Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2301 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by stakasa »

bach wrote:
stakasa wrote:
bach wrote:HVO je u srednoj Bosni imao tri vojna cilja

1. spojiti Vareš preko Kaknja sa Busovačom

2. Spojiti Lepeničku i Lašvansku dolinu

3. Spojiti Lašvansku dolinu i Zapadnu Hercegovinu.

Niti jedan od ta tri cilja HVO nije uspio ostvariti.
Zar im nije Gornji Vakuf bio primarni cilj? Da to probiju i onda idu dalje
To ti je ovo pod 3. Da se preko GVakufa probiju prema Novom Travniku. I tu su polomili zube.
Ali to je bas bio krupan zalogaj. Znaci da probiju Gornji Vakuf pa onda idu na Bugojno odakle su se bili skroz povukli i nakon osvajanja Bugojna idu na Novi Travnik. Preambiciozno
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#2302 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by bach »

To ti je ovo pod 3. Da se preko GVakufa probiju prema Novom Travniku. I tu su polomili zube.
Ali to je bas bio krupan zalogaj. Znaci da probiju Gornji Vakuf pa onda idu na Bugojno odakle su se bili skroz povukli i nakon osvajanja Bugojna idu na Novi Travnik. Preambiciozno
Preko Sebešića, podno Rostova je najkraća veza između Lašvanske doline i Hercegovine, barem vazdušnom linijom.
Osamnaesta obljetnica masakra na mjestu zvanom Busovačke staje

Komemorativnim skupom i svetom misom zadušnicom jučer, 15.6.11. na mjestu zvanom Busovačke staje, obilježena je osamnaesta obljetnica mučkog ubojstva osamnaest hrvatskih vitezova stradalih u zasjedi muslimanskih snaga.

Prije osamnaest godina, 15. lipnja, na Busovačkim stajama napadnut je mučki iz zasjede konvoj samarica s pratnjom koji je preko planinskih vrleti i bespuća Vranice išao u Sebešić, tadašnju logističku bazu HVO—a i donosio u opkoljenu Lašvansku dolinu naoružanje, hranu i opremu za vojsku i građane.

Ovaj dvadeseti po redu konvoj s oko pedeset konja i stotinjak vodiča, civila i vojnika iz svih krajeva BiH i Hrvatske naišao je na zasjedu muslimanske vojske koja je iznenadnim napadom pješačkim naoružanjem, minobacačima i razornim eksplozivnim napravama napravila pravi pokolj, u kojemu je stradalo osamnaest ljudi i više od dvadeset konja.

Nakon višesatne krvave borbe, u pomoć konvoju stigao je interventni vod Brigade "Nikola Šubić Zrinski" iz Busovače, a nešto poslije i jedna postrojba policije te su muslimanske snage razbijene i prinuđene na povlačenje. Iz njihova smrtonosna obruča spašeno je tada od sigurne smrti više od sedamdeset vojnika, vodiča i civila koji su ovim jedinim putem tražili spas i izlaz iz ratnog vihora opkoljene Lašvanske doline.

Ovim napadom na pratnju i konvoj samarica prekinuta je i posljednja nit koja je u to vrijeme povezivala opkoljenu Lašvansku dolinu sa svijetom, ali junački otpor branitelja, na sreću, nije ugušen.

Misu zadušnici predvodio je fra Davor Dominović iz Busovače, a za sve poginule vijence su položili i upalili svijeću predstavnici koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Središnja Bosna, HRLOG, OSBIH i UDiVDR, Županijskog i općinskog odbora HDZ –a BiH, Županijskog i općinskog odbora HDZ 1990-te i drugi.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#2303 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetejac »

bach wrote:
To ti je ovo pod 3. Da se preko GVakufa probiju prema Novom Travniku. I tu su polomili zube.
Ali to je bas bio krupan zalogaj. Znaci da probiju Gornji Vakuf pa onda idu na Bugojno odakle su se bili skroz povukli i nakon osvajanja Bugojna idu na Novi Travnik. Preambiciozno
Preko Sebešića, podno Rostova je najkraća veza između Lašvanske doline i Hercegovine, barem vazdušnom linijom.
Osamnaesta obljetnica masakra na mjestu zvanom Busovačke staje

Komemorativnim skupom i svetom misom zadušnicom jučer, 15.6.11. na mjestu zvanom Busovačke staje, obilježena je osamnaesta obljetnica mučkog ubojstva osamnaest hrvatskih vitezova stradalih u zasjedi muslimanskih snaga.

Prije osamnaest godina, 15. lipnja, na Busovačkim stajama napadnut je mučki iz zasjede konvoj samarica s pratnjom koji je preko planinskih vrleti i bespuća Vranice išao u Sebešić, tadašnju logističku bazu HVO—a i donosio u opkoljenu Lašvansku dolinu naoružanje, hranu i opremu za vojsku i građane.

Ovaj dvadeseti po redu konvoj s oko pedeset konja i stotinjak vodiča, civila i vojnika iz svih krajeva BiH i Hrvatske naišao je na zasjedu muslimanske vojske koja je iznenadnim napadom pješačkim naoružanjem, minobacačima i razornim eksplozivnim napravama napravila pravi pokolj, u kojemu je stradalo osamnaest ljudi i više od dvadeset konja.

Nakon višesatne krvave borbe, u pomoć konvoju stigao je interventni vod Brigade "Nikola Šubić Zrinski" iz Busovače, a nešto poslije i jedna postrojba policije te su muslimanske snage razbijene i prinuđene na povlačenje. Iz njihova smrtonosna obruča spašeno je tada od sigurne smrti više od sedamdeset vojnika, vodiča i civila koji su ovim jedinim putem tražili spas i izlaz iz ratnog vihora opkoljene Lašvanske doline.

Ovim napadom na pratnju i konvoj samarica prekinuta je i posljednja nit koja je u to vrijeme povezivala opkoljenu Lašvansku dolinu sa svijetom, ali junački otpor branitelja, na sreću, nije ugušen.

Misu zadušnici predvodio je fra Davor Dominović iz Busovače, a za sve poginule vijence su položili i upalili svijeću predstavnici koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Središnja Bosna, HRLOG, OSBIH i UDiVDR, Županijskog i općinskog odbora HDZ –a BiH, Županijskog i općinskog odbora HDZ 1990-te i drugi.
Kakvo spajanje Hercegovine i Bosne, ljudi u okruženju bili borili se za goli život kao Armija i Muslimani u Mostaru. Eto preko Sebešića su bili spojeni pa sa konjima nosili municiju baš kao Armija u Mostaru što su na konjima nosili. Kakve gluposti vi pričate? Osim zauzimanja nekih sela, paleži i zločina sa obje strane, većeg pomicanja nije bilo. Sve u 100 metara sa jako puno mrtvih na obje strane.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#2304 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by bach »

Jadan i izmanipuliran narod...



Tuga...
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#2305 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by BISTRIK100 »

HVO granatira Sarajevo 1993. godine. Saradnja VRS i HVO
https://www.youtube.com/watch?v=CZP7DdItUjA
Last edited by BISTRIK100 on 13/06/2018 02:34, edited 2 times in total.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2306 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by decembar2017 »

Vidim da UZP-ovci opet ponavljaju propagandu ala- smiljko sagolj i da se neki pecaju na nju pa da se pojasni par stvari:

1 ) Armije Republike Bosne i Hercegovine je oslobodila Kupres !!!

Ne samo da su oslobodili najvaznije objekte oko samog grada , Demirovac, Stožer i Kupreška vrata vec su prvi usli u sam grad. To su odradili pripadnici bugojanske i jajcke brigade i tek kada su se oni povukli nekoliko sati iza njih su usetali uzp-ovci tako da nema ni trunka istine da su oslobodjenje grada odradili uzp-ovci.

2) Glavni dio odbrane Jajca je imala TO RBIH/Armija RBIH, uzp-ovci su tu imali sporednu ulogu.

Sam broj vojnika gdje je Armije imala preko 2:1 prema uzp-ovcima govori da ovi drugi nisu imali takvu ulogu kakvu zele da prikazu u svojoj propagandi. I ne samo to, vec je TO/Armija RBIH imala glavnu ulogu na pocetku organizovanja otpora i na samom kraju kada su se uzp-ovci uveliko povukli, a pricamo o periodu mjesec-dva prije okupacije Jajca od strane cetnika. uzp-ovci su vec u tom periodu poceli da napustaju ne samo linije vec i sam grad i okolinu tako da price kako su oni zeljeli da posalju pojacanja a da ih je Armije u tome onemogucavala su obicne lazi.

I sto se tice odbrane grada uzp-ovci su tu imali negativnu, otezavajucu ulogu, uz politicke i fizicke napade na politicke i vojne predstavnike legalnih vlasti, gdje je bilo i ubijenih na strani Armije RBiH tako da je njihovo ponasanje uveliko dovelo do okupacije grada tako sve te price kako su oni branili Jajce a " muslimani se sakrivali" su lazi kao i u drugim podrucjima gdje uzp-ovska propaganda zeli da prikaze situaciju drugacije nego sto je bila.
Last edited by decembar2017 on 28/05/2018 09:46, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#2307 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by stakasa »

bach wrote:Jadan i izmanipuliran narod...



Tuga...
Nikada nisam vidio ljude da se stide sebe kao ove izbjeglice koje su zavrsile u Hercegovini. Ne daju rec da su Bosanci :D
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#2308 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by decembar2017 »

stakasa wrote:
bach wrote:Jadan i izmanipuliran narod...



Tuga...
Nikada nisam vidio ljude da se stide sebe kao ove izbjeglice koje su zavrsile u Hercegovini. Ne daju rec da su Bosanci :D
I obratite paznju na autobuse, Autoprevoz Mostar, znaci nije to bila neka lokalna akcija vec su iz Mostara , tj Hercegovine slali autobuse preko teritorije pod kontrolom SCA da bi katolicima iz Bosne tu podebljali "peretak".
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#2309 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by otac_makarije »

tetejac wrote:Znaš šta horkesh, možeš pisati do sutra te fantazije samo da znaš da za sugovornika imaš pripadnika HV-a koji je u Martu 92 ratovao u Bosanskom Brodu i Derventi. Tanki su bili Posavljaci sa obranom i da nije bilo HV-a to bi sve palo u roku par dana. TO, PL BiH, razne lokalne hrvatske postrojbe sve je to tanko bilo i da nije bilo nas i HOS-a ne znam šta bi bilo. Muslimanima svaka čast koji su se borili u prvom valu, opet kažem bilo ih je ali u manjem omjeru nego Hrvata. Zašto tebi to toliko teško pada?
I te tvoje gluposti i prozivanja ostavi za nekog drugog. Ja jako dobro znam kako je bilo, dosta sam prošao u ratu a i što nisam-dosta mi je prijatelja prošlo pa tako da ću sigurno više vjerovati njima nego tebi. I ako mi jedan doktor kaže koji je bio zapovjednik HVO-a u Rami, da ste mu ubijali vojnike po crnim vrhovima dok je on s vama sjedio i pregovarao onda mu ja vjerujem. Kad kažem ‘ste’ i ‘vama’ mislim na Armiju BiH ili neke vaše muslimanske formacije.
Nemoj viševo Travniku, Jajcu, Posavini... nisi čovječe upućen. Trzavice su počele davno. Kad su Hrvati tj. HVO zauzeli ono JNA skladište kod Konjica, tada se vidilo kakvi su neki muslimani. Raspitaj se malo ako ne znaš osim što istu priču pričaš kao da mene na kraju boli kurac. Moje pisanje je ovdje radi istine ma kakva bila samo kad vidim tebe kako sereš po HVO-u i Hrvatima baš mi slabo dođe ne zato što si mene lično uvrijedio nego što stvaraš neku sliku o Muslimanima koji sigurno ne misle kao ti. Imao sam ja kod sebe u postrojbi Muslimana, strašnih ljudi i ratnika koji su kosti ostavili u Posavini i sad tebe ovdje na internetu moram čitat kako pišeš gluposti i raščlanjuješ Muslimane i Hrvate-Posavljake. Vjeruj mi prošao sam dosta u životu i ratu ali Posavinu i Posavljake i Muslimane i Hrvate neću zaboravit dok sam živ. I to ratište. Samo ljudi koji pojma nemaju o životu mogu tako srat o Posavini. A i Kupresu isto. Pa znaš li ti da su ti isti Slavonci što su bili u Posavini u Martu 92 ostavili kosti na Kupresu u Aprilu? Ljudi iz Đakova otišli na Kupres da ga brane i ti se sad našao da sereš i prozivaš za pad Kupresa? Pa što ga eto ti i tvoji nisu obranili 1992? Nisi mi odgovorio na ovo pitanje a i ne moraš. I zaobiđi me u daljnoj raspravi i ne obraćaj mi se ako ne barataš činjenicama jer nemam vremena za tvoje gluposti. Za normalnu sam i zdravu raspravu ali te tvoje teze o Kupresu, Posavini i ‘hrvatskim prostorima’ u BiH sigurno neću slušati. Za te gluposti ima opcija ‘ignore’ i kapak
Zanimljivo, znači ista ekipa je uvodila europske vrijednosti i u Sijekovcu i na Kupresu
Pa ...bem mu miša zar niko da se nađe da primjeti ovu poruku na forumu i kaže @tetejcu da još nije počela agresija u martu 1992
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#2310 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetejac »

otac_makarije wrote:
tetejac wrote:Znaš šta horkesh, možeš pisati do sutra te fantazije samo da znaš da za sugovornika imaš pripadnika HV-a koji je u Martu 92 ratovao u Bosanskom Brodu i Derventi. Tanki su bili Posavljaci sa obranom i da nije bilo HV-a to bi sve palo u roku par dana. TO, PL BiH, razne lokalne hrvatske postrojbe sve je to tanko bilo i da nije bilo nas i HOS-a ne znam šta bi bilo. Muslimanima svaka čast koji su se borili u prvom valu, opet kažem bilo ih je ali u manjem omjeru nego Hrvata. Zašto tebi to toliko teško pada?
I te tvoje gluposti i prozivanja ostavi za nekog drugog. Ja jako dobro znam kako je bilo, dosta sam prošao u ratu a i što nisam-dosta mi je prijatelja prošlo pa tako da ću sigurno više vjerovati njima nego tebi. I ako mi jedan doktor kaže koji je bio zapovjednik HVO-a u Rami, da ste mu ubijali vojnike po crnim vrhovima dok je on s vama sjedio i pregovarao onda mu ja vjerujem. Kad kažem ‘ste’ i ‘vama’ mislim na Armiju BiH ili neke vaše muslimanske formacije.
Nemoj viševo Travniku, Jajcu, Posavini... nisi čovječe upućen. Trzavice su počele davno. Kad su Hrvati tj. HVO zauzeli ono JNA skladište kod Konjica, tada se vidilo kakvi su neki muslimani. Raspitaj se malo ako ne znaš osim što istu priču pričaš kao da mene na kraju boli kurac. Moje pisanje je ovdje radi istine ma kakva bila samo kad vidim tebe kako sereš po HVO-u i Hrvatima baš mi slabo dođe ne zato što si mene lično uvrijedio nego što stvaraš neku sliku o Muslimanima koji sigurno ne misle kao ti. Imao sam ja kod sebe u postrojbi Muslimana, strašnih ljudi i ratnika koji su kosti ostavili u Posavini i sad tebe ovdje na internetu moram čitat kako pišeš gluposti i raščlanjuješ Muslimane i Hrvate-Posavljake. Vjeruj mi prošao sam dosta u životu i ratu ali Posavinu i Posavljake i Muslimane i Hrvate neću zaboravit dok sam živ. I to ratište. Samo ljudi koji pojma nemaju o životu mogu tako srat o Posavini. A i Kupresu isto. Pa znaš li ti da su ti isti Slavonci što su bili u Posavini u Martu 92 ostavili kosti na Kupresu u Aprilu? Ljudi iz Đakova otišli na Kupres da ga brane i ti se sad našao da sereš i prozivaš za pad Kupresa? Pa što ga eto ti i tvoji nisu obranili 1992? Nisi mi odgovorio na ovo pitanje a i ne moraš. I zaobiđi me u daljnoj raspravi i ne obraćaj mi se ako ne barataš činjenicama jer nemam vremena za tvoje gluposti. Za normalnu sam i zdravu raspravu ali te tvoje teze o Kupresu, Posavini i ‘hrvatskim prostorima’ u BiH sigurno neću slušati. Za te gluposti ima opcija ‘ignore’ i kapak
Zanimljivo, znači ista ekipa je uvodila europske vrijednosti i u Sijekovcu i na Kupresu
Pa ...bem mu miša zar niko da se nađe da primjeti ovu poruku na forumu i kaže @tetejcu da još nije počela agresija u martu 1992
Zanimljivo je to kako si se baš ti našao. Još je zanimljivije što guraš Sijekovac u priču. A najzanimljivije je što bulazniš o Martu 1992 i agresiji. Okani se šuplje, ako nemaš šta pametno za reći.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#2311 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by invincible1921 »

@tetejac misilm da ono sto ti vjesto izbjegavas napisati makar sto puta, a ujedno i ono sta najvise ostala raja hoce da kaze je iduce:Niko nije osporio borbu HVO-a medjutim oni su se borili za neke druge ideale i ciljeve ....BiH im je bila mozdana 50om mjestu.

Neko moje viđenje je da su se prvo ispocetka kao i vecina vojnika opcenito na podrucju BiH borili da sacuvaju kucni prag i svoju porodicu grad, kako je vrijeme prolazilo ta borba je sve vise prerastala u otvoreni poduhvat rusenja suvernosti jedne drzave na korist druge. Ako cemo po tvom nacinu pisanja onda isrbi imaju svoje argumente u toj raspravi.... :thumbup:

Sto se tice te neke price o HV u BiH ona je tu bila samo iz jednog interesa u dva konteksta. Jedan interes je onaj koji je imao franj tudjman i hrvatska, a nikako BiH, a konteksti su da je prvo uradjena odbrana podrucja koja su smatrana bitnim hrvatskoj i hrvatima kao i da bi se sam rat prenio u BiH, a drugi kontekst je ucestvovanje u UZP kako bi se oduzeo dio BiH i pripojio BiH....

Al neka zivite vi u jednoj historiji (vasoj), a citav svijet ce na onoj koja je potrkripljena cinjenicama
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#2312 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by PM72 »

HV i HVO je direktan krivac za pad Trnova,Igmana,dijelova po Istočnoj Bosni jer nam nisu dozvoljavali dotur municije i MTS-a,nisu dozvoljavali prolazak dobrovoljcima (sem arapima koje su ubacivali u vlastitoj režiji),uzimali su nam hranu,odjeću,obuću,novac...
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#2313 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by LBVIEW »

otac_makarije wrote:
tetejac wrote:Znaš šta horkesh, možeš pisati do sutra te fantazije samo da znaš da za sugovornika imaš pripadnika HV-a koji je u Martu 92 ratovao u Bosanskom Brodu i Derventi. Tanki su bili Posavljaci sa obranom i da nije bilo HV-a to bi sve palo u roku par dana. TO, PL BiH, razne lokalne hrvatske postrojbe sve je to tanko bilo i da nije bilo nas i HOS-a ne znam šta bi bilo. Muslimanima svaka čast koji su se borili u prvom valu, opet kažem bilo ih je ali u manjem omjeru nego Hrvata. Zašto tebi to toliko teško pada?
I te tvoje gluposti i prozivanja ostavi za nekog drugog. Ja jako dobro znam kako je bilo, dosta sam prošao u ratu a i što nisam-dosta mi je prijatelja prošlo pa tako da ću sigurno više vjerovati njima nego tebi. I ako mi jedan doktor kaže koji je bio zapovjednik HVO-a u Rami, da ste mu ubijali vojnike po crnim vrhovima dok je on s vama sjedio i pregovarao onda mu ja vjerujem. Kad kažem ‘ste’ i ‘vama’ mislim na Armiju BiH ili neke vaše muslimanske formacije.
Nemoj viševo Travniku, Jajcu, Posavini... nisi čovječe upućen. Trzavice su počele davno. Kad su Hrvati tj. HVO zauzeli ono JNA skladište kod Konjica, tada se vidilo kakvi su neki muslimani. Raspitaj se malo ako ne znaš osim što istu priču pričaš kao da mene na kraju boli kurac. Moje pisanje je ovdje radi istine ma kakva bila samo kad vidim tebe kako sereš po HVO-u i Hrvatima baš mi slabo dođe ne zato što si mene lično uvrijedio nego što stvaraš neku sliku o Muslimanima koji sigurno ne misle kao ti. Imao sam ja kod sebe u postrojbi Muslimana, strašnih ljudi i ratnika koji su kosti ostavili u Posavini i sad tebe ovdje na internetu moram čitat kako pišeš gluposti i raščlanjuješ Muslimane i Hrvate-Posavljake. Vjeruj mi prošao sam dosta u životu i ratu ali Posavinu i Posavljake i Muslimane i Hrvate neću zaboravit dok sam živ. I to ratište. Samo ljudi koji pojma nemaju o životu mogu tako srat o Posavini. A i Kupresu isto. Pa znaš li ti da su ti isti Slavonci što su bili u Posavini u Martu 92 ostavili kosti na Kupresu u Aprilu? Ljudi iz Đakova otišli na Kupres da ga brane i ti se sad našao da sereš i prozivaš za pad Kupresa? Pa što ga eto ti i tvoji nisu obranili 1992? Nisi mi odgovorio na ovo pitanje a i ne moraš. I zaobiđi me u daljnoj raspravi i ne obraćaj mi se ako ne barataš činjenicama jer nemam vremena za tvoje gluposti. Za normalnu sam i zdravu raspravu ali te tvoje teze o Kupresu, Posavini i ‘hrvatskim prostorima’ u BiH sigurno neću slušati. Za te gluposti ima opcija ‘ignore’ i kapak
Zanimljivo, znači ista ekipa je uvodila europske vrijednosti i u Sijekovcu i na Kupresu
Pa ...bem mu miša zar niko da se nađe da primjeti ovu poruku na forumu i kaže @tetejcu da još nije počela agresija u martu 1992
Pocela je puno ranije, zauzimanjem releja i strateskih polozaja od strane JNA i srpskih paramiilitaraca. U Hercegovini, gdje kukas za komandom brigade :izet: , dolaskom smrdljivih crnogorskih rezervista.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#2314 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetejac »

PM72 wrote:HV i HVO je direktan krivac za pad Trnova,Igmana,dijelova po Istočnoj Bosni jer nam nisu dozvoljavali dotur municije i MTS-a,nisu dozvoljavali prolazak dobrovoljcima (sem arapima koje su ubacivali u vlastitoj režiji),uzimali su nam hranu,odjeću,obuću,novac...
Kad čovjek provali i ostane živ. Mislio sam staviti onu facu što se smije ali mi jednostavno karakter ne dozvoljava. Hajde ok, evo ja se slažem s tobom i žao mi je zbog svega toga. Možeš li ti sada reći hvala Hrvatima i Hrvatskoj zbog onih Riječana, Borongaja, Baške Vode, Splita itd. itd?
merc123
Posts: 13
Joined: 28/05/2018 13:52

#2315 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by merc123 »

tetejac wrote:
PM72 wrote:HV i HVO je direktan krivac za pad Trnova,Igmana,dijelova po Istočnoj Bosni jer nam nisu dozvoljavali dotur municije i MTS-a,nisu dozvoljavali prolazak dobrovoljcima (sem arapima koje su ubacivali u vlastitoj režiji),uzimali su nam hranu,odjeću,obuću,novac...
Kad čovjek provali i ostane živ. Mislio sam staviti onu facu što se smije ali mi jednostavno karakter ne dozvoljava. Hajde ok, evo ja se slažem s tobom i žao mi je zbog svega toga. Možeš li ti sada reći hvala Hrvatima i Hrvatskoj zbog onih Riječana, Borongaja, Baške Vode, Splita itd. itd?
ma lud frajer, vidi mu upisa po forumu, meni baca na onog Suljagica, Srbi mu pobili familiju u Srebrenici, a on mrzi Hrvate , ko ce to razumjetii...
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#2316 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by PM72 »

tetejac wrote:
PM72 wrote:HV i HVO je direktan krivac za pad Trnova,Igmana,dijelova po Istočnoj Bosni jer nam nisu dozvoljavali dotur municije i MTS-a,nisu dozvoljavali prolazak dobrovoljcima (sem arapima koje su ubacivali u vlastitoj režiji),uzimali su nam hranu,odjeću,obuću,novac...
Kad čovjek provali i ostane živ. Mislio sam staviti onu facu što se smije ali mi jednostavno karakter ne dozvoljava. Hajde ok, evo ja se slažem s tobom i žao mi je zbog svega toga. Možeš li ti sada reći hvala Hrvatima i Hrvatskoj zbog onih Riječana, Borongaja, Baške Vode, Splita itd. itd?
Paša moj,
Hrvatska je to debelo unovčila.Stotine brodova,kamiona,aviona...krcatih hranom,oružjem,lijekovima iMTS-om namjenjenih Armiji BiH,oduzeto je od strane Hrvatske.Humanitarna pomoć koja nam je dolazila prvo se istovarala u Pločama ,Splitu,Šibeniku i Puli,tamo "kontrolisala" i oduzimala za potrebe "izbjeglica iz Bosne" a samo mrvice su propuštene dalje.Izbjeglice iz Bosne imale su u Hrvatskog dobar tretman ali ako su bili Hrvati.Muslimani su prihvatani kao nužno zlo ,baš kao i ovi nevoljnici migranti sa nadom da se neće dugo zadržavati.Milioni su im oduzeti kojekakvim potvrdama o boravku i prijavnicama bez kojih nisu mogli u treće zemlje.Sve ijednom Muslimanu oduzeto je osobno vozilo.Sve vikendice Muslimana su opljackane i na silu useljene.

Izbjeglice iz Bosne su Hrvatskoj bili alibi kako oni šatro brinu o njima da bi mogli uzimati harač.
naravno da je ovo tebi šega i da bi najradije stavio smajli ali je ovo istina,bolna po vas koji mislite da je Hrvatska bila poštena prema komšijama ali se varate...
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#2317 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetejac »

merc123 wrote:
tetejac wrote:
PM72 wrote:HV i HVO je direktan krivac za pad Trnova,Igmana,dijelova po Istočnoj Bosni jer nam nisu dozvoljavali dotur municije i MTS-a,nisu dozvoljavali prolazak dobrovoljcima (sem arapima koje su ubacivali u vlastitoj režiji),uzimali su nam hranu,odjeću,obuću,novac...
Kad čovjek provali i ostane živ. Mislio sam staviti onu facu što se smije ali mi jednostavno karakter ne dozvoljava. Hajde ok, evo ja se slažem s tobom i žao mi je zbog svega toga. Možeš li ti sada reći hvala Hrvatima i Hrvatskoj zbog onih Riječana, Borongaja, Baške Vode, Splita itd. itd?
ma lud frajer, vidi mu upisa po forumu, meni baca na onog Suljagica, Srbi mu pobili familiju u Srebrenici, a on mrzi Hrvate , ko ce to razumjetii...
Ne pratim nikoga posebno po forumu nego ovako kako mi naleti po topiku. Za ovakvu provalu moraš biti ili zlonamjeran ili skroz slabo upoznat. On Hrvate za Igman proziva a Zuka mu u Konjicu Daidžu zaustavio na putu za Igman. Zaustavio, malo omalovažavao i vratio nazad. Da tuga bude veća, šest mjeseci prije u Baškom Polju tog istog Zuku i njegove ljude je taj Daidža obučavao, naoružao i takoreći ustrojio.
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#2318 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by PM72 »

vi bas umislili da je taj dajdza doveo 5000 bojovnika da oslobodi Sarajevo?
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#2319 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetejac »

PM72 wrote:
tetejac wrote:
PM72 wrote:HV i HVO je direktan krivac za pad Trnova,Igmana,dijelova po Istočnoj Bosni jer nam nisu dozvoljavali dotur municije i MTS-a,nisu dozvoljavali prolazak dobrovoljcima (sem arapima koje su ubacivali u vlastitoj režiji),uzimali su nam hranu,odjeću,obuću,novac...
Kad čovjek provali i ostane živ. Mislio sam staviti onu facu što se smije ali mi jednostavno karakter ne dozvoljava. Hajde ok, evo ja se slažem s tobom i žao mi je zbog svega toga. Možeš li ti sada reći hvala Hrvatima i Hrvatskoj zbog onih Riječana, Borongaja, Baške Vode, Splita itd. itd?
Paša moj,
Hrvatska je to debelo unovčila.Stotine brodova,kamiona,aviona...krcatih hranom,oružjem,lijekovima iMTS-om namjenjenih Armiji BiH,oduzeto je od strane Hrvatske.Humanitarna pomoć koja nam je dolazila prvo se istovarala u Pločama ,Splitu,Šibeniku i Puli,tamo "kontrolisala" i oduzimala za potrebe "izbjeglica iz Bosne" a samo mrvice su propuštene dalje.Izbjeglice iz Bosne imale su u Hrvatskog dobar tretman ali ako su bili Hrvati.Muslimani su prihvatani kao nužno zlo ,baš kao i ovi nevoljnici migranti sa nadom da se neće dugo zadržavati.Milioni su im oduzeti kojekakvim potvrdama o boravku i prijavnicama bez kojih nisu mogli u treće zemlje.Sve ijednom Muslimanu oduzeto je osobno vozilo.Sve vikendice Muslimana su opljackane i na silu useljene.

Izbjeglice iz Bosne su Hrvatskoj bili alibi kako oni šatro brinu o njima da bi mogli uzimati harač.
naravno da je ovo tebi šega i da bi najradije stavio smajli ali je ovo istina,bolna po vas koji mislite da je Hrvatska bila poštena prema komšijama ali se varate...
Paša moj a koliko se može platit za ustroj jedne jedinice kao što su Zukini bili? A? Ima li tih para?
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#2320 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by PM72 »

a ko je platio? Hrvatska? :D
Last edited by PM72 on 13/06/2018 09:10, edited 1 time in total.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#2321 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetejac »

PM72 wrote:vi bas umislili da je taj dajdza doveo 5000 bojovnika da oslobodi Sarajevo?
Paša moj nećemo tako pričat. Hajmo malo činjenicama. Može? Jel’ Zuku i njegove obučavao Daidža 1991 u Hrvatskoj? Obučio, naoružao, opremio? Jest. Jel’ taj isti Daidža htio na Igman u ispomoć? Jest. Jel’ zaustavljen u Konjicu i vraćen od tog istog Zuke? Jeste. I ti se sad našao prozivat Hrvate za pad Igmana? Zbog čega? De mi odgovori molim te.
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#2322 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetejac »

PM72 wrote:a koje platio? Hrvatska? :D
Ma jok. Uzimala Hrvatska lovu od Arapa i obučavali vas preko kurca.
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#2323 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by PM72 »

polako...
Hrvatska jeste DOPUSTILA obuku naših ljudi ali kako?
Ti sad pišeš o jedinici Zulfikar ili o Dajdži ko da su imali čitav korpus vojnika a ne o sto ili dvjesto ljudi.Držali ih u bosanskom odmaralištu,hranili ih oduzetom humanitarnom pomoći a naoružali takođe oduzetim oružjem.Sve zarad viših ciljeva da imaju "svoju" jedinicu unutar bosanskog sukoba...

je li metak ušao u Bosnu od jezeni 1992? nije.Ko nije dao?Hrvatska.Preko koga? preko HV i svoje paravojske kojima su dodali samo O...
tetejac
Posts: 1240
Joined: 29/12/2017 08:05

#2324 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by tetejac »

PM72 wrote:polako...
Hrvatska jeste DOPUSTILA obuku naših ljudi ali kako?
Ti sad pišeš o jedinici Zulfikar ili o Dajdži ko da su imali čitav korpus vojnika a ne o sto ili dvjesto ljudi.Držali ih u bosanskom odmaralištu,hranili ih oduzetom humanitarnom pomoći a naoružali takođe oduzetim oružjem.Sve zarad viših ciljeva da imaju "svoju" jedinicu unutar bosanskog sukoba...

je li metak ušao u Bosnu od jezeni 1992? nije.Ko nije dao?Hrvatska.Preko koga? preko HV i svoje paravojske kojima su dodali samo O...
Daj čovječe zaobiđi me s tim glupostima. Ovdje direktno optužuješ Hrvate za pad Igmana. Evo ja sam ti objasnio da su neki ljudi spriječili pomoć Igmanu. I nije to bio samo Zulfikar da ti odmah kažem. Šta ćemo sa onim Riječanima, sa Borongajem, sa IC u Zagrebu? Nećemo tako. Čuj dopustila. Nije Hrvatska dopustila već je velikodušno pomagala na svim stranama pa i kad je zakrvilo ‘93 ni tada nije prestajala pomagati. Samo što to nekome smeta i što je teško priznati to je druga priča. Kakvu pomoć je to Hrvatska krala od BiH? O kakvim stotinama aviona, kamiona i brodova govoriš? Pod embargom bili i vi i mi, jedva preživili i izdržali. Bratski vas primili i pomogli kolko se moglo. Kako samo šupački zvuči ovo tvoje o stotinama aviona, kamiona i brodova. Možda nekom i možeš provući tu priču, meni ne. Bio sam u Dalmaciji u ljeto ‘92 i jako dobro znam kako ste primljeni i kako se na vas pazilo. Nikakve razlike nije bilo niti se gledalo jesi Musliman ili Hrvat. Tu priču pričaj nekome drugom. Hrvati ti krivi za pad Igmana i Istočne Bosne? Veze ti nemaš :-)
PM72
Posts: 17799
Joined: 30/04/2012 16:54

#2325 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by PM72 »

nisu ovo gluposti i neistine nego živa istina koju je na svojoj koži osjetio bošnjački narod.Podla politika krivoustog đubreta da nam zabije nož u leđa u najgore vrijeme.
Post Reply