Licenciranje softvera, inspekcija...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#851

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 03/06/2023 20:23, edited 1 time in total.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#852 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Comrad »

xamp wrote:
Comrad wrote:
xamp wrote:Nije to rupa u zakonu, vec je takav zakon... Ne znam jesil upoznat sa zakonom ACTA koji su htjeli donijeti, koji bi sprijecio ove po tvojoj definiciji "rupe u zakonu"...

Neke zemlje su prihvatile taj zakon i tamo vrijedi da ne smijes skidati muziku i filmove, dok zemlje koje nisu prihvatili, a vjerovatno nece nikad ni prihvatiti nemaju tu vrstu zakona.
Ali evo ajd mi odgovori. Po cemu je ispravno ilegalno skinuti film i gledati ga besplatno ili ilegalno skinuti program? Cilj programa je rad i kreiranje necega - ok ilegalno zaradjujes, kupi licencu, cilj filma je zabava - ok ilegalno se zabavljas, bujrum kupi dvd il idi u kino. Po tome jel sto je zakon takav? Pa sta cemo sutra kad bude zabranjeno skidati filmove, serije i muziku? Hoces li to podrzavati? Evo, samo mi to reci, sutra da dodje zakon da je zabranjeno ilegalno skidati gore pobrojano, hoces li reci svaka cast ili ces se pobuniti? Da ili Ne?

Ovo sad te na neki nacin ne tangira, jer ili ne radis, ili si u vecoj kompaniji koja svakako ima sve legalno ili radis kao prodavac software-a. Jos nisam sreo osobu koja radi, a da je ovo docekala sa odusevljenjem. Komentari su obicno, ok neka rade, ali ovo sigurno nije bio prioritet pored milion stvari koje ne stekaju.

Po zakonu :)
Ok :wink: cujemo se na temi 'Zabrana nelegalnog downloada filmova i muzike..." za koju godinu ili manje. :wink:
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#853 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

Comrad wrote:
xamp wrote:


Po zakonu :)
Ok :wink: cujemo se na temi 'Zabrana nelegalnog downloada filmova i muzike..." za koju godinu ili manje. :wink:
Vazi, jedva cekam :*
bikodze
Posts: 1
Joined: 06/04/2011 10:08

#854 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bikodze »

Je li tko cuo sta, kako se moze najlakse/najeftinije proci ako imas starije racunare, a nema racuna o kupovini, posto su sve konfiguracije sklopljene u kucnoj radinosti (po potrebi), sta dusmanima treba pokazati da prodje bez problema?
bmarkovic
Posts: 10
Joined: 22/03/2012 12:59

#855 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bmarkovic »

xamp wrote:Nije to rupa u zakonu, vec je takav zakon... Ne znam jesil upoznat sa zakonom ACTA koji su htjeli donijeti, koji bi sprijecio ove po tvojoj definiciji "rupe u zakonu"...

Neke zemlje su prihvatile taj zakon i tamo vrijedi da ne smijes skidati muziku i filmove, dok zemlje koje nisu prihvatili, a vjerovatno nece nikad ni prihvatiti nemaju tu vrstu zakona.
To je rupa u zakonu jer je najčešće u zakonima kopiranje, u koje i download spada, poistovječeno sa distribuiranjem, ponegdje je kategorija za sebe i tretirano zasebno od reprodukcije i distribuiranja, samo je kod nas poistovjećeno s reprodukcijom pa je potpalo pod klauzule (koje svugdje u svijetu postoje) koje štite neovlaštenu privatnu reprodukciju (jer se za istu prava prenose KUPOVINOM ORIGINALNOG NOSAČA).
bmarkovic
Posts: 10
Joined: 22/03/2012 12:59

#856 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bmarkovic »

bikodze wrote:Je li tko cuo sta, kako se moze najlakse/najeftinije proci ako imas starije racunare, a nema racuna o kupovini, posto su sve konfiguracije sklopljene u kucnoj radinosti (po potrebi), sta dusmanima treba pokazati da prodje bez problema?
1) Račune za Winows i Office licence

ili

2) Instaliran Linux i Libre Office na računarima.
draganp
Posts: 38
Joined: 09/02/2011 13:57

#857 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by draganp »

bmarkovic wrote:
bikodze wrote:Je li tko cuo sta, kako se moze najlakse/najeftinije proci ako imas starije racunare, a nema racuna o kupovini, posto su sve konfiguracije sklopljene u kucnoj radinosti (po potrebi), sta dusmanima treba pokazati da prodje bez problema?
1) Račune za Winows i Office licence

ili

2) Instaliran Linux i Libre Office na računarima.
Koliko se razumiju u licence za windowse? Moglo bi se uvesti is Njemacke, pa uraditi carinjenje, platiti pdv..da sve bude po zakonu...osim sto su OEM licence u pitanju. Te licence su ustvari bile namjenjene za brendirane racunare, pa su ostale neprodane, tako da ih se sad ljudi rjesavaju po prilicno dobrim cijenama, a u Njemackoj je dozvoljeno prodavati oem licence bez hardvera od 2001. godine...
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#858 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Nermin_BH »

xamp wrote:
Saka wrote:Tacno, samo skidanje sa centralnog servera nije ilegalno po nasem zakonu. Po Svedskom, NZ i nekih drugih zemalja jeste.

Ali zaboravljas da torrent i p2p programi dijele fajlove automatski. Kako skidas tako i uploadas. Prema tome ako skidas torrentom (a to je u 90% slucajeva) krsis i nas zakon jer nelegalne fajlove cinis dostupnim za download.
Ako iskljucis seed-anje fajlove automatski ne krsis zakon.
Pa kad bi svako isključivao seedanje onda bi nestalo seedera skroz i torrent bi mrtav osto.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#859 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

Kada bi svi imali para i svi bili bogati onda bi svi sve filmove, serije i programe kupovali , i kad bi onda ljudi pravili sve besplatno pa da ni na to ne bi morali trositi pare... Kada ne bi internet bio izmisljen...


Kad bi bilo sta bi bilo...
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#860 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by veljaca »

Izgleda zamrla ova akcija ...
User avatar
Slo Burner
Posts: 5363
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#861 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Slo Burner »

Jel dobio bolan ko kakvu kaznu ?
User avatar
rumFo
Posts: 1672
Joined: 29/08/2011 21:12

#862 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by rumFo »

Imam Pentium 4 :D OS XP, koji je kupljen u NTCHS-u, Merkatorova radnja nekad 2004 godine, tad nije bilo nikakvih naljepnica o licenci, nit sam dobio CD-e XP-a, vec njihov naljepljen tiket nazad na comp-u, zastita fola radi za servisiranja... garancija je istekla :D ali racun i ovjeren ugovor jos postoji :D da prilozim gospodi iz Federalnoe uprave za inspekcijske poslove ugovor gdje sam kupio comp sa pljaka XP-om? Mislim, da niko nikad nije dobio CD-e XP od distributera, a sad ce da raju deru...
Nisam ja Windows izmislio i instalirao ga sam, nit DDR il HDD napravio, vec sve kod njih kupio :D

Ocam' :mrgreen: nit luk jeo, nit miriso... ocul naj*bat? :D
pocetnik033
Posts: 130
Joined: 26/01/2012 23:03

#863 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by pocetnik033 »

rumFo wrote:Imam Pentium 4 :D OS XP, koji je kupljen u NTCHS-u, Merkatorova radnja nekad 2004 godine, tad nije bilo nikakvih naljepnica o licenci, nit sam dobio CD-e XP-a, vec njihov naljepljen tiket nazad na comp-u, zastita fola radi za servisiranja... garancija je istekla :D ali racun i ovjeren ugovor jos postoji :D da prilozim gospodi iz Federalnoe uprave za inspekcijske poslove ugovor gdje sam kupio comp sa pljaka XP-om? Mislim, da niko nikad nije dobio CD-e XP od distributera, a sad ce da raju deru...
Nisam ja Windows izmislio i instalirao ga sam, nit DDR il HDD napravio, vec sve kod njih kupio :D

Ocam' :mrgreen: nit luk jeo, nit miriso... ocul naj*bat? :D
Imaš li na računu taj XP da si ga platio
Ukoliko nemaš, kako ćeš dokazati da su ti oni to instalirali??

Ukoliko i imaš to na računu da si platio, a dokaže se da nije legalan XP, opet ćeš ti na....
I da pošalješ njima inspekciju, oni samo kažu mi smo to instalirali tada, a što si ti poslije formatirao računar i instalirao piratski, to ti oni nisu krivi.
User avatar
rumFo
Posts: 1672
Joined: 29/08/2011 21:12

#864 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by rumFo »

pocetnik033 wrote:
rumFo wrote:Imam Pentium 4 :D OS XP, koji je kupljen u NTCHS-u, Merkatorova radnja nekad 2004 godine, tad nije bilo nikakvih naljepnica o licenci, nit sam dobio CD-e XP-a, vec njihov naljepljen tiket nazad na comp-u, zastita fola radi za servisiranja... garancija je istekla :D ali racun i ovjeren ugovor jos postoji :D da prilozim gospodi iz Federalnoe uprave za inspekcijske poslove ugovor gdje sam kupio comp sa pljaka XP-om? Mislim, da niko nikad nije dobio CD-e XP od distributera, a sad ce da raju deru...
Nisam ja Windows izmislio i instalirao ga sam, nit DDR il HDD napravio, vec sve kod njih kupio :D

Ocam' :mrgreen: nit luk jeo, nit miriso... ocul naj*bat? :D
Imaš li na računu taj XP da si ga platio
Ukoliko nemaš, kako ćeš dokazati da su ti oni to instalirali??

Ukoliko i imaš to na računu da si platio, a dokaže se da nije legalan XP, opet ćeš ti na....
I da pošalješ njima inspekciju, oni samo kažu mi smo to instalirali tada, a što si ti poslije formatirao računar i instalirao piratski, to ti oni nisu krivi.

Vidis kralju, kako god stranka naj*be, a svi ti racunari koji su usli u BiH, znas vec kako su se prodavali...
Te nesto beze pogledam na googl-e, pa vidim NT CHS se spominje u pranju novca, vjerovatno iz tih crnih fondova, mozda bi oni mogli da plate te kazne?
A sta ako bude pisalo da je XP OS pored komponenti koje su ugradili, a nisam dobio nikakve CD-e i naljepnice o licenci? Hoce li drzava njih tuziti il mene?
pocetnik033
Posts: 130
Joined: 26/01/2012 23:03

#865 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by pocetnik033 »

Naljepnicu si mogao dobiti ako si kupio nov kompjuter sa OEM windowsima.

OEM (a samim tim i tu naljepnicu) nisi mogao kupiti i instalirati na stari računar.

Dakle, ako je prilikom sastavljanja računara kupljen i OS, onda je na njemu i naljepnica (postavlja se tamo gdje se neće ishabati) i sigurno imaš na istom računu i konfiguraciju i OS.

Koliko je meni poznato, sve do prije godinu dvije, 99,99999% prodanih kompjutera je bilo bez OS-a i niko OS nije naplaćivao (na računu), a svi su ih instalirali neku verziju windowsa.

Ukoliko je tako i kod tebe, onda ne možeš ništa.

Nema na računu OS-a, ti nemaš naljepnice i ti si kriv.

Ukoliko imaš na računu Windows OEM, onda na istom tom računu ili na drugom, ali sa istim datumom mora biti i nova konfiguracija.

OEM verzija zato i jest jeftinija jer se samo smije prodati uz novu konfiguraciju. Poznajem neke koji su tražili sada OEM verzije i pokušali progurati kod inspekcije tu priču, ali nisu uspjeli. Kao prvo, niko im neće prodati OEM bez konfiguracije, a kao drugo nisu ni inspektori veslo sisali.
User avatar
jasko_ba
Posts: 7809
Joined: 13/11/2006 17:47

#866 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by jasko_ba »

Direktor Federalne inspekcijske uprave tvrdi i da je za mjesec dana, koliko je trajao inspekcijski nadzor, “ubrano 700.000 KM PDV-a” te da bi u suprotnom taj novac “završio u privatnim džepovima”
o jbem te drzavo :lol: :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81918
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#867 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Truba »

return of the DOS :mrgreen:
User avatar
notsure
Posts: 1131
Joined: 31/07/2008 19:57

#868 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by notsure »

Direktor Federalne inspekcijske uprave tvrdi i da je za mjesec dana, koliko je trajao inspekcijski nadzor, “ubrano 700.000 KM PDV-a” te da bi u suprotnom taj novac “završio u privatnim džepovima”
700 kKM PDVa znači preko 4 miliona KM "u privatnim džepovima". Ili možda Micro$oft, Adobe i Autodesk nisu privatni? Da nisu možda samoupravno-socijalistički? Baš me zanima koliko je od tih 700.000 otišlo domaćim proizvođačima softvera. Ups... zaboravio sam da domaći softver niko ne krade, jer nije namjerno napravljen za ovakve akcije.

E moj Tirak, zavuci ruku u privatne džepove pravih lopova umjesto da puniš privatne džepove američkih kompanija.

Linux Rulez!
SprecoM
Posts: 468
Joined: 26/12/2011 15:02

#869 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by SprecoM »

jOFLA wrote:Odbacivanjem MS Windows-a u Minhenu postignuta ušteda €4 miliona za samo godinu dana:

http://www.theregister.co.uk/2012/03/29 ... x_savings/
Zapazio sam i posebno izdvajam tvoja dva posta u ovoj temi! Zbog toga se upravo tebi "žalim", jer znam da ćeš me razumjeti:
Pokušavao sam "zaštititi Microsoft od upotrebe nelegalnog softvera" i instalirati Linux (ili nešto otvorenog tipa). Čak sam i knjigu "Linux" kupio! Međutim, nisam u stanju naučiti kako se instalira Linux (ili nešto što spada u tu porodicu). Nisam siguran ko je veći "duduk" - Ja ili ovi što pišu uputstva?!
Problem iskrsava odmah - kada tastaturom treba nešto i negdje upisati. Ne umijem savladati taj - "prvi korak"!
Vidim ovaj tvoj sljedeći post kao da nije naišao na "plodno tlo" (valjda je sastav čitalaca takav da "nije njihov nivo"!).
Preporuči odakle da steknem znanja za savladavanje tog "prvog koraka"!
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#870

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 03/06/2023 20:53, edited 1 time in total.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#871 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by veljaca »

Mescini da jeTirak potplacen od ovih Linuxasa .......... :D
bmarkovic
Posts: 10
Joined: 22/03/2012 12:59

#872 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bmarkovic »

jOFLA wrote:Uzeti distribucije Mepis, Mint, Sabayon, Fusion, ili PclinuxOS. Namjerno ne spominjem onu distribuciju, onu sramotu od Canonical Inc, jer mi se gadi kao dlake u tanjiru. Ali nebitno...
Neka cvjeta 1000 cvjetova ali likovi poput tebe su upravo ono što ne valja sa velikim brojem Linux community-a. Tim više što je Mint derivat Ubuntua. Osim bezveznog hejtanja, neozbiljno je voditi ljude u ćorsokake kakvi su Mepis, Fusion, PCLinuxOS i Sabayon (zasad).

Ono što prosjećna pridošlica u ovu priču treba je ozbiljna informacija - da postoji ograničen broj top-tier distribucija i to su:
  • Debian iza kojeg stoji najveća zajednica developera na svijetu
  • RedHat iza kojeg stoji finansijski i tržišno najveća kompanija u Linux svijetu (RedHat) i druga najveća softverska kuća općenito (Oracle kao dodatni developer)
  • Ubuntu iza kojeg stoji najbrže rastuća kompanija u Linux svijetu (Cannonical)
  • Fedora koja je RedHatov poligon za razvoj i testiranje
  • openSuSE iza kojeg stoji Novell kojeg finansijski podupire Microsoft
  • Mint koji je par godina najpopularniji (ili u top 3) distro, i iza kojeg raste ogroman ubuntu-baziran community.
Znači za početak, držati se distroa iza kojih stoje ili ogroman community ili snažne multinacionalne kompanije. Sve je drugo rizik. Kad si iskusan linux korisnik, možeš eksperimentirati, dotad sredinom ceste.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#873 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by kojeime »

bmarkovic wrote:
jOFLA wrote:Uzeti distribucije Mepis, Mint, Sabayon, Fusion, ili PclinuxOS. Namjerno ne spominjem onu distribuciju, onu sramotu od Canonical Inc, jer mi se gadi kao dlake u tanjiru. Ali nebitno...
Neka cvjeta 1000 cvjetova ali likovi poput tebe su upravo ono što ne valja sa velikim brojem Linux community-a. Tim više što je Mint derivat Ubuntua. Osim bezveznog hejtanja, neozbiljno je voditi ljude u ćorsokake kakvi su Mepis, Fusion, PCLinuxOS i Sabayon (zasad).

Ono što prosjećna pridošlica u ovu priču treba je ozbiljna informacija - da postoji ograničen broj top-tier distribucija i to su:
  • Debian iza kojeg stoji najveća zajednica developera na svijetu
  • RedHat iza kojeg stoji finansijski i tržišno najveća kompanija u Linux svijetu (RedHat) i druga najveća softverska kuća općenito (Oracle kao dodatni developer)
  • Ubuntu iza kojeg stoji najbrže rastuća kompanija u Linux svijetu (Cannonical)
  • Fedora koja je RedHatov poligon za razvoj i testiranje
  • openSuSE iza kojeg stoji Novell kojeg finansijski podupire Microsoft
  • Mint koji je par godina najpopularniji (ili u top 3) distro, i iza kojeg raste ogroman ubuntu-baziran community.
Znači za početak, držati se distroa iza kojih stoje ili ogroman community ili snažne multinacionalne kompanije. Sve je drugo rizik. Kad si iskusan linux korisnik, možeš eksperimentirati, dotad sredinom ceste.
Slazem se. Ubuntu se mozda mnogima ne svidja, ali mislim da je najlaksi i najbezbolniji prelazak na Linux sa Windowsa ili Mac-a. Terminal mozda jeste najjace oruzje Linuxa, ali kada godinama radis u GUI, onda je terminal pomalo zastrasujuci. Pa distribucija koja vecinu stvari moze obaviti radom u GUI je bezbilnije rjesenje od mozda bolje distribucije u kojoj moras svaki cas raditi nesto u terminalu. I jos, kao sto ti kazes, ako nije sigurna buducnost te distribucije, ili joj je korisnicka baza mala, pa je i mogucnost dobijanja odgovora za rjesavanje problema nezivjesna, samo zagrizeni hakeri (u pozitivnom smislu te rijeci, onda kada je taj termin prvi put se pojavio u svijetu kompjutera i oznacavao manijakalne zaljubljenike u tu tehnologiju, a ne kao danas kriminalce) mogu komotno raditi u takvim distribucijama. Svi drugi, "obicni", korisnici ce se radije vratiti Windowsu ili Mac-u nego "patiti" se u terminalu.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#874 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by respo »

jeli se jos zajebajete oko prelaska sa windowsa na linux
instalirajte besplatan windows
instalirajte react operativni sistem i sve windows aplikacije koristite na njemu potpuno besplatno i sve legalno
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#875 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Bušman »

respo wrote:jeli se jos zajebajete oko prelaska sa windowsa na linux
instalirajte besplatan windows
instalirajte react operativni sistem i sve windows aplikacije koristite na njemu potpuno besplatno i sve legalno
:D :D :D

Instaliraj ga sebi i radi nesto na njemu. Sta reci o projektu koji pokusava da imitira propali projekt.
Post Reply