Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#1001 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

malamaci wrote:Postovani molim vasu pomoc?
U Maju sam predao za vizu, za spajanje porodice supruga mi zivi, u Njemackoj ima stalni posao stan sve uslove ispunjava! Ja sam tamo rodjen pricam odlicno jezik. Septembru smo imali interviju posto nam je brak pravi iz ljubavi, naravno ima li smo svadbu roditelji nam se poznaju itd medjutim ambasada, mi je nakon 3 ipo mjeseca poslala odbijenicu uz razlog da oni smatraju da je brak fiktivan! radi papira po clanu 6GG koji uopste negovori o tome odbijenciam, je stigla iz Njemacke na Njemackom a Sarajevo je samo prosledilo. Sada me zanima sledeci korak, i vasi savjeti jer nevidim, kako neko moze na osnovu 100 pitanja znati dal je brak fiktivan? Isto pravim jelo vi me pitate sastojke, ja kazem vi kazete neuksno i nece valjati? Zahvalan na vasim savjetima i odgovorima......
Sumnjiv si odmah na pocetku :D :D :D

Iskreno receno cudna mi je ova danasnja Njemacka, s jedne strane pustili su da dodje i Kurta i Murta i bez ikakvih papira , a nase ljude maltretiraju.

Najlaksa i najbrza varijanta je advokat u Njemackoj i da se on s njima ganja, ako nisi pravnik ni ti ni zena nista bez advokata ne pocinjite. Moj najblizi radni kolega je takodjer pao na pitanjima ( Njemica je zena) i oteglo se 15mjeseci cak do suda u Berlinu ...a zena zivi oko Minhena. :-) :-) :-)

Pitanja su stvarno nezgodna...narocito ako ste se vjencali skoro pa onda prakticno i ne zivite zajedno- a oni te pitaju kakve ti je boje spavaca soba, na kojoj strani kreveta spavas,kakve su ti plocice u kupatilu... itd...itd...

Onda imas njemacku istoriju, tj rodjen i zivio si malo u Njemackoj-- pa dodatno provjeravaju ....

Potrajace,to pogotovo ako je Bayern u pitanju , ali ako je sve cisto dobit ces ti vizu....ali ce potrajati min 6 mjeseci ako bude glatko islo. Sretno :thumbup:
budislav
Posts: 74
Joined: 15/06/2016 10:55

#1002 Re: Viza za Njemacku

Post by budislav »

mousstapha wrote:Nije onda problem u Njemačkoj, nego je problem što našima zapadne posao pflegera. Iz te perspektive jesu nijanse, ali malo ko ide ko ima posao i stan. To je uglavnom mlađa raja, koja u BiH ne može doći do posla.
Mislim da si pogodio. S tim što pod mlađom rajom podrazumjevam ljude do 35-40 god.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1003 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Ide ko stigne. LM idu i oni s poslovima :D evo ako kome moze pomoci ove slike sta nam je trazila sluzba za vize u DE nakon sto smo predali za vize u SA. Muz je vec u DE i sin i ja smo predali. U pitanju je Hamburg i ne znam kako ide u drugim dijelovima DE.
Zahtjev za dostavu podatak muzu je stogao 4 dana nakon sto sin i ja predali u SA. Kako vidite na slikama traze za sina preveden rodni list i ja sam ih zvala i prihvatili su internacionalni jer nema smisla prevoditi. :-D
Sretno svima.

Image

Image

Image
User avatar
Rockefeller
Posts: 7320
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1004 Re: Viza za Njemacku

Post by Rockefeller »

Brate ali traže papira i papira. Mislim ja nisam imao problema hvala Bogu ali ovi koji spajaju porodicu, čekaju po pola godina. Isplati se na kraju.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1005 Re: Viza za Njemacku

Post by Bluemore »

sretno vjestice :thumbup:
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#1006 Re: Viza za Njemacku

Post by friskyoreo »

malamaci wrote:Postovani molim vasu pomoc?
U Maju sam predao za vizu, za spajanje porodice supruga mi zivi, u Njemackoj ima stalni posao stan sve uslove ispunjava! Ja sam tamo rodjen pricam odlicno jezik. Septembru smo imali interviju posto nam je brak pravi iz ljubavi, naravno ima li smo svadbu roditelji nam se poznaju itd medjutim ambasada, mi je nakon 3 ipo mjeseca poslala odbijenicu uz razlog da oni smatraju da je brak fiktivan! radi papira po clanu 6GG koji uopste negovori o tome odbijenciam, je stigla iz Njemacke na Njemackom a Sarajevo je samo prosledilo. Sada me zanima sledeci korak, i vasi savjeti jer nevidim, kako neko moze na osnovu 100 pitanja znati dal je brak fiktivan? Isto pravim jelo vi me pitate sastojke, ja kazem vi kazete neuksno i nece valjati? Zahvalan na vasim savjetima i odgovorima......
Ako je iz ljubavi, neka zatrudni i 100% ces dobiti ulaznu vizu.
Ako zelis za papire, nadji nekoga ko je EU gradjanin a zivi u Njemackoj, puno je jednostavnije.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1007 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Bluemore wrote:sretno vjestice :thumbup:
hvala :)
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1008 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

Ima li neko informaciju je li tačno da je sada moguće da ti poslodavac predaje papire (viza za zaposlenje, ne za spajanje porodice), da se ne mora termin ganjati u Ambasadi u Sarajevu. Usput, ako bih danas uradio ono za rezervaciju termina - otprilike kada da očekujem termin (možda neko ko je ovih dana dobio termin da kaže tu informaciju).
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1009 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Ja bih rekao da to ne ide bez ambasade u Sarajevu.

A termin vjerovatno ne može prije aprila/maja.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1010 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

mousstapha wrote:Ja bih rekao da to ne ide bez ambasade u Sarajevu.
A termin vjerovatno ne može prije aprila/maja.
Oni će nešto morati mijenjati po tom pitanju - ogromna je navala. Sad ne znam je li dozvoljeno tamo raditi dok se papiri rješavaju u ambasadi?

To iznad na kraju je jedno pitanje, a drugo slijedi pa molim bilo koga ko zna da napiše kakve informacije.

Ima li razlike u pogledu sticanja EU Blue Card ako bih ja (trenutno bez diplome) dobio radnu vizu (sad imaju ove olakšice pa mi je neformalno rečeno da mogu dobiti, iako je u pitanju IT sektor), pa, kada do kraja godine dobijem diplomu, predao za Blue Card,

i

kada bih odmah s diplomom aplicirao za Blue Card (jer se ona bez diplome uopšte ne može dobiti)?
deutschland83
Posts: 6
Joined: 26/09/2016 17:58

#1011 Re: Viza za Njemacku

Post by deutschland83 »

developer10 wrote:
mousstapha wrote:Ja bih rekao da to ne ide bez ambasade u Sarajevu.
A termin vjerovatno ne može prije aprila/maja.
Oni će nešto morati mijenjati po tom pitanju - ogromna je navala. Sad ne znam je li dozvoljeno tamo raditi dok se papiri rješavaju u ambasadi?

To iznad na kraju je jedno pitanje, a drugo slijedi pa molim bilo koga ko zna da napiše kakve informacije.

Ima li razlike u pogledu sticanja EU Blue Card ako bih ja (trenutno bez diplome) dobio radnu vizu (sad imaju ove olakšice pa mi je neformalno rečeno da mogu dobiti, iako je u pitanju IT sektor), pa, kada do kraja godine dobijem diplomu, predao za Blue Card,

i

kada bih odmah s diplomom aplicirao za Blue Card (jer se ona bez diplome uopšte ne može dobiti)?
Nije dozvoljeno turistima da rade.

Treba ti predsaglasnost od Agencije za rad (Vorabzustimmung) da se zaposlis bez fakulteta, neka poslodavac posalje zahtjev pa ce mu odgovoriti brzo.
Ti u ambasadi dobijas "ulaznu" radnu vizu a Plava karta je boravisna dozvola, vjerovatno mozes preinaciti obicnu boravisnu dozvolu, ali ne razumijem kako ces "dobiti" diplomu ako nisi u Bosni ili gdje vec studiras.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1012 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

deutschland83 wrote:
developer10 wrote:
mousstapha wrote:Ja bih rekao da to ne ide bez ambasade u Sarajevu.
A termin vjerovatno ne može prije aprila/maja.
Oni će nešto morati mijenjati po tom pitanju - ogromna je navala. Sad ne znam je li dozvoljeno tamo raditi dok se papiri rješavaju u ambasadi?

To iznad na kraju je jedno pitanje, a drugo slijedi pa molim bilo koga ko zna da napiše kakve informacije.

Ima li razlike u pogledu sticanja EU Blue Card ako bih ja (trenutno bez diplome) dobio radnu vizu (sad imaju ove olakšice pa mi je neformalno rečeno da mogu dobiti, iako je u pitanju IT sektor), pa, kada do kraja godine dobijem diplomu, predao za Blue Card,

i

kada bih odmah s diplomom aplicirao za Blue Card (jer se ona bez diplome uopšte ne može dobiti)?
Nije dozvoljeno turistima da rade.

Treba ti predsaglasnost od Agencije za rad (Vorabzustimmung) da se zaposlis bez fakulteta, neka poslodavac posalje zahtjev pa ce mu odgovoriti brzo.
Ti u ambasadi dobijas "ulaznu" radnu vizu a Plava karta je boravisna dozvola, vjerovatno mozes preinaciti obicnu boravisnu dozvolu, ali ne razumijem kako ces "dobiti" diplomu ako nisi u Bosni ili gdje vec studiras.
Dobro, u međuvremenu sam našao da je za Blue Card moguće aplicirati čim se steknu uslovi.

Što se tiče pitanja kako bih diplomirao ako radim tamo - radi se o Fakultetu Informacijskih Tehnologija u Mostaru koji ima DL način studiranja. Treća sam godina i izvodivo mi je da dolazim na ispitne rokove i na kraju odbranu diplomskog rada. Potencijalni poslodavac već mi je rekao da to ne bi predstavljalo problem.

Negdje sam našao je da moguće da građani zemalja koje imaju bezvizni režim mogu po tom osnovu ući u Njemačku a zatim ganjati sve to. Uputio sam Ambasadi u SA email s pitanjem o takvoj mogućnosti, navodeći da sam dobio i informacije da je tako nešto moguće upravo od 1.1.2017 ali su u odgovoru oni to demantovali.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#1013 Re: Viza za Njemacku

Post by Pitarrr82 »

.
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#1014 Re: Viza za Njemacku

Post by soxx »

Ima li iko da su mu nedavno javili kad mu je termin u ambasadi da mi kaze kad se prijavio za termin, nakon koliko su mu javili za termin i kad mu je termin da znam sta me ocekuje
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1015 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

soxx wrote:Ima li iko da su mu nedavno javili kad mu je termin u ambasadi da mi kaze kad se prijavio za termin, nakon koliko su mu javili za termin i kad mu je termin da znam sta me ocekuje
Neki dan sam otvorio temu baš u tu svrhu ali za sada niko ništa.

http://forum.klix.ba/-njemacka-ambasada ... 45642.html
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1016 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Pitanje.

Ako je radna viza validna od 15.02. mogu li ja bez problema ući u Njemačku ranije nekoliko dana? Kako bih na miru uselio u stan, obavio prijave i razna čuda. Da li je neko imao situaciju?

Kontam da može, ali opet nisam siguran. :-?
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#1017 Re: Viza za Njemacku

Post by duminjo »

mousstapha wrote:Pitanje.

Ako je radna viza validna od 15.02. mogu li ja bez problema ući u Njemačku ranije nekoliko dana? Kako bih na miru uselio u stan, obavio prijave i razna čuda. Da li je neko imao situaciju?

Kontam da može, ali opet nisam siguran. :-?
Supruga je imala istu situaciju. Krenula je 15 Dana ranije.
Sarajevo - beograd - njemacka.
Vracena je iz beograda :lol: uz obrazlozenje da joj Viza pocinje vaziti Tek za 15 Dana. To presjedanje U beogradu je kratko trajalo pa joj je avion otiso. Nije se mogla na raspravljati ni nista i mogla se samo vratiti nazad U Sarajevo. Nikome nije bilo jasno zasto je vracena, kad je vec imala biometrijski pasos i mogla normalno SA njim Proci. Pravila je zalbu U (ne sjecam se kojem ministarstvu) i tamo su joj rekli da su je iz beograda vratili bez ikakvog razloga i kako oni U beograda, kad vide bosanski pasos, primjenjuju neka svoja pravila. Isla je odmah i U srbijansku ambasadu U Sarajevu i njima nije bilo jasno sto su je vratili. Uglavnom sve je bilo uzalud, nista nije dobila nazad (avionska karta za njemacku i autobuska beograd-sarajevo).
Nakon 5-6 Dana otisla je normalno autobusom sarajevo-njemacka i nije imala nikakvih Problema.
Moj ti je prijedlog da odes 5-10 Dana ranije. Ides nekim direktnim letom i zaobilazis srbiju. I da ne budes smotan ko moja zena :mrgreen:


@ vjestico, sretnice. Taj zahtjev je moja dobila Tek nakon mjesec Dana :lol:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1018 Re: Viza za Njemacku

Post by mousstapha »

Uh zanimljivo iskustvo u svakom slučaju. :D

Ja sam konto direktnom linijom iz Sarajeva, Beograd me neće vidjeti. :)
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#1019 Re: Viza za Njemacku

Post by duminjo »

mousstapha wrote:Uh zanimljivo iskustvo u svakom slučaju. :D

Ja sam konto direktnom linijom iz Sarajeva, Beograd me neće vidjeti. :)
Ma ona se izgubila kad su joj rekli da Mora nazad, dok je dosla sebi, avion otiso. Dzaba ti sve kasnije.
Uglavnom, nisu je trebali vratiti. Zasto su to uradili, samo oni znaju.
99% prolazis :mrgreen:
Deutsch-92
Posts: 2
Joined: 09/01/2017 19:51

#1020 Re: Viza za Njemacku

Post by Deutsch-92 »

Zanima me da li je neko predao sve papire za radnu vizu sa Vorabstimmungom u decembru i da jos nije dobio vizu? Ja ne znam sta da radim poalodavac kaze da vise ne moze da ceka.. Da li je neko u sličnoj situaciji. Hitnoooo
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#1021 Re: Viza za Njemacku

Post by soxx »

Onaj obrazac za vizu. Jel se na njemackom treba popunit ili?
Rump
Posts: 10
Joined: 15/01/2017 10:17

#1022 Re: Viza za Njemacku

Post by Rump »

Predao sam zahtjev za termin 25.11.2016.
Ubrzo sam, isti dan, dobio email sa potvrdom o registraciji za podnošenje zahtjeva i takođe je pisalo da ću dobiti zaseban email sa konačnim terminom.
E sad, znam da termin ne može biti brzo i da se čeka i po nekoliko mjeseci, ali sam mislio da ću dobit bar datum termina, pa makar on bio u maju ili junu.
Da li je se iko registrovao po novom sistemu (nakon 21.11.2016.) i da je već dobio termin u ambasadi, tj email sa tačnim datumom?
sabaheta9
Posts: 1
Joined: 16/01/2017 17:28

#1023 Re: Viza za Njemacku

Post by sabaheta9 »

Ja sam se isto registrovala 25.11.2016 i jos uvijek nisam dobila termin. Zvala sam u ambasadu ali oni kazu da nije do njih i da mogu samo cekati :-) , nisu normalni
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#1024 Re: Viza za Njemacku

Post by Pitarrr82 »

Ako sam dobro shvatio moguci ugovor, ponuda za posao ne ubrzava proceduru?
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1025 Re: Viza za Njemacku

Post by developer10 »

Pitarrr82 wrote:Ako sam dobro shvatio moguci ugovor, ponuda za posao ne ubrzava proceduru?
Koliko sam ja upućen, dobijanje termina ti ništa ne ubrzava. Međutim, sama procedura izdavanja vize će biti brža ako je priložena predsaglasnost Njemačke agencije za rad ili tako nešto (to poslodavac tamo može dobiti za tebe).
Post Reply