Voda za brisace, u kvaru...help

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#1 Voda za brisace, u kvaru...help

Post by dingosp0 »

ovaj snijeg mi unistio auto...
od kad sam ocistio auto ... skontao sam da mi voda za brisace slabo prska..
onda sam kontao da je to zbog zime, pa da je zaledila voda u cijevima ....
medjutim vise nije zima, bar ne toliko da ledi...i opet isti shit...
skroz slabo prska, skoro pa nema nikakvog pritiska pumpica koja prska vodu na sajbu...
obe strane istom mjerom izlaze... znaci samo mozda 3 cm dometa ima...
malo dole po sajbi nesto ko lafo poprska
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#2 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by Magarece_godine »

a da naspes vode ?
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#3 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by dingosp0 »

Magarece_godine wrote:a da naspes vode ?
ma ima, puna je...
ima 50% steleksa sto moze na -20 .... i 50% vode....
to nije problem.. jer upalio bi se senzor...
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#4 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by Wind »

Ako nije zaledila voda u cijevima prije prskalice na haubi, uzmi iglu i malo ocisti dizne, mozda je samo zaprljanje....

A ima li razlike kad motor radi i kad je ugasen? Kod slabog akumulatora i pumpica za vodu brisaca slabo radi, a mozda je i ona zaprljana....ako mozes odvoji je od posude za vodu pa probaj kako radi....
User avatar
Optimist
Posts: 13649
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by Optimist »

Pa ti opet kupi Jettu. :mrgreen:
mini-star
Posts: 1
Joined: 18/02/2012 21:50
Location: Italy

#6 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by mini-star »

Začepljenje na prskalicama ili u cjevčicama. K'o što reče ovaj uzmi iglu i očisti ili "pištolj" na zrak ono i pročisti cjevčice.. Meni se desilo da mi je malo gušća smješa bila i samo mi je "pjenilo" na prskalice. Malo vode malo živci i proradilo.
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#7 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by dingosp0 »

nisam probao na upaljen motor i samo na kontakt...
jeste da mi je akumulator otisao, ali opet upali mi se auto i displej, ne vidim razlog zasto nebi moglo pokrenuti obicne pumpe za vodu...
haj probacu sutra da procistim malo...
ali opet mislim da je nesto drugo, jer nije moguce da su obe strane zacepljene isto.. jer obe strane isto bacaju...
User avatar
Edin H.
Posts: 47020
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#8 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by Edin H. »

Jesi li siguran da nema vise leda u sistemu?
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#9 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by dingosp0 »

Edin H. wrote:Jesi li siguran da nema vise leda u sistemu?
pa nebi trebalo valjda biti..
jedino preko noci da zaledi... sto je moguce.... ali sa tim da je pomjesano sa steleksom koji moze do -20 ...
ne vjerujem da je led u pitanju...
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#10 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by 530i »

Možda se i crijevo koje dovodi tekućinu do prskalica negdje presavilo, pa ima smanjen propust...
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#11 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by dingosp0 »

izgleda da je rezervar za vodu zaledio i pukao :(
jucer nasuo 2L vode i dan prije toga 2L...
pokusao da poprskam sajbu... isto
i na kraju izbaci mi senzor da nema vode ...
mozda zaledilo i pukao rezervar ...
u PM :(
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#12 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by Bobi »

Ti vjeruješ da se to sredstvo ne smrzava do -20 *C :D ?Ne cackaj dizne iglama i sta ti ja znam cime, samo ces ih sj*** jos vishe.Sacekaj toplije vrijeme pa napravi dijagnozu i nikakva razrjedjivanja tekucina za pranje stakla...ionako su specifikacije kod svih laž!
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by Qler »

Ono sredstvo po interexima i slicnim TC-ovima, sto pise -20*C ja naprskiao sajbu na -9 samo se zaledi sve. Sreca uhvatilo me crveno pa sam izletio i sastrugao nabrzinu. Smece samo takvo...
User avatar
HaHaHa2
Posts: 933
Joined: 03/04/2008 00:21
Location: Sarajevo

#14 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by HaHaHa2 »

Image

pise do -25 ne ledi :D jah... na -5 zaledilo :D :D
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#15 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by dingosp0 »

Qler wrote:Ono sredstvo po interexima i slicnim TC-ovima, sto pise -20*C ja naprskiao sajbu na -9 samo se zaledi sve. Sreca uhvatilo me crveno pa sam izletio i sastrugao nabrzinu. Smece samo takvo...
bas u interexu sam uzeo..
plava flasa ... 2L ...
nasuo pola, i ostalo pola u flasi koju sam stavio u gepek...
kad je pao onaj snijeg veliki izvadio iz gepeka ...
flasa zaledila :D ... a taj dan nije bilo ni -10 ...
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#16 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by vnm »

bas zato se ja nikad nisam usudio da razrijedjujem ovo cudo vodom.
a kad naspricas na sajbu sloj tecnosti je tako tanak da se pri velikim minusima vrlo lako zaledi, ne vezano za to na koliko je deklarisan.
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#17 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by dingosp0 »

samo da kazem da sam ovo napravio :D
otvorio haubu u pratio cijev za vodu... i na mjestu gdje prelazi sa haube na motor... valjda je zaledila voda koja je ostala u cijevcici dok je bilo ono hladno.. i kako sam otvorio haubu valjda cijev (koja je od tvrde plastike, nidje veze) prepuklaa.. nasao staru ves masinu, osjekao komad gumene cijevi... nastiklao :D funkcionise opet :D
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#18 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by sokkia »

dingosp0 wrote:samo da kazem da sam ovo napravio :D
otvorio haubu u pratio cijev za vodu... i na mjestu gdje prelazi sa haube na motor... valjda je zaledila voda koja je ostala u cijevcici dok je bilo ono hladno.. i kako sam otvorio haubu valjda cijev (koja je od tvrde plastike, nidje veze) prepuklaa.. nasao staru ves masinu, osjekao komad gumene cijevi... nastiklao :D funkcionise opet :D
kod mene se bio zaklanfo gepek,al evo neki dan sam ga odklanfo i opet radi. :mrgreen:
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#19 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by Miro Spiro »

Qler wrote:Ono sredstvo po interexima i slicnim TC-ovima, sto pise -20*C ja naprskiao sajbu na -9 samo se zaledi sve. Sreca uhvatilo me crveno pa sam izletio i sastrugao nabrzinu. Smece samo takvo...

Ja sipam sredstvo iz Interexa u auto i nikakvih problema nema. Bio na Jahorini nekoliko puta cijelu noc auto vani po onoj temperaturi i nista radi sve nije zaledilo.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3345
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#20 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by Dupli_skalp »

zna li mi neko reći šta može biti problem ako prednja pumpa za brisače radi bez problema, a zadnja ne? pitao sam kod servisera, ali oni kažu da je to stvar za električara.

naravno, probao sam prije svega toga iglicom da pročistim, za slučaj da se nije šta začepilo, ali bezuspješno.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#21 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by goran16v »

eyesburn wrote:zna li mi neko reći šta može biti problem ako prednja pumpa za brisače radi bez problema, a zadnja ne? pitao sam kod servisera, ali oni kažu da je to stvar za električara.

naravno, probao sam prije svega toga iglicom da pročistim, za slučaj da se nije šta začepilo, ali bezuspješno.
Da li razi pumpa za danje staklo (zuji li)? Ako ne radi pumpa za zadnje staklo dzaba cackas iglicom, problem nije u zacepljenoj instalaciji. Problem je ako je instalacija zacepljena a pumpa nabija pritisak i na kraju ili crne pupma ili se pod pritiskom raskopcaju crijeva (obicno negdje nedostupno).
Ako pumpa ne radi problem moze biti da je crkla sama pumpa (dosta njih su zapravo iste koje se ubacuju u kucista i cijena je bila mislim 8 KM u Motorexu), da je problem u osiguracu, ili u el. instalaciji do pumpe,(posto se sve to desava oko motora, zna se desiti da oksidiraju kontakti ako je pumpa slabo dihtovala itd isl), ili u samom prekidacu (ablenderu ako je smesten kod volana). Sve se ispita tako sto se provjeri prvo osigurac, zatim se na ablenderu ukljuci pumpa i ako se pojavi napon na konketkoru problem je u pumpi, ako nema napona problem je ili u instalaciji ili u ablenderu.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#22 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by topcam »

eyesburn wrote:zna li mi neko reći šta može biti problem ako prednja pumpa za brisače radi bez problema, a zadnja ne? pitao sam kod servisera, ali oni kažu da je to stvar za električara.

naravno, probao sam prije svega toga iglicom da pročistim, za slučaj da se nije šta začepilo, ali bezuspješno.
Koje auto?

Kod mene jedna pumpa za sve, zavisi samo kako se "vrti".

Ako je astra, puklo ti crijevo, nista strasno odes i kupis komad u radnji koja prodaje opremu za akvarium.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3345
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#23 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by Dupli_skalp »

goran16v wrote:
eyesburn wrote:zna li mi neko reći šta može biti problem ako prednja pumpa za brisače radi bez problema, a zadnja ne? pitao sam kod servisera, ali oni kažu da je to stvar za električara.

naravno, probao sam prije svega toga iglicom da pročistim, za slučaj da se nije šta začepilo, ali bezuspješno.
Da li razi pumpa za danje staklo (zuji li)? Ako ne radi pumpa za zadnje staklo dzaba cackas iglicom, problem nije u zacepljenoj instalaciji. Problem je ako je instalacija zacepljena a pumpa nabija pritisak i na kraju ili crne pupma ili se pod pritiskom raskopcaju crijeva (obicno negdje nedostupno).
Ako pumpa ne radi problem moze biti da je crkla sama pumpa (dosta njih su zapravo iste koje se ubacuju u kucista i cijena je bila mislim 8 KM u Motorexu), da je problem u osiguracu, ili u el. instalaciji do pumpe,(posto se sve to desava oko motora, zna se desiti da oksidiraju kontakti ako je pumpa slabo dihtovala itd isl), ili u samom prekidacu (ablenderu ako je smesten kod volana). Sve se ispita tako sto se provjeri prvo osigurac, zatim se na ablenderu ukljuci pumpa i ako se pojavi napon na konketkoru problem je u pumpi, ako nema napona problem je ili u instalaciji ili u ablenderu.
čuje se isti zvuk kao i prednjoj koja radi bez problema, ali ne štrca tekućinu. potpuno isti dakle zvuk, ali bez tekućine.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3345
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#24 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by Dupli_skalp »

topcam wrote:... puklo ti crijevo, nista strasno odes i kupis komad u radnji koja prodaje opremu za akvarium.
ako sumnjaš na to, što mi onda u servisu onda rekoše da je to stvar električara, a ne njih?
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#25 Re: Voda za brisace, u kvaru...help

Post by topcam »

eyesburn wrote:
topcam wrote:... puklo ti crijevo, nista strasno odes i kupis komad u radnji koja prodaje opremu za akvarium.
ako sumnjaš na to, što mi onda u servisu onda rekoše da je to stvar električara, a ne njih?
Vec sam napisao kod mene je astra i ima jednu pumpu, jedno crijevo vodi prema diznama naprijed,
drugo je sprovedeno nazad, i puca na mjestu gdje iz sasije prelazi u gepek.

Do sad mi je 1x pregorio motor.
1x puklo crijevo.
i 1x zacepio filter.

Imao sam i mazdu, imala je dvije pumpe jer se i tekucina sipala jednom klasicno naprijed i
jednom baska u gepeku za nazad.

Zato i pitam koje auto, ne bi li ti neko kome je poznat problem, mogao bolje odgovoriti.
Otkud cu ja znati kojem (kakvom) serviseru si ti isao, i sta je gledao.
Post Reply