Visina plate u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

atg51
Posts: 315
Joined: 09/06/2008 13:27

#1 Visina plate u BiH

Post by atg51 »

Interesuje me visina plate u BiH i radni uslovi. Malo sam trazio po netu, pronasao sam za banke i za hotele neke okvirne vrijednosti i to je to.

Ja radim kao medjunarodni spediter u privatnoj firmi. Plata mi je 760 KM (neto) + topli od 150 - 180 KM, u zavisnosti od broja radnih dana. Prekovremenog posla ima (obicno se rade 2 subote i ostanak poslije kraja radnog vremena 1-2 sata), ali se prekovremeni ne placa.

Uslovi su onako, nije da su idealni, ali je ok. 2 kafe free, pauza pola sata, sefica mi je ok, direktori su malo hladniji, vise vollim da ih ne srecem nego da se stalno vidjamo.

U zadnje vrijeme razmisljam da promijenim posao, zato me interesuje stanje u drugim granama.
S obzirom da smo ovdje svi manje vise pod nickovima, vjerujem da mozemo istinito reci kolika nam je visina plate.

Hvala :)
User avatar
szlava
Posts: 676
Joined: 10/03/2013 18:27

#2 Re: Visina plate u BiH

Post by szlava »

atg51 wrote:Interesuje me visina plate u BiH i radni uslovi. Malo sam trazio po netu, pronasao sam za banke i za hotele neke okvirne vrijednosti i to je to.

Ja radim kao medjunarodni spediter u privatnoj firmi. Plata mi je 760 KM (neto) + topli od 150 - 180 KM, u zavisnosti od broja radnih dana. Prekovremenog posla ima (obicno se rade 2 subote i ostanak poslije kraja radnog vremena 1-2 sata), ali se prekovremeni ne placa.

Uslovi su onako, nije da su idealni, ali je ok. 2 kafe free, pauza pola sata, sefica mi je ok, direktori su malo hladniji, vise vollim da ih ne srecem nego da se stalno vidjamo.

U zadnje vrijeme razmisljam da promijenim posao, zato me interesuje stanje u drugim granama.
S obzirom da smo ovdje svi manje vise pod nickovima, vjerujem da mozemo istinito reci kolika nam je visina plate.

Hvala :)
Jedno radio u zivotu taj posao nadam se nikada vise u zivotu :lol: toliko mi se zgadio uzas na terminalu Izačić godinu dana za pisljivih 450KM potrosim ih samo na prevoz i hranu uzas :-?
princeza i zvijer
Posts: 30
Joined: 11/03/2013 16:45

#3 Re: Visina plate u BiH

Post by princeza i zvijer »

eh i mene interesuje prosjek plate...prije svega za pocetnika ekonomistu u solidnoj privatnoj firmi.

Naime, prije sam radila na crno i lijepo zarađivala, sada kada trebam odluciti o visini plate s osiguranjem, ne znam kako tu stvari izbalansirati :D

I u firmi u kojoj radim postoje špediteri, znam da su placeni po obavljenim turama ( radi se o specifičnoj robi ) i mislim po njihovim izrazima lica da su primanjima zadovoljni, ono na šta se žale je pritisak od nadredjenih. Po slobodnoj procjeni imaju primanja s toplim minimalno 1.000 KM.
User avatar
splend
Posts: 1057
Joined: 30/01/2011 23:34

#4 Re: Visina plate u BiH

Post by splend »

princeza i zvijer wrote:eh i mene interesuje prosjek plate...prije svega za pocetnika ekonomistu u solidnoj privatnoj firmi.

Naime, prije sam radila na crno i lijepo zarađivala, sada kada trebam odluciti o visini plate s osiguranjem, ne znam kako tu stvari izbalansirati :D

I u firmi u kojoj radim postoje špediteri, znam da su placeni po obavljenim turama ( radi se o specifičnoj robi ) i mislim po njihovim izrazima lica da su primanjima zadovoljni, ono na šta se žale je pritisak od nadredjenih. Po slobodnoj procjeni imaju primanja s toplim minimalno 1.000 KM.
ekonomista u moj firmi, sa skoro 3 godine iskustva ima 650 KM. inzinjeri oko 800 KM. osigurani naravno na minimalac. firma ima 100-tinjak zaposlenih i skoro 95 % ljudi ima platu izmedju 550-650 KM. direktor, sef racunovodstva, sef finansija i gazda jedini idu preko 1000 KM. ovo sve naravno sa toplim, regresa nema, subota svaka druga radna.
ako gdje ima bolje, a ima mjesta i treba im neko sa ekonomijom - tu sam :mrgreen:

prosjecna plata u privrednom sektoru (zajedno s toplim - jer su skoro svi osigurani na minimalac) je 600 KM. gospodi iz administraciji je oko 900 KM. znaci nas 6 iz kancelarije radimo, da bi tamo jedan dobio platu. nije lose :sretan:
Last edited by splend on 03/09/2013 14:48, edited 1 time in total.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5 Re: Visina plate u BiH

Post by Qler »

splend kod tebe bas izrabljuju...
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#6 Re: Visina plate u BiH

Post by JOINT_1921 »

Kolika je npr. plata diplomiranom ekonomisti u Sarajevu kao npr. direktoru neke strane banke, Unicredit, Raifeisen, Sberbank, itd. ?
User avatar
splend
Posts: 1057
Joined: 30/01/2011 23:34

#7 Re: Visina plate u BiH

Post by splend »

Qler wrote:splend kod tebe bas izrabljuju...
ne znam kako je u sarajevu, kod nas ovdje je u skoro svakoj privatnoj firmi, ovako kako sam naveo. vjerujem da postoje i neki normalni privatnici, ali za njih jos nisam cuo :-D

ugovori se potpisuju na mjesec, neko na dva mjeseca. rijetko ko ima na neodredjeno. to sve zato sto im se moze, i sto im zakon dopusta...
atg51
Posts: 315
Joined: 09/06/2008 13:27

#8 Re: Visina plate u BiH

Post by atg51 »

Religious Fantastic wrote:Predlozio bih da preimenujes temu u nizina plate u BiH
Izgleda da bi to bilo realnije :-)
User avatar
defeated
Posts: 133
Joined: 20/12/2011 00:37
Location: Sarajevo

#9 Re: Visina plate u BiH

Post by defeated »

radio sam u park doo Sarajevo u rasadniku(cvijece, fazoni) s tim da nemam zavrsenu poljoprivredni i tako nesto nego sam morao nesto raditi. Dole si prijavljen jer je drzavna firma a ovako negdje raspored plata otprilike sa toplim i sa svime
Drzavni praznici se ne rade, vjerski takodjer. Subotu nekad radis kad te zapadne jer svake subote samo jedan radnik ostane na dezuri.. Samo sto dole izrabljuju radnike, sefovi se ponasaju ko da je privatna firma. Znaci od 7 do pola 4 radno vrijeme, imas pauzu pola sata od 10 do pola 11 i kafu u 12 sati do 12 i 15 s tim da te u toku radnog vremena toliko izmore, ne smijes da sjedis na poslu konstanto rad rad, znaci izrabljivanje..
Sezonski radnik: 700KM
p.k: 850 + zavisno od radnog staza
k.v: 1000 il vise zavisi od radnog staza
vozac: 1200 + neko ima vise zavisno od radnog staza
injzinjeri: 2000 + zavisno od ugovora ili kako su mu nastelili
a o direktorima nebi da pricam jer ne znam ni ja al sigurno predpostavljate
kike-tike
Posts: 328
Joined: 30/01/2013 11:33

#10 Re: Visina plate u BiH

Post by kike-tike »

JOINT_1921 wrote:Kolika je npr. plata diplomiranom ekonomisti u Sarajevu kao npr. direktoru neke strane banke, Unicredit, Raifeisen, Sberbank, itd. ?
od 10 000 do 30 000 , generalnom direktoru. Niže rangiranim direktorima od 5 000 do 10 000.Mjesečna plata.

Nije loše:)
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#11 Re: Visina plate u BiH

Post by Ricken »

kike-tike wrote:
JOINT_1921 wrote:Kolika je npr. plata diplomiranom ekonomisti u Sarajevu kao npr. direktoru neke strane banke, Unicredit, Raifeisen, Sberbank, itd. ?
od 10 000 do 30 000 , generalnom direktoru. Niže rangiranim direktorima od 5 000 do 10 000.Mjesečna plata.

Nije loše:)
Zavisi od banke, bio je članak prije dvije godine kako je jednom direktoru banke, sa sjedištem u RS isplaćena najviša mjesečna plaća u BiH koja je iznosila BAM 103 hiljade. Niže rangirani nemaju tolika primanja, i ne vjerujem da mogu zaraditi više od BAM 5 hiljada mjesečno.

Negdje sam pročitao da plaća direktora nekih lizing društava ide i do BAM 40-80 hiljada mjesečno.

Otprilike menadžerske plaće komapnija koje posluju u BiH su od BAM 7 hiljada pa na više, u zavisnosti od veličine i rezultata.
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Visina plate u BiH

Post by Truba »

to su najveći teroristi današnjeg društva :roll:
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#13 Re: Visina plate u BiH

Post by SSemir »

jedna osoba u raiffeisen zaradjuje 46 000 mjesecno. a nije stranac, i nije najbolje placen.. :-)

ja ciljan na njegovo mjesto. do tad sam na birou. postujem ja svoju diplomu, ha ja :D
User avatar
escobar__
Posts: 8850
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#14 Re: Visina plate u BiH

Post by escobar__ »

SSemir wrote:jedna osoba u raiffeisen zaradjuje 46 000 mjesecno. a nije stranac, i nije najbolje placen.. :-)

ja ciljan na njegovo mjesto. do tad sam na birou. postujem ja svoju diplomu, ha ja :D
Važan je optimizam! :D
User avatar
_aja_
Posts: 6195
Joined: 19/09/2008 09:46

#15 Re: Visina plate u BiH

Post by _aja_ »

SSemir wrote:jedna osoba u raiffeisen zaradjuje 46 000 mjesecno. a nije stranac, i nije najbolje placen.. :-)

ja ciljan na njegovo mjesto. do tad sam na birou. postujem ja svoju diplomu, ha ja :D
Bitno je postaviti cilj i stremiti ka njemu :lol:
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#16 Re: Visina plate u BiH

Post by JOINT_1921 »

kike-tike wrote:
JOINT_1921 wrote:Kolika je npr. plata diplomiranom ekonomisti u Sarajevu kao npr. direktoru neke strane banke, Unicredit, Raifeisen, Sberbank, itd. ?
od 10 000 do 30 000 , generalnom direktoru. Niže rangiranim direktorima od 5 000 do 10 000.Mjesečna plata.

Nije loše:)
A direktorima poslovnica, odn. filijala?
mariovid
Posts: 53
Joined: 20/05/2013 19:30

#17 Re: Visina plate u BiH

Post by mariovid »

Ricken wrote:
kike-tike wrote:
JOINT_1921 wrote:Kolika je npr. plata diplomiranom ekonomisti u Sarajevu kao npr. direktoru neke strane banke, Unicredit, Raifeisen, Sberbank, itd. ?
od 10 000 do 30 000 , generalnom direktoru. Niže rangiranim direktorima od 5 000 do 10 000.Mjesečna plata.

Nije loše:)
Zavisi od banke, bio je članak prije dvije godine kako je jednom direktoru banke, sa sjedištem u RS isplaćena najviša mjesečna plaća u BiH koja je iznosila BAM 103 hiljade. Niže rangirani nemaju tolika primanja, i ne vjerujem da mogu zaraditi više od BAM 5 hiljada mjesečno.

Negdje sam pročitao da plaća direktora nekih lizing društava ide i do BAM 40-80 hiljada mjesečno.


Otprilike menadžerske plaće komapnija koje posluju u BiH su od BAM 7 hiljada pa na više, u zavisnosti od veličine i rezultata.
Ovo je onako "odokativna" informacija ili ima pokriće ?
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#18 Re: Visina plate u BiH

Post by Ricken »

Šta bi ti platne liste, kopije i sl. :D
Hajmo to ovako, provjereno na prijateljima.
winner88
Posts: 6
Joined: 10/10/2013 09:39

#19 Re: Visina plate u BiH

Post by winner88 »

Pozz,

zanima me kolika je visina place u buticima u bbi-u? posto mi je to prvi posao u sa, na takvom mjestu da znam okvirno koliko se krece?
u mo, sam radila u mepas mallu, bili su dobri uvijeti,pa da vidim sto me ceka ovdije, bolje ili gore :)

unaprijed hvala :-D
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#20 Re: Visina plate u BiH

Post by O'zone »

winner88 wrote:Pozz,

zanima me kolika je visina place u buticima u bbi-u? posto mi je to prvi posao u sa, na takvom mjestu da znam okvirno koliko se krece?
u mo, sam radila u mepas mallu, bili su dobri uvijeti,pa da vidim sto me ceka ovdije, bolje ili gore :)

unaprijed hvala :-D
Zavisi od radnje do radnje ima ih par sa 450 BAM ali prosjek je cca 600 BAM mada ima i više.
djecak_76
Posts: 42
Joined: 09/03/2010 21:29

#21 Re: Visina plate u BiH

Post by djecak_76 »

Ricken wrote:Šta bi ti platne liste, kopije i sl. :D
Hajmo to ovako, provjereno na prijateljima.
Nije ti ova info bas najtacnija, barem kad su banke u pitanju.

Tamo su plate ok, ali ni blizu ovih iznosa.

Kod većine šef poslovnice ima oko 1500 -2500 KM, zavisno od rezultata.
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#22 Re: Visina plate u BiH

Post by Ricken »

djecak_76 wrote:
Ricken wrote:Šta bi ti platne liste, kopije i sl. :D
Hajmo to ovako, provjereno na prijateljima.
Nije ti ova info bas najtacnija, barem kad su banke u pitanju.

Tamo su plate ok, ali ni blizu ovih iznosa.

Kod većine šef poslovnice ima oko 1500 -2500 KM, zavisno od rezultata.
Od kad je šef poslovnice top menadžment majke ti?

Ja sam govorio o top menadžmentu. Fino ti piše da srednji i niži menadžment nije ni blizu.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#23 Re: Visina plate u BiH

Post by Baby Jane »

kike-tike wrote:
JOINT_1921 wrote:Kolika je npr. plata diplomiranom ekonomisti u Sarajevu kao npr. direktoru neke strane banke, Unicredit, Raifeisen, Sberbank, itd. ?
od 10 000 do 30 000 , generalnom direktoru. Niže rangiranim direktorima od 5 000 do 10 000.Mjesečna plata.

Nije loše:)
Plus godisnji bonusi od min 5,000 +, zavisi opet od pozicije

sto je tuzno, kad se uzme u obzir da 80% ljudi koji su na operativnom nivou, imaju platu do max 1200
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#24 Re: Odg: Visina plate u BiH

Post by mirsek »

Baby Jane wrote:
kike-tike wrote:
JOINT_1921 wrote:Kolika je npr. plata diplomiranom ekonomisti u Sarajevu kao npr. direktoru neke strane banke, Unicredit, Raifeisen, Sberbank, itd. ?
od 10 000 do 30 000 , generalnom direktoru. Niže rangiranim direktorima od 5 000 do 10 000.Mjesečna plata.

Nije loše:)
Plus godisnji bonusi od min 5,000 +, zavisi opet od pozicije

sto je tuzno, kad se uzme u obzir da 80% ljudi koji su na operativnom nivou, imaju platu do max 1200
Jel ovo 1200 KM sa toplim obrokom i ima li operativa neke bonuse ?

Poslano sa mog Grand X Pro koristeći Tapatalk 4
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#25 Re: Visina plate u BiH

Post by Baby Jane »

Sa toplim obrokom, a u vecini banaka ljudi na salterima imaju 500 i sa toplim izadju na jedva 750. Jad i cemer. A, da ne pricam kakvi su im uvjeti i koliko ih maltretiraju - i u bankama i lizing drustvima

Sent from my C6903 using Tapatalk
Post Reply