Vozacka dozvola

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#1 Vozacka dozvola

Post by kriticarka_nikova »

Istice mi u avgustu 2010 g vozacka dozvola. Nikad nisam promijenila u onu novu jer ne vozim auto. Zanima me dal' cu morat ponovo polagat ili moram promijeniti vozacku na vrijeme tj. prije avgusta 2010.g.?
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#2 Re: Vozacka dozvola

Post by respo »

ne mora se polagati mjenjas kao i pasos licnu znaci samo dokument

mislim kojom logikom si dosla da opet moras polagati bez obzira vozis li ili ne vozis otkud oni znaju jeli vozis ili ne
niko ne vodi evidenciju o tome pa tako i ne mogu znati
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#3 Re: Vozacka dozvola

Post by starii »

kriticarka_nikova wrote:Istice mi u avgustu 2010 g vozacka dozvola. Nikad nisam promijenila u onu novu jer ne vozim auto. Zanima me dal' cu morat ponovo polagat ili moram promijeniti vozacku na vrijeme tj. prije avgusta 2010.g.?
moraces polagati, imas kolokvij, usmeni, pismeni i prakticni dio, ja ti se nudim da ti pokazem ovaj prakticni dio :-D
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#4 Re: Vozacka dozvola

Post by kriticarka_nikova »

respo wrote:ne mora se polagati mjenjas kao i pasos licnu znaci samo dokument

mislim kojom logikom si dosla da opet moras polagati bez obzira vozis li ili ne vozis otkud oni znaju jeli vozis ili ne
niko ne vodi evidenciju o tome pa tako i ne mogu znati
Davno nekad, moj komsija koji je tada imao izmedju 50 i 60 g (ne znam tacno) je morao ponovo polagati vozacki. Razlog je bio sto mu je vozacki istekao a nije promijenio na vrijeme vec je proslo par mjeseci.
To sto ne vozim naravno da niko ne zna dal vozim ili ne. Pitala sam samo radi toga sto sam se sjetila komsije koji je morao ponovo polagati i to ne znam kad se desilo dal' prije ili poslije rata. (ne znam kakva su danas pravila).
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#5 Re: Vozacka dozvola

Post by respo »

stariji trebaju cini mi se baz obzira da li mjenjaju vozacku polagati ne znam sad nakon koliko godina
lupam nakon 60 svakih 5 godina jer oni zbog starosti gube vid reflexe itd itd bar je tako po normalnim drzavama u zakonu
vjerovatno i kod nas a jeli se to provodi ne znam
a ti ne vjerujem da imas vise od 40
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#6 Re: Vozacka dozvola

Post by kriticarka_nikova »

respo wrote:stariji trebaju cini mi se baz obzira da li mjenjaju vozacku polagati ne znam sad nakon koliko godina
lupam nakon 60 svakih 5 godina jer oni zbog starosti gube vid reflexe itd itd bar je tako po normalnim drzavama u zakonu
vjerovatno i kod nas a jeli se to provodi ne znam
a ti ne vjerujem da imas vise od 40
nemam vise od 40. hvala respo.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7 Re: Vozacka dozvola

Post by Maraschino »

mislim da istek ne smije biti duzi od 6 mjeseci...ako je duzi od 6 mjeseci, moras ponovo polagati

provjeri, imas jos vremena
User avatar
hana_montana
Posts: 14943
Joined: 13/04/2009 21:50
Location: Kalopsia

#8 Re: Vozacka dozvola

Post by hana_montana »

kriticarka_nikova wrote:Istice mi u avgustu 2010 g vozacka dozvola. Nikad nisam promijenila u onu novu jer ne vozim auto. Zanima me dal' cu morat ponovo polagat ili moram promijeniti vozacku na vrijeme tj. prije avgusta 2010.g.?
hoces,al za kamion :D
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#9 Re: Vozacka dozvola

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:30, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#10 Re: Vozacka dozvola

Post by Maraschino »

MAN-lion's coach wrote:To možda u Americi....
Vozačka dozvola izdaje se licu i produžava s rokom
važenja od 10 godina, a licima starijim od 65 godina života s
rokom važenja od tri godine.
(4) Rok važenja vozačke dozvole od 10 godina računa se od
dana njenog izdavanja, odnosno produženja njenog važenja.
(5) Licima koja u vrijeme izdavanja vozačke dozvole imaju
više od 55 godina života izdaje se vozačka dozvola čiji je rok
važenja do navršenih 65 godina života, s tim što taj rok ne može
da bude kraći od tri godine.
(6) Izuzetno od odredbe stava (3), vozačka dozvola može da
se izda ili njeno važenje može da se ograniči i na rokove kraće od
utvr enih, na osnovu nalaza i mišljenja zdravstvene ustanove,
datim u uvjerenju o zdravstvenoj sposobnosti lica, ali ne na rok
kraći od dvije godine...

Znači uglavnom sve je do ljekarskog pregleda,i naravno kome se izrekne kazna polaže samo teoretski dio...a ne ide skroz da polaže kao prvi put....svakakvih autoškola danas cccc....i predavača i kandidata....
nek si him rekao... :-) :D :lol: :lol: ;-)
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#11 Re: Vozacka dozvola

Post by to je to »

Meni je vozačka istekla u junu 2009 i jos je nisam produzila iz vise razloga - ne vozim pa sam primjetila da je istekla tek nakon tri mjeseca, moram vaditi ljekarsko, mrsko mi hodati po salterima, itd. a i 80-tak maraka nije mala cifra.

Najlakse mi bilo pitat ovdje na forumu i cini mi se da su mi forumske sveznalice rekle da nema roka u kojem moras produziti vozacku. Ja citala zakon o vozackoj dozvoli iz 2007 i tamo se ne spominje nikakav rok.

Naravno najpametnije bi bilo da odem i pitam/predam papire za produzenje ali bih takodje molila cjenjene forumase da, ukoliko znaju, potvrde da li postoji rok u kojem se mora zamjeniti vozacka dozvola ili ne....

Da vadim ljekarsko za produzenje ili da se pocnem prpremati za polaganje.........
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#12 Re: Vozacka dozvola

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:30, edited 1 time in total.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#13 Re: Vozacka dozvola

Post by respo »

MAN-lion's coach wrote:
Nema polaganja vozačkog,istekla je vozačka dozvola kao dokument, ali nije isteklo da si položio vozački ispit... :-D :-D

To je neko izvalio da se polaže vozački,tamo neko ko ima iznad 40 radi reflexa i ostale gluposti...Za to se vadi ljekarsko uvjerenje da si sposoban upravljati motornim vozilom...niko ti neće provjeravati polaganjem vozačkog reflekse..lol lol lol
itekako se polaze vozacki nakon 60 godina a to sto ovdje nije pravilo je do drzave i do vlasti sto ne provode to
a vrlo vjerovatno je to i u nasem zakonu
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#14 Re: Vozacka dozvola

Post by kriticarka_nikova »

to je to wrote:Meni je vozačka istekla u junu 2009 i jos je nisam produzila iz vise razloga - ne vozim pa sam primjetila da je istekla tek nakon tri mjeseca, moram vaditi ljekarsko, mrsko mi hodati po salterima, itd. a i 80-tak maraka nije mala cifra.

Najlakse mi bilo pitat ovdje na forumu i cini mi se da su mi forumske sveznalice rekle da nema roka u kojem moras produziti vozacku. Ja citala zakon o vozackoj dozvoli iz 2007 i tamo se ne spominje nikakav rok.

Naravno najpametnije bi bilo da odem i pitam/predam papire za produzenje ali bih takodje molila cjenjene forumase da, ukoliko znaju, potvrde da li postoji rok u kojem se mora zamjeniti vozacka dozvola ili ne....

Da vadim ljekarsko za produzenje ili da se pocnem prpremati za polaganje.........
duhovito bas. vjerovatno imam razloga sto pitam forumase, a tebi ne znam koji je klinac da se uopste ovdje javljas.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#15 Re: Vozacka dozvola

Post by madner »

to je to wrote:Meni je vozačka istekla u junu 2009 i jos je nisam produzila iz vise razloga - ne vozim pa sam primjetila da je istekla tek nakon tri mjeseca, moram vaditi ljekarsko, mrsko mi hodati po salterima, itd. a i 80-tak maraka nije mala cifra.

Najlakse mi bilo pitat ovdje na forumu i cini mi se da su mi forumske sveznalice rekle da nema roka u kojem moras produziti vozacku. Ja citala zakon o vozackoj dozvoli iz 2007 i tamo se ne spominje nikakav rok.

Naravno najpametnije bi bilo da odem i pitam/predam papire za produzenje ali bih takodje molila cjenjene forumase da, ukoliko znaju, potvrde da li postoji rok u kojem se mora zamjeniti vozacka dozvola ili ne....

Da vadim ljekarsko za produzenje ili da se pocnem prpremati za polaganje.........
Po novom prijedlogu zene ce morati polagati svake godine da bi dobili dozvolu za sipanje goriva :D
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#16 Re: Vozacka dozvola

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 11/01/2017 00:29, edited 1 time in total.
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#17 Re: Vozacka dozvola

Post by to je to »

kriticarka_nikova wrote:
to je to wrote:Meni je vozačka istekla u junu 2009 i jos je nisam produzila iz vise razloga - ne vozim pa sam primjetila da je istekla tek nakon tri mjeseca, moram vaditi ljekarsko, mrsko mi hodati po salterima, itd. a i 80-tak maraka nije mala cifra.

Najlakse mi bilo pitat ovdje na forumu i cini mi se da su mi forumske sveznalice rekle da nema roka u kojem moras produziti vozacku. Ja citala zakon o vozackoj dozvoli iz 2007 i tamo se ne spominje nikakav rok.

Naravno najpametnije bi bilo da odem i pitam/predam papire za produzenje ali bih takodje molila cjenjene forumase da, ukoliko znaju, potvrde da li postoji rok u kojem se mora zamjeniti vozacka dozvola ili ne....

Da vadim ljekarsko za produzenje ili da se pocnem prpremati za polaganje.........
duhovito bas. vjerovatno imam razloga sto pitam forumase, a tebi ne znam koji je klinac da se uopste ovdje javljas.
kriticarka@
Nije mi bila namjera da budem duhovita vec sam trazila savjet (ako ti nije jasan razlog mog javljanja). Koliko vidim ti nisi imala namjeru pomoci svojim savjetom pa ne znam koji ti je klinac da se ovdje uopste javljas

ostali forumasi - hvala puno na informacijama
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#18 Re: Vozacka dozvola

Post by Lakat Jebić »

to je to wrote:
kriticarka_nikova wrote:
to je to wrote:Meni je vozačka istekla u junu 2009 i jos je nisam produzila iz vise razloga - ne vozim pa sam primjetila da je istekla tek nakon tri mjeseca, moram vaditi ljekarsko, mrsko mi hodati po salterima, itd. a i 80-tak maraka nije mala cifra.

Najlakse mi bilo pitat ovdje na forumu i cini mi se da su mi forumske sveznalice rekle da nema roka u kojem moras produziti vozacku. Ja citala zakon o vozackoj dozvoli iz 2007 i tamo se ne spominje nikakav rok.

Naravno najpametnije bi bilo da odem i pitam/predam papire za produzenje ali bih takodje molila cjenjene forumase da, ukoliko znaju, potvrde da li postoji rok u kojem se mora zamjeniti vozacka dozvola ili ne....

Da vadim ljekarsko za produzenje ili da se pocnem prpremati za polaganje.........
duhovito bas. vjerovatno imam razloga sto pitam forumase, a tebi ne znam koji je klinac da se uopste ovdje javljas.
kriticarka@
Nije mi bila namjera da budem duhovita vec sam trazila savjet (ako ti nije jasan razlog mog javljanja). Koliko vidim ti nisi imala namjeru pomoci svojim savjetom pa ne znam koji ti je klinac da se ovdje uopste javljas

ostali forumasi - hvala puno na informacijama
:-) :-) :-) :-)
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#19 Re: Vozacka dozvola

Post by kriticarka_nikova »

to je to wrote:kriticarka@
Nije mi bila namjera da budem duhovita vec sam trazila savjet (ako ti nije jasan razlog mog javljanja). Koliko vidim ti nisi imala namjeru pomoci svojim savjetom pa ne znam koji ti je klinac da se ovdje uopste javljas

ostali forumasi - hvala puno na informacijama
Ja sam pokretac teme.
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Vozacka dozvola

Post by Truba »

meni ističe uskoro
a trebam donijeti ljekarsko
valjda zbog naočala

pitao bih... da li oni kojima važi 10 godina moraju nakon isteka vozačke donositi ljekarsko ili to važi samo za nas koji smo 5etogodišnjaci :D
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#21 Re: Vozacka dozvola

Post by MAN-lion's coach »

komi wrote:meni ističe uskoro
a trebam donijeti ljekarsko
valjda zbog naočala

pitao bih... da li oni kojima važi 10 godina moraju nakon isteka vozačke donositi ljekarsko ili to važi samo za nas koji smo 5etogodišnjaci :D
Moraju.Pa nije džaba rok dat,da ne moraju bilo bi im važenje neograničeno. :-)
User avatar
afrikanac
Posts: 92
Joined: 12/07/2008 01:26

#22 Re: Vozacka dozvola

Post by afrikanac »

Je li moguće dobiti BiH vozačku dozvolu na osnovi USA vozačke, postoji li kakva naknadna procedura, provjera, dodatno polaganje i sl?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#23 Re: Vozacka dozvola

Post by daxon »

afrikanac wrote:Je li moguće dobiti BiH vozačku dozvolu na osnovi USA vozačke, postoji li kakva naknadna procedura, provjera, dodatno polaganje i sl?
Član 24.
(Postupak zamjene inostrane vozačke dozvole)
(1) Zahtjev za zamjenu inostrane vozačke dozvole, podnosi se na obrascu VD-1.
(2) Uz zahtjev iz prethodnog stava, podnosilac prilaže: inostranu vozačku dozvolu, prijevod inostrane vozačke dozvole
ovjeren od strane sudskog prevodioca, dokaz da ta osoba posjeduje ličnu kartu državljana Bosne i Hercegovine, ličnu
kartu za strance ili dokaz o odobrenom privremenom boravku, uvjerenje o zdrastvenoj sposobnosti osobe za
upravljanje motornim vozilom one kategorije i podkategorije za koju se traži vozačka dozvola, a koje ne može biti
starije od šest mjeseci i dokaz o uplati propisane naknade za obrazac vozačke dozvole.
(3) Inostrana vozačka dozvola iz čijeg se prijevoda teksta ne može zaključiti za koju kategoriju ili podkategoriju motornih
vozila je izdata ili da li je istekao rok važenja, može se zamijeniti samo ako podnosilac zahtjeva priloži ispravu iz koje
se vidi kojim motornim vozilom može da upravlja, odnosno da joj nije istekao rok važenja.
(4) Osobi kojoj se izdaje vozačka dozvola u zamjenu za inostranu vozačku dozvolu oduzima se inostrana vozačka
dozvola i čuva u dosjeu vozača.
(5) Inostrana vozačka dozvola vratit će se osobi od koje je oduzeta po odredbi prethodnog stava na njegov zahtjev, kad
napušta teritoriju Bosne i Hercegovine pod uvjetom da vrati vozačku dozvolu, koja mu je izdata u zamjenu za
inostranu vozačku dozvolu. http://www.jpdcfbh.ba/ba/o_nama/Legisla ... 013-07.pdf
Sad ne znam da li je gore citirano moguće sa USA dozvolom, trebalo bi da jeste, slijedeće što možeš uraditi je polagati u BiH i imati obe dozvole s tim da ako bi polagao u BiH moraš imati prijavljen boravak najmanje 6 mjeseci u mjestu u kojem bi polagao.
User avatar
afrikanac
Posts: 92
Joined: 12/07/2008 01:26

#24 Re: Vozacka dozvola

Post by afrikanac »

Hvala daxon :thumbup:
zbunjena2010
Posts: 90
Joined: 27/09/2010 22:27

#25 Re: Vozacka dozvola

Post by zbunjena2010 »

Pitanje jedno! Udala sam se i promijenila licnu zbog promjene prebivališta i prezimena. Tada sam potpisala izjavu da treba u roku od 15 dana da predam zahtjev za promjenu vozačke u suprotnom se ista briše iz evidencije. Ja to nisam uradila prošlo je već godina i kusur. Znači li to da ću morati ponovo polagati? :?
Post Reply