Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#1751 Re: Uvoz auta

Post by The BEN10 »

Da li sam šta propustio u proceduri oko uvoza auta iz Njemačke. Auto je proizvedeno u EU:
- ugovor kod notara 25-50€
- probne izvozne tablice (Ausfürkenzeichen) 150€.
- odjava vozila za izvoz Ausfüranmeldung 35€.
- EUR1 formular 50€
- priprema uvoznih papire 45€ (carinski terminal).
- homologacija 260 KM.
- priprema carinskih papira 100 KM (spediter).
Cca 1000 KM.

Nakon toga se vrsi procjena vrijednosti auta i na procijenjenu vrijednost se placa pdv 17%.

Također me interesuje da li je obavezan EUR1 obrazac ili je dovoljna potvrda da je vozilo proizvedeno u EU i za zemlje EU.
Hvala

EDIT: kontaktirao sam dilera koji mi veli da Renault više ne daje EUR1 potvrde. Jel to moguće!?!?
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#1752 Re: Uvoz auta

Post by klixo »

Zar su i oni prestali davati eur 1 :run:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1753 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Ne daje renault eur1 nego potvrdu proizvodjaca na osnovu koje se vadi eur1,a oni su prvi i poceli zajebavati ima i 3 godine.Sada za nekog mozes dobiti,za nekog ne.Ludilo sve skupa. :-) U njemackoj ga neces dobiti koliko ja znam.
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#1754 Re: Uvoz auta

Post by The BEN10 »

HAVANA wrote:Ne daje renault eur1 nego potvrdu proizvodjaca na osnovu koje se vadi eur1,a oni su prvi i poceli zajebavati ima i 3 godine.Sada za nekog mozes dobiti,za nekog ne.Ludilo sve skupa. :-) U njemackoj ga neces dobiti koliko ja znam.
"Da bi lice bilo oslobođeno od plaćanja carine mora imati dokaz o porijeklu vozila iz EU, a to je izjava na fakturi od prodavca vozila (ako se vozilo kupuje u firmi koja može izdati fakturu), ili obrazac EUR 1 (ako se vozilo kupuje od fizičkog lica putem ugovora o prodaji, ili je eventualno već u vlasništvu uvoznika). Obrazac EUR 1 izdaje i ovjerava nadležna carinska služba zemlje u kojoj je vozilo kupljeno. Bez jednog od pomenutih dokaza o porijeklu vozila ne može se ostvariti osobađanje od plaćanja carine. PDV se plaća u svakom slučaju. "
http://www.new.uino.gov.ba/bs/Uvoz%20motornih%20vozila

Dakle, ako kupujem auto od dilera, on izdaje potvrdu da je vozilo porijeklom iz EU. A ako kupujem od fizičkog lica onda ide EUR1 obrazac.
Obzirom da ja gledam auto od dilera, meni je dovoljna potvrda?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1755 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Izjava isto moze ali i izjava da bi bila validna mora biti na osnovu necega stavljena na fakturu.Ta osnova je opet potvrda proizvodjaca.Bez nje izjava nije ok.Pisao sam vec o tome.Garazista je moze staviti ali otkud on zna je li auto porijeklom iz eu ili nije?Jedini dokument koji to dokazuje je potvrda proizvodjaca.A ako nju vec dobijes onda mozes izvaditi i eur1,10 minuta posla.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1756 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

I provjeravaju sve,pazi sta radis.Bilo ko i bilo gdje da ti izda eur1 ili stavi izjavu,u slucaju provjere ce ti osporiti ako nema potvrde proizvodjaca.Do 3 godine su duzni cuvati dokumentaciju.A ako nije ok, onda ide retroaktivno placanje carine plus kamate...Mnogi su oplakali a i sad dolaze koverte.Polete da je jeftinije a bez poznavanja zakona i pravila.Poslije izadje jos skuplje.Sav teret je na uvozniku, tako da pazi sta radis.
nemezis
Posts: 2858
Joined: 30/01/2011 12:08

#1757 Re: Uvoz auta

Post by nemezis »

Pa dobro, ako gore pise sa je dovoljna izjava pravnog lica, sta ja imam sa time na osnovu cega je pravno lice dalo izjavu. Moje je da prilozim izjavu, je li tako?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1758 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Joj ja stvarno hocu pomoci ali ne mogu pisati kilometarske postove.Imas.Pise ti to sve i u zakonima o eur1 obrascima...al treba roviti.Da ne rovis, ja ti kazem iz prve ruke i 20 godina iskustva.Slusaj sad najbanalniji primjer.Otislo mojih 8 predmeta na provjeru ,7 u redu.Kaze 1 nije. :shock: Kako nije nikad bez potvrde nisam izvadio eur1 a izjavu nikad nisam stavio na fakturu? I platim retroaktivno 1250 km carine i 180km kamate...Zasto?Spedicija u kojoj su kontrolisali izdavanje eur 1 je imala sacuvanu dokumentaciju za 7 predmeta ,a od tog jednog nigdje nema potvrde proizvodjaca.Zagubili je.I ja platim.U zakonu pise da je svaki eur1 podlozan kontroli i da se sva dokumentacija mora cuvati 3 godine cini mi se.
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#1759 Re: Uvoz auta

Post by The BEN10 »

HAVANA wrote:I provjeravaju sve,pazi sta radis.Bilo ko i bilo gdje da ti izda eur1 ili stavi izjavu,u slucaju provjere ce ti osporiti ako nema potvrde proizvodjaca.Do 3 godine su duzni cuvati dokumentaciju.A ako nije ok, onda ide retroaktivno placanje carine plus kamate...
Dakle, ne samo da EUR1 nije dovoljna, već treba i potvrda proizvođača!?
Izgleda da je za onoga ko u ovo nije upućen do u detalje praktično nemoguće uvesti auto bez carine. Hajde više budi siguran šta treba a šta ne... :roll:
Izdaju li za Citroen EUR1 obrazac?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1760 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Pa jedini ispravan eur1 je onaj koji je izvadjen na osnovu potvrde proizvodjaca.Ima svega kod slovenaca,rusa,onih spedicija sto vade tablice...Ali u slucaju provjere samo jedno je ispravno i po zakonu.Onaj koji je izvadjen na osnovu potvrde proizvodjaca.A haj malo i logicno razmisli.Potpuno su u pravu.Kako ce neki garazista koji stavlja izjavu znati je li megan iz turske ili neke eu zemlje,kako ce znati koliki je postotak dijelova proizvedenih u eu ugradjen u opel fronteru,je li golf iz njemacke ili meksika...? Nikako dok nema potvrdu proizvodjaca.A citroen se moze dobiti.Bar sam ja dobio.I tu moze biti problema,zavisi od zemlje do zemlje,od firme koja izdaje potvrde...sto jada. :-) Sto je najgore da trazis potvrdu proizvodjaca moras poslati fakturu vozila i kopiju saobracajne dozvole.A da bi to imao,moras kupiti vozilo.A ako ga kupis,sta ako ne dobijes?
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#1761 Re: Uvoz auta

Post by ranger »

havana zvani celicni zivci :thumbup:

dakle:
1.korak certifikat o porijeklu -izdaje ga proizvodjac ovako nesto: http://www.certifauto.com/docs/certific ... _bmw-2.jpg
2.korak eur1 dobiješ na osnovu 1.koraka
3.korak sve ostalo...

koliko se ja kontam, sex je oko ovog prvog koraka...
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#1762 Re: Uvoz auta

Post by The BEN10 »

@Havana, hvala i od mene.
Ali mi sad nije jasno - jel proizvođači auta daju potvrde za svaku zemlju ponaosob (npr u Njemačkoj Renault ne izdaje, ali u Belgiji da ili me je dealer slagao ili je neupućen)?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1763 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

ranger wrote:havana zvani celicni zivci :thumbup:

dakle:
1.korak certifikat o porijeklu -izdaje ga proizvodjac ovako nesto: http://www.certifauto.com/docs/certific ... _bmw-2.jpg
2.korak eur1 dobiješ na osnovu 1.koraka
3.korak sve ostalo...

koliko se ja kontam, sex je oko ovog prvog koraka...
Nije taj sa linka,to je coc.Zajebace se neko kad ga nadje u autu,a bude cesto,pa ce misliti da je to.Ne moze sa cocom dobiti eur1.Ovo je nesto drugo.To nikada ne dodje u autu i mogu ga zatraziti samo registrovane firme u zemlji izvoznici.Sluzi za...Prevodite meni mrsko :D

Leveranciersverklaring van Preferentiële Oorsprong (Suppliers Declaration of Preferential Origin)

De Leveranciersverklaring van Preferentiële Oorsprong dient als onderbouwing voor de Preferentiële oorsprong inzake de afgifte van een EUR.1-certificaat of EURMED. Dit zijn preferentiële handelsdocumenten die u in het bestemmingsland een korting of vrijstelling van douanerechten kunnen bewerkstelligen.

De juiste versie van een Leveranciersverklaring Preferentiële Oorsprong is hier te downloaden.

De aanvrager van het EUR.1-certificaat / EURMED kan een Preferentiële leveranciersverklaring vragen bij zijn toeleverancier als deze in de EU is gevestigd. De goederen waarvoor de verklaring wordt aangevraagd moeten van Preferentiële EU oorsprong zijn.

De voorwaarden voor de Preferentiële Leveranciersverklaring zijn opgenomen in Verordening (Vo) 2015/2447. De artikelen voor het Preferentiële Handelsverkeer zijn vastgelegd in het Communautair Douane Wetboek (CDW) en de Toepassingsverordening hierop (TCDW).

Aandachtspunten voor de verstrekker van de Preferentiële Leveranciersverklaring (2015/2447):

Uw afnemer vraagt u om een Preferentiële leveranciersverklaring in te vullen. De verklaring die moet worden ingevuld en ondertekend, verwijst naar eisen zoals gesteld in de wet. Deze verklaring wordt gebruikt door uw klant om bij de Kamer van Koophandel (KvK) een EUR1 of een EURMED geldig te kunnen laten maken. Dit document dient vervolgens om goederen in bijvoorbeeld een land als Zwitserland in te kunnen voeren met een verlaging of kwijtschelding van douanerechten. Dit betekent een financieel voordeel voor de klant van uw klant. De door u afgegeven leveranciersverklaring is de basis hiervoor. Uitsluitend bedrijven uit een land binnen de EU kunnen deze verklaring aan u vragen. De (preferentiële) oorsprong van de goederen is altijd die van een land binnen de EU. (Een uitzondering hierop is Turkije.)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1764 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

The BEN10 wrote:@Havana, hvala i od mene.
Ali mi sad nije jasno - jel proizvođači auta daju potvrde za svaku zemlju ponaosob (npr u Njemačkoj Renault ne izdaje, ali u Belgiji da ili me je dealer slagao ili je neupućen)?
Neupucen je i nema on vremena da se zajebava sa tim.To znaju ljudi koji puno export rade,gdje,sta i kako...80% garazista to nit hoce, nit zna gdje izvaditi.Njima to ne treba.Obicno znaju ovi koji mnogo rade sa zemljama izvan eu.
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#1765 Re: Uvoz auta

Post by klixo »

Danas ovlastenog dilera pitao za eur1 posto negdje procitah da ovlasteni mogu izdati eur1.
Evo odgovora...
I’ve asked our contact at VW and I’m sorry to tell you, that VW doesn’t give costumers or dealers or anyone else those documents anymore.

So I don’t get them as well.
Mahe91
Posts: 48
Joined: 30/10/2016 15:58

#1766 Re: Uvoz auta

Post by Mahe91 »

Sa_u_srcu wrote:
Mahe91 wrote:Poz ljudi, jedno pitanje:
toyota avensis 2.2 d4d cat 2007 god kupio bih ga u njemackoj od fizickog lica (nije auto kuca)
sta mi treba od papira posto je auto 50tak km od hanovera a bus ima iz sarajeva karta 80e u jednom pravcu, 23 sata traje voznja
auto je 3800e.znam da u autokuci papiri za izvoz budu gotovi za 10 min smao ne znam kako ide kad se kupuje od fizickog lica. :(
kupoprodajni ugovor kod notara...
Izgleda da nista od toyote, kako mi kazu u spediciji na toyotu se placa carina tj na sva japanska vozila cak su uveli da se i na skodu placa carina, ja ne znam sta je ovo kako je krenulo izgleda moze se jedino njemacka vozila uvesti da se ne plati carina -.-
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1767 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Pa na japanska se uvijek placala a na njemacka se sad placa.Vw,audi,bmw...Mercedes,opel,citroen i peugeot moze,al i to ne moze svako izvaditi...
User avatar
Edin H.
Posts: 47049
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#1768 Re: Uvoz auta

Post by Edin H. »

HAVANA wrote:Pa na japanska se uvijek placala a na njemacka se sad placa.Vw,audi,bmw...Mercedes,opel,citroen i peugeot moze,al i to ne moze svako izvaditi...
Jesmo li to usli u EU? :D
The BEN10
Posts: 7577
Joined: 19/09/2011 09:03

#1769 Re: Uvoz auta

Post by The BEN10 »

HAVANA wrote:Mercedes,opel,citroen i peugeot moze,al i to ne moze svako izvaditi...
Šta znači ne može svako izvaditi? Citroen i Peugeot su mi također interesantni...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1770 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Ma ne znam,to je toliko komplikovano trebao bi 2 sata pisati.Zavisi i od zemlje do zemlje,garaze gdje se trazi potvrda,onog ko je trazi...Ja imam covjeka koji mi to radi i muku muci.Platim mu od 50 do 150 eura po potvrdi i cao.Uglavnom moze citroen,peugeot,opel,mercedes,fiat od 2010,volvo mladji od 2009...Ostale platim sve i cao.Jebo ovo vise.Nema tu hljeba.Gotovo.Auto star godinu dana izadje skuplje nego nov. :-) Na novog ne placaju carinu,njemu priznaje nabavnu fakturu a tebi uzima katalosku vrijednost pa ti jos i carinu lupi.Cirkus.Da ne govorim tek o onim novim seatima i vw sto ih dovlace radi frke sa izduvnim i ostalim,pa ih ovde prodaju jer tamo ne mogu.Jeftiniji nov izadje taj nego 2012g iz uvoza.Sharan 7 sjedista automatik 29000km,cirkus.Veliki se igraju a usput pisaju male...Za njih imaju i potvrde,i postuje se clan 26 zakona...
Mahe91
Posts: 48
Joined: 30/10/2016 15:58

#1771 Re: Uvoz auta

Post by Mahe91 »

HAVANA wrote:Ma ne znam,to je toliko komplikovano trebao bi 2 sata pisati.Zavisi i od zemlje do zemlje,garaze gdje se trazi potvrda,onog ko je trazi...Ja imam covjeka koji mi to radi i muku muci.Platim mu od 50 do 150 eura po potvrdi i cao.Uglavnom moze citroen,peugeot,opel,mercedes,fiat od 2010,volvo mladji od 2009...Ostale platim sve i cao.Jebo ovo vise.Nema tu hljeba.Gotovo.Auto star godinu dana izadje skuplje nego nov. :-) Na novog ne placaju carinu,njemu priznaje nabavnu fakturu a tebi uzima katalosku vrijednost pa ti jos i carinu lupi.Cirkus.Da ne govorim tek o onim novim seatima i vw sto ih dovlace radi frke sa izduvnim i ostalim,pa ih ovde prodaju jer tamo ne mogu.Jeftiniji nov izadje taj nego 2012g iz uvoza.Sharan 7 sjedista automatik 29000km,cirkus.Veliki se igraju a usput pisaju male...Za njih imaju i potvrde,i postuje se clan 26 zakona...
znaci najbolje je kad nadjem auto u njemackoj odmah nazovem covjeka i pitam ga da li izdaju eu1 obrazac, posto je drug prije par mj uvezao vw golf 6 tj kupio sa autoplaca u njemackoj a naznacili su na svakom autu koji prodaju export papier in 10 minutes tako da je sve zavrsio za 15tak minuta
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1772 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Napisah ja 10 puta.Za vw,audi,seat i bmw ne postoji regularan eur1.Fabrika ne da potvrdu proizvodjaca.Znaci i ako ti ga neko da,nije regularan i u slucaju provjere ces sve platiti plus kamata.Sad vise ne mozes i ako ga doneses za ova vozila da ne platis carinu.Platis,novac na depozitni racun,provjera eur1 i onda konacna.A konacna je dopis od vw...da ne izdaju potvrde.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1773 Re: Uvoz auta

Post by mali_milojica »

Znaci skupi VW jos skuplji nego neka konkurencija :izet:
Navali narode :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#1774 Re: Uvoz auta

Post by amar1994 »

mali_milojica wrote:Znaci skupi VW jos skuplji nego neka konkurencija :izet:
Navali narode :D
sto su bili u prednosti u odnosu na mazdu i sl. auta bili su :izet: , necu rec da mi je drago(nije zbog ljudi) ali :evil: :mrgreen:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1775 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

mali_milojica wrote:Znaci skupi VW jos skuplji nego neka konkurencija :izet:
Navali narode :D
Navali al na nove.Uvezo ja ibizu 2014 godinu.Platio 4400km carine i pdv-a.Otvorim one jeftinoce bijele...Seat ibiza,nova,tdi...18900km sa pdv-om.Otprilike na nju su platili drzavi ne vise od 2200km,zavisno od ulazne fakture,koju njima priznaju.Znaci ja na auto star 2 godine duplo vise platio.Ja i carinu,oni bez carine.Ja po kataloskoj vrijednosti,oni po nabavnoj.A u katalogu novonabavna cijena tog vozila 28000km.I haj budi pametan.Mogu se vjencat sa njom...Jebo ovo,veliki su igraci ovde.Preveliki.U skoro svim bransama,trgovina bilo cim,alatom,tekstilom,raznim robama...Veliki pojedose male,svi cemo mi za njih crncit,za onoliko koliko nam daju.Za tanjira.Ko ne smisli nesta,najebo je.
Post Reply