Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#3001 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

hamza_sa wrote:
Mislim da cu sigurno otici na bolje mjesto od ovoga i da cu napokon naci smiraj.
Hamza nadam se da ovo "bolje mjesto" mislis na neku drzavu, a ne na nesto drugo...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3002 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Image

''Od 1. maja Dobrinja u blokadi, JNA sa svih strana, Lukavica, Kula, Aerodrom, Nedžarići, Mojmilo, u potpunom okruženju. Šest slijedećih mjeseci, na šest kilometara, suprugu i djecu nisam vidio. Stalna granatiranja.

17. juna transporteri ulaze u Aerodromsko naselje.
Kolona stanovnika u panici dolazi u Kvadrant C5 i Dobrinju bez ičega.
19 pobijenih kažu i dvije stotine odvedenih na Pale.

21. juna jedinice JNA napadaju od Aerodroma sa desetinama tenkova i oklopnih vozila.
Nevjerovatno,ne uspjevaju zauzeti naselje, sila naspram beznačajnog oružja građana. Popodne gori zgrada, noć, prestaju dejstva. Slijedećeg dana nisu nastavili, na našu sreću.
Dva dana poslije, ispred zgrade u travi gledam mladića koji skuplja pobacano oružje, puške sa snajperom, od niških specijalaca, kako kažu.

http://boljabih.blogspot.com/2010/03/ra ... vliji.html
User avatar
Deleter
Posts: 169
Joined: 05/03/2008 09:42

#3003 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Deleter »

hamza_sa wrote:
Deleter wrote:
hamza_sa wrote:...
Hamza.... Gdje ces?
Mislim da cu sigurno otici na bolje mjesto od ovoga i da cu napokon naci smiraj.
Drug...Bez uvrede, ali ne razmisljaj na taj nacin, OK? Imas zenu i dijete, a njima sigurno nece biti bolje bez tebe, pa ma sta ti o tome mislio. Vrijeme ne lijeci bas sve, to je laz.
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#3004 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

ne kontam....covjek ide van zemlje negdje vani ili...?
jel fakat kontate da hoce covjek sebi zivot da oduzme?
ja ako sam shvatio on ode vani.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#3005 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by stakasa »

karanana wrote:ne kontam....covjek ide van zemlje negdje vani ili...?
jel fakat kontate da hoce covjek sebi zivot da oduzme?
ja ako sam shvatio on ode vani.
Sarajmen halali, ali moram replicirat na ovo... Kakvo bolan vani, covjek fino pise da je RVI i da nije u stanju obavljat fizicke poslove, kako ce takav vani otici? Doslo covjeku do zivota, na sramotu i drzave i sviju nas koji mozemo pomoci a ne pomazemo.
Hajde ljudi da se organizujemo da se pomogne hamzi, sramota je ovo da bukvalno heroj Dobrinje (ne znam tacno ni gdje se nalazi ali da odrzim bilo kakav dodir sa temom) zivi s one strane egzistencijalnog minimuma

Opomena pred ban
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#3006 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

Ma hamza voli malo da drami...sjećam se kad je poodavno otvorio temu kako kod komšija iznad njega bukvalno 24 sata svaki dan drma muzika. Kupile se mobe po forumu da ide da ga se spašava. Ne znam kako se završilo.
Eto, neću više OFF.
Opomena pred ban
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3007 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Nema potrebe da se dizu tenzije i raspravlja o nekim stvarima koje nisu vezane usko za temu.

Danas je godisnjica tih zavrsnih operacija/desavanja napada na Dobrinju.

Ovaj link sa nekog bloga koji je postavljen,ne odgovara istini.

Da se ne ponavljamo,nikakvi specijalci,nikakve desetine i stotine tenkova. Od te njihove grupe koja je usla,3 je prezivjelo,ostali su zijanili.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#3008 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by svjezi_ustipak »

26 godina od 21. juna 1992. Jedan od najstrasnijih dana u zivotu. Kao da je bilo juce. Taj dan sam gledao najtuzniju sliku koju cu ikad vidjeti. Covjek izbjegao iz Starog naselja (C4) tri dana ranije, odlazi na liniju sa PAPovkom u kojoj je bilo sedam (7) metaka. Na njemu plava uniforma Civilne zastite. Njegova kcer od tri godine trci za njim i mase mu. Poginuo je nekoliko sati kasnije. Zvao se Avdo Habibija. Heroj.

Cijeli zivot zivim na Dobrinji. Taj 21 juni nikad necu zaboraviti. I tu sliku Avde rahmetli i male A. kako ga prati.

Rat je grozna stvar.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3010 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3011 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Image
Oslobođenje 17.6.1992. srijeda
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3012 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

svjezi_ustipak wrote:26 godina od 21. juna 1992. Jedan od najstrasnijih dana u zivotu. Kao da je bilo juce. Taj dan sam gledao najtuzniju sliku koju cu ikad vidjeti. Covjek izbjegao iz Starog naselja (C4) tri dana ranije, odlazi na liniju sa PAPovkom u kojoj je bilo sedam (7) metaka. Na njemu plava uniforma Civilne zastite. Njegova kcer od tri godine trci za njim i mase mu. Poginuo je nekoliko sati kasnije. Zvao se Avdo Habibija. Heroj.

Cijeli zivot zivim na Dobrinji. Taj 21 juni nikad necu zaboraviti. I tu sliku Avde rahmetli i male A. kako ga prati.

Rat je grozna stvar.
Image
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3013 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

svjezi_ustipak wrote:26 godina od 21. juna 1992. Jedan od najstrasnijih dana u zivotu. Kao da je bilo juce. Taj dan sam gledao najtuzniju sliku koju cu ikad vidjeti. Covjek izbjegao iz Starog naselja (C4) tri dana ranije, odlazi na liniju sa PAPovkom u kojoj je bilo sedam (7) metaka. Na njemu plava uniforma Civilne zastite. Njegova kcer od tri godine trci za njim i mase mu. Poginuo je nekoliko sati kasnije. Zvao se Avdo Habibija. Heroj.

Cijeli zivot zivim na Dobrinji. Taj 21 juni nikad necu zaboraviti. I tu sliku Avde rahmetli i male A. kako ga prati.

Rat je grozna stvar.
Abdulah Habibija se zvao

Mala ispravka
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#3014 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by svjezi_ustipak »

Repetitor wrote:
svjezi_ustipak wrote:26 godina od 21. juna 1992. Jedan od najstrasnijih dana u zivotu. Kao da je bilo juce. Taj dan sam gledao najtuzniju sliku koju cu ikad vidjeti. Covjek izbjegao iz Starog naselja (C4) tri dana ranije, odlazi na liniju sa PAPovkom u kojoj je bilo sedam (7) metaka. Na njemu plava uniforma Civilne zastite. Njegova kcer od tri godine trci za njim i mase mu. Poginuo je nekoliko sati kasnije. Zvao se Avdo Habibija. Heroj.

Cijeli zivot zivim na Dobrinji. Taj 21 juni nikad necu zaboraviti. I tu sliku Avde rahmetli i male A. kako ga prati.

Rat je grozna stvar.
Abdulah Habibija se zvao

Mala ispravka

mi smo ga zvali Avdo. kad su se on, supruga i malena pojavili iz Starog naselja spavali kod nas u haustoru ta tri dana. toliko sam ga i znao. vidim da je neko ranije postavio sliku sa punim imenom.

godinama sam pokusavao saznati sta je bilo sa suprugom i malenom. jednom sam samo zenu vidio nekad iza rata na dobrinji.

strasna scena: ide Avdo sa onim svojim jaranom (Valja mu je kum bio. i on je poginuo poslije) ka kucama prema aerodrnomu, malena A trci za njim i doziva:"Tata, tata." Okrene se ocvjek i mahne i kaze da se vrati. Sunce je grijalo pravo. Na njemu ona plava uniforma Civilne zastite.

Na ramenu papovka. Puska sa sedam metaka. Sa druge strane ceste tenkovi, transporteri, dobrovoljci, specijalci.

Od te scene djketeta kako trci za tatom koji ide u borbu bih uvijek mogao plakati. Kako je to tuzno. Kako je to potresno.

to mi je jedna od najpotresnijih scena u zivotu koju sam vidio. a potresne scene gledam svakodnevno.

taj jebeni 17 juni i taj prokleti 21 juni cesto prozivljavam zadnjih 26 godina

kako je rat jebena i prokleta stvar.

Ako neko zna kcerku neka joj kaze da je tata bio heroj. I da se ponosi njime.
User avatar
shalla
Posts: 9328
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3015 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

U 3pm, rasplakah se :sad:
I kaže neko ostao bi i sad, nakon sve pameti. Ostao bi Shalla al u kurcu, malca i ženu pod ruku i gdjegod, u Tunguziju ako treba
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3016 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Haj bankar ne yebi muhe u letu.
Bio s ti onda dijete ali zivio si ko u miru.

Sudo bio cijelo vrijeme uz Ismeta, nije tebi(vama) i efendiji nista falilo ni od hrane a bogme i cijeli rat se struje imalo, ono kao nesto prioritet jel de ;)

Ti, Bota, Munir i dalje da ne nabrajam, ne smijete se zaliti.

Nemoj bolan ne bio, nego reci elhamdulillah :)

@ustipak

Dobar je Abdulah bio. Rahmet mu dusi i njemu i mnogim drugima koji nisu zalili svoje zivote za tu drzavu. Nismo ocekivali da ce takva ispasti ali sta ces. Kakva je takva je, nemamo druge. Bez obzira koliko i kuda nas ima rasijanih po bijelom svijetu.

Dunjaluk je nepravedan, a boriti se nastaviti moramo. Samo drugim i mudrijim metodama.

Zivjeli vi meni :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#3017 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Repetitor wrote: Dobar je Abdulah bio. Rahmet mu dusi i njemu i mnogim drugima koji nisu zalili svoje zivote za tu drzavu. Nismo ocekivali da ce takva ispasti ali sta ces. Kakva je takva je, nemamo druge. Bez obzira koliko i kuda nas ima rasijanih po bijelom svijetu.

Dunjaluk je nepravedan, a boriti se nastaviti moramo. Samo drugim i mudrijim metodama.

Zivjeli vi meni :)
Ispala je ovakva kakva je upravo radi tih sa "prioritetnom strujom".
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3018 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Ne bih diskutovao na tu temu molit cu lijepo.

Sarajmen je naostrio tastaturu pa izgleda radi mu samo onaj klik za banovice :lol: :lol: :lol:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3019 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

D5 Jun 1992
Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3020 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#3021 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Nekako s proljeća wrote:D5 Jun 1992
Image
Dobrinja 5 pancirka do prvih kuca u Nedzaricima, ispod vodovoda.
Nikako ne moze biti slika od Juna 1992-ge.
Prije ce biti Avgust. Ako se neko sjeca neka pomogne, sa datumima ne stojim najbolje, znaci nakon ulaska ID voda u zgradu do ceste i VP u zgradu do potoka, slika je mogla biti napravljena nakon toga.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3022 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#3023 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Sarajmen wrote:Mislim da je @smurf kompetentan za dopunu. Jeste, riječ je o nizu zgrada D5 uz barikadu a frontalno ka neprijatelju u Nedžarićima. To pojašnjava prisustvo drvenih merdevina, uz koje se preko balkona ulazilo u stan i dalje, jer sa druge strane je neprijatelj. Prepoznajem pripadnika jedinice VP iz grada kako se penje sa PM-om. Oni su sa drugim borbenim grupama u Dobrinju ušli preko brda Mojmilo 18 juna.
To je bilo nakon sto smo usli u te zgrade. Usli kroz otvore za cumur u podrume, nije bilo tih merdevina. Ulazi su bili sa prednje strane, a agresor je imao patrole koje su jos setale zgradom. I ta akcija je napravljena nakon sto se formirala interventna ceta, pa zatim snajpersko odjeljenje, poslije ID vod. I neprijatelja vise nije bilo sa prednje strane, otjerali smo ih na duze vrijeme. Mozda je to bilo i u Junu ... mada nekako mi se cini prerano.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#3024 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Nekako s proljeća wrote:Image
Mislim da su oni usli preko Mojmila u Dobrinju 3.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3025 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Salih Dzidic i Enis Srna su dosli u Aerodromsko ali tek iza20, 21-vog cini mi se,nisam vise siguran jer ne pamtim datume.Bili su neki sa strane i 19tog kada je unisten jedan BVP,ne znam ciji su bili jer je bilo par izmjesanih ljudi i iz C5 koje do tada nisam poznavao .Rahmetli Enis je doprinio uveliko da se dio naselja povrati pod nasu kontrolu.
Crne Mambe su bile 21vog i sa sobom su imali/donijeli dvije zolje.U jeku borbe,kada je T-55 krenuo da prilazi prema C5,a transporter je vec bio haman pa usao,trazili smo da nam daju PO (te dvije zolje)da dejstvujemo po cetnicima jer nas RB-57 koji smo imali,a S.M. koji je pokusao da puca sa njim,oba punjenja su bila zakazala.

Tada se izdesavalo nesto sto nije za foruma,uglavnom jedna od tih zolja pogadja taj tenk u motorni dio,koji pocinje da gori,vraca se nazad do iza Mujezinovica radionice,oni iskacu iz njega i bjeze.Tenk nije izgorio,kasnije su ga odvukli prema aerodromu.

Z.K. izlazi bukvalno na ulicu,na brisan prostor,i pogodio je taj tenk.Dok je gadjao nas 4vorica smo ga pokrivali(ja sam bio pored,dvojica nasih su bila u zgradi ulica Josipa Krasa pokrivali bocno i extra posao odradili i jos jedan nas sa coska zgrade Macho klub gdje bio).

Tad im je nastalo rasulo.
Nastala je vriska i urlikanje,trazili su preko sredstava veze da posalju jos oklopa da ih izvlaci,i taj transporter pusi foru kada pokusava da ih izvuce i desava se sto se desava.
Kasnije sam cuo od D.M. mada ne vjerujem danas u to,da je bio jedan M-84 tenk na D1 koji je dejstvovao po njima. Cinjenica jeste,to je nas par culo dok smo bili u zgradi i tukli se sa njima,da jesu preko sredstava veze od nekoga trazili pomoc da "posalje Kralja" da ih izvlaci iz zgrade. Sta je to znacilo-ne znam.
Post Reply