Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2801 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

shalla wrote:
Ramzess Veliki wrote:
julisiz es grant wrote: A zašto su se morali povući? Je li im prijetilo okruženje, ili su već bili odsječeni od svojih snaga na okupiranom dijelu Dobrinje?
Pa bili su od pocetka "zavaljeni"... na polozaju koji se ne moze logisticki odrzavati, okruzeni sa svih strana. Uz to su napravili veliku gresku sto su sa PAM-ovima sa transportera pucali na civile i stanove u Dobrinji I Mojmilu, tako da su na sebe navukli snajpersku vatru. Ta djeca gore nisu bila svjesna kako ih je komanda prodala.
Prvi napad na taj polozaj na vodovodu bio je I njihov kraj. Znam da ih je napala jedinica TO sa jednim minobacacem 60 mm, a posluzilac je srecom granatu ubacio u otvorenu kupolu tenka. Ono malo vojnika se nakon kratkog otpora razbjezalo, nekoliko ih je stradalo (tacne detalje ne znam), svu opremu I oklope su ostavili iza sebe. Cini mi se tri transportera I jedan tenk T55. Odmah nakon toga JNA je zasula transportere sa granatama kako bi ih unistili da ne padnu nama u ruke. Mislim da je nakon duzeg vremena odatle izvucen tenk i jedan transporter.
Moj stari snimao sa prozora od komšije, sjećam se uzvika oduševljenja prisutnih u stanu koji su se čuli na kameri... Poslije nekad nam dolazio novinar CNN (neki Van Lindren ili tako nešto) u stan da presnimi taj snimak... Kad su se starci razvodili, stari ponio sa sobom i tu kameru i sve kasetice, Bog zna gdje je završilo yebo ga pamet njegova, autentični komad istorije je otišao negdje u nepovrat...
Pa to je Aeronout Van Lynden, čuveni novinar, koji je bio svjedok na suđenju generalu Galiću (a možda i još nekim), koji je osuđen, između ostalog i za tri masakra na Dobrinji (za Bajram 1993, u redu za vodu u junu iste godine, i u redu za humanitarnu, par dana prije Markala).
User avatar
karanana
Posts: 47289
Joined: 26/02/2004 00:00

#2802 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

a mlada nana fata bombe bacala je na mojmilu?

sto sam ja konto da je nedje oko kobilje glave-hotonja....?
User avatar
shalla
Posts: 9329
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2803 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

trambusek88 wrote:ovaj snimak?
https://youtu.be/hhzk4fGCGCw?t=1358
Jaoooooo DA!
Čuju se glasovi mog starog, komšije, rođaka, dajdže, meš'čini i dajdžinice...
Nisam znao da ovo ima negdje :cry:
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#2804 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by bleee_sa »

shalla wrote:
trambusek88 wrote:ovaj snimak?
https://youtu.be/hhzk4fGCGCw?t=1358
Jaoooooo DA!
Čuju se glasovi mog starog, komšije, rođaka, dajdže, meš'čini i dajdžinice...
Nisam znao da ovo ima negdje :cry:
Jel ovo iz OR snimano? :D
User avatar
shalla
Posts: 9329
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2805 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

@ julisez

Da da, visok čova pravo (doduše ja imao 13 godina i ne bio mi visok :mrgreen: ), došli on i snimatelj mu, na njima plavi panciri, sjećam se da ih nisam mogao podići koliko su bili teški... Muntao ga ja da mi dadne šljem da imam kao suvenir ali nije smio jer je bio UN-ov :mrgreen:
User avatar
shalla
Posts: 9329
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2806 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

bleee_sa wrote:
shalla wrote:
trambusek88 wrote:ovaj snimak?
https://youtu.be/hhzk4fGCGCw?t=1358
Jaoooooo DA!
Čuju se glasovi mog starog, komšije, rođaka, dajdže, meš'čini i dajdžinice...
Nisam znao da ovo ima negdje :cry:
Jel ovo iz OR snimano? :D
Ma ja, sadašnja D.B ;-)
Snimano iz komšijinog stana jer sam ja živio u srednjem stanu koji nije srećom imao prozore prema Mojmilu. Ovaj što govori "i u kuću i u kuću", to je moj hairlija, jebala ga kocka i karta :|
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#2807 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by julisiz es grant »

shalla wrote:
trambusek88 wrote:ovaj snimak?
https://youtu.be/hhzk4fGCGCw?t=1358
Jaoooooo DA!
Čuju se glasovi mog starog, komšije, rođaka, dajdže, meš'čini i dajdžinice...
Nisam znao da ovo ima negdje :cry:
Pa ja to postavio na prethodnoj stranici i tako započeo priču o ovome...kako ti je promaklo
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#2808 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by bleee_sa »

Shalla
Negdje od broja 7-10 kolk'o se ja mogu orjentisat :D
User avatar
shalla
Posts: 9329
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2809 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

bleee_sa wrote:Shalla
Negdje od broja 7-10 kolk'o se ja mogu orjentisat :D
O da, OB9 ili DB8 (iz nekog razloga su pomjerili brojeve :mrgreen: ). A jesmo li komšije ili si ganjao cure ovdje negdje :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47289
Joined: 26/02/2004 00:00

#2810 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

Sarajmen wrote:
karanana wrote:a mlada nana fata bombe bacala je na mojmilu?

sto sam ja konto da je nedje oko kobilje glave-hotonja....?
Turkušić se prezivala, i ima dosta porodica sa tim prezimenom na tom lokalitetu, raja to zove kuće Turkušića. Koliko se sjećam taj je napad bio sredinom maja, ubili su joj u tom napadu jednog sina. Mogu dodatno prekopati po arhivu ako ti je to baš nešto zanimljivo.
ne posebno, nego se sjetih pjesme. ustvari sjecam se i tv reportaze o nani fati i bombama. da li se pjesma odnosi na tu nanu fatu?
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#2811 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

shalla wrote: Ma ja, sadašnja D.B ;-)
Snimano iz komšijinog stana jer sam ja živio u srednjem stanu koji nije srećom imao prozore prema Mojmilu. Ovaj što govori "i u kuću i u kuću", to je moj hairlija, jebala ga kocka i karta :|
Sada tacno znam ko si i gdje radis. :-D
User avatar
shalla
Posts: 9329
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2812 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

hamza_sa wrote:
shalla wrote: Ma ja, sadašnja D.B ;-)
Snimano iz komšijinog stana jer sam ja živio u srednjem stanu koji nije srećom imao prozore prema Mojmilu. Ovaj što govori "i u kuću i u kuću", to je moj hairlija, jebala ga kocka i karta :|
Sada tacno znam ko si i gdje radis. :-D
Hahaha, misliš? U suštini, pravo ličim na ovaj moj avatar, ovo sam negdje napravio pa mi bilo simpatično :mrgreen:
Navrati, dole sam svaki dan, nakon 12 godina rada, prebačen sam u Poslovnicu koja je doslovce ispod stana, nevjerovatno, hvatam regularno sestrinu WiFi mrežu :mrgreen: . Da sam bar radio ovdje dok sam i živio ovdje ;-)
Last edited by shalla on 14/12/2017 09:16, edited 1 time in total.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#2813 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

shalla wrote:
hamza_sa wrote:
shalla wrote: Ma ja, sadašnja D.B ;-)
Snimano iz komšijinog stana jer sam ja živio u srednjem stanu koji nije srećom imao prozore prema Mojmilu. Ovaj što govori "i u kuću i u kuću", to je moj hairlija, jebala ga kocka i karta :|
Sada tacno znam ko si i gdje radis. :-D
Hahaha, misliš?
Navrati, dole sam svaki dan, nakon 12 godina rada, prebačen sam u Poslovnicu koja je doslovce ispod stana, nevjerovatno, hvatam regularno sestrinu WiFi mrežu :mrgreen: . Da sam bar radio ovdje dok sam i živio ovdje ;-)
Poslovnica ti je tacno ispod mog stana. hahahahaha
User avatar
shalla
Posts: 9329
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2814 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

E vidiš to nisam znao da si ovdje. Na kraju će najveći fazon biti da ja možda mislim na nekog drugog da si ti, al koliko sam skontao po onoj slici što si nekad stavio tačno znam na koga mislim :mrgreen: Joj rečenice :lol: :lol:
User avatar
liaar
Posts: 3786
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#2815 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by liaar »

Nemojte zamjeriti ako zvuči malo bolesno ovo, ali mi je baš lijepo čitati ova vaša iskustva ratna, vidim koliko smo bili ko jedno tad. Rođen sam krajem rata pa sam samo priče slušao. Samir Čajić, jedan od vojnika sreće je porodični prijatelj pa mi je bilo merak slušat njegove ratne priče sa Dobrinje, i sa njim i dajdžom obilaziti C5 na Dobrinji dok nam pokazuju gdje je bio tranše, gdje su bili u kući sakriveni, tamo vamo
User avatar
shalla
Posts: 9329
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2816 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

Pa ne znam, i nije bolesno jer sam i ja zadnjih godina doslovce progutao sve ove ratne teme, razne blogove i sl. Čisto ono, drago mi je da imam pravi uvid koji kao 13godišnjak nisam imao. Jest mi zato i veći crnjak kad vidim kako je dosta stvari bilo uzalud, kako su se ljudi i teritorije prodavali i zavaljivali al neka, da imam čemu učiti svog sina aBd, da nema ovakvih tema imao bih pogrešnu sliku 100%...
User avatar
shalla
Posts: 9329
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#2817 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

hamza_sa wrote:
shalla wrote: Ma ja, sadašnja D.B ;-)
Snimano iz komšijinog stana jer sam ja živio u srednjem stanu koji nije srećom imao prozore prema Mojmilu. Ovaj što govori "i u kuću i u kuću", to je moj hairlija, jebala ga kocka i karta :|
Sada tacno znam ko si i gdje radis. :-D
Pa dobro, ostario jesi, nisam te ja baš dugo vidio al obzirom šta te sve snašlo dobro izgledaš hB ;-) Čujemo se za kafu obavezno!
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#2818 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by bleee_sa »

shalla wrote:
bleee_sa wrote:Shalla
Negdje od broja 7-10 kolk'o se ja mogu orjentisat :D
O da, OB9 ili DB8 (iz nekog razloga su pomjerili brojeve :mrgreen: ). A jesmo li komšije ili si ganjao cure ovdje negdje :mrgreen:
Šta god pomisliš nećeš pogriješiti. :lol:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18748
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#2819 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by SmokingMan »

trambusek88 wrote:ovaj snimak?
https://youtu.be/hhzk4fGCGCw?t=1358
Hvala za doku. :thumbup:
:thumbup: :bih:

Ah,kakava je milina vidjeti doktora Jusufa Hajira.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18184
Joined: 11/02/2013 11:32

#2820 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

aldinjo wrote:Čudi me da niko nije zapucao na njih kada su bježali, iz Olimpijskog sela ili iz Dobrinje 5. I kada se počela čuvati straža na Dobrinji 5? U Olimpijskom selu straža je bila od 5 aprila 1992. godine.
Cime ??? :lol:
Tad smo imali toliko metaka da si ih mogao nosati u malom dzepu farmerica.
Jos smo skupljali oruzje koje je JNA podijelila srbima civilima po njihovim napustenim stanovima.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2821 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

Ramzess Veliki wrote:
aldinjo wrote:Čudi me da niko nije zapucao na njih kada su bježali, iz Olimpijskog sela ili iz Dobrinje 5. I kada se počela čuvati straža na Dobrinji 5? U Olimpijskom selu straža je bila od 5 aprila 1992. godine.
Cime ??? :lol:
Tad smo imali toliko metaka da si ih mogao nosati u malom dzepu farmerica.
Jos smo skupljali oruzje koje je JNA podijelila srbima civilima po njihovim napustenim stanovima.
Bez obzira. 8.6.1992. godine kada je bila ona akcija na Nedžariće pucalo se i sa naše strane itekako, pogotovo pješadijskim naoružanjem.
User avatar
heat
Posts: 17408
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#2822 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by heat »

kako se zvala ona guzata zeMska u stabu, za moral ? :mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47289
Joined: 26/02/2004 00:00

#2823 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

slazete li se da je 8.6. izgleda bio neka vrsta dana Dbiti ili ne biti kad je u pitanju deblokada i napad na skoro svim frontovima. kad tada nismo uspjeli uraditi nista u smislu deblokade ili zauzimanja boljih polozaja po brdima hrasnog i trebevica, nakon tog dana je bilo jasno da se deblokada iznutra ne bi izvrsila nikad za nikad.
poslije toga je sve bilo gubljenje zivota bez ikakvog realnog cilja.
User avatar
karanana
Posts: 47289
Joined: 26/02/2004 00:00

#2824 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

tunel ne racunam kao debokadu.
to je vise bio jedan dobro kontrolisani izduvni ventil koji je bilo kakvom ozbiljnijom akcijom vrs mogao biti unisten ili osvojen ili u najmanju ruku potopljen. dakle svjestan mali otpust pritiska a u isto vrijeme i kreator profita, koji su da su htjeli, mogli prekiniti ili republiko srpskasi ili UN snage koje su fakticki dozvolile izgradnju vojnog objekta na/kroz njihovu "neutralnu" teritoriju aerodromske piste. dakle, po nekim UN i medjunarodnim standardima taj tunel je trebao biti srusen i od strane UN-a, ali se pustilo dogovorom.
mislim da smo se i o ovome slozili na ovoj ili nekoj od slicnih tema.
elk
Posts: 2808
Joined: 14/08/2006 12:03

#2825 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by elk »

Ima li koji borac sa dobrinje da kaze koju o ovom uhapsenom makrou bulbulu?
ono,fakat je li bio neustrasivi borac ili pozadinac koji se u ratu "misteriozno" obogatio....
naravno,ne opravdavam ovu njegovu "djelatnost",cisto me zanima da li je ovo jos jedna prica o "zasluznom gradjaninu".
Post Reply