Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Sve o l izborima, strankama, kandidatima...
Post Reply
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#2251 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Styling »

drug_profi wrote: 12/04/2024 14:09 https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /240412040

Pozdravljam potez. Odavno je vrijeme bilo.
Toliko praznih stanova se ne koristi a mladi placaju ogromne kirije zbog nedostatka stanova za najam. Nadam se da ce ovo donijeti odredjene promjene na trzistu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#2252 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by drug_profi »

Styling wrote: 15/04/2024 14:34
drug_profi wrote: 12/04/2024 14:09 https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /240412040

Pozdravljam potez. Odavno je vrijeme bilo.
Toliko praznih stanova se ne koristi a mladi placaju ogromne kirije zbog nedostatka stanova za najam. Nadam se da ce ovo donijeti odredjene promjene na trzistu.
Donijece vjerovatno i dizanje kirija, ali ce mozda zaustaviti rast cijene kvadrata.
Kako god, ovo je sasvim rezonski potez koji ja zagovaram ima bar 5-6 godina, jer nije fer da meni plata bude oporezovana 10% za sve preko 300 maraka, a da nekretnine vrijedne stotine hiljada stoje bez poreza, dok istovremeno ne mozes naci prazan stan da iznajmis.
User avatar
Styling
Posts: 12655
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#2253 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Styling »

drug_profi wrote: 15/04/2024 14:54
Styling wrote: 15/04/2024 14:34
drug_profi wrote: 12/04/2024 14:09 https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /240412040

Pozdravljam potez. Odavno je vrijeme bilo.
Toliko praznih stanova se ne koristi a mladi placaju ogromne kirije zbog nedostatka stanova za najam. Nadam se da ce ovo donijeti odredjene promjene na trzistu.
Donijece vjerovatno i dizanje kirija, ali ce mozda zaustaviti rast cijene kvadrata.
Kako god, ovo je sasvim rezonski potez koji ja zagovaram ima bar 5-6 godina, jer nije fer da meni plata bude oporezovana 10% za sve preko 300 maraka, a da nekretnine vrijedne stotine hiljada stoje bez poreza, dok istovremeno ne mozes naci prazan stan da iznajmis.
Vjerovatno ima tih stanova koji se iznajmljuju "na crno" bez ugovora i placanja poreza drzavi. Tek sada ce se vidjeti koliko ih takvih ima.
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#2254 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by drug_profi »

Ma i dalje će oni biti na crno, osim ako ne bude povoljnije prijaviti prihod od iznajmljivanja u odnosu na porez na višak nekretnina.
A ja bih to tako i uradio, pa da se zna i koliko fakticki stanovnika imas u gradovima, kakve su potrebe za infrastrukturom, i sl.
Neka je porez za nekretninu recimo na nekoj lokaciji po kvadratu 10 maraka na godišnjem nivou. A prihod od rente po ugovoru je recimo 10.000 godišnje. Pa se više isplati prijaviti podstanare i platiti porez.
I osloboditi od te vrste poreza nekretnine koje se koriste za stanovanje od članova uže porodice. Dakle djece ili roditelja, brata/sestre vlasnika.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7350
Joined: 12/03/2012 18:04

#2255 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Styling wrote: 15/04/2024 14:34
drug_profi wrote: 12/04/2024 14:09 https://www.klix.ba/vijesti/bih/vlada-k ... /240412040

Pozdravljam potez. Odavno je vrijeme bilo.
Toliko praznih stanova se ne koristi a mladi placaju ogromne kirije zbog nedostatka stanova za najam. Nadam se da ce ovo donijeti odredjene promjene na trzistu.
Treba im jebat mater zbog ovoga, cuj porez na nekretnine. Gdje je zakon o porijeklu imovine, ako vec treba para, a ocito je da treba. Sto ja moram placati porez na nekretnine ako imam tri stana koja sam zaradio ili naslijedio i koja necu da izdajem ? Sta ces mi tu uredjivati sta cu ja da radim sa svojom imovinom. Fino uzmes sve sto se ne moze dokazati odakle ti novac, a takvih je masa. Cuj platio kesom stan od 200k. Sve pet, odakle ti kes burazeru. I problem rijesen, red uveden. Imaju vertikalu i opet corak.

Dje je zapelo ? Osim sto su nesposobni za bilo sta osim za uvodjenje novih poreza i dizanje cijena.
Hakiz
Posts: 40665
Joined: 30/07/2015 20:01

#2256 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Hakiz »

Da li će oporezovati nekoga ko ima automobil i ne vozi ga?

Neka uvedu porez za sve šta imaš a ne koristiš. Porodični nakit u nekom sefu, ne nosi se? Oporezuj.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7350
Joined: 12/03/2012 18:04

#2257 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Hakiz wrote: 15/04/2024 16:01 Da li će oporezovati nekoga ko ima automobil i ne vozi ga?

Neka uvedu porez za sve šta imaš a ne koristiš. Porodični nakit u nekom sefu, ne nosi se? Oporezuj.
Ma to su se zapdne, seljacke, finte sa porezima. U Njemackoj, koliko znam, do 400-500k € vrijednosti imovine ( sto je tamo kikiriki ) se ne placa porez, preko tog iznosa porez varira od 7% do 50% :shock: To se zove mrs u pizdu materinu bezobraznu. U Holandiji recimo su nabili porez na automobile da mi imamo bolji vozni park u prosjeku ( vjeruj da nisam daleko od istine ). Ok, porez na luksuz, to razumijem, hoces da se kurcis plati. Al porez na nekretnine, a bas preko tih nekretnina i gradjevina se pere kes i sta ti uradis povodom toga, uvodis porez na nekretnine umjesto da ganjas odake im novac za silne stanove i gradjevine. Na taj nacin uvedes red, napunis budzet i svi zadovoljni osim onih sto su mutili.

Al jok, lakse ovako, daj da jebemo one sto ne mute, a ove sto su mutili da oporezujemo kao one sto nisu, mame im se najebem nesposobne, bezobrazne, agendaske.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#2258 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Trappist »

Hakiz wrote: 15/04/2024 16:01 Da li će oporezovati nekoga ko ima automobil i ne vozi ga?

Neka uvedu porez za sve šta imaš a ne koristiš. Porodični nakit u nekom sefu, ne nosi se? Oporezuj.
pa kako su krenuli ne bi me cudilo. Cuj trebas iznajmljvat ili prodavat :lol: sto, koja su to oni visa sila da ti govore sta ti trebas sa svojim legalnim posjedom raditi?
stric
Posts: 216
Joined: 04/09/2008 08:03

#2259 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by stric »

mada je uvođenje ovog poreza, bez kompletne poreske reforme, glupo i nisam siguran da može polučiti rezultat. posebno ako se vrlo precizno ne izdefiniše na koje nekrenine se misli.
ljudi,žene, djeca, pri kupoprodaji, nasljeđivanju, gradnji, plaćaju poreze, tako da postavljati porez na porez ako se od nečega ne zarađuje nije lijepo.
stric :bih:
Hakiz
Posts: 40665
Joined: 30/07/2015 20:01

#2260 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Hakiz »

[quote=Trappist post_id=19342482 time=1713191525 user_id=448867]
[quote=Hakiz post_id=19342419 time=1713189664 user_id=306148]
Da li će oporezovati nekoga ko ima automobil i ne vozi ga?

Neka uvedu porez za sve šta imaš a ne koristiš. Porodični nakit u nekom sefu, ne nosi se? Oporezuj.
[/quote]

pa kako su krenuli ne bi me cudilo. Cuj trebas iznajmljvat ili prodavat :lol: sto, koja su to oni visa sila da ti govore sta ti trebas sa svojim legalnim posjedom raditi?
[/quote]

Imaš to već urađeno.

Ako se dobro sjećam, ima neki zakon, ili je bio, ili prijedlog, o poljoprivrednom zemljištu. U smislu, vlasnik sam poljoprivrednog zemljišta, a ne obrađujem ga, ne uzgajam ništa, nije u funkciji. Država to moje zemljište da nekome drugom na korištenje, da on uzgaja. Ja ostajem vlasnik, ali neko drugi koristi moju zemlju da uzgaja proizvode, zarađuje itd.

Onda nastane problem. Ja hoću da počnem uzgajati, on mora otići, a to mu nikako ne odgovara. Onda se sudimo, možda jedan drugog napadamo fizički, oružjem. Eto belaja. Država ga izazvala.
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#2261 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by drug_profi »

cvrčak_na_hedonizmu wrote: 15/04/2024 15:52 Treba im jebat mater zbog ovoga, cuj porez na nekretnine
Ko će im jebat mater?
Manjina bogatih u ovom društvu.

Svuda se višak stambenog prostora oporezuje jer je to tako u socijalnim državama.
Nekretnine se ovdje kupuju kao oblik štednje. Time se diže potražnja, pa tako i cijena.
Mladi ljudi ne mogu pratiti taj trend. Odlaze i naravno da se neće vratiti kad jednom puste korijenje u nekoj drzavi gdje se nekretnina oporezuje i to neselektivno, stanovao ti u njoj ili ne.

Ovdje se nece traziti porez za jedinicu u kojoj vlsnik stanuje, a svi sticu prihod iz rentanja na crno onih koje su višak, na koji ne placaju porez.
To se zna. Javna tajna.

Dakle porez! :thumbup:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11083
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#2262 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Prpa.ba »

Hakiz wrote: 15/04/2024 16:01 Da li će oporezovati nekoga ko ima automobil i ne vozi ga?
Automobil je oporezovan kantonalnim porezom na imovinu prilikom registracije, vozio ga ne vozio. Ako ga neregistrovanog ostavis napolju, kupi ga pauk i nosi na otpad.
DebelinJoe
Posts: 1638
Joined: 03/03/2021 20:06

#2263 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by DebelinJoe »

Hakiz wrote: 15/04/2024 16:48
Trappist wrote: 15/04/2024 16:32
Hakiz wrote: 15/04/2024 16:01 Da li će oporezovati nekoga ko ima automobil i ne vozi ga?

Neka uvedu porez za sve šta imaš a ne koristiš. Porodični nakit u nekom sefu, ne nosi se? Oporezuj.
pa kako su krenuli ne bi me cudilo. Cuj trebas iznajmljvat ili prodavat :lol: sto, koja su to oni visa sila da ti govore sta ti trebas sa svojim legalnim posjedom raditi?
Imaš to već urađeno.

Ako se dobro sjećam, ima neki zakon, ili je bio, ili prijedlog, o poljoprivrednom zemljištu. U smislu, vlasnik sam poljoprivrednog zemljišta, a ne obrađujem ga, ne uzgajam ništa, nije u funkciji. Država to moje zemljište da nekome drugom na korištenje, da on uzgaja. Ja ostajem vlasnik, ali neko drugi koristi moju zemlju da uzgaja proizvode, zarađuje itd.

Onda nastane problem. Ja hoću da počnem uzgajati, on mora otići, a to mu nikako ne odgovara. Onda se sudimo, možda jedan drugog napadamo fizički, oružjem. Eto belaja. Država ga izazvala.
Bio je taj prijedlog, konaković ga smislio, nekad 2017.

Super zvuči. Ali na papiru. Hajd pusti nekoha na svoju zemlju, pa on ne htjedne izaći. Idi na sud s njim, pa se gOnjaj s njim na sudu jedno osam-devet godina da ga makneš s posjeda.

Imali smo mi to jednom. Age i begovi su bili vlasnici zemlje a kmetovi zakupci, sve legalno u to vrijeme. A onda kmetovi jednog dana rekoše: Ovo je naše, Turci odyebaus, pa onda Pale, Lukavica, Vrelo Bosne, Mrkovići, Lukavica, Vogošća postadoše sveta srpska zemlja, a nama počeše sa bivših kmetskih selišta stizati "čestitke" od 60, 80 i 120 mm.


Kažem, lijepo zamišljeno, ali ne ide...
Hakiz
Posts: 40665
Joined: 30/07/2015 20:01

#2264 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Hakiz »

Prpa.ba wrote: 15/04/2024 21:56
Hakiz wrote: 15/04/2024 16:01 Da li će oporezovati nekoga ko ima automobil i ne vozi ga?
Automobil je oporezovan kantonalnim porezom na imovinu prilikom registracije, vozio ga ne vozio. Ako ga neregistrovanog ostavis napolju, kupi ga pauk i nosi na otpad.
Pa i nekretnine treba oporezovati bez obzira na to da li se koriste ili ne, a ne samo one koje se ne koriste.
Hakiz
Posts: 40665
Joined: 30/07/2015 20:01

#2265 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Hakiz »

DebelinJoe wrote: 15/04/2024 22:07
Hakiz wrote: 15/04/2024 16:48
Trappist wrote: 15/04/2024 16:32

pa kako su krenuli ne bi me cudilo. Cuj trebas iznajmljvat ili prodavat :lol: sto, koja su to oni visa sila da ti govore sta ti trebas sa svojim legalnim posjedom raditi?
Imaš to već urađeno.

Ako se dobro sjećam, ima neki zakon, ili je bio, ili prijedlog, o poljoprivrednom zemljištu. U smislu, vlasnik sam poljoprivrednog zemljišta, a ne obrađujem ga, ne uzgajam ništa, nije u funkciji. Država to moje zemljište da nekome drugom na korištenje, da on uzgaja. Ja ostajem vlasnik, ali neko drugi koristi moju zemlju da uzgaja proizvode, zarađuje itd.

Onda nastane problem. Ja hoću da počnem uzgajati, on mora otići, a to mu nikako ne odgovara. Onda se sudimo, možda jedan drugog napadamo fizički, oružjem. Eto belaja. Država ga izazvala.
Bio je taj prijedlog, konaković ga smislio, nekad 2017.

Super zvuči. Ali na papiru. Hajd pusti nekoha na svoju zemlju, pa on ne htjedne izaći. Idi na sud s njim, pa se gOnjaj s njim na sudu jedno osam-devet godina da ga makneš s posjeda.

Imali smo mi to jednom. Age i begovi su bili vlasnici zemlje a kmetovi zakupci, sve legalno u to vrijeme. A onda kmetovi jednog dana rekoše: Ovo je naše, Turci odyebaus, pa onda Pale, Lukavica, Vrelo Bosne, Mrkovići, Lukavica, Vogošća postadoše sveta srpska zemlja, a nama počeše sa bivših kmetskih selišta stizati "čestitke" od 60, 80 i 120 mm.



Kažem, lijepo zamišljeno, ali ne ide...
Znam. Moj čukundjed ili čukundjedov otac, porodica uglavnom, tako ostao bez sela kojem je bio vlasnik.

Ali, za njegovu imovinu restitucija ne važi. Samo za onu oduzetu od komunista važi, ne i za onu oduzetu od kmetova (baš onih koje spomenu) :mrgreen:
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7350
Joined: 12/03/2012 18:04

#2266 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

drug_profi wrote: 15/04/2024 21:48
cvrčak_na_hedonizmu wrote: 15/04/2024 15:52 Treba im jebat mater zbog ovoga, cuj porez na nekretnine
Ko će im jebat mater?
Manjina bogatih u ovom društvu.

Svuda se višak stambenog prostora oporezuje jer je to tako u socijalnim državama.
Nekretnine se ovdje kupuju kao oblik štednje. Time se diže potražnja, pa tako i cijena.
Mladi ljudi ne mogu pratiti taj trend. Odlaze i naravno da se neće vratiti kad jednom puste korijenje u nekoj drzavi gdje se nekretnina oporezuje i to neselektivno, stanovao ti u njoj ili ne.

Ovdje se nece traziti porez za jedinicu u kojoj vlsnik stanuje, a svi sticu prihod iz rentanja na crno onih koje su višak, na koji ne placaju porez.
To se zna. Javna tajna.

Dakle porez! :thumbup:
Objasnjenje svuda se to oporezuje je samo izgovor za pljacku i dodatno siromasenje stanovnistva. Znas sta ce se desiti ako se oporezuje, oni koji placaju kirije ce placati vise, kontas. I to nece placati samo taj porez nego ce kirije biti jos skuplje jer ce se "zaokruzivati", klasika. I oni sto placaju kirije ce placati porez na nekretnine + porez na najam. Ako porezi budu preveliki onda ce tjerati ljude da prodaju i kupovace ovi sto imaju para, a vecina nema jer su stanovi svakako prekuskupi i opet ga pusi obicna raja.

Hoces da skupis para ? PORIJEKLO IMOVINE, milijarde leze u Sarajevu. Masa sumnjivih para. Al onda ne jebes obicne ljude nego one sto ne smijes da barkas, mog'o bi se ko naljutit'. Zar ne ?

Ima jos kafana i radnji sto ne izdaju racune redovno. Jos ljudi rade na crno. Jos uvijek nemas mogucnost da ti firma radi 6 mjeseci, a da je onda mozes zalediti. Jos uvijek se placaju preveliki i nerealni doprinosi. Nemas pojma koliko je nacina da se prikupi kes od ovih sto mute i petljaju, da ne diras obicnu raju i njihov novcanik.

Svuda, sto ti kazes, ne mozes imati vise stanova, praviti zgrade, vrtiti stotine hiljada kesa, voziti skupocjene automobile, a da te neko nekada ne upita odakle ti majstore, dokazi porijeklo imovine. Kada se to rijesi i kada nesto vratis zajednici onda mozemo pricati o ovom tvom "svuda", jel tako ?

Pusti botovanje za Trojku, upotrijebi malo logiku. Ovi ocito ne znaju ili ne smiju nista da urade.

Ako ovako nastave, tac im je ubrzo, jer postaju bezobrazni.
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#2267 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by drug_profi »

Da, vrlo je moguće da će se kirije dizati, ali trziste određuje koju cifru najvise mozes dobiti.
Nije da nisu i do sad pokusavali nabijati cijene kirija. Ovdje Otoka i okruzenje, sa nekih 10 maraka prosjecne kirje po kvadratu, dosli smo za godinu dana do 15 i vise.
Mnogo ce manje kirije rasti nego ce porez iznositi.

Prihod se ostvaruje, treba ga oporezovati.

Tačka.
Žao mi je što te pogađa. Ja dobrovoljno plaćam porez na vikendicu već 20 godina, kako kažu u opštini, jedini iz sela...

Jeste, smatram da su porezi nepravedni i da se trose nenamjenski.
Također tvrdim da je patriotska duznost u takvom slucaju NE PLACATI poreze koliko je u tvojoj moci.

Ali zakon je pravedan, treba da postoji, a vi se snalazite. Ili platite.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7350
Joined: 12/03/2012 18:04

#2268 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

Hakiz wrote: 15/04/2024 22:08
Prpa.ba wrote: 15/04/2024 21:56
Hakiz wrote: 15/04/2024 16:01 Da li će oporezovati nekoga ko ima automobil i ne vozi ga?
Automobil je oporezovan kantonalnim porezom na imovinu prilikom registracije, vozio ga ne vozio. Ako ga neregistrovanog ostavis napolju, kupi ga pauk i nosi na otpad.
Pa i nekretnine treba oporezovati bez obzira na to da li se koriste ili ne, a ne samo one koje se ne koriste.
To vec imas u Srbiji. Tamo vec guraju socijalnu kartu ono svi podaci o temi na jednom mjestu, racun, pare, imovina i tako.

Dnevna doza totalitarizma.
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7350
Joined: 12/03/2012 18:04

#2269 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

drug_profi wrote: 15/04/2024 22:35 Da, vrlo je moguće da će se kirije dizati, ali trziste određuje koju cifru najvise mozes dobiti.
Nije da nisu i do sad pokusavali nabijati cijene kirija. Ovdje Otoka i okruzenje, sa nekih 10 maraka prosjecne kirje po kvadratu, dosli smo za godinu dana do 15 i vise.
Mnogo ce manje kirije rasti nego ce porez iznositi.

Prihod se ostvaruje, treba ga oporezovati.

Tačka.
Žao mi je što te pogađa. Ja dobrovoljno plaćam porez na vikendicu već 20 godina, kako kažu u opštini, jedini iz sela...

Jeste, smatram da su porezi nepravedni i da se trose nenamjenski.
Također tvrdim da je patriotska duznost u takvom slucaju NE PLACATI poreze koliko je u tvojoj moci.

Ali zakon je pravedan, treba da postoji, a vi se snalazite. Ili platite.
Ponavljam ti, ja nisam podstanar, imam tri stana i svoj biznis. Uredan, sa porijekom svega. Ovo me nervira iz proncipa jer su NESPOSOBNI.

Cijene kirija ce se povecati i to znacajno. Sve ce platiti najmopromci, samo gledaj.

A postoji mnogo nacina i mehanizama da se takve stvari izbjegnu, vec sam napisao dio.

Oduzimaj nelegalnu imovinu, naplati PDV na sve usluge, regulisi plate administraciji i budzetokratiji koja ionako nista ne radi, omogući lakse otvaranje firmi, smanji doprinose, guraj ljude u realni sektor, a ne drzavni. To se radi svuda, prijatelju. Drzavni sektor je prilicno lose placen u odnosu na realni. Tako je svuda, ako se toga drzimo. Zar ne ?

Rekoh ti, dosta botovanja, ovo je neodbranjivo, budi realan.
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#2270 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by drug_profi »

Ja sam realan.
Ovo je porez koji postoji u skoro svakoj EU zemlji.
S tim da ce kod nas biti izuzeti vlasnici koji zive u svojim stanovima.

Kazes imas 3 stana.
Dva ti prde prazna jelde?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40974
Joined: 29/06/2011 23:39

#2271 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by dječak sa šibicama »

Moze li itko, jer u terkstu nema nista svrsishodno samo prejebavanja Uka Becarevica i ostale stoke, objasniti ko ce placati porez, na koje nekretnine? zivim u stanu, placam porez? koliki porez? ne placam porez?
User avatar
Athlon64
Posts: 2826
Joined: 24/11/2022 17:51

#2272 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Athlon64 »

A kako će se dokazivati da li neko živi u stanu ili ne?
User avatar
cvrčak_na_hedonizmu
Posts: 7350
Joined: 12/03/2012 18:04

#2273 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by cvrčak_na_hedonizmu »

drug_profi wrote: 15/04/2024 22:48 Ja sam realan.
Ovo je porez koji postoji u skoro svakoj EU zemlji.
S tim da ce kod nas biti izuzeti vlasnici koji zive u svojim stanovima.

Kazes imas 3 stana.
Dva ti prde prazna jelde?
Ako se hvatas EU zemalja, tamo se firma otvara za dan, dva, tri. Kod nas ti treba cca tri mjeseca da dobijes sve papire. Sistem se koliko toliko stiti, ganjaju ove sto rade na crno. U vecini EU zemalja ne mozes da kupujes stanove sa kesom jer te neko pita odakle ti. Uredi sistem pa da pricamo. Pa vrati u zajednicu, a ne u administraciju preko koje kupujes glasove. Al zato treba skila i muda sto ovi nemaju. Koliko vidim ovi samo nastavljaju gdje su zeleni stakori stali sto se tice budzetokratije.

Osjetljiv sam kada mi neko, bezobrazno, gura ruku u dzep, a postoje drugi nacini da se novac naplati. Poskupljenje struje je ok, ovo nije i nece biti.

Ps. Nisam ja tema razgovora nego ovi bezobrazni i nesposobni debili iz Vlade KS.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40974
Joined: 29/06/2011 23:39

#2274 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by dječak sa šibicama »

Athlon64 wrote: 15/04/2024 22:53 A kako će se dokazivati da li neko živi u stanu ili ne?
Ovo i mene zanima, kako ce se dokazivati takva cinjenica, upadace u stanove inspekcije nenajavljeno? instalirace nam nanogice da prate kretanje? kamere u stanovima da nas gledaju?

Ili imam kucu i stan, u stanu zivim ja, u kuci sestra ili brat. Ja placam porez na kucu jer ne zivim tamo a sestra na stan jer ne zivi u njemu :lol: :?

Inace placam porez na nekretninu u RS (vikendica) i to je neki simbolican iznos, par km godisnje. Bas me zanima sta su ovi smislili.
User avatar
Athlon64
Posts: 2826
Joined: 24/11/2022 17:51

#2275 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2023-2026

Post by Athlon64 »

Cvrčak je 100% upravu.

Ovo će samo naštetiti svima u konačnici.

Evo recimo moj gazda živi izvan KS i tu je prijavljen, zbog posla je kupio i stan u Sarajevu, u kojem provodi u prosjeku 2 dana sedmično. Bukvalno da ima gdje prespavati - da ne plaća hotele.

Da li on treba plaćati porez na taj stan?
Post Reply