Voćnjak

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#526 Re: Voćnjak

Post by Truba »

greškom imam 2 neokrečena drveta pa ću morati nadodati
jedno namjerno ne krečim jer ne daje ploda :D biće motorka uskoro ako se iznerviram
a drugo je debelo zaboravio sam okrečiti :D

imam još 2-3 koje mogu a i ne moram... 30 god stare trešnje

lipu i zimzelene neću :D
možda i hoću ako ostane
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#527 Re: Voćnjak

Post by Truba »

Image

evo ga kako to izgleda prije nego krene trava rasti
onda je užasno
a ne može se sve pokositi i stići
stara kosa
konfiguracija tla
a neće niko da dođe s motokultivatorom da barem ravnicu ni za keš


ove još nisam stigao okopati
sunja i dvije kruške čini mi se
gore su jabuke i kruške
poslije breze su neki dudovi i jabuke te šljive u daljini
a one male su jabuke
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#528 Re: Voćnjak

Post by triconja »

Black swan wrote:Image

evo ga kako to izgleda prije nego krene trava rasti
onda je užasno
a ne može se sve pokositi i stići
stara kosa
konfiguracija tla
a neće niko da dođe s motokultivatorom da barem ravnicu ni za keš


ove još nisam stigao okopati
sunja i dvije kruške čini mi se
gore su jabuke i kruške
poslije breze su neki dudovi i jabuke te šljive u daljini
a one male su jabuke
Odlican je vocnjak :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#529 Re: Voćnjak

Post by Truba »

Imam i cetiri hrasta
I nesto sto ne raste
Neko drvo isto godinama
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#530 Re: Voćnjak

Post by triconja »

Black swan wrote:Imam i cetiri hrasta
I nesto sto ne raste
Neko drvo isto godinama
Smije li se znati koliko si tezak? (zemljom naravno, u dulumima) :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#531 Re: Voćnjak

Post by Truba »

3300 kvadrata
minus
koliko su mi uletjeli sa dvije strane s onim kamenjem-granicnikom
sumnjamo na 200-250 metara


isao sam prema banja luci

jaoj sto sa strane ceste kreoz brda i planine ima malih borova za iskopat :mrgreen: :thumbup:

imal gdje oko sarajeva
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#532 Re: Voćnjak

Post by triconja »

Black swan wrote:3300 kvadrata
minus
koliko su mi uletjeli sa dvije strane s onim kamenjem-granicnikom
sumnjamo na 200-250 metara


isao sam prema banja luci

jaoj sto sa strane ceste kreoz brda i planine ima malih borova za iskopat :mrgreen: :thumbup:

imal gdje oko sarajeva
Zna se kako se vraca granicnik, sjekiru u ruke i vrati se sam.

Grihota je krasti moj labude, pogotovo prema banjoj luci :lol:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#533 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

triconja wrote:E raja koristite li kakvu zastitnu opremu prilikom prskanja? Primjetio sam da 90 % ljudi ne koristi nista, a neki i djecu vode u prskanje :-?
i onda se pitaju odkud toliko rakova :twisted:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#534 Re: Voćnjak

Post by triconja »

sokkia wrote:
triconja wrote:E raja koristite li kakvu zastitnu opremu prilikom prskanja? Primjetio sam da 90 % ljudi ne koristi nista, a neki i djecu vode u prskanje :-?
i onda se pitaju odkud toliko rakova :twisted:
Na svakom preparatu pise otrov prvog, drugog, treceg reda i da je opasan. Na internetu procitas da je kancerogen. U zavisnosti od vremena izlozenosti moze imati hejbet nuspojava ili cak otrovati.

Ne mozes ti to Bosnji dokazat, uvijek je Bosnjo bio pametniji od svakog. I jos malu djecu vodi u prskanje :lol: . Vrhunac zastitne opreme marama od majke preko usta i potkosulja :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#535 Re: Voćnjak

Post by Truba »

gadno

ja ti ne vjerujem u to prskanje

mislim ne kao ovi antivaxeri sto ne vjeruju u vakcine

ne vidim potrebu u prskanju...
čemu milijarde godina evolucije ako će ti sada nekom drvetu biti potrebno prskanje protiv neke gamadi

ne vidim poantu
nemam 120 hektara pa da ću propasti... imao sam neke breske sve su uvenule osim jedne koja je zasadjena na čatrnju napunjenu smećem kabastim otpadom i posuto pola metra zemlje :? :? :? :? a one u njivi mazene pazene prskane sve se osusile

motorka i deri... jebo breskve... ima jabuka sljiva kruski
i naravno tresnje i visnje...

moram uslikati to drvo kojemu ne znam ime

ova prva ovdje kao tresnja :D je divlja
ali daje plod neki
ili je visnja ne mogu se sjetiti. :D kad vidim da nesto nice ja ga pustim pa ga presadim valjda je to ok

ne vidim smisla u prskanju :mrgreen:
Image
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#536 Re: Voćnjak

Post by Banksy »

Vidi kolika livada... Sadi povrće.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#537 Re: Voćnjak

Post by triconja »

Black swan wrote:gadno

ja ti ne vjerujem u to prskanje

mislim ne kao ovi antivaxeri sto ne vjeruju u vakcine

ne vidim potrebu u prskanju...
čemu milijarde godina evolucije ako će ti sada nekom drvetu biti potrebno prskanje protiv neke gamadi

ne vidim poantu
nemam 120 hektara pa da ću propasti... imao sam neke breske sve su uvenule osim jedne koja je zasadjena na čatrnju napunjenu smećem kabastim otpadom i posuto pola metra zemlje :? :? :? :? a one u njivi mazene pazene prskane sve se osusile

motorka i deri... jebo breskve... ima jabuka sljiva kruski
i naravno tresnje i visnje...

moram uslikati to drvo kojemu ne znam ime

ova prva ovdje kao tresnja :D je divlja
ali daje plod neki
ili je visnja ne mogu se sjetiti. :D kad vidim da nesto nice ja ga pustim pa ga presadim valjda je to ok

ne vidim smisla u prskanju :mrgreen:
Image
Prskanje je obavezno iz tog razloga sto nema autohtonih stetnika i vrsta. Otvaranjem trzista i razvojem tehnologije stetnici prelaze iz jedne drzave u drugu i biljke koje su autohtone u toj regiji nisu spremne da se bore i ne mogu da se "prilagode" novim stetnicima.

Mogao bi da nikako ne prsces uz uslov da zatvoris hermeticki taj plac, jer ako udje musica iz Spanije ode mast u propast.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#538 Re: Voćnjak

Post by Truba »

ne vidim neku štetu
:thumbup:

kolko košta ta oprema za prskanje imam je u šupi
da okačim na pik :D
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#539 Re: Voćnjak

Post by sokkia »

haj ga znaj šta treba a šta ne treba.
jedne godine mraz pobio sve pa nisam ništa ni prskao jer nisam imao šta.
Sljedeće godine Bog dao takav behar i rod da se sve lomilo od roda i sve doćekalo jesen na grani fino, soćno, zdravo i zrelo a ni te godine nisam ništa špricao valjda zaboravio ili nisam imao vremena.
Onda naredne nisam ponovo ništa špricao a bilo behara i roda ali sve nešto šugavo,crvavo,uvrnuto,uvehlo i nikakvo.
I hajd sad znaj do ćega je?? :?
Moja teorija je da te godine kad nije bilo ništa roda patogeni nisu imali šta da jedu pa su ili otišli ili pokrepali od gladi, a sljedeće kad je bilo sve zdravo i rodno kasno došli i nisu imali vremena da mi naprave nikakvu štetu ali su zato saćekali sljedeću godinu kad su mi sve obrstili i uništili a ja ih nisam dočekao sa hemijom. :cry:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#540 Re: Voćnjak

Post by Truba »

Black swan wrote:Image
ove tri voćke oko klupe prva je šljiva pa kruška pa ide klupa pa jabuka

sve tri su mi pobjegle... tojest vrhovi su otišli a nisu orezani
pogotovo jabuka...šljiva neš i ne raste dalje...i daje jaki plod
ali jabuka je puna desetina pa možda i stotina malih vodopija... to sve po malo stružem ne volim odjednom nekako mi to previše invazivno :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#541 Re: Voćnjak

Post by triconja »

sokkia wrote:haj ga znaj šta treba a šta ne treba.
jedne godine mraz pobio sve pa nisam ništa ni prskao jer nisam imao šta.
Sljedeće godine Bog dao takav behar i rod da se sve lomilo od roda i sve doćekalo jesen na grani fino, soćno, zdravo i zrelo a ni te godine nisam ništa špricao valjda zaboravio ili nisam imao vremena.
Onda naredne nisam ponovo ništa špricao a bilo behara i roda ali sve nešto šugavo,crvavo,uvrnuto,uvehlo i nikakvo.
I hajd sad znaj do ćega je?? :?
Moja teorija je da te godine kad nije bilo ništa roda patogeni nisu imali šta da jedu pa su ili otišli ili pokrepali od gladi, a sljedeće kad je bilo sve zdravo i rodno kasno došli i nisu imali vremena da mi naprave nikakvu štetu ali su zato saćekali sljedeću godinu kad su mi sve obrstili i uništili a ja ih nisam dočekao sa hemijom. :cry:
Moguce, a prskanje se radi radi prevencije. Kasno je prskat protiv gljivicnog oboljenja kad se desi. Zato se fungicidima i tretira u kriticnim periodima.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#542 Re: Voćnjak

Post by Maraschino »

Ranije se malo ili nikako prskalo. Bila je bioloska selekcija. Sto ostane to je jako i trajat ce godinama a danas se sve proizvodi da zavisi od koje kakvih prskanja i ne moze opstati a pogotovu plodove davati bez prskanja.
Steta. Stitimo voce od nekih stetocina a nismo svjesni koliko zagadjujemo zemljiste a kroz njega i vodu.

Licno ne dam pumpi u moj vocnjak ali mislim da necu uspjeti da se oduprem tim stetocinama. Mene ne interesuje kolicina(ne zivim od toga) nego kvalitet.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#543 Re: Voćnjak

Post by triconja »

Maraschino wrote:Ranije se malo ili nikako prskalo. Bila je bioloska selekcija. Sto ostane to je jako i trajat ce godinama a danas se sve proizvodi da zavisi od koje kakvih prskanja i ne moze opstati a pogotovu plodove davati bez prskanja.
Steta. Stitimo voce od nekih stetocina a nismo svjesni koliko zagadjujemo zemljiste a kroz njega i vodu.

Licno ne dam pumpi u moj vocnjak ali mislim da necu uspjeti da se oduprem tim stetocinama. Mene ne interesuje kolicina(ne zivim od toga) nego kvalitet.
Otvaranjem trzista i laksim transportom raznih poljoprivrednih kultura i zivotinja sa bilo kojeg dijela svijeta na drugi prebacuju se i stetnici.

Prije 100 godina nije bilo trgovine npr. sljivama kao sto je slucaj danas. Mogu sljive doci iz Japana (zajedno sa stetnicima) i ti stetnici se razmnoze i eto belaja za autohtone kulture. Gledao sam zanimljiv isjecak dokumentarca na temu pcela i stetnika. I na kraju ljudi skontali da se pcele prilagode stetnicima nakon nekog vremena i da problem nastaje smjenom stetnika. Ti stetnici ne dopustaju drugim stetnicima da se nastane u kosnici i bukvalno zive u obostrukoj simbiozi sa pcelama.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#544 Re: Voćnjak

Post by Maraschino »

triconja wrote:
Maraschino wrote:Ranije se malo ili nikako prskalo. Bila je bioloska selekcija. Sto ostane to je jako i trajat ce godinama a danas se sve proizvodi da zavisi od koje kakvih prskanja i ne moze opstati a pogotovu plodove davati bez prskanja.
Steta. Stitimo voce od nekih stetocina a nismo svjesni koliko zagadjujemo zemljiste a kroz njega i vodu.

Licno ne dam pumpi u moj vocnjak ali mislim da necu uspjeti da se oduprem tim stetocinama. Mene ne interesuje kolicina(ne zivim od toga) nego kvalitet.
Otvaranjem trzista i laksim transportom raznih poljoprivrednih kultura i zivotinja sa bilo kojeg dijela svijeta na drugi prebacuju se i stetnici.

Prije 100 godina nije bilo trgovine npr. sljivama kao sto je slucaj danas. Mogu sljive doci iz Japana (zajedno sa stetnicima) i ti stetnici se razmnoze i eto belaja za autohtone kulture. Gledao sam zanimljiv isjecak dokumentarca na temu pcela i stetnika. I na kraju ljudi skontali da se pcele prilagode stetnicima nakon nekog vremena i da problem nastaje smjenom stetnika. Ti stetnici ne dopustaju drugim stetnicima da se nastane u kosnici i bukvalno zive u obostrukoj simbiozi sa pcelama.
Kada smo imali dvije vrste krompira:crveni i bijeli tada je bio i kvalitetan ali nas narod poletio za kvantitetom i sada bi dao sve za ono staro sjeme ali ga nema.
U pravu si, sa svim tim sjemenima i biljkama dolaze i stetnici a isto tako mnoge sorte voca i povrca su proizvedene tako da zavise od prskanja a to je i dobra prodaja za hemijsku industriju.

Nismo mi jos zagadili zemlju kao druge EU zemlje. Svedjani kazu da im treba 25 godina da ne koriste nikakve hemikalije da bi ocistili zemlju. Mi je imamo cistu i idemo obrnutim smjerom.

Sto je zanimljivo, kod nas nema ili malo industrije za preradu voca i povrca, zasto ljudi teze kolicini ako nikome nista ne prodaju dok na drugoj strani bi imao za svoje potrebe zdrav proizvod.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#545 Re: Voćnjak

Post by triconja »

Maraschino wrote:
triconja wrote:
Maraschino wrote:Ranije se malo ili nikako prskalo. Bila je bioloska selekcija. Sto ostane to je jako i trajat ce godinama a danas se sve proizvodi da zavisi od koje kakvih prskanja i ne moze opstati a pogotovu plodove davati bez prskanja.
Steta. Stitimo voce od nekih stetocina a nismo svjesni koliko zagadjujemo zemljiste a kroz njega i vodu.

Licno ne dam pumpi u moj vocnjak ali mislim da necu uspjeti da se oduprem tim stetocinama. Mene ne interesuje kolicina(ne zivim od toga) nego kvalitet.
Otvaranjem trzista i laksim transportom raznih poljoprivrednih kultura i zivotinja sa bilo kojeg dijela svijeta na drugi prebacuju se i stetnici.

Prije 100 godina nije bilo trgovine npr. sljivama kao sto je slucaj danas. Mogu sljive doci iz Japana (zajedno sa stetnicima) i ti stetnici se razmnoze i eto belaja za autohtone kulture. Gledao sam zanimljiv isjecak dokumentarca na temu pcela i stetnika. I na kraju ljudi skontali da se pcele prilagode stetnicima nakon nekog vremena i da problem nastaje smjenom stetnika. Ti stetnici ne dopustaju drugim stetnicima da se nastane u kosnici i bukvalno zive u obostrukoj simbiozi sa pcelama.
Kada smo imali dvije vrste krompira:crveni i bijeli tada je bio i kvalitetan ali nas narod poletio za kvantitetom i sada bi dao sve za ono staro sjeme ali ga nema.
U pravu si, sa svim tim sjemenima i biljkama dolaze i stetnici a isto tako mnoge sorte voca i povrca su proizvedene tako da zavise od prskanja a to je i dobra prodaja za hemijsku industriju.

Nismo mi jos zagadili zemlju kao druge EU zemlje. Svedjani kazu da im treba 25 godina da ne koriste nikakve hemikalije da bi ocistili zemlju. Mi je imamo cistu i idemo obrnutim smjerom.

Sto je zanimljivo, kod nas nema ili malo industrije za preradu voca i povrca, zasto ljudi teze kolicini ako nikome nista ne prodaju dok na drugoj strani bi imao za svoje potrebe zdrav proizvod.
To ti je vise kako ljudi percipiraju neke stvari, recemo da je ideja da za manje rada dobijes vise necega primamljivija nego vise rada za istu kolicinu.

Mislim da je glavni problem prilikom tretiranja raznih sorti kolicina rastvora i vode. Ne bi trebao biti cilj vrsiti "zastitu" tako sto ces 100 litara utrositi na dulum i ostetiti zemlju, jer ipak bolje biti siguran jelte, nego traziti neku minimalnu kolicinu koja ce odraditi posao bez da ostavlja velike stete.

Ipak po mom misljenju zastitne hemikalije su manje opasne od umjetnih djubriva. Postoji proces kojim se pravi NPK i to nije problem. Problem je u tome sto se industrijski otpad preradjuje u djubriva bez dovoljne cistoce i tako se tretira zemlja i trajno se truje elementima kojima nije mjesto tu. Mnogi misle da umjetno djubrivo moze zamjeniti prirodno i time jos brze uniste zemlju, a bogami ni kolicinski ne stede pa tretiraju i sakom i kapom.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#546 Re: Voćnjak

Post by BISCANIN2 »

Snijeg pade na beharno voće, https://www.youtube.com/watch?v=4KBxe-MKp_Q, dobra sevdalinka, odlična obrada, ali loš događaj, šta će nam snijeg i mraz na voću.
Smokva prtvi ima i plodove, japanska jabuka još borta hoćeli preživjeti ili neće ne znam, kajsija rodila, dosad sam joj uspio sačuvati plodove, vidjećemo dalje.
Jabuke i kruške ko u priči, mašala.
Da se pohvalim prekjuče kupio sam bucher motokultivator, he he he model k2, nož širine oko 1.5 metara, juče sam čistio filter goriva i zraka, danas loše vrijeme, jedva čekam da se ulipoti malo da ga probam upaliti.
Niko sretniji od mene, evo ga malo ina yout:

https://www.youtube.com/watch?v=5SkswzNt8Sc i ovdje https://www.youtube.com/watch?v=wqKqogY3Q_E
mag motor dvotaktni, trebam ga sad pokrenuti, neći da ga vodim kod majstora hoću sam da ga probam napraviti, kosilicu 4 t sam sredio i no problem.(zamjenio karburator i rezervoar i svijećicu, sad pali iz prve)
he he he, a na jesen još dva dunuma kruške ide na sadnju ako bog da, pa ću pitati za savjet šta predlažete da se usadi, interesujeme za jesti a bogami za koma i rakijetinu.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#547 Re: Voćnjak

Post by triconja »

E raja imate li stete?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#548 Re: Voćnjak

Post by Idemedosumom »

Ja ću danas ić da vidim. Nadam se da nema puno :(
nookey
Posts: 1019
Joined: 13/10/2010 21:42

#549 Re: Voćnjak

Post by nookey »

triconja wrote:E raja imate li stete?
ima jbg višnju mi je prelomilu u deblu :(
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#550 Re: Voćnjak

Post by triconja »

nookey wrote:
triconja wrote:E raja imate li stete?
ima jbg višnju mi je prelomilu u deblu :(
Koliko je stara? Imam ja 20 godina staru visnju i aslame po 10 godina stare. I jos sljiva, oraha i kruski. Ne mogu obici danas a mislim da ce biti svega :sad:
Post Reply