snaći!
:thumbup:
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#53 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

Druga je gnojištarka, jestiva gljiva, ali se ne smije konzumirati uz alkohol.

Drug ako ćeš sutra ići ovu gljivu gnojištarka sam našao odmah kad kreneš sa ceste uzbrdo prema Puhovoj ravni sa desne strane puta ćeš naći dva-tri komada, malo siđi sa puta.
Poslije drvene česme kad izađeš na ravan naći ćeš divlji šampinjon i sunčanicu, mada je u nedjelju bila neka ekipa od 4-5
ljudi koji su baš izašli da beru gljive, nadam se da je nešto i ostalo.
Pregledaj ove moje postove na ovoj temi pa će ti još biti jasnije kako doći na Puhovu ravan.
Pozdrav!!!
User avatar
seba
Posts: 851
Joined: 07/12/2006 17:33

#54 Re: Vrh Trebevića

Post by seba »

zagordark wrote:
schtab wrote:bio ja ljetos, sliko...veceras kad uhvatim vremena postavicu nekoliko slika...

ovi sto su bili, jestel obilazili one artiljerijske polozaje iz austrougarske? :thumbup:
Ja sam ove godine išao iz više pravaca uglavnom sa Brusa pa sam tako išao Brus- Izvor Krčmarica-Dobre Vode-Brus, Brus-Krčmarica-Puhova ravan-Brus, Brus- Krčmarica-Dobre Vode- Tri Budalaša-Brus, Jasik-Puhova ravan-Vrh Trebevića-Jasik,
Brus- Dobre vode-Dom Vaso Miskin-Vrh Trebevića-Dobre vode a ove manje relacije će mo zanemariti ali nigdje nisam naišao na te austrougarske bunkere. Daj pojasni u kom djelu se nalaze?
Pozdrav!
Ako misliš na stare austrougarske artiljerijske položaje,oni se nalaze na pravcu Dobre Vode-Preko Grebena.Negdje na pola puta kada ideš ovim pravcem naići češ na oznaku koja pokazuje pravac za te položaje.Jučer bio i vidio tu oznaku :)
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#55 Re: Vrh Trebevića

Post by El_comadante »

gledao sam na TVSA vezano za deminiranje terena i oni rekoše da su očistili vezano za Trebević i kažu da su očistili ono što pripada Starom Gradu i Centru, odnosno gradu Sarajevu, a da neznaju kakva je situacija na područiju Istočnog Sarajeva. pa eto da znate.
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#56 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

seba wrote:
zagordark wrote:
schtab wrote:bio ja ljetos, sliko...veceras kad uhvatim vremena postavicu nekoliko slika...

ovi sto su bili, jestel obilazili one artiljerijske polozaje iz austrougarske? :thumbup:
Ja sam ove godine išao iz više pravaca uglavnom sa Brusa pa sam tako išao Brus- Izvor Krčmarica-Dobre Vode-Brus, Brus-Krčmarica-Puhova ravan-Brus, Brus- Krčmarica-Dobre Vode- Tri Budalaša-Brus, Jasik-Puhova ravan-Vrh Trebevića-Jasik,
Brus- Dobre vode-Dom Vaso Miskin-Vrh Trebevića-Dobre vode a ove manje relacije će mo zanemariti ali nigdje nisam naišao na te austrougarske bunkere. Daj pojasni u kom djelu se nalaze?
Pozdrav!
Ako misliš na stare austrougarske artiljerijske položaje,oni se nalaze na pravcu Dobre Vode-Preko Grebena.Negdje na pola puta kada ideš ovim pravcem naići češ na oznaku koja pokazuje pravac za te položaje.Jučer bio i vidio tu oznaku :)
Daj mi malo pobliže objasni na koju stranu od izvora Dobre vode ideš? Dali se ide malo uzbrdo pa lijevo prema izvoru Tri budalaša ili uzbrdo pravo prečicom prema vrhu Trebevića. Koliko se ja sjećam da sam taj putokaz(Greben) vidio negdje poslije Tri budalaša? Koliko vremenski ima od Dobrih voda do Grebena a koliko onda do tih austrougarskih položaja i jel se i tim pravcem može doći na vrh i dokle si ti stiga?
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#57 Re: Vrh Trebevića

Post by Broj 1 »

Kako citam, vidi se da malo poznajete Trebevic.
Sto se tice austrougarskih rovova, oni se protezu citavim grebenom Trbevica, pocevsi od Zlatista, gdje nekad bio vojni poligon, zatim idu prema kuli na Dolovima i dalje grebenom do vrha Trebevica. istina je da su mnogi zatrpani i osteceni ali se recimo iduci grebenom sa vrha prema dolovima jasno vidi ta linija. I dan danas postoji sumski put - serpentine,koje idu od Dobrih Voda, koje su sluzile za izvlacenje topova.
Mi smo kao djeca znali po tim rovovima znali naci granate jos od prvog rata, sto topovske sto minobacacke.
Samo da napomenem za vrelo Krcmarica, najlakse se stizalo preko bankarskog doma koji se nalazio iza Brusa , tamo preko puta one livade sto se spustala prema Dovlicima.
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#58 Re: Vrh Trebevića

Post by Broj 1 »

Ja koliko se sjecam Puhova Ravan se nalazila na sedlu ispod vrha Trebevica , sa juzne stranedo koje se najbrze dolazilo od planinarskog doma Celina- PD Igman sa Vratnika.
To sedlo se vidi iz grada, recimo sa alipasinog Polja. Nekad je tu bilo na desetine bikova i konja na ispasi. Najljepse je bilo bos hodati po onoj tankoj i gustoj travi.
Last edited by Broj 1 on 30/09/2009 19:50, edited 1 time in total.
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#59 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

chuchumbamayumbe wrote:HVALA, HVALA!
Nadam se da će sutra biti lijepo vrijeme i da ću se snaći!
:thumbup:
Ide li ti juče na Trebević i nađe li Puhovi ravan?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#60 Re: Vrh Trebevića

Post by chuchumbamayumbe »

zagordark wrote:
chuchumbamayumbe wrote:HVALA, HVALA!
Nadam se da će sutra biti lijepo vrijeme i da ću se snaći!
:thumbup:
Ide li ti juče na Trebević i nađe li Puhovi ravan?
Jok, nešto iskrslo, nisam stigao.
Nadam se da će ovo lijepo vrijeme da potraje, možda odem sutra ili prekosutra!
:)
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#61 Re: Vrh Trebevića

Post by black »

chuchumbamayumbe wrote:.
Nadam se da će ovo lijepo vrijeme da potraje, možda odem sutra ili prekosutra!
:)
ne uzdaj se..kazu u petak kisha..i vrlo moguce je, evo mi sijeva u nozi citav dan
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#62 Re: Vrh Trebevića

Post by andrija2007 »

Je li se iko spustio sa vrha Trebevića niz južne padine pa do jahorinske ceste, je li i to deminirano, zna li ko, ja sam
se rado spuštao na taj način prije rata?
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#63 Re: Vrh Trebevića

Post by Broj 1 »

U stvari Puhova Ravan je sa te juzne strane. Nisam silazio sa juzne strane poslije rata, jebiga sa jednom nogom ne ide.
Broj 1
Posts: 371
Joined: 15/09/2009 20:50

#64 Re: Vrh Trebevića

Post by Broj 1 »

Zna li neko da li je ziv onaj cuvar tornja na vrhu Trebevica, zvali smo ga Rocko? Vise je visio u pl. domu nego sto je cuvao toranj, pogotovo kad je bilo planinara i muzike. Zna ga Pertef dobro.
Cuo sam da je bio cedo od prvih dana.
Stanovao je u onom selu kad se sidje sa vrha iza pl. doma Celina.
andrija2007
Posts: 1717
Joined: 16/10/2008 13:13

#65 Re: Vrh Trebevića

Post by andrija2007 »

Broj 1 wrote:U stvari Puhova Ravan je sa te juzne strane. Nisam silazio sa juzne strane poslije rata, jebiga sa jednom nogom ne ide.
Hvala za odgovor, žao mi je zbog poteškoće koju imaš, ne daj se! :thumbup:
Pozz, Andrija.
User avatar
seba
Posts: 851
Joined: 07/12/2006 17:33

#66 Re: Vrh Trebevića

Post by seba »

zagordark wrote:
seba wrote:
zagordark wrote:bio ja ljetos, sliko...veceras kad uhvatim vremena postavicu nekoliko slika...

ovi sto su bili, jestel obilazili one artiljerijske polozaje iz austrougarske? :thumbup:
Ja sam ove godine išao iz više pravaca uglavnom sa Brusa pa sam tako išao Brus- Izvor Krčmarica-Dobre Vode-Brus, Brus-Krčmarica-Puhova ravan-Brus, Brus- Krčmarica-Dobre Vode- Tri Budalaša-Brus, Jasik-Puhova ravan-Vrh Trebevića-Jasik,
Brus- Dobre vode-Dom Vaso Miskin-Vrh Trebevića-Dobre vode a ove manje relacije će mo zanemariti ali nigdje nisam naišao na te austrougarske bunkere. Daj pojasni u kom djelu se nalaze?
Pozdrav!
Ako misliš na stare austrougarske artiljerijske položaje,oni se nalaze na pravcu Dobre Vode-Preko Grebena.Negdje na pola puta kada ideš ovim pravcem naići češ na oznaku koja pokazuje pravac za te položaje.Jučer bio i vidio tu oznaku :)
Daj mi malo pobliže objasni na koju stranu od izvora Dobre vode ideš? Dali se ide malo uzbrdo pa lijevo prema izvoru Tri budalaša ili uzbrdo pravo prečicom prema vrhu Trebevića. Koliko se ja sjećam da sam taj putokaz(Greben) vidio negdje poslije Tri budalaša? Koliko vremenski ima od Dobrih voda do Grebena a koliko onda do tih austrougarskih položaja i jel se i tim pravcem može doći na vrh i dokle si ti stiga?[/quote]

Ovako,od Dobrih voda se ide pravo kroz šumu prečicom prema vrhu Trebevića.Ne ideš na Tri budalaša jer su ti oni sa desne strane.Do same table sa oznakom za austrougarske položaje se može doći za nekih 30-45 minuta,ali sve zavisi u kakvoj si kondiciji.A,od table ti ne treba više od 5 min do samih položaja.Dalje,od tih položaja do samog vrha je malo strmiji teren(ništa strašno),pa ti onda do samog vrha Trebevića,Vrh Sofe 1629 m,treba još nekih 30 min(strmiji teren već sam rekao).Sve u svemu,od Dobrih voda do vrha Sofe 1629 m je nekih 60-75 min,ali bržim tempom,a ako ideš malo sporije onda računaj 90 min ili duže što opet zavisi od kondicije.Ja sam na ovaj način došao od Dobrih voda preko grebena do samog najvišeg vrha Trebevića.Ako ti još šta treba objasniti,možeš ići na PM da ne šiljimo previše ovako :)
zagordark
Posts: 107
Joined: 28/03/2008 23:46

#67 Re: Vrh Trebevića

Post by zagordark »

Seba hvala na pojašnjenju!!!
User avatar
seba
Posts: 851
Joined: 07/12/2006 17:33

#68 Re: Vrh Trebevića

Post by seba »

zagordark wrote:Seba hvala na pojašnjenju!!!
Nema na čemu.Uvijek spreman pomoći :)
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#69 Re: Vrh Trebevića

Post by Banksy »

El_comadante wrote: gledao sam na TVSA vezano za deminiranje terena i oni rekoše da su očistili vezano za Trebević i kažu da su očistili ono što pripada Starom Gradu i Centru, odnosno gradu Sarajevu, a da neznaju kakva je situacija na područiju Istočnog Sarajeva. pa eto da znate.
Katastrofa ... hvala za informaciju.
sjever76
Posts: 332
Joined: 30/10/2007 12:45

#70 Re: Vrh Trebevića

Post by sjever76 »

nema sta biti katstrofa.na njihovom podruciju nije bila linija razgranicenja pa samim tim vjerovatnoca za mine je skroz minimalna.eventualno oko kule zlatiste ali je i to ocisceno jer dodo izgleda gore planira napraviti neki rezidencijalni objekat u vlasnistvu vlade rs-a.
pricam neki dan sa jednim nasim lokalcem gore i on mi kaze da je to 100% sve ocisceno jer su oni vodili fantasticnu evidenciju o minama pa je posao bio dosta olaksan sa tom cinjenicom.lik inace u slobodno vrijeme krade drva oko bob staze :D a kad sam ga ja pitao o tim stvarima jedva je govorio koliko se bio natrpao.
User avatar
Ateista
Posts: 46585
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#71 Re: Vrh Trebevića

Post by Ateista »

Nego, zar ima i dio trebevica koji pripada federaciji? Nisam znao.
sjever76
Posts: 332
Joined: 30/10/2007 12:45

#72 Re: Vrh Trebevića

Post by sjever76 »

pa ako nisi iz sarajeva onda nije ni cudo sto ne znas :D
federalni dio je sve oko vidikovca,bob staze,prvi sumar,colina kapa i kompletan taj potez do zlatista koji pripada rs-u.iznad ceste je rs ja mislim sve jedno 90%.
na samoj velikoj krivini gdje se odvaja putic prema vidikovcu i gdje je ubrdica prema brusu je granica. brus, jasik itd je rs.
inace ako ides iz grada autom preko vraca tu medjuentitetsku nevidljivu liniju predjes jedno 10 puta :roll:
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#73 Re: Vrh Trebevića

Post by VjecitiStudent »

sjever76 wrote:pa ako nisi iz sarajeva onda nije ni cudo sto ne znas :D
federalni dio je sve oko vidikovca,bob staze,prvi sumar,colina kapa i kompletan taj potez do zlatista koji pripada rs-u.iznad ceste je rs ja mislim sve jedno 90%.
na samoj velikoj krivini gdje se odvaja putic prema vidikovcu i gdje je ubrdica prema brusu je granica. brus, jasik itd je rs.
inace ako ides iz grada autom preko vraca tu medjuentitetsku nevidljivu liniju predjes jedno 10 puta :roll:
"Dobre vode" su takodjer u Federaciji.
sjever76
Posts: 332
Joined: 30/10/2007 12:45

#74 Re: Vrh Trebevića

Post by sjever76 »

evo koga zanimaju granice:

http://www.openstreetmap.org/?lat=43.85 ... rs=B000FTF

mada generalno mislim da se sa tim ne treba nesto puno zamajavti pogotovo svi mi ljubitelji ove planine.trebevici je bio i ostace najljepsa sarajevska planina bez obzira koja opstina ili entitet ima jurisdikciju nad pojedinim dijelovima planine.
slazem se da postoje odredjene opasnosti jer na podrucijima oko entitetskih granica cvjeta kriminal svih oblika ali i to sve bi se smanjilo masovnijim odlaskom sarajlija na ovu lokaciju.
malo je gradova na svijetu gdje za 10 minuta autom iz centra dolazite do skoro neprohodne borove sume.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#75 Re: Vrh Trebevića

Post by VjecitiStudent »

Post Reply