Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
VilldA
Posts: 9
Joined: 22/12/2015 17:57

#1076 Re: Viza za Njemacku

Post by VilldA »

Pozdrav svima imao bih par pitanja u vezi FSJ Freiwilliges Soziales Jahr imam 26 godina a ovaj FSJ vazi za osobe do 27g u Augustu punim 27g pa nez sta da radim dali bih to prestavljalo neki problem i da sto se tice prijava za vizu u koju kategoriju spada FSJ naime zelio bih tamo otici da usavrsim Njemacki jezik na nivou sam A2 idem na kurs vec 7-8 mjeseci ucim po dva sata dnevno ali slab sam sa pricanjem pa sam mislio otici jednu godinu volontirati pa poslije neki ausbildung upisati ima li neko da je vec bio tamo nesto slicno ovako da mi prenese svoja iskustva unaprijed hvala.
Ivandiceva89
Posts: 1
Joined: 30/03/2017 15:47

#1077 Re: Viza za Njemacku

Post by Ivandiceva89 »

Pozdrav svima! Imam pitanje vezano za vizu, spajanje porodice je u pitanju. Moj muz je u Njemackoj, ima hrvatski pasos, radi, prijavljen, nasao stan. I sin mi ima hrvatski pasos. Uskoro se selimo. Da li ja moram ici u Sarajevo za vizu ili mogu to rijesiti tamo? Njemu su neki ljudi koji su godinama tamo rekli da necu imati nikakvih problema i da sve mogu tamo rijesiti, sigurno me niko nece vratiti nakon tri mjeseca i da cu dobiti vizu na duzi vremenski period. Ima li neko iskustva? Misljenje? Hvala vam!
User avatar
Bluemore
Posts: 4335
Joined: 18/06/2010 21:18

#1078 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

.
Last edited by Bluemore on 01/04/2017 18:41, edited 1 time in total.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1079 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

Ivandiceva89 wrote:Pozdrav svima! Imam pitanje vezano za vizu, spajanje porodice je u pitanju. Moj muz je u Njemackoj, ima hrvatski pasos, radi, prijavljen, nasao stan. I sin mi ima hrvatski pasos. Uskoro se selimo. Da li ja moram ici u Sarajevo za vizu ili mogu to rijesiti tamo? Njemu su neki ljudi koji su godinama tamo rekli da necu imati nikakvih problema i da sve mogu tamo rijesiti, sigurno me niko nece vratiti nakon tri mjeseca i da cu dobiti vizu na duzi vremenski period. Ima li neko iskustva? Misljenje? Hvala vam!
Odmah dobijas vizu u Njemackoj bez problema, vazno je da muz radi vise od 4 sata dnevno to je dovoljno
Pozz sretno :thumbup:
User avatar
Nothing
Posts: 509
Joined: 18/09/2013 21:33

#1080 Re: Viza za Njemacku

Post by Nothing »

Pozdrav,

Ima li iko da je skoro bio u ambasadi a da nije imao potpunu dokumentaciju?
Ja imam ugovor i sve ostalo osim zustimunga,jer je se poslodavac u zadnjem trenutku odlucio da idem preko ARZ-a.

A preko njih necu dobiti zustimmung ni za 45 dana.

Da li ce sacekati ovi u ambasadi?

Hvala :skoljka:
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#1081 Re: Viza za Njemacku

Post by Amazonka27 »

Zustimmung nije obavezan. Ako ga nemas, ambasada ce ga svakako traziti od BA (drzavne agencije koja ga izdaje), ali to znaci da ce procedura odobravanja trajati duze.

Dakle Zustimmung utice samo na trajanje procedure. Iznimka je ako u ambasadi ocijene da si prema podnijetoj dokumentaciji kvalificiran za Blue Card EU, u kategoriji deficitarnih poslova (za sta moras imati dodatnu potrebnu dokumentaciju). Tada nije potreban Zustimmung i sve se zavrsava u ambasadi u roku od par dana.
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1082 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Zna li neko koliko naplacuju knjigu+radnu svesku za jedan podnivo u Goethe??? Kurs je 300KM po podnivou, a literatura?
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1083 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Amazonka27 wrote:Zustimmung nije obavezan. Ako ga nemas, ambasada ce ga svakako traziti od BA (drzavne agencije koja ga izdaje), ali to znaci da ce procedura odobravanja trajati duze.

Dakle Zustimmung utice samo na trajanje procedure. Iznimka je ako u ambasadi ocijene da si prema podnijetoj dokumentaciji kvalificiran za Blue Card EU, u kategoriji deficitarnih poslova (za sta moras imati dodatnu potrebnu dokumentaciju). Tada nije potreban Zustimmung i sve se zavrsava u ambasadi u roku od par dana.

Nazalost, posto pratim sve moguce grupe o odlasku u Dojcland na FBu, desava se da masovno ljudi dobijaju odbijenice ako nemaju zustimmung...nekome ambasada trazi, a nekome ne...
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1084 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

Nisrin wrote:
Amazonka27 wrote:Zustimmung nije obavezan. Ako ga nemas, ambasada ce ga svakako traziti od BA (drzavne agencije koja ga izdaje), ali to znaci da ce procedura odobravanja trajati duze.

Dakle Zustimmung utice samo na trajanje procedure. Iznimka je ako u ambasadi ocijene da si prema podnijetoj dokumentaciji kvalificiran za Blue Card EU, u kategoriji deficitarnih poslova (za sta moras imati dodatnu potrebnu dokumentaciju). Tada nije potreban Zustimmung i sve se zavrsava u ambasadi u roku od par dana.

Nazalost, posto pratim sve moguce grupe o odlasku u Dojcland na FBu, desava se da masovno ljudi dobijaju odbijenice ako nemaju zustimmung...nekome ambasada trazi, a nekome ne...
Mislim da nije razlog nepostojanje Zustimmunga, već to što nije odgovarajuća satnica u ugovoru. Da se ganjao Zustimmung - da bi se ikako i dobio mora biti satnica ok i time prolazi. Obično kod odbijenice zbog satnice prolazi žalba i dostavljanje ugovora s korigovanom cijenom (zna se raditi i o 0.10 eur /h manjka)
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#1085 Re: Viza za Njemacku

Post by Amazonka27 »

Nisrin wrote:
Amazonka27 wrote:Zustimmung nije obavezan. Ako ga nemas, ambasada ce ga svakako traziti od BA (drzavne agencije koja ga izdaje), ali to znaci da ce procedura odobravanja trajati duze.

Dakle Zustimmung utice samo na trajanje procedure. Iznimka je ako u ambasadi ocijene da si prema podnijetoj dokumentaciji kvalificiran za Blue Card EU, u kategoriji deficitarnih poslova (za sta moras imati dodatnu potrebnu dokumentaciju). Tada nije potreban Zustimmung i sve se zavrsava u ambasadi u roku od par dana.

Nazalost, posto pratim sve moguce grupe o odlasku u Dojcland na FBu, desava se da masovno ljudi dobijaju odbijenice ako nemaju zustimmung...nekome ambasada trazi, a nekome ne...
Prošli smo proceduru...zvali, pitali i nismo ga imali.
U tim grupama ljudi tvrde nekada totalno suprotne stvari od onoga sto ambasada kaže...Uglavnom, ljudi opravdavaju svoje tvrdnje da ljudi u ambasadi ne znaju svoj posao ili neće ili sl pa se neke stvari rješavaju kroz ured za strance što zaista nismo trenutno u mogućnosti provjeriti a hoćemo.
Takođe, pooštravaju malo kriterije pa moguće da sada neće da pričaju bez toga. Trenutno se na termin čeka 7 mjeseci.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#1086 Re: Viza za Njemacku

Post by beobasket »

Bas jucer jaran iz Sarajeva preko FB pise o svojoj situaciji. Kaze, primio odbijenicu, jer satnica u ugovoru o radu nije bila prema nekoj kriteriji. Cekao na termin gotovo 8 mjeseci.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#1087 Re: Viza za Njemacku

Post by Amazonka27 »

neka provjeri za žalbu, mislim da sam negdje pročitala da ima neki rok za dostavu papira.
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1088 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

beobasket wrote:Bas jucer jaran iz Sarajeva preko FB pise o svojoj situaciji. Kaze, primio odbijenicu, jer satnica u ugovoru o radu nije bila prema nekoj kriteriji. Cekao na termin gotovo 8 mjeseci.

Ima pravo na zalbu, a sveee potrebne informacije navedene su na stranici ambasade..od toga sta je potrebno od dokumentacije do minimalnih satnica...to se odmah dogovori sa sefom o visini satnice, koja bi se trebala poklapati sa min..
Nazalost, jos uvijek se ceka dugo, 7-9 mjeseci i sve je teze pronaci poslodavca, jer ko je spreman toliko cekati radnika? Ista stvar i za spajanje porodice...
User avatar
IcedMFEarth
Posts: 2634
Joined: 15/08/2011 16:15
Location: http://www.clixsense.com/?6843403

#1089 Re: Viza za Njemacku

Post by IcedMFEarth »

Ima li neko iskustva sa studentskim vizama ? Koliko obično prođe vremena od trenutka podnosenja zahtjeva pa do izdavanja ?
Bebacc
Posts: 1
Joined: 17/03/2017 07:23

#1090 Re: Viza za Njemacku

Post by Bebacc »

Pozdrav,imam jedno pitanje ..Brat i ja smo dobili posao u Njemackoj i otisli smo u Bremen i potpisali ugovor.Dobili smo boravisnu i radnu dozvolu na tri godine,odlican ugovor i sve je bilo ok dok nismo zakazali termin u ambasadi .Prijavili smo se u martu a termin je iza decembra.E sada da li neko zna moze li se ikako ubrzati proces? Da li postoji nacin da se plati ili da firma urgira po tom pitanju? To je stvarno predugo za cekanje ..hvala unaprijed
User avatar
Nogatrans
Posts: 980
Joined: 07/10/2010 21:14
Location: Sarajevo

#1091 Re: Viza za Njemacku

Post by Nogatrans »

Bebacc wrote:Pozdrav,imam jedno pitanje ..Brat i ja smo dobili posao u Njemackoj i otisli smo u Bremen i potpisali ugovor.Dobili smo boravisnu i radnu dozvolu na tri godine,odlican ugovor i sve je bilo ok dok nismo zakazali termin u ambasadi .Prijavili smo se u martu a termin je iza decembra.E sada da li neko zna moze li se ikako ubrzati proces? Da li postoji nacin da se plati ili da firma urgira po tom pitanju? To je stvarno predugo za cekanje ..hvala unaprijed

Nije ni jasno samo kako si mogao dobiti boravisnu vizu bez ambasade u BiH. Ako vec imas boravisnu onda ti ne treba Ambasada. Ali ako si Non Eu opet nema sanse bez prve vize u nasoj Ambasadi.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1092 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

Bebacc wrote:Pozdrav,imam jedno pitanje ..Brat i ja smo dobili posao u Njemackoj i otisli smo u Bremen i potpisali ugovor.Dobili smo boravisnu i radnu dozvolu na tri godine,odlican ugovor i sve je bilo ok dok nismo zakazali termin u ambasadi .Prijavili smo se u martu a termin je iza decembra.E sada da li neko zna moze li se ikako ubrzati proces? Da li postoji nacin da se plati ili da firma urgira po tom pitanju? To je stvarno predugo za cekanje ..hvala unaprijed
Nisi ti nikakvu vizi dobio, ni boravisni niti radnu. Imas samo ugovor i nema ubrzanja vec cekaj. Sta je sad sefu se ne ceka do decembra? :D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#1093 Re: Viza za Njemacku

Post by beobasket »

Nisrin wrote:
beobasket wrote:Bas jucer jaran iz Sarajeva preko FB pise o svojoj situaciji. Kaze, primio odbijenicu, jer satnica u ugovoru o radu nije bila prema nekoj kriteriji. Cekao na termin gotovo 8 mjeseci.

Ima pravo na zalbu, a sveee potrebne informacije navedene su na stranici ambasade..od toga sta je potrebno od dokumentacije do minimalnih satnica...to se odmah dogovori sa sefom o visini satnice, koja bi se trebala poklapati sa min..
Nazalost, jos uvijek se ceka dugo, 7-9 mjeseci i sve je teze pronaci poslodavca, jer ko je spreman toliko cekati radnika? Ista stvar i za spajanje porodice...
Rekli mu da od zalbe nema nista, jer satnica je 1,5 Euro ispod zakonske. Mora novi ugovor imati i nanovo traziti termin. Poslodavac (neki nas) odbio dati novi ugovor.
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1094 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

beobasket wrote:
Rekli mu da od zalbe nema nista, jer satnica je 1,5 Euro ispod zakonske. Mora novi ugovor imati i nanovo traziti termin. Poslodavac (neki nas) odbio dati novi ugovor.

Milion je primjera gdje je satnica ispod zakonske, pa poslodavac promijeni ugovor...meni je iskreno bas glupo i ograniceno razmisljanje ici kod nekog NASEG BALKANCA raditi, jer ih je na stotine PREVARENIH...radije ne bih ni isla. nego kod naseg radila U NJEMACKOJ...
Vec prezvakana tema, nek drug iscita koliko je prevarenih i kako svi na sve strane trube da ne treba raditi kod nasih...

I da, na stranici ambasade stoji bruto satnica ispod koje nama ne daju radnu vize...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1095 Re: Viza za Njemacku

Post by hrle1976 »

Ima dosta Njemaca koji isto hoce jeftinu radnu snagu, cak i na crno nude samo da bude budi posto.
KurtaLN79
Posts: 42
Joined: 24/01/2003 00:00

#1096 Re: Viza za Njemacku

Post by KurtaLN79 »

Ima li neko naš da je u Schleswig-Holstein, južni dio pokrajine, imam u maju razgovor sa poslodavcem, medicinski tehničar sam, kakva je gore situacija za annerkenung , spajanje porodice, vidim da stanova ima na pretek i da je dosta jeftinije od ostatka njemačke, e sad jeste i daleko i takve stvari ali, interesuje me baš ova dva pitanja znači annerkennung i spajanje porodice
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1097 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

ejjus wrote:
mousstapha wrote:Neko napisa na facebooku da se sa bosanskim pasošem može aplicirati za vizu u Crnoj Gori, samo je potrebno javiti im se mailom. Eto, ako nekog zanima više, neka provjeri.

http://www.podgorica.diplo.de/
Nije mi još toliko hitno jer sam sebe izradio za termin polaganja Goethe certifikata, zbog toga ću morat ganjat neke druge opcije, ali u svakom slučaju osjećam važnost da pitam je li ko provjerio ovu informaciju? Ili da ja probijem led? S obzirom da sam se za termin u sarajevskoj ambasadi prijavio osmog Marta, spreman sam uz kulturno formulisanu poruku ambasadi u Podgorici, koja će u suštini značiti "Mogul' kod vas?", okačiti svoje pravo ime, prezime, adresu i sliku da, u slučaju negativnog odgovora, bruka bude perfektna.

"Šta ćeš ti bošnjo, idi čekaj devet mjeseci."
"De ba matereti."

LP
Ambasada prihvata isključivo zahtjeve za nacionalnu vizu od lica koji imaju redovni boravak u Crnoj Gori.
Redovan boravak u Crnoj Gori podrazumijeva da lice, odnosno podnosilac zahtjeva za nacionalnu vizu već boravi šest mjeseci u Crnoj Gori ili ukoliko će na početku boravka u Crnoj Gori predviđeni boravak iznositi najmanje šest mjeseci.
Ambasada zadržava pravo da ne prihvati zahtjeve koji nisu teritorijalna nadležnost Ambasade u Crnoj Gori ili da zahtjeva odgovarajuće dokaze o redovnom/ stalnom boravku tražioca nacionalne vize.
Ja sam 1993. dobio Njemačku nacionalnu vizu u Salzburgu / Austrija. Međutim, imao sam popratni akt od strane Ureda za strance da ne mogu otići u Sarajevo. Znači nije to nemoguće, ali mislim da i sada treba imati opravdanje. To što je kod nas "gužva" je naš problem. U svakom slučaju želim sve najbolje.
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#1098 Re: Viza za Njemacku

Post by Brkooo »

Suma sumarum , cekamo na termin otprilike 7-8 mjeseci, fkt predugo ... najbolje onda ugovor sa poslodavcem da se dobije mjesec dana prije termina... koliko dugo se ceka onda na dobijanje vize... kada sve predamo na dan termina itd...

Hvala
grabber
Posts: 120
Joined: 26/02/2010 20:17
Location: Tuzla

#1099 Re: Viza za Njemacku

Post by grabber »

Pozdrav svima. Dobio sam od poslodavca prije par dana ponudu za posao u Frankfurtu (Am Main) i između ostalog njihov planirani "start date" kako stoji u toj ponudi je 3. juli. Međutim tek nekad u martu sam aplicirao za termin u ambasadi, od tada nikakve konkretne informacije za taj termin ili razgovor više nisam dobio. Pretpostavljam da nemam nikakve šanse da to bude uskoro, ali da li im mogu bar otprilike odgovoriti kada bi to okvirno mogao dobiti? Da li mogu znati kada mi je termin za razgovor?
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1962
Joined: 13/07/2016 11:10

#1100 Re: Viza za Njemacku

Post by sve_ovo_ja »

grabber wrote:Pozdrav svima. Dobio sam od poslodavca prije par dana ponudu za posao u Frankfurtu (Am Main) i između ostalog njihov planirani "start date" kako stoji u toj ponudi je 3. juli. Međutim tek nekad u martu sam aplicirao za termin u ambasadi, od tada nikakve konkretne informacije za taj termin ili razgovor više nisam dobio. Pretpostavljam da nemam nikakve šanse da to bude uskoro, ali da li im mogu bar otprilike odgovoriti kada bi to okvirno mogao dobiti? Da li mogu znati kada mi je termin za razgovor?
Edit: Na termin sam mislio prije novembra-decembra teško da ćeš dobiti ovim tempom, ako ne i poslije nažalost. Viza bude brzo (par dana) ako je sve regularno :)
Last edited by sve_ovo_ja on 27/04/2017 10:51, edited 1 time in total.
Post Reply