Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post Reply
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#26 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by svjezi_ustipak »

BiH-x wrote:Silos i Omarska...mislio sam da takvu usporedbu mogu napraviti samo cetnici, kad ono, vidim mogu i b.alije.
da si vidio logorase iz jednog i drugog vidio bi i kako nema razlike. a b.alije mogu svasta. napuniti Kazane civilima npr.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#27 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by bingov buraz »

svjezi_ustipak wrote:
BiH-x wrote:Silos i Omarska...mislio sam da takvu usporedbu mogu napraviti samo cetnici, kad ono, vidim mogu i b.alije.
da si vidio logorase iz jednog i drugog vidio bi i kako nema razlike. a b.alije mogu svasta. napuniti Kazane civilima npr.
A ti si vidio logorase iz jednog i iz drugog?
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#28 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by cucamonga »

dobro smo dogurali nema šta :lol: :mrgreen:

ociglednu tuzbu za genocid i agresiju smo uspjeli iznutra sabotirat mislim da bi srednjoskolac vise materijala pokupio pa dobio tuzbu nego neki uvazeni pravnik...

a sad smo dosli i na level kad moramo ganjat suzivot sa cetnicima na nacin da moramo da budemo kultivisani i da smo dosli do nivoa da mislimo da je to sve isto bilo :lol:

nema sta fantastican uspjeh - isti smo ko i oni :mrgreen:

malo nam je bilo izgleda :zzzz:
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#29 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by svjezi_ustipak »

bingov buraz wrote:
svjezi_ustipak wrote:
BiH-x wrote:Silos i Omarska...mislio sam da takvu usporedbu mogu napraviti samo cetnici, kad ono, vidim mogu i b.alije.
da si vidio logorase iz jednog i drugog vidio bi i kako nema razlike. a b.alije mogu svasta. napuniti Kazane civilima npr.
A ti si vidio logorase iz jednog i iz drugog?
jesam. iz prvog sam vidio covjeka koji je bio hodajuca ljudskost i bilo me iskreno stid da sam bio u uniformi iste vojske u kojoj su bili njegovi mucitelji. iz drugog mi je veliki broj najblizih i najdrazih.
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#30 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by cucamonga »

da a inace smo svi bili pretili u doba kad je brasno u zenici bilo 50 maruna.

sto ne mogu suplje....
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#31 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by svjezi_ustipak »

cucamonga wrote:da a inace smo svi bili pretili u doba kad je brasno u zenici bilo 50 maruna.

sto ne mogu suplje....
da. inace nismo izrucivali strazare iz celebica u hag 1996. bas smo cvijece bili u ratu, nismo mi nista uradili. a i daleko su celebici od tarcina.

sto ne mogu zatvaranja ociju i svetaca.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#32 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by -LIBERO- »

A Mazovjecki,on je u svom izvjestaju kada je i zvanicno objelodanjeno za mnoge logore od strane vojske PC ,spomenuo i Silos. Ja ne vidim razlog da je Mazovjecki,koji je deklarisani prijatelj nase drzave,imao razloga da laze i govori neistinu.

Ljudi,shvatite da radi nas sami,niradi koga drugoga,trebamo teziti da pojedinacno izvdvojimo kukolj iz redova ARBiH,jer samo na taj i takav nacin dodatno dodatno kristalisemo teznje Armije tada ,i nase teznje u tom istom smijeru sada.

Dohavizajte se,nemojte da se coporativno ponasamo ko neki drui(znamo svi koji) ,a krivci neka odgovaraju ako su krivi,il neka dokazu svoju nevinost ,kao sto je to doksazala velika vecina okrivljenog komandnog kadra ARBiH.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#33 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by madner »

Libero o kojim kukoljima pricas kada govorimo o Silosu? Strazari mogu biti kukolji, ali ako je sama ideja losa onda to nisu kukolji nego planirano dijelovanje ARBiH i civilnih struktura.

Nisu svi Srbi sa podrucja uhapseni, a za svakog je postojao razlog zasto. Naravno da su neki i pusteni nakon sto je utrvdjeno da su nevini. Tako da taj 100% Bosanac suplja.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#34 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by bingov buraz »

svjezi_ustipak wrote:
bingov buraz wrote:
svjezi_ustipak wrote: da si vidio logorase iz jednog i drugog vidio bi i kako nema razlike. a b.alije mogu svasta. napuniti Kazane civilima npr.
A ti si vidio logorase iz jednog i iz drugog?
jesam. iz prvog sam vidio covjeka koji je bio hodajuca ljudskost i bilo me iskreno stid da sam bio u uniformi iste vojske u kojoj su bili njegovi mucitelji. iz drugog mi je veliki broj najblizih i najdrazih.
Mnoge iz Omarske neces nikad ni vidjeti,zavrsili su u drobilicama i kopovima rudnika.

Zao mi je ako je neko od tvojih nevin nastradao ali poredjenje je degutantno.

Svi koji su pocinili neki zlocin treba da odgovaraju,planeri posebno.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#35 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Comrad »

svjezi_ustipak wrote:
BiH-x wrote:Silos i Omarska...mislio sam da takvu usporedbu mogu napraviti samo cetnici, kad ono, vidim mogu i b.alije.
da si vidio logorase iz jednog i drugog vidio bi i kako nema razlike. a b.alije mogu svasta. napuniti Kazane civilima npr.
Pa kako te bolan nije stid. Znas li da je TROJE ljudi UMRLO u Silosu. Nisu ubijeni, nego su URMLI prirodnom smrcu. Znas li koliko je ljudi pobijeno u Hadzicima. Koliko nevinih momaka je stradalo, jer su imali pogresna imena i nasli se na pogresnom mjestu u pogresno vrijeme. Citave porodice su izbrisane. Za njih STOTINU se uopste ne zna gdje su. Za ove iz silosa se ZNA gdje svaki od njih!

Ne kazem da smo bili cvjecke, ali brate sta su oni nama radili, trebalo ih je na komadice sjeckati. Tek sad vidim koliko smo bolji od njih i kako smo sacuvali dostojanstvo i u tako teskim situacijama.

I zamisli kako je da ti ubiju 3-4 cetvoricu brace, sinova, ni krivih ni duznih, puske ocima nisu vidjeli. I ti onda zivis pored silosa, prolazis svaki dan, a nasi ih ljudi tamo tamo cuvaju i hrane.

I ponovo kazem, o okolnim selima svi cetnici i srbi sto su pohvatani, nisu bez razloga. Imali su citave arsenale oruzja po kucama. I bilo im je sudjeno, ja nesto ne vidjeh da su oni u srebrenici imali sud. Izvodili su ih ko zivotinje i ubijali. Sudija je bio bradati, pijani, četničina. A istrazi malo i vidi ko je bio sudija za zatvor u Silosu.

I budi siguran kad ljudi okolo po selima nisu imali sta da jedu, ovi u zatvoru su dobijali hljeb. Al neka, stanite vi opet na stranu agresora i vjerujte njihovim budalastinama. ;-) Pa kad ti sutra opet budu klali porodicu i prijatelje, nemoj se cudit.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#36 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Comrad »

-LIBERO- wrote: Ljudi,shvatite da radi nas sami,niradi koga drugoga,trebamo teziti da pojedinacno izvdvojimo kukolj iz redova ARBiH,jer samo na taj i takav nacin dodatno dodatno kristalisemo teznje Armije tada ,i nase teznje u tom istom smijeru sada.
Drug treba izdvojiti kukolj, ali je je ova optuznica protiv ovih 8 ljudi cista politicka igra i daljnji hladni rat protiv nas i izjednacavanje strana.

Je li tebi jasno da je za 185 ubijenih bosnjaka sa podrucja Hadzici odgovaralo samo dvoje ljudi. I to dobili ukupno 18.5 god zatvora. A za silos odmah uhapse njih osmoricu. To je sramotno. Sramotno! Pa bogati ko da je izvrsen genocid u tom silosu nad njima. A hvala bogu postoje podaci o svemu i na kraju ce opet srbadija ispast smijesna sa ovom optuzinicom.

Kod nas su ljudi generalno neupuceni i radije ce povjerovati medijima, nego svojim ocima.

I treba se neko zapitati kako to da je samo RTRS dobio "ekskluzivna prava" za snimak hapsenja. Ako su hapsenja bila tajna akcija, otkud oni sa kamerom na tacnoj adresi u Hadzicima?

Probudite se ljudi vec jednom.
emillio estevez
Posts: 2003
Joined: 27/05/2009 20:06
Location: http://www.klix.ba/vijesti/bih/rasema-h ... /120430110

#37 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by emillio estevez »

@comrad imas pravo na vlastito misljenje
ali dopusti pravosudju ili obrani da radi svoj posao .
zar bih ja trebao stiti svojega suborca , ako je smrad ili se koristio neregularnim metodama
a upoznat sam sa time.
Pa bas zbog svog obraza , ja bih ga prvi zasamaro i stjerao u zatvor.

Inace svi za koje se znalo da su radili sranja i bili neljudi su tako i zavrsili .
Znam za par slucajeva , ili su se sami ubili ili su zavrsili kako su zivjeli ( kao gamad i govna )

ali kada se u javnosti stvara , barem vecinskoj da su oni koji su se branili ,SAMO vracali istom mjerom

odu ti ideali u zrak ........
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#38 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by svjezi_ustipak »

bingov buraz wrote: Mnoge iz Omarske neces nikad ni vidjeti,zavrsili su u drobilicama i kopovima rudnika.

Zao mi je ako je neko od tvojih nevin nastradao ali poredjenje je degutantno.

Svi koji su pocinili neki zlocin treba da odgovaraju,planeri posebno.
poredjenje sa Omarskom nisam ja uopce prvi napravio vec sam rekao da je Simo Drljaca opravdao postojanje tog logora humanitarnim razlozima, jednako kako je neko opravdao da je u Silosu bilo bezbjednije nego vani jer su Srbima upadale izbjeglice iz istocne Bosne u kuce. ostala poredjenja su nastala slijedom komunikacije.
Comrad wrote:Pa kako te bolan nije stid. Znas li da je TROJE ljudi UMRLO u Silosu. Nisu ubijeni, nego su URMLI prirodnom smrcu. Znas li koliko je ljudi pobijeno u Hadzicima. Koliko nevinih momaka je stradalo, jer su imali pogresna imena i nasli se na pogresnom mjestu u pogresno vrijeme. Citave porodice su izbrisane. Za njih STOTINU se uopste ne zna gdje su. Za ove iz silosa se ZNA gdje svaki od njih!

Ne kazem da smo bili cvjecke, ali brate sta su oni nama radili, trebalo ih je na komadice sjeckati. Tek sad vidim koliko smo bolji od njih i kako smo sacuvali dostojanstvo i u tako teskim situacijama.

I zamisli kako je da ti ubiju 3-4 cetvoricu brace, sinova, ni krivih ni duznih, puske ocima nisu vidjeli. I ti onda zivis pored silosa, prolazis svaki dan, a nasi ih ljudi tamo tamo cuvaju i hrane.

I ponovo kazem, o okolnim selima svi cetnici i srbi sto su pohvatani, nisu bez razloga. Imali su citave arsenale oruzja po kucama. I bilo im je sudjeno, ja nesto ne vidjeh da su oni u srebrenici imali sud. Izvodili su ih ko zivotinje i ubijali. Sudija je bio bradati, pijani, četničina. A istrazi malo i vidi ko je bio sudija za zatvor u Silosu.

I budi siguran kad ljudi okolo po selima nisu imali sta da jedu, ovi u zatvoru su dobijali hljeb. Al neka, stanite vi opet na stranu agresora i vjerujte njihovim budalastinama. ;-) Pa kad ti sutra opet budu klali porodicu i prijatelje, nemoj se cudit.
po cijim podacima je ubijeno troje ljudi? kooliko je Srba iz sela iz okoline Pazarica i Tarcina nestalo kad su odvodjeni na Igman da kopaju rovove? Raspitaj se malo koliko Srba iz opcine Hadzici i danas trazi clanove svojih porodica koji su bili na teritoriji pod nasom kontrolom a koji su odvedeni iz svojih kuca da kopaju rovove po Igmanu. Kako to da se 1993 pokupe svi Hrvati iz Tarcina i upute u Kresevo? To se zove ratni zlocin i to je protjerivanje civila.

citam danima sta pises. Za zlocine u Hadzicima su odgovarali do sada naredbodavci u Hagu. Posjeti malo stranicu ICTY. I nemoj pravdati zlocine drugim zlocinom. Tuzilastvo ima prioritete u radu i sudice se za ratne zlocine ovdje jos decenijama jer to ne zastarijeva. Hapse se prvo naredbodavci, poslije se ide ka nizim nivoima. Ovi koje tako vatreno branis ce odgovarati i za ono sto su uradili kao i za ono sto nisu uradili, a to je da sprijece zlocine, osiguraju provodjenje reda i zakona kao i puno postovanje domacih i medjunarodnih zakona i medjunarodnih konvencija. Pohapseni su jer su vjerovatno bili dio zajednickog zlocinackog poduhvata, jednako kao i ekipa iz Bugojna. Hapse se prvo oni jer njima niko iz Predsjednistva BiH ili komande Korpusa nije to naredio i jer su oni pametno smislili tu ideju ratnog zlocina kao i Bugojanci. Oni sa cetnicke strane koji su naredili da se Hadzici ociste griju odavno haaske celije. Doci ce na red i izvrsioci u cetnickim redovima. a po Hadzicima su se znali neki hvaliti sta su uradili cetnicima koje su "zarobljavali". itekako su se hvalili. polako, doci se SIPA do sviju ;-)

Bosnjaci jako vole Natasu Kandic jer prica o zlocinima koje su Srbi pocinili nad drugima. Bosnjaci ne vole svoje koji ce reci da su pojedinci i grupe iz Armije RBiH pocinili zlocine. To se zove dvolicnost. I tebe toga treba biti stid. Izmedju tog protesta u Hadzicima i slicnih protesta za odbranu ratnih zlocinaca koji su se organizovali po RS nema razlike.

@madner

covjek je bio u svojoj kuci na teritoriji pod kontrolom Armije RBiH pored Pazarica. nije imao oruzje, nije se spremao za rat, nije imao nikakve veze sa SDS. odveden je jer je Srbin, proveo je u Silosu neko vrijeme. za to vrijeme su mu clanovi porodice bili u Armiji RBiH u Sarajevu. njegovu pricu sam cuo 1996. prenerazilo me kako je izgledao i sta su mu nasi uradili. ako mislis da je suplja ok i da nije bio 100% Bosanac ok. a znas i ti dobro kako se znala Armija RBiH i u Sarajevu malo zaboraviti i oteti kontroli. Ristovici, Juka, Kazani, Sunce, Veliki park...Ono sto nas cini boljim je sto o nasima niso sutili i nase smo sami sprecavali. Da te pitam, onako iz prve ruke: Juka je svezao Vehbiju Karica koji je bio clan Vrhovne komande Armije RBiH kao psa na Igmanu. Sta mislis sta su radili Srbima koji su im bili poslani na kopanje rovova, obzirom da su neki iz Armije RBiH tako bili fini prema clanu vlastite komande?
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#39 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by -LIBERO- »

madner wrote:Libero o kojim kukoljima pricas kada govorimo o Silosu? Strazari mogu biti kukolji, ali ako je sama ideja losa onda to nisu kukolji nego planirano dijelovanje ARBiH i civilnih struktura.

Nisu svi Srbi sa podrucja uhapseni, a za svakog je postojao razlog zasto. Naravno da su neki i pusteni nakon sto je utrvdjeno da su nevini. Tako da taj 100% Bosanac suplja.

Ko god je radio zlodjela,na kojoj god to razini bilo..od cuvara,do lokalnih komadanata ...NEKA ODGOVARA.
Nece se polozaj ARBIH u cijelini niti njen odnos u najvecem dijelu i najvecoj mjeri promijeniti i u globalu ocrniti radi Silosa,a civilizacijsko je dostignuce imati snage osuditi i podcrtati zlocince u svojim redovima,i kazniti naravno.

Kada su se vec desili,a daj Boze da nisu,Kazani i sl. najvece dostignuce ARBIH i MUP-a RBIH je to sto se raskrstilo i eliminisalo zlocinci u nasim redovima. To je civilizacijcko dostignuce,i dok pisem ove redove osjecam tugu (sto su majmuni kaljali ime Armije) ali i PONOS jer smo ipak znali rascistiti sa takvim ljudima u nasim redovima :thumbup:

Ja ne vidim licnu potrebu,a tako bi se trebao odnositi svaki normalan covjek,da zbog (toboze) nekih visih nacionalnih ciljeva krijem i podrzavam zlocince iz mojih redova.

Svako onaj ko je nosio ljiljane u ratu,a ubijao je civile,ratne zarobljenike..taj nije moj i gotovo. Tu je kraj svake rasprave i diskusije.

Zlocinci,i oni koji su radili nedjela, na svim stranama pred sud i to je to. :thumbup: :bih:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#40 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by GandalfSivi »

Pocistiti ispred svojih vrata, normalno. Silos se ne treba porediti niti sa Manjacom, niti sa Omarskom, niti sa zlocinima u Hadzicima, ali isto tako gore navedeni ne mogu biti opravdanje za postojanje Silosa. Ako je bio zatvor u kome se postupalo po Zenevskoj konvenciji i ako su bili zatvoreni samo oni koji su se ogrijesili o zakon, onda ce ovo biti super prilika da se ocisti ime Silosa i da se zavrsi sa tim. S druge strane, ako su ljudi zatvarani i muceni samo na osnovu imena, onda treba prozvati sve i jednog pojedinca koji je kriv za to, imenom i prezimenom i osuditi ih za ratne zlocine.
Nema tu puno filozofije...
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#41 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by domaci.ba »

cuo sam da ce logoras svjedociti u korist optuzenog. :run:
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#42 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Comrad »

svjezi_ustipak wrote: po cijim podacima je ubijeno troje ljudi? kooliko je Srba iz sela iz okoline Pazarica i Tarcina nestalo kad su odvodjeni na Igman da kopaju rovove? Raspitaj se malo koliko Srba iz opcine Hadzici i danas trazi clanove svojih porodica koji su bili na teritoriji pod nasom kontrolom a koji su odvedeni iz svojih kuca da kopaju rovove po Igmanu. Kako to da se 1993 pokupe svi Hrvati iz Tarcina i upute u Kresevo? To se zove ratni zlocin i to je protjerivanje civila.
Izjednacavaj ti kolko hoces. I ne trpaj mi rijeci u usta, troje ljudi je UMRLO, nisu ubijeni. Ili bi ti volio da su ubijeni? Uglavnom sud ce pokazat, a srbi ce jos jednom ispast smijesni. Samo mi je zao nase omladine i buducih generacija koje nece nista naucit. Za pet godina mi cemo biti agresor.

Zalosno je sto opravdavamo hapsenje osam ljudi s jedne strane kojima ce se suditi za nebulozu kao sto je uslovi u zatvoru. Ej pazi cetama nije bilo lijepo lezat u zatvoru :-) A s druge strane uhapseno i osudjeno samo dvoje ljudi za zvjerska ubistva po garazama.

Ajd daj mi taj spisak nestalih srba sa opstine hadzici? Da vidim i to.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#43 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by madner »

svjezi_ustipak wrote:@madner

covjek je bio u svojoj kuci na teritoriji pod kontrolom Armije RBiH pored Pazarica. nije imao oruzje, nije se spremao za rat, nije imao nikakve veze sa SDS. odveden je jer je Srbin, proveo je u Silosu neko vrijeme. za to vrijeme su mu clanovi porodice bili u Armiji RBiH u Sarajevu. njegovu pricu sam cuo 1996. prenerazilo me kako je izgledao i sta su mu nasi uradili. ako mislis da je suplja ok i da nije bio 100% Bosanac ok. a znas i ti dobro kako se znala Armija RBiH i u Sarajevu malo zaboraviti i oteti kontroli. Ristovici, Juka, Kazani, Sunce, Veliki park...Ono sto nas cini boljim je sto o nasima niso sutili i nase smo sami sprecavali. Da te pitam, onako iz prve ruke: Juka je svezao Vehbiju Karica koji je bio clan Vrhovne komande Armije RBiH kao psa na Igmanu. Sta mislis sta su radili Srbima koji su im bili poslani na kopanje rovova, obzirom da su neki iz Armije RBiH tako bili fini prema clanu vlastite komande?
Kao prvo, nije hapsila ARBiH, nego MUP. Ako je uhapsen i odveden u Silos, postojao je nalog. Naravno da je sasvim moguce da je bila pogresna dojava, sto ti impliciras time sto kazes da je proveo odredjeno vrijeme (pa je pusten). Sada, ako branis ove postupke ne znam kako mozes napadati te, jer isti je princip.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#44 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Woody »

Kao prvo, nije hapsila ARBiH, nego MUP. Ako je uhapsen i odveden u Silos, postojao je nalog.
Ej @madner, ne laprdaj više sreće ti. Kakav MUP, kakav nalog, kakvi bakrači. Pa samo u Sarajevu je 1992 bilo oko 10-ak policija koje su hapsile, privodile i odvodile bez naloga i naredbe. Sve su radili kako im se qrac nadigne. Pa što ne bi to isto radili i u Hadžićima, Pazariću i Tarčinu? A pogotovo tamo gdje "centralna" vlast i nije imala nekog dohvata. Vjerovatno su tom prilikom pohvatali i neke "zaslužne", ali garant je bilo i onih koji su se zatekli u pogrešno vrijeme i na pogrešnom mjestu. Znači, neka im sude. Neko mora odgovarati i za one pogrešne. Ako ih nije bilo - tim bolje. Ako nisu krivi - svi sretni i zadovoljni. Nemojte samo onu srpsku politiku da nijedan Srbin nije kriv, ma koliki četnik bio. Nismo isti.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#45 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by madner »

Woody wrote:
Kao prvo, nije hapsila ARBiH, nego MUP. Ako je uhapsen i odveden u Silos, postojao je nalog.
Ej @madner, ne laprdaj više sreće ti. Kakav MUP, kakav nalog, kakvi bakrači. Pa samo u Sarajevu je 1992 bilo oko 10-ak policija koje su hapsile, privodile i odvodile bez naloga i naredbe. Sve su radili kako im se qrac nadigne. Pa što ne bi to isto radili i u Hadžićima, Pazariću i Tarčinu? A pogotovo tamo gdje "centralna" vlast i nije imala nekog dohvata. Vjerovatno su tom prilikom pohvatali i neke "zaslužne", ali garant je bilo i onih koji su se zatekli u pogrešno vrijeme i na pogrešnom mjestu. Znači, neka im sude. Neko mora odgovarati i za one pogrešne. Ako ih nije bilo - tim bolje. Ako nisu krivi - svi sretni i zadovoljni. Nemojte samo onu srpsku politiku da nijedan Srbin nije kriv, ma koliki četnik bio. Nismo isti.
Pa haj navedi ko je hapsio i kome se dizao kurac pa da pricamo. Ustipak slobodno navedi ime covjeka ili barme datum hapsenja i pustanja.
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#46 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by domaci.ba »

Sarajmen wrote:
domaci.ba wrote:cuo sam da ce logoras svjedociti u korist optuzenog. :run:
Moguće je, sve je to mogući put do istine. Na ovom linku su navedena imena žrtava :
http://siloslogor.blogspot.com/2011/11/ ... arcin.html
OVaj pod brojem 20 je umro prirodnom smrcu. Cak ga njegova porodica ostavila jer nije bio u stanju da ide sa njima u Hadzice. Smjestili su ga u Silos jer se nije imao ko brinuti o njemu.
domaci.ba
Posts: 232
Joined: 28/12/2010 17:12

#47 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by domaci.ba »

samo ti, sve ce se utvrditi ko je i za sta "odgovoran".
provincijalac
Posts: 40
Joined: 18/05/2008 20:55

#48 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by provincijalac »

Kao prvo, neka je sramota forumaše koji su nasjeli velikosrpskoj propagandi i Silos dovode u kontekst Manjače, Omarske i sl.

Da bi se shvatio Silos, mora se znati istorija Hadzića u vremenu 92-95.
Hadzićka opština podjeljena je geografski na tri područija.Hadziće, Pazarić i Tarčin.
Po popisu iz 92
Muslimana(Bošnjaka) 15 389
Srba 6362
Hrvata 746

Stanovništvo je znači bilo većinski Bošnjačko.Cijela opština je bila etnički izmješana,s tim da je Pazarić bio najhomogeniji Bošnjački.Vjerovatno bi cijela opština 92 bila odbranjena da nije bilo faktora JNA.Naime u Hadzičima se nalazio najveći tehnički remontni zavod JNA, najveće skladište JNA Žunovnica, Kasarna Ušivak,Kasarna Krupa i Kasarna u Pazaraću.Sila JNA.
Počinje otvoreno u maju 92.Četnici zauzimaju Hadziće i počinje krvavi pir.Pojedine porodice (Kovačević, Musić..)potpuno su desetkovane.Više stotina Bošnjaka je ubijeno i zatvoreno.Zbjegovi prema Tarčinu, Pazariću preko Igmana.
U Pazariću TO i patriote reaguju.Osvajaju kasarnu Krupa.Desetak JNA četnika je ubijeno, zarobljeni pušteni u Hadziće,ogroman ratni plijen.Osvaja se i Kasarna u Pazariću.
Srbi Tarčina i Pazarića su bili spremni i u iščekivanju napada iz Hadzića, naoružani do zuba.Imali su vezu i koordinaciju sa velikim srpskim selom Bradina kod Konjica(na granici ka Tarčinu).Međutim, malo su se preračunali.
Odlično organizovane policijske i patriotske snage bez i jedne žrtve u periodu nekoliko sedmica, selo po selo,zarobljavaju više od 500 četnika.Tom prilikom zarobljeno je više od 600 cijevi,velika količina MTS, lake artiljerije i municije.
Gorštaci Pazarića i Tarčina nisu imali kompromise i pregovore, bagru su razoružali i zatvorili u Silos u Tarčinu, skladište žita.

U centru opštine,urbano i kulturno stanovništvo srpske nacionalnosti ubija preko 250 Bošnjaka(i 2 Hrvata).Skoro sve civile, bez oružija.
U SILOSU NE GINE NIKO.Dolaze sudije iz Sarajeva i Zenice.
Otprilike optužnica."Slavko Jovičić,zbog ugrožavanja pravnog poretka RBiH člana tog i tog, nelegalnog držanja oružija, udruživanja u zločinačku raju blablabla..."osuđuje se 5-10 godina.....

Nemojte misliti da su na područiju Tarčina i Pazarića vladali divljaci.Bio je to dobro organizovan kraj za odbranu.Mi nismo pravili skupove za mir, mi smo organizovali odbranu.Da nismo, bili bi poklani kao u Hadzićima.

Krajem 92 raspuštaju se logori po BiH.Nigdje 250 ljudi iz centra Hadzića i okolnih sela???Među porodicama(koje su izbjegle u Tarčin i Pazarić) tinja nada da su živi.Unproforu, vladi u Sarajevu otvoreno se kaže.Ne puštamo nikog iz Silosa dok se nekaže gdje su naši iz Hadzića.Tek u januaru 96 raspušta se Silos.Hadzićki Bošnjaci su nestali, godinama poslije nalaze se po kamenolomima, jamama, rupama...99 još nisu našli.
U zlom vremenu, sa ogromnim gubicima među Bošnjacima, rukovodstvo slobodne hadzićke teritorije sačuvalo je glave i živote četnicima.Samo 3 su umrla(2 u bolnici).Prije svega sačuvano je dostojanstvo, pokazano viteštvo kakvo nigdje nije pokazano.Bilo je naravno đilkana koji su prilikom kopanja rovova, hapšenja i sl tukli uglavnom ekstreme SDS-a,bradate vojvode i smradove.Međutim,i ta praksa je minimalna za te okolnosti i u POTPUNOSTI je ustrojena do augusta 92.

Ljudi koji su uhapšeni su ugledni i čestiti građani.Zahvaljujući njima, 500 četnika je sačuvalo živote.Juke,zuke,cace i karinaši, tu se nisu pitali.Da jesu, sad bi po Igmanu ekshumirali tarčinske Srbe.

1993 na Igmanu,lokalitet Golog brda grupa zarobljenika četnika iz Silosa kopala je rovove.Dolazi do napada diverzanata četnika i zarobljenici bježe.Mislim da ih je pobjeglo oko 20-30,prilikom bijega nekoliko ih je poginulo.Poginulo je i nekoliko pripadnika Armije BiH.

Hag je davno odbio ovu optužnicu.Ovom tužiocu nek je na sramotu, jer po ovim kriterijumima treba procesuirati 70% Srba.
Zločince, sve da su mi braća treba suditi.Ali ovo je najobičnija farsa i politikanstvo.


Za kraj, forumašima koji izjednačavaju žrtvu i agresora ide na dušu bezobrazluk i papanluk.
balkanski_spijun
Posts: 14
Joined: 03/12/2011 17:51

#49 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by balkanski_spijun »

@ Provincijalac :thumbup:
Stojim iza svega što si pisao, jer sam bio u Tarcinu citav rat i znam sta se desavalo. Jos cu dodati da je policija na pocetku dosla do nekog spiska zaduzenja oruzja kod Srba i tako unaprijed znala kod koga sta treba naci. Pored tog spiska pronasli su i plan napada (pokolja) na Tarcin i Pazaric. To je bilo presudno da se formira zatvor u silosu i spasi taj kraj.

Sto se tice civilnog srpskog stanovnistva, na pocetku rata bilo je maltretiranja od strane pripadnika HVO ili HOS (ne sjecam se), koji su autobusima dosli iz Rijeke i mi smo ih zvali Rijecka brigada. Zalazili su duboko u srpska sela i pljackali, ali to je bilo veoma kratko, jer kada su saznale lokalne vlasti, dali su im ultimatum da napuste nasu opstinu, jer u protivnom upotrijebit ce oruzanu silu.
To je meni jedino poznato sto se tice maltretiranja srba civila.
Znam da nije bilo protjerivanje Srba, vec je bila velika razmjena 93/94 godine, kada je veliki dio civila napustio i otišao u Hadzice uz posredstvo UN snaga. Tada su im dolazili kucama timovi koje su sacinjavali UN i neka zenska Iz srpskih Hadzica i razgovarala sa njima i tako njih dosta ubjedila da donesu odluku da udju u taj program. Neki nisu htjeli, pa su im dolazili u više navrata.


svjezi_ustipak wrote: po cijim podacima je ubijeno troje ljudi? kooliko je Srba iz sela iz okoline Pazarica i Tarcina nestalo kad su odvodjeni na Igman da kopaju rovove? Raspitaj se malo koliko Srba iz opcine Hadzici i danas trazi clanove svojih porodica koji su bili na teritoriji pod nasom kontrolom a koji su odvedeni iz svojih kuca da kopaju rovove po Igmanu. Kako to da se 1993 pokupe svi Hrvati iz Tarcina i upute u Kresevo? To se zove ratni zlocin i to je protjerivanje civila.
Pa hajde cetnici svasta pisu o Tarcinu, ali dusa me zaboli kada vidim da su i iz nasih redova poceli siriti svakakve lazi. E moje patriote jos malo pa cete tvrditi da su u Tarcinu izvrsili genocid.


Sada cu napisati i o Hrvatima jer me to najvise dirnulo kada sam procitao u ovom komentaru sto sam citirao, a ocito da si ti @svjez utisak to procitao u Slobodnoj Dalmaciji, pa nam sada siris te lazi.
Na pocetku rata jedan dio Hrvata se javio u redove HVO u Kresevu i Kiseljaku i tako stupili u odbranu nase zemlje od agresora, zamo sto su branili to podrucje, koje je daleko manje bilo ugrozeno od njihovog rodnog kraja (Tarcina).
Kako je postajala situacija sve vise i vise zategnuta izmedju hrvata i bosnjaka, tako su i oni postepeno svoje porodice prebacivali u kresevo i kiseljak, a neki u inostranstvo, ali ih je vecina ostavila starce da budu sami prepusteni sebi i "zlocinackim muslimanima".
S druge strane, jedan dobar dio Hrvata se zadrzao u redove MUP-a, Ar.BiH i ostale, pa tako ostali do kraja Agresije. Bilo je i onih koji su bili tu, ali nisu bili nigdje ukljuceni i imali su tu privilegiju za razliku od Bosnjaka, koji ako se ne odazovu mobilizaciji budu zatvoreni u silos.
Jedne noci u toku nastajanja hrvatsko-bosnjackog sukoba, tarcinska policija je pokupila sve vojno sposobne Hrvate koji nisu bili u redovima Ar.BiH i MUP-a i odvela na 24 satni pritvor radi saslusanja i ko nije duzio nista od HVO, pusten je na slobodu, a ostali su zadrzani i kasnije u toku rata razmjenjeni.
U periodu hrvatsko-bosn. rata, ovaj dio Hrvata sto je ostao u Tarcinu bio je podjednako tretiran kao i preostali stanovnici i nije ih niko dirao, cak je i zupni ured i katolicka crkva radila u periodu kada je bilo najgore. Jedino mogu napomenuti da je tom periodu jedan bracni par starije dobi nestao i kako se pricalo po mahali, oni su trazili kako da se prebace do Kreseva i nudili su novac. Tako su jedne noci nestali i izgubio im se svaki trag, tada se pricalo da su otisli tamo, ali nakon zavrsetka sukoba se saznalo da njihova rodbina traga za njima. Poslije toga tadasnje vlasti su istrazivale o tom dogadjaju, ali ni danas dan se nista nezna za njih, ali se zasigurno zna da iza toga stoje pojedinci ciji je motiv bio novac.
U Tarcinu imam dosta prijatelja hrvatske i srpske nacionalnosti, koji su mi i danas dan kucni prijatelji, pa tako da dobro znam kako su proveli rat.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#50 Re: Hadzići u ratnom periodu-Silos 1992-1995 !?

Post by Comrad »

Hadžići sa ž.

Ti 'cestiti' srbi civili koje pojedinci spominju, su imali, ponavljam, ARSENALE oruzja - i to ne lovackog.

Samo se cekao povoljan trenutak. I umjesto da sad slavimo ove ljude koji su sprijecili da se pokolju bosnjaci i muslimani, pojedinci pricaju o tome da treba ganjati pravdu. Za sta?

Treba ganjati pravdu, ali kako objasniti tolika ubistva nesrpskog stanovnistva za koja je dobijeno ukupno jadnih 18,5 godina. A ubijeni su civili, uhvaceni naivni, nespremni i neorganizovani. Ovi sa maljutkama u sijenu su i itekako bili spremni!

I eto proslo je samo 15 godina od rata i mi smo vec dosta stvari zaboravili. I to je nas problem sto brzo zaboravljamo i sto smo naivni. Treba krenuti dalje, ali ne treba dozvoliti da te neko pravi budalom cijeli zivot.

p.s. I nasi su pokazali opet koliko su bolji od cetnicina. Jer su njihovi saveznici u to isto vrijeme klali i ubijali po hadzicima. I ovi bi to uradili, da ih nasi ne sprijecise. I eto sad zbog toga se moraju braniti.
Post Reply