Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
forum@sh
Posts: 211
Joined: 06/02/2012 17:02
Location: Sarajevo

#1 Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by forum@sh »

Pozdrav raja.

Negdje sam ranije pročitao da se na našim tablama u Njemačkoj može voziti 3 mjeseca. Važi li to i kad se dobije prebivalište ili ne?
Znam da se vozačka može zamijeniti za njemačku bez problema, ali me zanima važi li ovaj rok od 3 mjeseca i nakon prijave boravka gore ili se on time poništava?? Zamisli situacije, dođeš autom (zbog stvari najviše), i kažu ti ne možeš ga koristit više zbog tih i tih razloga.

I još ovo.. jesu li ova 3 mjeseca rok unutar godinu dana ili 90 dana od dana ulaska u EU?? I ovo je jako bitno.
Ako je ovo drugo, onda bi se moglo skoknut do granice ili u posjetu rodbini i 'resetovati rok'.

Zna li ko više o ovome?
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#2 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by commendatore »

5-6 mjeseci - info od autoban policije u svabiji tj minhenske policije :mrgreen: 8) :)

svejedno imas zabrnu nakon 3 mjeseca :mrgreen: ako je boravak trajan onda 5-6 mjeseci sad ne znam zavisno od drzave do drzave - savezne
Last edited by commendatore on 24/08/2016 16:56, edited 1 time in total.
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#3 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by Karabaja »

Dođi autom, vozi ga dok ne dobiješ boravišnu. Ne postoji tačno određen rok, ali tolerišu 6 mjeseci bez problema. Kad dobiješ boravišnu možeš ga prevesti na njemačke table. U tom slučaju ne plaćaš carinu ako je auto tvoj duže od godinu dana i namjeravaš ga voziti još najmanje godinu dana.

Znam jer sam ovo sve uradio prije mjesec dana.
User avatar
forum@sh
Posts: 211
Joined: 06/02/2012 17:02
Location: Sarajevo

#4 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by forum@sh »

Karabaja wrote:Dođi autom, vozi ga dok ne dobiješ boravišnu. Ne postoji tačno određen rok, ali tolerišu 6 mjeseci bez problema. Kad dobiješ boravišnu možeš ga prevesti na njemačke table. U tom slučaju ne plaćaš carinu ako je auto tvoj duže od godinu dana i namjeravaš ga voziti još najmanje godinu dana.

Znam jer sam ovo sve uradio prije mjesec dana.
Hvala ti na ovim informacijama. Tako ću otprilike i uradit, s tim da je auto kod mene manje od godinu. Ali pokušaću ovu varijantu 6 mjeseci, pa doći drugim autom nakon toga dok na ovom nakucam godinu pa onda prevod uradit. Jer i ako postoji ta tolerancija, ona važi za jedne table/vozilo, ne više njih. Kakvi su troškovi prevoda, okvirno kako i koliko se kreće? I koliko si čekao na prevod vozačke?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by tempuser »

Karabaja wrote:Dođi autom, vozi ga dok ne dobiješ boravišnu. Ne postoji tačno određen rok, ali tolerišu 6 mjeseci bez problema. Kad dobiješ boravišnu možeš ga prevesti na njemačke table. U tom slučaju ne plaćaš carinu ako je auto tvoj duže od godinu dana i namjeravaš ga voziti još najmanje godinu dana.

Znam jer sam ovo sve uradio prije mjesec dana.
Ako za Njemacku vazi opste pravilo bezviznog rezima da stranac moze boraviti do 90 dana u prejodu od 1/2 godine, za sta se zapravo i veze to organicenje za auto, kako rjesiti status izmedju tih 90 dana i dobivanja boravisne dozvole?
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#6 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by Me_again »

Radnom dozvolom
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#7 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by tempuser »

Me_again wrote:Radnom dozvolom
Pa valjda radnu dozvolu dobijas unutar tih 90 dana?
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#8 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by Me_again »

tempuser wrote:
Me_again wrote:Radnom dozvolom
Pa valjda radnu dozvolu dobijas unutar tih 90 dana?
Ne, 90 dana možeš "onako" i ne smiješ raditi ako nemaš dozvolu koja ti opet rješava druge probleme. Nisam upoznat sa svim detaljima ali znam da je okvirno ta priča.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#9 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by tempuser »

Me_again wrote:
tempuser wrote:
Me_again wrote:Radnom dozvolom
Pa valjda radnu dozvolu dobijas unutar tih 90 dana?
Ne, 90 dana možeš "onako" i ne smiješ raditi ako nemaš dozvolu koja ti opet rješava druge probleme. Nisam upoznat sa svim detaljima ali znam da je okvirno ta priča.
Koliko znam 90 dana mozes boraviti "nako", ali za duze moras imati neku osnovu, tako da radnu dozvolu moras izganjati unutar tih 90 dana, Nije to slucaj samo u DE, to je praksa manje-vise u svim zemljama koje imaju bezvizne rezime.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#10 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by Me_again »

Nemojmo sada bukvalno, 90 dana možeš potrošiti i u vidu više posjeta toj državi u okviru kojih izganjaš radnu dozvolu.
User avatar
forum@sh
Posts: 211
Joined: 06/02/2012 17:02
Location: Sarajevo

#11 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by forum@sh »

Odoste vi daleko..

Tih 90 dana unutar pola godine važi za osobu koja turistički boravi u EU odjednom ili u više navrata, ne i za vozilo. Sve to stoji, ali ovdje se ne radi o tome. Znači ulaziš u EU sa radnom vizom u pasošu, ali period unutar kojeg se može koristiti vozilo je ono što je nejasno.
Evo čovjek iznad je to otprilike objasnio, mislim da je to najlogičnije.
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#12 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by Karabaja »

forum@sh wrote:
Karabaja wrote:Dođi autom, vozi ga dok ne dobiješ boravišnu. Ne postoji tačno određen rok, ali tolerišu 6 mjeseci bez problema. Kad dobiješ boravišnu možeš ga prevesti na njemačke table. U tom slučaju ne plaćaš carinu ako je auto tvoj duže od godinu dana i namjeravaš ga voziti još najmanje godinu dana.

Znam jer sam ovo sve uradio prije mjesec dana.
Hvala ti na ovim informacijama. Tako ću otprilike i uradit, s tim da je auto kod mene manje od godinu. Ali pokušaću ovu varijantu 6 mjeseci, pa doći drugim autom nakon toga dok na ovom nakucam godinu pa onda prevod uradit. Jer i ako postoji ta tolerancija, ona važi za jedne table/vozilo, ne više njih. Kakvi su troškovi prevoda, okvirno kako i koliko se kreće? I koliko si čekao na prevod vozačke?
Pripremio papire i završio sve u jednom danu:

1. carina
2. tehnički
3. osiguranje
3. registracija i tablice

Znači nisam bio ni jednog momenta bez auta. Kako sam skinuo svoje tablice, dobio sam njemačke. BH table, vlasnički list i saobraćajnu su mi oni uzeli, šta su s njima uradili ne znam.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#13 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by tempuser »

forum@sh wrote:Odoste vi daleko..

Tih 90 dana unutar pola godine važi za osobu koja turistički boravi u EU odjednom ili u više navrata, ne i za vozilo. Sve to stoji, ali ovdje se ne radi o tome. Znači ulaziš u EU sa radnom vizom u pasošu, ali period unutar kojeg se može koristiti vozilo je ono što je nejasno.
Evo čovjek iznad je to otprilike objasnio, mislim da je to najlogičnije.
Svi ti zakoni su slicni... U BiH ukoliko imas radnu dozvolu da bi stekao status zvanicno zaposlenog kome se uplacuju doprinosi moras izvaditi i boravisnu dozvolu tj. regulisati prebivaliste nakon cega imas 30 dana da izvadis vozacku prema mjestu prebivalista.
User avatar
forum@sh
Posts: 211
Joined: 06/02/2012 17:02
Location: Sarajevo

#14 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by forum@sh »

tempuser wrote:
forum@sh wrote:Odoste vi daleko..

Tih 90 dana unutar pola godine važi za osobu koja turistički boravi u EU odjednom ili u više navrata, ne i za vozilo. Sve to stoji, ali ovdje se ne radi o tome. Znači ulaziš u EU sa radnom vizom u pasošu, ali period unutar kojeg se može koristiti vozilo je ono što je nejasno.
Evo čovjek iznad je to otprilike objasnio, mislim da je to najlogičnije.
Svi ti zakoni su slicni... U BiH ukoliko imas radnu dozvolu da bi stekao status zvanicno zaposlenog kome se uplacuju doprinosi moras izvaditi i boravisnu dozvolu tj. regulisati prebivaliste nakon cega imas 30 dana da izvadis vozacku prema mjestu prebivalista.
U suštini, ti si u pravu, i razumijemo se. Stvar je u konkretnim podacima.
U Austriji recimo možeš samo mjesec dana koristiti vozilo na stranim tablama, nakon čega si obavezan prevesti ga na njihove table + ostalo što ide, ili ga vozi van. Ali to je slučaj samo za Austriju, svaka država ima svoje rokove.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#15 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by tempuser »

Svi su ti rokovi manje-vise stvar reciprociteta medju drzavama i svi te vezu da 30 dana od prijave prebivalista, licna, vozacka, registracija auta, sad je samo pitanje od drzave do drzave sta je potrebno, da li priznaju nasu vozacku ili ponovo polazes, odnosno placas li davanja na uvoz auta ili ne...
Vezano za vozilo, mati moja boravi kao strani drzavljanin u zemlji clanici EU kao turista na taj fol od 90 dana, jednostavno njen auto ne moze duze ostati u drzavi od svog vlasnika, mislim moze ostati ali se ne smije voziti.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#16 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by commendatore »

tempuser wrote:
Koliko znam 90 dana mozes boraviti "nako", ali za duze moras imati neku osnovu, tako da radnu dozvolu moras izganjati unutar tih 90 dana, Nije to slucaj samo u DE, to je praksa manje-vise u svim zemljama koje imaju bezvizne rezime.
radnu dozvolu ne ganjas u Njemackoj - nego preko lokalne ambasade koja izdaje boravisne vize (radne vize)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#17 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by tempuser »

commendatore wrote:
tempuser wrote:
Koliko znam 90 dana mozes boraviti "nako", ali za duze moras imati neku osnovu, tako da radnu dozvolu moras izganjati unutar tih 90 dana, Nije to slucaj samo u DE, to je praksa manje-vise u svim zemljama koje imaju bezvizne rezime.
radnu dozvolu ne ganjas u Njemackoj - nego preko lokalne ambasade koja izdaje boravisne vize (radne vize)
Pa upravo na to mislim. Radnu dozvolu ne mozes ganjat nakon 90 "turistickih" dana zato sam i pitao cime "pokriti" obravak pomenutih 6 mjeseci jer radna automatski vuze boravisnu, a noravisna vozacku dozvolu.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#18 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by insomnia78 »

Ma ne brise boravisna vozacku
Imas od sest mjeseci do godinu da je promjenis
Ja sam i dok je proces traj'o mog'o voziti jer su mi uz BiH vozacku izdali i potvrdu da je pricedura u toku
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#19 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by 530i »

Karabaja wrote: Pripremio papire i završio sve u jednom danu:

1. carina
2. tehnički
3. osiguranje
3. registracija i tablice

Znači nisam bio ni jednog momenta bez auta. Kako sam skinuo svoje tablice, dobio sam njemačke. BH table, vlasnički list i saobraćajnu su mi oni uzeli, šta su s njima uradili ne znam.
Dobro da je tako jednostavno, ali morat ćeš nešto objasniti i mupu kod kog ti je ovdje registrovano auto. Valjda su Nijemci dovoljno pedantni da obavijeste ove naše...premda u svakom slučaju nakon 30 dana od isteka naše registracije sljeduje ti odjava i zahtjev da vratiš tablice onom mupu koji ih je i izdao.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#20 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by Sodom1 »

Auto registrujes na oca ,mater ,brata ,sestru i vozas do mile volje, ne cinis nikakav carinski prekrsaj
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#21 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by Karabaja »

530i wrote:
Karabaja wrote: Pripremio papire i završio sve u jednom danu:

1. carina
2. tehnički
3. osiguranje
3. registracija i tablice

Znači nisam bio ni jednog momenta bez auta. Kako sam skinuo svoje tablice, dobio sam njemačke. BH table, vlasnički list i saobraćajnu su mi oni uzeli, šta su s njima uradili ne znam.
Dobro da je tako jednostavno, ali morat ćeš nešto objasniti i mupu kod kog ti je ovdje registrovano auto. Valjda su Nijemci dovoljno pedantni da obavijeste ove naše...premda u svakom slučaju nakon 30 dana od isteka naše registracije sljeduje ti odjava i zahtjev da vratiš tablice onom mupu koji ih je i izdao.
Neka oni ganjaju mene, neću ja njih. :)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#22 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by 530i »

Doći će ti obavijest na adresu koja je u saobraćajnoj mjesec od isteka da je auto službeno odjavljeno i da imaš rok od 15-20 dana (ako se dobro sjećam) da vratiš tablice, onda slijedi kazna...ako nisu Nijemci to regulisali već.
Bavarac94
Posts: 385
Joined: 17/01/2013 20:50

#23 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by Bavarac94 »

Da li je neko skoro imao iskustva sa ovim i je li doslo do nekih promjena ili je sve ostalo isto?
sitni svercer
Posts: 995
Joined: 08/09/2018 14:43

#25 Re: Vozilo na bh. tablama u Njemačkoj. Koji period?

Post by sitni svercer »

forum@sh wrote:Pozdrav raja.

Negdje sam ranije pročitao da se na našim tablama u Njemačkoj može voziti 3 mjeseca. Važi li to i kad se dobije prebivalište ili ne?
Znam da se vozačka može zamijeniti za njemačku bez problema, ali me zanima važi li ovaj rok od 3 mjeseca i nakon prijave boravka gore ili se on time poništava?? Zamisli situacije, dođeš autom (zbog stvari najviše), i kažu ti ne možeš ga koristit više zbog tih i tih razloga.

I još ovo.. jesu li ova 3 mjeseca rok unutar godinu dana ili 90 dana od dana ulaska u EU?? I ovo je jako bitno.
Ako je ovo drugo, onda bi se moglo skoknut do granice ili u posjetu rodbini i 'resetovati rok'.

Zna li ko više o ovome?
3 mjeseca nakon izdavanja njemacke dozvole ...
Post Reply