Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#7051 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bizet »

@djana77, Mila,
Kuburim ja sa njom od rodjenja oko jela. Takva je, lijena da jede. Nema problema sa zubima, desnama, zvakanjem, samo je lijena.
Nasi obroci traju barem sat, ali sad je sama pomisao da treba jesti unervozi i krene dernjava i plakanje.
Nema sta ne izmisljam, pa cak sam poklekla i popustila juce i danas i molim je da barem slatkise jede. Ma ni slatko nece da kazem da puca, nego redic cokoladice i to je to.
Ozbiljno razmisljam da je vodim doktoru.
Dajem joj propolis kapi svaki dan, sanostol sirup, meda u caju, povremeno joj jabukovog pekmeza razmutim u vodi da popije kao sok sa medom ili secerom jer je od kiselih jabuka.
Ona je tip djeteta koje kaze mama ja sam gladna ali bih samo kokice. KOKICE! pa dodje mi da zaplacem. Nije bucmasta pa da se nesto ne uzrujavam previse. Istopi mi se dijete u ovih 5-6 dana gdje zivi na banani i redu cokolade za citav dan.
Da joj dajem nesto sto bi trebalo da otvara apetit pa dajem joj sanostol, trebalo bi da i on djeluje.
Inace je voce uvijek voljela i rado ga jede, sama uzme iz zdjele bez da je ja nesto moram tjerati i nije da joj jabuka niti bilo koje voce otvara apetit.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#7052 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

moja je pocela sve da mete nakon uvodjenja prepelicijih jaja ujutru (2 jaja+kasika ribljeg ulja+kasika meda)
a dotad....patnja...znam kako ti je :roll:
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7053 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji »

@bizet

Kako je okusila kasiku sa nekih 5 mjeseci počela je odbijati mlijeko. Sa 8 mjeseci flašicu je izbacila totalno. Mlijeko podvaljujem u mililitrima, nekad sam znala to raditi u snu, sad pravim šejkove, tople čokolade, pudinge, jogurte i sutlije koje na kraju ja pojedem jer gospođica zna da tu ima mlijeko.

Sa drugom hranom nemam problema u smislu da će je izričito odbiti jer ona jede svo voće,povrće i meso, ali imam dana kada živi od glavice sirovog luka.
Ima dana kada će pojesti samo bananu i red čokolade kao i tvoja.
Ima dana kada je puštam da ogladni pa bude gladna danima, ali bar popije malo vode, a onda imamo problema sa stolicom...

Pokušala sam ja i sa sirupom za apetit, 3 tegle meda sam u nju "ugurala" za godinu dana, litar pekmeza od jabuka za tri mjeseca, cjedila mrkvu, cveklu i jabuku, pravila sve sto bi ona tražila, ali cura pojede par kašika i kaže ja ne mogu više.

Sad se patimo sa gnojom anginom, koja je samo tjera na povraćanje i pored koje je nema smisla tjerati da jede jer tad znam da stvarno ne može.

I eto, dvije i po godine smo bliži onom kraju minimalne kilaže za njen uzrast nego nekom prosjeku. Dvije i po godine ja slušam savjete od kojih ništa ne urodi plodom i onda vremenom se navikneš i prihvatiš to kao nesto normalno i moliš Boga za zdravlje jer je ono najbitnije.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#7054 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bizet »

Mile moje mame, zdravlje na prvom mjestu, zbog toga se ja jedino i brinem.
Kaze mi doktorica morate je nauciti da u vrijeme jela nema crtanih niti mobitela kako bi dijete bilo svjesno sta jede i da sama jede.
U ovoj bitci ja uvijek gubim.
Obroci su zajednici i svi jedemo u isto vrijeme. Samo sto nakon sto svi ustanu od stola nas dvije ostanemo jos sat. Hranjenje je i meni stresno ne samo njoj. Ucjenjivanje tipa izacemo van ili kupucu ti nesto ne pali. Ona jednostavno kaze ne moram ni izaci i nemoras mi nista kupiti. Uh
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7055 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

bizet, vjerujem da ti je uzasno tesko. sto se ti vise trudis, vjerujem da na veci otpor nailazis...

kolika je djevojcica? kako inace provodite vrijeme?
kad je pocelo zezanje s hranom?

moje sve troje su jedaci. tamanitelji. sto ne znaci da nemamo dana i faza, zavisno od dobi i furke :)
grickalice ne nudim, pikam samo uzinu. obroci su zajednicki, gasi se tv, tehnologija protjerana od stola. sjedi se dok se ne pojede, nema iznimke. ko zadnji ustane, rasprema sto. insistiram na supi, povrtnoj, onda mi je lakse sta ce drugo pojesti u toku dana.

najmladjoj je 2, ona bi se nekad radije igrala nego jela ali kazem moze, kad pojedes. i zna da nema alternative. 2-3 sata prije rucka nema uzine, ni za koga. od slatkisa, najmladja na dnevnoj osnovi dobije - pastu za zube :D izvor secera joj je vocna uzina, nista drugo. dorucak je zobena kasa na vodi, s pekmezom od kruske/jabuke, tahinom, bananom i/ili drugom vockom - ako ne pojede sve za dorucak, dobije ostatak za uzinu ili veceru.

ima djece koja jednostavno slabije jedu. ali uzrok je obicno ili u privlacenju paznje, jer se nekad desio klik pa je hrana prestala biti nasusna potreba a postala alat za zezanje mame i tate, ili u hrani koja se uzme izmedju obroka pa zasiti.

a tajna je i u puno aktivnosti na zraku, to ih zive izmori. nasa izlazi dvaput dnevno, ukupno je 2-3 sata na zraku. poslije toga bi pojela vola pecenog.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#7056 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bizet »

Wewa,
Pocelo je sa rodjenjem, 2.5kg po izlasku iz bolnice. Trebalo je hraniti i kljukati da bi se razvijala zdravo i od pocetka je ona bila lijena i na siki i na flasici, a ja sm od njenog rodjenja pod stresom kad je hranjenje u pitanju.
Rijetki trenutci su nam bili ugodni u vrijeme jela, nekako nas vezu nervoza i mucenje. Koliko mucim ja nju da mora jesti toliko muci ona mene sa svojim kapricom da nece da jede.
Sto je starija to je teze. Nadala sam se da ce biti obratno.

Kako presjeci ovo mucenje i postaviti stvari na svoje mjesto? Njoj su tri godine. Ja nisam neko drustvo za igru i nase vrijeme se svodi na pricanje prica, pjevanje, setnje, ali nas dvije se ne igramo jer ja nemam zivaca, zdravlja ni maste za to. Ona je osudjenja na tetu, ocuha, djecu iz igraonice i nenu.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42263
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#7057 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Mis mekinjas »

Kad i ako krene u vrtić proješće. To tako ide, vidi od druge djece, a i dobre tete u vrtiću znaju kako djeca trebaju se ponašati za vrijeme jela. Tamo neće lutati oko stola, kad svi jedu. I jest će, koliko toliko šta ima.
Moje dijete jede sve, ali ovo vrtićko me je oduševilo. Počevši od toga, da mi kući pokazuje kako ga tete uče da se koriste vilica i nož, kako se drži kašika. Kad se probudi odmah mi kaže, kako bi njegova teta njemu sad dala užinu... :lol:
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#7058 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bizet »

Mis mekinjas, bice obdaniste pa makar samo na 2h. Sve sam nesto odugovlacila i izmisljala razloge jer me strah da ne bude stalno bolesna. Znam, mora i to proci.

Digresija: tjeram je tako neki dan da jede i vise u muci ne znam sta da uradim i viknem na nju i naljutim se, a ona meni: "Mama pa ne mozes na mene biti ljuta, ti i ja smo jedno". I tako me razoruza, moj mali majstor manipulacije :lol: :kiss:
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#7059 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 »

bizet wrote:Mis mekinjas, bice obdaniste pa makar samo na 2h. Sve sam nesto odugovlacila i izmisljala razloge jer me strah da ne bude stalno bolesna. Znam, mora i to proci.

Digresija: tjeram je tako neki dan da jede i vise u muci ne znam sta da uradim i viknem na nju i naljutim se, a ona meni: "Mama pa ne mozes na mene biti ljuta, ti i ja smo jedno". I tako me razoruza, moj mali majstor manipulacije :lol: :kiss:
Imam i ja djecaka nejedaca i stvari su se popravile nekad pocetkom ove godine i kad sve sumiram i uporedim sa tvojim slucajem mislim da mi je pomoglo sljedece-
Apetito sirup proslu zimu... Na biljnoj je bazi i ne znam je li to slucajnost ali nakon njega je poceo bolje jesti.
Izricita zabrana bakama, tetkama... da mu se ne daju slatkisi osim poslije obroka eventualno.
Nikad, ali bas NIKAD ga nisam ganjala, ucjenjivala, molila da jede... Pitam ga zeli li da jede, sta zeli... Na stolu uvijek stoji neko voce izrezano koje usput uzima. Lakse je kad pocnu pricati pa mogu reci ako im se nesto jede.
Izbaci cokoladu iz kuce, nudi samo vodu.
Moj kad bas nista nije htio prolazila je supa na koljenici.

On je i dalje mrsavko i kolicine koje jede nisu znatne ali kako je bilo mogu sad samo reci masala :)

Hehe... I sjecam se da se projeo par dana nakon sto sam se ja sva ocajna iskukala na ovoj grupi i trazila savjet i jos nisam bila stigla niti jedan da primjenim :)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7060 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

bizet wrote:Wewa,
Pocelo je sa rodjenjem, 2.5kg po izlasku iz bolnice. Trebalo je hraniti i kljukati da bi se razvijala zdravo i od pocetka je ona bila lijena i na siki i na flasici, a ja sm od njenog rodjenja pod stresom kad je hranjenje u pitanju.
Rijetki trenutci su nam bili ugodni u vrijeme jela, nekako nas vezu nervoza i mucenje. Koliko mucim ja nju da mora jesti toliko muci ona mene sa svojim kapricom da nece da jede.
Sto je starija to je teze. Nadala sam se da ce biti obratno.

Kako presjeci ovo mucenje i postaviti stvari na svoje mjesto? Njoj su tri godine. Ja nisam neko drustvo za igru i nase vrijeme se svodi na pricanje prica, pjevanje, setnje, ali nas dvije se ne igramo jer ja nemam zivaca, zdravlja ni maste za to. Ona je osudjenja na tetu, ocuha, djecu iz igraonice i nenu.
Sve razumijem :)
Moja najmladja se rodila sest sedmica prerano, imala dvije kilice :) Taj strah od nejedenja moze potpuno prevladati razumne obrasce ponašanja, a kako i nece, hrana je zivot.
Samo, curama nam nije vise ni mjesec ni dva, znaju reci da su gladne, znaju i same uzeti.
Razumijem i da nisi 'igrajuci' tip, ima raznih mama i sve su dobre, svojoj djeci najbolje. Volis li ti jesti? A kuhati? Mozes od curice napraviti kuharskog pomoćnika, curice obicno vole biti korisne. Meni moja otvara frizider, dodaje puter, mlijeko, ulje, brasno... U skladu s dobi. Usput je opiju mirisi iz kuhinje, jedva doceka da pocne rucak, pojede porciju skoro kao i ja :-)
Idemo zajedno i u kupovinu, biramo namirnice.

Kljucno je ne nuditi nista izmedju obroka, to je uslov bez kojeg se ne može. A za to je neophodno da ti prezivis jedan dan ili dva njezinog strajka zbog toga sto joj nije dostupna cokolada ili banana, sto je inace zasiti. Probaj i s cajem od mente, nezasecerenim, on otvara apetit. Tvoj strah je i tvoja i njena kocnica. A vidjeces koliko ce vam dan biti ljepsi kad prehrana bude njena 'odgovornost' umjesto tvoja. Pa budete smisljale sta cete sljedece praviti i jesti. Kazu da je vrtic zlato, drzim fige da upali bilo sta, pa da potpuno uzivate jedna u drugoj <3
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#7061 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by CherryLips »

Procitah @wevin post i sto pomenu caj od mente,i ja sam cula da pomaze za apetit samo po fildzan caja prije obroka....ja se jos sjecam kad su me moji ko dijete forsirali da pijem caj od pelina da bolje jedem...a gorak ko cemer..uhh
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#7062 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by sadie_forever »

edit
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42263
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#7063 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Mis mekinjas »

bizet wrote:Mis mekinjas, bice obdaniste pa makar samo na 2h. Sve sam nesto odugovlacila i izmisljala razloge jer me strah da ne bude stalno bolesna. Znam, mora i to proci.

Digresija: tjeram je tako neki dan da jede i vise u muci ne znam sta da uradim i viknem na nju i naljutim se, a ona meni: "Mama pa ne mozes na mene biti ljuta, ti i ja smo jedno". I tako me razoruza, moj mali majstor manipulacije :lol: :kiss:
Zavisi u kakvu grupu upadne. Iz mog iskustva. Malisan je dosao u grupu gdje su svi bili jaslicka novoupisana grupa prosle godine i odbolovali su prehlade pa stekli imunitet valjda. Ove godine svi zdravi i moj s njima zdrav ko dren. A vani su non stop.
djana h
Posts: 39284
Joined: 06/08/2009 18:23

#7064 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by djana h »

bizet wrote:Mile moje mame, zdravlje na prvom mjestu, zbog toga se ja jedino i brinem.
Kaze mi doktorica morate je nauciti da u vrijeme jela nema crtanih niti mobitela kako bi dijete bilo svjesno sta jede i da sama jede.
U ovoj bitci ja uvijek gubim.
Obroci su zajednici i svi jedemo u isto vrijeme. Samo sto nakon sto svi ustanu od stola nas dvije ostanemo jos sat. Hranjenje je i meni stresno ne samo njoj. Ucjenjivanje tipa izacemo van ili kupucu ti nesto ne pali. Ona jednostavno kaze ne moram ni izaci i nemoras mi nista kupiti. Uh
Nepotkupljivo dijete :)
Sama prolazim slične stvari,ne mogu se baš pohvaliti da su mi djeca nešto apetitli,kako se kaže.
A,što je najgore,i sama sam bila još i gora što se tiče hranjenja.Roditelji mi pričaju,a i sama se sjećam,da sam skroz slabo jela.Nije postojala hrana koja je mene privlačila,a,nisu pronalazili način da me nekako "prevare" da nešto pojedem.
Jela sam na grame,molbe tokom obroka ignorisala,jednostavno nisam željela da jedem.I dan-danas mi je mrsko da jedem ako sam sama.Ako imam društvo,druga je priča i tada baš uživam u hrani.Zato prilagođavam obroke kako ko dolazi kući.
Što se tiče moje djece imala sam velike probleme,vječita borba,kuhala većinom što oni žele,provodila sa njima sate za stolom.
Ko ne zna o čemu se radi teško je objasniti.Nikakva lukavstva i mudrosti ne prolaze.
Kako rastu stanje je malo bolje,mada i sada ima perioda kada se pitam šta su tokom dana uopšte pojeli.
Opet,ima perioda kad jedu sve redom i tada sam najsretnija.
Ne znam,želim ti puno strpljenja,a na galamu zaboravi,neće ti pomoći već samo stvoriti još veći stres i tebi i curici :)
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#7065 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by CherryLips »

To nejedenje je zaista stresno. U siroj porodici imamo dvoje djece,sad su vec tinejdzeri,djevojcica nikad nije fino jela,i dan danas je glavni obrok plazma i mlijeko. Visoka i mrsava ko grana. Djecak,isto problem oko ishrane,sad sve mete. Sto kaze njegova majka,da mi je neko pricao da ce ikad htjeti jesti meso i povrce,ne bih vjerovala. Djeca ti odnesu tonu zivaca.. :roll:
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#7066 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by bizet »

@Cherry Lips, jasta. Odnesu zivce tudja djeca vec drugu deceniju sad, odnese bivsi muz koji je bio kao jos jedno dijete, odnese stara mati, odnese i novi muz ponekad i ja se uhvatim kako moje malo maksumce ispasta zbog svih drugih koji su mi nagrizali zivce tokom godina.
Tacno se mi nekad dodje da se isplacem dobro i svima kazem odjebite od mene vise, ali posao se mora raditi, stara mati se mora pripaziti i ispostovati, jer bez obzira sto je stara i nervozna ipak ako nista drugo njene godine to zasluzuju.
A onda moje maksumce stoji u sredini price. Ona zasluzuje najbolje od mene, jer njena mladost je vaznija od moje starosti, a kamo li od mamine.
A ona ako tako gledam i mladost mojih ucenika jednako je bitna kao i mladost mog djeteta, niko nije vise ili manje bitan. I eto tako se vrtim u tom zacaranom krugu, gdje svako trazi svoje mjesto i svi su jednako vazni.
Nacu balans u cijeloj prici nije lako.

Nego da se vratim na temu, sutra idemo vaditi nalaze pa cemo u vrtic cim prije. Jelo je nocna mora jos uvijek, ali pustim je jedan obroz da isfolira ako bas nije gladna, pa se desi da drugi obrok bolje jede i tad ja uzivam u hranjenju :-D
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#7067 Bebe - ALL ABOUT!

Post by JanuaryJones »

otherside wrote:
Alhemicarkaa wrote:safran, došli i mi do crnog luka. :( Nosić nam hropti, i puno kašlje. Pomaže li crni luk i kod kašlja? Šta da koristim za kašalj (suh, baš je dere, čini mi se). I kako se stavlja taj crni luk, kako se isječe, u šta da stavim?
dr thesis, mukoplantov balzam sa eukaliptusom protiv prehlade.
namazes na prsa i ledja.
super stvar, kod bebe je meni puno pomogao.
Sorry što vučem ovaj post iz mrtvih ali kupih ovaj balzam i nemalo sam se iznenadila da u uputstvu piše da se ne preporučuje djeci izmedju 2.5 - 4 godine, na koži i 2.5 - 6 godina za inhalaciju. Pročitah na dosta foruma da majke mažu i dojenčad sa njom pa mi je ogroman upitnik iznad glave.

http://halmed.hr//upl/lijekovi/SPC/UP-I ... 02-478.pdf
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#7068 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by otherside »

prvo da ispravim naziv, zove se dr theiss :D

a nadjoh i ovaj link
http://ljekarne-sokac-osmak.hr/index.ph ... &Itemid=19
gdje pise da je prikladan za bebe :?:
e haj sad znaj....
ja sam ga koristila po preporuci pedijatra.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#7069 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by JanuaryJones »

otherside wrote:prvo da ispravim naziv, zove se dr theiss :D

a nadjoh i ovaj link
http://ljekarne-sokac-osmak.hr/index.ph ... &Itemid=19
gdje pise da je prikladan za bebe :?:
e haj sad znaj....
ja sam ga koristila po preporuci pedijatra.
Pa po svim preporukama online i iščitanim forumima, kupim. Donesem kući kad tako piše jbm :shock:
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#7070 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by CherryLips »

User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#7071 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by okanomalo »

da li porodiljna naknada koja se prima od kantona mora ici preko poste ili kanton moze uplacivati na tekuci racun? cula sam da se naknada isplacuje iskljucivo putem poste pa mi nije jasno u kom to mi dobu zivimo? :?
mama_ba
Posts: 13
Joined: 09/10/2016 18:33

#7072 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by mama_ba »

okanomalo wrote:da li porodiljna naknada koja se prima od kantona mora ici preko poste ili kanton moze uplacivati na tekuci racun? cula sam da se naknada isplacuje iskljucivo putem poste pa mi nije jasno u kom to mi dobu zivimo? :?
Isključivo je uručuje poštar na ruke, čak ne može ni muž da ju preuzme. Prije 8 mjeseci kada sam ju ganjala ovo je bila jedina opcija, voljela bih da se nešto promijenilo.
User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#7073 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by okanomalo »

mama_ba wrote:
okanomalo wrote:da li porodiljna naknada koja se prima od kantona mora ici preko poste ili kanton moze uplacivati na tekuci racun? cula sam da se naknada isplacuje iskljucivo putem poste pa mi nije jasno u kom to mi dobu zivimo? :?
Isključivo je uručuje poštar na ruke, čak ne može ni muž da ju preuzme. Prije 8 mjeseci kada sam ju ganjala ovo je bila jedina opcija, voljela bih da se nešto promijenilo.
to mi i jeste problem jer bi kcerka isla kod muza van bih. :(
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#7074 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by sabanss »

mama_ba wrote:
okanomalo wrote:da li porodiljna naknada koja se prima od kantona mora ici preko poste ili kanton moze uplacivati na tekuci racun? cula sam da se naknada isplacuje iskljucivo putem poste pa mi nije jasno u kom to mi dobu zivimo? :?
Isključivo je uručuje poštar na ruke, čak ne može ni muž da ju preuzme. Prije 8 mjeseci kada sam ju ganjala ovo je bila jedina opcija, voljela bih da se nešto promijenilo.
100% sigurna? Moja mater drugoj snahi i punica zeni su uredno preuzimale ove naknade?
User avatar
popi
Posts: 358
Joined: 09/04/2007 16:52

#7075 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by popi »

JanuaryJones wrote:
otherside wrote:prvo da ispravim naziv, zove se dr theiss :D

a nadjoh i ovaj link
http://ljekarne-sokac-osmak.hr/index.ph ... &Itemid=19
gdje pise da je prikladan za bebe :?:
e haj sad znaj....
ja sam ga koristila po preporuci pedijatra.
Pa po svim preporukama online i iščitanim forumima, kupim. Donesem kući kad tako piše jbm :shock:
Riječ o dva proizvoda:
- Dr Theiss Eukaliptusova mast (samo za odrasle)
- Dr Theiss Eukaliptusov balzam protiv prehlade (prikladan i za bebe i djecu)
Post Reply