HS Internet - ALL ABOUT

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2401 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by kloniran »

FrozenCastle wrote:Da li vam je došao račun za februar od HS-a za internet? Ako imate najniži net paket, koliki vam je račun došao?
15 markica
FrozenCastle
Posts: 734
Joined: 01/09/2007 15:39

#2402 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by FrozenCastle »

kloniran wrote:
FrozenCastle wrote:Da li vam je došao račun za februar od HS-a za internet? Ako imate najniži net paket, koliki vam je račun došao?
15 markica
Hvala. Prepade me kad sam vidjela na novoj stranici HS-a da je 22 KM najmanji paket, da nije greška jer bi bio to veliki udar na cijenu.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2403 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by kloniran »

FrozenCastle wrote:
kloniran wrote:
FrozenCastle wrote:Da li vam je došao račun za februar od HS-a za internet? Ako imate najniži net paket, koliki vam je račun došao?
15 markica
Hvala. Prepade me kad sam vidjela na novoj stranici HS-a da je 22 KM najmanji paket, da nije greška jer bi bio to veliki udar na cijenu.
pa moguce je da nam sljedeci mjesec dignu cijenu, jer moraju najaviti mjesec prije.
valjda cemo moci jos neko vrijeme koristiti usluge po staroj cijeni
ni ja ne prelazim na njihove pakete dok bas ne budem morao
doff
Posts: 2332
Joined: 02/10/2011 17:43
Location: ZenicaCity

#2404 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by doff »

Da bi vam naplaćivali cijene koje nudi Telemach, prije toga morate potpisat raskid ugovora sa HS-om i potpisati novi ugovor sa Telemach-om sa tačno izabranom uslugom koju želite koristiti. Neće vam tek tako poslati račun koji se razlikuje od dosadašnjeg.
FrozenCastle
Posts: 734
Joined: 01/09/2007 15:39

#2405 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by FrozenCastle »

Nadam se da ćemo moći ostati na ovome jer sa razlogom smo izabrali HS a ne Telemach. A mene njihovi paketi ne zanimaju. Ako znate za alternativu koja je slična HS-ovoj ponudi za internet, javite jer nije malo sa 15 KM na 22 skočiti. Ja sam degradirala paket da bi prešla na 15 KM čim se pojavio.
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#2406 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by kloniran »

u sarajevu vise niko nema slicnu ponudu, jer od kablovaca sad telemach ima haman potpuni monopol
lol ima paket neta za 15 KM 10/1 i moze se uzet samo net, ako ti je dostupan
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#2407 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Bosnian Dragon1 »

uzeo sam tp link wireless router, kako sad da ga spojim na modem sta sve treba uraditi da bi imao i wi fi i kablovksi internet istovremeno. Na modemu imam ovaj lan kabal koji spaja modem i PC a na routeru imam ovaj plavi kabal. E sad da bi sspojio modem i wi fi onda moram iskljuciti lan kabal i necu iamti kablovski internet, ako neko zna kako da ovo odradim hvala unaprijed
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2408 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

Bosnian Dragon1 wrote:uzeo sam tp link wireless router, kako sad da ga spojim na modem sta sve treba uraditi da bi imao i wi fi i kablovksi internet istovremeno. Na modemu imam ovaj lan kabal koji spaja modem i PC a na routeru imam ovaj plavi kabal. E sad da bi sspojio modem i wi fi onda moram iskljuciti lan kabal i necu iamti kablovski internet, ako neko zna kako da ovo odradim hvala unaprijed
Iskljuci mrezni kabal iz racunara i ukljuci ga u WAN u routeru , tako ce modem biti direktno spojen na router , dalje uzmi taj drugi mrezni kabal i spoji ga na bilo koji LAN port na routeru i ukljuci ga u racunar. Nakon toga udji u konfiguraciju routera i postavi na DHCP ili Dynamic IP (kod mene je TP Link i setovano je na Dynamic IP) , onda udji u polje Wireless Security i upisi password za wifi.

Kad sve to uradis i spasis , ugasi i modem i router iz struje i ukljuci ih , nakon toga sve bi trebalo raditi.
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#2409 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Bosnian Dragon1 »

Benq wrote:
Bosnian Dragon1 wrote:uzeo sam tp link wireless router, kako sad da ga spojim na modem sta sve treba uraditi da bi imao i wi fi i kablovksi internet istovremeno. Na modemu imam ovaj lan kabal koji spaja modem i PC a na routeru imam ovaj plavi kabal. E sad da bi sspojio modem i wi fi onda moram iskljuciti lan kabal i necu iamti kablovski internet, ako neko zna kako da ovo odradim hvala unaprijed
Iskljuci mrezni kabal iz racunara i ukljuci ga u WAN u routeru , tako ce modem biti direktno spojen na router , dalje uzmi taj drugi mrezni kabal i spoji ga na bilo koji LAN port na routeru i ukljuci ga u racunar. Nakon toga udji u konfiguraciju routera i postavi na DHCP ili Dynamic IP (kod mene je TP Link i setovano je na Dynamic IP) , onda udji u polje Wireless Security i upisi password za wifi.

Kad sve to uradis i spasis , ugasi i modem i router iz struje i ukljuci ih , nakon toga sve bi trebalo raditi.
a kako da udjem u konfiguraciju rutera
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2410 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

Bosnian Dragon1 wrote: a kako da udjem u konfiguraciju rutera
Gore gdje upisujes web stranice , upisi ovo : 192.168.0.1 , username i password je po defaultu admin/admin
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#2411 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Bosnian Dragon1 »

Benq wrote:
Bosnian Dragon1 wrote: a kako da udjem u konfiguraciju rutera
Gore gdje upisujes web stranice , upisi ovo : 192.168.0.1 , username i password je po defaultu admin/admin
aha, samo problem sto kad sve ono pokopcam kako si mi rekao nemam interneta onda na PC iako pokazuje da imam
PS: evo sad vatio na staro da probam ovu stranicu i ne radi
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2412 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

Bosnian Dragon1 wrote:
Benq wrote:
Bosnian Dragon1 wrote: a kako da udjem u konfiguraciju rutera
Gore gdje upisujes web stranice , upisi ovo : 192.168.0.1 , username i password je po defaultu admin/admin
aha, samo problem sto kad sve ono pokopcam kako si mi rekao nemam interneta onda na PC iako pokazuje da imam
Dakle , sa jednim mreznim kablom povezes modem sa routerom (u WAN polje) , a drugi kabal ukljucis u bilo koje LAN polje na routeru i u racunar. Nakon toga , ugasi i modem i router iz struje i ukljuci ih ponovo. Na racunaru , ako je router vec po defaultu postavljen na DHCP odnosno Dynamic IP , ces imati internet konekciju, a ako nije , onda ces imati mali zuti uzvicnik na konekciji i u tom slucaju potrebno je konfigurisat router kako sam vec gore naveo. Svakako moras staviti password na wifi mrezu.

EDIT : Evo video kako se spaja modem sa routerom , dalje racunar spojis sa routerom i to je to.
https://www.youtube.com/watch?v=hWf0zSf73yo
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#2413 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Bosnian Dragon1 »

Gore gdje upisujes web stranice , upisi ovo : 192.168.0.1 , username i password je po defaultu admin/admin[/quote]
aha, samo problem sto kad sve ono pokopcam kako si mi rekao nemam interneta onda na PC iako pokazuje da imam[/quote]

Dakle , sa jednim mreznim kablom povezes modem sa routerom (u WAN polje) , a drugi kabal ukljucis u bilo koje LAN polje na routeru i u racunar. Nakon toga , ugasi i modem i router iz struje i ukljuci ih ponovo. Na racunaru , ako je router vec po defaultu postavljen na DHCP odnosno Dynamic IP , ces imati internet konekciju, a ako nije , onda ces imati mali zuti uzvicnik na konekciji i u tom slucaju potrebno je konfigurisat router kako sam vec gore naveo. Svakako moras staviti password na wifi mrezu.

EDIT : Evo video kako se spaja modem sa routerom , dalje racunar spojis sa routerom i to je to.
https://www.youtube.com/watch?v=hWf0zSf73yo[/quote]
samo jos pitanje sta je WAN polje ne psie mi to nigdje, jel to ovaj prikljlucak na ruteru sto psie internet
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2414 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

Bosnian Dragon1 wrote: samo jos pitanje sta je WAN polje ne psie mi to nigdje, jel to ovaj prikljlucak na ruteru sto psie internet
Da , to je taj , kod mene pise WAN ali svejedno :). A ostali portovi na routeru su LAN i u njih dalje spajas racunar i sve ostalo sto zelis da je spojeno preko kabla.
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#2415 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Bosnian Dragon1 »

Benq wrote:
Bosnian Dragon1 wrote: samo jos pitanje sta je WAN polje ne psie mi to nigdje, jel to ovaj prikljlucak na ruteru sto psie internet
Da , to je taj , kod mene pise WAN ali svejedno :). A ostali portovi na routeru su LAN i u njih dalje spajas racunar i sve ostalo sto zelis da je spojeno preko kabla.
samo je problem sto ne radi ova stranica ovo 192.168....
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2416 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

Bosnian Dragon1 wrote: samo je problem sto ne radi ova stranica ovo 192.168....
Najcesce su 192.168.0.1 i 192.168.1.1

Ili , udji u CMD (command prompt) i ukucaj - ipconfig - i dobit ces IP adresu rutera koja pise kod stavke Default Gateway.
http://pokit.org/get/?d09d2f12118b12fc1 ... a69da8.jpg
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#2417 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Bosnian Dragon1 »

Benq wrote:
Bosnian Dragon1 wrote: samo je problem sto ne radi ova stranica ovo 192.168....
Najcesce su 192.168.0.1 i 192.168.1.1

Ili , udji u CMD (command prompt) i ukucaj - ipconfig - i dobit ces IP adresu rutera koja pise kod stavke Default Gateway.
http://pokit.org/get/?d09d2f12118b12fc1 ... a69da8.jpg
e hvala puno drug evo radi sad sve, a hoce li mi se umanjit brzina ako budem istovremenmo koristio i ruter, jer mi je to bitno zbog toga sto cesto igram battlefield pa zbog laga a i zbog downloada
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2418 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

Bosnian Dragon1 wrote: e hvala puno drug evo radi sad sve, a hoce li mi se umanjit brzina ako budem istovremenmo koristio i ruter, jer mi je to bitno zbog toga sto cesto igram battlefield pa zbog laga a i zbog downloada
Nema na cemu :) , sto se online igranja tice , preporucujem da ti racunar bude spojen direktno mreznim kablom na ruter. Kod mene je KID22 paket , download 40Mb , 4 mobitela , laptop i racunar i niko nikome ne smeta , ping u igrama odlican.
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#2419 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Bosnian Dragon1 »

Benq wrote:
Bosnian Dragon1 wrote: e hvala puno drug evo radi sad sve, a hoce li mi se umanjit brzina ako budem istovremenmo koristio i ruter, jer mi je to bitno zbog toga sto cesto igram battlefield pa zbog laga a i zbog downloada
Nema na cemu :) , sto se online igranja tice , preporucujem da ti racunar bude spojen direktno mreznim kablom na ruter. Kod mene je KID22 paket , download 40Mb , 4 mobitela , laptop i racunar i niko nikome ne smeta , ping u igrama odlican.
aha, pa vec je spojen direktno jel tako, ovo kako si mi rekao da uradim, ne moram vsie nista mjenjat.? Onaj lan kabal sto je bio u PC koje je vezo modem i PC njega sam iskopcao i ustekao u ruter, a ovaj sto je bio u ruteru ukopcao sam u PC.
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2420 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

Bosnian Dragon1 wrote: aha, pa vec je spojen direktno jel tako, ovo kako si mi rekao da uradim, ne moram vsie nista mjenjat.? Onaj lan kabal sto je bio u PC koje je vezo modem i PC njega sam iskopcao i ustekao u ruter, a ovaj sto je bio u ruteru ukopcao sam u PC.
Tako je :) , jesi li testirao wifi mrezu i jesi li je zastitio ?
Bosnian Dragon1
Posts: 1162
Joined: 29/07/2012 17:52

#2421 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Bosnian Dragon1 »

gdje da pogledam listu tv kanala za ovaj telemahov trio paket, pise ovamo 150+kanala, ali kad kliknem prikaze mi listu od samo dvadesetak
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10194
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#2422 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by Benq »

Bosnian Dragon1 wrote:gdje da pogledam listu tv kanala za ovaj telemahov trio paket, pise ovamo 150+kanala, ali kad kliknem prikaze mi listu od samo dvadesetak
Imas crvenim slovima napisano Start+Osnovni+Prosireni , kada kliknes na Prosireni vidis samo kanale koji spadaju u prosireni , tako i za ove ostale kategorije , dakle klikni na svaki od tih i vidjeces koje sve kanale dobijes u tom paketu , samo ih zbrojis.
User avatar
saravara
Posts: 263
Joined: 11/02/2012 14:20

#2423 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by saravara »

Koliko košta iznajmljivanje drugog modula ili resivera kod HSa, za preplatnika koji ima onaj stari kid 8?? LP
kakaljin
Posts: 11669
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#2424 Re: HS Internet - ALL ABOUT

Post by kakaljin »

saravara wrote:Koliko košta iznajmljivanje drugog modula ili resivera kod HSa, za preplatnika koji ima onaj stari kid 8?? LP
Po hs je bilo moguće samo kupiti. Ali sada po telemachu plaćaš mjesečno 3.5 KM i imaš sve iste kanale kao na prvom tvu. Ali ne biti ništa znao reći jer još uvijek nisu sve korisnike prebacili na novu ponudu po cijenovniku.
Post Reply