Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1251 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

sve_ovo_ja wrote:Hvala :)
I jos jedno od mene (za veceras :D), kada budem predavao za vizu, da li trebam negdje naglasiti (ili nesto dodatno predati) da zelim aplicirati za plavu kartu, ili se to automatski podrazumijeva ukoliko imas diplomu i brutto primanja iznad granice? :)
Mozes eventualno na razgovru naglasiti. Ali ako je zanimanje tipa IT, oni odmah i pitaju jel plava karta i samo traze platu u ugovoru da li se poklapa.
Cvikeras
Posts: 85
Joined: 26/12/2011 08:37

#1252 Re: Viza za Njemacku

Post by Cvikeras »

Zvao sam ambasadu u Sarajevu, ali ih je teze dobiti nego vizu izgleda, samo mi daju brojeve te zovi tamo zovi ovamo i vazda neko cekanje, pa da probam ovako. Nigdje na internetu nisam nasao odgovarajuce informacije.

Evo sta me zanima konkretno: par kolega iz moje firme koji imaju hrvatske pasose su se zaposlili u Njemackoj, u firmi koja se bavi istom djelatnoscu kao nasa ovdje. Preko njih sam stupio u kontakt sa firmom i izrazili su zelju, da ne kazem potrebu da se i ja tamo pojavim. Naravno, ja imam zelju za tim, ali nemam pojma koji je moj prvi korak ovdje, sta da radim? Je li prvo predajem zahtjev za vizu ovdje, ili moze ta firma da urgira na neki nacin, nekim ugovorom ili sta vec, pa da se taj proces ucini za nijansu laksim? Da napomenem, bio bih prvi "noneu" uposlenik kod njih, tako mi barem kazu, ako to ista predstavlja.

Hvala unaprijed svima...
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#1253 Re: Viza za Njemacku

Post by fidoremilienko »

Ne moze ti firma nista urgirati. IMaju procedure. Prvo ugovor pa termin pa viza.

Ceka se podugo. :bih:
Cvikeras
Posts: 85
Joined: 26/12/2011 08:37

#1254 Re: Viza za Njemacku

Post by Cvikeras »

Tako sam nekako i zamislio. Ima li ikakvih pravila vezano za taj ugovor, mislim na duzinu istog, primanja i slicno? (Recimo ugovor na pola godine a termin za vizu se ceka i vise od toga, pa on u medjuvremenu "istekne" (stvarno ne znam kako to seta u normalnom svijetu)) Da li se on salje zajedno sa tim eventualnim zahtjevom za vizu?

Pardon ako se ovo vrtilo po temama vec, mogucnost odlaska mi se tek sad nekako pojavila a ovaj poslodavac je pogurao malo pricu oko svega..
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#1255 Re: Viza za Njemacku

Post by fidoremilienko »

Zavisi za sta apliciras. Ako je plava karta u pitanju onda postoje granice (vezano za visinu plate).

Ne znam za ostale vrste ugovora da li postoje neka ogranicenja u pogledu visine plate..(npr. za pflegere i ostale).

Tebi je najbitnije da predas sad za termin u ambasadi. Ako si citao malo temu, ceka se jako dugo. Tako prenesi i poslodavcu. Ako je voljan da te ceka, onda nemas problema.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#1256 Re: Viza za Njemacku

Post by ranger »

jel se i za plavu kartu ceka ovo po pola i vise godine?
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#1257 Re: Viza za Njemacku

Post by fidoremilienko »

To ne znam. Najbolje se to da provjeriti preko njihovog online sistema za rezervaciju termina.
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1961
Joined: 13/07/2016 11:10

#1258 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

mousstapha wrote:
sve_ovo_ja wrote:Hvala :)
I jos jedno od mene (za veceras :D), kada budem predavao za vizu, da li trebam negdje naglasiti (ili nesto dodatno predati) da zelim aplicirati za plavu kartu, ili se to automatski podrazumijeva ukoliko imas diplomu i brutto primanja iznad granice? :)
Mozes eventualno na razgovru naglasiti. Ali ako je zanimanje tipa IT, oni odmah i pitaju jel plava karta i samo traze platu u ugovoru da li se poklapa.
Hvala Mustafa :D
User avatar
Bluemore
Posts: 4335
Joined: 18/06/2010 21:18

#1259 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

Cvikeras wrote:Zvao sam ambasadu u Sarajevu, ali ih je teze dobiti nego vizu izgleda, samo mi daju brojeve te zovi tamo zovi ovamo i vazda neko cekanje, pa da probam ovako. Nigdje na internetu nisam nasao odgovarajuce informacije.

Evo sta me zanima konkretno: par kolega iz moje firme koji imaju hrvatske pasose su se zaposlili u Njemackoj, u firmi koja se bavi istom djelatnoscu kao nasa ovdje. Preko njih sam stupio u kontakt sa firmom i izrazili su zelju, da ne kazem potrebu da se i ja tamo pojavim. Naravno, ja imam zelju za tim, ali nemam pojma koji je moj prvi korak ovdje, sta da radim? Je li prvo predajem zahtjev za vizu ovdje, ili moze ta firma da urgira na neki nacin, nekim ugovorom ili sta vec, pa da se taj proces ucini za nijansu laksim? Da napomenem, bio bih prvi "noneu" uposlenik kod njih, tako mi barem kazu, ako to ista predstavlja.

Hvala unaprijed svima...
Ono sto ti firma moze "urgirati" je da ispravno i ti s njom ispuni i posalje kome ttebaa zahtjev za Zustimmung oko kojeg se sve vrti a to ako kvalitetno odrade to ti je vec veliki plus. Tu igra ulogu satnica da nije ispod min i sl raspitaj ae oko toga jer je vazno. Ako nisu imali non eu znaci da nrmaju blage kako ide i da ces se ko sebi morati ti rasptati i uputiti ih. Ne znam.koja si profesija ali to bi bilo otprilike to
Ostalo po proceduri ambasde
Cvikeras
Posts: 85
Joined: 26/12/2011 08:37

#1260 Re: Viza za Njemacku

Post by Cvikeras »

Hvala puno svima, u kontaktu smo jos, nadam se najboljem..
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1961
Joined: 13/07/2016 11:10

#1261 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

Zna li iko dokle su stigli sa terminima za radnu vizu?
Ja sam predao krajem februara, na stranici piše septembar/oktobar očekivani termin, na osnovu toga tempirao traženje poslodavca i početak rada, ali termina za vizu još nigdje... :(
memo79
Posts: 5
Joined: 27/07/2017 15:24

#1262 Re: Viza za Njemacku

Post by memo79 »

sve_ovo_ja wrote:Zna li iko dokle su stigli sa terminima za radnu vizu?
Ja sam predao krajem februara, na stranici piše septembar/oktobar očekivani termin, na osnovu toga tempirao traženje poslodavca i početak rada, ali termina za vizu još nigdje... :(
I mene to zanima, ja sam pocetkom marta I apsolutno jos nista. Dva puta sam kontaktirao ambasadu, po njihovom samo treba cekati. Da mi je samo okvirno znati dokle su stigli.
zetareticula
Posts: 1062
Joined: 13/06/2014 12:02

#1263 Re: Viza za Njemacku

Post by zetareticula »

Stigli su skoro do kraja Februara i te termine dijele u 10 i 11 mjesecu. Znaci da bi Mart trebao biti od prilike 12 i 1 mjesec sljedece godine, ako se nebi sta ubrzalo :sad:
memo79
Posts: 5
Joined: 27/07/2017 15:24

#1264 Re: Viza za Njemacku

Post by memo79 »

zetareticula wrote:Stigli su skoro do kraja Februara i te termine dijele u 10 i 11 mjesecu. Znaci da bi Mart trebao biti od prilike 12 i 1 mjesec sljedece godine, ako se nebi sta ubrzalo :sad:
Hvala :)
Ako saznate u međuvremenu da su krenuli sa martom ako vam nije problem da objavite...hvala unaprijed :)
Zizu99
Posts: 9
Joined: 10/12/2012 14:11

#1265 Re: Viza za Njemacku

Post by Zizu99 »

Raja moze mala pomoc. Situacija je sljedeca:
Ja imam hrvatski pasos a zena bosanski i zelimo u Njemacku. Znam da ja mogu bez problema ali mora li ona klasicnu proceduru prolaziti preko ambasade ili ima nacin da ide kao supruga EU drzavljanina.

Hvala vam
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1266 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Imate dobrij non eu i IUSNJ grupa naFBu i raja objavi kada su predali za vizu, a kada su dobili termin...i odlicnih savjeta itd...za termine se trenutno ceka od 8 do 11 mjeseci...ako se nekome posreci dobije neki otkazani cak i prije...

Meni je pravo glup sistem kod nas...morali smo aplicirati za termin, a nemamo ni poslodavca ni ugovor...jer sta da kazemo poslodavcu- NE ZNAM KAD CEMO DOBITI TERMIN, A TEK KAD POCETI RADITI :s U BGu je politika ugovor+ zustimmung i onda apliciraj, ali se ceka 3-4 mjeseca...kod nas je opsti haos!
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#1267 Re: Viza za Njemacku

Post by Amazonka27 »

Zizu99 wrote:Raja moze mala pomoc. Situacija je sljedeca:
Ja imam hrvatski pasos a zena bosanski i zelimo u Njemacku. Znam da ja mogu bez problema ali mora li ona klasicnu proceduru prolaziti preko ambasade ili ima nacin da ide kao supruga EU drzavljanina.

Hvala vam
U boljoj si poziciji nego da si DE državljanin :) znaci kombinacija EU - non EU (osim DE državljana) za spajanje porodice radite sve u De, a svi ostali moraju proći kroz ambasadu u zemlji iz kojih dolaze. Provjerite šta vam sve treba od dokumentacije, koliko platnih listi i kolika kvadratura stana mora biti jer se razlikuje od pokrajine do pokrajine.
memo79
Posts: 5
Joined: 27/07/2017 15:24

#1268 Re: Viza za Njemacku

Post by memo79 »

Nisrin wrote:Imate dobrij non eu i IUSNJ grupa naFBu i raja objavi kada su predali za vizu, a kada su dobili termin...i odlicnih savjeta itd...za termine se trenutno ceka od 8 do 11 mjeseci...ako se nekome posreci dobije neki otkazani cak i prije...

Meni je pravo glup sistem kod nas...morali smo aplicirati za termin, a nemamo ni poslodavca ni ugovor...jer sta da kazemo poslodavcu- NE ZNAM KAD CEMO DOBITI TERMIN, A TEK KAD POCETI RADITI :s U BGu je politika ugovor+ zustimmung i onda apliciraj, ali se ceka 3-4 mjeseca...kod nas je opsti haos!
Mozes li molim te napisati kako se zove ta grupa na fb, trazio sam ali nisam nabasao na takvu gdje pisu o teme kada su predali i kada dobili termin. Hvala
I meni je sve ovo glupo. Meni ce biti krajem Septembra punih sest mjeseci od kako sam potpisao ugovor a terminu ni traga... Sada cu morati tražiti novi, samo ne znam za Zustimmung da li se i on ponovo mora traziti sa novim ugovorom :?
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1961
Joined: 13/07/2016 11:10

#1269 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

memo79 wrote:
Nisrin wrote:Imate dobrij non eu i IUSNJ grupa naFBu i raja objavi kada su predali za vizu, a kada su dobili termin...i odlicnih savjeta itd...za termine se trenutno ceka od 8 do 11 mjeseci...ako se nekome posreci dobije neki otkazani cak i prije...

Meni je pravo glup sistem kod nas...morali smo aplicirati za termin, a nemamo ni poslodavca ni ugovor...jer sta da kazemo poslodavcu- NE ZNAM KAD CEMO DOBITI TERMIN, A TEK KAD POCETI RADITI :s U BGu je politika ugovor+ zustimmung i onda apliciraj, ali se ceka 3-4 mjeseca...kod nas je opsti haos!
Mozes li molim te napisati kako se zove ta grupa na fb, trazio sam ali nisam nabasao na takvu gdje pisu o teme kada su predali i kada dobili termin. Hvala
I meni je sve ovo glupo. Meni ce biti krajem Septembra punih sest mjeseci od kako sam potpisao ugovor a terminu ni traga... Sada cu morati tražiti novi, samo ne znam za Zustimmung da li se i on ponovo mora traziti sa novim ugovorom :?
IUSNJ-NON-EU
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1270 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

memo79 wrote:
Nisrin wrote:Imate dobrij non eu i IUSNJ grupa naFBu i raja objavi kada su predali za vizu, a kada su dobili termin...i odlicnih savjeta itd...za termine se trenutno ceka od 8 do 11 mjeseci...ako se nekome posreci dobije neki otkazani cak i prije...

Meni je pravo glup sistem kod nas...morali smo aplicirati za termin, a nemamo ni poslodavca ni ugovor...jer sta da kazemo poslodavcu- NE ZNAM KAD CEMO DOBITI TERMIN, A TEK KAD POCETI RADITI :s U BGu je politika ugovor+ zustimmung i onda apliciraj, ali se ceka 3-4 mjeseca...kod nas je opsti haos!
Mozes li molim te napisati kako se zove ta grupa na fb, trazio sam ali nisam nabasao na takvu gdje pisu o teme kada su predali i kada dobili termin. Hvala
I meni je sve ovo glupo. Meni ce biti krajem Septembra punih sest mjeseci od kako sam potpisao ugovor a terminu ni traga... Sada cu morati tražiti novi, samo ne znam za Zustimmung da li se i on ponovo mora traziti sa novim ugovorom :?
Odlazak u Njemacku 2016 INFO i PODRSKA (grupa nije za medicinu)
IUSNJ-NON-EU
IUSNJ-SPAJANJE PORODICE
IDEMO U SVIJET-NJEMAČKA

Ima ih vise...:D ima odlicnih i za ucenje njemackog jezika..pa ono po gradovima itd :D Pisalu su o tim iskustvima sta kad odustane poslodavac jer nece vise da ceka radnika, sta kad istekne zustimmung itd...a na zustimmung se ceka svakako do mjesec dana...i ako ga ne predas na terminu, problem nastane jeer ti ne idu papiri u obradu dok ambasada ne pokrene proceduru (sto dam procitala da vise nece), ili daju rok dokad da dostavis itd...:S
Zizu99
Posts: 9
Joined: 10/12/2012 14:11

#1271 Re: Viza za Njemacku

Post by Zizu99 »

Amazonka27 wrote:
Zizu99 wrote:Raja moze mala pomoc. Situacija je sljedeca:
Ja imam hrvatski pasos a zena bosanski i zelimo u Njemacku. Znam da ja mogu bez problema ali mora li ona klasicnu proceduru prolaziti preko ambasade ili ima nacin da ide kao supruga EU drzavljanina.

Hvala vam
U boljoj si poziciji nego da si DE državljanin :) znaci kombinacija EU - non EU (osim DE državljana) za spajanje porodice radite sve u De, a svi ostali moraju proći kroz ambasadu u zemlji iz kojih dolaze. Provjerite šta vam sve treba od dokumentacije, koliko platnih listi i kolika kvadratura stana mora biti jer se razlikuje od pokrajine do pokrajine.

Hvala puno.
anodi
Posts: 85
Joined: 23/04/2017 09:57

#1272 Re: Viza za Njemacku

Post by anodi »

Par pitanja.
1. Mogu li aplicirati za termin u ambasadi za dobijanje plave karte, bez konkretnog ugovora. Tek na tom terminu , kada prilozim dokumentaciju, kazem da apliciram za plavu kartu, tada naravno imam ugovor od poslodavca i to.
2. Ako trenutno imam ugovor ponudjen, nisam zakazao termin a treba mi 6-7 mjeseci za dobijanje plave karte, moze li poslodavac iz njemacke to malo pohitit, ima li tu moc.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1273 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

1 pitanje ...mozes
2 pitanje ... Nema moc nikakvu
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1274 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

Potvrđujem šta je rekla vjesticanametli.

Da dodatno pojasnim prvo pitanje, kada prijavljuješ termin, isto je za sve koji se prijavljuju za radnu vizu, bez obzira plava karta ili ne, u sistemu nema nikakvog razdvajanja. Ali pošto je uslov za plavu kartu visina ugovora, na samom terminu ćeš naravno morati da imaš taj ugovor. S obzirom da za plavu kartu imaš dodatne dokumentacije koju nemaš za običnu radnu vizu, oni će odmah prepoznati da apliciraš za to, ali ako ne pomenu, svakako možeš i ti naglasiti. Ako si vidio formular za prijavu za vizu, sa strane prve stranice je "prazan prostor" za komentare gdje osoba koja je razgovarala s tobom upisuje te dodatne komentare (npr. da apliciraš za Plavu Kartu EU).

Potvrđujem nažalost i odgovor za drugo pitanje.
User avatar
Bluemore
Posts: 4335
Joined: 18/06/2010 21:18

#1275 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

anodi wrote:Par pitanja.
1. Mogu li aplicirati za termin u ambasadi za dobijanje plave karte, bez konkretnog ugovora. Tek na tom terminu , kada prilozim dokumentaciju, kazem da apliciram za plavu kartu, tada naravno imam ugovor od poslodavca i to.
2. Ako trenutno imam ugovor ponudjen, nisam zakazao termin a treba mi 6-7 mjeseci za dobijanje plave karte, moze li poslodavac iz njemacke to malo pohitit, ima li tu moc.
zar ti za plavu ne idu brze termini :?:
Post Reply