Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1101 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

Brkooo wrote:Suma sumarum , cekamo na termin otprilike 7-8 mjeseci, fkt predugo ... najbolje onda ugovor sa poslodavcem da se dobije mjesec dana prije termina... koliko dugo se ceka onda na dobijanje vize... kada sve predamo na dan termina itd...

Hvala
Viza se dobije za 3-4 dana do 3-4 sedmice, zavisno od slučaja.
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#1102 Re: Viza za Njemacku

Post by Nothing »

Pozdrav,

da li je neko dobio odbijenicu?

Sta raditi u tom slucaju? Kako se zaliti,da li advokat ili samostalno?
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1103 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

Nothing wrote:Pozdrav,
da li je neko dobio odbijenicu?
Sta raditi u tom slucaju? Kako se zaliti,da li advokat ili samostalno?
Odbijenica se može dobiti ako je neko pravio "greške" po EU, i ako dokumentacija nije u redu. Kada BA (Bundesagentur für Arbeit) da odobrenje, Ambasada provjeri da nema nikakvih problema u "ličnosti" neće biti ni smetnji da se dobije viza. Treba obratiti pažnju na minimalnu satnicu i period važenja ugovora. Ugovor mora biti važeći u trenutku odlučivanja o vizi.
Ukratko, ne odlučuje osoblje u Ambasadi po svom ličnom nahođenju. A vjetar je do 2020. godine povoljan.
Ne treba dozvoliti da dođe do odbijenice. Sve što imaš u svoju korist odmah priloži. Žalba je dugotrajan proces.
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1957
Joined: 13/07/2016 11:10

#1104 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

budislav wrote:
Nothing wrote:Pozdrav,
da li je neko dobio odbijenicu?
Sta raditi u tom slucaju? Kako se zaliti,da li advokat ili samostalno?
Odbijenica se može dobiti ako je neko pravio "greške" po EU, i ako dokumentacija nije u redu. Kada BA (Bundesagentur für Arbeit) da odobrenje, Ambasada provjeri da nema nikakvih problema u "ličnosti" neće biti ni smetnji da se dobije viza. Treba obratiti pažnju na minimalnu satnicu i period važenja ugovora. Ugovor mora biti važeći u trenutku odlučivanja o vizi.
Ukratko, ne odlučuje osoblje u Ambasadi po svom ličnom nahođenju. A vjetar je do 2020. godine povoljan.
Ne treba dozvoliti da dođe do odbijenice. Sve što imaš u svoju korist odmah priloži. Žalba je dugotrajan proces.
Cek sta ovo znaci ako imam termin u ambasadi recimo 1.6, sta treba da stoji u ugovoru o radu? Moze li stajati da pocinjem sa radom 1.7? :)
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1105 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

sve_ovo_ja wrote:
budislav wrote:
Nothing wrote:Pozdrav,
da li je neko dobio odbijenicu?
Sta raditi u tom slucaju? Kako se zaliti,da li advokat ili samostalno?
Odbijenica se može dobiti ako je neko pravio "greške" po EU, i ako dokumentacija nije u redu. Kada BA (Bundesagentur für Arbeit) da odobrenje, Ambasada provjeri da nema nikakvih problema u "ličnosti" neće biti ni smetnji da se dobije viza. Treba obratiti pažnju na minimalnu satnicu i period važenja ugovora. Ugovor mora biti važeći u trenutku odlučivanja o vizi.
Ukratko, ne odlučuje osoblje u Ambasadi po svom ličnom nahođenju. A vjetar je do 2020. godine povoljan.
Ne treba dozvoliti da dođe do odbijenice. Sve što imaš u svoju korist odmah priloži. Žalba je dugotrajan proces.
Cek sta ovo znaci ako imam termin u ambasadi recimo 1.6, sta treba da stoji u ugovoru o radu? Moze li stajati da pocinjem sa radom 1.7? :)
Meni je pisao neki datum na ugovoru rad pocinje npr 14.04.2016 odnosno kada nadlezna institucija izda vizu/radnu dozvolu

Sretno
stoja1988
Posts: 1
Joined: 24/04/2017 20:46

#1106 Re: Viza za Njemacku

Post by stoja1988 »

Postovani, predao sam za vizu 7.4.2017 svu potrbnu dokumentaciju koja je neophodna( imam i radnu dozvolu). Sada cekam mjesec dana bez ikakvog odgovora iz ambasade i ne mogu ni da dobijem nikakvu informaciju sta se desava. Da li ima neko slicna iskustva, posto mi je pasos naravno u ambasadi pa ne mogu putovati. Koliko ta obrada moze da traje, da li ima neki rok do kada moraju da odgovore.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1107 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Kako kome. Ne znam da ima rok. Muz cekao radnu 5 mjeseci skoro. I ja sa sinom cekala 4 mjeseca ovu vizu za spajanje.....stalno trazili jos papira pa trazili 2x da dostavimo platne liste i ugovor njegov hahahhahah
Danas zvali vize odobrene :)
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#1108 Re: Viza za Njemacku

Post by Karabaja »

Tek sad nastupaju problemi :D Sretno!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1109 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

ma nema problema :wink: samo povratak na staro a ionako smo visili tamo hahahhahah neka tih problema da ne bude dosadno :D
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#1110 Re: Viza za Njemacku

Post by pelcer224 »

Da li neko zna neku ozbiljnu agenciju koja pomaze za BH drzavljane pronaci neki posao u Njemackoj da nije medicinsko zanimanje?
Konkretno elektrostruka i slicno, ili neke obicnije poslove ugostiteljstvo, postanski poslovi paketi itd...
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1111 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

pelcer224 wrote:Da li neko zna neku ozbiljnu agenciju koja pomaze za BH drzavljane pronaci neki posao u Njemackoj da nije medicinsko zanimanje?
Konkretno elektrostruka i slicno, ili neke obicnije poslove ugostiteljstvo, postanski poslovi paketi itd...
Nema takve agencije- pogotove ne besplatno. Iako ima npr Bosana ali nije od velike koristi onima koji traze posao.

Ali imas (konrekto Bayern) UPS trazi dostavljace paketa, kao i DPD ( koji nudi i neki nuzni smjestaj) placa nije cemu odmah da znas.

Treba ti znanje njemackog jezika upravo na nivou da sam mozes pronaci oglas i skuziti o cemu se radi, kao i dogovor sa poslodavcem ako ima interesa.

Strucnjaci u IT sektoru ne moraju obavezno znati njemacki moze i engleski , ali ova tvoja zona interesa mora imati znanje njemackog jezika.

Sretno :thumbup:
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#1112 Re: Viza za Njemacku

Post by ranger »

pa jel fakat postoje poslodavci koji su voljni cekat nekog bosnju 7-8-9 mjeseci da dobije termin u ambasadi i jos mjesec-2-3 da dobije vizu?
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#1113 Re: Viza za Njemacku

Post by pelcer224 »

TDK-90 wrote:
pelcer224 wrote:Da li neko zna neku ozbiljnu agenciju koja pomaze za BH drzavljane pronaci neki posao u Njemackoj da nije medicinsko zanimanje?
Konkretno elektrostruka i slicno, ili neke obicnije poslove ugostiteljstvo, postanski poslovi paketi itd...
Nema takve agencije- pogotove ne besplatno. Iako ima npr Bosana ali nije od velike koristi onima koji traze posao.

Ali imas (konrekto Bayern) UPS trazi dostavljace paketa, kao i DPD ( koji nudi i neki nuzni smjestaj) placa nije cemu odmah da znas.

Treba ti znanje njemackog jezika upravo na nivou da sam mozes pronaci oglas i skuziti o cemu se radi, kao i dogovor sa poslodavcem ako ima interesa.

Strucnjaci u IT sektoru ne moraju obavezno znati njemacki moze i engleski , ali ova tvoja zona interesa mora imati znanje njemackog jezika.

Sretno :thumbup:
Hvala na odgovoru. Nisam bas konkretno mislio ni na jednu vrstu posla da se mora to raditi, nego mi je skola elektrotehnicka. Mislio sam uopsteno neka agencija neki posrednik, da se ne bira posao, da se krene sa mrtve tacke da se ode, pa onda covjek pomjeri na bolje ako ima priliku.
Razumio sam tvoju poruku.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1114 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

ranger wrote:pa jel fakat postoje poslodavci koji su voljni cekat nekog bosnju 7-8-9 mjeseci da dobije termin u ambasadi i jos mjesec-2-3 da dobije vizu?
Na prste mozes nabrojati, ono sto sam cuo od pojedinaca u HH, je da pretezno neki nasi izdaju fiktivan ugovor sa svim i savicm ali taj kome padaju pare na racun dize i vraca poslodavcu dok legalno na taj nacin boravi kod rodbine i pokucaje tako procani pravi posao.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1115 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Imal sta pozitivno da si cuo u svom zivotu....... ranger sto se tice tvog pitanja ....ima naravno.... ja znam 2 takve firme i to u bas u hh gluho bilo sace ovaj reci da lazem hahhahah
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1116 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

Nema ovdje nista negativno, nego tako se prica. Licno nisam vidio tako nesto ali ako ti ljudi mene lazu lazem ja tebe, kratko i jasno. Ja sam opet rekao malo je firmi koji ce za obicnog radnika tako dugo cekati i licno mi nije poznato puno - zato sam napisao na prste se moze nabrojati. Za HH, ja znam za samo jednu fimu, eto ti znas za dvije, mozda je rijec o istoj koje poznajemo a mozda ne, pa time je onda tri.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1117 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ma znam al nas nOrod vazda sere pa se svasta prica...
leptiredda
Posts: 4
Joined: 29/04/2017 13:14

#1118 Re: Viza za Njemacku

Post by leptiredda »

Pozdrav, da li je neko skoro dobio vizu za spajanje porodice i koliko traje proces dobivanja vize od predaje dokumenata u tu svrhu?

Hvala
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1119 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

sve_ovo_ja wrote:Cek sta ovo znaci ako imam termin u ambasadi recimo 1.6, sta treba da stoji u ugovoru o radu? Moze li stajati da pocinjem sa radom 1.7? :)
Može se tražiti viza od 1.7.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1120 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

leptiredda wrote:Pozdrav, da li je neko skoro dobio vizu za spajanje porodice i koliko traje proces dobivanja vize od predaje dokumenata u tu svrhu?

Hvala
dobila ja i sin..... 4 mjeseca su nesto trazili stalno ....valjda da se uvjere :D ali mi smo gore zivjeli pa ne znam ima li to kakve veze

uglavnom iduce sedmice odoh po vize
grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#1121 Re: Viza za Njemacku

Post by grabber »

ranger wrote:pa jel fakat postoje poslodavci koji su voljni cekat nekog bosnju 7-8-9 mjeseci da dobije termin u ambasadi i jos mjesec-2-3 da dobije vizu?
Mene su moji rekli čekati do oktobra-novembra ukoliko je potrebno. Na intervjuu sam bio u aprilu, a za termin predao krajem marta.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1122 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

vjesticanametli wrote:Imal sta pozitivno da si cuo u svom zivotu.......
:lol: :lol: :lol:

vjesticanametli wrote:
leptiredda wrote:Pozdrav, da li je neko skoro dobio vizu za spajanje porodice i koliko traje proces dobivanja vize od predaje dokumenata u tu svrhu?

Hvala
dobila ja i sin..... 4 mjeseca su nesto trazili stalno ....valjda da se uvjere :D ali mi smo gore zivjeli pa ne znam ima li to kakve veze

uglavnom iduce sedmice odoh po vize
Mislio sam da je samo u Bayernu tako , ali izgleda da je pravilo: osobe koje su prije zivjele u DE prolaze kroz sve moguce i ne moguce provjere ako zele ponovo da dodju zivjeti u DE..... pretpostavka moja je da baze podataka nisu 100% uvezane narocito male Gemeinde... pa traze ako ima igdje ikakva mrlja da otezaju dolazak- Medjutim i neka "djela" nisu prepreka za dobivanje vize ALI oni uzivaju u odugovlacenju
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1123 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

vjesticanametli wrote:
leptiredda wrote:Pozdrav, da li je neko skoro dobio vizu za spajanje porodice i koliko traje proces dobivanja vize od predaje dokumenata u tu svrhu?

Hvala
dobila ja i sin..... 4 mjeseca su nesto trazili stalno ....valjda da se uvjere :D ali mi smo gore zivjeli pa ne znam ima li to kakve veze

uglavnom iduce sedmice odoh po vize
sretno !!
pelcer224
Posts: 167
Joined: 20/07/2014 12:56

#1124 Re: Viza za Njemacku

Post by pelcer224 »

koja dimenzija slike se prilaze na terminu za radnu vizu?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1125 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

pelcer224 wrote:koja dimenzija slike se prilaze na terminu za radnu vizu?
Kao i za pasos.
Post Reply