Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#1026 Re: Viza za Njemacku

Post by ibi »

Pitarrr82 wrote:Ako sam dobro shvatio moguci ugovor, ponuda za posao ne ubrzava proceduru?
Ne, nego ti samo daju sansu da dobijes vizu, bez toga ne bi niti dobio vizu.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#1027 Re: Viza za Njemacku

Post by Pitarrr82 »

A ima logike da bez toga i ne ide ali eto bolje da pitam, hvala obojici... :thumbup:
mrvica135
Posts: 4
Joined: 20/06/2013 14:51

#1028 Re: Viza za Njemacku

Post by mrvica135 »

Molim vas za pomoc!!!
Iscitala sam cijeli forum ali sad sam u jos vecoj nedoumici...
e ovako...zivim u Bosni, a moj buduci u Njemackoj.Nema njihovo drzavljanstvo, vec samo BiH, ali ima neogranicen boravak, dobar posao i veliki stan tj.ispunjava sve uslove da me ,,povuce,, kod sebe.
Naime, radi se o tome da imam sina iz prvog braka, pa mi nije jasno koje obrasce ispunjavam za vizu, da li one za spajanje djece sa ocem ili..?
S obzirom da ce mu on biti ocuh da li se to tretira kao otac?
Mislili smo da se vjencamo u Bosni, pa da nas on prijavi na svoju adresu, takodje u Bosni, e onda da vadimo nove pasose i tek onda da zakazujem termin za ambasadu.
Ili mogu da zakazem termin ranije, pa dok cekam da sve to obavim.
Nisam pametna jer ce on biti na godisnjem 5 sedmica, pa pokusavamo sve da uklopimo.
Uglavnom mali i ja cemo zapucati zajedno sa njim u DE i tamo cekati termin za SA.
E sad...mali i ja imamo i hrvatske pasose ali nemam HR LK, a ni prijavu boravista, pa ne znam da li mozemo nekako te HR pasose da iskoristimo pametno?
Molim vas da me posavjetujete sta i kako!!!
Da li neko zna koja pitanja konkretno postavljaju da provjere da li je brak lazan?
Mi smo u vezi 3 godine i jedino sto imam kao dokaz su nase zajednicke slike iz Bosne unazad te 3 godine.
Da li to ,,pije vode,,?
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#1029 Re: Viza za Njemacku

Post by friskyoreo »

mrvica135 wrote:Molim vas za pomoc!!!
Iscitala sam cijeli forum ali sad sam u jos vecoj nedoumici...
e ovako...zivim u Bosni, a moj buduci u Njemackoj.Nema njihovo drzavljanstvo, vec samo BiH, ali ima neogranicen boravak, dobar posao i veliki stan tj.ispunjava sve uslove da me ,,povuce,, kod sebe.
Naime, radi se o tome da imam sina iz prvog braka, pa mi nije jasno koje obrasce ispunjavam za vizu, da li one za spajanje djece sa ocem ili..?
S obzirom da ce mu on biti ocuh da li se to tretira kao otac?
Mislili smo da se vjencamo u Bosni, pa da nas on prijavi na svoju adresu, takodje u Bosni, e onda da vadimo nove pasose i tek onda da zakazujem termin za ambasadu.
Ili mogu da zakazem termin ranije, pa dok cekam da sve to obavim.
Nisam pametna jer ce on biti na godisnjem 5 sedmica, pa pokusavamo sve da uklopimo.
Uglavnom mali i ja cemo zapucati zajedno sa njim u DE i tamo cekati termin za SA.
E sad...mali i ja imamo i hrvatske pasose ali nemam HR LK, a ni prijavu boravista, pa ne znam da li mozemo nekako te HR pasose da iskoristimo pametno?
Molim vas da me posavjetujete sta i kako!!!
Da li neko zna koja pitanja konkretno postavljaju da provjere da li je brak lazan?
Mi smo u vezi 3 godine i jedino sto imam kao dokaz su nase zajednicke slike iz Bosne unazad te 3 godine.
Da li to ,,pije vode,,?
Pa ako imate hr papire ništa ti ne treba, ne moraš čekati vizu i spajanje. Samo odeš tamo kod njega, i prijaviš se u opštini. To je to. Trebat će vam vjenčani list vjerovatno.
mrvica135
Posts: 4
Joined: 20/06/2013 14:51

#1030 Re: Viza za Njemacku

Post by mrvica135 »

Hvala na odgovoru!
Tako nesto sam i pretpostavila,ali me buni ta cinjenica sto nemam hrvatsku LK ,a ni boravak
a nisam ni sigurna da li mi ona uopste i treba.
To znaci, da mogu da se vjencam kao BiH drzavljanin, a onda otputujem i tamo se prijavim kao HR drzavljanin.
Da li sam u pravu?
mrvica135
Posts: 4
Joined: 20/06/2013 14:51

#1031 Re: Viza za Njemacku

Post by mrvica135 »

Da li bi mi neko odgovorio,
da li mogu da se vjencam sa BiH papirima u Bosni, a onda odem u HR da promjenim prezime u HR pasosu i sa njim putujem za Njemacku i prijavljujem se u istu sa HR pasosem?
Je l' ne pravim neko krivicno djelo?
clarion_
Posts: 610
Joined: 26/12/2010 00:28

#1032 Re: Viza za Njemacku

Post by clarion_ »

mrvica135 wrote:Da li bi mi neko odgovorio,
da li mogu da se vjencam sa BiH papirima u Bosni, a onda odem u HR da promjenim prezime u HR pasosu i sa njim putujem za Njemacku i prijavljujem se u istu sa HR pasosem?
Je l' ne pravim neko krivicno djelo?
Ja se sužim logikom. Ono što institucije iz tvojih postupaka treba da znaju jeste da si se vjenčala i da na osnovu vjenčanog lista mijenjaš prezime. To što nemaš boravište u CRO je ispravna stvar jer zakonski i ne smijaš ga imati ako ne boraviš u CRO.

Dakle, vjenčate se uredno u BiH i sa vjenčanim listom zatražiš promjenu pasoša u Ambasadi ili konzulatu Hrvatske. Mislim da nemaš potrebu da ideš u Hrvatsku uopće. Pasoš BiH i ambasadu Njemačke u Sa odmah zaboravi.

Nakon što dobiješ pasoš na novim prezimenom samo se hladno sa istim prijaviš u opštini u kojoj je muž prijavljen i to na njegovu adresu i gotova stvar. Nakon toga zatražiš dječiji doplatak i eto prve love :-D

Najjednostavnije bi bilo da ne mijenjaš prezime ali to je sada stvar ličnih shvatanja.

Samo hrabro i bez brige, ne činiš nikakav prekršaj nego sasvim normalnu stvar. :thumbup:
mrvica135
Posts: 4
Joined: 20/06/2013 14:51

#1033 Re: Viza za Njemacku

Post by mrvica135 »

Hvala punoooo!!!
Sada mi je malo lakse tj.punooooo!
U HR bih otisla po pasos samo iz tog razloga jer ga dobijem u ZG u roku za dva dana, po hitnom postupku,
a ova varijanta ambasada ili konzulat je preduga procedura, od 3, pa cak i do 6 mjeseci se ceka.
Ili cu mozda otici do najblize policijske uprave i zavrsiti posao za dve-tri sedmice.
Ali to je sad sporedna stvar.
Ove nedomice su mi bile bitne, sto kazes logicno 100% ali mi je bitno da ne krsim neku proceduru.
JuuuHuuuu...jedva cekam...via MinKen!!!
Deutsch-92
Posts: 2
Joined: 09/01/2017 19:51

#1034 Re: Viza za Njemacku

Post by Deutsch-92 »

Zdravo, dobio sam napokon poziv iz ambasade da dodem po svoj Dokument ali mi nisu mogli reci da li sam dobio ili ne. Je li neko zna jave li odmah telefon da li sam dobio vizu ili ne?
Rump
Posts: 10
Joined: 15/01/2017 10:17

#1035 Re: Viza za Njemacku

Post by Rump »

Evo čisto za one koje interesuje vrijeme čekanja:

Registrovao sam se za termin 21.11.2016. i danas sam tek dobio mail sa konačnim terminom i on je 2.5.2017.
Znači od registracije do termina će proći oko pet mjeseci.

Plus na to treba dodati vrijeme eventualnog odobravanja/odbijanja vize.
Prijatelj je imao termin 3.1.2017. i rekli su mu da će mu biti javljeno od sedam dana do dva mjeseca nakon termina, međutim zvali su ga odmah poslije tri dana da dođe po vizu (ne znam da li su mu telefonski odmah rekli da je odobrena ili tek kada je stigao).

Uglavnom eto čisto orijentaciono da znate koliko se čeka po novom sistemu zakazivanja (nakon 21.11.2016.)
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#1036 Re: Viza za Njemacku

Post by soxx »

Cirkus. Pa bog te. Nedaj boze nesto zeznes da ti nije uredno. Moras novi termin pravit. Prodje godina dok na red dodjes.
Muzikjunki
Posts: 341
Joined: 24/04/2010 11:33

#1037 Re: RE: Re: Viza za Njemacku

Post by Muzikjunki »

Rump wrote:Evo čisto za one koje interesuje vrijeme čekanja:

Registrovao sam se za termin 21.11.2016. i danas sam tek dobio mail sa konačnim terminom i on je 2.5.2017.
Znači od registracije do termina će proći oko pet mjeseci.

Plus na to treba dodati vrijeme eventualnog odobravanja/odbijanja vize.
Prijatelj je imao termin 3.1.2017. i rekli su mu da će mu biti javljeno od sedam dana do dva mjeseca nakon termina, međutim zvali su ga odmah poslije tri dana da dođe po vizu (ne znam da li su mu telefonski odmah rekli da je odobrena ili tek kada je stigao).

Uglavnom eto čisto orijentaciono da znate koliko se čeka po novom sistemu zakazivanja (nakon 21.11.2016.)
Znači ako sam se ja registrovao sada u januaru, nekad u junu mogu očekivati termin.

Ja samo ne znam koji će poslodavac biti spreman da čeka 6 mjeseci na nečiji termin za vizu... :/

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1038 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Ne znam da li je kod drugih viza isto, ali ja sam nedavno vizu za plavu kartu dobio za 10 dana.

Kako sam vidio na licu mjesta, bilo je ljudi koji su radili neke dopune dokumentacije. Nije im za to trebao dodatni termin.

Moj je utisak da ambasada radi ovih gužvi neće povećavati kapacitete. Jednostavno, i kada bi imali duplo veće kapacitete, to ne bi puno uticalo na trenutnu gužvu. Jedino što mogu uraditi jeste da na neki način pojednostave proceduru, pa da nije potrebna viza, odnosno da se dozvola za rad dobija direktno u Njemačkoj.
Rump
Posts: 10
Joined: 15/01/2017 10:17

#1039 Re: RE: Re: Viza za Njemacku

Post by Rump »

Muzikjunki wrote:
Rump wrote:Evo čisto za one koje interesuje vrijeme čekanja:

Registrovao sam se za termin 21.11.2016. i danas sam tek dobio mail sa konačnim terminom i on je 2.5.2017.
Znači od registracije do termina će proći oko pet mjeseci.

Plus na to treba dodati vrijeme eventualnog odobravanja/odbijanja vize.
Prijatelj je imao termin 3.1.2017. i rekli su mu da će mu biti javljeno od sedam dana do dva mjeseca nakon termina, međutim zvali su ga odmah poslije tri dana da dođe po vizu (ne znam da li su mu telefonski odmah rekli da je odobrena ili tek kada je stigao).

Uglavnom eto čisto orijentaciono da znate koliko se čeka po novom sistemu zakazivanja (nakon 21.11.2016.)
Znači ako sam se ja registrovao sada u januaru, nekad u junu mogu očekivati termin.

Ja samo ne znam koji će poslodavac biti spreman da čeka 6 mjeseci na nečiji termin za vizu... :/

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Ovo što sam napisao tako je kod mene lično bilo i to je 100% tačno.

Ne bih da obeshrabrujem, ali ko se registrovao u januaru biće dobro ako dobije termin i do avgusta, jer sam gledao na sajtu ambasade da su objavili neki dokument "Predviđeni vremenski period za dodjelu termina u svrhu podnošenja zahtjeva za vizu nakon registracije na listi čekanja".
Tu piše da oni koji su se registrovali u novembru mogu očekivati termin od marta do maja 2017. a oni u decembru od maja do sredine jula. Za registrovane u januaru ništa ne piše, ali po ovome ne trema očekivati ništa prije jula ili avgusta tek.
Ovo važi za vize u svrhu zapošljavanja.
Rump
Posts: 10
Joined: 15/01/2017 10:17

#1040 Re: Viza za Njemacku

Post by Rump »

U suštini najveći je problem dobiti, odnosno dočekati termin, da vas prime u ambasadi, a nakon toga kada podnesete zahtjev viza bude gotova relativno brzo. Već sam pisao da je mom prijatelju bila gotova za tri dana, samo je termin čekao oko tri mjeseca
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#1041 Re: Viza za Njemacku

Post by Amazonka27 »

Pa meni nema smisla predavati za spajanje porodice ako je njemu termin za papire tek u februaru....znaci....glupo se osjecam....prijaviti se i turisticki tamo biti 3 mj pa nazad i sve tako? Kolika mora biti pauza izmedju "turistickih posjeta"?
Muzikjunki
Posts: 341
Joined: 24/04/2010 11:33

#1042 Re: Viza za Njemacku

Post by Muzikjunki »

U tom slučaju nema šanse da će me poslodavac čekati. Onda čovjek jedino može prijaviti termin, pa onda nekad na ljeto tražiti posao da se sve poklopi.

Ovo je katastrofa, na kraju će većini ljudi propasti poslovne ponude zbog termina u ambasadi.

Postoji li ikakav način da se radna dozvola sređuje u Njemačkoj direktno ili da poslodavac komunicira s ambasadom?
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#1043 Re: Viza za Njemacku

Post by Amazonka27 »

Muzikjunki wrote:U tom slučaju nema šanse da će me poslodavac čekati. Onda čovjek jedino može prijaviti termin, pa onda nekad na ljeto tražiti posao da se sve poklopi.

Ovo je katastrofa, na kraju će većini ljudi propasti poslovne ponude zbog termina u ambasadi.

Postoji li ikakav način da se radna dozvola sređuje u Njemačkoj direktno ili da poslodavac komunicira s ambasadom?
Imali smo isti problem...ali poslodavac je predlozio daljinski rad (naravno ako je to moguce - IT struka)

Komunicirao je ovaj nas sa ambasadom, ali na stranici je jasno pisalo da to nema nikakvog uticaja. Tebi treba radna dozvola i ti bez nje ne smijes raditi niti ce se poslodavac izlagati takvom riziku jer su kazne ogromne.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1044 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Ja prijavio termin u ambasadi prije nego sam napisao CV. Na kraju se sve poklopilo i poslodavac je bio zadovoljan da sam bio u mogućnosti preseliti se relativno brzo.

Ja sam se vodio činjenicom da se termin može otkazati 4 dana prije, tako da se nema šta izgubiti. Oni će taj termin svakako dodijeliti nekom drugom. Kad dobijete termin, onda ste u mogućnosti i dati poslodavcu konkretne datume, umjesto onih okvirnih. Negativna strana ove priče je da sve više ljudi uzima termine iako im ne trebaju odmah, pa je gužva sa terminima ogromna i iz tog razloga.
tuga2
Posts: 1
Joined: 29/01/2017 14:56

#1045 Re: Viza za Njemacku

Post by tuga2 »

Mozr li mi neko napisati samo e mail adresu od koje je dobio prvi e mail ja sam predao 26.12.2016 dobio potvrdu pise pola teksta na njem pola na bih jbg i u njem sam kod porodice naso posa i sta sad kako to ubrzati
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1046 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Neko napisa na facebooku da se sa bosanskim pasošem može aplicirati za vizu u Crnoj Gori, samo je potrebno javiti im se mailom. Eto, ako nekog zanima više, neka provjeri.

http://www.podgorica.diplo.de/
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#1047 Re: Viza za Njemacku

Post by bezVolana »

ja sam savjetovala prijateljici kada je pocela traziti posao (novembar) da se odmah prijavi za termin u ambasadi. dotad ce vec dobiti neku ponudu, a i ako ne dobije, moze otkazati termin.
tako da, i prije nego se pocne prijavljivati, treba zakazati termin
inox
Posts: 43
Joined: 25/07/2010 18:47

#1048 Re: Viza za Njemacku

Post by inox »

Molio bih ako moze savjet.
Dosao sam u Njemacku u 12. mjesecu 2016. godine. Diplomirao sam i radim u svojoj struci. Vlasnik firme je nas čovjek. Međutim, kada sam došao nisam imao visoko znanje njemačkog jezika, već sam pohađao kod nas kurs. Završio sam B1 nivo u BiH. Bio sam na kursevima oko godinu dana dok sam sa nulte tačke dosao do B1 certifikata. Telefonski sam se sa njim čuo, bio je zadovoljan znanjem jezika, sve smo dogovorili i sredili papire i stigao sam ovamo. Sada, pošto meni treba viši nivo poznavanja jezika, on pocinje biti nezadovoljan. Radio sam test ovdje u Njemačkoj, rekli su mi da znanje nije za B1, već A2 i da trebam ponovo pohađati B1 nivo. Ja sam o svom trošku upisao intenzivni kurs i počeo sam ići svaki dan po 3,5 sata na kurs.
Da li mi neko može reći iz iskustva, da li se za nekih 2-3 mjeseca sa pohadjanjem B1 intenzivnog kursa ovdje mogu postići dovoljno znanje za svakodnevnu komunikaciju, ili barem da ukoliko dobijem otkaz u ovoj firmi, mogu obaviti na pristojnom nivou intervju u drugoj firmi?
Napominjem, u pitanju je pozicija sa VSS.
Unaprijed hvala!
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1049 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

Bosanski B1 izgleda kao i sve ostalo u BiH samo prividno. :sad:

Sa Njemackim B1 fakticki znas jezik perfektno ne treba ti tumac ni za kakvu situaciju, osim ev. neke pravne stvari advokat sud neki zakoni porezne stvari i sl.

Volja i da volis njemacki i Njemacku je glavna stvar , 2-3 mjeseca je malo cak i intenzivno jer mozak treba i vremena da se sve poslozi.

Pozzz sretno
inox
Posts: 43
Joined: 25/07/2010 18:47

#1050 Re: Viza za Njemacku

Post by inox »

TDK-90 wrote:Bosanski B1 izgleda kao i sve ostalo u BiH samo prividno. :sad:

Sa Njemackim B1 fakticki znas jezik perfektno ne treba ti tumac ni za kakvu situaciju, osim ev. neke pravne stvari advokat sud neki zakoni porezne stvari i sl.

Volja i da volis njemacki i Njemacku je glavna stvar , 2-3 mjeseca je malo cak i intenzivno jer mozak treba i vremena da se sve poslozi.

Pozzz sretno
Hvala.
Sta mislis, koliko je otprilike vremena dovoljno da se jezik onako "slegne" da se moze normalno komunicirati?
Realno, i sada mogu gledati neke emisije na tv-u i razumijem 70-80% sadrzaja, a neke emisije ne razumijem ni 20%.
Stvar je sto mi je vecina rijeci u recenicama poznata, ali nikako ne mogu da uknapujem kompletnu smisao rečenice.
Post Reply