Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1326 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

tranquil wrote:
Pa prema ovoj formulaciji na stranici ambasade, Zustimmung se više ne traži od podnosioca zahtjeva i njegovog novog poslodavca jer će to od sada uvijek sređivati Ambasada, tj. "Agencija za rad je od sada uključena u postupak". Ne vidim kako bi to moglo ubrzati, ja to vidim kao da će od sada ovo što su bili pojedinačni slučajevi (kada podnosilac zahtjeva nema Zustimmung pa ga Ambasada traži od Agencije za rad) postati pravilo, dakle radiće se u svakom slučaju (sa eventualnim izuzetkom plave karte EU).

Ubrzati u smislu privatizacije procesiranja dobijanja vize, od strane agencije MCKinsey, rece mi jedan poznanik koji kontaktira stalno sa ambasadama...uglavnom, da ne ispadne da iznosim netacne informacije kao vecina...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1327 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

Nisrin wrote:
tranquil wrote:
Pa prema ovoj formulaciji na stranici ambasade, Zustimmung se više ne traži od podnosioca zahtjeva i njegovog novog poslodavca jer će to od sada uvijek sređivati Ambasada, tj. "Agencija za rad je od sada uključena u postupak". Ne vidim kako bi to moglo ubrzati, ja to vidim kao da će od sada ovo što su bili pojedinačni slučajevi (kada podnosilac zahtjeva nema Zustimmung pa ga Ambasada traži od Agencije za rad) postati pravilo, dakle radiće se u svakom slučaju (sa eventualnim izuzetkom plave karte EU).

Ubrzati u smislu privatizacije procesiranja dobijanja vize, od strane agencije MCKinsey, rece mi jedan poznanik koji kontaktira stalno sa ambasadama...uglavnom, da ne ispadne da iznosim netacne informacije kao vecina...
Bez insajderskog znanja ovo izgleda samo kao dodatno usporavanje procesa, jer prema objavljenom izgleda da će Ambasada uvijek raditi dio posla koji je prije radila samo u nekim slučajevima, a koji oduzima dosta vremena.

Ako je informacija pouzdana, OK.
zeljko_c
Posts: 12
Joined: 15/10/2017 10:09

#1328 Re: Viza za Njemacku

Post by zeljko_c »

Hvala ekipi za info, ja ću naravno redovno pratiti temu, i prenijeti svoja iskustva i saznanja u vezi sa ovim... :thumbup:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1329 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ima li neko iskustva sa zalbama na odbijenicu da mi pomogne za DZetica jednog srociti to fino ... hvala
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#1330 Re: Viza za Njemacku

Post by batara »

Nasao sam poslodavca u njem. I to preko druga koji vec radi u toj firmi(telekomunikacije)..predao sam za termin tamo nekad u julu, trebam ubrzo da potpisem ugovor, sad me interesuje koja je procedura poslije toga, sta sve trebam od papira da predam tj da skupim do termina za vizu..da li mi treba certifikat za jezik i sl..
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1331 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

batara wrote:Nasao sam poslodavca u njem. I to preko druga koji vec radi u toj firmi(telekomunikacije)..predao sam za termin tamo nekad u julu, trebam ubrzo da potpisem ugovor, sad me interesuje koja je procedura poslije toga, sta sve trebam od papira da predam tj da skupim do termina za vizu..da li mi treba certifikat za jezik i sl..
Ne treba ti certifikat za jezik, ali zbog sebe ti nauci sto vise mozes...kada tamo dodjes ako vec nemas polozen B1, stici ce ti poziv na kucnu adresu da ides pohadjati kurs integracijski i nakon testiranja ce odrediti koji si nivo itd---od toga ovisi kasnije produzavanje vize...

Potpisi ugovor, neka ga poaslodavac salje, to nosis na termin u ambasadi...pretpostavljam nekad kraj aprila/pocetak maja da ces imati termin, a saglasnost zavrsava Ambasada po novom...sretno!
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#1332 Re: Viza za Njemacku

Post by Nuken »

raja, zna li neko postoji li mogućnost provjere validnost neke srednje škole u Njemačkoj? Naime, radi se o privatnoj, medicinskoj školi. Pitanje nostrifikacije. Neke škole su priznate dok druge nisu. Ovdje je konkretno u pitanju škola iz BL OPTIMUS NUBL :roll:
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1333 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

Na koji način se vrši spajanje porodice sa plavom kartom?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1334 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

HB_BHF wrote:Na koji način se vrši spajanje porodice sa plavom kartom?
Podnosi se ista prijava za spajanje porodice kao i bez plave karte. Nakon prijave može biti nekih manjih razlika, npr. član porodice za kog se podnosi zahtjev za spajanje ne mora da ima A1 certifikat njemačkog jezika. Takođe, tokom obrade, a u zavisnosti od procedure organa u samom mjestu boravka i od drugih okolnosti, od osobe koja ima plavu kartu a koja je već u Njemačkoj se možda može tražiti drugačiji set dokumenata, tj. manje dokumenata u odnosu na proceduru kada nije u pitanju plava karta. To je neko generalno pravilo, a prema iskustvima koje ljudi objavljuju na specijalizovanim FB grupama, čini se da postoje varijacije od slučaja do slučaja.
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1957
Joined: 13/07/2016 11:10

#1335 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

HB_BHF wrote:Na koji način se vrši spajanje porodice sa plavom kartom?
I mene zanima isto, plus kod mene je sljedeća situacija:
Od prije mjesec sam u Njemačkoj, imam uslove za plavu kartu i planiram sljedeće godine da se oženim. Zna li neko kako će ići taj proces spajanja, hoćemo li morati čekati 1-2 godine jer nismo od prije bili vjenčani i sl.?
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1336 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

Znači ne gine nam opet zajebancija sa terminima... :oops:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1337 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

HB_BHF wrote:Znači ne gine nam opet zajebancija sa terminima... :oops:
Da. Savjetujem da se osoba koja ide na spajanje što prije prijavi, tj. stavi na listu čekanja ambasade, čak i ako papirologija za plavu kartu člana porodice u Njemačkoj još nije gotova, izdavanje plave karte i sva procedura koja se obavlja u Njemačkoj biće sigurno završeno prije nego što se dodijeli termin.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1338 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

sve_ovo_ja wrote:
HB_BHF wrote:Na koji način se vrši spajanje porodice sa plavom kartom?
I mene zanima isto, plus kod mene je sljedeća situacija:
Od prije mjesec sam u Njemačkoj, imam uslove za plavu kartu i planiram sljedeće godine da se oženim. Zna li neko kako će ići taj proces spajanja, hoćemo li morati čekati 1-2 godine jer nismo od prije bili vjenčani i sl.?
ako planiras vjencanje, najbolje je da se vjencate PRIJE termina za vizu i prije nego sto dobijes vizu, tada se ne ceka 2 godine braka...
zetareticula
Posts: 1062
Joined: 13/06/2014 12:02

#1339 Re: Viza za Njemacku

Post by zetareticula »

Bluemore wrote:
sve_ovo_ja wrote:
HB_BHF wrote:Na koji način se vrši spajanje porodice sa plavom kartom?
I mene zanima isto, plus kod mene je sljedeća situacija:
Od prije mjesec sam u Njemačkoj, imam uslove za plavu kartu i planiram sljedeće godine da se oženim. Zna li neko kako će ići taj proces spajanja, hoćemo li morati čekati 1-2 godine jer nismo od prije bili vjenčani i sl.?
ako planiras vjencanje, najbolje je da se vjencate PRIJE termina za vizu i prije nego sto dobijes vizu, tada se ne ceka 2 godine braka...
Ako sam predao za termin, a nisam naveo da sam ozenjen u tom vremenu. I sad dok cekam termin npr. vjencamo se, kakva je onda procedura?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1340 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

zetareticula wrote:
Bluemore wrote:
sve_ovo_ja wrote:I mene zanima isto, plus kod mene je sljedeća situacija:
Od prije mjesec sam u Njemačkoj, imam uslove za plavu kartu i planiram sljedeće godine da se oženim. Zna li neko kako će ići taj proces spajanja, hoćemo li morati čekati 1-2 godine jer nismo od prije bili vjenčani i sl.?
ako planiras vjencanje, najbolje je da se vjencate PRIJE termina za vizu i prije nego sto dobijes vizu, tada se ne ceka 2 godine braka...
Ako sam predao za termin, a nisam naveo da sam ozenjen u tom vremenu. I sad dok cekam termin npr. vjencamo se, kakva je onda procedura?
Ne mogu reći 100%, jer nisam bio u takvoj situaciji, ali mislim da je sa stanovišta samog formalnog dijela procedure isto, dakle podnosi se zahtjev za spajanje porodice isto kao da je brak 100 godina. Procedura se razlikuje ako druga osoba putuje u svrhu sklapanja braka, tj. brak još nije sklopljen, ali to koliko razumijem nije slučaj. Ono što se može razlikovati je nivo provjere jer u takvim slučajevima mogu sumnjati na "brak zbog papira". Opet kažem, samo nagađam. U svakom slučaju preporučujem što brže vjenčanje da je bračni staž što duži.

I da, čestitam :-D
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1957
Joined: 13/07/2016 11:10

#1341 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

Bluemore wrote:
sve_ovo_ja wrote:
HB_BHF wrote:Na koji način se vrši spajanje porodice sa plavom kartom?
I mene zanima isto, plus kod mene je sljedeća situacija:
Od prije mjesec sam u Njemačkoj, imam uslove za plavu kartu i planiram sljedeće godine da se oženim. Zna li neko kako će ići taj proces spajanja, hoćemo li morati čekati 1-2 godine jer nismo od prije bili vjenčani i sl.?
ako planiras vjencanje, najbolje je da se vjencate PRIJE termina za vizu i prije nego sto dobijes vizu, tada se ne ceka 2 godine braka...
Jbg da smo na vakat mislili o tome, potpisali bi reda radi prije nego dobih vizu, ovako ce biti zajebancija tonu ko da gledam. :roll:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1342 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

sve_ovo_ja wrote:
Bluemore wrote:
sve_ovo_ja wrote: ako planiras vjencanje, najbolje je da se vjencate PRIJE termina za vizu i prije nego sto dobijes vizu, tada se ne ceka 2 godine braka...
Jbg da smo na vakat mislili o tome, potpisali bi reda radi prije nego dobih vizu, ovako ce biti zajebancija tonu ko da gledam. :roll:
jos nisi dobio vizu? raspitaj se i ubrzaj onda potpisivanje
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1957
Joined: 13/07/2016 11:10

#1343 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

Bluemore wrote: jos nisi dobio vizu? raspitaj se i ubrzaj onda potpisivanje
Dobio vizu prije mjesec, vec radim u Njemačkoj, zato i pitah ima li ikakvih povlastica za Blue card sto se toga tiče. :)
Ako ne, onda da ganjamo hanumi posao, a ne spajanje :)
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1344 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

sve_ovo_ja wrote:
Bluemore wrote: jos nisi dobio vizu? raspitaj se i ubrzaj onda potpisivanje
Dobio vizu prije mjesec, vec radim u Njemačkoj, zato i pitah ima li ikakvih povlastica za Blue card sto se toga tiče. :)
Ako ne, onda da ganjamo hanumi posao, a ne spajanje :)
aha, ja procitah ovo pa kontam da si jos u proceduri i da cekas termin
imam uslove za plavu kartu
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1957
Joined: 13/07/2016 11:10

#1345 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

Update: Maloprije vidjeh da imaju i termini za sklapanje braka u Njemačkoj unutar kategorije "Spajanje porodice", pa cu provjeriti onda u ambasadi koja je bolja od 2 opcije. Hvala na odgovorima :)
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1346 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

sve_ovo_ja wrote:Update: Maloprije vidjeh da imaju i termini za sklapanje braka u Njemačkoj unutar kategorije "Spajanje porodice", pa cu provjeriti onda u ambasadi koja je bolja od 2 opcije. Hvala na odgovorima :)
neka konkurise za vizu "za trazenje posla"---prije ce dobiti termin, a kazu. tj ima jedan clan u kojem pise da ako nadjes u tom periodu posao radnu vizu mozes dobiti u Njemackoj...
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1347 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

Nisrin wrote:
sve_ovo_ja wrote:Update: Maloprije vidjeh da imaju i termini za sklapanje braka u Njemačkoj unutar kategorije "Spajanje porodice", pa cu provjeriti onda u ambasadi koja je bolja od 2 opcije. Hvala na odgovorima :)
neka konkurise za vizu "za trazenje posla"---prije ce dobiti termin, a kazu. tj ima jedan clan u kojem pise da ako nadjes u tom periodu posao radnu vizu mozes dobiti u Njemackoj...
bas tako kazu... da i to zavisi od mjesta gdje nadje posao negdje ce je opet vratiti u ambasada po "pravu" vizu...
treba to kazu provjeriti
sretno!
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1348 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Bluemore wrote:
Nisrin wrote:
sve_ovo_ja wrote:Update: Maloprije vidjeh da imaju i termini za sklapanje braka u Njemačkoj unutar kategorije "Spajanje porodice", pa cu provjeriti onda u ambasadi koja je bolja od 2 opcije. Hvala na odgovorima :)
neka konkurise za vizu "za trazenje posla"---prije ce dobiti termin, a kazu. tj ima jedan clan u kojem pise da ako nadjes u tom periodu posao radnu vizu mozes dobiti u Njemackoj...
bas tako kazu... da i to zavisi od mjesta gdje nadje posao negdje ce je opet vratiti u ambasada po "pravu" vizu...
treba to kazu provjeriti
sretno!
CITATI!!!Ne mogu sve drugi za tebe uraditi!

"Übrigens: Sie haben noch keinen Arbeitsplatz und möchten in Deutschland einen Ihrer Qualifikation angemessenen Arbeitsplatz suchen? Dann können Sie ein sechs Monate gültiges Visum erhalten. Voraussetzung ist, dass Sie über einen entsprechenden Hochschulabschluss verfügen und Ihren Lebensunterhalt während Ihres Aufenthaltes in Deutschland selbst bestreiten können. Bitte beachten Sie, dass Sie mit dem Visum zur Arbeitssuche nicht arbeiten dürfen. Haben Sie einen geeigneten Arbeitsplatz gefunden, können Sie den dafür erforderlichen Aufenthaltstitel gleich beantragen und selbstverständlich in Deutschland bleiben. Beantragen können Sie das Visum bei der für Sie zuständigen deutschen Auslandsvertretung. Dort erhalten Sie auch genaue Informationen zu den Antragsvoraussetzungen. Die Adressen der deutschen Auslandsvertretungen in Ihrem Land finden Sie auf unserer Weltkarte „Ansprechpartner vor Ort“." (http://www.make-it-in-germany.com)

"Ukoliko pronađete odgovorajuće zaposljenje/radno mjesto u peridou odobrene vize, možete
podnijeti zahtjev za potrebnu boravišnu dozvolu u Uredu za strance bez da napustite
Njemačku." (http://www.sarajewo.diplo.de)
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1349 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

kad vec idemo u detalje a vrag lezi u detaljima :-) sa vizom za trazenje posla mozes naci posao, ali ne i raditi i predati zahtjev za radnu dozvolu...

ALI GDJE?
e tu raju znaju vratiti u ambasadu da tamo predaju zahtjev, znaci opet cekaju :)
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#1350 Re: Viza za Njemacku

Post by almirony »

Savjet molim. Postoji li način da se termin za spajanje porodice prolongira, odgodi ili sta već? Ili je jedina opcija, sedam dana ranije ga otkazati i onda se opet prijaviti i čekati?

Hvala unaprijed svima.
Post Reply