Anksioznost

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#876 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Hafis »

ZenaZbrkovima wrote:Naravno, vise puta sam pila svaku od tih terapija jer gastritis vucem gotovo 10 godina :|
Nadam se da se tretman provodio u standardnoj vremenskoj duljini i u standardnim dozama...to jest nije završavao samo s jednom kutijom...Je li se pokušavalo s trojnom terapijom?
Inače atrofični gastritis je gotovo uvijek po pravilu ima imunološku etiologiju...hoću reći u načelu je posljedica imunoloških promjena, a ne bolest sama za sebe. Tako da se na njega u načelu ide etiološkom terapijom što je u praksi veoma teško.
Jesi li gledala stanje s hematokritom...krvnom slikom općenito i serumsskom razinom vitaminima...mislim, puno pitanja...
Samo da skratim - ne sulpirid. Topom gađaš vrapca.
ZenaZbrkovima
Posts: 1890
Joined: 06/01/2015 21:32

#877 Re: anksioznostttttttttttt

Post by ZenaZbrkovima »

Hafis wrote:
ZenaZbrkovima wrote:Naravno, vise puta sam pila svaku od tih terapija jer gastritis vucem gotovo 10 godina :|
Nadam se da se tretman provodio u standardnoj vremenskoj duljini i u standardnim dozama...to jest nije završavao samo s jednom kutijom...Je li se pokušavalo s trojnom terapijom?
Inače atrofični gastritis je gotovo uvijek po pravilu ima imunološku etiologiju...hoću reći u načelu je posljedica imunoloških promjena, a ne bolest sama za sebe. Tako da se na njega u načelu ide etiološkom terapijom što je u praksi veoma teško.
Jesi li gledala stanje s hematokritom...krvnom slikom općenito i serumsskom razinom vitaminima...mislim, puno pitanja...
Samo da skratim - ne sulpirid. Topom gađaš vrapca.
trojna terapija nakon dijagnoze prvi put, prije par godina. posljednji put, prije par mjeseci, pila sam zontop 40mg 2X dnevno, 14 dana pa jos 2 mj 40 mg ujutro. problemi su i dalje tu.
Krvna slika uredna, jedino sam imala neki imunoloski parametar (CiC) jako povisen i 3 puta sam kontrolisala da provjerim da nije doslo do greske, medjutim, na to niko od dokt nije obracao paznju niti me uputio da dalje ispitujem o cemu se radi.. :roll:
User avatar
solufash
Posts: 45
Joined: 30/04/2002 00:00

#878 Re: anksioznostttttttttttt

Post by solufash »

ZenaZbrkovima wrote:
solufash wrote:Svakom bih preporučio, koliko god može, da se ne ubija treningom jer to neće ni umanjiti senzacije, niti će umor čovjeka osloboditi brige, već da se rekreira treningom, i normalnom ishranom, barem meni pomaže, koji imam anksioznost usko vezanu uz stomačne tegobe. I to sam hvala Bogu uspio svesti na minimum kroz rekreativne treninge, razgovor, smijeh, lagane obroke i hranu.
Stomacne tegobe koje vrste, ako ne pitam previse?

Kod mene - atroficni gastritis, s kojim gubim bitku upravo jer mi on pravi anksioznost. Ne mogu da se pomirim s tim da jos uvijek ne mogu da pronadjem nesto sto ce me trajno rijesiti tegoba i napredovanja bolesti i bukvalno me sve to baca u depresiju.

Jel ko od vas pio eglonyl/sulpirid? Na preporuku dokt opste prakse, razmisljam da pocnem. Kazu da se daje za anksioznost ali i gastritis, nervoze zeluca i sl.
Problemi sa stomakom su u zadnjih godinu dana uglavnom napuhivanje stomaka, ili crijeva, tako da je probava usporena sa velikim pritiskom na dijafragmu, što onda izaziva neke neugodne senzacije, u smislu da će mi se nešto desiti, kombinovano sa anksioznim poremećajem, jer taj pritisak na dijafragmu mi stvara bol u grudima, na lijevoj strani, trnci u rukama, blicevi pred očima, kratak dah.
Protiv nadutosti koristim Flobian prije jela, posebno kada je promjena vremena, kao predostrožnost, ili čaj od đumbira, a ako osjetim da mi se stomak nadima zbog slabe probave, odnosno veoma spore sa gasovima, onda popijem medicinsku sodu bikarbona, i stomak krene sa radom.
Prethodno, prije napada panike, sam imao probleme sa varenjem, jer mi je od stresa stradao stomak na način da je prirodni refleks probave, rada želuca kao aktivnog organa u tom procesu probave, lučenje kiseline, bio poremećen do mjere da je to postalo totalno nestabilno i nefunkcionalno.
Tada sam radio gastroskopiju, pa sam pio Controloc i kapi neke biljne za probavu i smirenje želuca, i to je dalo rezultata. Vrlo rijetko sam imao te blokade probave koje su mi stvarale blokadu totalnu, da sam uz velike glavobolje morao preležati taj dan sklupčan uz velike količine čaja od mente koji mi je pokretao probavu.
Napad panike i anksioznost su mi promijenili simptome kod stomaka, i ponašanje, pa sam i ja promijenio neke svoje navike, tako da sada imam manje nadutosti, kao i blokade probave.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#879 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Hafis »

ZenaZbrkovima wrote:
Hafis wrote:
ZenaZbrkovima wrote:Naravno, vise puta sam pila svaku od tih terapija jer gastritis vucem gotovo 10 godina :|
Nadam se da se tretman provodio u standardnoj vremenskoj duljini i u standardnim dozama...to jest nije završavao samo s jednom kutijom...Je li se pokušavalo s trojnom terapijom?
Inače atrofični gastritis je gotovo uvijek po pravilu ima imunološku etiologiju...hoću reći u načelu je posljedica imunoloških promjena, a ne bolest sama za sebe. Tako da se na njega u načelu ide etiološkom terapijom što je u praksi veoma teško.
Jesi li gledala stanje s hematokritom...krvnom slikom općenito i serumsskom razinom vitaminima...mislim, puno pitanja...
Samo da skratim - ne sulpirid. Topom gađaš vrapca.
trojna terapija nakon dijagnoze prvi put, prije par godina. posljednji put, prije par mjeseci, pila sam zontop 40mg 2X dnevno, 14 dana pa jos 2 mj 40 mg ujutro. problemi su i dalje tu.
Krvna slika uredna, jedino sam imala neki imunoloski parametar (CiC) jako povisen i 3 puta sam kontrolisala da provjerim da nije doslo do greske, medjutim, na to niko od dokt nije obracao paznju niti me uputio da dalje ispitujem o cemu se radi.. :roll:
Kao što sam i pretpostavio.
Možeš li se sjetiti o kolikim se vrijednostima radilo? Ako su ti stvarno velike vrijednosti, onda to svakako zaslužuje daljnji imunološki osvrt.
Jesi li određivala vrijednosti ANa i antiDNA?
ZenaZbrkovima
Posts: 1890
Joined: 06/01/2015 21:32

#880 Re: anksioznostttttttttttt

Post by ZenaZbrkovima »

Hafis wrote:
Kao što sam i pretpostavio.
Možeš li se sjetiti o kolikim se vrijednostima radilo? Ako su ti stvarno velike vrijednosti, onda to svakako zaslužuje daljnji imunološki osvrt.
Jesi li određivala vrijednosti ANa i antiDNA?
bolje da nastavimo ovdje http://forum.klix.ba/zeludac-problemi-v ... #p11405089
da ne idemo u off topic :)
User avatar
Dadulino
Posts: 133
Joined: 26/05/2015 20:38

#881 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Dadulino »

Poz ljudi,zelim da vam ispricam nesto cudno,dakle prije tacno dvije sedmice,imao sam pad sa bicikla,malo sam bradu zakino,i sad posto je mene lako uplasit,ja kontam treba usivat,i citav dan u strahu provedem samo guglajuci da li ce mi zarast ili ne...( a nije trebalo usivat) I sutradan smirim se,jedem oko 18h i odem u grad,oko 21:30 sam kafu pio,dosao kuci,legao spavat,kad ufati me skroz lagana vrtoglavica,ono kao da sam na brodu,blaga groznica i brzi otkucaji srca,naravno ziv se userem,nisam zaspao do 3...odma mi na um pade tumor,joj,posto sam inace lako plasljiv,i prosle godine me nesto malo stomak bolio ja odmah guglo na slijepo crijevo,i tako i sad gledam simptome ovo ono,sto god ja vise citam imam osjecaj da svaki od njih dobijima,pa kasnije naletih i na anksizonost...Toliko sam se zabavio sa tim da mi je koncentracija popustila i zaboravljam neke sitinice koje su mi se desile :? U prosli petak sam bio u gradu,dernecio , malo i popio skoro sve zaboravio...ovo me i dan danas muci?
Da li je neko imao slicne simptome i da li ovo lici na ankszionznost?? :O
User avatar
Bansuri
Posts: 491
Joined: 13/10/2013 00:36

#882 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Bansuri »

Dadulino wrote:Poz ljudi,zelim da vam ispricam nesto cudno,dakle prije tacno dvije sedmice,imao sam pad sa bicikla,malo sam bradu zakino,i sad posto je mene lako uplasit,ja kontam treba usivat,i citav dan u strahu provedem samo guglajuci da li ce mi zarast ili ne...( a nije trebalo usivat) I sutradan smirim se,jedem oko 18h i odem u grad,oko 21:30 sam kafu pio,dosao kuci,legao spavat,kad ufati me skroz lagana vrtoglavica,ono kao da sam na brodu,blaga groznica i brzi otkucaji srca,naravno ziv se userem,nisam zaspao do 3...odma mi na um pade tumor,joj,posto sam inace lako plasljiv,i prosle godine me nesto malo stomak bolio ja odmah guglo na slijepo crijevo,i tako i sad gledam simptome ovo ono,sto god ja vise citam imam osjecaj da svaki od njih dobijima,pa kasnije naletih i na anksizonost...Toliko sam se zabavio sa tim da mi je koncentracija popustila i zaboravljam neke sitinice koje su mi se desile :? U prosli petak sam bio u gradu,dernecio , malo i popio skoro sve zaboravio...ovo me i dan danas muci?
Da li je neko imao slicne simptome i da li ovo lici na ankszionznost?? :O

hipohondri to tako ukucavaju i traže simptome i sve žive bolesti "imaju", no to je većinom samo u glavi
ako ti guglanje toga rezultira tolikom mukom, pokušaj ne radit to, nego jednostavno odi doktoru (npr u tom slučaju s bradom guglanje je bilo bespotrebni stres, dok bi ti doktor na licu mjesta sve doveo u red, vjerovatno)
to što se desilo tu noć je tjelesna reakcija koju si sebi na psihičkoj bazi strahom od nezarastanja stvorio (kažeš da te lako uplašit)

nemoj molim te sad utripovat da si anksiozan
User avatar
Dadulino
Posts: 133
Joined: 26/05/2015 20:38

#883 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Dadulino »

Svjestan sam ja da mi je to do brade sto sam guglao citav dan i tresao se,da je tu noc to bilo,ali ja od te noci skroz cudan,a bio sam se prepao od toga vjerujes mi,al kad sam u gradu sa rajom i zaboravim na to :D
User avatar
skuterumoj
Posts: 405
Joined: 24/10/2014 12:21

#884 Re: anksioznostttttttttttt

Post by skuterumoj »

Nista , cuvaj se ti bicikla . Dobro si ti prosao, mogao si se ziv izlomiti.

Sretno.
User avatar
Dadulino
Posts: 133
Joined: 26/05/2015 20:38

#885 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Dadulino »

Dobro si vala,zaraslo mi je fino nije bilo potrebno usivat haha 8)
User avatar
skuterumoj
Posts: 405
Joined: 24/10/2014 12:21

#886 Re: anksioznostttttttttttt

Post by skuterumoj »

Dadulino wrote:Dobro si vala,zaraslo mi je fino nije bilo potrebno usivat haha 8)
Eto vidis. Nek je na hajr izaslo. I najgori napad anksioznosti prodje, u najgorem slucaju bolnica , mislim ne plasim te ali ima ljudi
koji se jednostvavno paralizuju, pocinju grciti itd...
Bicikla se ti cuvaj.
User avatar
Dadulino
Posts: 133
Joined: 26/05/2015 20:38

#887 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Dadulino »

E pored svega ovoga sto sam se bio prepao i sto sam 2 sedmice strahova,jel normalno sto npr.imam nekako slabiju koncetraciju i malo losije pamcenje npr. teze se sjetim sta sam jucer jeo ali se sjetim ipak? jel to povezano?
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#888 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Tabhana »

Moraš se opustiti, nemoj o svemu razmišljati. Podsjećaš me jako na mene kada sam se brinuo o svakoj sitnici.
User avatar
astala_vistala
Posts: 1423
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#890 Re: anksioznostttttttttttt

Post by astala_vistala »

Moze li preporuka kome se najbolje obratiti za aneksioznost ?? to jeste koji doktor i sl.

hvala unaprijed.
User avatar
mixone1995
Posts: 3527
Joined: 16/07/2012 19:25

#891 Re: anksioznostttttttttttt

Post by mixone1995 »

astala_vistala wrote:Moze li preporuka kome se najbolje obratiti za aneksioznost ?? to jeste koji doktor i sl.

hvala unaprijed.
Bilo koji neuropsihijatar.
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#892 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Tabhana »

Jutros sam imao napad panike. Nije hvala Bogu dugo trajao (oko minute), malaskavost, znojenje, uznemirenost, ubrzani otkucaji srca, htio sam čak do hitne otići. Popio sam persen, a inače sam na onom controlocu 10-tak dana, valja još 20-tak. U mene su ovi napadaji povezani sa nervozom želdca, hernijom, gastritisom, gerbom, tj. počeli su godinu dana ranije prije nego što je to uopće dijagnosticirano.

Doktori kažu da je to sasvim normalno.
ZenaZbrkovima
Posts: 1890
Joined: 06/01/2015 21:32

#893 Re: anksioznostttttttttttt

Post by ZenaZbrkovima »

smeta li vama vrucina? :(
meni jako, brinem se kako "predeverati" ovo ljeto..

@Tabhana i kod mene je sve(i iskljucivo) povezano sa gastritisom :( mada nemam te tipicne napade panike, desi mi se da se lose osjecam, kao da cu se onesvjestiti, apsolutna nemogucnost koncentracije, neko treperenje, uvrtanje zeluca.. najcesce na pretrpanim bucnim mjestima, u prevozu, i opcenito u situacijama iz kojih ne mogu "pobjeci na sigurno" onog momenta kada to pozelim. sama pomisao da se nalazim u takvoj situaciji stvori nelagodu..
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#894 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Njanjavi »

ZenaZbrkovima wrote:smeta li vama vrucina? :(
meni jako, brinem se kako "predeverati" ovo ljeto..

@Tabhana i kod mene je sve(i iskljucivo) povezano sa gastritisom :( mada nemam te tipicne napade panike, desi mi se da se lose osjecam, kao da cu se onesvjestiti, apsolutna nemogucnost koncentracije, neko treperenje, uvrtanje zeluca.. najcesce na pretrpanim bucnim mjestima, u prevozu, i opcenito u situacijama iz kojih ne mogu "pobjeci na sigurno" onog momenta kada to pozelim. sama pomisao da se nalazim u takvoj situaciji stvori nelagodu..
Ja dok vas nisam krenuo citat nisam pojmio ni kontao da ja imam anksioznost.
Primjecujem tek sad da nikad nisam volio izlaske u kafice gdje je guzva bas zbog toga haman.
I kroz grad kad idem ubrzam kad je neka guzvara velka, srklet me neki uhvati.
Doduse imam haman blazi oblik, jer nemam neke tripove zesce nit potrebe za medikamentima.
ZenaZbrkovima
Posts: 1890
Joined: 06/01/2015 21:32

#895 Re: anksioznostttttttttttt

Post by ZenaZbrkovima »

ni ja nikad nisam pretjerano uzivala u tome, ali pravi problem je nastao upravo kada sam to shvatila :-D
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#896 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Njanjavi »

ZenaZbrkovima wrote:ni ja nikad nisam pretjerano uzivala u tome, ali pravi problem je nastao upravo kada sam to shvatila :-D
Ne prepadaj me gade brkati :-?
User avatar
Sephora
Posts: 9477
Joined: 01/07/2013 14:37

#897 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Sephora »

Njanjavi wrote:
ZenaZbrkovima wrote:smeta li vama vrucina? :(
meni jako, brinem se kako "predeverati" ovo ljeto..

@Tabhana i kod mene je sve(i iskljucivo) povezano sa gastritisom :( mada nemam te tipicne napade panike, desi mi se da se lose osjecam, kao da cu se onesvjestiti, apsolutna nemogucnost koncentracije, neko treperenje, uvrtanje zeluca.. najcesce na pretrpanim bucnim mjestima, u prevozu, i opcenito u situacijama iz kojih ne mogu "pobjeci na sigurno" onog momenta kada to pozelim. sama pomisao da se nalazim u takvoj situaciji stvori nelagodu..
Ja dok vas nisam krenuo citat nisam pojmio ni kontao da ja imam anksioznost.
Primjecujem tek sad da nikad nisam volio izlaske u kafice gdje je guzva bas zbog toga haman.
I kroz grad kad idem ubrzam kad je neka guzvara velka, srklet me neki uhvati.
Doduse imam haman blazi oblik, jer nemam neke tripove zesce nit potrebe za medikamentima.
Kad covijek počinje ulaziti u godine sve i svasta mu počinje smetati..pa to zovite kako hocete ... :lol: :lol:
ZenaZbrkovima
Posts: 1890
Joined: 06/01/2015 21:32

#898 Re: anksioznostttttttttttt

Post by ZenaZbrkovima »

Njanjavi wrote:
ZenaZbrkovima wrote:ni ja nikad nisam pretjerano uzivala u tome, ali pravi problem je nastao upravo kada sam to shvatila :-D
Ne prepadaj me gade brkati :-?
Buahahahah :razz:
User avatar
Tabhana
Posts: 3133
Joined: 09/02/2015 11:41
Location: Titin RAtsoM

#899 Re: anksioznostttttttttttt

Post by Tabhana »

ZenaZbrkovima wrote:smeta li vama vrucina? :(
meni jako, brinem se kako "predeverati" ovo ljeto..

@Tabhana i kod mene je sve(i iskljucivo) povezano sa gastritisom :( mada nemam te tipicne napade panike, desi mi se da se lose osjecam, kao da cu se onesvjestiti, apsolutna nemogucnost koncentracije, neko treperenje, uvrtanje zeluca.. najcesce na pretrpanim bucnim mjestima, u prevozu, i opcenito u situacijama iz kojih ne mogu "pobjeci na sigurno" onog momenta kada to pozelim. sama pomisao da se nalazim u takvoj situaciji stvori nelagodu..
Vjeruješ li da si upravo mene opisala?

Najgori mi je taj osjećaj uvrtanja želdca. Evo me napuhan kao neka trudnica, a nisam cijeli dan ništa jeo. Ljeto iznimno volim, posebno u večernjim satima kada šetam, ali ovo izjutra i po danu mi očigledno nikako ne odgovara.

Zaista je ovo patnja, ljudi ne znaju koliko imaju sreće što su potpuno zdravi. Ne mogu doslovno ništa, koncentracija NULA.
ZenaZbrkovima
Posts: 1890
Joined: 06/01/2015 21:32

#900 Re: anksioznostttttttttttt

Post by ZenaZbrkovima »

Tabhana wrote:
ZenaZbrkovima wrote:smeta li vama vrucina? :(
meni jako, brinem se kako "predeverati" ovo ljeto..

@Tabhana i kod mene je sve(i iskljucivo) povezano sa gastritisom :( mada nemam te tipicne napade panike, desi mi se da se lose osjecam, kao da cu se onesvjestiti, apsolutna nemogucnost koncentracije, neko treperenje, uvrtanje zeluca.. najcesce na pretrpanim bucnim mjestima, u prevozu, i opcenito u situacijama iz kojih ne mogu "pobjeci na sigurno" onog momenta kada to pozelim. sama pomisao da se nalazim u takvoj situaciji stvori nelagodu..
Vjeruješ li da si upravo mene opisala?

Najgori mi je taj osjećaj uvrtanja želdca. Evo me napuhan kao neka trudnica, a nisam cijeli dan ništa jeo. Ljeto iznimno volim, posebno u večernjim satima kada šetam, ali ovo izjutra i po danu mi očigledno nikako ne odgovara.

Zaista je ovo patnja, ljudi ne znaju koliko imaju sreće što su potpuno zdravi. Ne mogu doslovno ništa, koncentracija NULA.
Tabhana, kako tvoj zeludac? Jel se sta promijenilo od posjete doktoru :-D
Post Reply