Vraćanje avansa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#1 Vraćanje avansa

Post by MrsJ »

Ima li prodavac obavezu vraćanja uplaćenog avansa ako kupac iz privatnih razloga odustane od kupovine? Nije napravljen nikakav ugovor, samo posjedujem priznanicu da je uplaćen avans.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#2 Re: Vraćanje avansa

Post by ado_sar »

MrsJ wrote:Ima li prodavac obavezu vraćanja uplaćenog avansa ako kupac iz privatnih razloga odustane od kupovine? Nije napravljen nikakav ugovor, samo posjedujem priznanicu da je uplaćen avans.
Ako bi se avans vracao, koja bi onda bila njegova svrha?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#3 Re: Vraćanje avansa

Post by muminovic »

MrsJ wrote:Ima li prodavac obavezu vraćanja uplaćenog avansa ako kupac iz privatnih razloga odustane od kupovine? Nije napravljen nikakav ugovor, samo posjedujem priznanicu da je uplaćen avans.
Propada, nisi trebao davati ako neces.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#4 Re: Vraćanje avansa

Post by MrsJ »

Ne tražim pametovanje nego pitam sa pravnog aspekta. Novac je dat da bi se rezervisalo, ali nakon istraživanja saznala sam da proizvod nema garancije i porijeklo koje je prodavac naveo, zato sam otkazala rezervaciju.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#5 Re: Vraćanje avansa

Post by muminovic »

MrsJ wrote:Ne tražim pametovanje nego pitam sa pravnog aspekta. Novac je dat da bi se rezervisalo, ali nakon istraživanja saznala sam da proizvod nema garancije i porijeklo koje je prodavac naveo, zato sam otkazala rezervaciju.

Odgovor je dat, naredni put provodi istrazivanje prije uplate.
Post Reply