Vize za Australiju

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

integer
Posts: 20
Joined: 11/05/2012 08:14

#1 Vize za Australiju

Post by integer »

Da li netko ima iskustva sa dobivanjem Australske vize? Čitam evo cjeli dan na njihovim stranicama i živ se slomi, mali milion formi, linkova. Da li netko može skratiti, kako je to najlakše odraditi, koji su pouzdani agenti?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#2 Re: Vize za Australiju

Post by hrle1976 »

integer wrote:Da li netko ima iskustva sa dobivanjem Australske vize? Čitam evo cjeli dan na njihovim stranicama i živ se slomi, mali milion formi, linkova. Da li netko može skratiti, kako je to najlakše odraditi, koji su pouzdani agenti?

Imaju najlaksi pristup za vizu tj. popunis formular online i cekas odgovor... samo koja te viza konkretno zanima jer oni imaju par kategorija? Kad je meni turisticka trebala bilo je 7 ili 8 razlicitih, zato pitam.

Studentska viza je oko 550 australiskih dolara, radnicka viza oko 2.100 aus. dolara, biznis (krace zdrzavanje) 150, a duze 400. Turisticka 300 dolara.
integer
Posts: 20
Joined: 11/05/2012 08:14

#3 Re: Vize za Australiju

Post by integer »

Zanima me konkretno skilled visa, sa stalnim boravkom. Ima tu puno zavrzlama, pa testovi za engleski pa traži sponzora, ma više neznam ni ja.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#4 Re: Vize za Australiju

Post by Digla_da_kreci »

Evo ti smjernice:

Pogledaj ovu listu zanimanja i vidi ima li te http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf

Zatim se izboduj, treba ti 65 poena http://www.immi.gov.au/skilled/general- ... licant.htm

Onda vidi za Skill Assessment pravila http://www.immi.gov.au/skilled/general- ... licant.htm
http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/ass ... rities.pdf
Ako si se pronasao, spremi potrebnu papirologiju i posalji im.

Pa pocni spremati IELTS test i polozi ga.

E sada tek apliciras za iseljenicku vizu :D

Cekaj da ti CO posalje potvrdu za tvoj slucaj...i vjerovatno jos papircina :D

U medjuvremenu trazi poslodavce koji su voljni da te sponzorisu. I sretno! :)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#5 Re: Vize za Australiju

Post by hrle1976 »

Digla_da_kreci wrote:Evo ti smjernice:

Pogledaj ovu listu zanimanja i vidi ima li te http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf

Zatim se izboduj, treba ti 65 poena http://www.immi.gov.au/skilled/general- ... licant.htm

Onda vidi za Skill Assessment pravila http://www.immi.gov.au/skilled/general- ... licant.htm
http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/ass ... rities.pdf
Ako si se pronasao, spremi potrebnu papirologiju i posalji im.

Pa pocni spremati IELTS test i polozi ga.

E sada tek apliciras za iseljenicku vizu :D

Cekaj da ti CO posalje potvrdu za tvoj slucaj...i vjerovatno jos papircina :D

U medjuvremenu trazi poslodavce koji su voljni da te sponzorisu. I sretno! :)
Samo zaboravi ti reci, da samo izabrane drzave mogu popuniti online, inace moras licno se pokazati u Ambasadi, e sad je pitanje u kojem gradu je njihova ambasada sto zastupa i BiH, jer predpostavljam da nemaju u Sarajevu.

Sve u svemu nekako su cudni i imaju striktan vizni rezim skoro za zve drzave osim Novog Zelanda i jos par. Kopaju na aerodromu gore nego u USA. Meni su nasli u rucnoj torbi cokoladu te je raspakovali iskomadali i pregledali :lol: isto kao da su prvi put vidili cokoladu. Moje licno misljenje, ta nacija nema bas velik IQ. Punor srece zelim!
snowflake_
Posts: 51
Joined: 18/10/2009 12:04

#6 Re: Vize za Australiju

Post by snowflake_ »

hrle1976 wrote:
Digla_da_kreci wrote:Evo ti smjernice:

Pogledaj ovu listu zanimanja i vidi ima li te http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf

Zatim se izboduj, treba ti 65 poena http://www.immi.gov.au/skilled/general- ... licant.htm

Onda vidi za Skill Assessment pravila http://www.immi.gov.au/skilled/general- ... licant.htm
http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/ass ... rities.pdf
Ako si se pronasao, spremi potrebnu papirologiju i posalji im.

Pa pocni spremati IELTS test i polozi ga.

E sada tek apliciras za iseljenicku vizu :D

Cekaj da ti CO posalje potvrdu za tvoj slucaj...i vjerovatno jos papircina :D

U medjuvremenu trazi poslodavce koji su voljni da te sponzorisu. I sretno! :)
Samo zaboravi ti reci, da samo izabrane drzave mogu popuniti online, inace moras licno se pokazati u Ambasadi, e sad je pitanje u kojem gradu je njihova ambasada sto zastupa i BiH, jer predpostavljam da nemaju u Sarajevu.

Sve u svemu nekako su cudni i imaju striktan vizni rezim skoro za zve drzave osim Novog Zelanda i jos par. Kopaju na aerodromu gore nego u USA. Meni su nasli u rucnoj torbi cokoladu te je raspakovali iskomadali i pregledali :lol: isto kao da su prvi put vidili cokoladu. Moje licno misljenje, ta nacija nema bas velik IQ. Punor srece zelim!

Da nacija bas visok IQ ne bi bili ovako uspjesni...ne bi izbjegli finansijsku krizu, stopa nezaposlenosti je mala itd. O inteligenciji nacije ne znam odakle ti pravo da tako govoris. Australija je vjerovatno jedna od najboljih drzava za zivjeti. Po cemu si ti kompetentan da pricas o naciji i o tome kako je ko pametan ili ne? Zemlja sa visokim GDP, jedna od top 20 drzava u svijetu ---- ne nisu pametni :-) ko je ovdje lud :-)


SIgurno si im bio sumnjiv. Pri slijetanju u Australiju dobije se formular da se popuni sta nosis tipa ima li hrane/pica/cigara itd. Meni nikad nisu pravili probleme a prenosila sam i cokolade i cigare i svasta nesto. Samo se uredno papir popuni i prijavi se sta imas - simple mate.

Sto se tice vize - popuni online ili ako imas vremena otidji ili posalji mail ambasadi u Becu. Ima dosta koji govore nas jezik pa se lahko sporazumjeti. U Sarajevu je konzulat, i ne bavi se vizama. U svakom slucaju sa srecom, nadam se da ces uskoro doci ovamo :)
integer
Posts: 20
Joined: 11/05/2012 08:14

#7 Re: Vize za Australiju

Post by integer »

To što se tiče pregleda pri ulazu, j amislim da je to kako naletiš. Ako mu se neda pregledat neće te ni peglat.
No, mene više zanima ovaj dio testova, jako je teško položiti ielts test, stvarno treba znati za njeg. Imam par prijatelja koji dobro pričaju i sve pa na kraju padnu. Tamo sam vidio da imaju institucije nadležne za skilled program, kakvi su, jesu rigorozni?
Što u slučaju kao imam nekog tamo, da li postoji mogućnost zaobići ove nekakve sitnice poput raznih testova.
snowflake_
Posts: 51
Joined: 18/10/2009 12:04

#8 Re: Vize za Australiju

Post by snowflake_ »

integer wrote:To što se tiče pregleda pri ulazu, ja mislim da je to kako naletiš. Ako mu se neda pregledat neće te ni peglat.
No, mene više zanima ovaj dio testova, jako je teško položiti ielts test, stvarno treba znati za njeg. Imam par prijatelja koji dobro pričaju i sve pa na kraju padnu. Tamo sam vidio da imaju institucije nadležne za skilled program, kakvi su, jesu rigorozni?
Što u slučaju kao imam nekog tamo, da li postoji mogućnost zaobići ove nekakve sitnice poput raznih testova.

Priznaju i TOEFL test ja mislim pa eto koji valjda vise odgovara. U sustini gledano nece oni tebe "uvesti" ako ne znas jezik da se sporazumijes. Ako imas nekoga ovdje, teze je dosta uci nego prije - mislim na spajanje porodica i tako to. Ako se npr ozenis drzavljanom onda je naravno lakse, maltene odmah dobijes papire ako dokazes da je brak ispravan itd (kao i u ostalim zemljama je proces).

Na koje institucije mislis?
Vecina institucija ono assessment centres je po propisima - nema kod njih zabusavanja kao kod nas dodji 10 puta pa cekaj. Sve je po pravilima i tako to. Ako ides ovdje na casove dosta ce ti izaci u sustret sa ispitom na kraju i stvarno su pristupacni.
integer
Posts: 20
Joined: 11/05/2012 08:14

#9 Re: Vize za Australiju

Post by integer »

Mislite da ovi u Sarajevu iziđu u susret kada se ide kod njih na tečaj ili znate da jesu?
Da li netko zna što dalje kada se položi test, zašto treba platiti skoro 3000 dolara?
User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#10 Re: Vize za Australiju

Post by BOGUS »

integer wrote:Mislite da ovi u Sarajevu iziđu u susret kada se ide kod njih na tečaj ili znate da jesu?
Da li netko zna što dalje kada se položi test, zašto treba platiti skoro 3000 dolara?
U cemu si skilled ako nije tajna?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#11 Re: Vize za Australiju

Post by hrle1976 »

snowflake_ wrote:
hrle1976 wrote:
Digla_da_kreci wrote:Evo ti smjernice:

Pogledaj ovu listu zanimanja i vidi ima li te http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf

Zatim se izboduj, treba ti 65 poena http://www.immi.gov.au/skilled/general- ... licant.htm

Onda vidi za Skill Assessment pravila http://www.immi.gov.au/skilled/general- ... licant.htm
http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/ass ... rities.pdf
Ako si se pronasao, spremi potrebnu papirologiju i posalji im.

Pa pocni spremati IELTS test i polozi ga.

E sada tek apliciras za iseljenicku vizu :D

Cekaj da ti CO posalje potvrdu za tvoj slucaj...i vjerovatno jos papircina :D

U medjuvremenu trazi poslodavce koji su voljni da te sponzorisu. I sretno! :)
Samo zaboravi ti reci, da samo izabrane drzave mogu popuniti online, inace moras licno se pokazati u Ambasadi, e sad je pitanje u kojem gradu je njihova ambasada sto zastupa i BiH, jer predpostavljam da nemaju u Sarajevu.

Sve u svemu nekako su cudni i imaju striktan vizni rezim skoro za zve drzave osim Novog Zelanda i jos par. Kopaju na aerodromu gore nego u USA. Meni su nasli u rucnoj torbi cokoladu te je raspakovali iskomadali i pregledali :lol: isto kao da su prvi put vidili cokoladu. Moje licno misljenje, ta nacija nema bas velik IQ. Punor srece zelim!

Da nacija bas visok IQ ne bi bili ovako uspjesni...ne bi izbjegli finansijsku krizu, stopa nezaposlenosti je mala itd. O inteligenciji nacije ne znam odakle ti pravo da tako govoris. Australija je vjerovatno jedna od najboljih drzava za zivjeti. Po cemu si ti kompetentan da pricas o naciji i o tome kako je ko pametan ili ne? Zemlja sa visokim GDP, jedna od top 20 drzava u svijetu ---- ne nisu pametni :-) ko je ovdje lud :-)


SIgurno si im bio sumnjiv. Pri slijetanju u Australiju dobije se formular da se popuni sta nosis tipa ima li hrane/pica/cigara itd. Meni nikad nisu pravili probleme a prenosila sam i cokolade i cigare i svasta nesto. Samo se uredno papir popuni i prijavi se sta imas - simple mate.

Sto se tice vize - popuni online ili ako imas vremena otidji ili posalji mail ambasadi u Becu. Ima dosta koji govore nas jezik pa se lahko sporazumjeti. U Sarajevu je konzulat, i ne bavi se vizama. U svakom slucaju sa srecom, nadam se da ces uskoro doci ovamo :)
Sve sam ja popunio i bio u Australiji vise puta sto nako turisticki sto poslovno. Imaju strah od stranaca isto kao da ce im neko odnjet zemlju. Policajaka na carinskoj kontroli nije znala iz koje drzave dolazim te me upita na kojem kontinentu se nalazi ova drzava iz koje ja dolzaim. Eto samo toliko. Nemoguce je popuniti online ako nije drzavljanin neke od drzava za koje je to moguce. Sa nasih prostora samo Slovenci mogu ga popuniti online i niko vise.
User avatar
Infaze Studio
Posts: 1784
Joined: 23/10/2009 14:43

#12 Re: Vize za Australiju

Post by Infaze Studio »

hrle1976 wrote:Sve sam ja popunio i bio u Australiji vise puta sto nako turisticki sto poslovno. Imaju strah od stranaca isto kao da ce im neko odnjet zemlju. Policajaka na carinskoj kontroli nije znala iz koje drzave dolazim te me upita na kojem kontinentu se nalazi ova drzava iz koje ja dolzaim. Eto samo toliko. Nemoguce je popuniti online ako nije drzavljanin neke od drzava za koje je to moguce. Sa nasih prostora samo Slovenci mogu ga popuniti online i niko vise.
To vjerujem, jer Australci su dibi-dus za geografiju, istoriju etc... "I went to London, but next time I wanna go to Europe too.." je cesta vrsta komentara koja se moze cuti od Australaca koji bi sebe nazvali obrazovanim individualcima.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#13 Re: Vize za Australiju

Post by hrle1976 »

Ja imam iskustva vezano za turisticke i biznis posjete.

Svaki clan mora poseno da zahtjeva vizu.
Nebitno ako vasa djeca su na vasem pasosu, znaci svi pojedinacno moraju aplicirati za vizu.

Za one koji mogu podnjeti online zahtjev trebaju imati kredit karticu (american express, master ili visa) te pasos.

Nije pod moranje da prvo kupis aviosku kartu, znaci zahtjev mozes podnjeti bez avionske karte. Samo kad poslje kupujes avionsku kartu moras naves da imas vizu!
Avionske kompajine imaju ulaz u kartoteku i mogu provjeriti podatke!

Preko Maila se dobije odgovor ako ste dobili vizu! Za one koji to mogu aplicirati preko interneta. Za one koji moraju popuniti papirni formular, to je samo moguce u Ambasadi Australije i to u onoj koja zastupa drzavu iz koje dolazite. Predpostavljam da u Zagrebu ili Beogradu se njihova ambasada nalazi.

viza ti daje dozvolu da se kreces i boravis u AUS do 90 dana! I ulaz u drzavu je multi tj. mozes u roku od tih 90 dana otici na Novi Zeland, Bali itd i opet se vratiti u AUS.

subclass 976 je online visa aplikacija samo za drzavljane: Brunei, Kanada, Hong Konga, Japana, Malajzije, Singapura, Juzne Koreje i USA. Kosta 20 dolara.
eVisitor (subclass 651) je online visa aplikacija samo za drzavljane: Europske Unije, Islanda, Svicarske, Norveske, Lihtenstajna, San Marina i Andorre. Besplatna je aplikacija

Tourist Visa (subclass 676) je treca vizna varianta sto vazi za sve gore navedene te jos dodatne drzave: Bahrain, Chile, Hrvatska (nisam znao!!), Kuwait, Maldivi, Oman, Katar, Saudisa Arabia i UAE.

Svi ostali moraju popuniti zahtjev kod njihove ambasade!



Mogu vam traziti sljedece papire. Uvid iz policije da niste nikada kaznjavani ili uvidi iz svih policiskih stanica ako ste boravili negdje preko 12 mjeseci. Znaci npr. iz Bih uvid te ako ste recimo studirali u Madridu godinu i po i iz te drzave!
Cetifikat da nemate turbekolozu ili da niste bolovali nesto tako ili sta vec gore, ali samo od njihovog ovlastenog dokotora - imate na njihovim web-sajtovima od ambasade koji doktori imaju te licence.
Uvid da imate para za provod. Ako idete nekome u posjetu preporucuje se da pokazete uvid da ste vezani za vasu drzavu npr. da jos studirate ili da ste u radnom odnosu u svojoj zemlji, te da je prica samo o posjeti i odmoru, jer mogu pomisliti da hocete zatrazi azil.
integer
Posts: 20
Joined: 11/05/2012 08:14

#14 Re: Vize za Australiju

Post by integer »

Žena mi je informatičar a ja sam ekonomista.
Tamo gledam da su oba zanimanja tražena, pogotovu informatička, programeri i (ima lista tamo). No ima ona i rodbine tamo pa sam gledao nekako nešto preko toga. Onda njoj treba ova Computer Society da potvrdi njeno znaje nekim testovima ..., naravno i meni. Jel itko ovo prošao?
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#15 Re: Vize za Australiju

Post by Digla_da_kreci »

integer wrote:Onda njoj treba ova Computer Society da potvrdi njeno znaje nekim testovima
Da. I treba kopirati originalni dokument, ovjeriti u opcini i onda sa tom ovjerom ici sudskom tumacu na prevod i udaranje pecata. Tacno ovim redoslijedom.

Sta te zanima oko ielts testa?
integer wrote:Da li netko zna što dalje kada se položi test, zašto treba platiti skoro 3000 dolara?
Jesi ti uopce procitao smjernice koje sam ti napisala iznad? :mrgreen:
Last edited by Digla_da_kreci on 12/06/2012 14:30, edited 2 times in total.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#16 Re: Vize za Australiju

Post by hrle1976 »

integer wrote:Žena mi je informatičar a ja sam ekonomista.
Tamo gledam da su oba zanimanja tražena, pogotovu informatička, programeri i (ima lista tamo). No ima ona i rodbine tamo pa sam gledao nekako nešto preko toga. Onda njoj treba ova Computer Society da potvrdi njeno znaje nekim testovima ..., naravno i meni. Jel itko ovo prošao?

To preko rodbine zaboravi poznam dva slucaja licno i nije im upalilo. Najbolja varianta da te neka firma dole zaposli te tako da dobijes boravisnu dozvolu ali i ta dozvola je samo ogranicena dok radis tj. cim bi dobio otkaz moras napustiti drzavu.

Za spajanje ti nije potreban jezik ali imaju druge kriterije kao: partneski tj. zena/muz ili fionce :mrgreen: sa ciljem da ce se vjencati kod njih itd. Onda imas djeca - vlastita, adpcija ili od rodbine ali ispod 18 godina. Onda za roditelje tj. ako je jedno dole a drugi ne i zdanje ostala rodbina. A: ako vam rodbina ima vrstu hendikapa da nemoze pratiti dnevni zivot i vi ste voljni da pomognete im kao rodbina. B: Vi ste starac/samac ili udovica i ovisniste o pomoci vase rodbine u Australiji. C: Za sve one koji nemaju druge rodbine osim te u Australiji. Tako da spajanje je prakticki nemoguce u vasem slucaju. A svi slucaji moraju biti sponzorisani od strane rodibine koja zivi u AUS.

A ako je ta rodbina dosla u AUS na osnovu nekog sponzora (druge rodbine) onda oni nemogu nikoga da sponzorisu.
User avatar
BOGUS
Posts: 118
Joined: 10/05/2008 13:04
Location: the baustela

#17 Re: Vize za Australiju

Post by BOGUS »

integer wrote:Žena mi je informatičar a ja sam ekonomista.
Tamo gledam da su oba zanimanja tražena, pogotovu informatička, programeri i (ima lista tamo). No ima ona i rodbine tamo pa sam gledao nekako nešto preko toga. Onda njoj treba ova Computer Society da potvrdi njeno znaje nekim testovima ..., naravno i meni. Jel itko ovo prošao?
Super,na pola ste puta :).Nemojte odustajati,uradite sve sto se trazi od vas.Vrijedi pokusati.
integer
Posts: 20
Joined: 11/05/2012 08:14

#18 Re: Vize za Australiju

Post by integer »

Šta mislite šta je bolje, pratiti ove silne procedure ili pronaći sponzora tamo tj posao i ići tako.
Ili otići ovako pa tamo lunjati tražeći posao.

By the way

Mene najviše mući IETLS test, kažu tmao score za AU je 6 a to je ono dobar score a level se zove COMPETENT user.
Kažu također sljedeđe:

There is no pass or fail in IELTS. Candidates are graded on their performance in the test, using scores from 1 to 9 for each part of the test – Listening, Reading, Writing and Speaking ...

Dam 300 KM koje i onako jedva skupim i nebudem imao 6 bodova. Dajte ljudi malo savjeta još.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#19 Re: Vize za Australiju

Post by hrle1976 »

integer wrote:Šta mislite šta je bolje, pratiti ove silne procedure ili pronaći sponzora tamo tj posao i ići tako.
Ili otići ovako pa tamo lunjati tražeći posao.

By the way

Mene najviše mući IETLS test, kažu tmao score za AU je 6 a to je ono dobar score a level se zove COMPETENT user.
Kažu također sljedeđe:

There is no pass or fail in IELTS. Candidates are graded on their performance in the test, using scores from 1 to 9 for each part of the test – Listening, Reading, Writing and Speaking ...

Dam 300 KM koje i onako jedva skupim i nebudem imao 6 bodova. Dajte ljudi malo savjeta još.

Moje licno misljenje traziti posao, znaci da imas firmu koja ti "stoji" iza ledja. Dobijes boravisnu dozvolu, ni testova ni procedura, ni pm :mrgreen: ko gospodin.
integer
Posts: 20
Joined: 11/05/2012 08:14

#20 Re: Vize za Australiju

Post by integer »

Jel zna netko neki pravi servis za tražiti posao tamo ili je dovoljno da googlam seek job in asutralia?
Kakve su njihove gazde?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#21 Re: Vize za Australiju

Post by hrle1976 »

integer wrote:Jel zna netko neki pravi servis za tražiti posao tamo ili je dovoljno da googlam seek job in asutralia?
Kakve su njihove gazde?

Pokusaj ovjde: http://www.seek.com.au/ vazi za AUS i NZ.
User avatar
Totimoshi
Posts: 198
Joined: 13/05/2007 10:45

#22 Re: Vize za Australiju

Post by Totimoshi »

Najbolja zemlja za zivot... Definitivno :-D
Sierra club
Posts: 736
Joined: 17/04/2011 11:52

#23 Re: Vize za Australiju

Post by Sierra club »

integer wrote:Da li netko ima iskustva sa dobivanjem Australske vize? Čitam evo cjeli dan na njihovim stranicama i živ se slomi, mali milion formi, linkova. Da li netko može skratiti, kako je to najlakše odraditi, koji su pouzdani agenti?
Ja sam imo puno iskustva sa vizama za australiju.

Najlakse se oženit, ili imat preko milion dolara za investirat. To je oko 1.600.000 KM

Onda biti vlasnik neke veće firme u australiji pa doć da je malo vodiš.

Za obične smrtnike ili za već oženjene imas dvije praktične opcije.

Izaberi jednu vizu od slijedećih. Subclass 189 (skilled independent) ILI subclass 457.

To su ti dvije opcije izgleda.

Prva ti daje stalni boravak odma. Dodješ i već si domaći. A drugi se patiš par godina na poslu pa onda ganjaš trajnu vizu. Ako izgubiš poso ti i porodica imate par sedmica da napustite državu ili da nadjes novi poso u toj ili sličnoj struci.

Vjerovatno si i ti i tvoja supruga na toj listi poslova i zanimanja da donijete subclass 189 vizu. Ali naravno morate ispunit mnogo zahtjeva za sve to. Kao naprimjer da radite u toj struci par godina ili kolko vec i da imate tih nekih poena. Ta lista zahtjeva je jako duga.

Za 189 vizu ti je čekanje oko 2 godine ako ispunjavaš uslove. Za 457 vizu ti je oko godinu čekanja ako nadješ sponzora i ispunjavaš sve uslove. Ali zavisi kolko ti je moćan sponzor moglo bi se za 6 mjeseci. Recimo da znaš čistit viruse sa kompjutera u banci a sponzoriše te jedna veća banka i nudi ti stalni poso.

Kad izabereš koju hoćeš vizu. Prati sve šta ti kaze na web stranici. http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/

Sretno. Javi nam se da vidimo kako si prošo :)
User avatar
ivan_ch
Posts: 227
Joined: 18/04/2012 16:10

#24 Re: Vize za Australiju

Post by ivan_ch »

Sierra club wrote:
integer wrote:Da li netko ima iskustva sa dobivanjem Australske vize? Čitam evo cjeli dan na njihovim stranicama i živ se slomi, mali milion formi, linkova. Da li netko može skratiti, kako je to najlakše odraditi, koji su pouzdani agenti?
Ja sam imo puno iskustva sa vizama za australiju.

Najlakse se oženit, ili imat preko milion dolara za investirat. To je oko 1.600.000 KM

Onda biti vlasnik neke veće firme u australiji pa doć da je malo vodiš.

Za obične smrtnike ili za već oženjene imas dvije praktične opcije.

Izaberi jednu vizu od slijedećih. Subclass 189 (skilled independent) ILI subclass 457.

To su ti dvije opcije izgleda.

Prva ti daje stalni boravak odma. Dodješ i već si domaći. A drugi se patiš par godina na poslu pa onda ganjaš trajnu vizu. Ako izgubiš poso ti i porodica imate par sedmica da napustite državu ili da nadjes novi poso u toj ili sličnoj struci.

Vjerovatno si i ti i tvoja supruga na toj listi poslova i zanimanja da donijete subclass 189 vizu. Ali naravno morate ispunit mnogo zahtjeva za sve to. Kao naprimjer da radite u toj struci par godina ili kolko vec i da imate tih nekih poena. Ta lista zahtjeva je jako duga.

Za 189 vizu ti je čekanje oko 2 godine ako ispunjavaš uslove. Za 457 vizu ti je oko godinu čekanja ako nadješ sponzora i ispunjavaš sve uslove. Ali zavisi kolko ti je moćan sponzor moglo bi se za 6 mjeseci. Recimo da znaš čistit viruse sa kompjutera u banci a sponzoriše te jedna veća banka i nudi ti stalni poso.

Kad izabereš koju hoćeš vizu. Prati sve šta ti kaze na web stranici. http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/

Sretno. Javi nam se da vidimo kako si prošo :)
Kralju, ko ima 1 milion dolara za investirat, sta ce u australiji, gdje god da je njemu je perfektno :D :D
dijanaaaaaaaaa
Posts: 2
Joined: 25/07/2012 16:41

#25 Re: Vize za Australiju

Post by dijanaaaaaaaaa »

Da li je neko voljan da mi odgovori na par pitanja?
Velike su nam sanse da dobijemo iseljenicku vizu za Australiju- ja, muz i dvoje djece. Proces je u toku.
E sad mene zanima, posto dolje nemamo nikoga, koliko je tesko sam se snaci, mislim na posao i stan? Ja sam, po zanimanju elektrotehnicar-racunara, a muz je saobracajni tehnicar. Naravno, ne ocekujem odmah posao u struci, ali nesto tipa gradjevina, domar i slicno, da li se moze odmah zaposliti? I da li se od tih plata moze prezivjeti dok se ne nadje nesto bolje? Od par poznanika ( koji su inace jako skrti na informacijama, kao da se boje da ce se neko bolje snaci nego oni) sam cula da to traje mjesecima- trazenje posla i stana i da to ne moze tako kako smo mi zamislili, da sa aerodroma odemo u hotel pa onda u potragu. Znam da nigdje nije bajno, ali cvrsto vjerujem da ne moze biti gore nego ovdje. Odlucili smo se upustiti u tu avanturu, pa kako nam bude. Voljela bih da neko,ko je imao slicno iskustvo,da bez ikoga da ga doceka otputuje u Australiju, iskreno podijeli sa mnom svoje misljenje.
Unapred zahvalna!
I jos nesto: Canberra, Melbourne ili Sidney? Koji je po vama bolji grad za stanovanje, sto se tice zaposlenja, skola za djecu i sl.
Post Reply