Vlada USK 2014-2018

Post Reply
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#1 Vlada USK 2014-2018

Post by fosna2014 »

Tema je vrlo jasna. Sve postove oko političkog dešavanja u USK. Očekivana koalicija ovdje:

SDA-DF-Babini

@Riđobradi i @Leklerq pozvani ste da malo prokomentarišete ovu situaciju.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#2 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by It_is_a_Leclerc »

Ja sam, iskreno, sretan što će Laburisti ući u Vladu, da se konačno više skine ta fama oko toga kako će svijet propasti kad Babini uđu u vlast. Koliko sam informisan, Abdić family nisu tražili ništa previše, dva ministarstva čini mi se. Međutim, zapinje na tome da Laburisti inzistiraju da Elvira Abdić Jelenović bude ministrica, što SDA-u nije po volji radi imidža i rejtinga u primitivnijem dijelu biračkog tijela.

Vidjet ćemo kakva će to vlada biti. Imena za mandatara su najrazličitija - ali 99 % će to biti neko iz Cazina, jer je u skupštini od 30 poslanika skoro pola iz Cazina.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#3 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by fosna2014 »

It_is_a_Leclerc wrote:Ja sam, iskreno, sretan što će Laburisti ući u Vladu, da se konačno više skine ta fama oko toga kako će svijet propasti kad Babini uđu u vlast. Koliko sam informisan, Abdić family nisu tražili ništa previše, dva ministarstva čini mi se. Međutim, zapinje na tome da Laburisti inzistiraju da Elvira Abdić Jelenović bude ministrica, što SDA-u nije po volji radi imidža i rejtinga u primitivnijem dijelu biračkog tijela.

Vidjet ćemo kakva će to vlada biti. Imena za mandatara su najrazličitija - ali 99 % će to biti neko iz Cazina, jer je u skupštini od 30 poslanika skoro pola iz Cazina.
Ko bi bio najoptimalnije riješenje, obzirom da smo u u USK ograničeni po tom pitanju? Kakva koalicija takav mandatar: Bašagić?
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#4 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by It_is_a_Leclerc »

fosna2014 wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ja sam, iskreno, sretan što će Laburisti ući u Vladu, da se konačno više skine ta fama oko toga kako će svijet propasti kad Babini uđu u vlast. Koliko sam informisan, Abdić family nisu tražili ništa previše, dva ministarstva čini mi se. Međutim, zapinje na tome da Laburisti inzistiraju da Elvira Abdić Jelenović bude ministrica, što SDA-u nije po volji radi imidža i rejtinga u primitivnijem dijelu biračkog tijela.

Vidjet ćemo kakva će to vlada biti. Imena za mandatara su najrazličitija - ali 99 % će to biti neko iz Cazina, jer je u skupštini od 30 poslanika skoro pola iz Cazina.
Ko bi bio najoptimalnije riješenje, obzirom da smo u u USK ograničeni po tom pitanju? Kakva koalicija takav mandatar: Bašagić?
Neće Esad. On je prihvatio mandat u Parlamentu FBIH. Koliko sam ja informisan, ići će se na neko ime koje dosad nije bilo toliko politički eksponirano, tip privrednik, profesor na fakultetu, itd.. Ali ne znam konkretno koja su imena u opticaju. Spominjao se Husein Vilić, ali on, iskreno, ne izgleda niti se ponaša kao ozbiljan političar.
User avatar
casica
Posts: 204
Joined: 20/10/2013 21:06

#5 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by casica »

kamber :mrgreen:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#6 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by Ridjobrki »

Nisam baš previše u tijeku zbivanja. Nešto se bilo spominjalo oko onog Rošića kao mandatara ali ovo je neprovjerena info iza koje ne stojim. Idućih dana ću vidjeti da se malo raspitam iz insiderskih krugova pa ako šta budem imao za podijeliti svratiću.

Oko Laburista su mi osjećanja podijeljena... Meni se ne sviđa ideja njihovog ulaska u Vladu ali karma je kučka. Da se razumijemo, nisam protiv ulaska "kladuške politike" u Vladu USK nego mi je krivo što će to biti Abdićkina privatna strankica. E sad... budući da se u zadnjih dva ili čak tri saziva skupštine strogoća trenirala na DNZ-u koji je sa Dolićem bio jako konstruktivna i programski i kadrovski pristojno zaokružena stranka, budući da se propustila prilika pokazati veličinu na unutarkrajiškom pomirenju kad je to davno trebalo uraditi - pravo im i budi. Nek sad SDA trpi Abdićku u Vladi i nek ih uslovljava kako god hoće.

Mišljenja sam da je DNZ imao itekako šta ponuditi Kantonu u zadnjih desetak godina i šteta je što će sad onaj njegov gori dio biti dio vlasti. U svakom slučaju, nije toliko zanimljivo ni ko će Vladu USK formirati, ni kakva će biti personalna rješenja - biće bitno gledati šta će poduzeti kad zasjednu na vlast jer Hamdo ostavlja Kanton u toliko sjebanoj situaciji da je to haman pa nemoguće popraviti. Ima tu i belaja od prije Hamde ali prije četiri godine se stvar mogla spasiti, ovo sad je prilično - što bi narod rekao - beyond repair.

Bilo bi dobro da se obistine špekulacije o premijeru FBiH iz Krajine. Uz premijera FBiH i jednog ministra u VM bi šanse novoj vladi USK da nešto popravi znatno porasle.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#7 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by It_is_a_Leclerc »

Ridjobrki wrote:Nisam baš previše u tijeku zbivanja. Nešto se bilo spominjalo oko onog Rošića kao mandatara ali ovo je neprovjerena info iza koje ne stojim. Idućih dana ću vidjeti da se malo raspitam iz insiderskih krugova pa ako šta budem imao za podijeliti svratiću.

Oko Laburista su mi osjećanja podijeljena... Meni se ne sviđa ideja njihovog ulaska u Vladu ali karma je kučka. Da se razumijemo, nisam protiv ulaska "kladuške politike" u Vladu USK nego mi je krivo što će to biti Abdićkina privatna strankica. E sad... budući da se u zadnjih dva ili čak tri saziva skupštine strogoća trenirala na DNZ-u koji je sa Dolićem bio jako konstruktivna i programski i kadrovski pristojno zaokružena stranka, budući da se propustila prilika pokazati veličinu na unutarkrajiškom pomirenju kad je to davno trebalo uraditi - pravo im i budi. Nek sad SDA trpi Abdićku u Vladi i nek ih uslovljava kako god hoće.

Mišljenja sam da je DNZ imao itekako šta ponuditi Kantonu u zadnjih desetak godina i šteta je što će sad onaj njegov gori dio biti dio vlasti. U svakom slučaju, nije toliko zanimljivo ni ko će Vladu USK formirati, ni kakva će biti personalna rješenja - biće bitno gledati šta će poduzeti kad zasjednu na vlast jer Hamdo ostavlja Kanton u toliko sjebanoj situaciji da je to haman pa nemoguće popraviti. Ima tu i belaja od prije Hamde ali prije četiri godine se stvar mogla spasiti, ovo sad je prilično - što bi narod rekao - beyond repair.

Bilo bi dobro da se obistine špekulacije o premijeru FBiH iz Krajine. Uz premijera FBiH i jednog ministra u VM bi šanse novoj vladi USK da nešto popravi znatno porasle.
Neće Rošić. Pukla je tikva na relaciji Bašagić&Hušić - Rošić, zbog čega ovaj nije bio ni na jednoj listi. Kažu da se zadnjih dana Sanjin Halimović gura tu.

Premijer Vlade FBiH je 80 % - Denis Zvizdić, a Senad Šepić će vjerovatno biti ministar civilnih poslova.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#8 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by Ridjobrki »

I velim da je to za Rošića bila rekla-kazala, a za Šepića sam već dao hint u svom postu. Zvizdić ima i pojaku opoziciju, nije to još ukovano, Trhulj isto dobro kotira. Za Sanjina nemam pojma, mislim da će on nastojati zadržati svoje ministarstvo u FBiH - okreće se dobra para, manja eksponiranost a bolji ugradbeni elemenat. U svakom slučaju, Kanton je kadrovski tanak i nova vlada sama po sebi neće moći puno učiniti bez jakog vjetra u leđa sa viših nivoa.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#9 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by fosna2014 »

Ko god dođe i koja god vlast bude, neće ništa napraviti. Previše je SDA izdala domaću privatizaciju da bismo se oporavili. Prodali su je ili namjenski uništili "buzašta" tajkunima iz SLO i Sarajeva. Hamdo je samo nus-pojava koji je mislio da može nešto, ali kad je vidio šta ima, jedno veliko ništa, radio je onako kao i njegov tj. njegovi prethodnici. Zgrabi šta se zgrabiti može i ćao.

Kamber ili Kadić bi bili vrh na Krajiškoj torti. Kabadahija i smetljar kao kuga i smrt.
User avatar
Helena2014
Posts: 1191
Joined: 22/09/2014 11:08

#10 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by Helena2014 »

ODRŽANA TEMATSKA SJEDNICA PREDSJEDNIŠTVA SDA
Rastu šanse i Galijaševiću za mjesto federalnog premijera


http://abc.ba/novost/24991/pored-trhulj ... -premijera

Image
Tematska sjednica Predsjedništva SDA na kojoj se u subotu razmatrao program mjera za gospodarski rast i zapošljavanje, osim konkretnih mjera koje ova stranka želi provoditi kroz tijela vlasti u idućem mandatu, poslužila je i kao svojevrsno analiziranje kompetentnosti i vizije dvojice najizglednijih kandidata SDA za federalnog premijera, a to su aktualni ministar energetike, rudarstva i industrije Erdal Trhulj i Fadil Novalić, privatni biznismen iz Gradačca.


Iako se u javnim istupima čelnih ljudi SDA nije dalo naslutiti kako vrh stranke ocjenjuje koji od njih dvojice nudi bolje gospodarsko rješenje za nagomilane probleme u Federaciji, dobro obaviješteni izvori ističu kako se iza kulisa radilo upravo o nekoj vrsti upoznavanja s njihovim mjerama.

Sedmice koje su iza nas također su protekle u plasiranju informacija iz stranke, a koje su, iako na kapaljku, medijima davale dovoljno materijala za analize i spekulacije utjecaja i popularnosti navedenih kadrova. Tako se iskristaliziralo nekoliko imena, a to su, pored Trhulja i Novalića, koji imaju i najveće šanse, načelnik općine Bihać Emdžad Galijašević, kao i bivši premijer Tuzlanske županije Bajazit Jašarević. Iako tijela SDA nisu donijela službenu odluku jer se tek čeka izbor predsjednika Federacije BiH, unutar stranke svi imaju svoje favorite te se na različite načine ispituje teren kako bi se utvrdilo tko će biti osoba koja će preuzeti vođenje federalne Vlade u ovako teškom trenutku po ukupnu gospodarsku sliku. Truhlj pritom dobro kotira zbog svojih profesionalnih kvaliteta, baš kao i Novalić, no, nešto više će se znati na tematskoj sjednici Glavnog odbora SDA koji bi trebao usvojiti osnovne elemente, strategije i pravce prema kojima će članovi SDA u idućem razdoblju raditi.

Mjere za oporavak

U subotu, pak, na ovoj tematskoj sjednici konstatirano je kako je ekonomija naše zemlje u vrlo teškom stanju te je SDA, naglašeno je, u predizbornoj kampanji i postizbornom vremenu fokus svog djelovanja usmjerio na oporavak gospodarstva i zapošljavanje. Govora je bilo posebno u kontekstu poboljšanja poslovnog ambijenta, kao i dugoročnim i kratkoročnim mjerama za izlazak iz ovakve situacije u kojoj su investicije i proizvodnja na niskim granama, a nezaposlenost i dalje problem broj jedan. Mjere o kojima su govorili čelni ljudi SDA posebno su bitne za oblast energetike, rudarstva i industrije što je ključni sektor za razvoj u BiH, posebno u Federaciji, a tu su, naravno, i mjere u oblasti poljoprivrede. O planu SDA upoznati su i gospodarstvenici iz raznih sektora.

Novi pristup Unije

Predsjednik Glavnog odbora SDA Halid Genjac naglasio je tom prilikom kako u ovom smislu ide i novi pristup Europske unije prema BiH koji potencira gospodarstvo i socijalno-ekonomske reforme koje su potrebne da bi se poboljšao poslovni ambijent i zapošljavanje.

Glavni tajnik SDA Amir Zukić objasnio je pak, kako se, nakon presjeka stanja u ekonomiji, kao i potencijala BiH, može govoriti u kojem će smjeru krenuti reforme u javnom i realnom sektoru.

- U skladu s predizbornim obećanjima već sada, prije uspostavljanja vlasti, krenuli smo parcijalno i po segmentima – namjenska, tekstilna, prehrambena i poljoprivredna industrija – praviti programe kako bismo ih iza Nove godine počeli realizirati, istaknuo je Zukić, izrazivši uvjerenje kako će smirivanjem političke situacije uz politiku dogovora konačno zaživjeti i investicije u BiH, a gospodarstveni tijekovi biti mnogo uspješniji.

Operativne mjere

Kada je u pitanju rudarstvo, Trhulj je govorio o mogućnostima restrukturiranja rudnika u okviru elektroenergetskog sektora i njihovoj modernizaciji, a iznio je i presjek stanja industrije u zadnjih pet godina iz kojih proizlaze strateške i operativne mjere.

Kaže kako su te operativne mjere dale određene rezultate posebno u oblasti namjenske, metalne i tekstilne industrije.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#11 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by fosna2014 »

Helena2014 wrote:ODRŽANA TEMATSKA SJEDNICA PREDSJEDNIŠTVA SDA
Rastu šanse i Galijaševiću za mjesto federalnog premijera


http://abc.ba/novost/24991/pored-trhulj ... -premijera

Image
Tematska sjednica Predsjedništva SDA na kojoj se u subotu razmatrao program mjera za gospodarski rast i zapošljavanje, osim konkretnih mjera koje ova stranka želi provoditi kroz tijela vlasti u idućem mandatu, poslužila je i kao svojevrsno analiziranje kompetentnosti i vizije dvojice najizglednijih kandidata SDA za federalnog premijera, a to su aktualni ministar energetike, rudarstva i industrije Erdal Trhulj i Fadil Novalić, privatni biznismen iz Gradačca.


Iako se u javnim istupima čelnih ljudi SDA nije dalo naslutiti kako vrh stranke ocjenjuje koji od njih dvojice nudi bolje gospodarsko rješenje za nagomilane probleme u Federaciji, dobro obaviješteni izvori ističu kako se iza kulisa radilo upravo o nekoj vrsti upoznavanja s njihovim mjerama.

Sedmice koje su iza nas također su protekle u plasiranju informacija iz stranke, a koje su, iako na kapaljku, medijima davale dovoljno materijala za analize i spekulacije utjecaja i popularnosti navedenih kadrova. Tako se iskristaliziralo nekoliko imena, a to su, pored Trhulja i Novalića, koji imaju i najveće šanse, načelnik općine Bihać Emdžad Galijašević, kao i bivši premijer Tuzlanske županije Bajazit Jašarević. Iako tijela SDA nisu donijela službenu odluku jer se tek čeka izbor predsjednika Federacije BiH, unutar stranke svi imaju svoje favorite te se na različite načine ispituje teren kako bi se utvrdilo tko će biti osoba koja će preuzeti vođenje federalne Vlade u ovako teškom trenutku po ukupnu gospodarsku sliku. Truhlj pritom dobro kotira zbog svojih profesionalnih kvaliteta, baš kao i Novalić, no, nešto više će se znati na tematskoj sjednici Glavnog odbora SDA koji bi trebao usvojiti osnovne elemente, strategije i pravce prema kojima će članovi SDA u idućem razdoblju raditi.

Mjere za oporavak

U subotu, pak, na ovoj tematskoj sjednici konstatirano je kako je ekonomija naše zemlje u vrlo teškom stanju te je SDA, naglašeno je, u predizbornoj kampanji i postizbornom vremenu fokus svog djelovanja usmjerio na oporavak gospodarstva i zapošljavanje. Govora je bilo posebno u kontekstu poboljšanja poslovnog ambijenta, kao i dugoročnim i kratkoročnim mjerama za izlazak iz ovakve situacije u kojoj su investicije i proizvodnja na niskim granama, a nezaposlenost i dalje problem broj jedan. Mjere o kojima su govorili čelni ljudi SDA posebno su bitne za oblast energetike, rudarstva i industrije što je ključni sektor za razvoj u BiH, posebno u Federaciji, a tu su, naravno, i mjere u oblasti poljoprivrede. O planu SDA upoznati su i gospodarstvenici iz raznih sektora.

Novi pristup Unije

Predsjednik Glavnog odbora SDA Halid Genjac naglasio je tom prilikom kako u ovom smislu ide i novi pristup Europske unije prema BiH koji potencira gospodarstvo i socijalno-ekonomske reforme koje su potrebne da bi se poboljšao poslovni ambijent i zapošljavanje.

Glavni tajnik SDA Amir Zukić objasnio je pak, kako se, nakon presjeka stanja u ekonomiji, kao i potencijala BiH, može govoriti u kojem će smjeru krenuti reforme u javnom i realnom sektoru.

- U skladu s predizbornim obećanjima već sada, prije uspostavljanja vlasti, krenuli smo parcijalno i po segmentima – namjenska, tekstilna, prehrambena i poljoprivredna industrija – praviti programe kako bismo ih iza Nove godine počeli realizirati, istaknuo je Zukić, izrazivši uvjerenje kako će smirivanjem političke situacije uz politiku dogovora konačno zaživjeti i investicije u BiH, a gospodarstveni tijekovi biti mnogo uspješniji.

Operativne mjere

Kada je u pitanju rudarstvo, Trhulj je govorio o mogućnostima restrukturiranja rudnika u okviru elektroenergetskog sektora i njihovoj modernizaciji, a iznio je i presjek stanja industrije u zadnjih pet godina iz kojih proizlaze strateške i operativne mjere.

Kaže kako su te operativne mjere dale određene rezultate posebno u oblasti namjenske, metalne i tekstilne industrije.
Ja se nadam da će biti Emdžo premijer da ga napokon istjeramo iz Bišća. To je Hamdin prijatelj po alkoholizmu. Svakako ne radi ništa kao gradonačelnik. Goreg nismo imali poslije Alijagića.
User avatar
nikad_vise
Posts: 2012
Joined: 20/09/2010 22:35

#12 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by nikad_vise »

@fosna
Totalno nelogicno razmisljanje.
Nisam upoznat sa radom tog "Emdze" ali ako kostatujes da je neka olupina ne mogu da vjerujem da se nadas da ce postati premijer federacije.Ako je vec bio los po Bihac sad treba da bude los za sve nas i da nas sve skupa odvede u propast.

Istini za volju,mozda je to i neko tvoje subjektivno misljenje o doticnom,i mozda je on u sustini i solidan kadar,ali ako nije ne vidim ni jedan razlog zasto da postane premijer da bi kao otisao sa vlasti iz Bihaca.Unistio bi on Bihac i sa premijerske pozicije kao sto je nistio i sa sadasnje ako je bas nesposoban.
User avatar
Helena2014
Posts: 1191
Joined: 22/09/2014 11:08

#13 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by Helena2014 »

CIK: Hitna urgencija kantonima USK i KS



Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu donijela je zaključak da skupštinama USK i Kantona Sarajevo uputi urgentni dopis za hitnom dostavom kandidatskih lista za Dom naroda PS Federacije BiH.

Ova dva kantona jedini još nisu dostavili liste iako je za to istekao ustavni rok. Iz CIK-a su poručili da se odugovlačenjem ovog procesa blokira formiranje ne samo vlasti u FBiH nego i na državnom nivou, jer od formiranja Doma naroda Federacije zavisi formiranje Doma naroda PS BiH.

CIK je dao rok skupštinama USK i Kantona Sarajevo od sedam dana da okončaju ovaj proces.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#14 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by fosna2014 »

nikad_vise wrote:@fosna
Totalno nelogicno razmisljanje.
Nisam upoznat sa radom tog "Emdze" ali ako kostatujes da je neka olupina ne mogu da vjerujem da se nadas da ce postati premijer federacije.Ako je vec bio los po Bihac sad treba da bude los za sve nas i da nas sve skupa odvede u propast.

Istini za volju,mozda je to i neko tvoje subjektivno misljenje o doticnom,i mozda je on u sustini i solidan kadar,ali ako nije ne vidim ni jedan razlog zasto da postane premijer da bi kao otisao sa vlasti iz Bihaca.Unistio bi on Bihac i sa premijerske pozicije kao sto je nistio i sa sadasnje ako je bas nesposoban.
Nema on šta uništiti više, sve je uništeno od privrede odkako su je opustošile SDA falange svojom privatizacijom. Neka ide da ga samo ne gledamo onako polupijanog u RB-u. Čovjek koji je promijenio 4 stranke nema šta da traži u politici uopće. Grad Bihać liči u zadnje dvije godine na kasabu prve lige. Pored toga što je nepismena budala samo se pitam ko mu "dade" diplomu magistra.

Bakir je za njega primarius-alfabeticus.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#15 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by putokaz1 »

Bit ce lijepo stanovnici ma USK sa vladom SDA Df plus josh neko
Zivit ce se kao u Zimbabveu
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#16 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by It_is_a_Leclerc »

Vidite, došlo je do zastoja u pregovorima, i USK je prekršio ustavni rok za dostavljanje listi za Dom naroda. SDA i dalje inzistira da Laburisti uzmu pare (bukvalno im nude nekakve kredite) i funkcije koje nisu "javne" odnosno ministarske. Laburisti, naravno, ne pristaju ni iz daleka. Hušić je opet na vezi sa Ogreševićem, ali, kako se kaže, mali partneri mali zahtjevi, veliki partneri veliki zahtjevi. Do petka se mora imenovati skupštinsko rukovodstvo i odabrati delegati.. Vidjet ćemo, šta će se dotad skontati.

P.S. Emdžo nije kandidat za ništa.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#17 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by Bosanski_kralj »

Nek je nama Bog na pomoći.
User avatar
Helena2014
Posts: 1191
Joined: 22/09/2014 11:08

#18 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by Helena2014 »

Ako mi neko može objasniti zašto SDA ne ide sa A-SDA u Krajini u koaliciju, plus DF?
To bi bila extra stabilna većina, a Babine bi izbacili i ove i one, zašto, ne razumijem :?
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9222
Joined: 31/03/2007 00:07

#19 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by Bosanski_kralj »

Helena2014 wrote:Ako mi neko može objasniti zašto SDA ne ide sa A-SDA u Krajini u koaliciju, plus DF?
To bi bila extra stabilna većina, a Babine bi izbacili i ove i one, zašto, ne razumijem :?
Baš se A-Sda i Sda vole pa da bi mogli formirati koaliciju. BIlo je ponuda da načelnik Cazina Nermin Ogrešević, inače iz A-sda, bude premijer ali pod uslovom da svi njihovi članovi pređu u SDA i da A-SDA prestane postojati. Ovi drugi to naravno nisu prihvatili.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#20 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by It_is_a_Leclerc »

Helena2014 wrote:Ako mi neko može objasniti zašto SDA ne ide sa A-SDA u Krajini u koaliciju, plus DF?
To bi bila extra stabilna većina, a Babine bi izbacili i ove i one, zašto, ne razumijem :?
Ah, prilično naivno razmišljanje... :) SDA je u boljim odnosima sa Laburistima (Abdićevom familijom) nego sa ASDA, što i objašnjava npr. činjenicu da je u Velikoj Kladuši u trci za člana Predsjedništva pobijedio - Bakir Izetbegović (što je prvi put poslije rata da u VK pobijedi bilo šta što nosi prefiks SDA), a koji je i u toku kampanje sjedio u hotelu "Han" sa Elvirom Abdić Jelenović i tražio da ih Laburisti podrže na terenu i po selima. To je činjenica. Dokazano i dokumentovana. ASDA, s druge strane, je partija klasičnih karijerista, "gospode" u opancima sa diplomama poslovnih fakulteta iz Bijeljine i Prijedora, koji niti šta znaju, niti šta mogu. ASDA je stranka koja ide do fizičkih obračuna i prijetnji svojim neistomišljenicima, a to su, uvijek, SDA-ovi članovi i simpatizeri. ASDA je bila u opticaju jedno vrijeme kad je Elvira Abdić tražila ministarstvo privrede, ali, čim je Babo rekao kćerki da malo ohladi, i SDA je otkantala ASDA-u, iz svih pregovora, tim više što su ovi za rumenog Ogreševića tražili premijersko mjesto.

Volio bih da je DNZ ostavio bolji rezultat, jer bi to bila idealna vlada. Ovako, sa Laburistima koji su zapravo partija jedne porodice, svašta se može očekivati.
User avatar
Helena2014
Posts: 1191
Joined: 22/09/2014 11:08

#21 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by Helena2014 »

Hvala na odgovoru :thumbup:


U USK stanje teško, a od vlasti ni traga, ni glasa

SINDIKATI BUDŽETSKIH KORISNIKA: SUTRA JEDNOSATNI, A MOGUĆ I GENERALNI ŠTRAJK
Sindikati budžetskih korisnika USK sutra će na Gradskom trgu u Bihaću održati protest upozorenja u trajanju od 11 do 12 sati. Na ovaj potez kažu da su bili prinuđeni obzirom da Vlada USK nije ispoštovala dogovor, kojim je bila utvrđena dinamika isplate svih dugovanja iz ove, ali i prethodnih godina. Uz isplatu zaostalih plata, sindikati traže isplatu i svih dugovanja po drugim osnovama , izjednačavanje prava porodilja za sve budžetske korisnike, obračunavanje minulog rada u skladu sa zakonom, te izdvajanje sredstava za isplatu pravosnažnih sudskih rješenja. Ukoliko se vlasti ogluše o njihove zahtjeve, spremni su i na generalni štrajk, koji bi se organizirao početkom naredne godine.

Jednosatnim protestnim okupljanjem na Gradskom trgu u Bihaću sindikati budžetskih korisnika USK, kako je rečeno na današnjoj konferenciji za novinare žele upozoriti kantonalne vlasti da ukoliko se ogluše o njihove zahtjeve, spremni su na radikalnije mjere. Protestni skup, kažu nije njihov cilj, već sredstvo kojim pokušavaju sačuvati i ostvariti ona prava koja imaju, a koja im se osporavaju

Uz to zahtjevaju isplatu dugovanja po osnovu naknada u slučaju smrti i otpremnina u 2014., 2013. pa čak i iz 2012.godine. Jedan od osnovnih zahtjeva je da se vrtići vrate na budžet USK, jer je finansiranjem kroz grant sredstva dovedeno u pitanje njihovo dalje funkcionisanje

U Sindikatu srednjeg obrazovanja insistiraju na izjednačavanju prava za porodilje za sve budžetske korisnike, a u Sindikatu policije USK na izmirenju dugovanja za jubilarne nagrade. Komentirajući najave da bi moglo doći do smanjenja plaća budžetskim korisnicima, u Sindikatu tvrde da neće pristati na takav scenarij.


Očekuje se da će na sutrašnjim jednosatnim protestima biti od 1.500 do 2.000 učesnika, a dolazak su najavili i predsjednici i potpredsjednici granskih sindikata BiH i Federacije. U Sindikatu pravoduđa kažu da će se uposlenici bihaćkog suda i tužilaštva priključiti protestnom okupljanju u centru Bihaća, a ostali će svoje nezadovoljstvo iskazati pred zgradama suda u općinama USK. Ukoliko se vlasti ogluše o njihove zahtjeve, u Sindikatu budžetskih korisnika spremni su i na generalni štrajk, koji bi se, kako je rečeno, organizirao početkom naredne godine.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#22 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by fosna2014 »

Jedno je sigurno, kakva god vlada bila, opstati neće. To je skoro nemoguće u Krajini. Prvnestveno tu mislim na DF koji kako stvari stoje neće biti dugo u zagrljaju zelenih falangi.
User avatar
Helena2014
Posts: 1191
Joined: 22/09/2014 11:08

#23 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by Helena2014 »


FARKO HODŽIĆ: PROBLEM U PRONALASKU ADEKVATNOG TREĆEG PARTNERA KOČI FORMIRANJE VLASTI U USK!


Image



Kada je formiranje vlasti na USK u pitanju kaže da još ništa nije usaglašeno i riješeno. Hodžić ističe kako je najveći problem u pronalasku adekvatnog trećeg partnera za formiranje skupštinske većine.

Podsjećamo, SDA i DF imaju ukupno 14 poslanika u Skupštini USK i potrebna su im još dva poslanika kako bi imali neophodnu većinu pri odlučivanju u Skupštini. SDP i SBB su se javno izjasnile kako ostaju u opoziciji dok, kako ističe Hodžić, A-SDA nema otvorenu komunikaciju sa SDA. Iz ovog proizilazi da je Laburistička stranka sa svoja 2 poslanika jedini mogući partner za formiranje skupštinske većine.

Kako navodi Hodžić, ništa još nije sigurno kada je u pitanju Unsko-sanski kanton, čak ni potpisani sporazum sa SDA na višem nivou.

"Za Demokratsku frontu vlast nije prioritet. Najbitniji je dogovor na državnom nivou, a na Kantonu želimo da budemo u ravnopravnom partnerstvu bez preglašavanja i kupovine glasova" ističe Hodžić i dodaje: "Sa strankom SDA smo dosta približili stavove i mi u Demokratskoj fronti smo željni da nešto uradimo radi glasača koji su glasali za nas i koji žele promjene".
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#24 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by It_is_a_Leclerc »

Joj Farke kralja.. Kako je problem u pronalasku partnera kad drugih opcija i nemate. Osnovni problem je trenutno kako će SDA ponuditi biračima koaliciju sa Abdićima.
User avatar
Helena2014
Posts: 1191
Joined: 22/09/2014 11:08

#25 Re: Vlada USK 2014-2018

Post by Helena2014 »

nikad_vise wrote:@fosna
Totalno nelogicno razmisljanje.
Nisam upoznat sa radom tog "Emdze" ali ako kostatujes da je neka olupina ne mogu da vjerujem da se nadas da ce postati premijer federacije.Ako je vec bio los po Bihac sad treba da bude los za sve nas i da nas sve skupa odvede u propast.

Istini za volju,mozda je to i neko tvoje subjektivno misljenje o doticnom,i mozda je on u sustini i solidan kadar,ali ako nije ne vidim ni jedan razlog zasto da postane premijer da bi kao otisao sa vlasti iz Bihaca.Unistio bi on Bihac i sa premijerske pozicije kao sto je nistio i sa sadasnje ako je bas nesposoban.

MAH, @fosna je uvijek negativno raspoložen,totalna negacija, ja jutros nadjoh i čitam drugo


Gradonačelniku Galijaševiću dodijeljena nagrada “Najgradonačelnik 2014"


Image
stručni žiri Direkcije za izbor najmenadžera BiH, jugoistočne i srednje Evrope, dodijelio nagradu “Najgradonačelnik 2014”. Priznanje je dodijeljeno za doprinos razvoju Bihaća, naročito ekonomskog , značajne projekte i stvaranje novih vrijednosti za sretnije življenje.

“ Ovo je priznanje za grad Bihać , njegove građane i gradsku upravu koja je u protekle dvije godine napravila velike pomake kako bi privukla investitore. Ova nagrada obavezuje mene kao gradonačelnika da i u narednom periodu nastavim još bolje,odgovornije i transparentnije obavljati svoju dužnost. Drago mi je da je i sa večerašnjeg događaja poslana poruka da je ekonomija i nova radna mjesta strateško pitanje svih politika i nadam se da će nova vlast na svim nivoima imati sluha za ovu problematiku jer samo zajednički možemo omogućiti da slijedeće godine na izboru najmenadžera i najkompanija imamo još uspješnih firmi “ – kazao je gradonačelnik Galijašević.
Post Reply