Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Emilija Kovačev
Posts: 258
Joined: 29/03/2011 23:48
Location: Tamo gdje vječno Sunce sja.

#1126 Re: Viza za Njemacku

Post by Emilija Kovačev »

grabber wrote:
ranger wrote:pa jel fakat postoje poslodavci koji su voljni cekat nekog bosnju 7-8-9 mjeseci da dobije termin u ambasadi i jos mjesec-2-3 da dobije vizu?
Mene su moji rekli čekati do oktobra-novembra ukoliko je potrebno. Na intervjuu sam bio u aprilu, a za termin predao krajem marta.
Nadam se da ćeš dobiti uskoro termin, pa i vizu. :)
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#1127 Re: Viza za Njemacku

Post by use your illusion »

Da li neko zna koliko su trazeni poslovi cnc operatera/tehnicara u njemackoj/austriji..
true_story
Posts: 1
Joined: 15/05/2017 12:05

#1128 Re: Viza za Njemacku

Post by true_story »

Da li je problem ukoliko odem u njemacku par dans prije nego mi je pocetak vize jer imam svakako 3 mj i bez vize po sengenu ? Problem nebi trebao biti
Dado34
Posts: 425
Joined: 29/11/2010 17:58

#1129 Njemacka ambasada

Post by Dado34 »

U svrhu dobijanja vize za USA potrebna mi je potvrda o kretanju iz njemacke. Preko tel mi kolega dao neku email adresu koja nije u funkciji ili sam je ja pogresno upisao. Vrlo brzo i nerazumljivo je govorio. Ima li neko bilo kakve informacije gdje i kako kontaktirati Nj. ambasadu ili koji odjel kontaktirati na njihovoj stranici https://sarajewo.diplo.de/Vertretung/sa ... ntakt.html. Na kraju zna li neko kako ovaj proces ide?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#1130 Re: Njemacka ambasada

Post by muminovic »

033 565-300

Ambasada ti moze pomoci samo u slucaju da si ti Njemac
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#1131 Re: Viza za Njemacku

Post by HB_BHF »

true_story wrote:Da li je problem ukoliko odem u njemacku par dans prije nego mi je pocetak vize jer imam svakako 3 mj i bez vize po sengenu ? Problem nebi trebao biti
Nije. Ja sam dobio vizu od 01.12.2016., a u Njemačku sam došao oko 20.11.2016.
Dado34
Posts: 425
Joined: 29/11/2010 17:58

#1132 Re: Njemacka ambasada

Post by Dado34 »

muminovic wrote:033 565-300

Ambasada ti moze pomoci samo u slucaju da si ti Njemac
Znam da su ljudi preko Njemacke ambasade dobijali prijavnicu, medjutim meni su ti ljudi trenutno nedostupni. Hvala ti puno na informacijama burazeru ako ne znas ne petljaj se. Ne znam zasto je moj topic prebacen ovamo tj. pitanje. Kakve veze ja imam sa vizom za Njemacku?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1133 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

de ne bacaj se odmah pokusao je pomoci..... kakve veze ima prijavnica iz DE sa uselj. vizom u USA..... napisi ba mozda kome zatreba :) haj probaj na ovaj mail
[email protected]
ili
[email protected]

Odjel za vize

Ambasada Savezne Republike Njemačke
Skenderija 3, 71000 Sarajevo
Bosni i Hercegovina
Tel.: +387-33-565 380
Fax: +387-33-211 200
Web stranica: www.sarajevo.diplo.de
E-Mail adresa: [email protected]
Dado34
Posts: 425
Joined: 29/11/2010 17:58

#1134 Re: Viza za Njemacku

Post by Dado34 »

vjesticanametli wrote:de ne bacaj se odmah pokusao je pomoci..... kakve veze ima prijavnica iz DE sa uselj. vizom u USA..... napisi ba mozda kome zatreba :) haj probaj na ovaj mail
[email protected]
ili
[email protected]

Odjel za vize

Ambasada Savezne Republike Njemačke
Skenderija 3, 71000 Sarajevo
Bosni i Hercegovina
Tel.: +387-33-565 380
Fax: +387-33-211 200
Web stranica: http://www.sarajevo.diplo.de
E-Mail adresa: [email protected]
Ma jarane kako mi je pokusao pomoci? Ambasada pomaze samo Njemcima? Nidje veze. Evo ponovo u detalje. Nazovem kolega se javi preko K... izdiktira na brzinu mail, par puta reko izvini ponovi. Mail se vrati. Nadjem na njihovoj stranici kontakt - email. Upit za pravni i konzularni referat ambasade.
Vrlo brzo stize email nazad "">>Postovani,Ambasada ne izdaje takve potvrde. Savjetujemo Vam se da se po pitanju izdavanja trazene potvrde pismenim putem na njemackom jeziku obratite onoj opcini u Njemackoj, u kojoj ste i bili prijavljeni za vrijeme Vaseg boravka.

S postovanjem,
po nalogu

Pravni odjel
Njemacka ambasada


Dies ist ein Formular der: sarajewo

100% znam da je ljudima izdata potvrda o boravku putem ambasade, treba se nesto uplatiti dobijes uplatnicu i sacekas par sedmica dodje na adresu.

Tebi hvala jarane, musko zensko ne bitno kod mene su svi jarani :)- svakako cu probati sa tim adresama.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1135 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

aha pa dobro.....ako trebas pomoc pri pisanju ja cu ti pomoci i reci u kojoj opstini i gdje si boravio u DE pa trazis tamo ......zaobiĐŽi ove :-) posalji mail na [email protected] svakako pa javi sta su rekli
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1136 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

Izgleda da informatičari mogu dobiti radnu dozvolu čak i bez diplome. Ali, da bi radili duže od 3 godine, treba znači u roku od 3 godine steći diplomu (ne mora biti stečena u Njemačkoj, bitno da je priznata tamo). Povezao sam to s trajanjem ovog programa od 1.1.2016 do 31.12.2020. (tako da trenutno zapravo ima 3,5 godine roka za sticanje diplome).

To je ista stvar kao i za pomoćnike njegovatelja - možeš otići to raditi i sa (običnom) srednjom školom ali po isteku programa krajem 2020. - ako se nisi obrazovno nadgradio - vraćaš se.
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1137 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

developer10 wrote:Izgleda da informatičari mogu dobiti radnu dozvolu čak i bez diplome. Ali, da bi radili duže od 3 godine, treba znači u roku od 3 godine steći diplomu (ne mora biti stečena u Njemačkoj, bitno da je priznata tamo). Povezao sam to s trajanjem ovog programa od 1.1.2016 do 31.12.2020. (tako da trenutno zapravo ima 3,5 godine roka za sticanje diplome).
Ne bih se mogao složiti. Ko je uspio otići tamo i raditi 3 godine (u nemedicinskoj struci), ne mora se vratiti. Treba naravno da i dalje ima posao. Čak mu ne treba saglasnost Savezne agencije za rad. Za medicinsku struku važe i važila su druga pravila.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1138 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

budislav wrote:
developer10 wrote:Izgleda da informatičari mogu dobiti radnu dozvolu čak i bez diplome. Ali, da bi radili duže od 3 godine, treba znači u roku od 3 godine steći diplomu (ne mora biti stečena u Njemačkoj, bitno da je priznata tamo). Povezao sam to s trajanjem ovog programa od 1.1.2016 do 31.12.2020. (tako da trenutno zapravo ima 3,5 godine roka za sticanje diplome).
Ne bih se mogao složiti. Ko je uspio otići tamo i raditi 3 godine (u nemedicinskoj struci), ne mora se vratiti. Treba naravno da i dalje ima posao. Čak mu ne treba saglasnost Savezne agencije za rad. Za medicinsku struku važe i važila su druga pravila.
Što se IT-a tiče, ja opet nekako više vjerujem gospođi iz Arbeitsagentur (Agencija za rad koja i izdaje dozvole) iz Bonna koja mi je to rekla neki dan.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1140 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Boze sacuvaj ...... :shock: ne mogu da vjerujem sta rade
Facasplaca
Posts: 223
Joined: 07/07/2009 10:18

#1141 Re: Viza za Njemacku

Post by Facasplaca »

developer10 wrote:Izgleda da informatičari mogu dobiti radnu dozvolu čak i bez diplome. Ali, da bi radili duže od 3 godine, treba znači u roku od 3 godine steći diplomu (ne mora biti stečena u Njemačkoj, bitno da je priznata tamo). Povezao sam to s trajanjem ovog programa od 1.1.2016 do 31.12.2020. (tako da trenutno zapravo ima 3,5 godine roka za sticanje diplome).

To je ista stvar kao i za pomoćnike njegovatelja - možeš otići to raditi i sa (običnom) srednjom školom ali po isteku programa krajem 2020. - ako se nisi obrazovno nadgradio - vraćaš se.
Ima li ko informaciju koliko je ovo istinito ? Ovo nije mala stvar...
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1142 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

developer10 wrote:
budislav wrote:
developer10 wrote:Izgleda da informatičari mogu dobiti radnu dozvolu čak i bez diplome. Ali, da bi radili duže od 3 godine, treba znači u roku od 3 godine steći diplomu (ne mora biti stečena u Njemačkoj, bitno da je priznata tamo). Povezao sam to s trajanjem ovog programa od 1.1.2016 do 31.12.2020. (tako da trenutno zapravo ima 3,5 godine roka za sticanje diplome).
Ne bih se mogao složiti. Ko je uspio otići tamo i raditi 3 godine (u nemedicinskoj struci), ne mora se vratiti. Treba naravno da i dalje ima posao. Čak mu ne treba saglasnost Savezne agencije za rad. Za medicinsku struku važe i važila su druga pravila.
Što se IT-a tiče, ja opet nekako više vjerujem gospođi iz Arbeitsagentur (Agencija za rad koja i izdaje dozvole) iz Bonna koja mi je to rekla neki dan.
Ja vjerujem Zakonu o strancima. :)
2.1 Die Erteilung eines Aufenthaltstitels zur Beschäftigung ohne Zustimmung der BA für
• Ausländerinnen und Ausländer, die eine Blaue Karte EU oder eine Aufenthaltserlaubnis
besitzen und
- zwei Jahre rechtmäßig eine versicherungspflichtige Beschäftigung im Bundesgebiet
ausgeübt haben oder
- sich seit drei Jahren im Bundesgebiet ununterbrochen erlaubt, geduldet oder mit einer
Aufenthaltsgestattung aufhalten.
[§ 9 BeschV]
Last edited by budislav on 26/05/2017 11:48, edited 1 time in total.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1143 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

Sa FB grupe koja se bavi problematikom odlaska u Njemačku:
ČLANAK O TERMINIMA (KLIX)

Članak koji je juče izazvao pažnju, a koji govori o tome da je njemačka ambasada obustavila davanje termina je čista špekulacija autora istog. Naime, članak je nastao kao reakcija na upit jednog kolege koji se obratio Klixu i zamolio ih da sa aspekta autoriteta istraže stvar. Da sve bude zanimljivije, članak se bazira na statusu jedne naše članice koja je prekjuče pisala na grupi, odnosno kopirala je odgovor koji joj je dala ambasada na njen upit. Taj isti odgovor je i citiran u članku, pa su oni pažljiviji imali prilike to i prepoznati.
Dakle, Klix kao izvor nije došao ni do kakve zvanične informacije, nego je svoj članak napisao na temelju stausa objevljenog na našoj grupi od dan prije.

Hvala
Dodao bih da je i iz samog teksta primjetno da komentar glasnogovornice ambasade ne pominje obustavu nego samo ističu problem nemogućnosti obrade velikog broja zahtjeva. Agencija za rad takođe nema informacija o obustavi.

Dakle obustava, koliko znamo, ne postoji, ako su prestali dodjeljivati privremeno termine moguće je da je iz tehničkih razloga, možda opet promjena sistema zakazivanja, ili jednostavno će dodijeliti poslije u jednom danu čitav mjesec termina, i nastaviće sa istim datumom dokle su stali, a "novinari" temelje bombastične tvrdnje na proizvoljnom zaključku objavljenom na FB statusu anonimne osobe.

Očekujem da danas ili u ponedjeljak ambasada demantuje Klix-ov tekst (dio koji se odnosi na obustavu).
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1144 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

Dodao bih da je i iz samog teksta primjetno da komentar glasnogovornice ambasade ne pominje obustavu nego samo ističu problem nemogućnosti obrade velikog broja zahtjeva. Agencija za rad takođe nema informacija o obustavi.

Dakle obustava, koliko znamo, ne postoji, ako su prestali dodjeljivati privremeno termine moguće je da je iz tehničkih razloga, možda opet promjena sistema zakazivanja, ili jednostavno će dodijeliti poslije u jednom danu čitav mjesec termina, i nastaviće sa istim datumom dokle su stali, a "novinari" temelje bombastične tvrdnje na proizvoljnom zaključku objavljenom na FB statusu anonimne osobe.

Očekujem da danas ili u ponedjeljak ambasada demantuje Klix-ov tekst (dio koji se odnosi na obustavu).
Nema obustave. Samo ko danas podnese zahtjev termin će dobiti u februaru.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1145 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Da, nema klasicne obustave. Ali, postalo je zeznuto. Jako puno raje iscekuje vijesti o ovome.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1146 Re: Viza za Njemacku

Post by tranquil »

tranquil wrote:Očekujem da danas ili u ponedjeljak ambasada demantuje Klix-ov tekst (dio koji se odnosi na obustavu).
Nije trebalo puno čekati, na početnu stranicu njemačke ambasade postavljena je sljedeća obavijest koja razbija sve sumnje:
Važna obavijest

Povodom učestalih upita ukazujemo na to da Njemačka ambasada i dalje dodjeljuje termine za podnošenje zahtjeva za vizu u skladu sa procedurom koja je opisana na ovoj web stranici.

Aus gegebenem Anlass weist die Deutsche Botschaft darauf hin, dass weiterhin Visa-Termine nach dem auf dieser Seite beschriebenen Verfahren vergeben werden.
Toliko o pouzdanosti teksta objavljenog na ovom portalu.
ediesljiv
Posts: 1
Joined: 26/05/2017 10:48

#1147 Re: Viza za Njemacku

Post by ediesljiv »

Dana 04.04.2017god. imao sam termin za predavanje dokumenata za izdavanje vize. Predao sam sve dokumente regularno ali posto nisam imao radnu dozvolu, ambasada je trebala da kontaktira saveznu agenciju za rad u Bonnu a da agencija kontaktira mog poslodavca i da na osnovu predaje potrebnih dokumenata od strane poslodavca agencija izda radnu dozvolu. Savezna agencija za rad je primila zahtjev od ambasade 08.04.2017 god i uputila pismo mom poslodavcu. Kako nisu dobili odgovor u potrebnom vremenskom periodu, agencija za rad je stopirala zahtjev za radnu dozvolu, i ambasadi u Sarajevo poslala odgovor da poslodavac nije odgovorio na upit i da radna dozvola ne moze biti izdata.
Naime, zbog zdravstvenih razloga, tacnije operacije koju je imao poslodavac, u periodu od 7 do 15 aprila,nije bio u mogucnosti da dostavi saveznoj agenciji za rad potrebne dokumente. Kad se oporavio i dostavio iste,vec je bilo kasno jer je proslo 15 dana.
je li imao neku slicnu situaciju i sta predlazete?
hvala :-?
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1148 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

budislav wrote:
developer10 wrote:
budislav wrote: Ne bih se mogao složiti. Ko je uspio otići tamo i raditi 3 godine (u nemedicinskoj struci), ne mora se vratiti. Treba naravno da i dalje ima posao. Čak mu ne treba saglasnost Savezne agencije za rad. Za medicinsku struku važe i važila su druga pravila.
Što se IT-a tiče, ja opet nekako više vjerujem gospođi iz Arbeitsagentur (Agencija za rad koja i izdaje dozvole) iz Bonna koja mi je to rekla neki dan.
Ja vjerujem Zakonu o strancima. :)
2.1 Die Erteilung eines Aufenthaltstitels zur Beschäftigung ohne Zustimmung der BA für
• Ausländerinnen und Ausländer, die eine Blaue Karte EU oder eine Aufenthaltserlaubnis
besitzen und
- zwei Jahre rechtmäßig eine versicherungspflichtige Beschäftigung im Bundesgebiet
ausgeübt haben oder
- sich seit drei Jahren im Bundesgebiet ununterbrochen erlaubt, geduldet oder mit einer
Aufenthaltsgestattung aufhalten.
[§ 9 BeschV]
Pomoću Google-a sam preveo i nije da sam sve razumio. Ali ako je tako kako govoriš - tim bolje, naravno.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1149 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

ediesljiv wrote:Dana 04.04.2017god. imao sam termin za predavanje dokumenata za izdavanje vize. Predao sam sve dokumente regularno ali posto nisam imao radnu dozvolu, ambasada je trebala da kontaktira saveznu agenciju za rad u Bonnu a da agencija kontaktira mog poslodavca i da na osnovu predaje potrebnih dokumenata od strane poslodavca agencija izda radnu dozvolu. Savezna agencija za rad je primila zahtjev od ambasade 08.04.2017 god i uputila pismo mom poslodavcu. Kako nisu dobili odgovor u potrebnom vremenskom periodu, agencija za rad je stopirala zahtjev za radnu dozvolu, i ambasadi u Sarajevo poslala odgovor da poslodavac nije odgovorio na upit i da radna dozvola ne moze biti izdata.
Naime, zbog zdravstvenih razloga, tacnije operacije koju je imao poslodavac, u periodu od 7 do 15 aprila,nije bio u mogucnosti da dostavi saveznoj agenciji za rad potrebne dokumente. Kad se oporavio i dostavio iste,vec je bilo kasno jer je proslo 15 dana.
je li imao neku slicnu situaciju i sta predlazete?
hvala :-?
joooj .....ulozi neki vid zalbe jbg neka poslodavac se obrati u zav u de pa neka oni opet dostve u amb. Naknadno
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1150 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

vjesticanametli wrote:
ediesljiv wrote:Dana 04.04.2017god. imao sam termin za predavanje dokumenata za izdavanje vize. Predao sam sve dokumente regularno ali posto nisam imao radnu dozvolu, ambasada je trebala da kontaktira saveznu agenciju za rad u Bonnu a da agencija kontaktira mog poslodavca i da na osnovu predaje potrebnih dokumenata od strane poslodavca agencija izda radnu dozvolu. Savezna agencija za rad je primila zahtjev od ambasade 08.04.2017 god i uputila pismo mom poslodavcu. Kako nisu dobili odgovor u potrebnom vremenskom periodu, agencija za rad je stopirala zahtjev za radnu dozvolu, i ambasadi u Sarajevo poslala odgovor da poslodavac nije odgovorio na upit i da radna dozvola ne moze biti izdata.
Naime, zbog zdravstvenih razloga, tacnije operacije koju je imao poslodavac, u periodu od 7 do 15 aprila,nije bio u mogucnosti da dostavi saveznoj agenciji za rad potrebne dokumente. Kad se oporavio i dostavio iste,vec je bilo kasno jer je proslo 15 dana.
je li imao neku slicnu situaciju i sta predlazete?
hvala :-?
joooj .....ulozi neki vid zalbe jbg neka poslodavac se obrati u zav u de pa neka oni opet dostve u amb. Naknadno
Očigledno da poslodavac prije ili kasnije mora podnijeti zahtjev. Trebalo je da to uradi prije operacije. Mislim da je najbolje da poslodavac podnese zahtjev za dobijanje saglasnosti. Trebaš imati u vidu da saglasnost vrijedi 6 mjeseci.
Post Reply