Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1051 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

inox wrote:
TDK-90 wrote:Bosanski B1 izgleda kao i sve ostalo u BiH samo prividno. :sad:

Sa Njemackim B1 fakticki znas jezik perfektno ne treba ti tumac ni za kakvu situaciju, osim ev. neke pravne stvari advokat sud neki zakoni porezne stvari i sl.

Volja i da volis njemacki i Njemacku je glavna stvar , 2-3 mjeseca je malo cak i intenzivno jer mozak treba i vremena da se sve poslozi.

Pozzz sretno
Hvala.
Sta mislis, koliko je otprilike vremena dovoljno da se jezik onako "slegne" da se moze normalno komunicirati?
Realno, i sada mogu gledati neke emisije na tv-u i razumijem 70-80% sadrzaja, a neke emisije ne razumijem ni 20%.
Stvar je sto mi je vecina rijeci u recenicama poznata, ali nikako ne mogu da uknapujem kompletnu smisao rečenice.

E vidis i sam pravo stanje, razumijes kada gledas u sliku i slusas govor :-? a pretpostavljam kada "nema slike" onda tesko.

Ti si VSS kako rece i za potrebe posla za koga si skolovan nije dovoljno to sto znas....
Po mojoj pretpostavci i poznavajuci "pocetnike" ovdje, uz puno truda volje i ljubavi min 6 - 8 mjeseci

Za B1 nivo = usmena komunikacija bez dugog razmisljanja kako se kaze nesto na njemackom , pismena provjera sastav : manji clanak za neke novine.

Za C1 isto kao i za B 1 \ 2 samo 100% garamaticki ispravno, kako u rijeci tako i u slovu.
inox
Posts: 43
Joined: 25/07/2010 18:47

#1052 Re: Viza za Njemacku

Post by inox »

TDK-90 wrote:
inox wrote:
TDK-90 wrote:Bosanski B1 izgleda kao i sve ostalo u BiH samo prividno. :sad:

Sa Njemackim B1 fakticki znas jezik perfektno ne treba ti tumac ni za kakvu situaciju, osim ev. neke pravne stvari advokat sud neki zakoni porezne stvari i sl.

Volja i da volis njemacki i Njemacku je glavna stvar , 2-3 mjeseca je malo cak i intenzivno jer mozak treba i vremena da se sve poslozi.

Pozzz sretno
Hvala.
Sta mislis, koliko je otprilike vremena dovoljno da se jezik onako "slegne" da se moze normalno komunicirati?
Realno, i sada mogu gledati neke emisije na tv-u i razumijem 70-80% sadrzaja, a neke emisije ne razumijem ni 20%.
Stvar je sto mi je vecina rijeci u recenicama poznata, ali nikako ne mogu da uknapujem kompletnu smisao rečenice.

E vidis i sam pravo stanje, razumijes kada gledas u sliku i slusas govor :-? a pretpostavljam kada "nema slike" onda tesko.

Ti si VSS kako rece i za potrebe posla za koga si skolovan nije dovoljno to sto znas....
Po mojoj pretpostavci i poznavajuci "pocetnike" ovdje, uz puno truda volje i ljubavi min 6 - 8 mjeseci

Za B1 nivo = usmena komunikacija bez dugog razmisljanja kako se kaze nesto na njemackom , pismena provjera sastav : manji clanak za neke novine.

Za C1 isto kao i za B 1 \ 2 samo 100% garamaticki ispravno, kako u rijeci tako i u slovu.
Hvala puno!

Ja se još uvijek nadam da ću moći ovo savladati u barem malo kraćem roku, otprilike tamo do ljeta...
Već puno novih riječi onako "suhopadno" učim, ili sam već naučio napamet. Nakon što ih prvih par puta budem koristio na kursu ili u praksi, nadam se da ću ih u kratkom periodu moći koristiti i u svakodnevnoj komunikaciji. Još uvijek su mi problem prefiksi koji mijenjaju cijeli smisao osnove riječi. Npr. riječ sa osnovom "hören" ima skroz druga značenja kad se stave različiti prefiksi: zuhören, gehören, aufhören...
Sada mi je najveća prepreka te riječi savladati, a i one polako dolaze na svoje mjesto, pa se iskreno nadam da ću moći do ljeta to sve dosta "popeglati".
Amaryl
Posts: 73
Joined: 23/09/2011 17:40

#1053 Re: Viza za Njemacku

Post by Amaryl »

Jel zna neko oko ovog sto pasos mora vaziti najmanje jos 10 mjeseci, jel se to odnosi na ovu prijavu za termin ili kada budes predavao papire za vizu da od tada mora vaziti jos najmanje 10 mjeseci...ako je ovo drugo ode mi termin dzaba moram prvo pasos zamijeniti. Traje jos godinu, a jos nisam dobio ni tacan termin,vec samo da sa se registrovao ili sta vec... :skoljka: Neces dobit sad vize do sljedece godine u ova doba...
inox
Posts: 43
Joined: 25/07/2010 18:47

#1054 Re: Viza za Njemacku

Post by inox »

Amaryl wrote:Jel zna neko oko ovog sto pasos mora vaziti najmanje jos 10 mjeseci, jel se to odnosi na ovu prijavu za termin ili kada budes predavao papire za vizu da od tada mora vaziti jos najmanje 10 mjeseci...ako je ovo drugo ode mi termin dzaba moram prvo pasos zamijeniti. Traje jos godinu, a jos nisam dobio ni tacan termin,vec samo da sa se registrovao ili sta vec... :skoljka: Neces dobit sad vize do sljedece godine u ova doba...
Potrazi na fb grupu: "Odlazak u Njemačku 2016...radne dozvole, spajanje porodice INFO i PODRŠKA"
Postavi u toj grupi pitanje, sigurno ćes dobiti dobre odgovore.
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#1055 Re: Viza za Njemacku

Post by bezVolana »

ja sam se prijavila sa starim pasosem a na razgovor sam planirala ponijeti stari i novi, jer sam bila u procesu prijave.. a hitno mi je trebao termin sto ranije... kolegica koja radi u ambasadi mi je rekla da je to super ideja
sticajem okolnosti nisam ni otisla na razgovor ali eto, mislim da moze i to proci. pitaj za opciju :thumbup:
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#1056 Re: Viza za Njemacku

Post by soxx »

Samo ponesi i stari pasos i sve je udure. Na novom dobijes novi broj pasosa pa zato moras i stari ponijet.
Amaryl
Posts: 73
Joined: 23/09/2011 17:40

#1057 Re: Viza za Njemacku

Post by Amaryl »

Ajd valjda prodje, zbog ovoga me zanima:
Molimo da pri registraciji termina obratite pažnju na tačan broj Vašeg pasoša 00000000, ukoliko isti ne bude ispravno unešen, neće Vam biti dozvoljen pristup šalter sali odjela za vize. Ukoliko se Vaš broj pasoša nakon registracije promijeni, molimo da stornirate registraciju putem dole navedenog linka, te da se nakon toga iznova registrujete.
Emilija Kovačev
Posts: 258
Joined: 29/03/2011 23:48
Location: Tamo gdje vječno Sunce sja.

#1058 Re: Viza za Njemacku

Post by Emilija Kovačev »

Pozdrav raja,

Vjerujem da ste već sve pročešljali, ali da i ja šta upitam, red je. :)
Naime, od skoro se intenzivnije zanimam za odlazak u Njemačku. Iskupljam aplikacije, kontakte i nadam se skorim razgovorima i rezultatima.

Uglavnom, nisam upućena u proces s vizama, znam samo da je naporan i dug. Ali, danas mi provukoše kroz uši da se preko plave karte to "začas riješi". Pošto sam ja iz IT polja, pretpostavlja se da i ja pripadam deficitarnim zanimanjima. E, zanima me da li je zapravo tačno da ta zanimanja ne moraju čekati po nekoliko mjeseci, i gdje i kad se zapravo naglasi to zanimanje i deficit, da uspije cilj.

Isto me zanima, ako se već neko prijavljuje za vizu za zapošljavanje, može li se prijaviti za termin prije nego ima ikakve informacije o eventualnom poslodavcu, odnosno prvi posao. Čisto da se ubrza i izbjegne čekanje dugo...

Ovo za IT zanimanje, voljela bih da mi odgovori neko ko je prošao proceduru u skorije vrijeme.

Hvala vam i sretno svima. :)
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#1059 Re: Viza za Njemacku

Post by ibi »

Emilija Kovačev wrote:Pozdrav raja,

Vjerujem da ste već sve pročešljali, ali da i ja šta upitam, red je. :)
Naime, od skoro se intenzivnije zanimam za odlazak u Njemačku. Iskupljam aplikacije, kontakte i nadam se skorim razgovorima i rezultatima.

Uglavnom, nisam upućena u proces s vizama, znam samo da je naporan i dug. Ali, danas mi provukoše kroz uši da se preko plave karte to "začas riješi". Pošto sam ja iz IT polja, pretpostavlja se da i ja pripadam deficitarnim zanimanjima. E, zanima me da li je zapravo tačno da ta zanimanja ne moraju čekati po nekoliko mjeseci, i gdje i kad se zapravo naglasi to zanimanje i deficit, da uspije cilj.

Isto me zanima, ako se već neko prijavljuje za vizu za zapošljavanje, može li se prijaviti za termin prije nego ima ikakve informacije o eventualnom poslodavcu, odnosno prvi posao. Čisto da se ubrza i izbjegne čekanje dugo...

Ovo za IT zanimanje, voljela bih da mi odgovori neko ko je prošao proceduru u skorije vrijeme.

Hvala vam i sretno svima. :)
Najbolje bi bilo da sjednes 60 min i da procitas od prve stranice do zadnje na ovoj temi, nego da ti neko prepricava.

Posto si iz IT sektora neces cekat vise od 6-9 mjeseci za termin za vizu nakon sto dobijes ponudu za posao.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1060 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

Postoji li ikakva šansa da se dvije osobe zamijene za termine? Ja sam aplicirao online sredinom januara, i sad ako ne uspijem diplomirati do kraja jula - termin mi propada. Tada bih se rado zamijenio s nekim kome je termin nekad u septembru a možda čak i oktobru (jer bi to značilo da moram još poneki ispit dati i odbraniti diplomski rad).
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1061 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

Emilija Kovačev wrote:Pozdrav raja,

Vjerujem da ste već sve pročešljali, ali da i ja šta upitam, red je. :)
Naime, od skoro se intenzivnije zanimam za odlazak u Njemačku. Iskupljam aplikacije, kontakte i nadam se skorim razgovorima i rezultatima.

Uglavnom, nisam upućena u proces s vizama, znam samo da je naporan i dug. Ali, danas mi provukoše kroz uši da se preko plave karte to "začas riješi". Pošto sam ja iz IT polja, pretpostavlja se da i ja pripadam deficitarnim zanimanjima. E, zanima me da li je zapravo tačno da ta zanimanja ne moraju čekati po nekoliko mjeseci, i gdje i kad se zapravo naglasi to zanimanje i deficit, da uspije cilj.

Isto me zanima, ako se već neko prijavljuje za vizu za zapošljavanje, može li se prijaviti za termin prije nego ima ikakve informacije o eventualnom poslodavcu, odnosno prvi posao. Čisto da se ubrza i izbjegne čekanje dugo...

Ovo za IT zanimanje, voljela bih da mi odgovori neko ko je prošao proceduru u skorije vrijeme.

Hvala vam i sretno svima. :)
Termin za vizu u Sarajevu (za razliku od Beograda), u svrhu zapošljavanja nema veze sa tim koji je tip vize. Osim toga bitan je godišnji iznos prihoda, koji će tek u Njemačkoj ured za strance provjeravati i dati eventualno "plavi" boravak. Ovako kako se sada zakazuju termini, nije baš transparentno. Ostaje da se uzdamo u pedantnost Nijemaca koji o tome odlučuju.
Termin se može odmah tražiti, ali bez obzira što se tu radi o 5-6 mjesece čekanja, desi se da neko ne uspije sve pripremiti do tada. Poslije termina ide sve relativno brzo. Može biti da poslodavac bude malo skeptičan kada kažeš da možeš početi u avgustu raditi. Mislim da mnogi neće htjeti čekati.
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1062 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

developer10 wrote:Postoji li ikakva šansa da se dvije osobe zamijene za termine? Ja sam aplicirao online sredinom januara, i sad ako ne uspijem diplomirati do kraja jula - termin mi propada. Tada bih se rado zamijenio s nekim kome je termin nekad u septembru a možda čak i oktobru (jer bi to značilo da moram još poneki ispit dati i odbraniti diplomski rad).
Teško da neko ovdje može reći da li može. Ako imaš nekoga ko bi se mijenjao, uputiti molbu pa vidjeti šta će biti. Da oni traže nekoga sa kim bi se mijenjao je možda i previše očekivati.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1063 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Sama procedura dobijanja vize za IT jeste brza, alo cekanje termina ide kao i svima koji apliciraju za vizu u svrhu zaposljavanja.
User avatar
IcedMFEarth
Posts: 2634
Joined: 15/08/2011 16:15
Location: http://www.clixsense.com/?6843403

#1064 Re: Viza za Njemacku

Post by IcedMFEarth »

Zna li neko u cemu je fazon sa terminima za studentske vize ? Zar je moguce da nema nijednog jedinog termina za studentsku vizu, dok za Ausbildung i njegovatelje ima dosta slobodnih, iako dosta vise ljudi odlaze na ausbildung u Njemačku nego na studije :run:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#1065 Re: Viza za Njemacku

Post by ibi »

IcedMFEarth wrote:Zna li neko u cemu je fazon sa terminima za studentske vize ? Zar je moguce da nema nijednog jedinog termina za studentsku vizu, dok za Ausbildung i njegovatelje ima dosta slobodnih, iako dosta vise ljudi odlaze na ausbildung u Njemačku nego na studije :run:
Da moguce je, postoje godisnje kvote koliko ljudi moze max da ode.
Emilija Kovačev
Posts: 258
Joined: 29/03/2011 23:48
Location: Tamo gdje vječno Sunce sja.

#1066 Re: Viza za Njemacku

Post by Emilija Kovačev »

budislav wrote:
Emilija Kovačev wrote:Pozdrav raja,

Vjerujem da ste već sve pročešljali, ali da i ja šta upitam, red je. :)
Naime, od skoro se intenzivnije zanimam za odlazak u Njemačku. Iskupljam aplikacije, kontakte i nadam se skorim razgovorima i rezultatima.

Uglavnom, nisam upućena u proces s vizama, znam samo da je naporan i dug. Ali, danas mi provukoše kroz uši da se preko plave karte to "začas riješi". Pošto sam ja iz IT polja, pretpostavlja se da i ja pripadam deficitarnim zanimanjima. E, zanima me da li je zapravo tačno da ta zanimanja ne moraju čekati po nekoliko mjeseci, i gdje i kad se zapravo naglasi to zanimanje i deficit, da uspije cilj.

Isto me zanima, ako se već neko prijavljuje za vizu za zapošljavanje, može li se prijaviti za termin prije nego ima ikakve informacije o eventualnom poslodavcu, odnosno prvi posao. Čisto da se ubrza i izbjegne čekanje dugo...

Ovo za IT zanimanje, voljela bih da mi odgovori neko ko je prošao proceduru u skorije vrijeme.

Hvala vam i sretno svima. :)
Termin za vizu u Sarajevu (za razliku od Beograda), u svrhu zapošljavanja nema veze sa tim koji je tip vize. Osim toga bitan je godišnji iznos prihoda, koji će tek u Njemačkoj ured za strance provjeravati i dati eventualno "plavi" boravak. Ovako kako se sada zakazuju termini, nije baš transparentno. Ostaje da se uzdamo u pedantnost Nijemaca koji o tome odlučuju.
Termin se može odmah tražiti, ali bez obzira što se tu radi o 5-6 mjesece čekanja, desi se da neko ne uspije sve pripremiti do tada. Poslije termina ide sve relativno brzo. Može biti da poslodavac bude malo skeptičan kada kažeš da možeš početi u avgustu raditi. Mislim da mnogi neće htjeti čekati.
Hvala na lijepom odgovoru. :)
mousstapha wrote:Sama procedura dobijanja vize za IT jeste brza, alo cekanje termina ide kao i svima koji apliciraju za vizu u svrhu zaposljavanja.
Hvala. :thumbup:

Nadam se da će vam svima uspjeti šta ste naumili. Sretno!
KING108
Posts: 1
Joined: 27/02/2017 22:12

#1067 Re: Viza za Njemacku

Post by KING108 »

imal neko da zna koliko dugo se ceka na termin za vizu od dana kada se prijavim ...nakon sto sam poslao meil dobio sam poruku da sam se uspjesno prijavio i da cu dobiti drugi meil... kad bi termin mogao biti?....imali neko iskustva sa ovim i jeli neko u skorije vrijeme cekao nesto slicno,,,,hvala unaprijed
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#1068 Re: Viza za Njemacku

Post by Pitarrr82 »

KING108 wrote:imal neko da zna koliko dugo se ceka na termin za vizu od dana kada se prijavim ...nakon sto sam poslao meil dobio sam poruku da sam se uspjesno prijavio i da cu dobiti drugi meil... kad bi termin mogao biti?....imali neko iskustva sa ovim i jeli neko u skorije vrijeme cekao nesto slicno,,,,hvala unaprijed

Od dana prijave ja cekam evo nekih 45 dana, jos nista...
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1069 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

    Pitarrr82 wrote:
    KING108 wrote:imal neko da zna koliko dugo se ceka na termin za vizu od dana kada se prijavim ...nakon sto sam poslao meil dobio sam poruku da sam se uspjesno prijavio i da cu dobiti drugi meil... kad bi termin mogao biti?....imali neko iskustva sa ovim i jeli neko u skorije vrijeme cekao nesto slicno,,,,hvala unaprijed
    Od dana prijave ja cekam evo nekih 45 dana, jos nista...
    Nemam posljednje informacije, ali u ovim prethodnim postovima se kaže da se čeka 4-5 mjeseci.
    User avatar
    Pitarrr82
    Posts: 11865
    Joined: 01/03/2011 14:17
    Location: Lovely jubbly land...

    #1070 Re: Viza za Njemacku

    Post by Pitarrr82 »

    A nema druge nego cekati, valjda i poslodavac saceka :mrgreen:
    Amaryl
    Posts: 73
    Joined: 23/09/2011 17:40

    #1071 Re: Viza za Njemacku

    Post by Amaryl »

    KING108 wrote:imal neko da zna koliko dugo se ceka na termin za vizu od dana kada se prijavim ...nakon sto sam poslao meil dobio sam poruku da sam se uspjesno prijavio i da cu dobiti drugi meil... kad bi termin mogao biti?....imali neko iskustva sa ovim i jeli neko u skorije vrijeme cekao nesto slicno,,,,hvala unaprijed
    Za drugi mail u kojem dodje tacan datum termina za vizu se ceka izmedju 2-3 mjeseca, a termin zavisi ako budes lude srece i kada budu tvoj termin radili i bude stoniranih mozes uletiti vrlo brzo, ali ako bude sve normalno od tog drugog maila ces cekati jos nekih 4-5-6 mjeseci, nikome nije isto...

    Tako da brat bratu kad se registrujes pa do odlaska u ambasadu neces proci ispod 7-8 mjeseci :skoljka: meni da je doci na red u oktobru ili novembru bio bih presretan...
    User avatar
    Amazonka27
    Posts: 6209
    Joined: 21/08/2007 10:25
    Location: Sa

    #1072 Re: Viza za Njemacku

    Post by Amazonka27 »

    zna li neko ... po ovim novim pravilima...kad se prijavi termin za intervju u svrhu spajanja porodice, da li se isto ceka po nekoliko mjeseci ili oni tamo razvrstavaju u neke blize termine
    User avatar
    ejjus
    Posts: 205
    Joined: 23/07/2015 20:52

    #1073 Re: Viza za Njemacku

    Post by ejjus »

    mousstapha wrote:Neko napisa na facebooku da se sa bosanskim pasošem može aplicirati za vizu u Crnoj Gori, samo je potrebno javiti im se mailom. Eto, ako nekog zanima više, neka provjeri.

    http://www.podgorica.diplo.de/

    Nije mi još toliko hitno jer sam sebe izradio za termin polaganja Goethe certifikata, zbog toga ću morat ganjat neke druge opcije, ali u svakom slučaju osjećam važnost da pitam je li ko provjerio ovu informaciju? Ili da ja probijem led? S obzirom da sam se za termin u sarajevskoj ambasadi prijavio osmog Marta, spreman sam uz kulturno formulisanu poruku ambasadi u Podgorici, koja će u suštini značiti "Mogul' kod vas?", okačiti svoje pravo ime, prezime, adresu i sliku da, u slučaju negativnog odgovora, bruka bude perfektna.

    "Šta ćeš ti bošnjo, idi čekaj devet mjeseci."
    "De ba matereti."

    LP
    tarikBA
    Posts: 1117
    Joined: 29/05/2012 13:35

    #1074 Re: Viza za Njemacku

    Post by tarikBA »

    je li upoznat neko, kakve su sanse za zaposlenje inzinjera medicinske radiologije ?? na fb samo informacije o opstimmedicinarima i njegovateljima starih i nemocnih osoba
    User avatar
    Amazonka27
    Posts: 6209
    Joined: 21/08/2007 10:25
    Location: Sa

    #1075 Re: Viza za Njemacku

    Post by Amazonka27 »

    tarikBA wrote:je li upoznat neko, kakve su sanse za zaposlenje inzinjera medicinske radiologije ?? na fb samo informacije o opstimmedicinarima i njegovateljima starih i nemocnih osoba
    ako budes isao preko fb, vrlo je moguce da ces nalaetiti na neke agencije koje ce ti traziti pare u svrhu zapsljavanja. Postoje legalne agencije koje ce posredovati izmedju tebe i poslodavca a racun ispostaviti poslodavcu.

    Google ti je veci prijatelj od fb.

    https://www3.arbeitsagentur.de/web/wcm/ ... TBAI447051
    Post Reply