Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
samsung456
Posts: 111
Joined: 05/05/2008 20:45

#1201 Re: Viza za Njemacku

Post by samsung456 »

tranquil wrote:
samsung456 wrote:Interesuje me ima li neki "fazon" da se ikako dobije termin. Pokusavam danima dobiti termin, pa makar bio za godinu dana, ali to nije moguce. Hvala na odgovoru. :)
Šta tačno znači "pokušavam danima"? Nema fazona, samo se prijaviš na Web aplikaciju ambasade. Uradiš ili ne uradiš, nema pokušavanja.
Na web stranici njemacke ambasade, pomocu sistema za zakazivanje termina nakon sto odaberem kategoriju vize nije moguce dobiti termin. Jednostavno dobijem poruku da nema dostupnih termina. Nadam se da nesto nisam pogrijesio u samom postupku, mada to svako moze provjerit na web stranici i uvjerit se da je tako.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1202 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

samsung456 wrote:
tranquil wrote:
samsung456 wrote:Interesuje me ima li neki "fazon" da se ikako dobije termin. Pokusavam danima dobiti termin, pa makar bio za godinu dana, ali to nije moguce. Hvala na odgovoru. :)
Šta tačno znači "pokušavam danima"? Nema fazona, samo se prijaviš na Web aplikaciju ambasade. Uradiš ili ne uradiš, nema pokušavanja.
Na web stranici njemacke ambasade, pomocu sistema za zakazivanje termina nakon sto odaberem kategoriju vize nije moguce dobiti termin. Jednostavno dobijem poruku da nema dostupnih termina. Nadam se da nesto nisam pogrijesio u samom postupku, mada to svako moze provjerit na web stranici i uvjerit se da je tako.
Koju kategoriju vize odabereš? Ja dođem do forme za popunjavanje podataka bez problema (pretpostavljam da je u pitanju Arbeitsaufnahme / Viza u svrhu zaposljavanja / Work Permit). Isto je i za spajanje porodice.
samsung456
Posts: 111
Joined: 05/05/2008 20:45

#1203 Re: Viza za Njemacku

Post by samsung456 »

Koju kategoriju vize odabereš? Ja dođem do forme za popunjavanje podataka bez problema (pretpostavljam da je u pitanju Arbeitsaufnahme / Viza u svrhu zaposljavanja / Work Permit). Isto je i za spajanje porodice.[/quote]


Dodjem i ja do forme, ali kasnije dobijem poruku da termini nisu dostupni.
U pitanju je viza za praksu/studij.
memo79
Posts: 5
Joined: 27/07/2017 15:24

#1204 Re: Viza za Njemacku

Post by memo79 »

Je li ima neko ili poznajete nekoga ko je aplicirao u martu za termin za vizu za zaposljavanje a da mu je dodijeljen konacan termin. Hvala puno
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1205 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

memo79 wrote:Je li ima neko ili poznajete nekoga ko je aplicirao u martu za termin za vizu za zaposljavanje a da mu je dodijeljen konacan termin. Hvala puno
Meni koliko je poznato, prateći grupe na FB, ta kategorija je tek na početku februara. Zadnje što sam vidio je negdje oko 6.2. a termin 29.8. - tako nešto.
memo79
Posts: 5
Joined: 27/07/2017 15:24

#1206 Re: Viza za Njemacku

Post by memo79 »

Hvala puno na brzom odgovoru developer10 :) , znaci da ne ocekujem nista uskoro :roll: aplicirao pocetkom marta i od tada svakodnevno provjeravam mail.... do sad nista....mislio sam da sam napravio neku gresku iako sam dobio onaj pocetni potvrdni mail o registraciji, ali eto znaci da jos nisam dosao na red..
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#1207 Re: Viza za Njemacku

Post by sarajevo999999 »

memo79 wrote:Hvala puno na brzom odgovoru developer10 :) , znaci da ne ocekujem nista uskoro :roll: aplicirao pocetkom marta i od tada svakodnevno provjeravam mail.... do sad nista....mislio sam da sam napravio neku gresku iako sam dobio onaj pocetni potvrdni mail o registraciji, ali eto znaci da jos nisam dosao na red..
Ako si dobio pocetni mail dobro si sve, samo moras cekati. Prati grupe med. radnici u inostranstvu i iusnj tamo cesto pise dokle je doslo. U međuvremenu uci jezik
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#1208 Re: Viza za Njemacku

Post by Sir Charles »

Amazonka27 wrote:
Ima razlike u kategorijama da li prijavljujes termin za radnu vizu, spajanje porodice ili za medicinare.
Ovo za medicinare je da ides preko ARZ-a ili? A ako sam dobro shvatio, @JasminG ide na ausbildung, pa je vjerovatno zbog toga islo mnogo brze
leptiredda
Posts: 4
Joined: 29/04/2017 13:14

#1209 Re: Viza za Njemacku

Post by leptiredda »

Pozdrav, kolika je kvadratura stana dovoljna za spajanje porodice , u mom slucaju rijec je o dvoje odraslih i bebi od 2 godine ? Imamo stan od 66 m2, ali su nam trazili dopunu dokumentacije u Njemackoj, da napisemo kvadraturu svakog dijela stana :? Hvala unaprijed
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1210 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

leptiredda wrote:Pozdrav, kolika je kvadratura stana dovoljna za spajanje porodice , u mom slucaju rijec je o dvoje odraslih i bebi od 2 godine ? Imamo stan od 66 m2, ali su nam trazili dopunu dokumentacije u Njemackoj, da napisemo kvadraturu svakog dijela stana :? Hvala unaprijed
Was genau darunter zu verstehen ist, sagt die Verwaltungsvorschrift zum Aufenthaltsgesetz Nr. 2.4.2.: Ausreichender Wohnraum danach liegt vor, wenn für jedes Familienmitglied über sechs Jahren 12 qm und für jedes Familienmitglied unter 6 Jahren 10 qm zur Verfügung stehen. Eine Unterschreitung der Mindestgröße um 10 % ist dabei unschädlich.

Znači dovoljno je za vas 34 m2
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1211 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

dopisi kvadraturu i salji im sve je ok....i nama su u hamburgu trazili da napisemo to :)
User avatar
IceCat
Posts: 82
Joined: 28/08/2013 08:44

#1212 Re: Viza za Njemacku

Post by IceCat »

Pregledavao sam uslove za imigraciju u Kanadi znam da nije relevantno ali ipak me brine ono što sam tamo pročitao.

Kaže da za sklapanje ugovora poslodavac mora striktno dokazati da za taj posao nije mogao naći državljanina te da je pokušavao više puta i ponavljao konkurs. :run: Uslovi također moraju biti u svim segmentima prihvatljivi za državljane (tj. ne može se ići na naš jezik kao dodatnu prednost čak iako su naši državljani vlasnici firme).

Da li isto važi i za Njemačku i EU? Da li su kriteriji stvarno toliko ekstremni kao u zemljama poput Kanade ili je ipak lakše doći do ugovora ako samo ispunjavaš uslove ili iz bilo kog drugog razloga kao što su neke specifične dodatne kvalifikacije i slično žele baš nekoga odavde?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1213 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Mislim da u praksi kriteriji za Njemacku uopste nisu toliko strogi. Saglasnost za radnu dozvolu izdaje Agencija za rad i kako vidim na primjerima najvaznije im je da su zadovoljeni uslove plate i ostalih stavki u ugovoru. Da se pridrzavaju pravila da u Njemackoj, pa onda u EU ne smije postojati osoba sa istim kvalifikacijama, tesko da bi ikad neko iz Bosne dobio dozvolu.
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1214 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

IceCat wrote:Pregledavao sam uslove za imigraciju u Kanadi znam da nije relevantno ali ipak me brine ono što sam tamo pročitao.

Kaže da za sklapanje ugovora poslodavac mora striktno dokazati da za taj posao nije mogao naći državljanina te da je pokušavao više puta i ponavljao konkurs. :run: Uslovi također moraju biti u svim segmentima prihvatljivi za državljane (tj. ne može se ići na naš jezik kao dodatnu prednost čak iako su naši državljani vlasnici firme).

Da li isto važi i za Njemačku i EU? Da li su kriteriji stvarno toliko ekstremni kao u zemljama poput Kanade ili je ipak lakše doći do ugovora ako samo ispunjavaš uslove ili iz bilo kog drugog razloga kao što su neke specifične dodatne kvalifikacije i slično žele baš nekoga odavde?
Sve je to stvar "politike". Bilo je i u Njemačkoj prije dvadeset godina gotovo nemoguće poslije završetka studija ostati (naravno kako se moralo izaći mislim na to da se neko vrati). Sada "mole" da nađeš posao i ostaneš. Isto je tako i kod odobrenja savezne agencije za rad (BA). Postoje povlaštena lica, ali ako se imalo to radi kako treba nema odbijenice. Premda bih ja naše poslodavce izbjegavao, osim ako se radi o provjerenim. Inače je ugovor preduslov da dobiješ odobrenje od BA. To je početak, a ne kraj.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1215 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

mousstapha wrote:Mislim da u praksi kriteriji za Njemacku uopste nisu toliko strogi. Saglasnost za radnu dozvolu izdaje Agencija za rad i kako vidim na primjerima najvaznije im je da su zadovoljeni uslove plate i ostalih stavki u ugovoru. Da se pridrzavaju pravila da u Njemackoj, pa onda u EU ne smije postojati osoba sa istim kvalifikacijama, tesko da bi ikad neko iz Bosne dobio dozvolu.
ovo kada ispituju i katkad bude i razlog za odbijenicu. Gledaju je li nezaposleni njemacki ili neki drugi eu gradjanin stoji na raspolaganju za taj posao tj. radno mjesto naravno mora biti u okrugu. Ako nemate neku drugu specijalnu kvalifikaciju, iskustvo etc. neka gazda istakne vasu fleksibilnost u specificnom slucaju..
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2520
Joined: 16/06/2014 20:33

#1216 Re: Viza za Njemacku

Post by Dosadno mii »

Sretno svima sa vizom. Da Bog da svi otisli i imali njemacke penzije.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1217 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

amin :D :lol:
leptiredda
Posts: 4
Joined: 29/04/2017 13:14

#1218 Re: Viza za Njemacku

Post by leptiredda »

vjesticanametli wrote:dopisi kvadraturu i salji im sve je ok....i nama su u hamburgu trazili da napisemo to :)
Hvalaaa :) :) :)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1219 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

mousstapha wrote:Mislim da u praksi kriteriji za Njemacku uopste nisu toliko strogi. Saglasnost za radnu dozvolu izdaje Agencija za rad i kako vidim na primjerima najvaznije im je da su zadovoljeni uslove plate i ostalih stavki u ugovoru. Da se pridrzavaju pravila da u Njemackoj, pa onda u EU ne smije postojati osoba sa istim kvalifikacijama, tesko da bi ikad neko iz Bosne dobio dozvolu.

I zaboravio si da u roku od 6 mjeseci od dana potpisivanja ugovora moras poceti raditi inace na novo se ugovor mora praviti i potpisivati. Sad koliko ces u BiH cekati na papire i hoces li prekoraciti taj tamo rok od dana potpisivanja ugovora je drugi par opanaka. E sad zasto je to tako kad znaju da procedura po BiH lagano masi taj preiod nije mi jasno.
NeXs
Posts: 5
Joined: 17/01/2005 13:27
Location: Sarajevo

#1220 Re: Viza za Njemacku

Post by NeXs »

pozdrav svima redom, kao vecina, i ja pokusavam sastaviti ove puzzle informacija, razbacene sirom interneta

kod mene je slijedeca situacija: studiram u njemackoj, poceo sam prije par mjeseci raditi kao werkstudent u solidnoj firmi (IT sektor, sys admin), uklopio se super, i sad bi ljudi de me zaposle za stalno. Fakultet necu tako brzo zavrsiti, pa bih iskreno volio ako ima nacin da me zaposle.

Kako sam skontao, procedura bi trebala otprilike ovako izgledati (ispravite me ako grijesim):

- napravim termin u ambasadi, znajuci da se ceka 300 godina
- dogovorim ugovor sa poslodavcom,
- poslodavac kontaktira arbeitsagentur zwecks vorabzustimmung, salje njima ugovor i neke osnovne podatke (ili ima jos nesta specificno?)
- arbeitsagentur, ako se poklope zvijezde i pozicija saturna, daje svoj vorabzustimmung
- ja predam aplikaciju, ugovor, eventualno taj vorabzustimming (ako ga ja uopste dobijam u pismenom obliku) u nasoj lipoj ambasadi u sarajevu
- cekam
- cekam jos malo
- pojedem nesta
- cekam
- odlazim napokon u sarajevo po radnu vizu
- vracam se u njemacku i pocinjem raditi
- nakon 2 godine sljakanja imam pravo aplikacije na stalni boravak

eh sad, posto ja nemam faks.. kako fercera to oko vorrangsprüfung? na spisku deficitarnih poslova ugledah samo sw developere, nista mimo toga gdje bih se mogao svrstati.. taj citav proces oko provjeravanja dal neki svabo ili eu-drzavljanin dolaze u obzir za to radno mjesto mi je blackbox. sta bi poslodavac trebao uraditi, tj. kako bi trebao definisati / formulisati te informacije koje idu u arbeitsagentur?

s obzirom da imam studentsku vizu jos godinu, cekanje im ne bi predstavilo problem, jer sam svakako 2 dana sedmicno na poslu..

NAPOMENA: prepostavka je da nemam fakultet, i necu ga u dogledno vrijeme zavrsiti. Jasno mi je da sa zavrsenim fakultetom ovdje nemam nista sa nasom ambasadom i sve ide manje-vise bez problema. To kod mene nije slucaj.

razmisljam dal je pametno napraviti termin u arbeitsagentur, da vidim mogu li nekog naci ko mi moze konkretno korak po korak objasniti cijelu proceduru... umjesto da sabiram fragmente i idem by trial and error..

hvala unaprijed
Last edited by NeXs on 18/08/2017 12:55, edited 1 time in total.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1221 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Ono sto bi mogao pokusati je procedura koja ide po zakonu za NON EU gradjane Zapadnog Balkana. Vjerujem da su neki cak i na ovom forumu tako nesto prosli. Imas i kvalitetnu grupu na Facebooku za tu proceduru.

https://www.facebook.com/groups/IUSNJ.NON.EU.INFO/

Ono sto bih ja mozda pokusao jeste da odem do Ausländerbehörde i pitam njih postoji li opcija da idem preko njih umjesto ambasade u Sarajevu. Mislim da vrijedi pokusati, nista neces izgubiti.
reuf i minka
Posts: 59
Joined: 11/09/2013 10:03

#1222 Re: Viza za Njemacku

Post by reuf i minka »

NeXs wrote:pozdrav svima redom, kao vecina, i ja pokusavam sastaviti ove puzzle informacija, razbacene sirom interneta

kod mene je slijedeca situacija: studiram u njemackoj, poceo sam prije par mjeseci raditi kao werkstudent u solidnoj firmi (IT sektor, sys admin), uklopio se super, i sad bi ljudi de me zaposle za stalno. Fakultet necu tako brzo zavrsiti, pa bih iskreno volio ako ima nacin da me zaposle.

Kako sam skontao, procedura bi trebala otprilike ovako izgledati (ispravite me ako grijesim):

- napravim termin u ambasadi, znajuci da se ceka 300 godina
- dogovorim ugovor sa poslodavcom,
- poslodavac kontaktira arbeitsagentur zwecks vorabzustimmung, salje njima ugovor i neke osnovne podatke (ili ima jos nesta specificno?)
- arbeitsagentur, ako se poklope zvijezde i pozicija saturna, daje svoj vorabzustimmung
- ja predam aplikaciju, ugovor, eventualno taj vorabzustimming (ako ga ja uopste dobijam u pismenom obliku) u nasoj lipoj ambasadi u sarajevu
- cekam
- cekam jos malo
- pojedem nesta
- cekam
- odlazim napokon u sarajevo po radnu vizu
- vracam se u njemacku i pocinjem raditi
- nakon 2 godine sljakanja imam pravo aplikacije na stalni boravak

eh sad, posto ja nemam faks.. kako fercera to oko vorrangsprüfung? na spisku deficitarnih poslova ugledah samo sw developere, nista mimo toga gdje bih se mogao svrstati.. taj citav proces oko provjeravanja dal neki svabo ili eu-drzavljanin dolaze u obzir za to radno mjesto mi je blackbox. sta bi poslodavac trebao uraditi, tj. kako bi trebao definisati / formulisati te informacije koje idu u arbeitsagentur?

s obzirom da imam studentsku vizu jos godinu, cekanje im ne bi predstavilo problem, jer sam svakako 2 dana sedmicno na poslu..

razmisljam dal je pametno napraviti termin u arbeitsagentur, da vidim mogu li nekog naci ko mi moze konkretno korak po korak objasniti cijelu proceduru... umjesto da sabiram fragmente i idem by trial and error..

hvala unaprijed
Zahtjev za radnu dozvolu predaješ u Ausländerbehörde. I ja sam imao studentsku vizu. Kada sam našao posao, otišao sam u Ausländerbehörde i tamo predao papire.

U Sarajevu ne trebaš nikakav termin.
NeXs
Posts: 5
Joined: 17/01/2005 13:27
Location: Sarajevo

#1223 Re: Viza za Njemacku

Post by NeXs »

reuf i minka wrote: Zahtjev za radnu dozvolu predaješ u Ausländerbehörde. I ja sam imao studentsku vizu. Kada sam našao posao, otišao sam u Ausländerbehörde i tamo predao papire.

U Sarajevu ne trebaš nikakav termin.
to bi bio jackpot kad se ne bih s nasima morao peglati.. jesi li tokom studija promjenio status, ili nakon sto si diplomirao?
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1224 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

NeXs wrote:
reuf i minka wrote: Zahtjev za radnu dozvolu predaješ u Ausländerbehörde. I ja sam imao studentsku vizu. Kada sam našao posao, otišao sam u Ausländerbehörde i tamo predao papire.

U Sarajevu ne trebaš nikakav termin.
to bi bio jackpot kad se ne bih s nasima morao peglati.. jesi li tokom studija promjenio status, ili nakon sto si diplomirao?
Mislim da moraš biti absolvent Njemačke visoke škole za tako nešto. A čini mi se da nisi. Više vjerujem u taj postupak koji si sam opisao.
fatal error
Posts: 98
Joined: 18/12/2006 22:38

#1225 Re: Viza za Njemacku

Post by fatal error »

budislav wrote:
NeXs wrote:
reuf i minka wrote: Zahtjev za radnu dozvolu predaješ u Ausländerbehörde. I ja sam imao studentsku vizu. Kada sam našao posao, otišao sam u Ausländerbehörde i tamo predao papire.

U Sarajevu ne trebaš nikakav termin.
to bi bio jackpot kad se ne bih s nasima morao peglati.. jesi li tokom studija promjenio status, ili nakon sto si diplomirao?
Mislim da moraš biti absolvent Njemačke visoke škole za tako nešto. A čini mi se da nisi. Više vjerujem u taj postupak koji si sam opisao.
on vec ima boravak u njemackoj i mijenjao bi vrstu boravka. prva (ulazna) viza je odradjena u konzulatu u sarajevu i za njegov boravak je sada zaduzen ured za strance.
Post Reply