VPN

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#1 VPN

Post by tnt-tunja »

Ne znam da li je bilo slicnih tema, ukoliko jeste unaprijed se izvinjavam.

Mene ovdje zanima da li je moguce napraviti nesto, ukoliko jeste, trudit cu se dalje da odradim. Znaci samo postoji li mogucnost ili ne...

Radi se o tome da mi u Njemačkoj ili bilo gdje u svijetu gdje imam internet prikljucak, treba da taj internet prikljucak djeluje kao da je moj sopstveni iz Bosne (BH Telecom-ov ADSL ili Telemach-ov kablovski). I to mi treba iz nekoliko razloga, prvenstveno je pristup mojawebtv-u kao i buducnosti telemachovom d3go. Ukoliko neko ovo vec koristi, radi/čini ne bi bilo lose da kaze koji vpn koristi, po kojoj cijeni i da li je zadovoljan?

Da li je to moguce izvesti, i ukoliko jeste, da li je VPN prava opcija za takvo nesto?

Kao drugo, sit sam vise toga da se svaki moj korak na netu prati. Net je osmisljen kao slobodna i liberalna mreza, medjutim zahvaljujuci pojedincima i moronima dosli smo u situaciji da nas nadgledaju, da znaju svaki nas polozajj i ostalo...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: VPN

Post by Sanjarko »

tnt-tunja wrote:Ne znam da li je bilo slicnih tema, ukoliko jeste unaprijed se izvinjavam.

Mene ovdje zanima da li je moguce napraviti nesto, ukoliko jeste, trudit cu se dalje da odradim. Znaci samo postoji li mogucnost ili ne...

Radi se o tome da mi u Njemačkoj ili bilo gdje u svijetu gdje imam internet prikljucak, treba da taj internet prikljucak djeluje kao da je moj sopstveni iz Bosne (BH Telecom-ov ADSL ili Telemach-ov kablovski). I to mi treba iz nekoliko razloga, prvenstveno je pristup mojawebtv-u kao i buducnosti telemachovom d3go. Ukoliko neko ovo vec koristi, radi/čini ne bi bilo lose da kaze koji vpn koristi, po kojoj cijeni i da li je zadovoljan?

Da li je to moguce izvesti, i ukoliko jeste, da li je VPN prava opcija za takvo nesto?

Kao drugo, sit sam vise toga da se svaki moj korak na netu prati. Net je osmisljen kao slobodna i liberalna mreza, medjutim zahvaljujuci pojedincima i moronima dosli smo u situaciji da nas nadgledaju, da znaju svaki nas polozajj i ostalo...
Nekako logika Mi govori da VPN vise nadgledaju neg ove obicne Mreze.
SerijeSync
Posts: 1128
Joined: 08/02/2016 20:35

#3 Re: VPN

Post by SerijeSync »

tnt-tunja wrote:Ne znam da li je bilo slicnih tema, ukoliko jeste unaprijed se izvinjavam.

Mene ovdje zanima da li je moguce napraviti nesto, ukoliko jeste, trudit cu se dalje da odradim. Znaci samo postoji li mogucnost ili ne...

Radi se o tome da mi u Njemačkoj ili bilo gdje u svijetu gdje imam internet prikljucak, treba da taj internet prikljucak djeluje kao da je moj sopstveni iz Bosne (BH Telecom-ov ADSL ili Telemach-ov kablovski). I to mi treba iz nekoliko razloga, prvenstveno je pristup mojawebtv-u kao i buducnosti telemachovom d3go. Ukoliko neko ovo vec koristi, radi/čini ne bi bilo lose da kaze koji vpn koristi, po kojoj cijeni i da li je zadovoljan?

Da li je to moguce izvesti, i ukoliko jeste, da li je VPN prava opcija za takvo nesto?

Kao drugo, sit sam vise toga da se svaki moj korak na netu prati. Net je osmisljen kao slobodna i liberalna mreza, medjutim zahvaljujuci pojedincima i moronima dosli smo u situaciji da nas nadgledaju, da znaju svaki nas polozajj i ostalo...
Ja mislim da ti nisi skonto šta je VPN i čemu služi, druga stvar D3GO telemah je nemoguće gledati i pristupiti preko bilo koje druge mreže sem telemah, za mojatv ne znam.VPN prvenstveno služi da sakriješ svoju pravu IP i da surfaš anonimno, nekome služi i za razne druge stvari o kojima nećemo ovde jer nije i tema, nekome je VPN služio za pristup Netflix servisu ali i tome su dohakali, dakle VPN nije tvoje rješenje.

Ako ti treba odličan VPN za navedeno javi se na PP i dobit ćeš upustva.

Image
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#4 Re: VPN

Post by skafiskafsnjak »

Nakon 4 godine od posta, mene isto zanima hahaha.
U deu sam, i imam EON... dozvoljeno je par kanala samo . Npr N1, Nova bh itd.

Da li bi se preko vpn sa bh adresom otkljucali ostali?
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#5 Re: VPN

Post by diablobih »

skafiskafsnjak wrote: 01/02/2020 11:35 Nakon 4 godine od posta, mene isto zanima hahaha.
U deu sam, i imam EON... dozvoljeno je par kanala samo . Npr N1, Nova bh itd.

Da li bi se preko vpn sa bh adresom otkljucali ostali?
Pa provjeri, imas free trial na mnogim :)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#6 Re: VPN

Post by skafiskafsnjak »

diablobih wrote: 01/02/2020 12:05
skafiskafsnjak wrote: 01/02/2020 11:35 Nakon 4 godine od posta, mene isto zanima hahaha.
U deu sam, i imam EON... dozvoljeno je par kanala samo . Npr N1, Nova bh itd.

Da li bi se preko vpn sa bh adresom otkljucali ostali?
Pa provjeri, imas free trial na mnogim :)
Ne razunijem se u to...aj mi sikni pp :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#7 Re: VPN

Post by Sanjarko »

Ja priznajem nisam blage imao uopste sta je VPN prije. Ni sad nerazumijem se u to bas. Znam da otkljucavaju mnoge stvari nedostupne nama u Bosni, da vrse enkripciju podataka i ostalo.

Ali su mi ipak suveli. Sto ne znam. Valjda sto sam ispodprosjecni korisnik.

Neki dan mi ovdje na forumu valjda privremeno banirali IP adresu, mogao sam vjerujem sa VPN-om to zaobici.
User avatar
navedeni
Posts: 1076
Joined: 24/12/2013 02:10

#8 Re: VPN

Post by navedeni »

VPN je jako korisna stvar, a nije ni skupa kao prije, možeš sa 100 eur kupiti lifetime account
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#9 Re: VPN

Post by diablobih »

skafiskafsnjak wrote: 01/02/2020 12:15
diablobih wrote: 01/02/2020 12:05
skafiskafsnjak wrote: 01/02/2020 11:35 Nakon 4 godine od posta, mene isto zanima hahaha.
U deu sam, i imam EON... dozvoljeno je par kanala samo . Npr N1, Nova bh itd.

Da li bi se preko vpn sa bh adresom otkljucali ostali?
Pa provjeri, imas free trial na mnogim :)
Ne razunijem se u to...aj mi sikni pp :)
Skini neke od najpoznatijih i probaj. Nordvpn ti je jedan od njih, konektuj se na Bosnu i to je to. Ako radi kupi i eto.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#10 Re: VPN

Post by Guadalajara »

Sanjarko wrote: 01/02/2020 13:33
Neki dan mi ovdje na forumu valjda privremeno banirali IP adresu, mogao sam vjerujem sa VPN-om to zaobici.
Sa Kaspersky AV imas besplatni dnevni VPN sa limitom od 300 MB.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: VPN

Post by Sanjarko »

Guadalajara wrote: 01/02/2020 19:59
Sanjarko wrote: 01/02/2020 13:33
Neki dan mi ovdje na forumu valjda privremeno banirali IP adresu, mogao sam vjerujem sa VPN-om to zaobici.
Sa Kaspersky AV imas besplatni dnevni VPN sa limitom od 300 MB.
Nisam znao. Imaju li besplatnu verziju AV-a? Skino neki dan Kineski onaj 360 Security. Windows-ov Defender postao pretezak sto se tice RAM memorije itd. Pa da se nije zbog toga ovo i desilo. Bio prije onaj na "A" slovo AV sistem ali i on nije bas radio najbolje.

Ali i ja sam prilicno informaticki nepismen. Pa i ovo sto znam sam sam naucio.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#12 Re: VPN

Post by Guadalajara »

Sanjarko wrote: 02/02/2020 14:02
Nisam znao. Imaju li besplatnu verziju AV-a? Skino neki dan Kineski onaj 360 Security. Windows-ov Defender postao pretezak sto se tice RAM memorije itd. Pa da se nije zbog toga ovo i desilo. Bio prije onaj na "A" slovo AV sistem ali i on nije bas radio najbolje.

Ali i ja sam prilicno informaticki nepismen. Pa i ovo sto znam sam sam naucio.
Imaju. Neki dan instalirao Kaspersky. I hop iskoci mi notifikacija da nude besplatan VPN sa limitom 300 MB.

A, da nije to Avast :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#13 Re: VPN

Post by Sanjarko »

Guadalajara wrote: 02/02/2020 14:29
Sanjarko wrote: 02/02/2020 14:02
Nisam znao. Imaju li besplatnu verziju AV-a? Skino neki dan Kineski onaj 360 Security. Windows-ov Defender postao pretezak sto se tice RAM memorije itd. Pa da se nije zbog toga ovo i desilo. Bio prije onaj na "A" slovo AV sistem ali i on nije bas radio najbolje.

Ali i ja sam prilicno informaticki nepismen. Pa i ovo sto znam sam sam naucio.
Imaju. Neki dan instalirao Kaspersky. I hop iskoci mi notifikacija da nude besplatan VPN sa limitom 300 MB.

A, da nije to Avast :D
AVG sad se sjetio. Davno dosao sa ovim poklonjenim laptopom. Vidim cim mi ostane sutra bandwidth-a da instaliram KAV. Ali ni ovaj Kineski nije los za stare ove kompjutere sa malo memorije. Radi dovoljno a ima ubrzanje kad se igraju igrice i tihi nacin rada. Zato sam ga ponovo i instalirao, a Windows Firewall koristi.

Moguce da i on ima sad besplatan VPN. Nisam gledao sta sve ima u opcijama.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#14 Re: VPN

Post by jahh »

navedeni wrote: 01/02/2020 17:56 VPN je jako korisna stvar, a nije ni skupa kao prije, možeš sa 100 eur kupiti lifetime account
Ne bih nikad takav VPN koristio. To je isto kao za 1000 eura da rentas dozivotnu malu garazu. Nema logike ako on nema neke koristi od toga.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#15 Re: VPN

Post by Njanjavi »

Nikad ne letite na izvikane vpn-ove.
Mnogo je vpn-ova dzabane jer su firme koje se probijaju tek, takvi se i trude dat solidnu konekciju bez pucanja sa dobrim serverima i lokacijama.
Nema vise potrebe ni placat to, pogotovo za Android.
Za pc nisam siguran kakvo je stanje danas.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#16 Re: VPN

Post by skafiskafsnjak »

Mah... Ev za nordvpn imas online accounta koliko hoces. Jedan acc moze koristiti ko god hoce jer nema ogranicenje uredjaja.

A daj jedan primjer tog koji se "probija" i da je dzabe...
mora_torij
Posts: 2
Joined: 12/01/2009 14:30

#17 Re: VPN

Post by mora_torij »

abstract05 wrote: 10/02/2020 10:59 Ima nesto ovako https://www.vpnbook.com/howto/. Probao sam na linuxu i radilo je.
Radi i na Windows-ima. Ovo je besplatna verzija i solidno odrađuje posao. ALI, lozinka traje 5-7 dana, i onda opet moraš ići na www.vpnbook.com, pa na tab OpenVPN i dolje na dnu imate password. A morate i skinuti CA certifikate (jedan od ovih iznad lozinke) raspakirati ih i pregaziti postojeće u /ProgramFiles/openvpn/cert mapi (moraju ići pregaziti stare + admin ovlasti morate imati). Unesete novu lozinku, uključite kvačicu "zapamti lozinku" i "spoji".... to je to. Jedino što smo svi pomalo lijeni, pa nam se ne da svakih 5-7-14 dana mijenjati lozinka :lol: :lol: :lol:
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#18 Re: VPN

Post by tnt-tunja »

Da se ukljucim malo i ja u svoj "stari" post... Kada sam prvi puta o tome pisao nisam znao najbolje sta pisem, odnosno nisam se ni najbolje izrazio...

To sto je tada meni trebalo jeste VPN server da dignem na nekom routeru, racunaru, serveru, na koji bi se sa neke druge lokacije mogao spajati.

U medjuvremenu sam "provalio" fazon, odnosno kolega jedan me je uputio kako da to napravim. Asus-ovi routeri, oni najjeftiniji tipa onog N12+ nudi opciju da podignes vpn server direktno na svom routeru i da se onda sa raznim uredjajima spajas na njega. Imate dosta o tome na youtube.

Bilo kako bilo meni je to odlicno radilo nekoliko godina unatrag do prije par mjeseci. Sada se mogu spojiti na svoju mrezu (VPN) iz bilo kog kraja svijeta, ali jednostavno nemam promet podataka.
Nista mi ne otvara, kao da nemma konekcije, dok recimo viber poruke prolaze...

Nisam uspio rijesiti taj problem jos uvijek, Telemach kaze da nije do njih, sto iskreno sumnjam.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#19 Re: VPN

Post by skafiskafsnjak »

Da li je ovaj vpn sigurica ? Npr za Njemacku?
Ne kanim nista downloadovati, ali mozda da imam nekad eon pogledati dok ne prikljucim nesto drugo :D

Ili npr za netflix... U BiH sam neke filmove imao , u Dojc ih nemam...
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#20 Re: VPN

Post by tnt-tunja »

skafiskafsnjak wrote: 13/02/2020 08:01 Da li je ovaj vpn sigurica ? Npr za Njemacku?
Ne kanim nista downloadovati, ali mozda da imam nekad eon pogledati dok ne prikljucim nesto drugo :D

Ili npr za netflix... U BiH sam neke filmove imao , u Dojc ih nemam...
ja sam na taj nacin godinama unazad gledao d3go i nakon toga eon.
tuitamo
Posts: 389
Joined: 14/04/2013 00:35

#21 Re: VPN

Post by tuitamo »

skafiskafsnjak wrote: 01/02/2020 11:35 Nakon 4 godine od posta, mene isto zanima hahaha.
U deu sam, i imam EON... dozvoljeno je par kanala samo . Npr N1, Nova bh itd.

Da li bi se preko vpn sa bh adresom otkljucali ostali?
Da li si u medjuvremenu provalio foru? I ja trazim neko rjesenje za BH VPN sa istim ciljem...
tuitamo
Posts: 389
Joined: 14/04/2013 00:35

#22 Re: VPN

Post by tuitamo »

tnt-tunja wrote: 12/02/2020 21:07 Da se ukljucim malo i ja u svoj "stari" post... Kada sam prvi puta o tome pisao nisam znao najbolje sta pisem, odnosno nisam se ni najbolje izrazio...

To sto je tada meni trebalo jeste VPN server da dignem na nekom routeru, racunaru, serveru, na koji bi se sa neke druge lokacije mogao spajati.

U medjuvremenu sam "provalio" fazon, odnosno kolega jedan me je uputio kako da to napravim. Asus-ovi routeri, oni najjeftiniji tipa onog N12+ nudi opciju da podignes vpn server direktno na svom routeru i da se onda sa raznim uredjajima spajas na njega. Imate dosta o tome na youtube.

Bilo kako bilo meni je to odlicno radilo nekoliko godina unatrag do prije par mjeseci. Sada se mogu spojiti na svoju mrezu (VPN) iz bilo kog kraja svijeta, ali jednostavno nemam promet podataka.
Nista mi ne otvara, kao da nemma konekcije, dok recimo viber poruke prolaze...

Nisam uspio rijesiti taj problem jos uvijek, Telemach kaze da nije do njih, sto iskreno sumnjam.
Opcija zvuci interesantrno. Da li si u medjuvremenu rijesio problem?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#23 Re: VPN

Post by skafiskafsnjak »

tuitamo wrote: 28/07/2020 10:23
skafiskafsnjak wrote: 01/02/2020 11:35 Nakon 4 godine od posta, mene isto zanima hahaha.
U deu sam, i imam EON... dozvoljeno je par kanala samo . Npr N1, Nova bh itd.

Da li bi se preko vpn sa bh adresom otkljucali ostali?
Da li si u medjuvremenu provalio foru? I ja trazim neko rjesenje za BH VPN sa istim ciljem...
Da :D
Malo koristio nord vpn, sad uzeo surfshark na 2 godine za 50e .
User avatar
DanielThomas
Posts: 2
Joined: 04/02/2021 15:26

#24 Re: VPN

Post by DanielThomas »

Čitam sve ove odgovore i svaka vam čast, naučili ste me neke stvari koje ni sam nisam znao. Ali zašto jasnije čovjeku ne objasnite da ono što traži nije moguće? Mislim, preko VPN-a je moguće postići drugu lokaciju internetske adrese, ali ne vidim način po kojem bi to mogao biti neki određeni operater…tako nešto bi vjerojatno graničilo s legalnošću. Ali zašto uopće težiti tome? Za tv kanale nema druge nego pretplatiti se kod tog operatera, ili uzmi neki svjetski servis kao Netflix ako te zanimaju filmovi. Evo ja sam nedavno uzeo i nisam požalio, uz tolike filmove više ni ne stignete misliti na ove naše političare, što ima terapijski učinak. A što se tiče VPN-a, to je svakako korisno, ali u drugom smislu, smislu zaštite privatnosti. Ako to želiš, a vidim da želiš, uzmi ili neki provjereni servis kao Express ili Nord, a možda ti se posreći i s nekim od ovih novih, manje poznatih koji se tek probijaju i žele se dokazati. Samo obavezno sve poštelaj po uputama, imaš vodiče, imaš youtube, evo ja sam radio i po ovom: hr.vpntesting.com. Sve je to danas dosta dobro udešeno, pa čak su i hakiranja tih mreža rijetka. Za malo love pružaju puno, a nikad ne znaš kome možeš stati na žulj. A da ne govorim o tome koliko je ovo super stvar za torente, posebno ako živiš vani gdje je kontrola mnogo stroža…
Last edited by DanielThomas on 21/05/2021 13:02, edited 1 time in total.
bob_1921
Posts: 586
Joined: 12/10/2018 10:09

#25 Re: VPN

Post by bob_1921 »

DanielThomas wrote: 20/05/2021 10:20 Osoba u prvom postu postavila je jedno određeno pitanje, a među desetak ne mogu pronaći odgovor. Pa kako možete povezati račun usluge streaminga s drugom državom putem vpn-a? Podijelite s kompetentnim vodstvom
Koristio sam mozda mjesec nordvpn i nije los platio mjesec pa nakon 20 dana trazio povrat jer nisam realno puno koristio :), kacio se na servere u USA i gledao netflix njihov sadrzaj planirao sam probati i onaj amazon prime video al odustao na kraju... racun tj acc na netflixu se ne veze za drzavu i slicno nego kad se logujes na acc na osnovu ip adrese ti ponudi sadrzaj ti sa svojim acc mozes otici u njemacku i gledat ces njemacki sadrzaj netflix-a - nesto su govorili da ce stat u kraj stim al mislim da nisu jos ...
Post Reply