Japanska auta, da ili ne?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#26 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by shlauf »

Drži cijenu kao i G2 :D :D :D

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#27 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by sheikh »

herbert mekfjuger wrote:
sheikh wrote:Kad smo vec na ovoj temi o japancima :)
imam jedno pitanjce :)
Jucer sam uzeo Toyotu Land Cruiser 3.0 dizel 2006 godiste (da je provozam) :)
Kolega uzeo,full oprema,uistinu cool auto,robusno,udobno,sve u svemu korektno :) osim potrosnje :dance: :dance:
al nebitno :) Interesuje me druga stvar, 3.0 dizel, 4 cilindra, 163 konja :D
to mi je pravo neshvatljivo,dzip je tezak,pogon na svim tockovima,automatik,a opet malo konja da to izgura.

Samo sreca da nije VW-ov motor,pa bi rekli eto sta vam prodaju hehehehe :)
meni je neshvatljivo dokle više ovo... neki ljudi ili neće da shvate ili ne mogu... jarane moj, ne izvlače te konji, moment je taj što izvlači... Jesi kad vidio traktore kako izvlače, a imaju 2500-3000 kubika i 40 konja samo...

Hahahhaahah
ma znam ja za moment i sve :) :) :)
razumijem ja,ali opet su mogli pojacati to 8-) 8-) 8-) 8-)
Poslije tog LC je izasao LC V8 sa mnogo vecim momentom i snagom :D
Ne treba mene niko uciti za moment ili sta je to tako,ali su ipak mogli malo povecati konjsku snagu bez obzira na moment :) :)
al to je moje licno misljenje,ioanko nisam neki veliki fan dzipova osim Jeep Wranglera :thumbup: :thumbup: :thumbup: with Dana :dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#28 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by vnm »

sheikh wrote:razumijem ja,ali opet su mogli pojacati to 8-) 8-) 8-) 8-)
a zasto da pojacaju? motor je namijenjen da pojede sto vise hiljada kilometara. LC svakako nije namijenjen da se njim ide 200, a da su povecali snagu povecali bi pritisak na kraju sagorijevanja, to bi povecalo buku, termicka opterecenja, otezalo podmazivanje, povecalo temperaturu izduvnih gasova a to bi lose uticalo na turbo kompresor...sve same negativne stvari a ta snaga haman nikome ne treba.

znaju japanci kako se to radi.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#29 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Bakir1 »

isto kao sto znaju zasto samo 4 cilindra na 3,0 motor :D
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#30 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by hogar strasni »

Evo i ja ganjam terenca pa i odavno..za sta se god zalezim il nemam toliko para il pogodim tamo gdje ne trebam da gledam, hvalim te Boze pa ima finih ljudi pa cujem koju pametnu. Zalijetao se na X5, pa na Sorenta, pa na Teranna, a sad vec neko vrijeme vidim da se uklapam u cijenu za koju bi mogao dobiti Pajera 2000-2001 godiste novija linija, nekako mi po svemu odgovara prije svega sto nije SUV, prijatelj mi ga je jedan nahvalio opasno on posjedovao svojedobno 1998 godiste 2.5 TD stara linija, pa rekoh da opet vidim sta se misli o ovom autu. Servisi i sve ostalo. Kakav je na plinu.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#31 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Bakir1 »

europski model sa gdi motorom slab,americki sa 3,0 odlican,3,2 dizel vruce hladno,nisu bas neke cvjecke
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#32 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by herbert mekfjuger »

hogar strasni wrote:Evo i ja ganjam terenca pa i odavno..za sta se god zalezim il nemam toliko para il pogodim tamo gdje ne trebam da gledam, hvalim te Boze pa ima finih ljudi pa cujem koju pametnu. Zalijetao se na X5, pa na Sorenta, pa na Teranna, a sad vec neko vrijeme vidim da se uklapam u cijenu za koju bi mogao dobiti Pajera 2000-2001 godiste novija linija, nekako mi po svemu odgovara prije svega sto nije SUV, prijatelj mi ga je jedan nahvalio opasno on posjedovao svojedobno 1998 godiste 2.5 TD stara linija, pa rekoh da opet vidim sta se misli o ovom autu. Servisi i sve ostalo. Kakav je na plinu.
ako ti treba terenac, onda X5, Sorento i slična AWD sranja ne gledaj :D
Japanci ko Japanci, pouzdani su prilično (tako sam čuo :D): Pajero, Nissan Patrol ili ako imaš više para Pathfinder :D ili Toyota 4runner ili Land Cruiser... jbg šta ja znam, sve su to dobri terenci, samo ne znam šta te konkretno interesuje i šta ti je bitno... Što se mene tiče, moj prvi izbor bi u svakom slučaju bio Jeep neki, zavisno kakav mi terenac treba i kolikim budžetom raspolažem (Cherokee, Grand Cherokee, Liberty, Wrangler...), a onda ovi gore nabrojani. Jeep je najpraktičniji, Japanci znaju bit zafrkani kod zamjene raznih dijelova, dok je kod Jeepa odvni-zavrni sistem...
User avatar
beco
Posts: 3400
Joined: 25/08/2004 14:22

#33 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by beco »

kredenac wrote:Dajte mi odgovore vezane za temu, koga traktori zanimaju i obrtni moment neka otvori temu!

Mene zanima, ovim redoslijedom Subaru Forester (Outback), Mitsubishi (Carisma, Lancer, Galant), Nissan (Almera, Maxima, Primera), Toyota (Auris, Corolla).

Sve to da može vući kamp kuććicu, znaći slabiji motori, te dvoja vrata ne dolaze u obzir.

Također, budući da neki od navedenih modela nemaju Dieselsku izvedbu, LPG (bio on šteta ili ne) ugradnja je obvezna!

Molim Vas da se fokusirate na pomoć i savjete o navedenoj temi, a o momentu i toyoti negdje drugo!
Mogao bi pogledati Nissan Primeru, cesca kod nas, za servis ne znam. Mislim da se pravi u Engleskoj a ima i dizel varijanta ito sa Renault 1.9 dci motorom ne znam kako ces na to gledati (+/-).

Mislim na ovu generaciju http://www.whatcar.com/car-reviews/used ... ry/23720-2

Stim da ova Primera ima i hetchback i sedan varijantu sto mi nikad nije bilo jasno sto obje :? .

Nissan Maxima mi je pravo cool, bas onaj gospodski 90 dizajn. Almera mi je za tvoje potrebe mala, mada je i ona imala dizel varijante sa 1.5 dci Renault motorm.
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#34 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by hogar strasni »

herbert mekfjuger wrote:
hogar strasni wrote:Evo i ja ganjam terenca pa i odavno..za sta se god zalezim il nemam toliko para il pogodim tamo gdje ne trebam da gledam, hvalim te Boze pa ima finih ljudi pa cujem koju pametnu. Zalijetao se na X5, pa na Sorenta, pa na Teranna, a sad vec neko vrijeme vidim da se uklapam u cijenu za koju bi mogao dobiti Pajera 2000-2001 godiste novija linija, nekako mi po svemu odgovara prije svega sto nije SUV, prijatelj mi ga je jedan nahvalio opasno on posjedovao svojedobno 1998 godiste 2.5 TD stara linija, pa rekoh da opet vidim sta se misli o ovom autu. Servisi i sve ostalo. Kakav je na plinu.
ako ti treba terenac, onda X5, Sorento i slična AWD sranja ne gledaj :D
Japanci ko Japanci, pouzdani su prilično (tako sam čuo :D): Pajero, Nissan Patrol ili ako imaš više para Pathfinder :D ili Toyota 4runner ili Land Cruiser... jbg šta ja znam, sve su to dobri terenci, samo ne znam šta te konkretno interesuje i šta ti je bitno... Što se mene tiče, moj prvi izbor bi u svakom slučaju bio Jeep neki, zavisno kakav mi terenac treba i kolikim budžetom raspolažem (Cherokee, Grand Cherokee, Liberty, Wrangler...), a onda ovi gore nabrojani. Jeep je najpraktičniji, Japanci znaju bit zafrkani kod zamjene raznih dijelova, dok je kod Jeepa odvni-zavrni sistem...
Bitno mi je da se mogu obitelj..il s prijateljima rahat otic do vikendice do koje je put ovisno o vremenu vise ili manje prohodan, da imam dovoljno mijesta za sve sto trebam ponijet i da me nece ostavit negdje u vukojebini/kad mi je i tamo merak otic/ pa da se moram penjat po bukvama da fatam signal da šlepu zovem.
Gledao sam mlo po oglasima Pajero bi se mogao naci od 18- do 25 tauzenki dosta dobrih i tu bi se mogao uklopit,jos ako se sad bude dalo ovo ovest pa homologirat,al Bosnjo odma konta i plin ugradit jer vidim po mobile .de da ih ima. Pa da li je to dobra opcija.
Jeep ..ma nesta ja ne vjerujem amerikancima gadna predrasuda al sta cu. Ili svabo ili japanac.
Fin je mamu mu j.. ljepsi mi od Toyote..al respekt i za Tojotu al žara cijena.
User avatar
dimitrix
Posts: 132
Joined: 28/12/2008 18:49

#35 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by dimitrix »

kredenac wrote:Dajte mi odgovore vezane za temu, koga traktori zanimaju i obrtni moment neka otvori temu!

Mene zanima, ovim redoslijedom Subaru Forester (Outback), Mitsubishi (Carisma, Lancer, Galant), Nissan (Almera, Maxima, Primera), Toyota (Auris, Corolla).

Sve to da može vući kamp kuććicu, znaći slabiji motori, te dvoja vrata ne dolaze u obzir.

Također, budući da neki od navedenih modela nemaju Dieselsku izvedbu, LPG (bio on šteta ili ne) ugradnja je obvezna!

Molim Vas da se fokusirate na pomoć i savjete o navedenoj temi, a o momentu i toyoti negdje drugo!
SLusaj pazljivo vozim Nissan i to Micra k12 i ona i Almera i i Primera imaju problem sa lancem tj lanac ode i popravka 1000KM bez icega bez specijalnih zveketanja i drugih problema ode jednostavno ali ako se 1 zamijenio nece biti problema(to je sve zbog ulaska Renault-a u alijansu) sve ostalo ti je za 5 :D.Taj problem jest skup ali to im je boljka i ja sam to znao kada sam kupio auto ali sam opet uzeo pa da i tebe upozorim iako ostale stvari su ok mehanika je punooo bolja od elektronike.Dok maxima nema problema i pravljena je u Japanu striktno kako ja znam.
Subaru to auto je neunistivo stvarno nisam nista cuo lose sto se tice kvalitteta i voznih osobina ali imat ces problema sa servisima i dijelovima i na tenku se nekada nesta pokvari.
Mitsubihi Carisma je ustvari Volvo V40 samo drukciji predznak oba se auta prave u Holandiji i iste su kvalitete samo 1.8 GDI ima problema sa gorivom (poprilicno sa nasim) jer je 1 benzinac sa direktnim ubrizgavanjem goriva.Pa ces morat paziti gdje tocis i koliko oktana posjeduje to gorivo o plinu ni ne pomisljaj.Lancer vozio sve fino i nemam zamjerki ali nije Evo pa da se ne razocaras dok je Galant limuzina 1 klase auto je veoooma pouzdano (Moze plin) brzo udobno,samo da ti dizajn odgovara i uzimaj :D
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#36 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by herbert mekfjuger »

To je onda to, ne vjerujem da će te ijedan od tih nabrojanih negdje ostavit... Što se tiče švaba, oni kolko ja znam od terenaca imaju samo Mercedes G, sad ne znam kako im se cijene kreću, al znam da je top :D Možeš dobar primjerak Pajera nać za te pare, kad si već navalio za Pajera :D Uzmi benzin+plin kombinaciju, motor što veći i bar uživaj ko čovjek :D A što se tiče ove predrasude... amerikanci su pouzdani bar isto kao i japanci, ako ne i više (prije svega jeep od pajera)... al haj nema veze :D
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#37 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by whow »

Subaru je klasa za sebe . To su izuzetno kvalitetna i izdrzljiva vozila koja su nazalost cesto izvan radara mnogih vozaca kako zbog nesto vise cijene tako i zbog relativno slabe prisutnosti na glavnim trzistima. Recimo samo da se glavne komponente za Toyotu Camry koja je naprodavanije i vjerovatno najkvalitetnije auto u Americi proizvode u Subaru fabrici u Japanu . Od prosle godine Subaru je poceo praviti modela bez simetricnog AWD sistema koji je zastitni znak ovoga vozila ali nazalost znatno povecava cijenu. Kada je u pitanju SUV segment mislim da je RAV4 ipak nesto bolja opcija iz vise razloga , ali to nije tema. Cesto citam polemike o tome kako SUV 's i nisu nista drugo nego visoki karavani te da su njihove karakteristike mimo asfalta zanemarujuce. Ovdje kod nas je ovu sedmicu napadalo valjda pola metra snjega od cega su mnogi putevi postali totalno zatrpani , zameteni i nepristupacni. Ja sam prolazio sa Rav 4 kroz 20-40 cm nanose snjega gdje vozila uopste nisu prolazila i kroz snjezne kaljuze i sta sve ne bez ikakvih problema . Tamo gdje se obicna vozila redovno zaglavljuju Rav4 prolazi bez imalo problema , tako da je ova voznja po snjegu postala pravo uzivanje. Takoder sam primjetio da Rav4 prolazi i tamo gdje se zaglave i veci SUV . NAjvise se zaglavljuju pick -up trackovi valjda zbog neravnomjerno rasporedene tezine. Uglavnom ako uzmes novoga Japanca sigurno je da ces imati odlicno auto bez obzira za sta se odlucis . Polavna auta su drugi par cipela i tu je tesko dati neku prognozu sta valja a sta ne , to je uvjek lutrija.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#38 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by illuminated »

ponosni vlasnik almere

Image

Renaultov dCi, kod mene 1.5 (volio bih 1.9, ali oderase s porezom :)) je dobar,
mjenjac precizan, prilicno kratkog hoda, unutrasnjost dosta kvalitetna i uradjena promisljeno...

kad bih uzimao nesto vece mozda qashqai...

Image

sigurno je best buy u klasi i ubio se da vuce kamp kucicu :)))

a sto se tice dijelova, ima EBAY....lagano narucis...ako bas nije nesto tesko dodje na adresu...
a mislim da na mom autu pase i dosta dijelova od Meganea posto je to skoro isto auto...
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#39 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by citroen »

illuminated wrote:ponosni vlasnik almere

Image

Renaultov dCi, kod mene 1.5 (volio bih 1.9, ali oderase s porezom :)) je dobar,
mjenjac precizan, prilicno kratkog hoda, unutrasnjost dosta kvalitetna i uradjena promisljeno...

kad bih uzimao nesto vece mozda qashqai...

Image

sigurno je best buy u klasi i ubio se da vuce kamp kucicu :)))

a sto se tice dijelova, ima EBAY....lagano narucis...ako bas nije nesto tesko dodje na adresu...
a mislim da na mom autu pase i dosta dijelova od Meganea posto je to skoro isto auto...

Ako je u almeri unutrasnjost uradjena kvalitetno i promisljeno onda je kod mene uradjena ko u maybachu :D :D :D :D :-)
mišmaš
Posts: 506
Joined: 24/06/2009 00:32

#40 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by mišmaš »

pickupi sa moćnim v osmicama i pravim 4x4 pogonima se zaglave, a whow sa rav4 prolazi bez frke kroz 40 cm dubok snijeg sa rav4 i šmokljastim awd pogonom :D bravo doktore... eto mi smo levati niko ne zna šta je snijeg i rav4.
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#41 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by drndalo »

mišmaš wrote:pickupi sa moćnim v osmicama i pravim 4x4 pogonima se zaglave, a whow sa rav4 prolazi bez frke kroz 40 cm dubok snijeg sa rav4 i šmokljastim awd pogonom :D bravo doktore... eto mi smo levati niko ne zna šta je snijeg i rav4.
Ne troluj covjeku temu, a da je pick-up V8 kakav auto, osim za vozit se izmedju kaktusa u Novom Mexicu, vozio bi ga citav svijet, a ne samo ameri... :wink:
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#42 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by drndalo »

Malo si pobrkao, za okokuce idu opanci...
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11080
Joined: 15/01/2010 18:31

#43 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Jack Be Nimble »

Ja samo Tojote vozim, nikada nijednog velikog problema nisam imao. Jedino mi je na jednoj Camry otisla pumpa.
User avatar
drndalo
Posts: 22835
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#44 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by drndalo »

Jasta, kod tebe na Hawajima samo se japanke nosaju... ;-)
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#45 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by johntra »

Toyota Corolla, topla preporuka... ;-)
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#46 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by sodom »

Da, japanci da, ali nisu za svakoga...

slika govori više od hiljadu riječi

Image
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#47 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Bakir1 »

pa nije svaki japanski auto gtr33 ili 34 :lol:
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#48 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by daxon »

Automobilska industrija je davno prešla granice nacionalnih država,
tako da je besmisleno govoriti o "čistokrvnim japancima".
Sve je to u pet deka!
User avatar
kredenac
Posts: 26
Joined: 12/11/2010 11:53

#49 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by kredenac »

beco wrote: Mogao bi pogledati Nissan Primeru, cesca kod nas, za servis ne znam. Mislim da se pravi u Engleskoj a ima i dizel varijanta ito sa Renault 1.9 dci motorom ne znam kako ces na to gledati (+/-).

Mislim na ovu generaciju http://www.whatcar.com/car-reviews/used ... ry/23720-2

Stim da ova Primera ima i hetchback i sedan varijantu sto mi nikad nije bilo jasno sto obje :? .

Nissan Maxima mi je pravo cool, bas onaj gospodski 90 dizajn. Almera mi je za tvoje potrebe mala, mada je i ona imala dizel varijante sa 1.5 dci Renault motorm.
Vidim širi se tema na čiste terence, al neka i meni su dragi al ne praktični, moje mišljenje, možda valjaju al kao drugo auto.

Meni se Subaru Forester sviđa do jaja, al je rijedak totalno kod nas, a i oće potrošit benzina pravo, zato gledam i raspitujem o LPG-u jer je to nekako rješenje na 15 litara potrošnje!
Upoće nemam pojma može li se kod nas ugradit LPG na Boxer motor sa turbom?

Dieseli su super, ali budući da godišnje prelazim oko 15 K kilometara nemam potrebu za njima!
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#50 Re: Japanska auta, da ili ne?

Post by Jimmy_The_Saint »

Kako hoćeš, druže i starešino, al' pošto imam slične afinitete, i nekad u dogledno vrijeme kanim napraviti nešto slično, mislim da je najrealniji pet do sedam godina star Mitsubishi Pajero, alternativno Mitsubishi L 200, sa diesel motorom i 4x4. Na njega možeš prikačiti i prikolicu za šleper ako je stani-pani, a neće te klati potrošnja.

Nije li bez obzira na kilometražu mudrije odmah uzeti dizel, i ne maltretirati se sa LPG instalacijom koju isto tako moraš platiti (otprilike onoliko koliko je polovan dizel eventualno skuplji), atestirati, peglati se oko nje, a od motora do motora upali ili ne upali? :D

I naravno, ako si već odlučan da sam sebi uvezeš šta ti paše, razmisli i o dovlačenju iz SAD. Tamo dobar SUV ako pametno pronjuškaš može biti drastično povoljniji nego u EU.
Post Reply