Voćnjak

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81201
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#576 Re: Voćnjak

Post by Truba »

evo kako to izgleda slikano u utorak... a kad je ono snijeg padao
Image

slucajno s nekim dedicom sam pričao i on je neku višnju kao kad slomiš nogu pa daskama zaštitiš :D improvizirao
nada se da će kroz koru hrana i dalje stizati

uglavnom to je to stavio sam i voska za kalemljenje okolo da malo pomognem

a ostao sam dužan ono misteriozbno drvo

kažu jabuka
ne raste
saksijska biljka

Image
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#577 Re: Voćnjak

Post by pink floydd »

Itsoktobealone wrote:Glupo je malo pitanje, al' haj, pitat' cu, sta fali :D

Posijao sam sjemena limuna i narandze prije nekih mjesec dana u odvojenim saksijama, al' još ništa nije niklo. Može li neko da me uputi kako da popravim situaciju? Kao osnovac sam zasijao mandarinu i bila je nikla do pravog drveta, da bi kad sam odnio da se kalemi lik uništi i tako osta bez tog svog malog drveta. Htio bih da ponovim tako nešta pa mi treba pomoć iskusnijih ljudi?
kako si posijao ? Jesi li samo sjeme stavio u zemlju ? Ja sam ogulio onu "košuljicu" sa sjemenki i stavio ih u vlažan papir i zatvorio u najlonsku vrećicu dok nisu dobroo proklijale pa tek onda u zemlju. Niknut će one i tako vjerovatno, al načekat ćeš se :D
User avatar
Truba
Posts: 81201
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#578 Re: Voćnjak

Post by Truba »

Opet pada ovo govno
User avatar
Angel_of...
Posts: 311
Joined: 24/07/2009 18:43

#579 Re: Voćnjak

Post by Angel_of... »

Pozdrav,
Ako bi neko znao o cemu se radi i kako sprjeciti dalje sirenje, evo slike. Radi se o stablu jabuke starom preko 30 godina
Image
Image
Ne znam sta su ove kao bijele fleke i zasto se pocela guliti kora? Helpppp
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3379
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#580 Re: Voćnjak

Post by Billy The Pljuc »

E raja,

Ima li igdje kakve online literature o obrezivanju konkretno kruske i jabuke. Za jabuku nisam siguran koje je sorte a kruska je jeribasma krizana. Malo sam ja to zapustio i pogresno obrezivao godinama a nikad nisam uspio da nadjem nekoga ko se razumije da mi to odradi. Ako ima neko od vas kolega forumasa raspolozen i da zna pa da se dogovorimo ovu jesen i odradimo isto bilo bi najbolje (lokacija: Sarajevo, Dobrinja).

Hvala unaprijed!
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#581 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

Angel_of... wrote:Pozdrav,
Ako bi neko znao o cemu se radi i kako sprjeciti dalje sirenje, evo slike. Radi se o stablu jabuke starom preko 30 godina
Image
Image
Ne znam sta su ove kao bijele fleke i zasto se pocela guliti kora? Helpppp
ovo je sorta ona zuta,ja mislim zlatni delises ,
imam istu takvu
a te "bijele fleke" koje ti zoves,to nisu nikakve fleke,to su lisajevi
a kora se ogulila,zato sto se osusila...te grane sve treba isjeci ,mozes cak osjeci i komplet granu,osaviti samo stablo a ono ce iz stabla potjerati nove grane ,koje ce vremenom izrasti u prave grane
i toj jabuci nista ne fali,samo se pocela susiti ta grana i vidim da je gusto,sto znaci da se nije dugo obrezivala
na jesen ili u proljece,isjeci sve suhe grane,razrijedi ih a zdrave ostavi i slijedece godine ce se obnoviti

ja sam prosle godine na dvije stare jabuke,koje su bile vise suhe nego zdrave ,isjekao sve suhe grane komplet,cak i velika debla i ostavio samo zdrave grane a one sto su otisle visoko prekratio i jabuka je tako lijepo krenula i narasla,prosle godine je bila toliko rodila da je to cudo

znaci isjeces sve suhe grane,ostavis neku formu da to lici na nesto,razrijedis grane iznutra,jer sve vocke se razrijedjuju iznutra a ostavljaju se vanjske grane
User avatar
Angel_of...
Posts: 311
Joined: 24/07/2009 18:43

#582 Re: Voćnjak

Post by Angel_of... »

zippoo87 wrote:
Angel_of... wrote:Pozdrav,
Ako bi neko znao o cemu se radi i kako sprjeciti dalje sirenje, evo slike. Radi se o stablu jabuke starom preko 30 godina
Image
Image
Ne znam sta su ove kao bijele fleke i zasto se pocela guliti kora? Helpppp
ovo je sorta ona zuta,ja mislim zlatni delises ,
imam istu takvu
a te "bijele fleke" koje ti zoves,to nisu nikakve fleke,to su lisajevi
a kora se ogulila,zato sto se osusila...te grane sve treba isjeci ,mozes cak osjeci i komplet granu,osaviti samo stablo a ono ce iz stabla potjerati nove grane ,koje ce vremenom izrasti u prave grane
i toj jabuci nista ne fali,samo se pocela susiti ta grana i vidim da je gusto,sto znaci da se nije dugo obrezivala
na jesen ili u proljece,isjeci sve suhe grane,razrijedi ih a zdrave ostavi i slijedece godine ce se obnoviti

ja sam prosle godine na dvije stare jabuke,koje su bile vise suhe nego zdrave ,isjekao sve suhe grane komplet,cak i velika debla i ostavio samo zdrave grane a one sto su otisle visoko prekratio i jabuka je tako lijepo krenula i narasla,prosle godine je bila toliko rodila da je to cudo

znaci isjeces sve suhe grane,ostavis neku formu da to lici na nesto,razrijedis grane iznutra,jer sve vocke se razrijedjuju iznutra a ostavljaju se vanjske grane
Hvala punooo na savjetima, sad mi je lakse. Mozda na jesen naci nekog strucnog da je potkrese i oblikuje krosnju? Samo da se ne osusi... :zoka:
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#583 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

Angel_of... wrote: Hvala punooo na savjetima, sad mi je lakse. Mozda na jesen naci nekog strucnog da je potkrese i oblikuje krosnju? Samo da se ne osusi... :zoka:
ja sam prije nekih mjesec dana osjekao komplet krosnju jedne grane,radi se o istom problemu i istoj sorti jabuke
napravila se gore kao griva,milion grana i pola suhe,vecinom taj dio ne rodi a bilo visoko i nisam mogao isjeci kako treba...tako da sam sada osjekao na pola debele grane...a ono ce naredne godine baciti iz tog dijela nove grane i ponovo ce se formirati krosnja
najbitnije je da je korijen zdrav i naravno grana
kod mene su ove jabuke starije od 30 godina ,imaju mozda 40 a radjaju svake godine...neke vise,neke manje
trenutno imam dva stabla ove sorte
User avatar
Angel_of...
Posts: 311
Joined: 24/07/2009 18:43

#584 Re: Voćnjak

Post by Angel_of... »

zippoo87 wrote:
Angel_of... wrote: Hvala punooo na savjetima, sad mi je lakse. Mozda na jesen naci nekog strucnog da je potkrese i oblikuje krosnju? Samo da se ne osusi... :zoka:
ja sam prije nekih mjesec dana osjekao komplet krosnju jedne grane,radi se o istom problemu i istoj sorti jabuke
napravila se gore kao griva,milion grana i pola suhe,vecinom taj dio ne rodi a bilo visoko i nisam mogao isjeci kako treba...tako da sam sada osjekao na pola debele grane...a ono ce naredne godine baciti iz tog dijela nove grane i ponovo ce se formirati krosnja
najbitnije je da je korijen zdrav i naravno grana
kod mene su ove jabuke starije od 30 godina ,imaju mozda 40 a radjaju svake godine...neke vise,neke manje
trenutno imam dva stabla ove sorte
Ova radja svake druge godine, a sigurno je i to neki pokazatelj da je vrijeme za uredivanje :-)
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#585 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

@angel, momak je fino objasnio orezat isjec te stare i osušene grane. Na jesen poprskati bakrom da se to malo sredi, ovo shvati kao pod moranje.
@billy ajde u pp mi pošalji meil mogao bi ja pronaći neke literature mada to orezivanje trebaš vidjet i može se skontat. Ima po yt dosta ljudi koji fino objašnjavaju.
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#586 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

Ove godine je voce fino rodilo, cijena je slaba skroz al navikli smo valjda vec
Kajsija je hit ove godine, otac kaze ne pamti ovoliki rod.

Image

Image

Image

Image

Image
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#587 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

kory_galaktikos wrote:hg
auu masala,kajsija prekucala
nego znas li mozda koja je to sorta kruske,imam istu i bas je rodila
samo kako su ove vrucine,naglo je uzrila a nije najedrala
i nisu bas socne,prilicno su suhoparne i nije im kvalitet kako inace budu

ja imam mladu kajsiju,breskvu i ja mislim nektarinu ali jos ne radjaju
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#588 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

zippoo87 wrote:
kory_galaktikos wrote:hg
auu masala,kajsija prekucala
nego znas li mozda koja je to sorta kruske,imam istu i bas je rodila
samo kako su ove vrucine,naglo je uzrila a nije najedrala
i nisu bas socne,prilicno su suhoparne i nije im kvalitet kako inace budu

ja imam mladu kajsiju,breskvu i ja mislim nektarinu ali jos ne radjaju
Kruška Junska ljepotica, ma kod mene je bila baš top..super krupnoca, boja extra al cijena ne .bas
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#589 Re: Voćnjak

Post by Spartan17 »

kory_galaktikos
zippoo87


Svaki drugi plod na šljivi je ovakav, jeste imali iskustva sa ovim, čitam na netu spominju smoljenje koštičavog voća, očigledno se o tome radi, samo zanimaju me uzroci, a posljedice su već vidljive, šljiva nenormalno opada iz dana u dan? :-) :roll:


Image
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#590 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

kory_galaktikos wrote:
zippoo87 wrote:
kory_galaktikos wrote:hg
auu masala,kajsija prekucala
nego znas li mozda koja je to sorta kruske,imam istu i bas je rodila
samo kako su ove vrucine,naglo je uzrila a nije najedrala
i nisu bas socne,prilicno su suhoparne i nije im kvalitet kako inace budu

ja imam mladu kajsiju,breskvu i ja mislim nektarinu ali jos ne radjaju
Kruška Junska ljepotica, ma kod mene je bila baš top..super krupnoca, boja extra al cijena ne .bas
1,5 KM kod nas na pijaci bila sad u petak ,mada ja ne prodajem,imam jedno stablo za sebe

a sto se sljive tice,bilo je to da smoli i opada...ne znam uzrok
kod mene su sve stare sljive povadjene iz korijena ,sada sam zasadio neke nove ali ni problizno koliko je prije bilo...djed je imao 4 reda po nekih 35m duzine ,plus po dvoristu na svakom cosku sljiva :D
godine cine svoje,sve se to posusilo i ja povadio
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#591 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

uff ja zadnju berbu prodavao po 0,50 KM al u vocnjaku
ovo za sljivu vrlo vjerovatno je u pitanju sljivin smotavac, ili neki drugi belaj ali garant niste radili zastitu
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#592 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

kajsija se uveliko bere a ubrzo cemo aBd sljivu i breskvu

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#593 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

ti ovo imas plantaze voca
vidim evo u pozadini puno sadnica kajsije
kod tebe voce pravo rodilo...doduse i kod mene je onako solidno
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#594 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

Ukupno blizu 2000 stabala. Rodilo je šareno, al bit će aBd bolje dogodine, nasao sam caku hh :)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#595 Re: Voćnjak

Post by triconja »

kory_galaktikos wrote:Ukupno blizu 2000 stabala. Rodilo je šareno, al bit će aBd bolje dogodine, nasao sam caku hh :)
Ne prihranjuj folijarno kad su plodovi formirani, otrovat ces narod :lol: .
kory_galaktikos
Posts: 4550
Joined: 17/05/2010 00:54

#596 Re: Voćnjak

Post by kory_galaktikos »

triconja wrote:
kory_galaktikos wrote:Ukupno blizu 2000 stabala. Rodilo je šareno, al bit će aBd bolje dogodine, nasao sam caku hh :)
Ne prihranjuj folijarno kad su plodovi formirani, otrovat ces narod :lol: .
ma narod je izdrzljiv :D kad nas ridomil ne ubije nece nista
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#597 Re: Voćnjak

Post by Slutim Konje »

Trešnja, koja šljiva, šipci svuda :D kontam u februaru ubacit i koje stablo mandarina

Image

Image

Image

Image
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#598 Re: Voćnjak

Post by zippoo87 »

kakve su ti ovo tresnje u julu :D
Slutim Konje
Posts: 138
Joined: 25/06/2017 19:18

#599 Re: Voćnjak

Post by Slutim Konje »

zippoo87 wrote:kakve su ti ovo tresnje u julu :D
Japanske a imam i banane
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#600 Re: Voćnjak

Post by BISCANIN2 »

Kruška Wiliams, izgubila list, zelene mase na njoj skoro i nema, ima plodova, nije gnjila?
Ne znam šta bi moglo biti?
Post Reply