Škoda all about

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Seawolf
Posts: 7747
Joined: 14/06/2012 22:59

#2276 Re: Škoda all about

Post by Seawolf »

Da, opet je na djelu čuvena škodina foluška, zvana: napravi najveći mogući automobil na platformi kojom koncern raspolaže. Dalo je dobre rezultate sa Octaviom, upalilo je i sa Superbom, zašto ne očekivati isti uspjeh i sa Kodiaqom.

Na taj način imaš automobil koji odgovara suštini definicije termina Best-Buy: automobil koji je bolji od SVAKOG vozila koje je jeftinije od njega, a jeftiniji od BILO KOJEG boljeg vozila, s kojim bi ga potencijalni kupci mogli porediti.

No, tehnički gledano, sve je jasno: Tiguan, Ateca, Karoq i Kodiaq su automobili iste klase. Kodiaq je samo duži od ostalih (za cca. 22 cm), ima duži međuosovinski razmak (za cca. 11 cm) i može se dobiti sa dodatna dva sjedišta. Nešto kao Tiguan XL. Nema niti jedan snažniji motor od ostalih nabrojanih modela (u stvari, Tiguan ima čak snažniji motor, od najsnažnijeg Kodiaqa). Tvrditi da je Kodiaq viša klasa od Karoqa je adekvatno tvrdnji da je npr. Grand Scenic viša klasa od Scenica.
User avatar
konektovan
Posts: 40677
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2277 Re: Škoda all about

Post by konektovan »

Seawolf wrote:Da, opet je na djelu čuvena škodina foluška, zvana: napravi najveći mogući automobil na platformi kojom koncern raspolaže. Dalo je dobre rezultate sa Octaviom, upalilo je i sa Superbom, zašto ne očekivati isti uspjeh i sa Kodiaqom.

Na taj način imaš automobil koji odgovara suštini definicije termina Best-Buy: automobil koji je bolji od SVAKOG vozila koje je jeftinije od njega, a jeftiniji od BILO KOJEG boljeg vozila, s kojim bi ga potencijalni kupci mogli porediti.

No, tehnički gledano, sve je jasno: Tiguan, Ateca, Karoq i Kodiaq su automobili iste klase. Kodiaq je samo duži od ostalih (za cca. 22 cm), ima duži međuosovinski razmak (za cca. 11 cm) i može se dobiti sa dodatna dva sjedišta. Nešto kao Tiguan XL. Nema niti jedan snažniji motor od ostalih nabrojanih modela (u stvari, Tiguan ima čak snažniji motor, od najsnažnijeg Kodiaqa). Tvrditi da je Kodiaq viša klasa od Karoqa je adekvatno tvrdnji da je npr. Grand Scenic viša klasa od Scenica.
Znaci, po tebi je golf v ista klasa kao i passat b6, samo sto passat ima nekoliko cm duzi medjuosovinski razmak?!
Seawolf
Posts: 7747
Joined: 14/06/2012 22:59

#2278 Re: Škoda all about

Post by Seawolf »

konektovan wrote:Znaci, po tebi je golf v ista klasa kao i passat b6, samo sto passat ima nekoliko cm duzi medjuosovinski razmak?!
Gdje li si ti vidio Golfa i Passata u onome što sam ja napisao?

Naravno da nisu ista klasa, jer je povećanje dimenzija između većeg i manjeg išlo u svim smjerovima: duži međuosovinski razmak, širi trag točkova, veći prečnik točkova. Jeta i Golf su ista klasa, Passat i Golf nisu.
Seawolf
Posts: 7747
Joined: 14/06/2012 22:59

#2279 Re: Škoda all about

Post by Seawolf »

A skaliranje dimenzija između Kodiaqa i ostalih (doduše ne znam za Karoqa, jer još nisu objavljeni podaci) je išlo samo u jednom smjeru - produženje međuosovinskog razmaka za 114 mm. 2.677 mm međuosovinskog razmaka Tiguana je produženo na 2.791 mm međuosovinskog razmaka Kodiaqa.

Trag točkova je ostao isti: 1.586 mm naprijed / 1.576 mm natrag, i kod Tiguana i kod Kodiaqa. I oba se isporučuju sa pneumaticima istih dimenzija: 215/65R17, odnosno 235/55R18, tako da su im i prečnici točkova identični.

Je l' sada jasnije zašto sam napisao da su, tehnički, ta dva vozila ista klasa?
Last edited by Seawolf on 29/06/2017 05:53, edited 1 time in total.
Seawolf
Posts: 7747
Joined: 14/06/2012 22:59

#2280 Re: Škoda all about

Post by Seawolf »

U poređenju sa "pravim" nepremium pripadnikom klase srednje velikih SUV-ova, kao što je Ford EDGE, vidi se da je Kodiaq, u stvari malešan u odnosu na njega, jer EDGE ima međuosovinski razmak od 2.850 mm, trag točkova od 1.655 mm naprijed i 1.664 mm natrag i točkove većeg prečnika za 25 mm (sa pneumaticima dimenzija 235/55R19).
User avatar
konektovan
Posts: 40677
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2281 Re: Škoda all about

Post by konektovan »

Seawolf wrote:
konektovan wrote:Znaci, po tebi je golf v ista klasa kao i passat b6, samo sto passat ima nekoliko cm duzi medjuosovinski razmak?!
Gdje li si ti vidio Golfa i Passata u onome što sam ja napisao?

Naravno da nisu ista klasa, jer je povećanje dimenzija između većeg i manjeg išlo u svim smjerovima: duži međuosovinski razmak, širi trag točkova, veći prečnik točkova. Jeta i Golf su ista klasa, Passat i Golf nisu.
Pa dijele istu platformu, je li tako, a trag tockova povecati i nije neko umijece, nije prvi put takvo nesto uradjeno. Znam ja da je kodiaq tehnicki na bazi tiguana, ali on je svojim izgledom, dosta veci, kako s vana, tako i unutra.
Seawolf
Posts: 7747
Joined: 14/06/2012 22:59

#2282 Re: Škoda all about

Post by Seawolf »

konektovan wrote:,... a trag tockova povecati i nije neko umijece, nije prvi put takvo nesto uradjeno ...
Čini se da ipak jeste umijeće, čim je na Kodiaqu ostao isti kao na Tiguanu.
User avatar
konektovan
Posts: 40677
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2283 Re: Škoda all about

Post by konektovan »

Seawolf wrote:
konektovan wrote:,... a trag tockova povecati i nije neko umijece, nije prvi put takvo nesto uradjeno ...
Čini se da ipak jeste umijeće, čim je na Kodiaqu ostao isti kao na Tiguanu.
Prednji je veci za 1cm, zadnji isti, ali pogledaj razliku u prostoru unutra, sirinu, visinu, ubija kodiaq u svim smjerovima.
Seawolf
Posts: 7747
Joined: 14/06/2012 22:59

#2284 Re: Škoda all about

Post by Seawolf »

konektovan wrote: Prednji je veci za 1cm, zadnji isti, ali pogledaj razliku u prostoru unutra, sirinu, visinu, ubija kodiaq u svim smjerovima.
Pa i Škoda Superb ubija Audija A4 u svim smjerovima (veći međuosovinski razmak za 21 mm, veća vanjska dužina za 135 mm, veća vanjska širina za 22 mm, veća širina u unutrašnjosti preko stražnjih sjedišta za čak 74 mm, veća zapremina prtljažnika za 145 lit.), pa su opet ta dva automobila u istome segmentu.

Superb mora biti veći od Audija A4, jer Škoda nema veće limuzine od Superba, a Audi ima dva veća limuzinska modela. Slično tome i Kodiaq mora biti veći od Tiguana, jer je Kodiaq najveći Škodin SUV, a Tiguan nije najveći VW SUV.
User avatar
mayab
Posts: 27209
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2285 Re: Škoda all about

Post by mayab »

Mislim da Skoda sa Superbom zapravo cilja prije na A6 pa čak i na A8, A4 je na meti Octavie!
Realno je da je to tako, svidjalo se nama posmatracima sa strane ili ne !
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2286 Re: Škoda all about

Post by drndalo »

Realno Skoda nema sta da cilja Audija jerbo gazde to ne daju... Skoda ganja medjuklase, bitne na fukara trzistima, da se fukare mogu tjesiti da je njihov SuperB zahebo A6, i da je Octavia ubila A4...
Seawolf
Posts: 7747
Joined: 14/06/2012 22:59

#2287 Re: Škoda all about

Post by Seawolf »

mayab wrote:Mislim da Skoda sa Superbom zapravo cilja prije na A6 pa čak i na A8, A4 je na meti Octavie!
Realno je da je to tako, svidjalo se nama posmatracima sa strane ili ne !
Ne znam, ne razumijem ti se ja u te marketinške prevare ... vjerujem samo brojevima.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2288 Re: Škoda all about

Post by Tomahawk11 »

Pa nije bas za fukaru Superb.
User avatar
drndalo
Posts: 22827
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2289 Re: Škoda all about

Post by drndalo »

Tomahawk11 wrote:Pa nije bas za fukaru Superb.
Karikiram... To sto mi nemamo para ne znaci da je SuperB skup... Nego mi nemamo para... Uporedi cijenu A6 i SuperBa i samo ce ti se reci... Ne kazem da taj Superb vecini nije i pametnije trosenje para, ali on za A6 nije (prava) konkurencija... A svi ovdje znaju da se ja bas ne odusevljavam difoltno Audijem kao premijumom... :mrgreen:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2290 Re: Škoda all about

Post by Tomahawk11 »

drndalo wrote:
Tomahawk11 wrote:Pa nije bas za fukaru Superb.
Karikiram... To sto mi nemamo para ne znaci da je SuperB skup... Nego mi nemamo para... Uporedi cijenu A6 i SuperBa i samo ce ti se reci... Ne kazem da taj Superb vecini nije i pametnije trosenje para, ali on za A6 nije (prava) konkurencija... A svi ovdje znaju da se ja bas ne odusevljavam difoltno Audijem kao premijumom... :mrgreen:
Koliko je novi Audi A4? 40 k eura nije malo ni na evropskom trzistu, a toliko kosta Superb.
To je li konkurencija ili nije....pa vjerovatno nije.
Premium?! Ne znam, ne moze, recimo, u istu recenicu sa Mercedesom i BMW-om.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2291 Re: Škoda all about

Post by ado-šampion »

Nije Suberb ni blizu cijene A4. U nekom srednjem paketu s TDI motorom od 140 KS i rucnim mjenjacem izadje oko 4 k eura manje od A4 s osnovnim paketom (koji je moguce po broju stavki nesto siromasniji nego srednji paket u Superbu). I oko 1000 eura jeftiniji od slicnog Passata.

Superb je u statistikama postavljen u srednju klasu, vjerovatno zato sto u klasi iznad ne postoji konkurento auto, odnosu nepremium segment u visoj klasi ne postoji uopste. I tacno je da tu Skoda odnosno VW igraju vrlo mudro, ponude auto s tehnikom srednje klase, za cijenu srednje klase, a koji je prostorom dosta iznad srednje klase. I to itekako pali, ako se pogledaju brojke Superb je proslu godinu zavrsio na drugom mjestu po prodaji u svojoj klasi, preskocio je Mondea i Insigniju.

Sto se tice Kodiaqa, situacija je tu ipak malo drukcija jer Kodiaq ima konkurenciju iznad midsize SUV segmenta, Santa Fe, Sorento, Edge, ... Sto se na kraju krajeva ogleda i u cijeni jer je Kodiaq skuplji od Tiguana.
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#2292 Re: Škoda all about

Post by zenickaraja »

Molim vas za savjet koje diskove i disk plocice uzeti za Skodu Ocatvia 2010 1.9 ...ventilirajuci diskovi su u pitanju. Hvala
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2293 Re: Škoda all about

Post by amar1994 »

zenickaraja wrote:Molim vas za savjet koje diskove i disk plocice uzeti za Skodu Ocatvia 2010 1.9 ...ventilirajuci diskovi su u pitanju. Hvala
TRW, ATE , JURID :thumbup:

sva bolja , novija auta imaju prednje ventilirajuce diskove :D
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#2294 Re: Škoda all about

Post by UterivacDugoga »

zenickaraja wrote:Molim vas za savjet koje diskove i disk plocice uzeti za Skodu Ocatvia 2010 1.9 ...ventilirajuci diskovi su u pitanju. Hvala
Uzmi sve samo nemoj drvene. Brate dragi zapale se niz Komar sad pa sad...
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#2295 Re: Škoda all about

Post by amir79 »

Jedno pitanje, vozilo je skoda, ocekuje me prvi servis van garantnog roka (istekla garancija od 4 godine). Da li da nastavim servisirati u ovlastenom servisu ili traziti neki drugi servis?

Cijena malog servisa u ovlastenom je 220KM (ulje i 3 filtera), u "neovlastenom" sigurno jeftinije.

Dilema mi je da li "obični" servis moze prikopčti auto na komp. i traziti greske, izvršiti update softwara, spojit se sa škoda serverom, itd...?

I da li mogu traziti u "obicnom" servisu da upišu u servisnu knjigu sta je radjeno i to ovjere svojim pečatom?

I na kraju treba mi preporuka za servis u sarajevu.

Poz
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2296 Re: Škoda all about

Post by amar1994 »

amir79 wrote:Jedno pitanje, vozilo je skoda, ocekuje me prvi servis van garantnog roka (istekla garancija od 4 godine). Da li da nastavim servisirati u ovlastenom servisu ili traziti neki drugi servis?

Cijena malog servisa u ovlastenom je 220KM (ulje i 3 filtera), u "neovlastenom" sigurno jeftinije.

Dilema mi je da li "obični" servis moze prikopčti auto na komp. i traziti greske, izvršiti update softwara, spojit se sa škoda serverom, itd...?

I da li mogu traziti u "obicnom" servisu da upišu u servisnu knjigu sta je radjeno i to ovjere svojim pečatom?

I na kraju treba mi preporuka za servis u sarajevu.

Poz
ma nije to skupo :) , sto ces se zajebavat bezveze ako si zadovoljan zarad 50tak KM :-) :thumbup:
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#2297 Re: Škoda all about

Post by sabanss »

Ako ces uzeti kvalitetno ulje to ti je taman cijena. Neces proci puno jeftinije ni u kucnoj varijanti.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#2298 Re: Škoda all about

Post by tempuser »

amir79 wrote:Jedno pitanje, vozilo je skoda, ocekuje me prvi servis van garantnog roka (istekla garancija od 4 godine). Da li da nastavim servisirati u ovlastenom servisu ili traziti neki drugi servis?

Cijena malog servisa u ovlastenom je 220KM (ulje i 3 filtera), u "neovlastenom" sigurno jeftinije.

Dilema mi je da li "obični" servis moze prikopčti auto na komp. i traziti greske, izvršiti update softwara, spojit se sa škoda serverom, itd...?

I da li mogu traziti u "obicnom" servisu da upišu u servisnu knjigu sta je radjeno i to ovjere svojim pečatom?

I na kraju treba mi preporuka za servis u sarajevu.

Poz
Meni servis (ulje i 4 filtera) u ovlastenom izadje nekoh 270 KM, kad radim zamjenskim dijelovima i kvalitetnim uljem oko 200 KM, s tim da kod neovlastenog servisera naravno mogu prikopcati na dijagnostiku, ocitati i pobrisati greske, ali ne mogu uraditi update softvera i sl.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#2299 Re: Škoda all about

Post by frngla »

amar1994 wrote:
zenickaraja wrote:Molim vas za savjet koje diskove i disk plocice uzeti za Skodu Ocatvia 2010 1.9 ...ventilirajuci diskovi su u pitanju. Hvala
TRW, ATE , JURID :thumbup:

sva bolja , novija auta imaju prednje ventilirajuce diskove :D
Meni se Jurid najbolje pokazao. Imaju i keramičke pločice koje ne ostavljaju garež na felgama :thumbup:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2300 Re: Škoda all about

Post by condy »

Koliko su koštale ?
Post Reply