Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#26 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by kockica_kockica »

agent_zero wrote:A ako se usvoji u tom obliku, od kad bi počela primjena?
Usvoji se.. Objava u Sluzbenim novinama... Zavisi kako odrede rok od kad pocinje vaziti.. Dali danom objave u Sluzbenim novinama ili nekim drugim rokom...
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#27 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by _Reds_ »

Hajde malo pomozite.

Da li se usvojio ovaj zakon, i ako neko ima volenterskog rada recimo 4 mjeseca u jednoj firmi i predje u drugu, i tamo pocne raditi pripravnicki, da li mu se racunaju ova 4 mjseca u prirpavnicki, i da li onda mora raditi samo jos 8 mjeseci tog pripravickog, ili mora godinu ??
User avatar
MASTER_NO1
Posts: 142
Joined: 31/08/2004 23:42
Location: kosmos i okolina
Contact:

#28 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by MASTER_NO1 »

da li neko zna pitanje kako se vodi pripravnik
da li kao:
Zaposlenik
Namjestenik
sluzbenik
ili nijedno od navedenih..

Sluzbenik nije 100% sluzbenik se postaje tek nakon sto se zavrsi pripravnicki
Namjestenik je osoba sa sss ili nk
e sad da li je zaposlenik ??
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#29 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by kockica_kockica »

MASTER_NO1 wrote:da li neko zna pitanje kako se vodi pripravnik
da li kao:
Zaposlenik
Namjestenik
sluzbenik
ili nijedno od navedenih..

Sluzbenik nije 100% sluzbenik se postaje tek nakon sto se zavrsi pripravnicki
Namjestenik je osoba sa sss ili nk
e sad da li je zaposlenik ??
vodi se kao pripravnik-zaposlenik
User avatar
MASTER_NO1
Posts: 142
Joined: 31/08/2004 23:42
Location: kosmos i okolina
Contact:

#30 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by MASTER_NO1 »

[quote="kockica_kockica"][quote="MASTER_NO1"]da li neko zna pitanje kako se vodi pripravnik
da li kao:
Zaposlenik
Namjestenik
sluzbenik
ili nijedno od navedenih..

Sluzbenik nije 100% sluzbenik se postaje tek nakon sto se zavrsi pripravnicki
Namjestenik je osoba sa sss ili nk
e sad da li je zaposlenik ??[/quote]

vodi se kao pripravnik-zaposlenik[/quote]

Hvala..... :dance:
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#31 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by _Reds_ »

kockica_kockica wrote:
MASTER_NO1 wrote:da li neko zna pitanje kako se vodi pripravnik
da li kao:
Zaposlenik
Namjestenik
sluzbenik
ili nijedno od navedenih..

Sluzbenik nije 100% sluzbenik se postaje tek nakon sto se zavrsi pripravnicki
Namjestenik je osoba sa sss ili nk
e sad da li je zaposlenik ??
vodi se kao pripravnik-zaposlenik
Kad potpisujes propravnicki ugovor tamo radis na tom i tom mjestu, recimo strucni saradnik, sami ti pise pripravnik na poziciji strucnog saradnika, tako je bar za vss, tj. master.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#32 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by kockica_kockica »

_Reds_ wrote:
kockica_kockica wrote:
MASTER_NO1 wrote:da li neko zna pitanje kako se vodi pripravnik
da li kao:
Zaposlenik
Namjestenik
sluzbenik
ili nijedno od navedenih..

Sluzbenik nije 100% sluzbenik se postaje tek nakon sto se zavrsi pripravnicki
Namjestenik je osoba sa sss ili nk
e sad da li je zaposlenik ??
vodi se kao pripravnik-zaposlenik
Kad potpisujes propravnicki ugovor tamo radis na tom i tom mjestu, recimo strucni saradnik, sami ti pise pripravnik na poziciji strucnog saradnika, tako je bar za vss, tj. master.
Pripravnicki ugovor je ugovor kojim ti potpisujes da ces raditi odredjeni posao... Svaki pripravnik je ujedno i zaposlenik na odredjeno vrijeme u ovom slucaju godinu dana, s tim da poslodavac nema obvezu da pripravnika zadrzi duze od onoga sto mu pise u pripravnickom ugovoru.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#33 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by purgatorio »

Sa Bachelor diplomom, jel se radi pripravnicki 6 ili 12 mjeseci, jer ne znam šta im je viša a šta visoka sprema. I kolika primanja ima pripravnik-volonter u organu lokalne uprave?
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#34 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by alphonse kauders »

__ :roll: (greška)
gigli
Posts: 22
Joined: 17/01/2013 17:28

#35 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by gigli »

Pozdrav! :) Ovako... vidjela sam konkurs za pripravnike koji navodi jednu stavki koju bi voljela da mi neko pojasni ukoliko zna.
- Zavrsen VII stepen strucne spreme, odnosno visoko obrazovanje prvog ciklusa Bolonjskog sistema studiranja, koji je vrednovan sa 180 ili 240 ECTS bodova, sto dokazuje diplomom ili uvjerenjem o diplomiranju izdatim od strane visokoskolske ustanove, ne starijim od jedne godine od dana diplomiranja (original ili ovjerena fotokopija)

Ovaj dio "ne starijim od jedne godine od dana diplomiranja" se odnosi samo na uvjerenje o diplomiranju ili ja kao trenutni student Master studija, gubim pravo na sticanje pripravnickog staza nakon godinu dana od moje diplome, te moram cekati da zavrsim Master??Nelogicno mi je ali eto...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#36 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by kockica_kockica »

gigli wrote:Pozdrav! :) Ovako... vidjela sam konkurs za pripravnike koji navodi jednu stavki koju bi voljela da mi neko pojasni ukoliko zna.
- Zavrsen VII stepen strucne spreme, odnosno visoko obrazovanje prvog ciklusa Bolonjskog sistema studiranja, koji je vrednovan sa 180 ili 240 ECTS bodova, sto dokazuje diplomom ili uvjerenjem o diplomiranju izdatim od strane visokoskolske ustanove, ne starijim od jedne godine od dana diplomiranja (original ili ovjerena fotokopija)

Ovaj dio "ne starijim od jedne godine od dana diplomiranja" se odnosi samo na uvjerenje o diplomiranju ili ja kao trenutni student Master studija, gubim pravo na sticanje pripravnickog staza nakon godinu dana od moje diplome, te moram cekati da zavrsim Master??Nelogicno mi je ali eto...
Pa jeli imas diplomu o zavrsenom prvom ciklusu ili ne? Ili imas uvjerenje da si zavrsio/la prvi ciklus... uvjerenje vrijedi godinu dana od dana diplomiranja (tad se obicno izdaje) jer obicno dobijes diplomu unutar tih godinu dana.
gigli
Posts: 22
Joined: 17/01/2013 17:28

#37 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by gigli »

Ah to je to...HVALA!Sve mi je jasno...diploma je onda jedina bitna!
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#38 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by tagomago »

pravnici, u pomoć - može li se raskinuti pripravnički ugovor prije njegovog zvaničnog isteka, bez pravno-formalnih posljedica? ne mogu da se snađem u zakonu pa bi svaki savjet dobro došao :zoka:
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#39 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by art vandeley »

Potrebno mi je da otklonim neke nedoumice u vezi ove tematike...vise neke stvari prakticne prirode. Naime, nasao sam poslodavca kod kojeg strasno zelim odraditi pripravnicki te je i on spreman i voljan da me primi. Sad je, naravno, najveci problem placanje jer nemaju u budzetu predvidjeno placanje pripravnika te bih jedino mogao kao volonter.

Kljucna stvar se odnosi na ove programe zavoda za zaposljavanje i sufinansiranje za koje se zna da bi uskoro trebali da budu na kantonalnom nivou i poslodavac je voljan da se javi na njega te ako prodju da me uzmu za pripravnika.
Medjutim, posto se ne zna tacno kad ce biti a meni se ne gubi vrijeme zanima me je li izvodivo da ja krenem kao volonter pa kada izadje taj poziv ako prodju da nastavim kao pripravnik tj. dal je ovaj ranije zakljucen ugovor o volontiranju smetnja da po osnovu tog programa sufinansiranja budem pripravnik?
User avatar
Đulbešećer
Posts: 181
Joined: 16/09/2012 09:08
Location: U đul-bašči...

#40 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Đulbešećer »

Nisam pravnik i ne odgovaram sasvim sa sigurnošću, ali mislim da možeš početi kao volonter i nastaviti kao pripravnik kada/ako poslodavac prođe na konkursu za sufinasiranje pripravnika. Toliko koliko odradiš kao volonter prizna ti poslodavac kao volonterski rad i za to ti izda potvrdu, a ostalo ide regularno u RK kao pripravnički. Cjelokupno radno iskustvo za koje imaš pokriće priznaje ti se kada polažeš stručni ispit (ako tvoja struka ima takav). Mislim da se rezultati konkursa otprilike znaju u februaru što će reći da bi baš uskoro trebali i pozivi biti objavljeni.

Ako si našao dobrog poslodavca kod kojeg ćeš nešto zaista i naučiti, steći radne navike i praktično iskustvo, kreni kao volonter - nemoj oklijevati i čekati. Iskustvo je iskustvo, bio ti volonter-pripravnik ili samo pripravnik. Razlika je jedino u tome što se jedno plaća, a drugo ne, i u tvom pristupu (naravno).

Ja sam godinu dana radila kao volonter-pripravnik i isplatilo mi se. 8-)
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#41 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by BAN___KAI »

Pozdrav.

Mene zanima ako firma ima dugove vladi za poreze može li ta firma mene onda uredno zaposliti kao pripravnika/volontera ? Danas sam pitao jednu firmu da radim pripravnicki kod njih a oni imaju dugove. Prvo sam ih pitao da me zaposle za onaj novi vladin program zapošljavanja ali je rekao da me ne može zaposliti zbog dugova.
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#42 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by zenickaraja »

Molim za pomoc.

ADS je raspisao konkurs u kojem se trazi tri godine radnog, staza. U radnoj knjizici imam upisane dvije i po godine koje sam radio u privatnoj firmi. Prije toga sam odradio volonterski staz u javnoj ustanovi. ADS mi je prihvatio dokumentaciju, tj. mogu izaci na testove, pismeni i usmeni. Zanima me ako budem odabran, dobijem rjesenje,odnesem radnu knjizicu a tamo upisanoo 2 i po godine staza, jeli mi to moze praviti problem prilikom zaposljavanja u drzavnu ustanovu. Misljenja sam da ne moze jer sama cinjenica da sam prosao u ADS mi je dovoljna da zasnujem radni odnos. Inace su mi u ADS FBiH rekli da priznaju godinu dana volonterskog u radni staz/pripravncki kao uslov za prijavu na konkurs. Hvala na odgovoru. Ovvo pitam da ne prolazim bezveze svu proceduru.
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#43 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by shiny »

zenickaraja wrote:Molim za pomoc.

ADS je raspisao konkurs u kojem se trazi tri godine radnog, staza. U radnoj knjizici imam upisane dvije i po godine koje sam radio u privatnoj firmi. Prije toga sam odradio volonterski staz u javnoj ustanovi. ADS mi je prihvatio dokumentaciju, tj. mogu izaci na testove, pismeni i usmeni. Zanima me ako budem odabran, dobijem rjesenje,odnesem radnu knjizicu a tamo upisanoo 2 i po godine staza, jeli mi to moze praviti problem prilikom zaposljavanja u drzavnu ustanovu. Misljenja sam da ne moze jer sama cinjenica da sam prosao u ADS mi je dovoljna da zasnujem radni odnos. Inace su mi u ADS FBiH rekli da priznaju godinu dana volonterskog u radni staz/pripravncki kao uslov za prijavu na konkurs. Hvala na odgovoru. Ovvo pitam da ne prolazim bezveze svu proceduru.
Ako imaš pisani dokaz, potvrdu, da si volontirao, u većini firmi se pika.
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#44 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by modem33 »

eyesburn wrote:evo ovako, volio bih ako mi može odgovoriti neko ko odlično poznaje problematiku. nažalost, sam nisam bio u stanju dotičnoj osobi ponuditi tačan odgovor, pa rekoh da priupitam nekog ko ima radnopravne odnose u malom prstu. :D

pitanje: da li volonter koji je odradio recimo 4 mjeseca volonterskog staža na jednom radnom mjestu, a u isto vrijeme dobije mogućnost da bude primljen kao pripravnik na drugom radnom mjestu (druga firma/organ), da li mu se pika tih 4 mjeseca volontiranja i na tom novom radnom mjestu ili se to poništava, odnosno na drugom radnom mjestu kao pripravnik bi morao ispočetka svih 12 mjeseci raditi?

prvo što mi pada napamet je da se "poništavaju" ta 4 mjeseca volontiranja u tom slučaju. sad ne znam jeli dobro pogađam ili ne. :razz:

jeli to regulisano zakonom ili je neki interni propis organa tu primarni?


PRIPRAVNIK = RADNI STAZ u knjizici (pecat firme) ...... VOLONTER = NEMA RADNI STAZ u knjizici, tj. radio si dzabe (ne ide PIO). Dzabe ti uvjerenje nitko to ne gleda.

Zahvali se politicarima za VOLONTIRANJE. 8)
Ackoecko
Posts: 45
Joined: 29/01/2016 15:23

#45 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by Ackoecko »

Može li mi neko reci da li se nakon isteka volontiranja moze nastaviti kao pripravnik ili je to izjednaceno i ograniceno na godinu dana?
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#46 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by tututuuuu »

Ovo zadnje i mene zanima. Meni nikako nije jasno (ni logicno) da sudovi recimo primaju zaposlenike redovno sa VSS sa bar 2 godine iskustva a pripravnicki ne mozes obavljati duze od godinu po zakonu? Sta ti onda ostaje, godina volontiranja pa godina pripravnickog, jer ja nigdje nisam u zakonu bilo kakvom nasao zabranu za takvo sta. Dok ni volontirati ni obavljati pripravnicki duze od godine ne mozes. Ne znam, nije mi jasno. :roll:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#47 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by _BataZiv_0809 »

Volontiranje vise ne postoji u Zakonu o radu.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#48 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by tututuuuu »

Meni nije jasno kako sud moze traziti covjeku iskustvo od 2 godine a ti ne mozes obaviti pripravnicki dvije godine na sudu? Vec je godina maksimum. Kako?

Volontiranje se priznaje kao iskustvo, ne ide u staz nikakav, ne uspisuje se nista u radnu knjizicu. a opet ako si odradio pripravnicki godinu ne mozes volontirati (a valjda je tako i obratno, valjda). Meni to stvarno tu nista vise nije jasno.
Last edited by tututuuuu on 18/05/2016 23:10, edited 1 time in total.
123magija
Posts: 84
Joined: 30/11/2015 17:46

#49 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by 123magija »

Kako ne postoji? Na volontiranje se odnosi pripravnicki bez zasnivanja radnog odnosa. Nakon godine volonterskog se moze odraditi i godina pripravnickog. Moze i obrnuto...moze se druga godina iskustva za pravosudni steci i u firmama na poslovima pravnika...moze u institucijama gdje traze godinu iskustva i strucni...moze svakako, u teoriji.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#50 Re: Volonter vs pripravnik - pitanje iz radnopravnog statusa

Post by tututuuuu »

123magija wrote:Kako ne postoji? Na volontiranje se odnosi pripravnicki bez zasnivanja radnog odnosa. Nakon godine volonterskog se moze odraditi i godina pripravnickog. Moze i obrnuto...moze se druga godina iskustva za pravosudni steci i u firmama na poslovima pravnika...moze u institucijama gdje traze godinu iskustva i strucni...moze svakako, u teoriji.
E to me zanima. Ali ja koliko se sjecam sad za recimo volontere u Tuziteljstvu BiH trazili su dokaz (uvjerenje od Biroa, ovjerena kopija radne) da kandidat nema ostvaren staz duzi od 12 mj. Za volontiranje. Tako je bilo i na Sudu BiH.

a da ne govorim to ako vec traze kao uvjet dvije godine iskustva, onda bi valjda i taj pripravnicki/volontiranje u pravosudnim institucijama trebao biti pa dvije godine, a ne godina i kapak. Je li te pripremaju za posao 100% ili 50%...
Post Reply