Sefer Halilovic

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56787
Joined: 09/08/2004 16:35

#201 Re: Sefer Halilovic

Post by madner »

Vecinu teskog naoruzanju su ipak zarobili od JNA, Vinkovci i Bjelovar kao najveci donori istog.

Isto tako nisu dozvolili da se JNA oko Zagreba ili Splita razvije i utvrde polozaje.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#202 Re: Sefer Halilovic

Post by Hadzi Lojo »

Ma mi smo to odradjivali sipanjem luga cetnicima u oci i ucenjem i puhanjem ni za se (boze me oprosti).
Joj kad se sjetim ovih savjeta nasih minderasa.
Davno je jedan napisao, da su se Alija i njegovi ahbabi svetili svome narodu za sve provedene godine na robiji, jer ih je osudio sudija Hadzic, a Bosnje skandirali na sudu i trazili vise godina robije.
Sletiti na aerodrom zajedno sa kcerkom direktno u ruke cetnicima, moze uraditi samo idiot ili izdajnik koji ima debele veze sa agresorom.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#203 Re: Sefer Halilovic

Post by Nekako s proljeća »

Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#204 Re: Sefer Halilovic

Post by kv99 »

madner wrote:Vecinu teskog naoruzanju su ipak zarobili od JNA, Vinkovci i Bjelovar kao najveci donori istog.

Isto tako nisu dozvolili da se JNA oko Zagreba ili Splita razvije i utvrde polozaje.
I kako su tekle te operacije zauzimanja tih kasarni, do zuba naoruzani cetnici sa kokardama i trobojnicama na sljemu koji su do zadnje kapi krvi branili kasarne ili su tu bili obicni regruti koji nisu imali ni volje a ni broja da brane te kasarne ? Koliko je oficira i vojnika bilo u tim kasarnama koji su bili ne-srbi i koji nisu bili spremni da se bore u ime velike srbija a koliko je to bilo aprila 1992 u BiH ?
Nisu dozvolili da se oko Zagreba i Splita razviju i utvrde polozaje ? Ozbiljno ? A gdje su to trebali da se razviju i utvrde ? Po Zagorju i Dalmaciji gdje je 90 % Hrvata i da su htjeli a nisu jer ako ti nije poznato poslije povlacenja iz Slovenije bilo je svima jasno da je Milosevic presao na kartu velike Srbije na teritoriji gdje su Srbi bili u vecini ili koje su smatrali "svojom " a tu Zagreb a ni Split nisu bili. Iako nije bilo okolo na desetine kilometara cetnika ni za vidjeti a kamoli pod puskom oni su pustili da se JNA potpuno izvuce iz tih gradova a po vama se trebalo to da odradi u Sarajevu gdje su najblizi cetnici bili koliko ono udaljeni od tih kasarni ? Ne samo da mijesate kruske i jabuke kada usporedjujete stanje i preduslove u Hr i BiH vi zanemarujete da ni kada su imali mnogo bolje uslove nego u BiH u Hrvatskoj nisu odradili ono sto vi tvrdite da jesu. I sta sad , jel to znaci da je Tudjman prodao i izdao Hrvatsku pa je zbog toga pustio tzv JNA da se iseta iz Zagreba i jos ima dao vozace da odvezu tenkove i opremu ili je to znak super pripreme kada to urade u Hrvatskoj a izdaje kada se to uradi u BiH ?
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#205 Re: Sefer Halilovic

Post by nemoguce vruce »

kv99 wrote:
madner wrote:Vecinu teskog naoruzanju su ipak zarobili od JNA, Vinkovci i Bjelovar kao najveci donori istog.

Isto tako nisu dozvolili da se JNA oko Zagreba ili Splita razvije i utvrde polozaje.
I kako su tekle te operacije zauzimanja tih kasarni, do zuba naoruzani cetnici sa kokardama i trobojnicama na sljemu koji su do zadnje kapi krvi branili kasarne ili su tu bili obicni regruti koji nisu imali ni volje a ni broja da brane te kasarne ? Koliko je oficira i vojnika bilo u tim kasarnama koji su bili ne-srbi i koji nisu bili spremni da se bore u ime velike srbija a koliko je to bilo aprila 1992 u BiH ?
Nisu dozvolili da se oko Zagreba i Splita razviju i utvrde polozaje ? Ozbiljno ? A gdje su to trebali da se razviju i utvrde ? Po Zagorju i Dalmaciji gdje je 90 % Hrvata i da su htjeli a nisu jer ako ti nije poznato poslije povlacenja iz Slovenije bilo je svima jasno da je Milosevic presao na kartu velike Srbije na teritoriji gdje su Srbi bili u vecini ili koje su smatrali "svojom " a tu Zagreb a ni Split nisu bili. Iako nije bilo okolo na desetine kilometara cetnika ni za vidjeti a kamoli pod puskom oni su pustili da se JNA potpuno izvuce iz tih gradova a po vama se trebalo to da odradi u Sarajevu gdje su najblizi cetnici bili koliko ono udaljeni od tih kasarni ? Ne samo da mijesate kruske i jabuke kada usporedjujete stanje i preduslove u Hr i BiH vi zanemarujete da ni kada su imali mnogo bolje uslove nego u BiH u Hrvatskoj nisu odradili ono sto vi tvrdite da jesu. I sta sad , jel to znaci da je Tudjman prodao i izdao Hrvatsku pa je zbog toga pustio tzv JNA da se iseta iz Zagreba i jos ima dao vozace da odvezu tenkove i opremu ili je to znak super pripreme kada to urade u Hrvatskoj a izdaje kada se to uradi u BiH ?
Pa naravno da se pripreme za rat u HR i BiH ne mogu porediti. Ne smije se zaboraviti jaka hrvatska dijaspora koja je imale ogromnu ulogu u pripremi odbrane HR od cetnika. O nasoj dijaspori u ta doba ne vrijedi trositi ni jednu rijec, jer je jednostavno nije ni bilo.
User avatar
madner
Posts: 56787
Joined: 09/08/2004 16:35

#206 Re: Sefer Halilovic

Post by madner »

Po covjeku koji je osmislio to zauzimanje kasarni to je bila greska. Zbog toga nije izdajnik, izdajnik je puno teza kvalifikacija. Ali to isti smatra razlog sto je toliko godina Hrvatska bila pod djelomicnom okupacijom.
Pogledaj gdje su bili ove kasarane i koliko blizu sredinama sa relativnom vecinom Srba.

Bilo je svima jasno, osim samo vrhu JNA koji je pokusao da izadje na granice Hrvatske.

Popunjost u tim korpusima je bila toliko dobra da isti nisu ni poceli ofanzive za koje su bili planirani u Hrvatskoj. Sarajevski je trebao izbiti na Split skupa sa Mostarskim.

Tako da, ne mozes uzimat samo one djelove koji ti odgovaraju u tezi.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#207 Re: Sefer Halilovic

Post by Klavikula »

Better Man wrote:Najaveće zlo koje ovu državu moglo zadesti neračunajući agresora je porodica Izetbegović i SDA koji su prvo u ratu opljačkali šta se mglo opljačkati i onda fino to nastavili nakon rata! Da bi srušili jedan sitem, ondonsno jednu vlast udržuli su se sa crnim vragom, odnosno sa najvećim koljačima i ubicama modernog doba. Ubijali su nepodobne, ponižavali časne heroje ove zemlje, omogučili enormno bogaćenje raznoraznim lopovima koji su danas milioneri, a do juće bili obične fukare! Najveća greška građana ove zemlje je što u ratu nisu likvidirali Aliju, Bakira, Hasana Čengića i ostalu bagru iz SDA i umjesto njih postavili istinske domoljube koji bi ovu zemlju oslobodili od agresora. ARBiH je bila pred vratima Banja Luke i da se ušlo u istu, RS-a nikad ne bi bilo, ali svi znamo da Alija to nije dozvolio, jer je bio u dosluhu sa agresorom. Isto tako SDA vlasti u Visokom nisu dali jedinicama ARBiH da uđu u Čekrčiće (iako su po riječima onih koji su učestvovali u zauzimanju naselja Prijeko bili spremni i mogli uči i u Čekrčiće), pa su 3 i pol godine građani Visokog ginuli od snajpera, neračunajući granate. Pogiblju slavnog komadanta Tufe Buze ne treba komentarisati, jer se sve zna, a istina je da su za njegovu pogiblju odgovorna upravo SDA (SDA je čitav rat šurovala sa agresorom), jer im je smetao u njihovim planovima saradnje sa agresorom i jer je čovjek bio na domak zauzimanja Čekrčića na samom početku rata u Visokom, što bi dovelo do kakve takve sigurnosti građana koji barem nebi ginuli od snajpera! Zato svi građani BiH bi trebali podnijeti krivičnu prijavu protiv SDA zbog saradnje sa okupatorom, prodaje Srebrenice, pljačke građana i njihove imovine, omogučavanja Šaji i kompaniji da u ratu švercuje osnovnim životnim namirnicama i prodaje građanima po astronomskim cijenama, svjesno držanje grada Sarajeva u blokadi, bez prave organizacije za oslobađanje i deblokadu sve dok nisu od građana opljačkali i posljednji dinar, ssaučesništvo u ubistvu Irfana Ljbijankića i Hakije Turajlića i da ne nabrajam dalje.
ne samo njegovu pogibiju, vec i pogibija Envera Sehovica, Safeta Zajke, Hujke, Zaima Imamovica, Izeta Nanica, Ljubljankic (ovdje Dudakovic ima svoje ruke), atentat na Sefera i vjerovatno ima jos manje poznatih komandanata...
od gore nabrojanih sve i jedan vrhusnki ljudi, neupitnog znanja, i prije svega, ljudi koji su iza sebe ostavili djela, a pretpostavljamo kakav bi ishod na kraju bio da ovi nisu ubijeni ili maknuti, oni i njima slicni...


a ne znam zasto poredite RBiH i Hrvatsku, pa u HR je isto bio Tudman koji nije nista bolje radio za svoju drzavu od Alije..oba izdajnici, Tudman prodo Vukovar, Alija Srebrenicu..nista posebno ni jedan ni drugi nisu uradili za drzavu..mada kad bolje razmislim da nisu nista posebno uradili bilo bi dobro, vec su maksimalno povalili sve patriotske snage...ljudi su u debelom minisu sto se rata tice...

da se ne lazemo, oruzije se i prije samog pocetka rata moglo uvesti u drzavu, moglo se i bolje organizovati stanovnistvo, al to je teze sigurno od uvesti oruzije..da se dovuklo naoruzanje u vrijednosti od par miliona maraka, 10 najvise bilo bi dovoljno da se zauzmu kasarne i skladista, a dalje ne treba pricati kakvo bi stanje bilo..

i sad nemoje reci gdje bi se skladistilo...prvo vojska ne smije vrsiti pretrese civila i sl..KOS nije bio toliki bauk, mislim, ako su Partizani uspjeli pobjediti 3. rajh i fasisticu Italiju, ne vidim razlog kako mi ne bi uspjeli pobjediti Srbe da se bolje organizovalo..znam Partizani su vodili i drugaciji rat, sve to znam, al ovo se prije svega odnosi na obavjestajne sluzbe, Partizani su uspjeli i pored Gestapoa i sl. sluzbi...
User avatar
madner
Posts: 56787
Joined: 09/08/2004 16:35

#208 Re: Sefer Halilovic

Post by madner »

Kakve gluposti o predaji. Pa ljudi, sta su vam ovi iz Haga u rodu pa da njihovu liniju forsirate?

Vojno jaci uzima grad, to je sasvim dovoljno objasnjenje.
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#209 Re: Sefer Halilovic

Post by nemoguce vruce »

@Klavikula...
1. Kuda i kako se to oruzje moglo uvesti? Preko kojih granica? Koje naoruzanje, samo pjesadijsko ili i protivoklopno?
2. Partizani su u svakom slucaju bili bolje organizovani jer u svim bivsim republikama ex YU imali jaku bazu u narodu iz svih naroda i narodnosti...za razliku od Bosnjackog naroda koji je u to vrijeme slijepo vjerovao u JNA.
3. Gestapo jeste bo zajebana ekipa, kao i kompletan III Reich, medjutim za razliku od cetnika koji su svu svoju ljudsku i materijanlo tehnicku moc skoncentrisali u BiH ( ono malo puskaranja na pocetku rata u HR, ne racunam ), Svabe su ratovale na pola zemaljske kugle, sa mnogo jacim i brojnijim protivnicima, tako da ti je poredenje blago receno amaterski...
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#210 Re: Sefer Halilovic

Post by cindrlimindrli »

Klavikula wrote:ne samo njegovu pogibiju, vec i pogibija Envera Sehovica, Safeta Zajke, Hujke, Zaima Imamovica, Izeta Nanica, Ljubljankic (ovdje Dudakovic ima svoje ruke), atentat na Sefera i vjerovatno ima jos manje poznatih komandanata...
Kakve budalastine, imas li ti uopste pojma o cemu pricas? Dovesti smrt ovih ljudi u vezu sa nekakvim podvalama
bez ikakvih dokaza mogu iskljucivo bilmezi kojima je mahalanje hobi broj jedan. Prodjite se tih idiotskih prica
od kojih niko dobronamijeran nema nikakve koristi.
Klavikula wrote:da se ne lazemo, oruzije se i prije samog pocetka rata moglo uvesti u drzavu
Da se moglo uvesti bio je veliki broj hrabrih i odvaznih koji bi to napravili. Em sto se nije moglo iz sasvim
razumljivih razloga, em sto ga nisi imao kome dijeliti jer je vecina zivjela u lala lendu naivno vjerujuci
komsijama. Iskreno, ni ja nisam vjerovao da je neko sa kim si do jucer dijelio skolsku klupu u stanju ubijati
prijatelje, komsije, zemljake...ludo vrijeme i nadati se da se nesto naucilo iz svega, mada mi ova "kladionica"
generacija ne izgleda nimalo obecavajuce, al` et`.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#211 Re: Sefer Halilovic

Post by Klavikula »

nemoguce vruce wrote:@Klavikula...
1. Kuda i kako se to oruzje moglo uvesti? Preko kojih granica? Koje naoruzanje, samo pjesadijsko ili i protivoklopno?
2. Partizani su u svakom slucaju bili bolje organizovani jer u svim bivsim republikama ex YU imali jaku bazu u narodu iz svih naroda i narodnosti...za razliku od Bosnjackog naroda koji je u to vrijeme slijepo vjerovao u JNA.
3. Gestapo jeste bo zajebana ekipa, kao i kompletan III Reich, medjutim za razliku od cetnika koji su svu svoju ljudsku i materijanlo tehnicku moc skoncentrisali u BiH ( ono malo puskaranja na pocetku rata u HR, ne racunam ), Svabe su ratovale na pola zemaljske kugle, sa mnogo jacim i brojnijim protivnicima, tako da ti je poredenje blago receno amaterski...
1. prema rijecima Sefera Halilovica cak i u rat, pod blokadom je bilo ljudi koji su bili spremni prodati oruzije nasoj Armiji, mislim da bi se puno laske to uradilo dok je bio mir..a na kraju krajeva dovezeno je nekoliko kamiona naoruzanja, ako je moglo proci tih nekoliko ne sumnjam da bi moglo proci i vise..
2. Partizani jesu bili organizovaniji, ali u samom pocetku i nisu imali bas neku potporu u narodu, tek kasnije kad je narod utvrdio sta su i ko su, partizani su dobili naklonost...
3. da Svabe su ratovale sa pola planete, tacno, al i dalje su partizani za sebe vezali veliki broj njemackih divizija, talijane, cetnike, ustase, bugare, albance i boga pitaj koga sve ne...u svakom slucaju Gestapo>KOS
kao sto sam reko uvezeno je oruzija i prije samog izbijanja sukoba, al vecinu tog oruzija uzeli su Alijni dzamijasi i prodavali umjesto sto su trebali podjelili...
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#212 Re: Sefer Halilovic

Post by Klavikula »

cindrlimindrli wrote:
Klavikula wrote:ne samo njegovu pogibiju, vec i pogibija Envera Sehovica, Safeta Zajke, Hujke, Zaima Imamovica, Izeta Nanica, Ljubljankic (ovdje Dudakovic ima svoje ruke), atentat na Sefera i vjerovatno ima jos manje poznatih komandanata...
Kakve budalastine, imas li ti uopste pojma o cemu pricas? Dovesti smrt ovih ljudi u vezu sa nekakvim podvalama
bez ikakvih dokaza mogu iskljucivo bilmezi kojima je mahalanje hobi broj jedan. Prodjite se tih idiotskih prica
od kojih niko dobronamijeran nema nikakve koristi.
Klavikula wrote:da se ne lazemo, oruzije se i prije samog pocetka rata moglo uvesti u drzavu
Da se moglo uvesti bio je veliki broj hrabrih i odvaznih koji bi to napravili. Em sto se nije moglo iz sasvim
razumljivih razloga, em sto ga nisi imao kome dijeliti jer je vecina zivjela u lala lendu naivno vjerujuci
komsijama. Iskreno, ni ja nisam vjerovao da je neko sa kim si do jucer dijelio skolsku klupu u stanju ubijati
prijatelje, komsije, zemljake...ludo vrijeme i nadati se da se nesto naucilo iz svega, mada mi ova "kladionica"
generacija ne izgleda nimalo obecavajuce, al` et`.
za smrt Envera Sehovica su mi pricali ljudi koji su bili u blizini kad je pogino, sve se manje vise zna, samo svi sute..
a Sefer je dokazo sve oko pokusaja atentata na njega...
za ostale nemam informacije, al takodjer postoje ljudi koji znaju sta je i kako bilo...
sumirprimus
Posts: 81741
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#213 Re: Sefer Halilovic

Post by sumirprimus »

ORUZJE ključna,oruzje :)
dinobjelave
Posts: 153
Joined: 13/10/2010 15:19

#214 Re: Sefer Halilovic

Post by dinobjelave »

E vozdra samo da sarnem jednu .nemoguce vruce ne stoji ti to ta teza nije se moglo naravno da se moglo.evo bio sam na sluzbi vojnog roka jna .nedelja cini mi se 91 emisija dozvolite da se obratimo kad izvjestaj iz zagreba s maksimira smotra zbor narodne Garde da odmah pojasnim Jos ni u sloveniji nije zapucalo a franjo postrojava vojsku.evo uzet cemo da se prije rata nije moglo haj okay ali u toku rata je skupljeno preko deset milijardi maraka u inostranstvu .nudzeno je oruzje dotur istog na bilo koje mjesto (slobodna teritorija) placanje Po isporuci .uopste nije bilo skupo kalas je kostao 250maraka cini mi se,stoju vise nego li se mogao nabaviti prije agresije.da nebude zabune nije bilo samo rijeci o puskama nego i o artiljeriji i protivoklopu.predsjednik je ismijao sefera kao sta Che ti to radimo mi nesekiraj se itd.sefer je to detaljno opisao.e sad raja hajde mi objasnite kako je moguce da piljari soferi itd izadzu iz rata kao milioneri a ja frontalni kokuz,naravno ne samo ja nego jos dvjesto milja boraca.gdje je ta Silna lova zavrsila.pozdrav
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#215 Re: Sefer Halilovic

Post by cindrlimindrli »

Klavikula wrote:Sefer je dokazo sve oko pokusaja atentata na njega...
Nista on nije dokazao, Sefer je klasicni bosanskohercegovacki uhljup CK-1 koji kad ispadne iz tala odjednom
"progovori" o teorijama zavjere, napise pokusaj od knjige i osnuje minornu partijicu. To se narodski zove
SERONJA.
sumirprimus
Posts: 81741
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#216 Re: Sefer Halilovic

Post by sumirprimus »

dinobjelave wrote:E vozdra samo da sarnem jednu .nemoguce vruce ne stoji ti to ta teza nije se moglo naravno da se moglo.evo bio sam na sluzbi vojnog roka jna .nedelja cini mi se 91 emisija dozvolite da se obratimo kad izvjestaj iz zagreba s maksimira smotra zbor narodne Garde da odmah pojasnim Jos ni u sloveniji nije zapucalo a franjo postrojava vojsku.evo uzet cemo da se prije rata nije moglo haj okay ali u toku rata je skupljeno preko deset milijardi maraka u inostranstvu .nudzeno je oruzje dotur istog na bilo koje mjesto (slobodna teritorija) placanje Po isporuci .uopste nije bilo skupo kalas je kostao 250maraka cini mi se,stoju vise nego li se mogao nabaviti prije agresije.da nebude zabune nije bilo samo rijeci o puskama nego i o artiljeriji i protivoklopu.predsjednik je ismijao sefera kao sta Che ti to radimo mi nesekiraj se itd.sefer je to detaljno opisao.e sad raja hajde mi objasnite kako je moguce da piljari soferi itd izadzu iz rata kao milioneri a ja frontalni kokuz,naravno ne samo ja nego jos dvjesto milja boraca.gdje je ta Silna lova zavrsila.pozdrav
ne mozemo se mi poredit sa hrvatskom...hrvati su kad je tito bio najjaci,pravili sranja kako u jugi,tkao i u inostranstvu,cak se i vojno organizirali...druga stvar sto su nama govorili,kako je to beznacajno,propaganda...itd...
kad je doslo vrijeme,da se otcijepe,ni 3 JNA ih ne bi zadrzale,ocu reci,oni su bili spremni,kolektivno...
kod nas?pa koliko je ljudi trazilo mir,a podrinje i semberija vec gorili?znaci gradovi su vec gorili,a zamisli godinu dvi prije toga?kakav otpor,kakav rat,skim ratovat?sa jna,pa ona nas brani!!!razlika u kolektivnom pristupu problema...
tako da i iz tih razloga,kakav god bio sefer i njemu slicni kapu i naklon do poda...na kraju jos i dobro smo prosli,kako je tek moglo bit...
User avatar
madner
Posts: 56787
Joined: 09/08/2004 16:35

#217 Re: Sefer Halilovic

Post by madner »

Bome da smo se odazvali mobilizaciji neka trobojka bi se vijorila nad Zagrebom.
sumirprimus
Posts: 81741
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#218 Re: Sefer Halilovic

Post by sumirprimus »

madner wrote:Bome da smo se odazvali mobilizaciji neka trobojka bi se vijorila nad Zagrebom.
nekako nismo mi bili za jna toliko ko braca sa istoka,mi samo nismo bili ni protiv :D
do zadnjeg momenta..nazalost...
i naravno,bar je to plus,sto se nije raja masovno odazvala...mada bilo je komsija i bisera,koji nerado pricaju o zorama na vukovaru i dubrovniku,poput jednog naseg visokog oficira :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56787
Joined: 09/08/2004 16:35

#219 Re: Sefer Halilovic

Post by madner »

Pa zato Hrvati trebaju napraviti neku statu Aliji, jer on je taj koji je to zagovarao.

Slobodin nije dozvolio mobilizaciju u Srbiji jer je zelio samo veliku Srbiju pa ga je bilo strah da ne dobije cijelu Hrvatsku.
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#220 Re: Sefer Halilovic

Post by nemoguce vruce »

Mislim da je potrebno u startu nesto pojasniti. Vidim da je vecina na ovoj temi iz Sarajeva, ja nisam ( iako imam kamaru rodbine u njemu), tako da mi je situacija oko naoruzavanja prije agresije nedovoljno jasna. Moja poenta price je mogucnost naoruzavanja u cijeloj BiH, mozda bolje da kazem TK, jer sam iz tih krajeva.
Tu odgovorno tvrdim da nije bilo samo do "naseg" rukovodstva, jer je tada svako, psovo i Aliji i Franji i Slobi sve po spisku. Tito je bio idol i JNA je bila oslonac koji ce nas braniti. kako i od koga, niko nije tacno znao.Bar se tako vjerovalo. Na kraju je ispala zesca pusiona.
Dok su se komsije sa okolnih sela oko gradova kao sto su Lukavac, Banovici, Zivinice itd, ukopavali po rovovima i podmazivali puscane cijevi, vecina Bosnjaka je kovala planova kada i kako na more, dje cemo koji rostilj za vikend i slicne gluposti. U vec jednom od mojih postova sam napisao, da su nas nekolicinu, nasi Bosnjaci prozivali i prijetli nam prijavljivanjem u SUP, ako ne prestanemo zavadjati "komsiluk". Hej, koja je to bila zaslijepljenost. "Komsije" svaki vikend pravac Ozren, x puta smo ih vidjali kako nose sanduke iz kamiona JNA. Kada to kazemo nasem Bosnji, odgovor je bio, ma pusti to, ne seri, ne pricaj gluposti...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#221 Re: Sefer Halilovic

Post by kv99 »

[quote="nemoguce vruce"]Mislim da je potrebno u startu nesto pojasniti. Vidim da je vecina na ovoj temi iz Sarajeva, ja nisam ( iako imam kamaru rodbine u njemu), tako da mi je situacija oko naoruzavanja prije agresije nedovoljno jasna. Moja poenta price je mogucnost naoruzavanja u cijeloj BiH, mozda bolje da kazem TK, jer sam iz tih krajeva.
Tu odgovorno tvrdim da nije bilo samo do "naseg" rukovodstva, jer je tada svako, psovo i Aliji i Franji i Slobi sve po spisku. Tito je bio idol i JNA je bila oslonac koji ce nas braniti. kako i od koga, niko nije tacno znao.Bar se tako vjerovalo. Na kraju je ispala zesca pusiona.
Dok su se komsije sa okolnih sela oko gradova kao sto su Lukavac, Banovici, Zivinice itd, ukopavali po rovovima i podmazivali puscane cijevi, vecina Bosnjaka je kovala planova kada i kako na more, dje cemo koji rostilj za vikend i slicne gluposti. U vec jednom od mojih postova sam napisao, da su nas nekolicinu, nasi Bosnjaci prozivali i prijetli nam prijavljivanjem u SUP, ako ne prestanemo zavadjati "komsiluk". Hej, koja je to bila zaslijepljenost. "Komsije" svaki vikend pravac Ozren, x puta smo ih vidjali kako nose sanduke iz kamiona JNA. Kada to kazemo nasem Bosnji, odgovor je bio, ma pusti to, ne seri, ne pricaj gluposti...[/
quote]

Od prvog do zadnjeg slova :thumbup:

@klavikula
Sa tim tvrdnjama o poginulim oficirima ARBIH si pokazao na cemu zasnivas svoje razmisljanje a to sigurno nisu cinjenice. Bas ovdje na forumu imas svjedocenja o pogibijama nekoliko sa tvog spiska pa procitaj malo i informisi se bolje.
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#222 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

kv99 wrote:
Tacticus wrote:
kv99 wrote:

Bas na primjeru Hrvatske se vidi da nisi u pravu jer :
1) Hrvatska nije bila nikada potpuno odsjecena jer je sa povlacenjem JNA iz Slovenije republicka granica prema njoj bila skroz otvorena a Slovenija prema Hrvatskoj nije imala teritorijalnih pretenzija za razliku od Hrvatske prema Bosni i Hercegovini.
2) Ali i pored toga KOS je i te kako imao podatke i uvid u naoruzavanje Hrvatske , od slepera oruzja iz Madzarske koje su na kraju bili primorani da smjeste u savezna skladista pa do Kikesa i njegovog aviona. Tek povlacenjem tzv JNA iza linije Karlobag- Virovitica pocinje masovniji dolazak oruzja a taj luksuz nije imala Bosna i Hercegovina.
Kao sto sam naveo teorija je stvarno dobra ali teorija ide drumom a praksa sumom.
hrvatska granica je bila u kompletu zatvorena sve do povlacenja jna iz slovenije koje by the way nije ni zavrseno kada je rat u hrvatskoj poceo, znaci tek kada je rat uveliko bjesnio u hrvatskoj njene granice su ostala bez kontrole saveznih organa
a u tom slucaju sa kojim je onda oruzijem hrvatska okruzila kasarne u hrvatskoj ili sa kojim protivoklopnim nauruzanjem su u vukovaru unistili onolike kolicine oklopa (inace rjec je bila o RPG-7, LAW 72, cak i armbrust sve ne yugo proizvodnje) onim iz savesnih skladista?
pa sami hrvatski politicari i vojnici pricaju kako su to izveli sa prokrijumcarenim oruzijerm, ne razumijem sto ti je stalo da negiras opste poznate cinjenice
Savezni organi bili na granicama kada je rat poceo i sta bi ? Hrvatska se naoruzala tajno i do nogu porazila JNA ? Ne, vec je bilo skroz drugacije, instalirala se RSK koja je drzala 25 % Hrvatska jer se pokazalo da par puskica i zolja nije bas tako efikasno protiv tenkova i artiljerije , na isti nacin kao sto se pokazalo u BiH. Razlika izmedju Hrvatske i BiH je da Hrvatska nije bila citavo vrijeme opkoljena sa 3 strane od Milosevica a sa 4-e sa Tudjmanom pa su mogli na kraju da uvezu oruzja sa kojim su zaustavili cetnike a taj luksuz nije imala Bosna i Hercegovina.
I kada vec pitas sa cime su opkolili kasarne to su uradili sa istim onim sto su i u Sarajevu, Tuzli, Zenici : sa onim sto se naslo , od pistolja , lovackog naoruzanja pa poneka puska i PO. I zato nisu vecinu ni zauzimali vec drzali u blokadi i zato se tzv JNA povukla sa citavim naoruzanjem iz Zagreba, Zadra , Splita. U Zagrebu su im cak dali vozace da voze kamione i tenkove i ti se cudis sto se nije supjelo u Sarajevu odraditi ono sto nisu uspjeli u Zagrebu ? U Zagrebu gdje je najblizi cetalj bio desetinama km a koliko su bili najblizi cetalji u Sarajevu od grada ?

I malo je bijedno da se na temi o ratu zele pokupiti politicki poeni bacanjem blata na druge stranke. Ne branim ni jednu stranku jer se nama sta braniti , sve su bile iste sto se tice priprema i oni koji su se spremali za odbranu i oni koji su cekali da im Djeda Mraz sleti i spasi ih nisu to radili zbog stranacke ili partijske pripadnosti.Znam ljude i iz XXX stranke/partije i XXX stranke /partije koji su bili kukavice a znam i koji su bili heroji i nemojte barem ovdje koristi teme za politicke poene.
da naravno sa pistoljima su zaustavljali cjelokupne oklopne brigade da ostanu u kasarnama, a aleja tenkova u vukovaru je nastala tako sto su na njih pucali iz sacmara
ljudi koji su stvarali hrvatsku vojsku kazu da su uz pomoc tog oruzija zaustavili okupatora i blokirali kasarne, a onda sa oruzijem iz kasarni i skladista TO stvorili vojsku
i vjeruj mi da je sada moguce uvuci koju hiljadu pusaka i stotine PO sredstava kada se ljepo zamaskira, a to je '91-'92 bilo i lakse jer formalne granice nije bilo i JNA nije kontrolisala nase putove, a jer sam se krajem 91 isao za hrvatsku i u martu 92 i niko me nije zaustavljao kao i kamione koji su vozili
a taj mit o bosnjacima je ogranicen samo na neke gradove jer sami bosnjaci su drugaciji od djela do djela BiH
evo uzmi kakv je klasicni focak, klasicni hercegovac ili klasicni biscanin
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#223 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

inace gdje je bila najbliza cetnicka linija od zenice, a u njoj se nalazio kompletan oklopni bataljon, od kojeg je na kraju zarobljena samo neaktivna ceta sa T-34 tenkovima i jednim neispravnim T-55, dok je 20 T-55 tenkova napustilo zenicu sa transporterima, artiljerijom, teskim minobacacima, ...
u tuzli je bio mehanizovani bataljon sa 31 transportera, 11 tenkova, samohotkama, od kojih je zarobljena samo jedna ceta
u tvornici u Novom travniku su bile 4 kompletne ili u finalnoj fazi kopmpletiranja NORA-e i druge artiljerije, sto su hrvati mirno pokupili i dio odvukli u hrvatsku, a dio dali HVO-u + sa manjim kolicinama sirovina moglo se barem jos duplo toliko napraviti, u vitezitu je bilo nekoliko tona vojnog eksploziva sa kojim se mogla napraviti velika kolicina municije, iz pretisa su nasi izvukli oko 800 PO sredstava, a ostalo je barem 2 puta toliko, faletic, ....

da ne nabrajam, sve se to moglo uz minimalnu organizaciju zaplijentiti
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#224 Re: Sefer Halilovic

Post by kv99 »

Tacticus wrote:
kv99 wrote:
Savezni organi bili na granicama kada je rat poceo i sta bi ? Hrvatska se naoruzala tajno i do nogu porazila JNA ? Ne, vec je bilo skroz drugacije, instalirala se RSK koja je drzala 25 % Hrvatska jer se pokazalo da par puskica i zolja nije bas tako efikasno protiv tenkova i artiljerije , na isti nacin kao sto se pokazalo u BiH. Razlika izmedju Hrvatske i BiH je da Hrvatska nije bila citavo vrijeme opkoljena sa 3 strane od Milosevica a sa 4-e sa Tudjmanom pa su mogli na kraju da uvezu oruzja sa kojim su zaustavili cetnike a taj luksuz nije imala Bosna i Hercegovina.
I kada vec pitas sa cime su opkolili kasarne to su uradili sa istim onim sto su i u Sarajevu, Tuzli, Zenici : sa onim sto se naslo , od pistolja , lovackog naoruzanja pa poneka puska i PO. I zato nisu vecinu ni zauzimali vec drzali u blokadi i zato se tzv JNA povukla sa citavim naoruzanjem iz Zagreba, Zadra , Splita. U Zagrebu su im cak dali vozace da voze kamione i tenkove i ti se cudis sto se nije supjelo u Sarajevu odraditi ono sto nisu uspjeli u Zagrebu ? U Zagrebu gdje je najblizi cetalj bio desetinama km a koliko su bili najblizi cetalji u Sarajevu od grada ?

I malo je bijedno da se na temi o ratu zele pokupiti politicki poeni bacanjem blata na druge stranke. Ne branim ni jednu stranku jer se nama sta braniti , sve su bile iste sto se tice priprema i oni koji su se spremali za odbranu i oni koji su cekali da im Djeda Mraz sleti i spasi ih nisu to radili zbog stranacke ili partijske pripadnosti.Znam ljude i iz XXX stranke/partije i XXX stranke /partije koji su bili kukavice a znam i koji su bili heroji i nemojte barem ovdje koristi teme za politicke poene.
da naravno sa pistoljima su zaustavljali cjelokupne oklopne brigade da ostanu u kasarnama, a aleja tenkova u vukovaru je nastala tako sto su na njih pucali iz sacmara
ljudi koji su stvarali hrvatsku vojsku kazu da su uz pomoc tog oruzija zaustavili okupatora i blokirali kasarne, a onda sa oruzijem iz kasarni i skladista TO stvorili vojsku
i vjeruj mi da je sada moguce uvuci koju hiljadu pusaka i stotine PO sredstava kada se ljepo zamaskira, a to je '91-'92 bilo i lakse jer formalne granice nije bilo i JNA nije kontrolisala nase putove, a jer sam se krajem 91 isao za hrvatsku i u martu 92 i niko me nije zaustavljao kao i kamione koji su vozili
a taj mit o bosnjacima je ogranicen samo na neke gradove jer sami bosnjaci su drugaciji od djela do djela BiH
evo uzmi kakv je klasicni focak, klasicni hercegovac ili klasicni biscanin
Ako tvrdis da je dokaz organizovanosti, primljenosti i naoruzanja drzanje blokade kasarne dok se ovi ne isele onda su i ovi po Sarajevu, Zenici, Tuzli bili primjer za to i da je bilo dovoljno naoruzanja pa ne razumijem onda sto tvrdis da se nije bilo spremno kao Hrvatska koju stavljas kao primjer kako je trebalo ? Ja za razliku od tebe ne vidim to kao primjer organizovanosti i spremnosti da drze blokade po Hrvatskoj pa ih onda puste da se isetaju i jos im dadnu vozace .I jos jedna stvar npr u Zagrebu i Splitu su mogli da ih drze godinu dana u blokadi da su htjeli , ko im je mogao da pomogne ? Da li su taj luksuz branitelji imali u Sarajevu, Zenici , Tuzli ?
I pogledaj malo kada je bila bitka za Vukovar i kada se tzv JNA povukla iz Slovenije pa je ta granica bila skroz otvorena. I kao sto sam ti ranije rekao ako nisi znao da Slovenija nije imala teritorijalnih pretenzija u Hrvatskoj.

I u Bosni i Hercegovini je bilo na hiljade pusaka pa cak i PO kod MUP-a, rezervnog sastava, PL, Zelenih Beretki, lovackog naoruzanja , pojedinaca koji su sami nabavljali itd. Ali kao sto se to u Hrvatskoj pokazalo ne ide puska i zolja na tenk i artiljeriju. I po BiH su unistavali na desetine tenkova i OMS zoljama pa cak i tromblonima ali nije efikasno i to je ono sto sam ti citavo vrijeme pricao. Kao sto je to Hrvatska sama osjetila bez artiljerije, sistema veze, vecih kolicina municije i potrosnih sredstava nema efikasne borbe. Da se moglo sa puskama i zoljama poraziti JNA ne bi ih samljeli na 1/4 Hrvatske a pogotovo u Vukovaru pa tek kada su okrenuli na Bosnu i Hercegovinu potpisali primirje. Bez gore navedenih sistema je sve onda samo puko prezivljavanje i to ide sa par puskica , jedva ali nije efikasno .
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#225 Re: Sefer Halilovic

Post by Tacticus »

ali cinjenica je da je upravo sa puskama i PO sredstvima hrvatska dosla do oklopa i atriljerije (davali su im vozace samo za vojnike) kojim je upravo oslobodila tu 1/4 hrvatske koje na pocetku nije mogla sacuvati
a isto je cinjenica da je BiH imala realnu sansu da dodze do manje kolicine oklopa i artiljerije nego hrvatska, ali gledajuci iz danasnje perspektive to bi za nas bila ogromno
precjenjujes volju i realnu mogucnost kasarni da se odrze bez vode, struje i hrane sa pretezno nemotivisanim posadama duze od mjesec-dva, a pominjes da mi nismo imali luksuz, a izvini kako smo dosli do oruzija iz kasarne marsal tito, zar nisu i tada pokusali da se probiju do njih, a zar stvarno nemsilis da predaja kasarne nebi isla mnogo brze da smo imali minobacace i haubice iz faletica, a do kojih bi dosao sa manjom kolicinom oruzija i normalnom organizacijom
itd, itd, ...
objasnio sam puno puta i stvarno nemam volje vise objasnjavati, a ti oceigledno nezelis da shvatis
Post Reply