Vlaga...

Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#26 Re: Vlaga...

Post by Keiko »

Joj @rovac pusti se bolan tabela. Tacka rosenja nema nikakve veze sa ovim. Ima ali i nema.

Odrasla osoba u toku noci disanjem proizvede DO 3l pare. Znaci, da ti i supruga spavate u hermeticki zatvorenoj sobi, postoji realna mogucnost da ces ujutro na dnu prozorskih stakala pronaci kondenzaciju (tu je tvoja tabela relevantna jer je doticaj dvaju temperatura i neupijajuca, glatka povrsina, (ne)postojanje argon gasa, low-E premaza, itd.). U kupatilu je normalno da se na plocicama, ogledalima, i svim drugim tvrdim i neupijajucim povrsinama stvori kondenzacija u vrijeme tusiranja, itd. Ta vrsta kondenzacije nije problem sve dok je u granicama normale, znaci da ti ne kaplje kondenzacija s' lustera u spavacoj sobi ili da su vrata ormara mokra na dodir. Najbolji, najzdraviji i najefikasniji nacin rjesavanja NORMALNE kondenzacije u zivotnom prostoru je kombinacija grijanja i ventilacije. Vlaga koja se digne u zrak grijanjem se mora 'preusmjeriti', u suprotnom ostaje u zraku. Preusmjeravanje se vrsi ventilacijom, naj jednostavniji nacin je otvaranje prozora. Masina koju ti koristis takodje preusmjerava vlagu ali ti je nepotrebna za NORMALNE uslove i predstavlja rizik da neces na vrijeme uociti stvarni problem ukoliko se pojavi.

Nemoj se ljutit' na mene, ja ti ovo sve dobronamjerno i u nadi da cemo pomoc' labudu.
User avatar
rovac13
Posts: 5206
Joined: 08/12/2013 16:17

#27 Re: Vlaga...

Post by rovac13 »

Ma zasto bi se ljutio :-D ........dao sam sve od sebe da vam docaram.......dao vam gomilu linkova i tabela sa dokazima .........slikovito prevodio tabele.............ali ko zna mozda ti strucnjaci ne znaju nista...........mozda da oni ipak dodju u bosnu pa nauce sta je apsolutna vlaga a sta relativna i kako se preusmjerava grijanjem.......a ove njihove teorije nek materi svojoj pricaju........ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 82324
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#28 Re: Vlaga...

Post by Truba »

da sam ja prema nečemu kao ti prema vlazi ja bih bio do sada nobelovac
toliku predanost odavno nisam vidio pogotovo na forumu
:mrgreen:
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#29 Re: Vlaga...

Post by RahatHurmašica »

rovac13 wrote:Ja sam probao rijesit taj kondenz prozracivanjem,cak sam kupio prozrake na sve prozore gecco,jer ne mogu navece dok spavam budit se pa prozracivat.Nije moglo tako,ujutro sam znao zatec ako je hladna noc bila,u dnu stakla nekoliko cm mokro.

Moji prijatelji su neki vec kupili odvlazivac a neki planiraju da kupe,ja sam im dao da probaju i odusevili su se.
Izgleda skupo na prvu,ali kad bolje pogledas nije skupo koliko je dobro.

Postujem struku i iskustvo i ne tvrdim nista po svom zapazanju,ali naucno je dokazano da se grijanjem ne izbacuje vlaga iz zraka.Voda ostaje u zraku.
Evo sta kaze tabela koju nisam ja pisao naravno.
Image

Znaci citajuci tabelu :
-na temperaturi sobe 20*C zrak moze maximalno da primi 17,3 g/m3 (grama vode u metru kubnom)
-na temperaturi sobe 25*C zrak moze da primi max 23 g/m3

Relativna vlaznost 70 % znaci da se trenutno u zraku nalazi 70% vode od ovih gore navedenih ukupno mogucih.
Sad je kristalno jasno zasto podizanjem temperature sa 20 na 25 mi dobijemo manju relativnu vlaznost ali zato sto topliji zrak vise moze da primi vode nego hladniji.Ali sva voda je ostala tu nigdje nije otisla.
I sta se onda desi.
Uzmimo primjer da imamo u zraku 20 grama vode po m3 zraka,dok drzimo sobu ugrijanu na 25,na kojoj temp zrak moze da primi 23 g vode,recimo da je ok.Ali onda legnemo spavati i necemo da grijemo cijelu noc toliko nego dozvolimo da padne temp na 20*C,a na toj temp zrak moze da primi samo 17,3 g vode.
Znaci da za tu temp 20*C imamo viska vode u zraku i relativna vlaznost je vec na 100%.

U tabeli cak se moze procitati i temperatura rosenja.
npr:
Ako imamo u stanu temp 20*C i relativnu vlaznost 70% ,tad tacno znamo da imamo 12,1 g/m3 vode u zraku,i tad tacno znamo da je temp rosenja 14*C.

To bi znacilo da pri toj temp i toj vlaznosti ako imate npr temperaturu stakla na prozoru 14*C na njemu ce pocet rosit.
Ako nekako spustimo vlagu na 50% (npr odvlazivacem) onda na toj temp i toj rel vlaznosti temp stakla ili neceg drugog bi morala biti 9*C da bi rosilo.

Znaci sve sto je veca vlaznost visa je i temp rosenja,tako da ljudima se pojavi vlaga ispod kreveta,ispod ormara,jer se tesko toplota dole zavlaci,ili rosi staklo zato sto je vani gladno.

Zbog toga su dobra low-e stakla na prozorima,roletne itd itd......zbog toga je dobro da ormar bude odmaknut od zida,podignut od poda itd itd.......da se bolje zavlaci toplota da dole se ne pojavi temp rosenja. :-D
kratko i jasno. ovo ko ne može da shvati bolje nek više ne razmišlja o vlagi.
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#30 Re: Vlaga...

Post by Keiko »

Black swan wrote:da sam ja prema nečemu kao ti prema vlazi ja bih bio do sada nobelovac
toliku predanost odavno nisam vidio pogotovo na forumu
:mrgreen:
Pusti se ti nobelovaca, nego jesi li ti rijesio problem? Da Alan Fordovi ne navuku... :-D
User avatar
Truba
Posts: 82324
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#31 Re: Vlaga...

Post by Truba »

jok
biće borba duga i krvava

jebo stripove odoše pluća :D

crne fleke po zidu i zelene u hodniku redovito skidam
ali se smanjuje kako povremeno provjetravam
User avatar
rovac13
Posts: 5206
Joined: 08/12/2013 16:17

#32 Re: Vlaga...

Post by rovac13 »

Black swan wrote:jok
biće borba duga i krvava

jebo stripove odoše pluća :D

crne fleke po zidu i zelene u hodniku redovito skidam
ali se smanjuje kako povremeno provjetravam
Jesil kad pokusao odgonetnut odakle ti tolika vlaga u stanu.
Jos nisu ni pocele zime,tebe ce u januaru poplave odnijet u stanu :-).
Jel stan,kuca,kakva je izolacija,prozori,cime grijes koja je temperatura u koje doba.
Meni je nevjerovatno sad da imas toliku vlagu.Jel vlaga svuda ili u nekim prostorijama.
User avatar
Truba
Posts: 82324
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#33 Re: Vlaga...

Post by Truba »

stan... izolacija kao i drugima :D
samo sjeverna strana je sa flekama
grijanje
plinske peći + novo... atlantik konvektor jer je gospodskiji od 1.5 kv peći

zašto prije nije bilo vako?
zato što nisu bila blindo vrata + novi pvc prozori... puhalo je na sve strane i bio račun za plin 250 maraka

temp na sjevernoj strani je sad 20

ima problema čitam kraj s vlagom a pogotovo naša zgrada zbog krova koji je bio loš s rupama... nešto su radili an ljeto mijenjali velukse i stavljali kape na dimnjak... konzervirali su ga i promijenili oluke
a komšinica je redovno plavila banju dok nisu zamijenili cijevi ( nije plaćala ono održavanje pa su zavlačili)
sugo su i oluci bili loši pa se nakupilo :D
uglavnom i dalje mislim da je najveći problem što se ne grije sa svih strana... odozdo podrum gore prazna soba sa jedne strane stubište a s druge soba ( treća komšijama) koju ne zagrijavaju
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#34 Re: Vlaga...

Post by Danguba »

rovac13 wrote:Ma zasto bi se ljutio :-D ........dao sam sve od sebe da vam docaram.......dao vam gomilu linkova i tabela sa dokazima .........slikovito prevodio tabele.............ali ko zna mozda ti strucnjaci ne znaju nista...........mozda da oni ipak dodju u bosnu pa nauce sta je apsolutna vlaga a sta relativna i kako se preusmjerava grijanjem.......a ove njihove teorije nek materi svojoj pricaju........ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
@rovac13, sve si u pravu i zadovosljstvo je procitati sta si sve prikupio i napisao ALI i @Keiko je isto u pravu samo sto se vi razlikujete u metodama ''usmjeravanja vlage'' :D

Aparati za odvlazivanje ili smanjenje vlage se koriste u ekstremnim uslovima ili brzim zahvatima gdje moras vlaznost da svedes na zadane parametre.

Veoma malo ljudi u prostorima gdje boravi koristi ''aparate'' a vecina to regulise provjetravanjem(cirkulacijom) i grijanjem.

p.s. zasto sluze posude sa vodom na radijatorima?
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#35 Re: Vlaga...

Post by Keiko »

Black swan wrote:
zašto prije nije bilo vako?
zato što nisu bila blindo vrata + novi pvc prozori... puhalo je na sve strane
Odgovor na pitanje u prvom redu si sam sebi dao udrugom redu :D .

Stvar je ventilacije i vjerovatno lose izolacije. Ako je zgrada, ne mozes puno uraditi u vezi izolacije ali mozes srediti ventilaciju. Sad ti treba neka zlatna sredina izmedju 'puse na sve strane' i 'blido vrata + novi PVC prozori' = slab protok zraka.

Ako hoces, isprobaj ono o cemu sam pisala, sistematsko grijanje i ventiliranje nekih 15-tak dana da vidis ima li efekta. Jos je bolje sad jer jos uvijek nije pretjerano hladno tako da je redovno otvaranje prozora ugodnije nego na -5C. Ako bude efekta javi, pa cemo onda osmislit' kako da permanentno regulisemo ova dva faktora. :)
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#36 Re: Vlaga...

Post by Keiko »

Malo nevezano za labudov problem: U Velikoj Britaniji postoji agencija koja se bavi iskljucivo problemima vlage, ventilacije i slicnih problema i na osnovu svojih istrazivanja objavljuju raznorazne tabele koje su sve tacne ali ne nude uvijek rjesenje za konkretne situacije. Dat cu vam primjer situacije koja je rijesena prosle sedmice na jednom mom projektu. Kupatilo bez prozora uz spavacu sobu, nekih 5m2, standardni kupatilski ventilator sa tajmerom na 15 munuta. Ventilator zakacen na fleksibilno crijevo duzine 1m sa izlazom kroz vanjski zid. Jedna krivina od 60 stepeni. Kupatilo uvijek vlazno. Tabele kazu da je ventilator in situ sasvim adekvatan. Inzinjer specijalist kaze da nam treba centrifugalni ventilator sa kontrolorom vlage i tajmerom na 20 minuta. Konacno rjesenje: 15mm je shoblano sa dna vrata. Zasto? Zato sto ni jedan ventilator ne radi kako treba ako nema dovoljan dotok zraka da bi imao sta cirkulirati. Zakljucak - koliko god su tabele tacne, ne uzimaju uvijek sve parametre u obzir. Stoga je najvaznije otkriti pravi razlog i uzrok problema pa ga onda strucno rjesavati umjesto pribjegavati rjesenjima slicnih problema po principu 'maksim po diviziji' zato sto komsija ili rodjak misle da je tako najbolje.

Ljudi, ako imate problem vlage, prevelikog gubitka toplote, lose kvalitete zraka, obavezno pitajte strucnjaka. 100 ili 200KM koje ce vam mozda on naplatiti vam mogu ustediti hiljade KMova i godine glavobolja. Kolege iz struke na forumu ce potvrditi da izolacija koja moze kostati i desetine hiljada KMova nije uvijek rjesenje za gubitak toplote a o ostalom da i ne govorim.
User avatar
rovac13
Posts: 5206
Joined: 08/12/2013 16:17

#37 Re: Vlaga...

Post by rovac13 »

Danguba wrote: @rovac13, sve si u pravu i zadovosljstvo je procitati sta si sve prikupio i napisao ALI i @Keiko je isto u pravu samo sto se vi razlikujete u metodama ''usmjeravanja vlage'' :D

Aparati za odvlazivanje ili smanjenje vlage se koriste u ekstremnim uslovima ili brzim zahvatima gdje moras vlaznost da svedes na zadane parametre.

Veoma malo ljudi u prostorima gdje boravi koristi ''aparate'' a vecina to regulise provjetravanjem(cirkulacijom) i grijanjem.

p.s. zasto sluze posude sa vodom na radijatorima?
Kolega danguba vjerujem da si malo pogresno razumio moje postove.
Nisam se javio na temu da bi nekom nesto dokazivao,nego covjek ima problem i to veliki,znaci covjek vec ima extremnu situaciju,ako mu je sad tolika vlaga na zidovima u januaru mu prijeti potop.Puno je to opasno po zdravlje,pa mi je zao.

Odvlazivac nije moja metoda,nego sam ju samo spomenuo zato sto covjek ima extremnu vlagu u stanu.
Inace :
-prozracivanje je dobra metoda i pozeljna,zato sto kad ti poraste relativna vlaznost u stanu ti pustis svjezi zrak u stan koji je manje vlazan od onog u stanu i odma pada rel vlaznost,ja volim da prozracujem po cesto,radim tako sto upalim napu u kuhinji a na kontra strani u spavacoj i djecjoj otvorim kipu,i vrlo brzo se zrak u kuci zamijeni svjezim.

-grijanjem se smanjuje rel vlaznost naravno,to sam mu davno rekao da pomaze,ali naravno da grijanjem voda ne izadje vani,ostane u prostoru samo topliji zrak vise moze da primi vode (da se ne ponavlja ima gore objasnjeno)

-takodje dobra metoda je spustanje roletni navece kad je vani hladno,jer tako sprecavas da se prije pojavi temp rosenja na staklu,kondenz opet voda znaci.

Ali ........sve te metode jesu dobre i preporucljive.........ali slucajno smo kod kuma kroz sve to prosli........metoda prozracivanja pomaze ali veoma malo,moras puno prozracivat a veoma malo pomazes,a pri tome puno bacas toplotne energije .........grijanjem na 25*C bi sigurno pomoglo naravno ali i to kosta,a opet nije izbacio vodu

Odvlazivac ne radi nista drugo nego skuplja vodu iz zraka koju onda bacas iz stana,nema nikakve druge efkte.
Veliki ruzni odvlazivaci se koriste recimo kad gradjevinci rade ploce pa hoce da sto brze isuse to,oni su extremno jaki i jako puno skupljaju vode.Ovaj odvlazivac koji sam ja spomenuo je namijenjen za kucnu upotrebu i elegantno izgledaju zbog toga,sve se vise koriste u domacinstvima.I nema potrebe ni on da se forsira maximalno,nego se na njemu zada recimo vlaznost 55% i on se povremeno pali i odrzava ti idealnu rel vlaznost u stanu,kosta 100 € i jako je dobra stvar.

Provjereno znam da bi time covjek rijesio ovaj veliki problem koji ima.

Ako je to nekome skupo ili ne vjeruje da je ovo dobro,onda neka pokusa provjetravanjem i grijanjem.

Elem sto se tice njegovog stana,odozdo hladan podrum,odozgo hladno,sa strana komsije ne griju ili je stubiste,a izolacija haman nije dobra,tu je problem,kao i u grijanju konvektorom na 20*C.
On cak i na zidovima moze imat temp rosenja osim na staklima.
Morao bi grijat na 25*C,jer ce zidovi tako bit topliji i moguce da ce manje vlazit.

Toliko od mene,nadam se da ce rijesit svoje probleme prije zime.
User avatar
Truba
Posts: 82324
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#38 Re: Vlaga...

Post by Truba »

ja mislim da smo radikalnim grijanjem konevektorom na čak 23 stupnja :D i radikalnim hladjenjem prostorije kad ko stigne :D 3-4 puta dnevno eliminirali veći dio vlage... knjige se ne krive krevet ne damfa na vlagu :D
međutim imamo jedan problem...

zid niže prozora je vlažan :D probat ću uslikati :D
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#39 Re: Vlaga...

Post by Keiko »

Black swan wrote:ja mislim da smo radikalnim grijanjem konevektorom na čak 23 stupnja :D i radikalnim hladjenjem prostorije kad ko stigne :D 3-4 puta dnevno eliminirali veći dio vlage... knjige se ne krive krevet ne damfa na vlagu :D
međutim imamo jedan problem...

zid niže prozora je vlažan :D probat ću uslikati :D
Prroblem moras rjesavati sistematski. Znaci da kombinacija grijanja i ventilacije pomaze, ali u tvom slucaju vjerovatno nije adekvatna.

Mozda ne bi bilo lose isusuti prostoriju ovom rovcevom masinom a u medjuvremenu rijesiti pitanje stalne naizmjenicne ventilacije + grijanja. Nisam 100% sigurna koliko ti je taj konvektor dobar. Najzdraviji i najpostojaniji zvor grijanja je tajmirani radijator, na centralnom grijanju ili samostojeci uljni na el. Energiju. Plinske grijalice, puhalice i slicno su gubljenje vremena, i to nezdravo.

Kad prostoriju isusis, sto mozes provjeriti spravicom za mjerenje vlage, zidove koji su bili vlazni ces morati ismirglati finim smirgl papirom i premazati temeljnom anti-fungalnom bojom prije krecenja.
User avatar
Truba
Posts: 82324
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#40 Re: Vlaga...

Post by Truba »

vidjet ću laganini
mislim da je osnovni problem što je ta betonska klupica s jedne strane noću hladna a s druge topla
razlika u temperaturi u ove dane je oko 20 stepeni

ne znam ko je projektirao zgradu ali mogli su vala iz više dijelova napraviti kupicu tako da se ne prenosi energija s kraja na kraj elementa
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#41 Re: Vlaga...

Post by Keiko »

Izvini, propustila sam o kakvoj se klupici radi. Ako zbog nje imas termalni most, to se moze jednostavno i brzo rijesiti.
User avatar
Truba
Posts: 82324
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#42 Re: Vlaga...

Post by Truba »

ma ne znam kako je nazvati... betonska konstrukcija preko cigli...s malim nagibom
ne vidim drugi razlog
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#43 Re: Vlaga...

Post by Keiko »

Black swan wrote:ma ne znam kako je nazvati... betonska konstrukcija preko cigli...s malim nagibom
ne vidim drugi razlog
Ispod ili iznad prozora? Ako je to to, cest je problem da nije dobro izolirana I da pravi termalni most. Lako za rijesiti. Ukloni se prozorska daska, postavi komad izolacije I vrati se daska nazad.
User avatar
Truba
Posts: 82324
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#44 Re: Vlaga...

Post by Truba »

pa ispod... na tome je prozor

logički sam razmišljao da se izreže cirkularom po dužini i da se uspe pola centima bitulita :D

morat cu ja to uslikati da vidite :D
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#45 Re: Vlaga...

Post by Keiko »

Black swan wrote:pa ispod... na tome je prozor

logički sam razmišljao da se izreže cirkularom po dužini i da se uspe pola centima bitulita :D

morat cu ja to uslikati da vidite :D
Slika bi pomogla jer mislim da je ta tvoja 'klupica' na pogresnom mjestu i ne bi trebala 'ulaziti' unutar prostorije. Pomalo sumnjam da prozor za koji si spomenuo da je nedavno zamijenjen nije ispravno ugradjen. Ne mogu biti sigurna bez da vidim. Ukoliko 'klupica' (jel' o ovome https://www.google.ie/search?q=concrete ... d=0CC4QsAQ govorimo?) 'ulazi' unutar prostorije, rezanje cirkularnom pilom je opcija ali imaj u vidu da ce pola zgrade cistit' prasinu bar sest mjeseci poslije tvog cirkulanja. Licno preferiram mineralnu vunu (rockwool) za izolaciju u ovakvim situacijama, mada je moguce da ti treba i malo hidro-izolacije da bi rijesio problem.

Pod-prozornik bi trebao biti postavljen ispod vanjskog dijela prozorskog okvira. Cilj je da se voda slijeva sa prozora na njega, umjesto direktno na zid. Starije zgrade su umjesto betonskih imale cincane ove 'klupice' (mozak mi je totalno zatrokirao!!!) koje su bile nakosene da bi se voda slivala niz njih. Posto im je to namjena, pretpostavljam da je tvoja pogresno postavljena. Jos jednom, samo objasnjavam pretpostavku bez da sam vidjela o cemu se radi. Jos pretpostavljam da je tvoja termalni most i jos navlaci vlagu iz vana unutra.

Moja ponuda da ti posaljem ugradive resetkice za prozor jos uvijek stoji uz napomenu da su ove koje imam u kutiji ispod stola bijele.
User avatar
Truba
Posts: 82324
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#46 Re: Vlaga...

Post by Truba »

ma jes to je to
ali uslikat cu kad bude dan :D pa okaciti
nije toliko lose bilo dok nisu ugradjeni novi prozori
zgrada nije stara 1984.
vjerovatno je sfušereno pred kraj...
neću niš rezati vjerovatno ćemo obložiti nekim materijalima tu betonsku konstrukciju npr tanki sloj stiropora pa preko toga plastika bijele boje :D a sa strana namazati nekim materijalom...
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#47 Re: Vlaga...

Post by Keiko »

Black swan wrote:ma jes to je to
ali uslikat cu kad bude dan :D pa okaciti
nije toliko lose bilo dok nisu ugradjeni novi prozori
zgrada nije stara 1984.
vjerovatno je sfušereno pred kraj...
neću niš rezati vjerovatno ćemo obložiti nekim materijalima tu betonsku konstrukciju npr tanki sloj stiropora pa preko toga plastika bijele boje :D a sa strana namazati nekim materijalom...
Ima medju slikama skec kako trebaju biti ugradjene. Pretpostavljam da su prilikom zamjene prozora uvucene previse unutra i da je tu problem. Rjesivo, malo prljavog I komplikovanog posla ali sve jedno moguce. Polako i sistematski. Ja bih prvo zvala firmu koja je ugradila prozore I trazila da isprave gresku. Ako ti je od pomoci, mogu ti napisati i poslati emailom da im pokazes objasnjenje zasto je problem da te nebi bez veze muljali.
User avatar
Truba
Posts: 82324
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48 Re: Vlaga...

Post by Truba »

ja debile više ne zvao :D eno mojima ima pola godine prijavljena greska pod garancijom da nešto klapće u vratima za balkon
sve znaju i čekaju da neko naruči prozore u istom naselju
pa da o istom trošku ista dan to poprave :D
User avatar
Truba
Posts: 82324
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#49 Re: Vlaga...

Post by Truba »

Image

evo da vam nacrtam :D

to je to dakle...
kontam klupicu ugraditi preko betona i zaštiti beton sa strana da ne "prima" mnogo hladnođe kako se ne bi prenosila u kuću

jebo ti arhitekte i građevince :D iz vremena malo poslije tite :D
Keiko
Posts: 1238
Joined: 01/02/2013 21:52

#50 Re: Vlaga...

Post by Keiko »

Za prvu ruku, dobro iscetkaj vanjski dio 'klupice' celicnom cetkom ili je ismirglaj elektricnom smirglalicom, a onda je prvo dobro 'ulijepi' silikonom (imas poseban silikon za ove namjene) po ivicama, posebno uz sam prozor a onda prefarbaj akrilnom, vanjskom bojom da beton ne bi upijao vlagu nego da bi se kisa i rosa slijevale. To ti je jeftin i jednostavan prvi korak.

Stvarno ne kontam sta je ovo unutar prozora i zasto je tu. :-? U principu, vanjski dio treba biti odvojen od unutrasnjeg, sa slojem izolacije (hidro i termalne) u sredini.

Mislim da je bitan faktor u tvom problemu nedavno zamijenjeni prozor koji po svoj prilici nije ispravno ugradjen / zavrsen i da je tu korijen problema. Vaditi prozor pa ga ponovo instalirati je poprilican posao nekome ko nije strucan za takve poslove tako da bih probala sve druga, jednostavnija rjesenja prije takvog poduhvata.

Je li ovaj smedji unutrasnji dio sav betonski? Je li ovo bilo ovako izgledom i prije zamjene prozora?
Post Reply